VAN ALLES WAT n -MI-TEM Malta verwacht 400.000 toeristen W"~' Vs A VOOR 35 MILJOEN VELLEN x V HOLTENS NIEUWSBLAD - PERSEUS Capella CASSIOPEIA Castor Poo 1 ster Pollux KL\ BEER X Deneb Mars X)RAAK. ZWAAN LEEUW Saturnus Een treinretourtje Amsterdam-Menton kost f 356.40. De NS-lokettist(e) schrijft het prompt voor u uit. Maar wist u dat u voor f220.- een 9-daags „France- Vacances"-abonnement kunt kopen: kunt u 9 dagen ach ter elkaar van elke trein bin nen Frankrijk gebruik ma ken. Aardig ideetje voor een paar daagjes zwerven door Frankrijk over de route van uw eigen keuze. west noord oost Jupiter TWEELI X^Algol <V0ERMaV PERSEUS PleiaderX. AND(mtlEDAN RAM A STIER /y ^VISSEN X^EGASUS/ *\0Ryi0N' V. ERIDANUS. ,-s /waiviV L "-•Si rius zuid west De sterrenhemel in de december omstreeks tien uur 's avonds Sterren in december Venus is alleen begin december nog even te zien. 's morgens in alle vroegte, even voor zonsopkomst laag bij de horizon in het oosten. Daarna verdwijnt hij in de gloed van de zon. om in maart 1978 weer te voorschijn te komen, maar dan aan de andere kant van de zon, dus als 'avondster'. Mars wordt steeds beter zicht baar en gedurende een steeds groter deel van de nacht. We hoeven hem nauwelijks te zoe ken: hij komt na 9 uur 's avonds op en staat in het weinig opvallend sterrenbeeld Kreeft, Satumus komt een kleine twee uur later op en staat vlak bij de ster Regulus in de Leeuw Mars is de helderste 'ster' van deze drie. dan volgt Saturnus en tenslotte Regulus. Maar in de Tweelingen schittert de helderste 'ster' aan het fir- nament. Dat is de planeet Jupi ter - in feite dus geen ster. want een planeet zendt zelf geen licht uit; een planeet weerkaatst al leen het zonlicht - Jupiter is de hele nacht zichtbaar, komt op als de zon ondergaat en staat rond middernacht hoog in het zuiden. Jupiter bevindt zich nu 180 graden van de zon. anders gezegd, de aarde staat tussen de zon en Jupiter, precies op één lijn met deze twee hemellicha men. Jupiter staat in oppositie zeggen de astronomen. In de cember staat de maan. onze meest nabije buur in het heelal extra dicht bij de aarde. Maar u hoeft niet ongerust te zijn, de afstand is nog altijd, van op pervlak tot oppervlak gerekend, 348.601 km De grootste afstand wordt in december bereikt op kerstavond. 24 december De maan is dan 49.792 km verder. De maan beschrijft dus niet een cirkel maar een ellips rond het zwaartepunt van het stelsel aarde-maan Wilt u meer weten van het he- melgebeuren, van sterrenkundige verenigingen, boeken en tijd schriften voor amateurs, bel of schrijf dan naar Stichting "De Koepel",Nipuwe Gracht Utrecht, tel. 030-311360 Volgens onlangs bekend gewor den cijfers is de belangstelling voor de fiets in 1976 flink geste gen. Dat blijkt onder meer uit de produktiecijfers. In dat jaar werden in de gehele wereld 41 miljoen fietsen geproduceerd te genover zo'n 30 miljoen in 1975. De vergelijking gaat niet hele maal op omdat in de telling over 1975 de produktie in de Sovjet-Unie ontbreekt. In 1976 maakten de Russen 4.5 miljoen fietsen, Amerika is de grootste fietsenproducent met ruim 8 miljoen stuks; Japan komt op' de tweede plaats met 6.3 mil joen fietsen en China bezet de derde plaats met 6,2 miljoen fietsen. In het eerste halfjaar 1977 wer den in de Duitse Bondsrepu bliek 209.174 fietsen geïmpor teerd. Het grootste aantal hier van kwam uit Nederland, te we ten 71.808 stuks. In dezelfde pe riode in 1976 bedroeg dit aantal 53.169. Als fietsenleverancier op de Duitse markt wordt Neder land op de voet gevolgd door Italië met 69.461 stuks. Daarop volgen Frankrijk. Polen en Tsje- choslowakije met veel kleinere aantallen. In dezelfde periode werden 25.773 Duitse fietsen naar Nederland geëxporteerd. De voorkeur die men in Duits land voor Nederlandse fietsen blijkt te bezitten, is voor een belangrijk deel het gevolg van kwaliteitswaardering. Evenals de Nederlandse, achten de Duitse fietsers de kwaliteit, afwerking Zo zag een tekenaar de groep ,.Dr. Hook". Hun laatste elpee heet „Making love and music". en veiligheid van de fiets van veel belang en zij laten zich hierdoor bij aankoop zeer vaak leiden. Terwijl in de meeste landen ter wereld de fiets in opmars is. is het met onze vertrouwde tweew- ieler in Turkije maar slecht ge steld. Dit wordt voor een deel op rekening geschreven van slechte wegen en het totaal ontbreken van voorzieningen voor fietsers. Volgens officieuze cijfers heeft Turkije slechts 30.000 fietsen. Tweederde van het totale aantal fietsbezitters woont in de beide grote steden Ankara en Istanboel. Turkije heeft ook geen fietsenindustrie en de fietsen die in Turkije ge maakt wordden. komen uit kleine werkplaatsen. Jaarlijks worden in Turkije slechts 350 fietsen ingevoerd. Een Kleine honderd jaar geleden was de fiets een luxe-artikel Snuffelaars in pnjsoverzichten en looncijfers hebben uitgere kend dat toen een arbeider 945 uur moest werken om een fiets te kunnen kopen. Nu is dat 21 uur. De prijs voor het dagelijks brood daalde in diezelfde tijd naar uurloon gerekend met „slechts" twintig procent. Joeri Stebtschenko. een wetens chapper uit het Russische Tsjarkov, heeft een overdekte, driewielige fiets geconstrueerd; anderhalve meter lang en 29 kilo wegend. De fiets die door hefboombeweging in werking wordt gehouden, heeft een ca bine van plexiglas, zodat de fietser tegen minder gunstige weersomstandigheden beschermd is. Ook in de Duitse Bondsre publiek is door Prof. Dr. Pau Schóndorf een soortgelijke drie wieier gebouwd. Deze fiets, Mu sabrio genoemd, heeft een op klapbare kunststof regenkap. Ons land telt ongeveer 250 farms, waar o.a. nert sen worden gefokt. Hun grootte wordt afgemeten naar het aantal fokteven op de fokkerij. Gemid deld is dat in Nederland zo tussen de 800 en 2.000 fokteven. Een aantal nertsfarms beschikt over 4.000 van die fokpelsdieren. De 250 farms zijn samen goed voor 650.000 tot 700.000 vellen per jaar voor een gezamenlijke waarde van 35 miljoen gulden. Het gaat in de meeste gevallen om nertsvellen. die met gezwinde spoed naar het buitenland verdwijnen. De export bedraagt 90 Er zijn twee soorten nertsen bekend, namelijk de Europese, die Mustela lutreola heet in wetens chappelijke kring, en de mink (Mustela vison). De mink in de Amerikaanse nerts. Deze Amerikanen en nakomelingen van kruisingen ermee, vindt men op nertsenfarms. Ze hebben een veel mooiere vacht dan hun Europese tegenvoeers. In het wild houden beide nertsensoorten er een soortgelijke manier van leven op na. Ze houden van ruig. onoverzichtelijk terrein, dat veel schuil plaatsen biedt. Dat terrein moet dan aan een beek of een riviertje liggen. Want de nerts jaagt zowel te land als te water. Hij is een goede zwemmer en duiker en gaat graag te water, waarin hij zich mede dankzij de zwemvliezen tus sen z'n tenen makkelijk beweegt. Air Malt, de nationale luchtvaartmaatschappij van Malta, consta teert een groeiende Europese en vooral Nederlandse belangstelling voor het eiland Mala Werden er in het eerste jaar (1975) vanuit Nederland nog maar zo'n kleine 1.600 mensen naar dit vakantie-paradijs gevlo gen, dit jaar zijn dat er zeker zo'n 4.000 Volgend er een stij ging verwacht van tenminste 50% In zijn totaliteit worden er dit jaar ca. 4000.000 toeristen 5400.000 Malta verwacht. Malta, ongeveer 14 bij 27 kilo meter met 320.000 inwoners zeer dicht bevolkt, biedt „elck wat wils". Wie van zon en strand houdt, zich interesseert voor ge schiedenis en oudheidkunde, door interessante oude steden wil slenteren, leuke pittoreske dorpen wil bezoeken, en een vriendelijk bevolking wil ont moeten, kan op Malta aan zijn trekken komen 92 kilometer ten .zuiden van Sicilië en daarmee zuidelijker dan Tunis maakt een verblijf zeer aangenaam. De bevolkig is, afkomstig uit de diverse landen rond de Middel landse Zee Malta heeft door de eeuwen heen geschiedenis ge maakt: de Phoeniciërs zaten al op het eiland zo'n 2.000 jaar voor Christus, uit welke periode de tempel Hagar Qim stamt; ook de Apostel Paulus was op het eiland, min of