PRAKTISCHE TRAINING MET MICROCOMPUTERS Net glaasje op een minder goede lijk op liet verkeer Drankfles moet minder op tafel Afspraak maken haalbare kaart VVNSpreek af wie er rijdt Vraag „wie rijdt op afficlies en in er vanavond?" advertenties Internationale aïficheswedstrijd Nieuwe alcohol voorlichtingsactie HOLTENS NIEUWSBLAD - 16 DECEMBER 1977 - PAG. 11 Elk groepje van 2 of 3 cursisten werkt zélf met een microcomputer-trainer; practisch werken geeft immers het hoogste rendement! ca. Proceselektronica. Medische elektronica, Industriële elektro techniek, Elektrische installatie techniek, Distributie- en antenne systemen, Meet- en regeltechniek. Toegepaste vacuumtechniek. Verwarmings- en koeltechniek. Hydrauliek en pneumatiek en Communicatie en organisatie. De gewenste studiegids wordt u op verzoek graag toegezonden door de Stichting Nederlandse Technische School, Jacob Marisstraat 61, Am sterdam. Telefoon (020) 15 72 22. Als een vervoerbedrijf zijn rijdend personeel zou toestaan voortaan een borrel te drinken tijdens het werk. zouden de passagiers het wel uit hun hoofd laten nog langer in te stappen. Onder de mensen die het vanzelfsprekend vinden dat buschauffeur, treinbestuurder of piloot geen druppel sterke drank mag gebruiken, zijn er echter nog een heleboel die op het punt van drinken en rijden zichzelf wel wat door de vingers zien. Een ieder zij zijn of haar glaasje van harte gegund. Maar laten we het wel gezellig houden en na dat glaasje-op niet achter het stuur kruipen. Want alcohol en verkeer verdragen elkaar beslist niet. Veel veiliger is het na 't drinken van alcohol mee te rijden met degene wiens beurt het was „ik" te antwoorden op de bijtijds van te voren gestelde vraag. „Wie rijdt er vanavond?", aldus Veilig Ver keer Nederland. De Europese verkeersministers en de Prévention Routière Interna tionale, de internationale veilig- verkeersorganisatie waarbij ook Veilig Verkeer Nederland is aange sloten, houden volgendjaar voor de derde achtereenvolgende maal een internationale affichewedstrijd. Op het affiche moeten dit maal tot uit drukking worden- gebracht de ge varen die (brom)fietsers in het ver keer bedreigen en wat automobilis ten kunnen doen om deze gevaren weg te nemen. Aan de wedstrijd kunnen beroeps- en amateuront werpers meedoen. De inzendingen, die uiterlijk 15 februari a.s. bij VVN bmnen moeten zijn. zullen door een internationale jury worden beoor deeld. Voor de prijswinnaars is ii) toaal 35.000 franse francs be- schkbaar. Het wedstrijdreglement is verkrijgbaar bij Veilig Verkeer Nederland (afdeling" Voorlichting), postbus 287 te Hilversum. VVN wijst er tijdens zijn alcohol- voorlichtingsactie nog eens op, wat de gevolgen zijn van alcohol. Men ziet minder van wat er links en rechts in het verkeer gebeurt. Men reageert trager. Men is minder goed in staat af standen en snelheden te schatten. Men kan minder goed beoorde len wat wel en wat niet kan. Men wordt overmoedig en is geneigd meer risico's te nemen. WET IN 'T KORT Voor iedereen die aan het verkeer deelneemt, uitgezonderd voetgan gers, gelden de volgende alcohol bepalingen in de Wegenverkeers wet: Blaastest Verplichting tot het meewerken aan de blaastest. Bloedproef Verplichting tot het meewerken aan de bloedproef. Als er tussen aanhouding en bloedproef minder dan één uur ver streken is, kan men een tweede bloedproef eisen, die minimaal één uur na de aanhouding plaatsvindt. Strafbaarheid Bij een bloed-alcohol-gehalte hoger dan een half promille is de bestuurder altijd strafbaar. Ook al is er op zijn rijgedrag niets aan te merken. Ook al is er uiterlijk niets aan hem te zien. Ook al is hij niet bij een aanrijding betrokken Rijverbod Bij politiecontrole kan aan be stuurders een rijverbod van maxi maal 8 uur worden opgelegd, ook al is het bloed-alcoholgehalte lager dan een half promille De politie kan tevens een rijver bod opleggen (van maximaal 12 uur) aan iemand die nog niet heeft gereden, maar van plan is dat te gaan doen. 