Aankoop pand expeditie bedrijf H. Mfiller Agrarische industrie van meer naar beter Bouw serviceflat „Molenbelt" van start PRAAT VERGADERING B T B. Zieken en bejaarden werden niet vergeten SE JUISTE VOEDING VAN HET RUNDVEE DANKBETUIGIAG HOLTENS NIEUWSBLAD - 9 DECEMBER 1977 - PAG. 13 ndeling iet komplex bestaat uit 46 kom- ortabele service-appartementen, mderverdeeld in: 16 stuks 2 ka merwoningen. 14 stuks 2/3 kamer woningen, 16 stuks 3 kamerwonin gen. Het woongebouw omvat begane- grond en 3 verdiepingen Als resul taat van de door de architekt geko zen terrasvorm, ontstond een ver springend karakter, waardoor per type een keuze mogelijkheid is ont staan in de afmeting. Voor de bewoners is, dachten wij, ;en ideaal leefklimaat geschapen door de komfortabelë en luxe af werking van de serviceapparte- tnenten, en het onderbrengen in het kompleks van een overdekt zwembad, sauna, rekreatieruimte, biljartkamer etc Deze voorzienin gen zijn voornamelijk gelegen op de beganegrond, direkt achter de hoofdentree en bieden een groot aantal mogelijkheden voor ont- spanning en sociaal kontakt Aan de achterzijde van het gebouw zijn 14 garage/bergingen gesitueerd en een voldoende aantal parkeer plaatsen. Alle appartementen worden te koop aangeboden, hetzij met een berging in de kelder, hetzij met een garage/bergmg buiten. Koopprijzen De koopprijzen der appartementen variëren van f163 000 - tot f289 000- De garage/bergingen kosten f 15.000 - De prijzen zij all-in en gelden tot 1 maart 1978 Het plan is ontwikkeld door VOM Nederland B V te Arnhem, in sa menwerking met architektenburo Stuurman BV te Waddmxveen Tevens werden, een binnenhuisar- chitekt en tuinarchitekt ingescha keld De bouw zal worden uitge voerd door bouwonderneming Post B V te Tilburg De verkoop ge schiedt door Makelaarskantoor Vincent te Holten. De Bouwkon- trole berust bij Bouwtechnisch Adviesburo Vastgoed ABC De heer van Lammeren besloot met huitspreken van de wens dat over plm, 1 jaar de „Molenbelt" of ficieel zal worden geopend. Gelukwens Loco-burgemeester J Rietberg die names het gemeentebestuur de ge lukwensen aanbood noemde de start van de bouw een feit om even bij stel te staan Op deze plek waar vroeger de korenmolen van de ge broeders Wansink het graan tot meel voor boer en bakker vermaal de, raakt in een met onaanzienliike daad is thans aan de bouwers ik wens hen een voorspoedige bóuw toe en spreek gaarne de hoop uit dat het gebouw dat hier verrijst aan het gestelde doel zal beantwoorden en dat het voor de toekomstige be woners hierin goed wonen en leve- n is, zo besloot loco-burgemeester Rietberg Parachutisten Na de officiële handelingen wan delden de genodigden naar het sportdal waar zich inmiddels al een grote menigte had verzameld om getuige te-zijn van het neerkomen van de parachutisten Wim Hof man. Mei Maréë en Jan van Dam. alle drie lid van de Rotterdamse Parachutistenclub „The Flying Dutchman" Om precies 21 rrjinu- ten over drie sprong als eerst uit de Cessna Wim Hofman waarna met Zwarte Piet verraste de kleuters met een prachtige balpen telkens een minuurt of 8 daarna Mei en Jan eveneens precies op de met een lint gemarkeerde plaats neerkwamen Na zich van de para- chuut te hebben ontdaan werden een groot aantal kinderen van de Holtense kleuterscholen door dc als Zwarte Pieten verklede para chutisten verrast met een grote vierkleurenbalpen De genodigden waren hierna in restaurant „De Mo lenbelt" de gasten van de directie van de VOM en de hoofdaannemer Bouwbedrijf Post te Tilburg. In res taurant .De Molenbelt" waar de genodigden de gasten waren van de VOM%directie en hoofdaannemer Bouwbedrijf Post te Tilburg werd het glas geheven op een voorspoe dige bouw Ten behoeve van de sanering van de dorpskom stellen B. en W de raad voor over te gaan tot aankoop van de woningen, bednjfsruimten en enig erf van het expeditiebedrijf van de fa H Muller Zn in het dorpscentrum voor de prijs van f 345 000 - Eventuele belastings- chade komt voor rekening van de gemeente. De heren Muller Sr en Jr behouden het recht de panden Kerkplein 3 en Smidsstraat 6a gra tis te blijven gebruiken (bewonen) tot uiterlijk 1 januari 1979 Dit voortgezet