Nationale aktie ..Geef om de natuur Wordt lid van het Rode Kruis Daling werkloosheid in rayon Deventer weer gering j Unieke historische I vondst in Holten Geslaagde C.J.Y. De Vriendenschaar feestavond Dijkerhoek lectuur toon HET RODE KRUIS Kinderzegels: Veilig betalen 21 -26 NOVEMBER Bloeiende brem PT*!® 1 Advies prijsregelen Foto- en filmnieuws Kees Bos sprak voor plattelandsvrouwen yüi ...-J Tip voor smalfilmers iivjlj i UiNO iNxijuuvouLniJ - 11 IN O V iViÜ XL It 1 y i x"/-vo Eeuwenlang heeft de mensheid zich nauwelijks be kommerd om het lot van de natuur. De natuur was er om gebruikt en verbruikt te worden. Haar eigen waar de, haar recht op eigen bestaan, werden door de steeds machtiger en talrijker wordende mens niet erkend. In deze twintigste eeuw gaan we eindelijk onze verhouding tot de natuur wat genuanceerder be kijken, wat minder egocentrisch èn met meer aandacht voor het feit dat we ten zeerste afhanke lijk zijn van die natuur, We zijn gaan beseffen dat de natuur niet alleen maar iets is om te gebrui ken en niet slechts een fleurige achtergrond voor ons leven We ervaren steeds meer en steeds dringender dat ons voortbe staan direct afhankelijk is van het voortbestaan van de natuur. Ernstige aantasting van de na tuur blijkt aantasting van ons eigen leven te zijn. Want die na tuur is de basis van het leven, alle leven. Ook ons mensenle ven Als de natuur verdwijnt, verdwijnt de mens. Een spre kend voorbeeld is de droogte en sterfte in de Sahellanden, nog dezer dagen voor de televisie. Net nog op het nippertje kun nen we die les leren. Vandaar deze oproep: GÉÉF OM DE NATUUR Deze nationale actie van het Wereld Natuurfonds Nederland wordt gehouden van 21-26 no vember as. Men hoopt door deze actie miljoenen guldens bijeen te brengen voor tal van projecten in Nederland en het buitenland. Voor deze actie zijn een paar honderd collectanten nodig. Onderstaande comitéleden doen een dringend beroep op vele Holtenaren zich als collec tant beschikbaar te stellen en zich zo spoedig mogelijk bij een van deze adressen aan te mel den. Het geld dat het Wereld Natuur Fonds - Nederland inzamelt wordt gewoonlijk vrijwel geheel in andere delen van de wereld besteed Ditmaal is dat anders. Ongeveer de helft van de op brengst van „Geef om de Na- tuur" zal worden gebruikt om in ons eigen land de mooie natuur die er nog is te behouden en de mensen op de schoonheid daar van te wijzen en op te wekken er in de toekomst beter voor te zorgen. Het overige gedeelte gaat naar het buitenland en naar ten dele Nederlandse kustprojekten, zoals de Wadden en de Oosterschelde Enkele kleinere projecten dicht bij huis Schaapskudden Lemelerberg en Wierdense Veld (Overijssels Landschap f 150.000.-1. Bronge- bied Twenthe-bescherming van een waardevol gebied (alsvoren f60 000-) Het Geuldal (f 600.000.-). School in Bos. Apeldoorn, schoolkinderen en leerkrachten leren de natuur kennen (3 miljoen) Maar voor binnen- en buitenland zijn pro- Ui,i:^VvU jecten ontworpen tot een be drag van ruim 50 miljoen gul den Geef uw bijdrage voor de natuur en meldt u aan bij: Carl Dissevelt, Haarstraat 8, tel. 27 25. secretaris, mevr. A. W. de Boer, Bergmanstraat 18. tel. 15 60. zr. M ter Borg, tel. 2356. mevr A. M. Ladiges-v.d. Linde. Churchiilstraat 149, tel. 17 96. mej A. M. Lunsink. Diessen- plasstr 34. tel 30 88. E. Pope- her. Beusebergerweg 8. tel 2196. H Post, Bergman straat 21, J. Rijkeboer, Hout straat 19, tel. 20 62. mevr. D Trotsenburg-Dikkers. Bessink- passtraat27. tel. 28 23. W. Beijers. Enkweg 