Vijftig jaar NMB filiappantui „Diessenplas" Kamerlid Hermans in Liberaal-café Gemeente avond 245.- vasa der stouw ■m KERKDIENSTEN m 1 Bij VAN DER STOUW Nu voordelig: J A IDLER Ï1PPA li'.yi' Verloren en gevonden IHBBBBS'BnHB HOLTENS NIEUWSBLAD - 11 NOVEMBER 1977 - PAG. 3 f im L: De NMB blijft Middenstandsbank heten. De deze maand vijftig jaar bestaande Nederlandsche Middenstandsbank N.V., vindt niet alleen de wortels van haar bestaan in de ontwikkeling van de middenstand, ook voor de toekomst blijft het grootste deel van het dienstenpakket gericht op de financiering (met alles wat daaraan vastzit) van het midden- en kleinbedrijf. Ruim 95% vanal haar relaties be hoort tot de kleinere en middel grote bednjven in handel, am bacht, horeca en vervoer. Met 450 kantoren heeft de middenstands- bank een fijnmazig patroon voor de dienstverlening aan de zelfstan dige ondernemer én aan de consu ment ontwikkeld, waarmee zij zieh op drie na de grootste bank van Nederland mag noemen. In de vijf tigjaar van het bestaan zijn vooral de laatste vijfentwintig jaar van groot belang geweest voor de ex pansie van de bank. In de periode van 1950 tot en met 1976 steeg het* balanstotaal van f 118.000.000 - tot f22.266.000.000 -, breidde het aan tal vestigingen zich uit van 94 naar 447 en groeide het aantal arbeid splaatsen van 1.372 tot 8.187 Ook gemeten naar internationale maatstaven won de Mjddenstads- bank aan betekenis: ..The Ameri can Banker" geeft de bank de 81ste plaats in de rij van de grote banken van de westerse wereld; in 1970 stond zy nog op de 128ste plaats en in 1959 op de 415e. Uit deze ver schuiving komt duidelijk het dy namische karakter van de bank naar voren. ONTSTAAN De Nederlandsche Middenstands- bank is ontstaan in een tijd. dat er bij de destijds grote bankiers na uwelijks of geen belangstelling be stond voor de financiering van de kleinere onderneming De krediet verlening aan kleine ondernemers werd in die kringen weinig renda bel geacht door de gemiddelde kleine omvang en de naar hun me ning relatief grote risisco's De eerste middenstandsbanken. die veelal op een coöperatieve basis rustten, traden op als spaarbank om de tijdelijke overschotten van de één over te hevelen naar de an der die een tekort aan financie ringsmiddelen had. De ontwikkeling van de zelfstandig opererende middenstandbanken. die vaak onder verschillende na men opereerden en met sterke te genwind en strubbelingen te kam pen hadden, was aanleiding tot het instellen van een regeringscom- missie (de zgn. commissie Van Doomick) die tot taak had een rap port op te stellen over het middens tandsbankwezen in Nederland Op grond van de conclusies en aanbe velingen van- deze commissie werd in 1927 de Nederlandse Middens tandsbank N V opgericht De drie centrale middenstandsorganisa ties kregen vertegenwoordigers in de Raad van Commissarissen en konden op deze wijze een bijdrage leveren aan het beleid Bij haar op richting kreeg de bank een ge plaatst en gestort aandelenkapi taal van f 1.260.000 -, een over- heidsgarantie van f 6 500 000 - om het geringe aandelenkapitaal te overbruggen en een garantie van f 2 500 000 - ter dekking van de risi co's in de overgenomen kredietpor tefeuilles. Naast de NMB werd op gericht de Nederlandsche Mid- NED. HERV. KERK 9 en 10.30 uur: ds. Stehouwer van Nijverdal. Extra coll. „Bethaniè". Oppasdienst: mevr. Van Iperen en Janny Scheperboer GEREF. KERK 9.30 en 15 00 u ds H J Bouwhuis van Rijssen In beide diensten is de erste coll. voor de kerk en de tweede voor rente en aflos sing. Oppasdienst mevr. Aanstoot-Voortman, Bea Brinkman (res. mevr. Kruimelaar-Kistemaker. Mevr Garritsen-Kolkman, mevr Meijerink-Stam (res. mevr. Beldman-Kistemaker). Kindernevendienst (klas 3) mevr. Van Engbnnk (res mevr. Groot Enserink) R.K. KERK Zat. 17.00 uur, zondag 9 30 uur. DIJKERH0EK 10 00 