gebruik geldt tevens voor de opslagruimten doch niet voor de huurders van de percelen Smiddstraat 6 en 8 De betaling van de koopsom zal geschieden uiterlijk op 1 januari 1978. Ge- schiedt-zulks niet dan is de gemee nte verplicht vanaf die datum tot aan de dag van betaling een rente van de koopsom te vergoeden naar 8% per jaar Het object is groot on geveer 560 m2. Ter vervanging van de opstallen in de kom zal de ge meente aan genoemde firma ver kopen een industrieterrein in „de Haar" ter grootte van ongeveer 6145 m2 tegen de prijs van f 30 - per m2, exclusief omzetbelasting en de kosten van aansluiting op de open bare nutsbedrijven, De gemeente zal het terrein bouwrijp opleveren. De totale prijs bedraagt, exclusiel genoemde lasten f 184 350 - De laatste tijd worden heel wat bedrijfstakken en onder nemingen doorgelicht. De belangstelling voor het alge mene en nationaal-economisch beleid heeft plaatsge maakt voor het sector- en regionaal beleid. Onlangs is het onderzoekresultaat van de agrarische industrie bekend gemaakt. Een speurtocht langs en door de agrarische in dustriële ondernemingen heeft een reeks interessante ge gevens opgeleverd. In elk geval blijft de betekenis van deze industriële sector staande. De minister van Economische Za ken heeft nog niet zo lang geleden een Nota inzake de Selectieve Groei (de-^gn. Structuurnota) uit gebracht. Daarin werd de weg naar het sectorbeleid aangegeven. Sim pelweg komt het neer op het volge nde: probeer een economisch be leid te voeren waarin ruimte en klimaat geschapen wordt voor duidelijk uitverkozen economische aktiviteiten. Neem vervolgens de zogenaamde probleemsectoren onder de loupe en probeer die (al of niet via een herstructurering) ge zond te maken. Er is in ons land een Nederlandse Herstructurerings- maatschappij opgericht (NEHEM.) In het kader van de sectorverken ningen hebben de ministers van Economische Zaken en van Land bouw de agrarische industrie op de korrel genomen. Hoewel het om de voedings- en genotmiddelenindus trie gaat. speelt de „groene" indus trie een belangrijke rol Het betreft dan ondernemingen die econo misch dicht bij de boerderij staan zoals de veevoederfabrieken, de zuivelindustrie, de slachterijen en de vleeswaremndustrie. de aar dappelindustrie, suikerfabrieken en de conservenindustrie. Dc agrarische industrie biedt aan ruim 175.000 mensen in ons land werk. Voor de werkgelegenheid is bovendien van groot belang dat de ondernemingen meestal niet groot zijn en goed verspreid over het ge hele land gevestigd zijn. De moei lijkheden die zich de laatste tijd voordoen bij Koninklijke Scholten Honig, bij Gevato, bij de pluim veeslachterijen (Drie-Kip-operatie) en anderen doet vermoeden, dat er iets mis is in de agri-business. Deze moeilijkheden beperken zich in feite tot enkele grote ondernemin gen waar het om honderden ar beidsplaatsen gaat De meeste agrarische industrieën zijn onge voelig voor conjunctuurschomme lingen en bieden uit een oogpunt van werkgelegenheid constante zekerheid. Voor een belangrijk deel is deze stabiele karaktertrek het gevolg van een land- en tuinbouw- produktie die zich weinig van eco nomische golven aantrekt. De band tussen agri-business en de boerderij is duidelijk merkbaar De verwerkende industrie heeftin 1973 voor ruim f 11 miljard aan produk- ten uit de Nederlandse landbouw gekocht De helft van alle door de verwerkende industrie gebruikte grondstoffen komt van de Neder landse boerderij. Tenslotte vindt 29% van de binnenlandse afzet van verwerkte produkten zijn weg te rug naar de landbouw. Alleen al de veevoerafzet neemt een spectacu laire omvang aan. Kijken naar de markt Is het niet gevaarlijk om genoeg zaam te concluderen dat de agrari sche industrie op economische ro zen zit? De fabrikanten in die sec tor zullen moeten letten op ont wikkelingen die zich zowel aan de vraag- als aanbodzijde voordoen. Om met het laatste te beginnen: De loonkosten in Nederland zijn de laatste jaren zo sterk gestegen, dat met veel kunst en vliegwerk een minimaal rendement wordt ge haald. Op wat langere termijn zal de produktie niet veel meer toene men. Via rationalisatie, concentra ties en