Wet tegen discriminatie der geslachten? ti I t LANDBOUWSCHAP TEGEN BTW—VERHOGING ENERGIE Schrijf avond Amnesty International Landbouwschap vraagt ondersteuningsregeling voor energie besparing M/all laat je rijden Waterbeheersing Espeiobroeknadert oplossin Weet je wetje, Na vele gesprekken Bij mist overdag groot licht Handhaaf laag tarief HOLTENS NIEUWSBLAD - 2 DECEMBER 1977 - PAG. 19 De Waterleidingmaatschappij „Overijssel" (W.M.O.) is voorne mens te zijner tijd een concessie aan te vragen voor de winning van drinkwater in het Espelerbroek in verbinding met de installaties in Meilinksbos in Espelo. terwijl een tweetal beschermingsgebie- den ingevolge de provinciale Verordening bescherming water winning 1977 voor dit gebied zal worden vastgesteld. Dat valt af te leiden uit de inleiding, die de heer H. Stegeman, 2e voorzitter van de plaatselijke (ruilverkavelings-) commissie „Holten-Markelo" maandagavond in hotel Vosman hield, in de druk bezochte her- fstvergadering van de afdeling Holten van de O.L.M. toen hij sprak over de huidige stand van zaken met de ruilverkaveling. Reeds vanaf 3 september 1973 is de ruilverkavelingscommissie be zig om te komen tot een peilsverlaging van de waterstand in het Espelobroek. Toen had het eerste gesprek plaats met de W M O op grond van een technisch rapport over de waterbeheersing in het Espelobroek. Men had toen de keuze tussen een diepe wateront trekking door de W M.O of bemaling en drainage van het gebied De keuze voor de eerste methode was voor de ruilverkavelings commissie niet zo moeilijk ware het niet. dat de Inspecteur voor de Volksgezondheid belast met het toezicht op bodem, water en lucht, om de goede kwaliteit van het drinkwater te waarborgen, als advi seur van Gedeputeerde Staten, eiste dat een deel van het gebied, groot plm. 150 ha zou moeten vallen onder de regeling van het 2e beschermingsgebied voor de waterwinning. Ged. Staten stonden toen achter deze eis van de inspecteur. Om de ingelanden voor beperkingen in hun bedrijfsuitoefening te vrijwaren, had de ruilverkavelingscommissie tegen deze aanwij zing ernstige bezwaren. Een onderhoud met G.S. leverde geen op lossing op. Op tien oktober jl. had. na een periode van stilstand, aldus de heer Stegeman. wederom een gesprek plaats met Ged Staten en alle bij deze materie betrokken instanties, zoals de W M.O.. Het Waters chap „Salland", de cultuurtechnische dienst <C.T B.) en de provin ciale diensten. Men kwam toen tot een voorstel om het 2e bescher mingsgebied terug te brengen tot 40 ha. Na een gesprek tussen de W.M.O. en het dagelijks bestuur van de ruilverkavelingscommissie. volgde op 22 november jl een gesprek met de C.T.D het Kadaster en Staatsbosbeheer, waarbij de heer Stegeman een plan ontvouwde een strook grond, waarin plm 12 putten zijn geprojecteerd, dwars door het waterwingebied, toe te delen aan de W.M.O.. om daarmede te voorkomen, dat voor het hebben van deze putten met leidingen, allerlei erfdienstbaarheden zouden moeten worden gevestigd, het geen bezwaarijlk kon zijn voor de bedrijfsuitoefening van de gron deigenaren Van deze strook grond kan met alleen de W.M O voor controle der putten, maar kunnen ook de grondeigenaren gebruik maken Op 25 november heeft de ruilverkavelingscommissie zich. op voor stel van de agenda-commissie, in principe met het plan akkoord verklaard Ook Ged. Staten en de Inspecteur kunnen zich achter dit plan stellen. Er zal, aldus de heer Stegeman. hier en daar nog wel overleg moeten plaatsvinden o.a. met het Waterschap „Salland", waarna onder voorzitterschap van de hoofdingenieur-directeur van de landinrich ting, naar een akkoord zal worden gestreefd. Het Waterschap „Salland" krijgt het beheer over de peilhuizen, die in het gebied zijn opgesteld In deze zomerdag mag de W.M.O tot een bepaald peil pompen, in de winter kan er uiteraard meer water worden opgepompt. Tegen beregeningsinstallaties in het 2e beschermingsgebied - aan te vragen bij het gemeentebestuur - zal geen bezwaar gemaakt wor den tot een diepte van 25 meter Ten aanzien van de Verordening bescherming waterwinning zal de W.M.O in de huidige omstandig heden geen nieuwe beperkingen ter discussie inbrengen. Tot zover