meer ge-' dwongen door een schipbreuk; de Engelsen beschouwden Malt als Malta belangrijk steunpunt in de Middellandse Zee (1802- 1964) Sinds 1974 is Malta een republiek. Een vakantie op Malta hoeft niet duur te'zijn. De hjotelprijzen liggen hotelprijzen een 40 procent lager dan in Ne derland en er zijn er vele ne goede, en één met Casino. Eten en drinken staat op ongeveer 50% Hoewel Malta een dicht bussennet heeft - een spoorlijn ontbreekt - huurt men graag een auto(tje). Men krijgt er dan een rechts stuur en linkerpook bij cadeau, want het verkeer houdt links. De munteenheid is het Maltese Pond en het heeft een waarde van zes gulden Daar ik de nacht tevoren wegens een spannende Simenon pas om twee uur 's nachts de lakens had gevoeld, besloot ik gistermiddag na het eten een uurtje te gaan rusten. Ik ontdeed mij van over hemd, broek en sokken, draaide nog even aan het knopje van de wekker opdat ik mij niet zou verslapen en viel uitgeput op het sprei, glimlachend bij de ge dachte aan een heel uur rust. Het was half twee. Om drie minuten over half twee ging de telefoon. Ik bleef liggen maar de ander bleef bellen. Ik stond dus op om de telefoon aan te nemen. Hij had juist opgelegd. Ik legde de hoorn naast het toe stel op het kastje om niet weer gestoord te worden. Om vijf over half twee lag ik weer op het sprei. Om twaalf minuten over half twee werd er aande eeur gebeld. Ik stond op en liep naar het open raam. ,fJa?", zei ik. Het was een man met een uniform van een stome rij. „Wat te stomen, meneer ,fliks," zeik ik en ik ging weer liggen. Om drie minuten voor twee schrok ik wakker van het kind van de buren dat een indianen- gehuil aanhief vlak onder mijn raam. Het hield twee minuten aan. Daarna liet ik het opgeheven hoofd weer vallen en doezelde ik even weg. Totdat er gebeld werd. Ik kwam overeind en stak mijn hoofd uit het raam. Hel was een jongetje van een jaar of tien. „Heppu nog wat*over voor de drumband0", vroeg hij. Ik gaf hem een kwartje dat om mij onbekende reden op mijn nachtkastje bleek te liggen. Dank u wel meneer", zei hel jongetje. Het was tien over twee. Toch strekte ik mij nog even uit. Ik sloot de ogen maar om twaalf over twee was het de vuilniswa gen die met een doordringend geluid zijn container omhoog liet brullen. Ik wachtte tot het geluid ophield. Dat was ongeveer drie minuten later. Vervolgens echter kwam de rijdende kruidenier die in zijn wagen een toeter heeft waarmee hij de duivel uit de hel kan oproepen. Dus zeker mij. Ik zag op de wekker dat het tien voor half drie was. Nog tien mi nuten. Twee ervan benutte ik om in te dommelen. In de derde droomde ik dat er een jongen met reclame over de galerij liep. In mijn droom hoorde ik hem zijn reclame in de bus gooien waarna hij met een doffe knal tegen de kartonnen doos schopte die ik guiten de deur had gezet. Het maakte een zeer schurend geluid over het beton, maar dat droomde ik niet. Dat was echt zo. Het was vijf voor half drie. Nog vijf minuten. Ik rekende uit of ik het nog kon redden als ik de wekker een kwartiertje verder zette. Het zou net kunnen. Ik verzette de wekker dus en ging op het sprei liggen. Ik had nog twintig minuten. Verder dan een zeer lichte doeze ling kwam ik met. Precies vijf over half drie ging de bel. Ik stond op en stak mijn hoofd uit het raam. Het was de man van het begra fenisfonds, een bolle man met een rond blozend gezicht die er altijd zo opgewekt en kerngezond uitziet dat ik hem ervan ver denk, zelf voor de helft van de premie in zijn fonds te mogen. Begrafenisfondsriep hij, alsof dat een loterij zonder nieten „Trek maar aan het touwtje dat uit dc brievenbus hangt", zei ik. „Ik kom eraan.." Ik hoorde hem trekken en flui tend mijn kamer binnenlopen. Drie minuten later kwam ik binnen met een briefje van vijf in mijn hand Hij stond voor het raam en keek uit over de wei landen. Jonge jonge," zei hij. „Wat een heerlijk uitzicht hebt u hier.. War een heerlijke rust Toen ging de wekker.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15