auto-test Renault 20 TS rij-impressie Peugeot 305 rij-impressie Alfa Giulietta Daihatsu zet vaste voet aan wal met nieuw model in Autotron te Drunen Succesvolle automarkt Facelifting Autobianchi vakantie-verzekeringspakket Vanaf maart 1978 wordt in ons land de nieuwe Peugeot 305 aangeboden In eerste oog opslag doet het wat vreemd aan dat het eindcijfer geen 4 meer is maar een 5. Waar schijnlijk duidt de 5 op een nieuwe generatie Peugeots die voor de 80-er jaren gepland zijn. In ieder geval is de 305 naar ons idee geen directe op volger van de 404 en zal het ook geen vervanger voor de goed verkopende 304 zijn Na dat de 204. uit de produktie genomen is, hebben de 104 en de 304 dit overgenomen. Peugeot verwacht veel van dit nieuwe model, dat in twee 4-wiel aangedreven jeep'. Op de Tokio Motorshow in okto ber j.l. werd de nieuwe Cha rade geintroduceerd. Op het oog een fraaie auto waar een aantal modelaspecten van an dere auto's in terug te vinden is. De vierdeurs versie biedt volgens de informatie, ondanks de bescheiden buitenafmetin gen, voldoende plaats aan vier inzittenden De motor is een geheel nieuw ontwikkelde krachtbron. Het is een 900 cc driecilinder in viertakt uitvoe ring. Dwars voorin geplaatst en de voorwielen aandrijvend Momenteel is de importeur druk doende een dealernet op te bouwen en de eerste Chara des zullen op de Brusselse Sa lon in januari getoond worden. De prijs kan nog niet exact medegedeeld worden, maar zal rond de f11 500.- komen te liggen. motorische varianten aangebo den wordt. De 1300 versie met een 1290 cc. motor zal in twee uitvoeringen geleverd worden. Een GL en een GR, die qua details verschillend zijn De sterkere versie heeft een in houd van 1472 cc. en levert 74 pk. De type-aanduiding wordt SR Alle N3 zijn dus duidelijk herkenbaar Met de 305 komt Peugeot in een druk bezette middenklasse. Daarbij noemen we o a 1307-1308 van Simca, de Renault 14, de Fiat 131, de Passat van VW, de Audi 80, de Opel Ascona en de Ford Tau- nus. De techniek van de nieuwe 305 is voor een zeer groot deel geènt op de 304. Het onderstel is qua wielophanging gelijk en ook de motor is overgenomen uit de 304. Toch rijdt de auto nog prettiger en is vooral de wegliggingskarakteristiek neu traler. Comfort staat hoog ge noteerd en dat merkt men o.a. ook nog aan de grote inter ieurruimte. De stoelen zitten prettig en lange ritten zullen geen vermoeidheid te weeg kunnen brengen. Ook de kof ferruimte is ingesteld op veel bagage, hetgeen het karakter van een reisauto benadrukt. Het dashboard omvat een grote snelheidsmeter in het midden van een apart ge- voimde console. Daarnaast twee kleinere meters en een aantal controlelampjes. Drie af- legplateaux voor kleinere za ken vinden we rond het fraai gevormde dashboard terug De carrosserie werd evenals bij vorige modellen door Peu geot in samenwerking met Pi- ninfarina ontworpen. Veel na druk werd gelegd op veiligheid en zowel de bodem als de body werden op diverse plaat sen extra versterkt De tank is op de vloer tussen de achter wielen geplaatst, hetgeen éen van de meest veilige mogelijk heden is. De 1.5 liter versie had een topsnelheid van ca. 154 km. per uur. hetgeen de motor niet overmatig belastte Het schakelen ging gemakke lijk. De nieuwe Peugeots ko men van de band in de fabriek te Mülhausen en de motoren komen uit het moederbedrijf in Sochaux. Twee vliegen in één klap Tegelijk met de Alfa introduc tie Fiat ook op Sicilië de Au tobianchi A 112 in een op een aantal punten vernieuwde uit voering. Drie versies komen er op de markt, waarvan één in Abarth uitvoering