caravan We! doen wij eigenlijk Technische ontwikkelingen Hoe lang caravannen wij eigenlijk al? met die caravan? CARAVAN AKTUEEL caravans in Europa Ruim 3 miljoen Als caravan gaat slingeren, dan remmen tOtm 18 dcc. 77 50 jaar caravanning in Nederland AMSTERDAM rai G Amerikaanse tentwagen van 250 kg. voor f920 gld. Deze beweging kwam pas werkelijk in de publieke belangstelling toen er vanaf 1929 ook in Ne derland caravans werden ont worpen en gefabriceerd. Een zekere vermaardheid verwierf ing. F Hausbrand met zijn merk „Hauscar", een knappe constructie voor die tijd en bovendien zo solide ge construeerd dat de in de jaren dertig gebouwde „Hauscar" in veel gevallen de Tweede We reldoorlog hebben overleefd en nu nog een exemplaar in de RAI- Caravan- expositie zal worden tentoongesteld Pionier uit eigen land Hausbrand was een pionier, die zijn tijd vooruit was. maar de opkomst van het caravan- nen - hij was o.a. de oprichter in 1947 gestichte Nederlandse Kampeerwagen Club, een sec tie van de NTKC - ook van dichtbij heeft meegemaakt Zijn voorbeeld werd vrijspoedig gevolgd door Nederlandse car rosserie- en caravanbouwers, waarvan wij noemen. Otten en Kip De laatste vormde de ba sis voor een grotere massa van toercaravans in Hoogeveen. die momenteel door het Zweedse Een van de oudste en be kendste Britse merken uit de Op 1 januarie 1977 telde het caravanpark in Europa 2.84 miljoen stuks en dit betekent een toeneming met bijna 250.000 caravans ofwel 10% in één jaar tijds. Trekken wij die lijn door in het lopende kalen der dan zijn er momentcel ruim 3 miljoen caravans in ge bruik resp op de weg. Dit blijkt uit de jaarlijkse telling van de samenwerkende cara van - industrie gebundeld Eu ropese Caravan Federatie ECF Caravanpark in Europa (per 1 januari 1977». 1970 1.300.000. 1974 2.100.000; 1975 2 406.000; 1976 2.637.000. 1977 2.840.000 Wat nu het caravanpark in de verschillende Europese lan den betreft; het Franse en West-Duitse groeien in abso lute cijfers relatief harder dan in Engeland, dat vele jaren koploper is geweest De Britse caravan - industrie komt de slag van de olie-crises en de economische recessie slechts langzaam te boven. De cara- van-produktie bedroeg in de eerste 8 maanden van 1977 63.220 (vorig jaar 58.918). In de Bondsrepubliek Duits land werden in het eerste half jaar ca. 50.000 stuks gebouwd in het gehele jaar 1976 ruim 80.000 Kijken wij tenslotte naar de caravandichtheid d w.z. het aantal caravans per 1000 per sonenauto's. dan heeft Neder land het hoogste gemiddelde, namelijk 88.7 Ierland staat op de tweede plaats met 84.4. ge volgd door Belgié/Luxemburg met 55.8. Het is wel opmerke lijk dat de grote Europese lan den wat dit betreft nog sterk achterblijven, in het bijzonder valt hier West-Duitsland op met een caravandichtheid van 27.1 op 1000 personenauto s. om van Italië met 7,5 niet te spreken! De eerste echt Nederlandse Hauscar uit 1938, die ook op caravan was die van ing. F. de a.s. RAI- tentoonstelling te Hausbrand; hier een model zien is. De techniek is bij een cara van minder omvangrijk dan bij de auto. Een caravan is immers weinig anders dan een carrosserie op een onderstel. Motorische elementen ontbre ken. Technische ontwikkelin gen kunnen bij caravans der halve uitsluitend betrekking hebben op de constructie van onderstel en opbouw. Wat het onderstel betreft zoekt men voortdurend naar een nog be tere wegligging, mede met het oog op de hogere verkeers- snelheden welke in de prak tijk op autosnelwegen worden aangehouden. Ook streeft de constructeur steeds naar ge wichtsvermindering, hetgeen bij het toenemend aantal toer caravans van grote afmetingen een steeds dwingender eis wordt. Ook het remvermogen vraagt bij grotere snelheden en grotere massa meer aan dacht. Reeds verleden jaar werden door buitenlandse toeleve ringsbedrijven op internationa le