'N HALF PROMILLE? Er is weinig verschil in de hoeveel heid alcohol per consumptie. In een glas bier zit evenveel alcohol als in een glaasje jenever of 'n longdrink. De effecten zijn vrijwel hetzelfde. In de regel wordt de 0,5 promillegrens niet bereikt als men zich kan be perken tot één glas per uur met een maximum van vier glazen, en men bovendien altijd minstens een half uur wacht na het laatste glas voor dat men aan het verkeer gaat deel nemen. Bedenk dat alcohol slecht kan vallen bij gebruik van be paalde medicijnen, bij vermoeid heid en spanning, bij een lege maag. ADVIEZEN Spreek van tevoren af wie er zal gaan rijdend Zorg als gastheer of gastvrouw altijd voor een ruime keuze aan alcoholvrije dranken. Noteer het telefoonnummer van de plaatselijke taxicentrale. En verder: Medicijnen en alcohol gaan vaak slecht samen. Vraag hierover steeds advies aan huisarts of apot heker De ontnuchterende werking van koffie is slechts schijn. Er zijn geen middeltjes bekend die het bloed-alcoholgehalte kun nen verlagen of de uitslag van de blaastest in het voordeel van de be stuurder kunnen beïnvloeden. De Nederlanders zullen het gebruik van alcohol drastisch moeten matigen. Dat kan niet alleen bereikt worden door een ontmoedingsbeleid van de overheid, waarvan het ver bieden van sterke drank in sportkantines een onderdeel zou kunnen zijn. Ook bij de bevolking zelf moet het besef groeien dat het de andere kant op moet. Minder drinken zal ook de verkeersveiligheid ten goede komen. Deze uitspraken doet dr D Ooijen (47). commissaris van politie in Middelburg en lid van het alge meen bestuur van Veilig Verkeer Nederland, in een gesprek, dat het VVN-maandblad „Wegwijs" voor het decembernummer met hem had over het probleem ..alcohol en verkeer Twee groepen mensen die volgens de heer Van Ooijen bij zondere aandacht nodig hebben, zijn de jongeren, waarvan er steeds meer stevig gaan drinken, en de re cidivisten. de „herhalers-onder- invloed". Realistische regel „Helemaal geen alcohol drinken als je nog moet rijden is natuurlijk het beste. Maar dat is kennelijk niet voor iedereen stringent vpl te houden", aldus dr. Van Ooijen in het „Wegwijs"-interview. Realis tisch noemt hij de regel van de cri minoloog prof. dr. W. Buikhuisen 1 alcoholconsumptie per uur en niet meer dan 4 totaal. Hij voegt eraan toe dat het van iemands lichame lijke conditie afhangt of deze regel steeds opgaat. „We zouden al heel ver zijn als iedere verkeersdeelne mer zich aan de „gebruiksaanwij zing" van Buikhuisen zou houden Ik vind wel dat die regel alleen te hanteren is voor 's avonds en 's nachts. Overdag, wanneer het veel drukker op straat is en de kans op een ongeval nog weer groter, is het njden met een glaasje-op uit den zoze" Ook in de rij opleiding moet het onderwerp „al cohol" worden opgenomen. „Het wachten is ook op een beweging, die - zoals dat ook in de crisis tij dens de jaren dertig het geval was - uit de bevolking zelf ontstaat, zo van Dit gaat met goed, we moeten er iets aan doen", aldus dr. Van Ooi jen „Alles moet er op gericht zijn dat we allemaal wat gematigder gaan drinken in plaats van de drankfles iedere dag op tafel zet ten". Strenger straffen? Over strenger straffen zegt dr. Van Ooijen