de heer Stegeman. Indien de voorgenomen samenwerking tussen de verschillende in stanties inderdaad tot stand zaï komen zijn daar ons inziens toch wei voordelen aan verbonden voor de landbouw, omdat in dit te vormen waterwingebied niet ongelimiteerd water aan de bodem kan worden onttrokken, doch slechts tot een vooraf te bepalen grondwaterpeil. Voorts betekent deze waterwinning een besparing van kosten voor de ruilverkavelingswerkzaamheden, terwijl het be schermingsgebied in dit speciale geval beperkt kan worden tot plm. 40 ha. Sinds 1975 is er in Neder land een wet Gelijk Loon voor mannen en vrouwen. Daarmee kan een gedeelte van de diskriminatie van werkende vrouwen worden bestreden. De landen van de Europese Gemeenschap hebben echter samen beslo ten dat dat nog niet vol doende is. Zij hebben afge sproken dat er in de zomer van 1978 in al die landen wettelijke maatregelen moeten zijn om ook diskri minatie bij werving, solli citatie, beroepsopleiding, promotie, arbeidsvoor waarden en ontslag té ver bieden. De Nederlandse re gering heeft aangekondigd dat zij inderdaad wets voorstellen hiervoor zal indienen. De Emancipatiekommissie (EK) brengt nu een groot rapport uit „Advies over Wet tegen Seksedis- kriminatie". Hierin pleit zij ervoor om verder te gaan en inderdaad een algemene wet tegen seksediskri- minatie te maken. Daarin kan dan een algemeen verbod staan om „bij het bepalen van rechten, plichten en bevoegdheden" onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen. Zo'n verbod geldt dan zowel voor Op dit moment is er, ondanks overeenstemming tussen partijen, nog geen kabinet. Dus is een heldere doelstelling nog niet geformuleerd en zijn - wat verderweg - de in de regeringsperiode van vier jaar ten gunste van het midden- en kleinbedrijf te nemen maatregelen met wat mist omgeven. De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft in een op 19 oktober gehouden openbare vergadering toch een nota ter discussie ge steld: „Sociaal-economisch beleid en midden- en kleinbedrijf". In een aantal dagbladen en in branche-gerichte periodieken is aan de inhoud soms meer soms minder aandacht besteed. Dat we er in deze kolom toch weer op terug moéten komen is duidelijk - de ver taling naar de basis, de zelfstandi ge, toe is noodzakelijk. Ook omdat deze en dergelijke nota's geschre ven zijn voor de beleidsbepalende instanties en dus het individu in eerste aanleg voorbijgaan. „Small is beautiful" is sinds een Amerikaans econoom een boek onder die titel uitbracht een be kend gezegde. Luisterend en lezend dringt zich zelfs de gedachte op dat het een kreet is geworden die het algemene gevoelen weergeeft. De winkel op de hoek is in, de interna tional is uit. Of die gedachte ratio neel is of alleen maar gevoelsmatig bepaald, een steun in de rug van duizenden kleinere ondernemers en hun werknemers is het. Een basis voor een gezonde be drijfsvoering (nog?) niet De mil joen werkenden in het midden- en kleinbedrijf zullen alleen dan kun nen overleven, wanneer de kassa- strook aan het einde van een pe riode een zodanig bedrag aanwijst, dat de inkoopprijzen, de kosten en de lonen worden overtroffen we le ven tenslotte nog in een inflatietijd. Zal dat saldo in 1977 worden be reikt? De vragen die daarachter staan zijn blijft de vraag naar het produkt bestaan of wordt hij gro ter? En. hoe gaat het met de kósten om het produkt voort te brengen of te verkopen? De omzetontwikkeling geelt na uwelijks reden tot optimisme De vraag stagneert duidelijk in enkele sectoren van het midden- en klein bedrijf. zij het dat hier en daar gun stiger uitzonderingen voorkomen Als totaal is de situatie niet al te onbevredigend, mede omdat de bedrijven die „stil" gesaneerd wor den, de druk op de overblijvenden wat verlichten Die uit economisch oogpunt neergeschreven observa tie is er tegelijkertijd een die in het persoonlijke vlak en in de spreiding van het winkelbestand bijzonder kwalijke consequenties heeft, laten we dat vooral niet vergeten! Ook aan de kostenkant is er in 1977 sprake van een gematigder ont wikkeling. De loonsomstijging per werknemer was ongeveer 50 van die in 1975. bijvoorbeeld. Dat uitr eraard onder invloed van de