acht op eenzame spreeuw Waar gaan we heen Financiering vleeskeurings diensten naar het rijk Midwinterhoornblazen in Twente Gelderland en Overijssel: DE MOOIE ACHTERTUIN VAN T VOLLE WESTEN iÈ KINDERVERHAAL De inwendige klok Effect medicijnen hangt af van tijdstip toedienen HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 DECEMBER 1977 - PAG. 17 Lang voordat het toerisme werd ontdekt liepen er al heren in korte broek en met lange kniekousen door de dreven van Overijssel en Gelderland. Hier, in dit veelkleurige deel van Nederland, kwamen onze gegoede voorouders wat op verhaal in een immense wereld van bos, hei, natuur, verstilde stadjes en dorpen. Die immense wereld bestaat nog steeds. In deze moderne tijd is het nu gemeen schappelijk eigendom geworden van tienduizenden gelukkigen die er hun vakantietijd doorbrengen of er tijdens een bliksembezoek van een dag of een middag wat komen uitblazen. Dat gaat immers zo gemakkelijk. U bent er zo. Beide provincies vallen uiteen in een aantal fotogenieke stukken en brokken die we allemaal uit ons hoofd hebben moeten leren op de lagere school. Daar gaan we (nog eens): de Kop van Over ijssel, Twente, de Overijsselse Heuvelrug en Salland, de Over ijsselse Vecht, de Noordoost polder, de Veluwe, de Achter hoek, het Gelders Rivieren gebied, de Veluwezoom, het Rijk van Nijmegen, Oostelijk- en Zuidelijk Flevoland en - in beide provincies - de wondermooie IJsselvallei. Curieus Curieuze zaken zijn er bij bosjes in deze provincies. Om te begin nen is daar dat hoogst merkwaar dige kekje van Ooy bij Ubbergen, waarvan het middenstuk geen schip is maar een huis. Hoe gaat zoiets? De kerk, die al in archief stukken van de veertiende eeuw wordt genoemd, werd in 1860 wat bouwvallig en moest dus worden opgeknapt. Nu kwam het 20 uit dat de dominee een nieuw huis moest hebben en dus werd be sloten om twee vliegen in één klap te slaan. Het middenstuk van de kerk ging tegen de vlakte en in de plaats daarvan kwam een pastorie. Dat is de reden, dat het kleine godshuis in het al even kleine Ooy nu bestaat uit een toren, een huis en een kapel letje. Niet ver er vandaan - in wijd polderland met kleine weg getjes, plassen, boerderijen, veel riet en grillig gevormde bomen - slaapt de kasteelrume van de graven van Gelre. Het machtige decor van het hele ge bied wordt gevormd door de be boste heuvelrug van het Rijk van Nijmegen, waar het zo goed wan delen is. Folklore Als het om folklore gaat weet men in dit gebied ook van wan ten. Overijssel blaast dan zeer ferm in de bus. Dat gebeurt onder meer met behulp van de midwinterhoorn, die elk jaar in de periode 20 november-6 janu ari in het noordoosten van Twente weerklinkt. Mannen stellen zich dan bij het vallen van de avond op bij een diepe put en zetten vervolgens een meer dan eert meter lange hoorn aan de vastberaden sa- mengeklemde lippen. Een dof somber geluid, dat na-echó't in de put is het resultaat van hun in spanning. Voorbijgangers die het voor het eerst horen schrik ken ervan. Welnu, het midwinterhoorn blazen is, in zijn oorsprong, dan ook bedoeld om schrik aan te jagen. Men wilde er de geesten mee verdrijven, althans dit is eën uitleg voor dit nu folkloristische gebruik, dat onder andere te be luisteren valt bij Almelo, Saas- veld, Denekamp, Losser, Olden- zaal, Tubbergen en Weerseloo. Gelderland houdt onder andere de foklore hoog met schaap scheerdersfeesten, die meestal eind mei en in juni hun beslag krijgen. Beroemd is bijvoorbeeld het jaarlijkse feest op de Hunne schans, in Uddel aan het Udde- lermeer, waar door de wol ge verfde schaapscheerders de van de warmte puffende dieren ont doen van hun vacht met behulp van ouderwetse vlijmscherpe scharen. Arrangementen De Provinciale VVV's van Gel derland en Overijssel hebben in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme een arrangementenpakket samen gesteld om een ieder gelegen- Deventer Schouwburg, Grote Kerkhof 1 tel. 1 15 00 Adventscon- zert Sn de Bergkerk zaterdag 10 de cember 20 15 uur, G. F. Handel Messiah eerste deel: solistische medewerking: Marijke Nieuwen- weg, sopraan: Hugo Nae, ountert- ner; Hans Erbrink, tenor: David- Hollestelle, bas. Vocaal- en in strumentaal koor van het DE VENTER KERKMUZIEK ENS EMBLE o.l.v. Jan Kleinbussink. Kaarten a f. 8.