In de vol gende pagina zullen we aan deze compacte auto, die al weer heel wat jaren op de weg is. de nodige aandacht beste den Renault weet z'n modellen- range altijd goed aan te vul len. Vanaf het moment dat de achterwielaandrijving verlaten werd en de R-4, de R-12 én de R-16 de basis gingen vormen voor een modellen-gamma dat over een breed gebied de au tomobilist de mogelijkheid moest bieden om Renault te rijden, werden geleidelijk aan alle nieuwe typen van voor wielaandrijving voorzien. De R-6 kwam er bij, daarna een sprong hoog in de prijsklasse met de R-30, toen een eenvou diger versie in de vorm van de R-20 en nog niet zo lang geleden de geheel nieuw ge construeerde R-14 als ruime gezinsauto. De R-20 TS werd als laatste toegevoegd en met deze reden we recentelijk een uitgebreid testprogram. Gezien de leeftijd van de R-16, sinds 1964 in produktie, was een nieuwer model geen overbo dige luxe, alhoewel de 16 in het verkoopprogram nog een hartig woordje meespreekt. niet gemakkelijk Voor velen was de keus in dit segment bij Renault niet «^makkelijk. De R-16 een wat aarde auto. nu nog lever- ar in 2 uitvoeringen, waar- ider de 16 TX.. de 20 TL een veel modernere auto maar met minder overtuigende prestaties En dan komt daar op eens de oplossing voor in de vorm van een nieuwe motor met liefst 110 pk. en een cil. inhoud van 2 liter. Daarmede is de 20 TS heel goed gemotoriseerd en de prestaties zijn zeer behoorlijk De geheel nieuw geconstru eerde motor komt uit de mo- torenfabriek in Douvrin, waar Peugeot, Renault en Volvo destijds een ultra-moderne fa briek gezamenlijk hebben op gezet De 6-cilinder, alle drie merken gebruiken deze motor in een model in de duurste prijsklasse, was de eerste tech nische vrucht van de samen werking. De 2e motor, die ge construeerd werd zit in de Peugeot 104 en de Renault 14 De derde nieuwe krachtbron huist als eerste in de 20 TS van Renault. In 13 5 sec. komt de auto op een snelheid van 100 km. De topsnelheid be droeg rond de 170 km. per uur, zodat de motor bij een langere snelheid een fors aantal toeren minder draait en qua benzine consumptie vrij gunstig uit de bus komt. Met een tankinhoud van maar liefst 67 liter kan men op de lange routes wel tegen de 700 km. halen Op de honderden kilometers lange Autobahnen kwamen we uit op ruim 1 op 10, ondanks een vrij pittige rijstijl met daarbij behoorlijk hoge gemid delden. Bij het vullen liep de benzine nog wel eens over de vulopening heen. Dat komt bij meerdere auto's voor, hetgeen op den duur lakbeschadiging kan geven. wel of niet De 20 TS heeft als alle an dere Renault modellen voor wielaandrijving. De één zegt voorwielaandrijving is alles, de ander heeft liever een auto met aandrijving op de achter wielen. Bij deze laatste catego rie sluiten we ons aan, met dien verstande dat bij kleinere auto's de aandrijving vóór be langrijke voordelen heeft. Bij de grotere en daar kan heel lang over gediscussieerd wor den ligt het wat anders. Hoe meer vermogen op de voorwie len, des te gevaarlijker op natte en vooral gladde wegen. Specialisten op het gebied van het slippen stellen altijd dat voorwielen geen 2 functies kunnen verrichten Sturen en aandrijven is niet te combine ren. En dat manifesteert zich sterker bij het toenemen van het motorvermogen Echter de R-20 reed bijzon der fijn en het onderstuur dat aanwezig was werd in de be sturing gecompenseerd door een heel fijne bekrachtiging. Het sturen gaat licht en direct zonder dat de bestuurder het gevoel heeft het contact met de weg te verliezen De motor zit ver naar voren hetgeen t.a.v. de