minimum-loonsubsidie. Voor de zelfstandige ondernemer betekent dat in de meeste gevallen nog niet, dat ook voor hem de kassabei ver blijdend rinkelt, integendeel. Zijn inkomen staat nog steeds onder bijzondere zware druk Vraag wat wordt eraan gedaan om het kleine mooi te houden of in de nabije toekomst mooier te maken? Op sociaal vlak is de Rijksgroeps regeling Zelfstandigen, in de wan deling ROZ, een steun voor 58- jarigen en ouder, wier inkomen kan worden opgetrokken tot het peil van het bruto minimumloon van werknemers Lastenverlichting door het aanhouden van de richt lijn dat de collectieve uitgaven minder snel mogen groeien, verla ging van belasting en remmen van de lonen zal naar verwacht een gunstige uitwerking hebben op het rendement. Maar ook aan de kant van de vraag zal - aldus de raad - speciale aan dacht nodig blijven In de gedach- tengang van het selectieve groeibe- leid, d.w.z. het stimuleren van die produktie- en distributietaken die maatschappelijk zinvol zijn, lijkt juist het midden- en kleinbedrijf kansen te krijgen. Zeker nu het welzijn, zij het nog schoorvoetend, hoger lijkt te worden aangeslagen dan verder verhogen van de wel vaart. Te denken valt in dit ver band bijvoorbeeld aan dienstver lening, reparatie en onderhoud, re novatie. recycling. Mistig perspectief, schreven we boven dit artikel. Kan uit de laat ste alinea's worden opgemaakt dat de mist optrekt? Die conclusie is wat te snel getrokken, maar de nota geeft aan dat de weersom standigheden daarvoor ook weer niet te ongunstig zijn. Als de om standigheden tenminste door de overheid worden gecreeerd en als het midden- en kleinbedrijf aktief meedenkt en -doet. Om een slagzin van de ANWB te lenen: bij mist overdag groot licht Dat geldt ook voor het beleid ten aanzien van het midden- en klein bedrijf. We menen dat de bespro ken nota een lichtpunt is dat bij de toekomstige koersbepaling in de peiling moet worden gehouden. Door de overheid, maar ook door het midden- en kleinbedrijf dal op ys 8 "*v - de overheid zelf als voor de burgers onderling Zo'n soort wet bestaat al in Engeland (sinds december 1975). in Noorwegen ligt een voorstel daarvoor nog bij het parlement. De EK heeft echter ook uitgezocht welke wetten en regelingen er op dit terrein bestaan in Canada en de V S Die wetten en regelingen zijn weliswaar steeds apart ontworpen voor verschillende onderwerpen (werk. huisvesting, onderwijs, pu blieke diensten enz.), maar ze wer ken goed. vooral omdat er voor ge zorgd is dat er speciale bureau's zijn die vrouwen (en soms ook mannen!) helpen om zich op deze wetten te beroepen. De voorstellen van de EK zijn natuurlijk aange past aan de Nederlandse situatie. De belangrijkste punten zijn - de wet zal zich moeten beperken tot diskriminatie op grond van sekse en iets wat daarmee direkt samenhangt: de diskriminatie tus sen gehuwden en ongehuwden. Andere vormen van diskriminatie (bv. die wegens ras. geloof, levens overtuiging. en politieke overtui ging) moeten ook bestreden wor den. maar hoe dat moet gebeuren, moet eerst goed uitgedacht. Alle diskriminatievormen op één hoop gooien heeft geen zin - het begrip „seksediskriminatie" moet ruim worden uitgelegd. Dat betekent met alleen een verbod om iemand anders te behandelen om dat hij/zij man of vrouw is Ook door onderscheid te maken tussen ge huwden en ongehuwden. kostwin ners en niet-kostwinners, vrouwen-die- misschien-wel-eens- zwanger-zouden-kunnen-worden en anderen, enz. enz., kan men nl. bereiken dat vrouwen aan het kort ste eind trekken. Het gaat dus om het effekt van het gebruik van een bepaald onderscheid' - voor de handhaving van de wet moeteen speciale kommissie tegen Seksediskriminatie in het leven worden geroepen die zelf onder zoek naar gevallen van diskrimina tie kan doen en die mensen kan helpen die zich op de Wet willen be roepen De Kommissie kan dan eerst trachten te bemiddelen en als dat niet voldoende resultaat geeft, de rechter vragen om de diskrimi natie te verbieden. Straf hoeft daarbij niet te worden uitgedeeld, de meeste Nederlanders zijn nog wel zo netjes dat zij zich aan de uit spraak van de rechter houden en als iemand dat niet doet kan altijd nog een dwangsom (een