- pp. (CJP en 65plus f. 4.-) Verkrijgbaar 's avonds aan de kerk. donderdag 8 december 20 uzee te hoog, cabaretprogramma van Rients Gratama vrijdag 9 december 20 uur De Ka merrevue. een programma ge schreven door Herman van Veen maandag 12 december 20 uur Con cert door het Overijssels Philhar- monisch Orkest heid te bieden deze provincies te ontdekken. Beide gewesten zijn er volledig op ingesteld om ook in de winter gasten te ont vangen. Een overvloeo aan "winterwarme" bungalows is daar wel het beste bewijs van. Deze bungalows zijn tot mei be schikbaar voor een deel van de zomerpriis. Voor 135 gulden kan men al een lang weekend in een 4-persoons vakantiebungalow vertoeven. Er zijn drie bungalow' categorieën (eenvoudig tot luxe) en de gast kan bovendien een keuze maken uit een weekend-, midweek- en weekverblijf. Een uitgebreid servicepakket (o.a televisie, 2 fietsen, coupon boekje met 22 verrassingen) is tevens m% de prijs begrepen. Wie meer is gesteld op hotel overnachtingen. kan in het weekend (vrijdag- t/m zondag nacht, uitgezonderd de feest dagen) op de Veluwe voordelig terecht met de Weekendpas. Met deze pas (prijs 5,—) krijgt u een belangrijke reductie (tot 50%) op logies/ontbijt. Vier per sonen kunnen gebruik maken van één Weekendpas, zij ont vangen ieder het boekje met "Gast-Vrij Coupons". Bovendien is er een aantal "Autozwerf- tochten"-arrangementen. Inlichtingen: Provinciale VVV Overijssel te Almelo (tel. 05490- 18765) en de Provinciale Gel derse VVV te Arnhem .(tel. 085- 452921). (Uit met Pas 65) Een leuke tip voor de donkere midwinterdagen: maak eens een midwinterhoorntocht Stap eens tegen de middag in de auto en breng eens een bezoekje aan een oude saksische herberg en bestel eens pannekoeken met suikei en stroop. Wanneer u dan tegen zonsonder gang door de omgeving van ver schillende plaatsen rijdt dan hoort u over de akkers het verdragende geluid van de midwinterhoorn U kunt een bezoekje gaan brengen aan het Havezate Everloo in Ros- sum. DeStiftschuur in Weerselo. de Kopr'cn Smorre in Markelo. De Wanne in Ootmarsum. De Water- molen van Bels in Vasse. de Kern- per in Markelo. Wateimolenrestau rant Singraven in Denekamp. de Twentse Hoeve in Enter. De Holt- weijde in Lattrop. Watermolenres taurant De Haller in Diepenheim. Erve Boovman in Geesteren enz Een bezoekje dat u kunt kombine- ren met hel bekijken van een demonstratie midwinterhoornbla zen die in verschillende plaatsen wordt gegeven zoals in Saasveld. Denekamp. Oldenzaal. Tubbergen. Ootmarsum. Weerselo etc. De exacte gegevens hierover vindt u in de agendaposter. De miduintci- hoorn heeft een rijke historie. Werd vroeger de hoorn geblazen boven de waterputten als heidens gebruik om de boze geesten te verdrijven; tegenwoordig leelt de verklaring dat het een aankondiging is van de geboorte van Christus. Een andere lezing doet in de omgeving van Ootmarsum de ronde, waai men in de 17e1 en 18e eeuw onder het Protestantse bewind de Katholieke eredienst met mocht uitoefenen en men bijeenkwam in schamele schuurkerkjes. De Drost van Twente dreigde de/e kerkjes te sluiten. Wanneer hij onderweg was. dan pakte de eerste boer die gepas seerd werd de midwinterhoorn en blies de ..noabers" het nadeiende onheil toe. De originele midwinterhoorn is on geveer 120 cm lang. en is gemaakt van gekuipt elzen- of berkenhout. Twee met de klompenguts uitge holde helften worden met stoelen- mattersbies aan elkaar bevestigd Het mondstuk geelt een doorsnede van ongeveer 5 cm en is schuin afgesneden