in „Wegwijs": „Voor de reci divisten helpt dat niet. Deze pa tiënten hebben een behandeling nodig, waarvan de procedure wet- telijk moet worden voorgeschre ven" En wat de jongeren betreft vindt hij dat naast straffen met hen ook gesprekken over de gevaren van alcohol moeten worden ge voerd. De landelijke verkeersproef van Veilig Verkeer Nederland voor leer lingen van lager scholen zal vol gend jaar op vrijdag 17 maart wor den afgenomen In plaatsen waar deze datum moeilijkheden ople vert. kan worden uitgeweken naar een later tijdstip. Overigens lijkt het VVN wenselijk om - te beginnen met 1979 - geen vaste landelijke da tum voor de verkeersproef meer vast te stellen. Plaatselijk kan men dan de meest geschikte datum kie zen. Niet elke nieuwe vinding brengt een omwenteling teweeg en lang niet elke ontwikkeling betekent een doorbraak in de toepassin gen. Het was de komst van de transistor die in 1948 een revolutie in de elektronica ontketende en nu, nauwe lijks 30 jaar later, is het de microcomputer die sterk ingrijpt in ons technische denken en doen. Technicus en microcomputer Tot vóór de komst van de micro computer werd de functie van een elektronisch systeem bepaald door de gezamenlijke werking van alle schakelingen in het systeem. Elke wijziging in de functie moest wor den voorafgegaan door verande ring van een aantal schakelingen, aansluitingen, enz. Bij de microcomputer wordt de functie van het systeem niet langer bepaald door de schakelingen die er in zijn opgenomen, maar door de wijze waarop de schakelingen wor den gebruikt. Kortom, bij toepas sing van een microcomputer wordt de functie van een systeem bepaald door de gegeven instructie: Een nieuwe opdracht. Wat betekent dat voor een techni cus? In de eerste plaats een andere denkwijze. De technicus zal niet al leen de werking en toepassing van schakelingen moeten kennen, hij zal ook moeten leren programme ren. Hij zal tevens vertrouwd moe ten zijn met de werking en toepas sing van microcomputers en niet in de laatste plaats zal hij vaardigheid moeten verkrijgen in het gebruik daarvan. Deskundigen verwachten dat binnen enkele jaren de helft van alle microcomputers zal zijn ingezet voor taken die op dit mo ment nog door de conventionele logica worden verricht. Dit bete kent dat in het grote gebied van besturen, controleren en regelen van machines en apparaten, de mi crocomputer, controleren en rege len van machines en apparaten, de microcomputer schakel is gewor den tussen opdracht en uitvoering. We kunnen daar niet omheen. Technische noodzaak Het zijn niet alleen economische overwegingen die tot deze ontwik keling en hebben bijgedragen of zelfs daartoe aanleiding zijn ge weest. Het is veeleer een technische noodzaak. De conventionele toe passingen van de elektronica -hoe vooruitstrevend ook- blijken on toereikend om met de wetenschap van vandaag gelijke tred te hou den. De microcomputer kan zulks wél! Kunt u het ook? Ieder dient te beseffen dat de komst van de mi crocomputer niet betekent: voort bordurend op reeds aanwezige kennis, een stapje verder gaan. In tegendeel! Het betekent een sprong naar een totaal nieuw kennis- en toepassingsgebied. En die gebieden liggen niet alleen in de ontwikkelingslaboratoria maar vaak bij de industriële gebruikers. Praktische training met instructiecomputers De ervaringen die inmiddels in de industriële sector zijn opgedaan, hebben mede de inhoud bepaald van een nieuwe cursus Microcom puters. Ook deze cursus werd weer ontwikkeld door de Stichting Ne derlandse Technische School. Dit betekent, dat de sprong naar de microcomputer thans binnen