uur ds. A w Berkhof. Extra coll. „Bethanié" 0KKENBR0EK 10.00 uur ds. M. de Heer NIEUW-HEETEN Zaterdag 19 00 uur. Zondag 8 00 en 11 00 uur denstands Spaarbank, doel daar van was de spaargelden van de middenstand via de moederbank weer hun economische functie in het belang van de middenstand te laten vervullen De NMB startte met 70 kantoren en met 165 age ntschappen van de Spaarbank ONTWIKKELING De eerste vijfentwintig jaar van het bestaan van de Nederlandsche Middenstandsbank NV stond vrij wel geheel in het teken van de con solidatie. De economische situatie in het land en de ontwikkelingen in de middenstand noopten tot een in alle opzichten voorzichtig beleid. De eerste jaren beperkte de kre dietverlening zich tot kleineré kre dieten - bedragen van rond de f 10.000 - kwamen het meest voor - en er werden vrij strenge objectieve normen gehanteerd bij de krediet verlening. Van werkelijke groei was in die periode dan ook nauwelijks sprake (de post Debiteuren was in 1940 nog geen twee miljoen hoger dan in 1928). Tijdens de tweede wereldoorlog werd de in 1927 verleende staatsga rantie omgezet in een staatsdeel neming van f6 000.000.-. plus f65.000- preferfente aandelen, waardoor de staat een belangrijke stem had in de raad van commissa rissen en de raad van toezicht In 1942 was het staatsaandeel in de Nederlandsche Middenstands bank NV 86% van het aandelenka pitaal Op dit moment is het staatsaan deel teruggebracht tot 22% van het aandelenkapitaal. De tweede vij fentwintig jaar lieten een geheel andere bank zien Dc Middens tandsbank ging met gunstige vooruitzichten de nieuwe periode in De eerste jaren na de oorlog stonden in het teken van herstel van oorlogsschade^ en geldsane- ring. Door de financiering van de herbevoorrading van het bedrijfs leven en door de inflatie verdub- belde de kredietportefeuille van de bank in de eerste vijfjaar na de oor log. De veel snellere expansie dan in de voorafgaande periode ging tevens in de richting van het midden- en het middelgrote bedrijf. Nieuwe kredietvormen deden hun intrede om beter aan de veran derde financieringsbehoefte van de cliénten te kunnen voldoen Naast het traditionele bankkrediet wer den vormen ontwikkeld als middel lang krediet, huurkoop, leasing, factoring, persoonlijke lening, hy potheek gezinskredieten, de fina nciering van winkelcentra, speciale bouwkredieten en samenwer- kingskredieten. Opgericht werden de Nederlandsche Middenstands Financieringsbank, de MBO. NMB-Heller Factoring en Alpha Computer Diensten Het buiten- landbedrijf is een. expanderende sector van de bank, waarin kre dietverlening en betalingsverkeer op de voorgrond treden. De bege leiding en advisering van de im- en exporterende cliënt neemt daarbij een belangrijke plaats in Deze groeiende belangstelling voor het buitenland leidde tot de oprichting van de Inter Alpha Bankengroep. waarbij de NMB een van partners van zeven internationaal samen werkende banken is. Om dit alles te financieren werden grote activitei ten op de creditgeldenmarkt ont wikkeld. Naast de Middenstands Spaarbank bouwde de bank een ei gen spaargeldenafdeling op. terwijl zij op de depositomarkt één van de belangrijke marktpartijen werd Vooral door het toenemende be lang van dientverlening aan parti culieren werd in een hoog tempo gewerkt aan uitbreiding van het net van vestigingen In de periode van 1960 tot 1970 werden 200 nieuwe vestigingen geopend, in de periode van 1970 tot 1976 werden nog eens 100 vestigingen aan het totaal toegevoegd Opvallend is. dat de expansie van de Middenstandsbank voor het overgrote deel op eigen kracht is gebeurd; bij grote fusies is de bank nooit betrokken geweest. GARANTIEKREDIETEN Voor de normale financiering van de middenstand heeft de Middens tandsbank de beschikking over de besparingen van de middenstand zelf; waar het midden- en