caravanexposities nieuwe veersystemen getoond Toepas sing hiervan door caravanfa brikanten vraagt echter tijd. Zo wordt byvoorbeeld de door Grau in samenwerking met Knaus ontwikkelde dubbele schommelvering (Grau-Touring» nog niet standaard maar tegen bijbetaling op Knaus caravans geleverd Verwacht mag wor den dat deze vering t z t ook door andere aravanfabrikanten zal worden toegepast Zij heeft het voordeel van grote soepel heid door de lange veerweg. terwijl de tot het systeem be horende schokdempers een goed wegcontact waarborgen Op de rubbervenng. waarbij de verende werking verkregen wordt door het samendrukken van zich tussen hoekige buizen bevindende driehoekige stren gen .rubber', is een variant verschenen, doordat de Duitse assenspecialist Knott zich nu ook bezig is gaan houden met de vervaardiging van assen en veersystemen voor caravans. De veerelementen bestaan bij Knott uit buisvormige stukken rubber, omsloten door een me talen koker, welke met het rubber vast is verbonden In de centrale opening van de rubberbuis wordt een vast met het rubber verbonden metalen koker aangebracht welke om- wrikbaar met de wielas wordt gefixeerd De veerwerking be rust op het verwringen van het zich tussen binnen- en buiten buis bevindende buisvormige rubberelement. Door het aantal veerelementen te vaneren kan de vering worden aangepast aan het draagvermogen van de caravan. Dit voor caravans nieuwe veersysteem wordt thans toegepast door Cabby er Kip, maar verwacht mag wor den dat andere caravanfabri kanten zullen volgen. Meer en meer wordt in de caravanbouw gebruik- gemaakt van zowel in het horizontale als in het vertikale vlak schuin verlopende assen „Schraglen- kerachsen" (Alko), waardoor een grotere koersvastheid en daardoor een betere wegligging wordt verkregen De Duitse as- en remconstructeur' Hahn is aan de markt met een nieuwe constructie, bestaande uit een „Schraglenkerachse", gecombi neerd met een zich tussen de beide wielen bevindende tor- siestaaf. Hierdoor wordt het overhellen van de caravan in bochten en op slechte wegen tegengegaan. Hoewel ook dit nieuwe systeem nog niet in de praktijk wordt toegepast vormt het een aanwijzing van de richting waarin de caravan techniek zich beweegt. Tandem-assen kommen bij caravans zo veelvuldig voor, dat ze nauwelijks meer opval- len;zelfs de vouwcaravan Ma rina van de Franse fabriek Raclet is met een tandem-as uitgerust, hetgeen een primeur is. Tweelingwielen, al enige ja^ ren op caravans in gebruik, maken geen grote opgang Stabilisatoren Het aantal stabilisatoren neemt nog steeds toe. Het gro te, gevarieerde aanbod is een gevolg van de nog altijd groter wordende afmetingen van toer caravans, waardoor de wind er meer vat op heeft en slinger- neigingen kunnen optreden welke doorstabilisatoren wor den tegengegaan of voorko men. De werking van de op- looprem mag door de stabilisa tor niet ongunstig worden be ïnvloed. Daarom moeten stabi lisatoren in Nederland van een door de Rijksdienst voor het Wegverkeer goedgekeurd type zijn. Door bij aankoop te vra gen naar het nummer van de Rijksgoedkeuring voorkomt men moeilijkheden Gewichtsbesparing Door gebruik te maken van een nieuw soort chassis werd bij een aantal merken ge wichtsbesparing verkregen Bij deze gewoonlijk geschroefde chassis bezitten de in de leng terichting verlopende chassis- balken een wigvormig, breed uitlopend lijf waarin ten be hoeve van gewichtsbesparing gaten zijn aangebracht Deze profielbalken zijn zowel lichter als sterker dan de gebruike lijke chassisbalken. Zij worden dan ook hoe langer hoe meer toegepast. Het gebruik van een aluminium chassis, verleden jaar reeds hier en daar te zien, heeft zich met doorgezet De hogere materiaal- en verwer kingskosten wegen blijkbaar niet op tegen de verkregen gewichtsbesparing. Toch een ontwikkeling welke aandacht verdient. Het rijden met een