ie ders bereik ligt, dank zij de talrijke houvasten en steunpunten in de leerstof. Bovendien werken de deelnemers met instructie computers. Om zélf de mogelijkhe den door en door te leren kennen, om zélf programma's uit te testen en om te kunnen inspelen op be drijfssituaties. De leerstof is name lijk opgezet tegen de achtergrond van de toepassingen in het bedrijfs leven. Voor een grote groep mensen is het van te voren maken van de afspraak „Wie rijdt er vanavond?" zeker een haalbare kaart. Uit een in opdracht van Veilig Verkeer Nederland gehouden enquête is gebleken, dat in het gezelschap waarmee veel automobilisten een avondje uit gaan, er bijna altijd wel een tweede is die in het bezit is van het rijbewijs. De door het Instituut voor Sociaal-wetenschappelijk en Eco nomisch Onderzoek (ISEO) uitge voerde enquête onder 1.200 automobilisten-kostwinners was gericht op hun rij- en drinkgewoon ten. Achter stuur Volgens voorlopige gegevens die deze representatieve steekproef opleverde, drinkt 87 procent van de ondervraagden wel eens een alco holhoudende drank. Van dat per centage neemt 70 procent binnen drie uur na het laatste glaasje-op wel eens plaats achter het autos tuur om naar huis terug te rijden. In de enquête werd niet geïnformeerd na hoeveel alcoholconsumpties ze dat deden; de ervaring van de on derzoekers is, dat op een dergelijke vraag een weinig betrouwbaar antwoord wordt gegeven. Vaak samen Van de 1.200 ondervraagde auto mobilisten gaf 35 procent op, wel eens in hun eentje naar een bar of andere gelegenheid te gaan. Het zal duidelijk zijn dat voor deze uit gaanders het maken van een af spraak wie er aan de beurt is om nog nuchter terug te rijden, niet mogelijk is (al zijn er altijd nog wel andere oplossingen te bedenken voor een veilige thuiskomst). De vraag „Wie rijdt er vanavond?" is daarentegen voor een veel grotere groep mensen wél te stellen en te beantwoorden. Want 56 procent van diezelfde 1.200 ondervraagde automobilisten zei. wel eens op stap te gaan samen met een aantal vrienden of kennissen, terwijl 80 procent antwoordde wel eens met z'n tweeën de deur uit te gaan. Van die gezelschappen bezit niet alleen de automobilist het rijbewijs, maar zo bleek uit het antwoord van rond twee derde van de deelnemers aan de enquête - in de regel ook wel ie mand anders. Daad bij het woord Minder dan 40 procent van de men sen die samen uitgaan, praat er van te voren wel eens over wie er naar huis terugrijdt. Veilig Verkeer Ne derland hoopt dit percentage naar omhoog te kunnen brengen via zijn nu aan de gang zijnde actie „Wie rijdt er vanavond?" Het zal overi gens duidelijk zijn dat het niet al leen bij praten over die vraag moet blijven, maar dat het ook - en vooral een kwestie is van de daad bij het woord voegen. Cursus voor moderne technici De cursus wordt gevolgd door technische medewerkers, belast met reparatie, installatie, instel ling of afregeling van systemen en apparatuur, waarin een micro computer is toegepast. Kortom, door hen die praktische kennis no dig hebben van microprocessors en microcomputers. Deelneming staat open voor hen die de NTS-leergang Industriële elektronica hebben doorlopen. De cursus is tevens een zinvolle appli catie voor MTS-ers. afdeling E. Zij dienen echter te beschikken over basiskennis van de digitale tech niek; deze kan ook in een van de NTS-cursussen worden verkregen. Nieuwe groepen starten weer bin nenkort in Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Eindho ven, Enschede, Groningen, Heer enveen, 's-Hertogenbosch, Leiden, Maastricht, Rotterdam, Utrecht, Venlo en Zwolle. Eenmaal