Op ongeveer driekwart van z'n lengte is de hoorn licht gebogen en heeft een uiteindelijke diameter van 10 tot 12 cm Ongetwijfeld heeft de midwinter hoorn verwantschap met de mach tige sierlijke Zwitserse Alpenhoorn, ook in Denemarken is een dergelijk signaalinslrument bekend, getuigen hiervan zijn rotstekeningen die da teren uit lOOOjaai vooi Christus Dat zelfs Jurriaan Andnesscn een muziekstuk heeft geschreven voor orkest en midwinterhoorn bewijst wel dat de midwinterhoorn geen barbaars buitentijds lawaaiprodu- cerend hout is dat alleen geschikt is voor de longen van krachtige boe renzoons. 'maar een bruikbaar volksinstrument waaraan werkelijk melodieuze klanken ontlokt kunnen worden. Het midwinterhoornblazen is een "waardevolle traditie, die aan het kerstgebeuren een aparte dimensie geeft Het opdiepen van vroegere tradities rond de midwinterhoorn is hier zeker op z'n plaats, zo zou het een extra stimulans voor dit mooie gebruik zfin wanneer net als vroeger de klanken van de midwinterhoorn vanaf de kerktorens te horen zou zijn Een initiatief hiertoe zou uw nud- winterhoorntocht nog interessanter m ,kcn (Uit in Twente) „Zijn er al veel vogels weg?", vroegrel aan zijn moeder. „Ik heb het gevoel dat i er minder zie dan een paar weken geleden. Of hoelang zit ik hier nu al met m'n geblesseerde enkel? Ik krijg er zo genoeg van!" „Geduld nou maar", antwoordde moeder, „de dokter zou vandaag weer langs komen. Maar wat die vogels betreft, j a, in begin november is de grote trek al wel voorbij. De zomervogels zijn wel weg. maar als je ople zie je de mezen nog, merels, duiven en kraaien. Je moet. terwijl je hier voor het raam zit, maar eens opletten of je groepjes spreeuwen ziet overtrekken. Ze vliegen meestal in een andere richting dan die van de herfsttrek. Soms kilometers ver weg hebben ze in het riet, bosjes of hoog in de bomen een gezamenlijke slaapplaats. Het grappige is dat steeds kleine groepjes zich bij elkaar aansluiten tot je een ware wolk van spreeuwen krijgt". „Ja, dat heb ik wel eens gezien, door een kijker, toen we dat weekend naar buiten waren", ant woordde Karei, „met de jongens uit de klas. Joep had die kijker ee van zijn vader. Het leken net vliegtuigen, zo mooi vlogen ze in vorm". „In for matie bedoel je", zei moeder. „Nou ja, net stunt vliegers. op gelijke afstand zwenken ze naar links en naar rechts. Je vraagt je af of ze aan voerders hebben, die het voordoen. En op Natte-his vertelde de leraar dat hij een keer had gezien hoe een valk zo'n hele troep aanviel. Val ken eten spreeuwen. Nou, de spreeuwen zijn ook niet gek en houden meteen op met buitelingen maken en gaan heel dicht bij elkaar vliegen. Ze zoeken geen dekking, maar laten het er op aan komen dat die valk hen niet aan durft te vallen, omdat de botsing dan voor hem wel eens niet zo goed zou kunnen aflopen. Maar oh wee, als er een spreeuw losraakt van de troep. Als een jonge vogel het niet bij kan houden en achterblijft, dan is die zijn leven niet zeker. De valk schiet pijlsnel op hem af en dan is het niet makkelijk voor een spreeuw om te ontkomen. Alleen als er meer komen, die achtergebleven zijn, hebben ze een kans. Dan worden ze om de beurt aangevallen en als het ze lukt weer een groepje te vormen zijn ze weer veiliger". „En wat doen ze dan?", vroeg moeder. „Ik geloof dat zo'n klein groepje dan wel op de vlucht slaat en een bosje induikt. Daar komen de roofvogels ze dan niet zo gauw achterna". „Nou, ik zou er niet zo gerust op zijn, als ik een spreeuw was", lachte moeder, „ik zocht maar weer gauw zo'n grote groep op. Anders zou ik nog bang zijn om te verdwalen ook". „Ja, je snapt eigenlijk niet hoe ze de weg weten. Ik heb ook wel eens gehoord", vertelde Karei, „dat spreeuwen bang zijn voor de zee. Ze willen naar het westen of zuidwesten, maar als ze bij de kust komen schijnen ze die te volgen. In de dui nen hebben ze ook genoeg te eten aan