De vijfde deur werd een voorbeeld dat navolging vond 5 miljoen Renaults 4 Voorlichtingsbureau voor de Voeding bericht van het ,772 Den Haag giro 130667 tel. 070-469512 HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 DECEMBER 1977 - PAG. 15 Nooit heeft iemand kunnen vermoeden, toen de Renault 4 in 1961 werd geïntroduceerd, dat het idee van de „vijfde deur" in zo rui me mate navolging zou vinden. Het gebeurt ook maar zelden dat een auto het produktierecord van 5 mildoen exemplaren haalt. In Frankrijk is het nog niet eerder voorgekomen. Ontstaan van de Renault 4 Tien jaar na het uitkomen in 1947 van de eerste na-oorlogse Renault, de „Quatre Chevaux", werd het produktierecord van 1 miljoen be reikt; de kleine vierdeurs Renault had een voor die jaren ongekend succes Inmiddels waren van de sinds 1956 in produktie zijnde Dauphine al meer dan 500.000 exemplaren ge produceerd, een aantal dat zelfs op liep tot ruim 2 miljoen aan het einde van haar carrière, in decem ber 1967. Pierre Dreyfus, de toenmalige president-direkteur. voelde de ontwikkeling in Frankrijk en in andere Europese landen goed aan, een verbeterde koopkracht van het gezin en een stijgende behoefte om zich steeds meer te verplaatsen. Dat noodzaakte de autoconstruc teurs comfortabelere, ruimere en meer functionele modellen te ont wikkelen. De Quat'Chevaux bean twoordde in 1956 niet meer aan deze nieuwe tendens. De spijkerbroek" van Pierre Dreyfus Pierre Dreyfus schrijft over deze ontwikkeling in zijn boek „La li- berté de réussir" het volgende: „Na onze eerste ervaringen met voor wielaandrijving op de Renault Es tafette kwam bij mij het idee op om de Quat'Chevaux, welke op de ach tergrond gedrongen was door de Dauphine, door een geheel andere kleine auto te vervangen. Een be scheiden auto, waarvan de inte rieurruimte door een „vijfde" deur toegankelijk moest zijn, kortom 'n auto die aan zeer uiteenlopende ei sen van een uitgebreide klanten kring met beperkte financiële mo gelijkheden moest voldoen. Het moest daarom een auto met voor wielaandrijving worden „Toen ik het idee besprak met de directeur van de ontwerpafdeling en de direktie van de fabricage, verbaasden die zich over de uit gangspunten die ik hen gaf en, om dat ik moeite had deze uitgang spunten in een voorlopige opzet te formuleren, trok ik een parallel met een in die tijd nieuw modever schijnsel: de'spijkerbroek. Een kle dingstuk immers, dat men onder alle omstandigheden kan dragen, dat niet snobistisch of conformis tisch is, een kledingstuk dat goed zit, niet te duur is en zonder be zwaar kan worden vervangen Het nieuwe Renault ontwerp zou volop kunnen profiteren van de er varingen met de Quat'Chevaux, het model dat meer dan 10 jaar goed had voldaan. Het zou tege moet moeten komen aan de wen sen van de nieuwe kopersgroep met hun moderne opvattingen. Het nieuwe model moest ook een scha kel vormen met een geheel nieuw te ontwerpen lijn van functionele Re- naults. Deze modellenpolitiek zou een van de bepalende elementen worden van het toenemde succes van Renault en zou op grote schaal navolging vinden bij andere auto mobielconstructeurs. Het sein om met het projekt met het codenummer „112" te begin nen, werd in de winter van 1956 ge geven. Het nieuwe model moest aan veel eisen voldoen. Deze bestonden on der andere uit: goede toeganke lijkheid, veel binnenruimte, com fortabele vering, eenvoudig onder houd, redelijke prestaties en een gunstig benzineverbruik. Voorwie laandrijving en de „vijfde deur" zouden deze nieuwe Renault ken merken en van doorslaggevende betekenis zijn voor een nieuwe ontwikkeling op autogebied. Renault kiest voor voorwielaandrijving De noodzaak om de auto aan de achterzijde over een gemakkelijk toegankelijke bagageruimte te la ten beschikken, leidde tot de toe passing van voorwielaandrijving. Dit laatste betekende bij Renault een kleine „revolutie". Uiteindelijk worden nu ook van alle andere Re nault modellen de voorwielen aan gedreven, dit maakt Renault tot de grootste fabrikant van auto's met voorwielaandrijving. Combi karakter Om aan de opdracht te voldoen een auto te ontwerpen die voor zowel recreatiedoeleinden als voor het meenemen van bagage en de meest uiteenlopende goederen, zoals bij voorbeeld gereedschap, huisraad en een kinderwagen, geschikt diende te zijn, kwam men terecht bij een tupe met vier portieren en een grote achterdeur. De „vijfde" deur - toen een geniaal, maar vol komen onbekend idee en nu op 'grote schaal door bijna alle grote autoconstructeurs nagevolgd - be slaat de gehele achterzijde