gewichtsverdeling on gunstig is De motor is echter van lichtmetaal gemaakt en daardoor valt het allemaal erg mee. Trouwens Renault heeft zeer veel ervaring op dit ge bied en men heeft het onder stuur binnen redelijke grenzen kunnen houden. De bekrachtigde remmen functioneerden uitstekend. Een lichte pedaaldruk. bewerkstel ligd door een zeer goede be krachtiging. droeg er zorg voor dat de auto onder alle om-" standigheden gemakkelijk af te remmen was rondom onafhankelijk De wielophanging is rondom onafhankelijk. Voor draagar- men en hoogliggendde schroef- veren, achter in lengte- en dwarsrichting geplaatste draagarmen eveneens met schroefveren en hoog geplaatr ste schokbrekers Voor en ach ter een Torsiestabilisator om overhellen van de carrosserie tegen te gaan. Daihatsu Nederland B.V., een mige naarp Op de in februari nieuw opgericht auto-import- gehouden Ral stonden een bedryf, zal over enkele maan- tweetal .typen, nml een vier den starten met de import van deurige sedan afgeleid van de een serie auto's van gelijkna- Toyota Corolla en een kleine Tweeëntwintigjaar na het verschijnen van de eerste Alfa Romeo met de type-benaming Giulietta is er weer een Alfa met deze aanduiding op de markt gekomen. Op het eiland Sicilië aan de voet van de vulkaan de Etna presenteerde Alfa de nieuweling voor de Europese autopers. De Neder landse afvaardiging was dit keer de eerste die met deze typische maar fraai gestileerde auto kon rijden. Dat dat naar hartelust gebeurd is behoefd geen betoog. Al vanaf 1955 De Giulietta, de naam zou doen vermoeden dat het een nieuwe kleine Alfa zou zijn. is een model tussen de Giulia en de Alfetta. Nu nog. maar op het moment dat de Giulia Su per uit produktie gaat en dat zal niet zo heel lang meer du ren. is deze nieuweling naar beneden afgerond d$ kleinere Alfa, wanneer we de Sud even buiten beschouwing laten. De fabriek produceert de Giulietta dan ook met een 1300 en een 1600 cc. motor De in 1955 met deze naam geïntroduceerde Alfa had als basis dan ook een 1300 cc. motor Eerst met 1 carburateur, later met 2 De Sprint en de Spnnt Veloce, coupé-versies afgeleid van de toendertijd ultra-moderne se dan, waren bijzonder snelle en goed liggende automobielen. Het was een auto voor het da gelijks gebruik, maar ook ge schikt om wedstrijden te rij den. Eén ding is bij alle Alfa's altijd nog identiek aan de eer ste modellen uit de vijftiger ja ren en dat is de motor met twee bovenliggende nokkenas- sen. Uit die tyd doet ook nog wel eens het gezegde opgang, dat hoe meer vermogen uit een Alfa motor kwam. hoe langer die heel bleef. De nieuwe Alfa heeft evenals de Alfetta's de versnellingsbak achterin, samengebouwd met het differentieel. Het grote voordeel is een bijna ideale gewichtsverdeling Een nadeel is de wat minder directe scha keling 'van de vijfbak. Het schakelen was altijd één van de grote genoegens bij een Al fa, dit in combinatie met de geweldige motor die maar door bleef trekken De weiophan ging is constructief optimaal uitgevoerd. Voor draagarmen met torsievering, achter vol gens het dure De Dion prin cipe. Een tandheugel stuurin richting. draagt zorg voor een directe en preciese besturing. Rondom schijfremmen geassis teerd door een bekrachting, brengen deze snelle Alfa in korte tijd tot stilstand. Wigvormig Het koetswerk heeft een bij zonder opvallende trek. De voorkant loopt vrij sterk af en de achterkant loopt sterk op. Het kofferdeksel heeft een ge* Integreerde spoiler. Het effect qua styling is een wat gepro nonceerd uitgevallen achter zijde, die abrupt afbreekt. Even wennen en het