caravan behoeft geen problemen op te leveren, mits enkele belangrijke regels in acht worden geno men Onderzoekers van het, Volkswagenconcern hebben zeer uitgebreide proeven ge nomen en rekenen nu definitief af met de ten onrechte géves- tigde mening dat, als de cara van gaat slingeren, gas gege ven moet worden om de com binatie te „strekken" en zo de slingerbeweging af te remmen. Het tegendeel blijkt waar te zijn! De trekkende auto moet juist remmen. Meestal is een beetje remmen al voldoende Vooral bij geremde caravans wordt goed resultaat geboekt, maar deze methode werkt ook bij ongeremde aanhangwagens. Ook als de caravan van de grond komt. dan brengt kort maar krachtig remmen de ca ravan beslist weer in het rechte spoor. Vooral zij. die voor het eerst met een caravan op stap gaah, vrezen de luchtdrukstoot bij het passeren van een vracht wagen. Deze „stoot", zo bleek de Volkswagenonderzoekers, ontstaat door de smalle lucht stroom tussen beide voertui gen Het is daarom raadzaam er een gewoonte van te maken bij het inhalen zo veel mogelijk afstand te houden van de in gehaalde vrachtwagen Ten slotte dient men te bedenken, dat ook de banden van de ca ravan invloed uitoefenen op het rijgedrag Veel caravans hebben te smalle banden, waardoor de slingerbeweging wordt bevorderd. Radiaalban- den zorgen in het algemeen voor prettiger rijden. Wat lijkt dat gevaarlijk. Volkswagen heeft het op eigen testterrein bij de fabriek te Wolfsburg uitgebreid onder zocht. Als de caravan gaat slingeren, dan remmen. Alle andere theorieën zijn mooi, maar dit is de enige juiste. de caravan. Een deel van de caravanners trekken er op uit en wanneer wij kijken naar de buitenlandse vakanties dan is de positie van de caravan wel licht wat minder opvallend maar toch altijd 15% van alle buitenlandse vakanties Dat betekent, dat in 1976 ca 600000 vakantie-gangers de kampeerwagen als tijdelijk verblijf in het buitenland ko zen Hotel en pension staan hier bovenaan .met 40%. ge volgd door tent en tenthuis met 19% Maar daarmee zijn wij er nog niet. Steeds meer wordt de ca ravan gebruikt voor de korte verblijven buiten de eigen woonplaats, wat het C.B.S de verblijfsrecreatie noemt. Wij zouden zeg|en er even tussen uit, maar dan tenminste wel een of ten hoogste drie nach ten buitenshuis. In die situatie gaan heel veel mensen (59%) logeren bij familie of kennis sen. Voor deze verblijfsrecrean- ten geldt, dat zij voor 24% de caravan als hun tijdelijke be huizing woning kiezen, was de tent een jaar of tien nog erg ..in", het aandeel van dit re creatie- of kampeermiddel liep terug tot 4%. Dat van het (rij dende) vakantiehuisje alias de kampeerwagen liep in vijf jaar op van 17 tot 24 procent. En deze recreanten moeten wij vooral buiten de Randstad, in Gelderland. Overijssel. Drente en Limburg zoeken, want daar is ook voor de caravan nog ruimte te vinden Dat is een voor de hand lig gende vraag nu wij het weer over de jaarlijkse RAI-Cara- van-tentoonstelling hebben. Volgens een berekening van de RAI- vereniging, waarbij de concern Cabby wordt voortge zet. Ook nu nog komt een groot deel van de hier verkochte ca ravans uit het „moederland" Engeland, maar het is wel zo dat men plaats moet in nemen voor steeds meer merken uit andere landen, w.o. Duitse en Franse. jaren twintig was de Eceles - hier het model uit 1923. fabrikanten en importeurs van kampeerwagens zijn aangeslo ten, telt men in Nederland ruim 350.000 caravans. Het ogenblik is niet ver. dat in eén op de tien Nederlandse gezinnen huishoudingen een caravan of vouwwagen aan wezig is en daar komt jaar lijks ca. 30.000 stuks bij. De verkoop ligt wat hoger, name lijk rond 45 a 48.000 stuks, maar een deel neemt de plaats in van de wagens, die defini tief versleten zijn en moeten worden vervangen. Vooraan Vorig jaar is de caravan voor het eerst vooraan gekomen in de binnenlandse vakanties. Van de mensen, die hun va kantie in Nederland hielden, verbleef 29% in een caravan of vouwwagen. 