een ge eft daardoor ruime toegang tot de bagageruimte. Door de mogelijk heid om ook de achterbank te kun nen wegklappen of zelfs geheel uit de auto te nemen, ontstond een auto met een duidelijk combi ka rakter. Augustus 1961 de revolutionaire Renault 4 In juli 1961 werd de fabriek op het „Ile Seguin" in de Seine in Parijs in nauwelijks één maand tijd geheel omgebouwd om direkt na de va kantie met de produktie van de nieuwe Renault 4 te starten. Nog geen vijfjaar later, in februari 1966, reed de miljoenste Renault 4 de fa- briekspoort uit. In de loop der jaren is de lijst van landen waar de Renault 4 in licen tie wordt gebouwd, gestadig uitge breid. Buiten Frankrijk zijn België, Spanje, Portugal, Ierland, Joegos lavië, Marokko, Tunesië, Ivoor kust, Madagascar, Argentinië en Columbia de elf landen waar thans, in 1977, de Renault 4 geassem bleerd wordt. Nu, 16 jaar na zijn introduktie, rijdt de Renault 4 over de gehele wereld, in 103 verschillende landen. Dat de Renault 4 zeer sterk heeft bijgedra gen om Renault Frankrijks groot ste exporteur te laten worden, blijkt wel uit de twee en een half miljoen geëxporteerde Renaults 4, welke eind 1977 per werelddeel als volgt waren verdeeld: Europa (exc.1. Frankrijk) 1.974.807 Afrika 232.873 Noord- en Zuid-Amerika 221.194 Azië 13.856 Australië 8.962 Diversen (o.a. taxfree) 15906 de 5 miljoen exemplaren van de Renault 4 en de navolging van het idee door alle andere construc teurs, leveren het bewijs van het succes van dit Renault idee; de huidige produktie van 1.450 auto's per dag bewijst dat de interesse voor deze Renault nog overmin- derd groot is. kerstmenu met/zonder vlees Vindt u het altijd zo moeilijk een gezellig Kerstmenu te verzinnen? Dan helpen wij u een handje Ook degenen die geen vlees willen gebruiken vinden een uitgewerkt menu Kerstmenu mét vlees gevulde avocado kervelsoep varkensrollade met abrikozen bloemkool met gebakken peterselie en gehakt ei rode sla of kropsla aardappelcroquetten vanilleijs met warme kersensaus Kerstmenu zónder vlees avocado-cocktail wortelsoep cotelettes d'ceuf andijvie en branche witlofsla met walnoten aardappelpuree in de oven flensjes met warme kersensaus Recepten voor 4 personen gevulde avocado 2 avocado's die goed rijp zijn, 100 g gekookte mosselen, 100 g gepelde Hollandse garnalen citroen sap. peper, zout. peterselie doorstrepen wat niet gewenst is Snijd de avocado's overlangs doormidden. Neem de pitten eruit en hol de halve vruchten uit tot '/2 cm. Besprenkel de binnenkant van de schillen met citroen sap, om verkleuren te voorkomen Vul ze half met de Mosselen en de andere helft met garnalen Prak het vruchtvlees door een liefst plastic zeef en maak er een gladde massa van met citroensap Maak de puree af met peper en zout Spuit die op de gevulde helften en garneer met een enkele achtergehouden garnaal en een toefje peterselie avocado-cocktail 1 avocado. 2 grapefruits, 4 eetlepels zure room of Bulgaarse yoghurt, peterselie, 4 zwarte olijven. Schil de avocado en snijd het vruchtvlees in reepjes Schil de grapefruits dik, zodat het wit eraf is. Snijd de partjes grapefruit nu uit de vliezen Leg in vier wijde glazen partjes grapefruit en schijfjes avocado. Schep de zure room op de cocktails en garneer met zwarte olijven en peterselie. wortelsoep 3/4 I plantaardige bouillon, 30 g boter of plantaardige margarine, 30 g bloem. '/4 kg winterwortel, peterselie, sefderijblad, peper, zout. suiker, scheutje koffieroom. Smelt de boter of margarine, roer de bloem erdoor Schenk de bouillon er in gedeelten bij en breng de soep steeds roerend aan de kook Rasp de schoon- Een foto-reportage maken is eigenlijk: een verhaal vertellen. Dan begin je ook bij het begin. In dit kerstfoto-verhaal is dat; de aankoop van de kerstboom. En het vervoer op het fietsje naar huis (foto 1). Waarschijnlijk zegt de dochter, als ze over twintig jaar zo'n foto bekijkt: "Hé, toen had je nog een fiets, Pa". Of misschien zegt ze wel: "Reed je toen al op een fiets? Wat w5s jij modern, zeg!" In die reportage hoort ook het opzetten van de boom in de standaard. gemaakte winterwortel op de grove kant van de groenterasp en kook die 10 minuten mee Maak de soep vlak voor het opdoen af met peper. zout. klein gesneden peterselie en selderij, suiker en een Scheutje koffieroom varkensrollade met abrikozen 1 stuk dunne varkensfilet a 800 g. peper. zout. tijm, 100 a 150 g gedroogde abrikozen. 50 g blauwe rozijnen. 50 g boter of margarine. 3 dl bouillon. 1 laurierblad. 