is zeker niet le lijk. Ook de achterliclrten zijn hoog aangebracht, hetgeen voor achterop komende auto mobilisten een duidelijke basis is dat er een auto voor rijdt. De kofferruimte is behoorlijk groot. Binnen in is er veel ruimte voor 4 inzittenden, waarbij de zit voor de berijder optimaal is Het rijden is echt Alfa. Heel fijn sturen, heel goed op de weg liggen en neu traal qua wegkarakter. Het instrumentarium is heel bijzonder gestyleerd. Alle klok ken zitten in een recht voor de bestuurder geplaatste console. Ook de afwerking was keurig verzorgd. De auto wordt pas in het voorjaar leverbaar en dan alleen nog de 1600cc. vernes en voor een prijs die zeker boven de 18 mille uitgaat, maar wat lager dan de Alfetta 16 liter, die nu ca. 19.500 guldens kost. Voor de 4e keer werd in het Autotron te Drunen een auto markt voor historische en oude interessante automobielen ge houden Het aantal inzendin gen bedroeg ruim 360 eh daar van wisselden ongeveer 150 stuks van eigenaar. Zowel de ruimte in en rond het Auto tron alsmede de grote veilmg- hal waren geheel bezet met automobielen, motorfietsen en onderdelen. De aanvraag om één of meerdere auto's te kun nen plaatsen gedurende de 3 dagen dat het evenement duurde was zo groot, dat de directie van het Autotron meer dan 100 gegadigden op een wachtlijst heeft moeten zetten Tegen de 20.000 bezoekers kwamen op vrijdag, zaterdag of zondag een kijkje nemen. In de gebouwen waren stands met onderdelen, lectuur, en ook de vele merkenclubs waren ruim vertegenwoordigd. Uit èn de belangstelling van de deelne mers èn de animo van de be zoekers blijkt duidelijk dat deze activiteiten van Auto- tron-directeur Taminiau erg goed in de smaak vallen. Ner gens in ons land wordt een dergelijke activiteit ontwikkeld en de belangstelling voor het oude, de nostalgie neemt toe. Ook de prijzen van interes sante auto's uit de vooroor logse en direcht na-oorlogse periode nemen toe. De op de foto afgebeelde T-Ford, wel een heel fraai exemplaar, stond gep voor f39 500.- Een heel oude Citroen uit de twintiger jaren in een wel zeer slechtte condi tie droeg een prijskaartje van f8600.-. Zo was het beeld in het algemeen. Deze hoge prij zen dragen er niet toe bij dat de auto's snel in goede handen zullen komen. Want het res taureren op zich en het zoeken naar ontbrekende onderdelen vergen zeer veeL tijd en een niet te taxeren bedrag aan guldens Wanneer zo'n exem plaar weer helemaal in origi nele toestand verkeert is er heel veel geld en arbeid in ge stoken. Om de animo te doen toenemen om deze categorie automobielen weer in ere te herstellen dienen de aanschaf prijzen in het redelijke te blij ven. Over het uiterlijk en het in terieur kunnen we veel vertel len maar het kan ook kort ge houden worden. Van buiten biedt deze auto niet direct nieuws, want het model is al weer langere tijd op de markt. De carrosserie is fraai gesty leerd. heeft vier ruime portie ren. een vijfde deur en een groot glasoppervlak. De spor tief ontworpen wielen accentu eren het nog eens. Het uiter lijke verschil met de duurdere broer, de 30 TS, wordt ge vormd door het voorfront met vier koplampen. De meeste Renaults hebben vier portieren en de grote laadklep achter Dit genre auto wint duidelijk terrein en dat komt mede doordat het recreatief gebruik met de auto toeneemt en men veel dingen mee wil kunnen nemen. De echte stationcar, waar velen wat tegen hebben, biedt natuurlijk nog meer mo gelijkheden Renault heeft bij dé versies met de grote deur achterin ook mogelijkheden ge schapen om de achterbank in diverse standen verstelbaar