schaalvergroting zal de pro- duktiviteit in de agransche indus trie opgevoerd worden om de con currentiestrijd vol te houden. Voor de werkgelegenheid is deze ont wikkeling niet hoopgevend want steeds meer arbeidsplaatsen zullen vrijgegeven worden. In de jaarlijkse „Praatvergade ring" van de afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond sprak voorzitter Hm Landeweerd een openingswoord n.a.v Psalm 65 vers 10: „Gij bezoekt het land en geeft het overvloed" Als boeren en in 't bijzonder als veehouders hebben wij dit in de afgelopen zomer en herfst ervaren. De zegeningen Gods in de natuur waren zeer groot Een voorspoedige rijke oogst, volle schuren. Ja, zo bereidde Hij alles Hebben wij dit alles ook zo gevoeld en beleefd9 Leven we nog in diepe afhankelijkheid van onze Hemelse Vader? Zeker, we hebben veel be reikt en de techniek staat bijna voor niets, maar het geldt nog steeds: „Van ons de arbeid, van God de zegen" Na het openingswoord en een woord van welkom waarbij de Ook aan de vraagzijde gebeuren opvallende zaken. De markt lijkt verzadigd omdat de magen niet meer (kunnen) opnemen en het aantal magen (door de getemperde bevolkingsgroei) met of nauwelijks stijgt. Gelukkig is de vraag vanuit het buitenland voldoende om de afzetdaling in Nederland op te van gen. Van de totale uitvoerwaarde van verwerkte agrarische produk ten wordt ruim 70% afgezet binnen de Europese Gemeenschap Het is duidelijk dat vooral de Duitsers goede klanten voor onze produkten zijn. Onze agrarische industrie zal goed rekening moeten houden met ver anderde koopgewoonten. De con sument neigt naar het Iuxere pro- dukt van topkwaliteit. Zijn hang naar het betere moet beantwoord worden door een produktie die op hoog niveau staat. Wat dat betreft kan het industrieel apparaat in Nederland de wedloop met andere Europese landen aan. De agrarische industrie speelt een belangrijke rol voor 's lands werk gelegenheid en economie. Wan neer men binnen deze bedrijfstak bereid en in staat is de bakens in de juiste richting te verzetten, blijven redelijke toekomstkansen verzekerd. Het afsluiten van een ongeremde groeifase betekent niet dat de agrarische industrie in zijn bestaan bedreigd wordt. B. Schouwing (nadruk verboden) voorzitter zich in 't bijzonder richtte tot de afgevaardigden van de plaatselijke afd O L M werd het woord gegeven aan de heer H v d Kolk te Wierden. lid van het Prov. bestuur die een inleiding hield over verschillende problemen in de landbouw- en economische sector Hij schonk o.a. aandacht aan de ..Nota Landelijke gebieden", df melkheffing en melkprijs, de lenin gen bij de Rabo-banken (de eerste zeven maanden het dubbele van vorig jaari, fiscaal beleid, grondpo- litiek en de grond waarmee zo zoe tjes aan iedereen zich gaat be moeien. Er volgde naar aanleiding van de inleiding een geanimeerde bespre king De goed bezochte praatver gadering werd met dankgebed door de heer v.d. Kolk beëindigd De afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis heeft met Sinterklaas, dank zij de goede zorgen van haar secretaresse, mevrouw J. H Nekkers- Wolterink weer wat vreugde gebracht in de harten van zieken en langdurig verpleegden De verpleegden in de ziekenhuizen te Deventer, Almelo. Almen. Groot Graffelte te Lochem. het rusthuis in Almelo en de bewoners van „de Diessenplas" werd een fruitbak. banketletter of ander presentje bezorgd Een geste die bijzonder gewaardeerd wordt, gezien ook het ne venstaand gedicht van de blinde mijnheer H Nunnink. Ruim tweehon derd patiënten werden door haar persoonlijk bezocht. Ook de Welfare vrijwilligsters, die elke week belangeloos bezoeken bij bejaarden en zieken afleggen deelden in de vreugde en werden verrast met een presentje. Niet alleen bij nood of rampen, staat het Rode Kruis paraat Ook als 't gaat om blij te maken, weet men daar beslist ook raad Ditmaal werd Sint Nicolaas ingeschakeld, bij het werk van 't Rode Kruis Hij heeft immers toch zijn Pieten, die bezorgen Huis aan huis? Voor mij staat een schaal met vruchten. Vier vijf soorten tel ik wel. Telkens als ik 'r een van opeet, Denk ik: Rode-Kruis-Sint. dank je wel Het Consulentschap voor de Rundveehouderij organiseert in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Holten ende afdelingO L.M. enC.B T B te Holten een voorlichtingsavond op dinsdag 13 december a.s.. 