5. tel. 12 34 Men kan zich ook nog aanmel den bij de heren: H van Wijngaarden. Drostens- traat3, tel 22 36. J v.d Meulen. Raalterweg 10, tel. 30 33 Tien jaar geleden, bij het hon derdjarig bestaan van het Ne derlandse Rode Kruis in 1967, werd een grote landelijke le denwerfactie gevoerd, waarbij het totaal aantal Rode Kruis- leden in ons land op 1 miljoen kwam. Sindsdien is dat getal vrij stabiel gebleven: begin van dit jaar waren 1.045.000 Neder landers lid van deze vereinging. Nu echter voert het Neder landse Rode Kruis van 14-19 november een actie om het aantal leden nog veel verder op te voeren. Eigenlijk zou iedere Nederlander lid van het Rode Kruis moeten zijn. Om twee redenen Aan de ene kant wordt daarmee de fi nanciële basis van het Rode Kruis versterkt, zodat het nog meer hulp kan verlenen. Ander zijds steunt men met zijn lid maatschap ook de beginselen van het Rode Kruis. Hoe groter de morele kracht van deze ver eniging is met des te meer suc ces zal zij haar hulpverlenende werk kunnen doen Over de ge hele wereld zijn meer dan 250 miljoen mensen lid van het Rode Kruis. Zoals het Rode Kruis een unieke vereniging is, zo is er ook iets bijzonders aan het lid maatschap. Men krijgt er name lijk niets voor terug. Geen maandblad of iets dergelijks. Maar ook geen speciale rechten op hulp. Het Rode Kruis helpt immers altijd en overal als dat nodig is. ongeacht iemands poli tieke of religieuze overtuiging, iemands ras of nationaliteit, ie mands stand of afkomst. Onge acht dus ook of iemand lid is van het Rode Kruis Maar de leden kunnen natuur lijk wel meedenken en meepra ten over het beleid en de activi teiten van het Rode Kruis Dat gebeurt aan de basis in de plaatselijke afdelingen, waarvan er 475 in' het land zijn. Daar ook worden de meeste taken van het Rode Kruis uitgevoerd ten behoeve van grote aantallen chrinische chronische en invali den en anderen die hulp nodig hebben. Maar men steunt indi rect ook een aantal nationale taken en de internationale hulp verlening, die vanuit het lande lijk bureau in Den Haag worden ondernomen Wie lid wil worden, wende zich dus tot de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. Maar als men daarvan het adres niet weet kan men zich centraal melden bij het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis, postbus 30427 in Den Haag. of telefonisch 070-469595, toestel 112. Vandaar wordt dan de plaatselijke afdeling op de hoogte gesteld Wordt dus Rode Kruis-lid. Fi nanciële belemmeringen behoe ven daarvoor niet te bestaan. Iedereen mag zelf bepalen welk bedrag zij of hij daarvoor jaar lijks kan missen. De in de gemeente Holten voor de geestelijke gehandicapten gehou den collecte heeft f 3898 - opge bracht Het plaatselijk comité zegt allen die gaven en hen die collec teerden heel hartelijk dank. De Centrale Commissie voor de Be jaardenoorden heeft op verzoek van de CRM-staatssecretans ad vies uitgebracht over de prijsrege len voor de bejaardenoorden in 1978 Het advies, verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Chr Plantijn- straat 1, Den Haag en in de boek handel, heeft een omvang van 42 bladzijden Het kost f3.50 plus f 1,70 verzendkosten. De werkloosheid in het rayon Deventer daalde de afgelopen maand voorna melijk in de sectoren bouw, metaal en onderwijs en in de groep personeel in alge mene dienst (ongeschoold personeel). Ook de werk loosheid van jeugdigen nam met 50 af. Het aantal ingeschreven afgestudeer den daalde eveneens, na melijk van 154 naar 115. De vraag naar