Ontdek uw eigen streek I aktueel-auto ft aktueel-auto akt ledereen is gesteld i autobedrijf op een TOYOTA KONUNENBELT RONDVAART PER PUNTER FLAGGELLANTEN OVERSTROMINGEN Vg fAUTOBOXEN^ TE HUUR im A.BALTESv Ez HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 OKTOBER 1977 - PAG. 6 Niet alleen Hanzesteden en rietvelden zijn er in West-Overijssel te vinden, maai- ook uitgestrekte boscomplexen naast een wijds polderland. Het portret van Noordwest- Overijssel luidt: intieme plaatsen en dorpjes bij rietdelta's. Dat is een ge bied voor watersporters en hengelaars, maar ook voor liefhebbers van de vrije natuur en voor kenners van flora en fauna. Hopenlijk heeft het weer in de komende weekends er weer eens plezier in ons te verlokken tot een behoorlijke trip en daar voor dachten we aan de Noordwesthoek van Over ijssel. In het zomerseizoen wordt dat recreatie-gebied zoveel bezocht, dat er dan in het centrum van die hoek geen rust meer is. Des te meer. dachten we zal een uitstapje naar het intieme en schilderachtige Giethoorn gewaardeerd worden in de stillere herfstdagen. Voor de hengelaars zijn er ge durende het visseizoen altijd bo ten te huur. En ook zij. die een poosje op de plassen of in de grachten willen roeier., peddelen of punteren, kunnen hun hart ophalen. Bijna elk hotel, cafe, restaurant of campingbednjf verhuurt roei-, zeil- of motorbo ten. En bij genoegzame deelname bestaat, ook in de herfst de mogelijkheid om een rondvaart in die pittoreske om geving te maken. Maar ook een wandeling over de talloze bruggetjes of vlonders is met te versmaden. Dat is weer eens iets heel anders dan bos en heide. En vooral nu de bomen langs de grachten in herfsttooi zijn gestoken is het een aan- een-geregen schilderij. De streek heeft eigenlijk drie oude gedeelten, namelijk Noord en Zuid. met daartussen Dwarsgracht met Jonen. Jammer genoeg blijkt uit het grijze verleden weinig concreets over die toeristische trekpleister bekend te zijn. Beweerd wordt dat de eerste bewoners Italianen geweest zouden zijn, zogenaamde Flagellanten. Door een ..overdreven" levenshouding hadden ze nogal wat beroering teweeg gebracht en waren daarom uit Rome verdreven. In het dorp Gietern zouden deze lieden na vele omzwervingen rust hebben gevonden. In elk geval is het een feit dat in te genstelling met andere dorpen in de Overijsselse Noord westhoek meer dan de helft van de bewoners on-kerkelijk is. Misschien is het wel interessant te vernemen, dat Gietern (zo noemen velen nog steeds hun dorp» vrceger heel anders was. Van de vele grote en kleine plassen bestond toen alleen het Giethoornse meer (ten oosten van Blokzijl). Maar het water uit de oude Zuiderzee heeft toen via de hedendaagse Noordoostpolder en Zwartemeer heel wat land veroverd en de berucht gewor den Sint Elizabethsvloed (in 1421) heeft er heel wat verande ringen te weeggebracht. Toen moet het dorp Beulake geheel door het water zijn verzwolgen en als men nu tussen de Belter en Beulaker Wijde rijdt, kan men zich er waarschijnlijk geen voorstelling meer van vormen, dat vijf eeuwen geleden die plassen nog niet bestonden. In voriger eeuwen kreeg men wateroverlast door de her fststormen. waarbij het water over en vaak door te kleine dij ken spoelde Om bij een mogelijke doorbraak of op han den zijnde storm met zogenaamde „springtij" van de open Zuiderzee voorbereid te zijn werden kanonnen gebruikt om de bevolking tegen het te vernachten onheil te waarschu wen. Naast het in deze rubriek al eens genoemde kanon aan de havenkolk te Blokzijl, kan men deze terugvinden op de oude zeedijk te Blankenham en op het vroegere eiland Schokland. De vele vaarten of wijken (grachten zegt een Gieternaar) zijn door de vroegere bewoners gegraven om hun turf te kunnen afvoeren. Want eeuwenlang is de turfgraverij en later makerij voor die bevolking een belangrijke bestaansmogelijkheid geweest, naast de rietcultuur Een halve eeuw geleden werd daar in een seizoen (voorjaar en zomer) meer dan twee miljoen vierkante meter veen gestoken en tot baggerturf via