bessen en vruchtjes". Iedereen die wel eens de koortst hermometer gehanteerd heeft, weet dat de lichaamstemperatuur 's ochtends lager is dan 's avonds. Biologen brengen dit in verband met een soort biologische klok die in het lichaam aanwezig is. Niet al leen voor de temperatuur is er zo'n inwendige klok. maar voor tal van andere eigenschappen van mens, dier en frlant. Deze kennis kan voor de gezondheidszorg gunstige ge volgen hebben Het feit bijvoor beeld dat er een dagelijkse schom meling bestaat in de gevoeligheid voor medicijnen, zou het mogelijk kunnen maken geneesmiddelen ef fectiever toe te dienen. Op het eerste gezicht is men ge neigd om de temperatuursverschil- len tussen ochtend en avond toe te schrijven aan het lichtverschil tus sen dag en nacht. Het blijkt echter dat die temperatuurschommelin gen, ook wanneer iemand een tijd in een donkere kamer wordt opge sloten, nog een aantal dagen door gaan. Het is dus een inwendige klok die de temperatuurswisselingen dicteert. Hoe deze klok precies werkt en waar bij zich bevindt is nog steeds onzeker. Bij de mens wordt het aannemelijk geacht dat hormonen, de chemische bood schappers in het bloed, een belang rijke rol spelen in het mechanisme van de klok. Wanneer iemand met een straal vliegtuig van Europa naar Amerika vliegt, zullen een aantal lichaam- seigenschappen (aktiviteit, tempe ratuur) zich eerst niet zoveel van het tijdsverschil aantrekken. Na enige dagen echter zal de klok van de meeste eigenschappen zich aan het Amerikaanse ritme aanpassen. De wijzers van de klok blijven dus niet altijd zelfstandig doordraaien maar kunnen verzet worden door invloeden van buitenaf. De dagelijkse schommeling in de gevoeligheid voor medicijnen kan in sterk overdreven termen tot ge volg hebben dat een slaapmiddel waar je het ene moment als een blok van in slaap valt, een ander moment geen effect heeft. Zo is van een geneesmiddel tegen huidaan doeningen gevonden dat eenzelfde dosis om zeven uur 's ochtends 15 uur werkzaam was en om zeven uur 's avonds maar zes- uur Het ziet er naar uit dat deze verschillende ge voeligheid voor de meeste medi cijnen geldt Mocht dit door nader onderzoek bevestigd worden, dan kunnen geneesmiddelen in de toe komst wellicht op meer efficiënte en verantwoorde wijze toegediend worden. Financiering vleeskeuringsdiens ten naar het Rijk De Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben het wetsontwerp tot wijziging van de vleeskeurings- wet aangenomen, waarin onder meer wordt voorgesteld de fina nciering van de vleeskeurings diensten over te brengen naar het Rijk. Verondersteld mag worden, zeggen B en W in een voorstel aan de raad, dat het wetsontwerp voor het einde van het jaatsblad zal bereiken en daarmede kracht van wet krijgt. Deze wijziging van de Vleeskeu- ringswet houdt het volgende in: 1 de uitvoering van de vleeskeu ring blijft vooralsnog bij de ge meenten; 2 het Rijk stelt de keurtarieven vast; 3 het Rijk stelt zich garant voor dt verliezen, die op gemeentelijk ni veau mogelijk ontstaan als gevolg van de vleeskeuringsaktiviteiten; 4. eventuele batige exploitatie- saldi vervallen aan het Rijk. In verband met het bovenstaande is het noodzakelijk dat een nieuwe „Verordening op de heffing e ng van keurlonen ten behoeve van de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeente Hol ten" wordt vastgesteld, die is opge steld aan de hand van een van het Ministerie van Binenlandse Zaken ontvangen „model-verordening" en is afgestemd op de nieuwe situa tie. Zij stellen de raad voor deze veror dening vast te stellen overeenkom stig het bij de stukken ter inzage liggende concept. dinsdag 13 december 20 uur Story prijzen festival met Ted de Braak en Conny Van den Bos woensdag 14 december 20 uur Stichting Kamermuziek Deventer: Radio Blazers Ensemble. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, Tel: 111 00 Weekfilm do 8 decem ber t.m. 14 dec. New York, Ne- w York. 12 jaar. Filmart. vr. 9 dec. 23.15Verleiding van Mimi de bankwerker Za nacht 10 dec. 24 uur The Geta way Matinee. Tekenfilm Festival nr. 2 za., zo., wo. 14 uur. aanvangstijden weekfilm do. vr. ma. di., wo 20 uur, za. 18.30 en 21 uur, zo. 16, 19.30 en 21 uur. E.D.B. THEATER, Smedens traat 10, tel.: 1 36 15 Weekfilm do. 8 t.m. 14 dec. Sex O'clock USA 16 jr. Matinee za. en zo. 14 uur De On overwinnelijke zeven a.l. Nachtvoorstelling vr. 9 en za. 10 dec. De Langste brug Aanvangstijden van de weekfilm do, vr, ma, di, wo. 20 uur, za. 18.30 en 21 uur, zo. 16, 18.30 en 21 uur. k LUXOR 1, Brink 20, tel.: 186 62 Weekfilm 8 t.m. 14 dec. Verdwenen in de Bermuda-Driehoek (Airport '77) 3e week 12 jr. Nachtvoorstelling vr. 9 dec. 23 uur Felicia Matinee zo. 10 dec. 14 uur De dikke en de dunne als eilandbewoners a.l. aanvangstijden weekfilm do, vr, ma, di, wo 20 uur, za. 18.30 en 21 uur, zo. 16, 18.30 en 21 uur. LUXOR 2, Roggestraat 3-5, Tel.: 1 86 62 weekfilm 8 t.m. 13 dec. 20.15 avond zo. 15.00 u. Soldaat van Oranje 16 jr. Woe. cyclusfilm 14 dec. 20.15 uur Glimlach van een zomernacht (In- gmar Bergman) 16 jr. aanvangstijden do, vr, za, ma, di 20.15 uur, zo. 15.00 en 20.15 u. HET EI VAN COLUMBUS, Pol straat 76, tel. 1 23 11 Filmintema- tional: do. 8 dec. 21 uur La Regie du jeu zaterdag 10 december 21 uur Ja mes Grieve (Rockjazzgroep) AMRO-BANK, Verzetslaan 20, Tel. 1 07 72 13 t.m. 19 dec. tentoon stelling goud door de eeuwen heen. Geopend: ma. t.m. vr. 9-16, do. ook 18.30-20, do. en vr. 14-16 uur des kundige toelichting. KUNST RONDOM, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06 t.m. 31 dec. J. K. Spaakman, grafiek in gemengde technieken. Geopend: di t.m. vr. 10-17.30 en 19-21, ea. 10-17 Marian Hameetman, kera miek. GALERIJ LENTEN, Kletters- traat 25-27, Epse, tel. 2 18 15 Ge opend: wo t.m. za. 10-17, zo. 14-17 t.m. 18 dec. Leendert van Dijk, schilderijen geopend: wo t.m. za 10-17, zo. 14-17. GALERIE TAMBARAN, Berg straat 34, tel. 1 50 77 Geo end: do. 19-21, vr. t.m. zo 10-18 t.m. 18 dec. Aleid Homan en Rikus v.d. Meer CAVE DU TERTRE, Jaarsma Wooncentrum, Bergstr. 48, tel. 1 84 94 geopend: gewone winkeltij den (ma. gesloten) t.m. 31 dec. An dy Allemeersch, olieverfschilder ijen STADSBIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, tel. 165 12 geopend: di t.m. vr. 10-12 en 13-17, wo. ook 18-20.45 in Deventer gedrukt, in Deventer be waard 1477-1977 ALBERT SCHWEM, Brink 89 tel. 1 96 75 geopend: di t.m. vr. 9-12 en 14-17, za. 13-16 Tentoonstelling over leven en werk van Albertr Schweitzer MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 145 56 Tentoonstelling.brood eten en köekhappen MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenberg straat 9, tel. 1 97 39 Mechanisch speelgoed uit de collectie Stekele burg MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55, tel. 145 56 Speelgoed, kostuums en kostuumpoppen. Openingstijden musea: di tju. za 10-12.30 en 14-17, zo 14-17 OVERDEKT ZWEMBAD, Smyr- nadwarsstraat 2, tel. 2 18 64 zater dag 10 december 18.30 uur Afzwem- feest diplom A zondag 11 december 14-16 uur Po lowedstrijden De IJsel VROUWENCAFÉ, Menstraat2, donderdag 8 september vanaf 20.30 uur gezellige avond mét bingo en koekvergulden JAZZCAFÉ, Menstraat 2,tel. 1 16 37 vrijdag 9 september vanaf 20.30 uur ALMELO Palace Donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag, woensdag, Emmanuel III 16 jr. 14.30 en 20.00 uur Emmanuel III 16 jr- Zaterdag, en zondag: Emmanuel III 16 jr 148.45 21.00 uur Emmanuel III 16 jr. arossiau Donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag, woensdag Enter the dra gon 16 jr. 14.30 en 20.00 uur Enter the dragon 16 jr. Zaterdag: 18 45 en 21.00 uur Enter the dragon 16 jr. Zondag: 18.45 en 21.00 uur Enter the dragon 16 Jr. Zaterdag 23.15 Hot pomomeisje 16 ïr.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17