soort boe tebedrag) worden opgelegd. Ook officiële an diskriminerend optre den zal „opvoedend" kunnen wer ken. - Vanzelfsprekend zal de Kommis sie tegen Seksediskriminatie (of een andere instantie) in een aantal gevallen ontheffing moeten kun nen geven. Dat is vooral nodig om te voorkomen dat volledig onvoor ziene en door niemand gewenste si tuaties ontstaan. De EK maakt nog twee belangrijke op merkingen: - de regering zou (ook op verzoek van de Tweede Kamer) alle wetten en regelingen moeten inventarise* ren „die in strijd zijn met het be ginsel van gelijkwaardigheid van man en vrouw". Daarna zal zij moeten zorgen dat die wetten en regelingen zo snel mogelijk wor den gewijzigd. Vooral in de belasting- en de sociale verzeke ringswetten bestaat nogal wat diskriminatie van vrouwen. En pas als dat eerlijk is geregeld wordt het tijd eens te praten over de militaire dienst voor meisjes! - dat diskriminatie wordt verbo den betekent niet dat er nergens meer een duidelijke voorkeursbe handeling voor vrouwen mag zijn. Waar door diskriminatie een ach terstand is ontstaan, moet deze in gelopen kunnen worden. de omstandigheden zal moeten in spelen. (NADRUK VERBODEN) In de krant van 18 november jl is reeds gewezen op de schnjf- avond, die de Werkgroep Am nesty International houdt op maandagavond. 12 december, om 19 30 uur in zaal Vosman Men kan dan een groet zenden aan politieke gevangenen in vele landen van de wereld, die reeds lang vaak onder erbarme lijke omstandigheden, zijn op gesloten en zo een lichtpuntje brengen in hun troosteloos be staan Materiaal en adressen zijn aanwezig De werkgroep doet een dringend beroep op de velen, die goed met de pen kun nen omgaan, om die avond een tijdje te komen helpen schrijven Het zal een grote vol doening geven, maar zo weinig te hoeven doen, voor iets dat zo veel kan betekenen voor een zwaar getroffen medemens. In ons volgend nummer hopen we hier nader op terug te komen Het beleid gericht op ener giebesparing zal voor alles doelmatig en duidelijk moe ten zijn. In plaats van twee bestaande subsidieregelin gen voor investeringen ten behoeve van energiebespa ring pleit het Landbouw schap voor één regeling met een permanent karakter. Het Landbouwschap heeft hierover een brief geschre ven aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Het Landbouwschap is blij met het nieuwe regeringsprogramma om 400 a 450 miljoen gulden te be stemmen ter bevordering van in vesteringen voor energiebesparing In de agrarische sector zijn produk- tienchtingen met een flink ener gieverbruik Genoemd kunnen worden de glastuinbouw, de pluimvee- en varkenshouderij, de champignonteelt en de bloembol lenteelt De twee bestaande subsi dieregelingen - een van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en één van het ministerie van Economische Zaken - overlappen elkaar eedeel- telijk en hebben een onzekere wer kingsduur Het landbouwschap prefereert één regeling met een permanent karak ter. die zowel de installaties als de isolatieprojecten omvat. Uit oogpunt van isolatie is de tuin- derskas een bedrijfsmiddel met een bijzondere moeilijkheidsgraad Een kas is van glas gebouwd en ge eft meer problemen bij energiebe sparing Isolatieprojecten van kas sen leiden meestal tot verlies van licht in de wintermaanden Dat is nadelig voor de produktie en ver groot de teeltrisico's. Het Land bouwschap vindt dat voor isolatie projecten voor kassen een hoger subsidieaandeel in de totale inves teringskosten dan de huidige 20 a 25% gerechtvaardigd en noodzake lijk is De beperking in de huidige regeling van het ministerie van Volkshuis vestingen Ruimtelijk Ordening tot projechten en gebouwen die vóór 1 mei 1975 bestaan, is met Juist vol gens het Landbouwschap Dat komt erop neer dat nieuwbouwpro jecten meer investeringslésten vragen die meestal niet rendabel te maken zijn Het Landbouwschap pleit voor een versterking van de voorheh- Het regeringsvoornemen om de btw op energie te verhogen van 4 naar 18% leidt tot een lastenver zwaring, die door het Landbouw schap afgewezen wordt. De belas ting op toegevoegde waarde mag geen sporen in het bedrijfsleven achterlaten. Het parlement zou er goed aan doen bij de behandeling