27% in een zo merhuisje of bungalow en 16% in een tent of tenthuis Hotel en pension trokken tezamen 11%. kamphuis, jeugdherberg en kampeerboerderij 7%, terwijl 6% in een boot de zomerva kanties doorbracht. Het Cen traal Bureau voor de Statis tiek, die de cijfers onlangs pu bliceerde, tekende aan dat de toenemende belangstelling voor de caravan kennelijk ten koste gaat van de tent! Flink aandeel Dit was dus het percentage voor de zomervakanties in ei gen land. waarbij het gaat om bijna 1.2 miljoen vakanties in Het is een goede gedachte van de organisatoren van de jaarlijkse „Caravan-RAI" om niet alleen vooruit maar ook even achteruit te kijken naar de caravan-ontwikkeling. Er zijn weer enkele mijlpalen bereikt. Goed vijftig jaar gele den maakte Nederland voor het eerst kennis met dit va kantie- en recreatiemiddel bij uitstek en 25 jaar later be gon de caravan-opmars in ons land werkelijk. Zoals be kend zijn er nu meer dan 350.000 in gebruik of op de weg. Toch is de caravan zelf ou der dan vijftig jaar. Over de herkomst van het woord zijn heel wat theorieën, maar het meest waarschijnlijk is die van ..Marwan", een groep trek kende reizigers of kooplieden. Ook de huisvesting van de zi geuners kan er wel iets mee te maken hebben, hoewel de insi ders (waaronder de Engelse ca ravan historicus W.H. White- man) beweren, dat de zigeu ners van huis uit niet in wa gens maar in tenten huisden, die dan als een huif op de trekwagens dienst deed. Uit Engeland Hoe het zij, de caravan zoals wij die nu kennen is van Britse herkomst. De eerste ca ravanners aan het einde van de vorige eeuw waren meestal deftige, tendele zelfs adelijke lieden - als de hertog van Newcastle, en de graven van Dudley en Dundonald - die zich in fraaie vakantiewagens door het .land lieten rijden, met een of meer paarden voor de wagen, een koetsier en per soneel. En niet te vergeten al lerlei toebehoren om de vakan tie aangenaam door te bren gen. De eerste Wereldoorlog is ook voor de caravan van grote betekenis gebleken. Er werden op allerlei plaatsen aan het front en in het moederland ca ravans gebruikt b.v. voor am bulance-diensten. zodat veel militairen hiermede zelf in aanraking kwamen. Het is wel eigenaardig dat veel van de eerste caravanpioniers mensen uit het leger of de luchtmacht waren - vandaar ook de toe passing van licht materiaal bij de naoorlogse caravan-con structie van de stroomlijn of aërodynamica/ om de lucht- weerstand te verminderen. Be langrijker was natuurlijk, dat in de jaren twintig de massa- produktie van personenauto's ook in Engeland goed op gang kwam en daarmede de kans voor de „trailer-caravan", door een auto getrokken en van de „motor-caravan" de huidige kampeerauto. Twintiger jaren In de jaren twintig zijn de eerste Britse caravan-fabrikan ten met hun produktie begon nen en uit die tijd dateren de oudste merken als Eccles. Pi- gott en Hutchings. De oudste Eccles was klein, 7 bij 8 feet maar kostte slechts 75 pond Sterling, in het begin van de jaren dertig gevolgd door gro ter en meer luxieuze met een zgn. lantaarndak voor de prijs van 185 p.St. De Engelse Ca ravan Club werd al in 1907 opgericht en telde in 1914 200 leden, doch pas 15 20 jaar later kwam de grote caravan rage in Engeland goed op gang Het Britse merk Hutchings is vermoedelijk ook het eerste ca- ravanmerk, dat in Nederland officieel op de markt werd ge bracht. De catalogus van de bekende Amsterdamse sport zaak Carl Denig uit 1925 ver meld een lieftte 12 voets woonwagentje met drie slaap plaatsen voor f 1380.- gulden en een wat duurdere met twee afdelingen en vier slaapplaat sen en dubbele wanden voor f1950 gld. Een jaar later was Denig aan de markt met een

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19