te maken. De meesten onder ons verze keren zich tegen ongevallen, verlies van kostbare zaken, geld e.d. wanneer ze met va kantie gaan. Dat is al jaren zo en enkele verzekerings-maat- schappijen richten zich zo spe cifiek op deze bij perioden gi gantische markt. Wanneer mil joenen mensen op reis gaan en zij sluiten voor een korte peri ode een reis-verzekering af dan is dit in de assurantiewereld een hoogtij periode In geen enkele verzekering is gedekt het facet van repatri ëring per ambulance vliegtuig wanneer de patiënt een ernstig ongeval of ziekte overkomt. Vooral in Zuidelijk gelegen landen, waar de medische ver zorging niet geschiedt volgens normen die wij hanteren, kan het voor de patiënt van zeer groot belang zijn onmiddellijk gerepatriëerd te worden De Benelux Flight Ambulance, een onderdeel van Jetdoctor International, heeft als primeur van het Air Ambulance Jet doctor abonnement. De speci ale Tourist tarieven voor de vacantieganger met een dag prijs van 65 cent tot 98 cent per dag voor een wereldwijde vakantie, waarborgen een repa triëring tot in de verste uit hoeken van de wereld. Aange zien de vakanties langer wor den en de reizen zich verder uitstrekken, is het een overwe gen waard zich voor deze spe ciaal ingestelde dienst te ver zekeren. Alle in gebruik zijnde ambu lance-vliegtuigen zijn volledig uitgerust en worden bemand door 2 piloten, een arts en een verpleger. Ook bedrijven kun nen zich abonneren op deze dienst, specifiek voor mede werkers die ver van huis hun werk verrichten. Non-stop kan gevlogen worden naar b.v. Te heran. Nairobi. Dakar en an dere bestemmingen. Het opha len van patiënten o m. uit Rio de Janeiro is een routinezaak Benelux Flight Ambulance B V Jetdoctor International is ge vestigd op de Vliegbasis Twente en heeft vestigingen o.m. in Düsseldorf en Genëve comfort voorop Het comfort in de R-20 TS is bijzonder goed Alle inzittenden hebben comfortabele stoelen en veel beenruimte. De zitposi- tie achter het stuur, dat van uiterst rechts naar uiterst links ruim omwentelingen maakt, is uitstekend en niet vermoeiend. Het dashboard ligt wat diep verzonken, maar geeft goede informatie. De vier ronde klokken zijn duidelijk aflees baar De portieren worden electrisch ver- en ontgrendeld. Bij het afsluiten van een voor portier worden de andere 3 au tomatisch afgesloten. Het heeft voordelen, maar wat doe je als er een stroomstoring is. Ook de ramen van de voorportieren worden electrisch bediend. De luidsprekers voor de radio zit ten in beide voorportieren en dat is bij stereoontvangst erg prettig. Het ventileren en verwarmen van het interieur kan via een aantal mogelijkheden gebeuren. Verstelbare roosters aan weers zijden van het daeshboard, op de middenkonsole. openingen onder de ruit en in de voeten ruimte. Een aanjager met re gelbare capaciteit draagt zorg voor een snelle verspreiding van de lucht. Bij een beoordeling van een auto wordt in grote lijnen ai- gegaan wat die bepaalde auto biedt, hoe hij rijdt, wat de ruimte is en natuurlijk spelen prestaties en verbruik een rol. De R-20 in z'n al bestaande uitvoering had veel goede hoe danigheden. maar miste een beetje de power die zo'n auto niet misstaat en die de aan merkelijk duurdere R-30 wel heeft. Nu er toch een nieuwe 2 liter motor klaar stond in Douvrin om ingebouwd te vvorden, deed Renault ^en ver standige stap om de R-20 juist dat vermogen meer te geven, waar deze auto in feite om vraagt, waarbij duidelijk naar voren komt dat de 20 TS wel eens de attractiefste kon zijn

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17