mannelijk pers oneel bleef deze maand ge lijk, hoewel die naar jonge ren duidelijk afnam. Vrouwen De werkloosheid onder de vrouwen die de laatste maanden almaar steeg, is de afgelopen maand ook weer iets afgenomen. Het waren vooral de jongeren tot 19 jaar, die hiervan profiteerden Opmerkelijk is, dat de werkloosheid in de leef tijdsgroep 19-23 jaar juist toenam. De vraag naar vrouwelijk personeel nam wederom iets toe. maar zo'n 60 aanvragen op een aanbod van ruim 600 vrouwen zet geen zoden aan de dijk. In de bouw (Burgerlijke- en utiliteitsbouw) neemt de roep om geschoolde krachten nog steeds toe. Men moet overigens naar vóór 1974 terug om zo'n laag werkloos heidscijfer in deze bouw te vinden. Aanbod 80. vraag 125. In de grond, water- en wegenbouw (G.W.VV.) be draagt het aantal ingeschreven werklozen 30. waarvan 11 grond werkers en 8 straatmakers De ge registreerde openstaande vraag bedroeg slechts 9 In de metaal wa ren het evenals vorige maand, voor een belangrijk deel de jongeren, die weer aan de slag konden. De vraag blijft constant Het zijn voorname lijk machinebankwerkers (21), electromonteurs (20). verwar mingsmonteurs (12) en automon teurs (7). die geen werk kunnen vinden Gaf in voorgaande jaren in de landbouw de maand oktober al tijd een stijging te zien van de werk loosheid. nu blijft die werkoosheid in vergelijking met die jaren vrij laag (34) Bij het kantoorpersoneel, onderwijzend personeel (164) en handelspersoneel (94) is het werk loosheidcijfer zeer hoog Het be treft 107 kantoorbedienden. 30 on- derwijzers(essen). 26 vertegen woordigers. 37 winkelbedienden. De openstaande vraag bedraagt bfj k-en o-personeel 23. bij handels- personeel 25. Verdeeld over de ge meenten in het rayon bedroeg het aantal werkloze mannen in abso lute cijfers en in procenten van de afh mannelijke beroepsbevolking als volgt. (Tussen haakjes de cijfers van vonge maand) Bathmen 15 is 2 5** (16 is 2.7%). Deventer 765 is 45.6% (853 is 5.1%), Diepenveen 41 is 2 6% (42 is 6%). Holten 39 is 2.8% (gelijk). Olst 46 is 3.4.% (52 is 3.9% en Raalte 137 is 4.0% (132 is 3.8%). Bij voorbereidende graafwerkzaamheden voor uitbreiding van de scholengemeenschap, heeft men een onvoorstelbaar historische vondst aangetroffen. Deze ontdekking zal de tot nu toe als vast- staand omschreven geschiedenis van ons goede vaderland een to taal andere wending geven Wat is dan deze vondst? Een sarcop- haagü Zoals bekend werden sarcophagen tot nu toe alleen in het Midden Oosten gevonden. Na deze fantastische ontdekking werd onmiddelijk contact opgenomen met prof. dr. Voorhoofdsholte beentje. verbonden aan de Leidse Universiteit, De sarcophaag. met aan boord zeer waarschijnlijk een mummie, is voor nader onderzoek naar het laboratorium van genoemde universiteit getransporteerd. De carnavalsvereniging "De Fienpreuvers", terstond verbinding gezocht met prof. dr. Voorhoofdsholtebeentje. Hij heeft toegezegd alles in het werk te stellen om zaterdagavond, tijdens de ..elfde van de elfde" viering in de feestzaal van „Het Bonte Paard", alle gehei men omtrent sarcophaag en mummie wereldkundig te kunnen ma ken. Het onderzoek schijnt zo voorspoedig te verlopen, dat dit wel zal lukken Dit mag u niet missen! I Wie een filmkamera heeft en graag meer wil weten van zijn hobby: er is een organisatie, die daar graag be hulpzaam bij wil zijn. Dat is de NOVA (de Nederlandse Organisa tie van Amateurfilmers). Deze ver eniging geeft een maandblad uit met veel goede adviezen, er worden cursussen voor beginners en ge