3 jeneverbessen. citroensap Vraag de slager of hij het vlees zo open snijdt, dat u het kunt vullen Wrijf het vlees aan beide zijden in met peper en zout Bestrooi de bovenkant met tijm Stop de abrikozen en rozijnen in het vlees Rol het vlees stevig op en steek het vast met satéprikkers óf vraag aan uw slager of hij het vlees tot een rollade bindt Verhit de boter of margarine. Schroei hierin het vlees dicht aan alle kanten en laat het bruin worden. Schenk de bouillon erbij en voeg het laurierblad en jenever bessen toe. Stoof het vlees gaar in - 1 uur. Keer het regelmatig Neem het vlees met het laurierblad en de jeneverbessen eruit Maak de jus op smaak met citroensap cotelettes d'ceuf 30 g boter of plantaardige margarine, 30 g bloem, 2 dl melk, 2 blaadjes gelatine, peper, zout, 3 hardgekookte eieren, peterselie, kervel, bloem, 2 eieren, paneermeel. 50 g boter of plantaardige margarine. 1 citroen, (4 dunne stukjes bleekselderijstengel van 4 cm, 4 manchetjes Week de gelatine m ruim koud water. Smelt de boter of margarine, roer de bloem erdoor. Schenk de melk erbij en breng de saus met een garde roerend aan de kook. Knijp de gelatine uit en roer hem door de warme saus. Neem de saus van het vuur Pel de hardgekookte eieren en hak die klem Roer ze door de saus en maak het mengsel op smaak met peper, zout en kleingesneden peterselie en kervel. Laat het mengsel afkoelen m een platte schaal. Vorm er acht „coteletten" van Haal die door bloem, los geklopt e' en paneermeel. Bak ze in hete boter aan beide zijden bruin in de koekepan Steek er eventueel een stukje bleekselderij versierd met een manchet in Garneer met een schijfje citroen en een toefje peter selie. U kunt de coteletten gepaneerd klaarmaken en in de koelkast bewaren en ze vlak voor het eten bakken Bewaar ze eventueel nog korte tijd in een warme oven 100°C). andijvie en branche 1 kg andijvie, zout, 5 g paneermeel, nootmuskaat. 10 g boter of plantaardige margarine Was de struiken andijvie Trek van de stronk steeds bosjes andijviebladen. Leg die in een wijde pan en kook ze gaar met weinig water in 10 minuten. Laat de andijvie uitlekken en vouw de bosjes dubbel, als u ze in de schotel legt. Maak de groente af met zout, nootmuskaat en paneermeel. Leg er hier en daar een klontje boter of margarine op. Laat er een bruin korstje op komen hoog in een hete oven (200°C) flensjes met warme kersensaus Voor de flensjes (±8 stuks): 2/2 dl melk, 50 g bloem of volkorenmeel, zout, 1 ei, 50 g boter of plantaardige margarine. Voor de saus. 1 dl kersensap, blikje kersen op siroop. 2 theelepels aardappelmeel, citroensap (1 glaasje Grand Marnier of Orange Curagao). Maak de flensjes als volgt: Zeef de bloem met zout. Maak in het midden een kuiltje en breek daarin het ei. Begin vanuit het midden te roeren en roer de melk er in gedeelten door. Bak hiervan in hete margarine 8 flensjes. Keer de flensjes pas als de bovenkant helemaal droog is. Vouw ze in vieren en leg ze op een schotel. Ze mogen best koud zijn als ze op tafel komen, dus u kunt ze al een dag tevoren maken Verwarm voor de saus het kersensap met de inhoud van het blikje. Bind het vocht met aangemengd aardappelmeel. Maak de saus op smaak met citroen sap en eventueel Grand Marnier. Geef de warme saus bij de flensjes of schenk hem over vanilleijs (menu 1). En het versieren van die boom door de jonge dame (foto 2). En het hoogtepunt, letterlijk en fi guurlijk: het plaatsen van de piek (foto 3). In die fotoserie zie je ook hoe het huis wordt versierd. Is er een foto van Moeder, die druk is in de keuken voor het kerstmaal. Zie je de kersttafel en de brandende kaarsje* van de kerstboom. Een kom pleet Kerstverhaal in kleurige foto's. Om nooit te vergeten. Ja, dat verhaal ga ik dit jaar schrijven met mijn kamera. Wat er ook gebeurt! praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Soms moet een mens zichzelf eens even flink aanpakken. Je bent van alles van plan, maar in de praktijk komt daar meestal niets van terecht. Daarom ga ik dit jaar een ideetje uitwerken, dat ik heb afgekeken van een bevriend echtpaar. Die hebben een paar jaar geleden eens een Kerstreportage gemaakt van hun gezinnetje. Ze zeiden: nu is onze dochter nog klein, nu versieren we het huis en de kerstboom. Er kan een tijd komen, dat we dat niet meer doen. En 't is ook voor onze dochter leuk om een serie foto's te hebben, waarin al die bijzondere momenten van het Kerstfeest worden vastgelegd voor later. Een stukje van die Kerstreportage is verwerkt in de foto's, die bij dit verhaal zijn afgebeeld.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15