kleinbe drijf een tekortsector is, d.w.z. dat de middenstand aljs collectiviteit te weinig geld bijeen kan brengen om het middenstandsbedrijf te fina ncieren. zijn in de loop van de jaren grote bedragen aangetrokken van het grootbedrijf, van institutionele beleggers en van andere instellin gen. Voor de financiering van de ondernemingen die wel een behoor lijke levensvatbaarheid hebben, maar over onvoldoende zekerhe den beschikken om voor een nor maal bankkrediet in aanmerking te komen, bestaat de mogelijkheid van de kredieten met een garantie van de Staat Al in de dertiger jaren werd door deze garantiekredieten de mogelijkheid geschapen om middenstanders dezelfde moge lijkheden en kansen te geven als het grootbedrijf wat betreft de fi nanciering van de onderneming Daartoe werden de garantiekredie ten in het leven geroepen. De NMB heeft in de loop. van de jaren voor naar sdhatting ruim 3 miljard gul den aan garantiekredieten ver strekt, de verliezen daarbij bleven overigens beperkt tot ca. 0 75% Eind 1976 was het uitstaande be drag aan garantiekredieten onge veer f. 700 miljoen. Wel werd het rfe- latieve aandeel van de garantie kredieten ten opzichte van de to tale kredietenportefeuille steeds kleiner en bedraagt thans nog zo n 6% De oorzaak hiervan moet mede worden gezien in het feit dat de NMB in toenemende mate kredie ten aan het midden- en kleinbedrijf is gaan verstrekken voor eigen re kening en risico. Toen de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken in de Tweede Kamer aanwezig was bij de behan deling van het voorstel ook andere banken bij de garantiekredietver lening in te schakelen, stelde hij volkomen terecht vast. dat de NMB haar taak op een voortreffelijke wijze heeft vervuld. MBO In de tijd van de grote expansie zocht het grootwinkelbedrijf om al lerlei redenen samenwerking met zelfstandige detaillisten voor het stichten van nieuwe, moderne win kelcentra. Daarvoor was een kapi taalkrachtige instelling nodig, die over voldoende financieringsmid delen beschikte om grote winkel- centra te financieren, die én als ver tegenwoordiger van het midden- en kleinbedrijf kon optreden én over de know-how beschikte om als meedenker en initiatiefnemer op te treden. De Nederlandsche Mid denstandsbank NV voldeed ten volle aan al deze eisen en door de oprichting van de Nederlandse Middenstands Financierings Maatschappij voor Bednjfsobjec- bt Het kantoor van de Ned. Middens tands Bank (NMB) in de Oranje straat. ten (kortweg MBO) werd de realise ring van met minder dan 62 winkel centra (sinds 1967) een feit. In die centra kwam voor het midden- en kleinbedrijf 320 000 m2 bedrijfs ruimte beschikbaar zodat mede door MBO het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf in nieuwe winkelcentra ia ons land bijzonder groot is. De Nederlandsche Middenstands bank wordt in kringen van het midden- en kleinbedrijf wel eens gezien als één van de instrumenten ten dienste van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Als in strument gaat haar betekenis voor de ondernemer ver uit boven die van alleen maar verlener van kre diet. Daarvan getuigen de duizen den zelfstandige ondernemers, die bij hun plaatselijke bankier een gewillig oor vonden voor hun pro bleem op tal van terreinen. De NMB neemt in het vrij sterk ge centraliseerde bankwezen een unieke plaats in. Als marktpartij voor de andere grote banken is zij van voldoende omvang om terdege mét haar beleid rekening te houden waardoor zij een belangrijke rol speelt in de concurrentie tussen de banken onderling. Juist door haar speciale plaats wordt de NMB vaak door grote ondernemingen gekor zen als tweede bank. Dat wordt be vestigd door pieken in de relatie winst na belangrijke fusies van an dere banken. De toename van personeel is de laatste jaren (uit eraard) wat minder snel gegaan dan in de voorgaande