vorderden georganiseerd, er is een filmotheek. waar voor schappelijke prijzen films te huur zijn en er is de jaarlijkse bekroning voor de beste amateurfilm. Wie informatie wil. kan zich richten tot de NOVA. Prof Dr Bakkerlaan 29 in Nieuwegein- Noord. Telefoon: 03402-3 54 34. Supersnelle kleurenfilms Vele foto-amateurs kennen de „snelle" zwart/wit films, waarbij onder ongunstige omstandigheden toch nog zonder fiits gefotografeerd kan worden. Maar veel minder be kend is het feit dat er nu ook kleu renfilms op de markt zijn met een heel hoge gevoeligheid. Die snel heid van maar liefst 400 ASA (27 Din) geeft de amateur de kans goede kleurenopnamen te maken die nog niet zo lang geleden buiten zijn bereik lagen. Nu bijvoorbeeld. Donderdag 17 november en vry- dag 18 november a.s. houdt de kosten voor het komende winterwerk mede kunnen wor- CJV „De Vriendenschaar" een den gefinancierd huis aan huis speculaasaktie. Daarom Steun het werk van Met de opbrengst daarvan zal CJV En pik een speculaasje de verenigingskas een welkome mee aanvulling krijgen van waaruit Het Bestuur Op 3 november was er een contact avond in school, waarvoor goede belangstelling bestond. Doel van deze avond was. de ouders in con tact te brengen, met het werk en de manier waarop de kleuters in school bezig zijn. Na een korte inleiding over het boekje ,,Het huisje dat verhuisde" en een gesprekje over „de Herfst", weiden de ouders in verschillende groepen verdeeld. Er is enthousiast gewerkt met het materiaal waar de kleuters ook dagelijks mee om gaan, zoals lapjes stof, wol. kno pen, enz Er zijn werkstukken ge maakt over de Herfst", ook is er wat aan „spatwerk" gedaan en er is zelfs een heel poppenhuis gemaakt, met alles wat daarin hoort, inclu sief de poppen De ouders zijn wer kelijk een paar uur creatief bezig geweest Het was dan ook een erg leuke en leerzame avond. De afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op de lectuurkastjes, welke op drie plaatsen in ons dorp zijn opgesteld t.w. aan de Dorpsstraat (naast 't gemeentehuis), hoek Kolweg-Pannebakkersstraat en hoek Kon. Wilhelminalaan- Churchillstraat. Men kan daarin z'n gelezen lectuur - geen dag- en nieuwsbladen - als boeken, tijdschriften, vooral geïllustreerde tijdschriften en dergelijke me dia, deponeren, die dan regelmatig worden opgehaald en verzonden naar het hoofdbestuur in Den Haag. dat voor de distnbutie naar ziekenhuizen, sanatoria en dergelijke inrichtingen door het gehele land zorg draagt De lectuur moet natuurlijk in goede staat verkeren en mag niet ouder zijn dan een jaar Grote partijen worden afgehaald, wanneer men zich telefonisch in verbinding stelt met nr 2100(de heer VV ten Berge i De slogan luidt DE GELEZEN LECTUUR UIT UW HUIS IN 'T KASTJE VAN ONS RODE KRUIS met de herfst in aantocht, kunt u de mooiste plaatjes schieten op tijd stippen dat het voor de „normale" kleurenfilm al veel te donker is ge worden: denkt u maar eens aan zo'n stemmige foto van een her- fstbos bij invallende avond... Er zijn films voor dia's en ook voor kleu renfoto's, dus u kunt alle kanten op Vakantiekamera leeg? Zo'n beetje alle Nederlanders zul len inmiddels wel met vakantie geweest zijn en al die miljoenen fo tootjes die zij metz'n allen gemaakt hebben waren even zovele bewijzen van hoe leuk ook die vakantie weer was. ondanks de regen misschien. Dus ligt de fotokamera nu in de kast en de vakantieherinneringen in een la. Maar haalt u de kamera nu eens even te voorschijn, grote kans dat er nog een filmpje inzit. Met nog