de z.g. .mengbak" verwerkt. De veenwerkers bleven in het seizoen dag en nacht op hun karwei en sliepen dan in een keet. Het dorp Giethoorn is een laagveenkolonie van ongeveer 8 km., dat door de vele bruggetjes en hoge vlonders uitgegroeid is tot een bezienswaardigheid. In dat zogenaamde waterdorp gaat het meeste verkeer/vervoer per punter, vlot. bok of bootjes en het centrum is dan ook alleen per boot, fiets of te voet- be reikbaar. Maar ook kan men daar een oud kerkje uit 1646 (aan de Beulakerweg no. 80) bewonderen. Deze Herv. kerk heeft een orgel uit 1872 en ev enals het oude Wanneperveen (tussen Blauwe Hand en Meppel) een losse klokkenstoel. Aan het Binnenpad staat de honderdjarige Doopsgezinde kerk, zetelt op no. 20 Herman Nieweg met aardige verzameling van keramiek en kunstnijver heid. Op nummer 43 bevindt zich de edel- en siermuseum „De Oude Aarde". Naast een expositie van edel- en sierstenen met mineralen, zagen we daar een terrarium met leguanen, kaaimannen, schildpadden en tropische vogels. Ook mag hierbij vermeld worden het An tiekhuis Pia Pieters op Binnenpad 62. naast expositie van klederdrachten, oorijzers en oude huish. gebruiksvoorwerpen, kan men daar oude ge reedschappen van turfmakers en rietsnijders bewonderen, alsmede een kruidenierswinkeltje en drogisterijtje, zoals cabaratier Paul van Vliet in zijn show eens verkondigde. De grote „Otterskooi" aan de Thjjssengracht wordt de grootste eendenkooi van West-Europa genoemd. Langs de talrijke pittoreske bruggetjes en smalle voetpaadjes heeft men een prachtig gezicht (vergeet uw foto-toestel niet) op de met riet bedekte boerderij-, tjes, die soms helemaal door water zijn omringd en op zogenaamde drijftillen of kragen z«n gebouwd praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik ENTER - Het duo Vroom- Broeze eindigde bij de Neder landse kampioenschappen zijs pannen, die in Halle werden gehouden, op de negende plaats. Zij kregen in totaal TO punten. Op de foto: coureur Vroom met Broeze (Enter) als bakkenist in actie tijdens d~ wedstrijden in Halle. Kinderen zijn een heerlijk onderwerp om te fotograferen Ze zijn vaak zo aandoenlijk, zorgen voor leuke plaatjes en poseren met Hoewel over dat laatste punt zijn de meningen w at verdeeld De kinderen van tegenwoordig zijn zo vertrouwd met de kamera, dat ze al aardig jong in de gaten hebben, dat ze op de foto worden gezet De grens ligt vaak op zo'n jaar of vieren dan begint soms het poseren al - Nu hoefje daar niet al te bang voor te zijn, want ook een kind, dat wéét dat het wordt gefotografeerd, kan echt en natuurlijk op de plaat komen Maar omdat ik zelfs het risico van een geposeerde foto w 11de voorkomen, koos ik als fotomodel mijn nichtje van drie jaar Hier is ze' Bij die eerste foto heb ik bewust één van de belang rijkste regels voor het maken van kinderfoto's over treden Die regel luidt Ga bij voorkeur door de knieen en maak de foto van (kinderjooghoogte Ik heb deze foto wat van boven genomen omdat hij zo een goede indruk geeft van het spel van de kleine. Als de flitser oplicht, merkt ze wat er gebeurt en kijkt op Dan ga ik door de knieen en maak de tweede foto. Ze kijkt alsof ze twijfelt of ze die verstoring van haar spel wel leuk moet vinden Hier is die twijfel verdwenen: ze heeft ontdekt, dat die fotograferende tante geen boze plannen heeft en ze geeft graag haar medewerking voor een aardig plaatje Het speelgoed is vergeten, de duim in de mond is het bewijs, dat ze zich best op haar gemak voelt. - Dit is dan een kleine fotoserie van een kind. Je moet er wat geduld voor hebben Maar het resul taat is de moeite waard En het is wel zeker, dat latér, als dat ^neisje volwassen is, ze met dit fotoverhaal van haar jeugd erg blij zal zijn auto jgst ai STEEDS NIEUWE EN GEBRUIKTE AUTO'S IN VOORRAAD DATSUN DEALER ZELFBEDIENINGS WASSERETTE SHELL-TANKSTATION won Ifnni inanhnlf Wierdensestraat 27-33 ¥ÖS 1 yViJÜÏjnmiüwlïi Q0|( uw ajres voor Nijverdal, Telefoon 12808 /^Jg^^MUTOMOBIELBEDRIJF^

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 6