jaren De verwachting is, dat het aantal ar beidsplaatsen in de komende jaren nog zal worden uitgebreid Ook voor de komende periode zullen de activiteiten van de Nederlandse Middenstandsbank-voor het groot ste deel gericht zijn op het midden- en kleinbedrijf Het meedenken met de onderne mer en - waar mogelijk - een stap vooruit denken blijft ook in de toe komst de rechtvaardiging van-de naam Middenstandsbank. zwart-rood lint kompleet in koffer 1 jaar garantie van 318.60 voor De jeugd van de Geref. Kerk te Holten organiseert zaterdag 12 november in en rond het gebouw „Rehoboth" aan de Stations straat een zgn. „rommelmarkt" met het doel filmapparatuur voor het Bejaardencentrum Diessenplas" in Hojten. Afgelopen zater dag hebben de jongelui een grote inzameling gehouden van allerlei spullen waarbij ze nog heel wat op de aanhangwagens konden laden wat beslist niet bij rommel thuishoort zoals radio's, tv's, enkele bandrecorders, huishoudelijke artikelen (potten, pannen, vazen) veel nog goed bruikbaar meubilair, oude schilderijen, an tiek nieuw hang- en bureaulampen enz. kortom een gewéldige sortering. Rommel is er so wie so ook maar wat zou zo'n markt nou zijn zonder rommel en....er zijn altijd mensen die ergens een zwak hebben voor iets wat een ander waardeloos vindt. De rommel markt wordt gehouden van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur. mocht er niets van uw gading bij zijn de koffie is klaar dus....tot ziens! Geboren: Gerben zv G H Brands en A J II Schoppers Gehuwd: G H Heusinkveld. oud 23 jaar en TH Hulsman, oud 22 jaar, A Diepenbroek. oud 21 jaar Markelo en M Vruggink. oud 25 jaar Overleden: H J Loots-Koopman. oud 83 jaar. J Haan. oud 91 jaar. G Koopman, oud 89 jaar (overleden lp Deventer) W«==5=- haarstraat 28 - telefoon 2406 - rijssen Gezien de huidige zeer sombere economische toestand en de met minder sombere vooruitzichten voor de volgende jaren geeft de VVD de voorkeur aan een na tionaal kabinet".- Aldus het Tweede Kamerlid Hermans in het drukbezochte Liberaal Cafe op 7 november j.l. in café „De Biester" te Holten. Onze meest nijpende problemen inflatie en werkloosheid - vragen om een onmiddellijke en krach tige aanpak waarvoor de poli tieke partijen het liefst gezamen lijk de verantwoordelijkheid die nen te dragen. Doch ook als niet alle grote partijen een der gelijke zakelijke samenwerking willen is de VVD bereid rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Na deze uiteenzetting volgde een geanimeerde discussie waarin o m. de vraag werd ge steld hoe de VVD dacht te kun nen meeregeren als de vakbewe ging daar tegen was. De heer Hermans antwoordde dat stellig met de vakbeweging als belang rijke sociale partner gepraat moest worden en dat de VVD reeds bezig was dit gesprek op gang te brengen. Wie echter on der geen enkele voorwaarde wenst te onderhandelen met de VVD stelt blijkbaar eigen groepsbelang boven algemeen belang wat onherroepelijk tot nog grotere moeilijkheden in de toekomst leidt Op donderdag 17 november wordt er weer een gemeenteavond ge houden Dan wordt u de gelegen heid geboden om uw vragen en opmerkingen te maken bij het rei len en zeilen van onze gemeente Vóór die tijd ontvangt u nog een boekje waarin u (bijna) alles kunt v inden van wat er op ons kerkelijk erf te beleven is We hopen dat u donderdag komt meedenken en meepraten en we nodigen u daar voor van harte uit. Van 20-22 uur in Irene De Kerkeraad Gevonden: zw-arte damestas; da mesfiets. zilveren ring. gouden ring; 1 paar laarzen; oorbel; rode kater; gouden ring; oranje gebreide sjaal met zwarte streep. Verloren: verzekeringsplaatje R.J.D 305; cyprus kater Zaterdag 26 november 19.00 uur: Start „Gezelligheidsrit" M.A.C „De Holtêrberg" bij café ,De Biester". 19.30 uur: Uitvoering Sportvereni ging ..BATO" in sporthal ,,'t Mos- sink". 