per week komen de deel nemers daar in kleine groepen bij elkaar, samen met hun docenten. Ze hebben zich dan thuis op de les- avond voorbereid. De cursus duurt drie maanden, waarin een afgerond stuk kennis wordt vergaard. Nadere informatie De studiegids Microcomputers ge eft uitvoerige informatie. Evenzo is een studiegids beschikbaar over de opleidingen Industriële elektroni- „Wie rijdt er vanavond?" Veilig Verkeer Nederland vindt dat een vraag voor iedereen die na een borrel-op veilig naar huis wil. Spreek van te voren met elkaar af wie na het avondje uit aan de beurt is nog nuchter achter het stuur van de auto te gaan zitten, is het welgemeende advies van VVN in het kader van de jaarlijkse alcohol voorlichtingscampagne. Voor deze benadering is dit keer gekozen, omdat voor een grote groep mensen het maken van een afspraak zeker een haalbare kaart is. Uit een in opdracht van VVN gehouden representatieve steekproef is namelijk gebleken, dat in het gezelschap waarmee veel au tomobilisten op stap gaan, êr bijna altijd wel een tweede is die in het bezit is van het rijbewijs. Van het motto „Glaasje Op? Léót je rijden!waaronder sinds 1964 in de decembermaand actie werd ge voerd, werd afgestapt, omdat steeds vaker blijkt dat bij gebrek aan voldoende openbaar vervoer en taxi's in de kleine uurtjes een dergelijk advies in de praktijk niet altfjd haalbaar is. De actie „Wie rijdt er vanavond?", die tot rond de jaarwisseling duurt, loopt vooruit op een doorlopende voorlichting, welke gebaseerd zal zijn op bin nenkort te verwachten studieresul taten en beleidsadviezen aan de overheid. Op stapel staat namelijk een gezamenlijke publikatie van een aantal Nederlandse deskundi gen, die een onderzoek instelden naar het alcoholgebruik door ver keersdeelnemers, en een door de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid opge stelde lijst van mogelijke nieuwe maatregelen Dat er afspraken moeten worden gemaakt, bewijzen de ongevalscij- fers. Het aantal ongevallen waarbij alcoholgebruik werd geconsta teerd nam in 1976 zeer sterk toe: van 3.449 in 1975 tot 4.585 vorig jaar, een stijging van 33 procent. Bij deze ongelukken verloren 305 men sen het leven (in 1975:262) en wer den er 5.860 gewond (in 1975: 4.320), zo blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het aantal alcoholongevallen in de eerste helft van dit jaar groeide met 12,5 procent (van 2.164 tot 2 435) in vergelijking met dezelfde periode in 1976. Het aantal van dit soort ongevallen met dodelijke afloop steeg in de eerste zes maanden van '77 met 23 procent. Dat betekent dat bij 1 op de 7 dodelijke ongeval len die er in het eerste halfjaar ge beurden, alcoholgebruik werd ge constateerd. Ter ondersteuning van de actie „Wie rijdt er vanavond die Veilig Verkeer Nederland deze maand voert, worden 350 000 stickers ver spreid en 45.000 affiches overal in het land opgehangen. Daarnaast verschijnen er advertenties in kranten, weekbladen en familie tijdschriften. Ook worden via de radio en de televisie spots uitge zonden. waarin het thema „Wie rydt er vanavond?" wordt uitge dragen Duidelyk wordt gemaakt. dat met het van te voren afspreken wie er zal gaan rijden, hierover na afloop van het avondje uit geen problemen meer kunnen ontstaan. „Wie „ik" zegt, weet wat er van hem of haar wordt verlangd. Een volge nde avond is een ander weer aan de beurt om te rijden. Op die manier vang je dat gedoe over wel of met drinken voor elkaar op. Dat is het beste recept voor een gezellig avondje uit", is de mening van Vei lig Verkeer Nederland.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11