's avonds om 8 uur in café-restaurant „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek Het onderwerp van deze avond is. Voeding van het rundvee De mliinlrden verzorgd door de heer J W Lubbersen. bedrijfsvoor- lichter Rundveehouderij te Bath- men De volgende onderwerpen zullen worden behandeld Voederbalans en voederplan: Rantsoenbereke ning, Het nieuwe energiesysteem iV E.M en V E V I Krachtvoer- verstrekkmg in de stalperiode Gezien de grote financiële beteke nis van een juiste voeding van ons rundvee en de wijziging in het energiesysteem wekt het Consu lentschap op deze voorlichtings avond te bezoeken. n tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en lelangstellenden heeft vri jdagmiddag loco-burgemeester Rietberg met een grote graafmachine enkele kubieke neters grond verzet, een handeling die de officiële start letekende van de bouw van de serviceflat „Molenbelt", doordat dit „ceremonieel" plaats had, werden de^aanwe- igen welkom geheten door de heer C van Lammeren te Arnhem, waarn. directeur van de Vastgoed Ontwikke- ings Maatschappij Nederland B.V. Hij schetste verder de intwikkeling die geleid heeft tot het indienen van het louwplan. In april 1972 vond de aankoop door Combuta een dochtermaatschappij van de VOM) plaats van de heer J. Wansink en in mei van dat jaar werd een aanvraag Jouwvergunning ingediend. jreweigerd langende de beslissing of bouw ergunning op het eerste plan al lan niet werd verleend, werd het llan op vele fronten tussentijds ;ewijzigd. Door diverse omstan- ligheden werd de bouwvergun- ling 3 jaar later dus in J975 offi- léel geweigerd, om redenen dat iet voorliggende plan teveel weg- had van gewone etagewoningen, onder service. let plan werd daarom aangepast n In juli 1976 werd hierop bouw ergunning verleend. De vréugde an het verlenen van de bouwver- ;unning werd echter overscha- luwd door het vermoeden dat het ilan qua uiterlijke vorm zowel als ndeling der verschillende woon- inits uit de tijd was miners onder het verstrijken der aren was het duidelijk een galenj- lat gebleven Besloten werd dan tok alsnog een laatste poging te vagen en met een kompleet nieuw llan te komen, met behoud van de ■emeenschappelijke voorzienin- ;en 'recies een jaar geleden werd liermede begonnen Dankzij de olledige inzet van alle mogelijke nstanties, zowel op provinciaal uvo als met name op gemeentelijk uvo. en met te vergeten de inzet an architekt. konstrukteur. de louwondememing, binnenhuisar- ;hitekt, tuinarchitekt en vele an- leren, onszelf met te vergeten, is iet dan uiteindelijk gelukt om na 8 naanden reeds, t w in augustus jl. louwvergunning voor dit plan te xijgen. mate 't aanzien van ons dorp Hier verrijst thans een gebouw van to taal andere allure Landschappe lijk gezien uniek gelegen tegen het noord-oosten van de Holterberg, met haar zoom daarvoor, de prach tige es, de enk over de spoorlijn ons dorp maar 't westen uilopend in 't fraaie landschap van het buitenge bied. 't Behoeft geen betoog .dat in deze met grote zorgvuldigheid is gehandeld, voorzichtigheid was geboden Ik meen zo zei de heer Rietberg dat alle instanties begrip hebben getoond voor de situatie ter plekke Ook de problematiek t.o.v. de toegang en de parkeergelegen heid, zijn in goed overleg en sa menspel. waarbij ook makelaar Vincent betrokken was. opgelost en tot een goed einde gebracht De Bij het graafwerk kwam een doos te voorschijn met een kleurenfoto van de korln. Links de heer van Lemmcren rechts loco burgemeester J. Rietberg. De foto krijgt een plaatsje in het gemee ntehuis. Bovenstaande foto geeft een beeld - hoe vóór 8 april 1945 bevrijding van Holten de situatie was waar nu het service-flat „de Molenbelt" wordt gebouwd. De molen werd een paar dagen voor de bevrijding door de Canadese troepen in brand geschoten en verwoest, omdat hij dienst deed als uitkijkpost van de Duitsers. Slechts het onderstuk, de schuur en de woning zijn nog een aantal jaren blijven staan.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13