20.00 uur: Jaarvergadering IJsclub „Noordpool" in café Jansen (zie adv Vrijdag 11 november 20 30 uur: Ledenvergadering Car navalsveren. „De Fienpreuvers" in Hofbar „Boer Biet" (café Jansen). Zaterdag 12 november Rommelmarkt in en rond gebouw „Rehoboth". Opbrengst voor fil mapparatuur bejaardencentrum „Diessenplas". 20 30 uur: Bekendmaking nieuwe prins carnaval in „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek. Zondag 13 november 14.00 uur. Discobal in café „De Wippert" (zie adv 19 30 uur: Dansen in Bar-dancing Boode" te Bathmen. Maandag 14 november 19.30 uur: Openbare raadsvergade ring ten gemeentehuize. 20.00 uur Ruilavond Holtense Postzegelclub in Hotel „Vosman". Maandag 14, dinsdag 15 en woens dag 16 november 19.00-20.00 uur: Inleveren vakan tiezegels Bouw- en Nevenbedrijven bij P.F. van Doorn, Rietmolenstr. 4 (zie adv.) Dinsdag. 15 november Verkoop eerste dag enveloppen en kinderpostzegels kantoor P T T. 9.00-17.00 uur „Open Huis" De Noordenbarg. L.H.NO.-school Holten. 20 00 uur. Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Dijkerhoek in „Be thanié" Boekbespreking door mevr. Cousin te Deventer. 20 00 uur Vergadering comité ..Geef om de natuur" in Technisch Bureau „Disholt", Keizersweg. Woensdag 16 november 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in zaal „Vosman". Onderwerp: „Rijkspolitie". Donderdag 17 en vrijdag 18 no vember Speculaasaktie t.b.v. C.J.V. (zie be richt). 20.00-22.00 uur: Gemmente-avond Ned. Herv, Kerk in gebouw „Irene" (zie ber Vrijdag 18 november 20.00 uur: Concert van Holtens Gertiengd Koor in de Ned. Herv. Kerk bij het afscheid van dirigent J K. Warmink uit. Goor (zie adv.).' Zaterdag 19 november 20.00 uur: Toneeluitvoering Dij- kerhoeks Amateurtoneel in zaal „Het Bonte Paard". Maandag 21 november 19.45 uur: Bijeenkomst afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrou wen in café „Vree Egberts" te Nieuw- Heeten. Spr. mevr. Laman- Trip. Onderwerp: „Sint Nicolaas achtergronden en gebruiken". 20.00 uur: Ledenvergadering Partij v.d. Arbeid in'hotel „Vosman" Vrijdag 25 november 20.00 uur: Grote verwerping van de Supportersvereniging SV „Holten" in Ontmoetingscentrum „Meer-- manskamp". ARTS J F Sijtsema. Pastoriestraat 50. tel 1870 Voor bood schappen bellen 11 00 uur en 4.00 uur. WIJKVERPLEGING Zr R Bos-Kamphuis. Deven- terweg 55. tel. 2133 Spreek uur wijkverpleegkundigen en uitlenen van magazijnartike len dinsdag tem vrijdag van 13.30-14.30 uur. in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat ZIEKENVERVOER A Muller, tel. 1745. b.g g J Aanstoot, tel 2980 en 1338 ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond 18.30-20.00 uur Dorpsstraat 16. TANDARTS J A Groot, Aaltinksweg 6. Holten, tel. 05483-2884. Spreekuur voor spoedgeval len 5.00-5 30 uur n m DIERENARTS W C, C Wamelink, Houtweg 18. tel. 05483-2004 MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatschappe lijke Dienstverlening „Midden-Overijssel". Dorps straat 16. tel 2784 Spreekuur maandag t.m. vrijdag 8 30- 9 30 uur en volgens afspraak. GEZINSVERZORGING Maandag t.e.m. vrijdag. Dorpsstraat 16. tel. 2784. Ty- dens weekends zijn Maatsch. werk en Gezinsverz. bereik baar onder nummer 05486- 16465 FISIOTHERAPIE Alle w;erkdagen Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat, G J Kraaij. tel. 2299 WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 13 nov. C Dijkstra. Schoutenstraat 35. 'tel 1833 Maandag 14. t.m. zondag 21 nov. H J. Mo- leman, Lageweg 13, tel. 1974. Aangifte gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 12 t.e.m. vrijdag 19 nov Electra; H Dam Wie- chers. Industriestraat 10, tel. 1217 Gas: J Bosschers, Lie- zenweg 26, tel. 1945. POLITIE Telefoon 3152 - 2665 en 2655 Na 6 uur 's avonds bellen 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 Dag en nacht i.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3