wat vakantieplaatjes erop. Schiet dat filmpje dan nu even vol want uw foto's worden er beslist niet beter op als u daarmee wacht tot Kerstmis. Bovendien, veelal blijken de plaatjes van die hele ge wone alledaagse dingen achteraf juist de leukste foto's te zijn. I Statief is nodig Het dertigste deel van een seconde lijkt een erg korte tijd Toch ont dekken amateurfotografen vaak. dat een foto. die wordt genomen met een sluitertijd van l/30e se- konde. onscherp kan zijn door tril lingen van de hand. Daarom is het advies: neem geen risico maar ge bruik bij foto's, die met l/30e se- konde of langer worden genomen, altijd een steuntje Zet de kamera op een vensterbank of tafel of bij buitenopnamen op een paaltje of een andere steun Nog beter is: ge bruik een statief, waardoor tnl- lingsonscherpte - zelfs bij lange sluitertijden - tot het verleden be horen. Nieuws uit de doka Werken in de donkere kamer was vroeger een tijdrovende bezigheid waarbij per foto vele minuten ont wikkeld. gefixeerd, gespoeld en ge droogd moest worden De laatste jaren is er véél ten goede veranderd in de doka, want door het gebruik van tweezijdig geplastificeerde fo topapieren zijn de verwerkingstij den zeer sterk bekort. Waardoor er meer tyd over is voor prettig, meer kreatief gencht werk Wie er over denkt een doka aan te schaffen, doet er goed aa» toch eens een ge sprek te hebben met de foto adviseur. ook om meer te weten te komen van de nieuwste ontwikke lingen op het gebied van het kleur- vergroten. Kees Bos - van het Natuurhisto risch museum Piet Bos - heeft de dames van de afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van plattelands vrouwen op de maandelijkse bij eenkomst in „Het Bonte Paard" bijna 1 1/2 uur intens geboeid met een lezing (met film) over de flora en fauna op en rond de Holterberg en de Betuwe. Na de pauze maakte hij (met een door hem zelf opgenomen film) met de dames een uitstapje naar Alaska waar hij de afgelopen zomer enkele weken met vakantie was. Het was al met al een prach tige avond die ook werd bijge woond door een groot aantal da mes van de afd. Espelo van de N.B.v P. Aan het eind van de bij eenkomst deelde de presidente nog mee dat begin januari a.s. zal wor den gestart met een cursus „Ma chinaal melken" en dat bij het be zoek aan het postorderbedrijf Wehkamp in Dedemsvaart niet wordt gekocht maar alleen geke ken. Van dinsdag 15 november af gaat de schooljeugd de bestelde kinder zegels en kaarten bezorgen. Be halve met geld kan men dan ook met girobetaalkaarten en bankbe- taalcheques betalen. Dit om de vei ligheid van de kinderen te bevorde ren Voor een vlotte afwerking aan de deur is het aan te bevelen giro betaalkaarten en cheques vast klaar te leggen en ze - voor zover mogelijk - al in te vullen. In ieder geval kan het woord „kin derzegels" er al op worden gezet - evenals de handtekening. Het be drag wordt dan bij de aflevering in gevuld. Met een toezegging in de geest van „we gireren wel" mogen de kinderen geen genoegen nemen, ze krijgen óf een betaalkaart/che que óf geld en leveren dan pas de zegels en kaarten af Het Neder lands Comité voor Kinderpostze gels vertrouwt erop dat men bereid zal zijn om op grote schaal van de eigentijdse betaalmiddelen (be taalkaart en cheque) gebruik te maken Het zachte weer van de laatste da gen is er waarschijnlijk de oorzaak van dat sommige planten en hees ters weer gaan uitlopen Aan de Vianenweg op de Borkeld staat b. v. de brem weer in bloei.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13