van het wetsvoorstel inzake btw-verhoging rekening te hou den met de bezwaren die het Landbouwschap heeft. Het Landbouwschap heeft de Tweede Kamerln een brief zijn be zwaren uiteengezet tegen het rege ringsvoornemen om de btw op energie te verhogen. Het vertouwt erop dat de behandeling van het wetsvoorstel recht doet aan de be zwaren vanuit het agrarisch be drijfsleven. Toen de btw in 1968 geïntroduceerd werd. bleef voor de land- en tuin bouw de mogelijkheid open voor een vereenvoudigde heffingstech niek. De zogenaamde landbouwre- geling betekent minder admini stratie op het land- en tuinbouw bedrijf zonder dat dit de opbrengst van de schatkist nadelig bein- vloedt In de landbouwregeling wordt ervan uitgegaan, dat de door de ondernemer betaalde btw (op produktiemiddelen) even hoog is als de ontvangen btw (op eindpro- dukten» De land- en tuinbouw heeft de principiële keuzemoge lijkheid tussen de landbouwrege ling en de normale btw-regeling, waarbij de ontvangen btw en de be taalde btw gesaldeerd worden en vervolgens met de fiscus afgere kend wordt Het landbouwschap meent dat een door de regering overwogen verho ging van het Landbouwforfait (de in de landbouwregeling ontvangen btw» onvoldoende tegenwicht biedt voor enkele agrarische secto ren die veel energie verbruiken Het Landbouwschap noemt m dat ver band de verdelingslandbouw. de glastuinbouw, de champignonteelt en de bloembollenteelt. Het landbouwschap heeft bezwa ren tegen een btw-verhoging voor energie, omdat de Nederlandse re gering zich altijd beijverd heeft bij de harmonisatie van het fiscaal be leid in de Europese Gemeenschap nngsdienst en het praktijkonder zoek, die de exprimenten van energiebesparing begeleiden en controleren. Een goede ruggesteun van ener giebesparing in de land- en tuin bouw is volgens het Landbouw schap noodzakelijk. Het gaat er van uit dat het nuttig effect van de besparing voor de gebruiker blijft. om de landbouwregeling te behou den. Voorts wordt aan vele bedrijven en met name aan de glastuinbouwbe drijven de keuzemogelijkheid tus sen landbouw- en normale regeling ontnomen. Het overstappen van de landbouw- naar de normale rege ling eist administratieve verplich tingen die op kostenverhogingen neerkomen. Ook de administra tieve taak van de belastingdienst wordt verzwaard met een extra controle van tenminste 10.000 be drijven. Het Landbouwschap acht de prijsverhoging voor energie ten gevolge van de btw-stijging in strijd met de overeengekomen prijsafspraak voor de komende vier jaren. Door de tariefstelling wordt een onjuist middel toege past bij de keuze van de wettelijke mogelijkheden. In de wet zou moe ten worden vastgesteld dat de le vering van energie ten behoeve van het groeiproces in de tuin bouw belast blijft met 4% btw. Zowel bij de handhaving van het lage btw-tarief voor de tuinbouw als bij de toepassing van het 18%-tarief waarbij de landbou wregeling wordt verlaten, blijft de opbrengst voor de schatkist gelijk. Het Landbouwschap meent dan ock dat er geen budgettaire be zwaren kunnen zijn tegen handha ving van het huidige btw tarief op energie. Zaterdag werd tn het friese mya uc tweede wedstrijd in de voorcompe titie om het Ned. kampioenschap betrouwbaarheidsritten verreden. De rit in Blij a heeft in de loop der jaren bij de rijders bepaald ontzag ingeboezemd, vanwege het bijzon der zware karakter. Worden vrijwel alle wedstrijden verreden in de zandprovincies, hier krijgt men te maken met de zware Friese klei. Mede door de overvloedige regen, in de dagen voorafgaande aan deze rit waren de wegen en dijkjes ook dit jaar weer zo glad en glibberig als een paling Dat ondervond ook Willy Veneklaas al vrij spoedig en een goed gevulde poldersloot bete kende voor hem een nat pak Van het kleine kontingent MAC-ryders aan het einde van de race die de reis naar het verre noorden hadden ge waagd, waren het uiteindelijk al leen Freek Wilmerink en Gerard Kruiper die de finish haalden. Wil merink behaalde met zijn Suzuki een prachtige overwinning in de klasse senioren 51 t.m. 125 cc., ter- wyl Kruiper, op K T M., de tweede plaats bezette in de klasse senioren 176 t m 250 cc.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19