duurtest Austin Allegro De Camp-let 500 In de auto reizen „luistervinken" mee Subaru brengt een 4-wiel aangedreven stationcar Voivo 1978-modeilen Groot autoboek Peugeot-nieuws Hot aantal merken en typen vouwwagens dat leverbaar is, is veel minder uitgebreid dan het assortiment in de cara van-sector. Een vouwwagen is de fase na de tent met het grote voordeel dat de kam peerder niet meer op de grond slaapt en een tent behoeft op te zetten. De vouwwagens zijn snel op te zetten en in dc meeste gevallen is bij het uit klappen van de deksel ook de tent opgezet. Deze kan op di verse manieren vergroot wor den met aanritsbare delen. In de vouwwagen is vrij veel ruimte om bagage mee te ne men waardoor de auto op dat punt ontlast wordt, en dat is in de vakantieperiode een zeer belangrijke factor. Ook het rijden met een vouwwagen le vert geen problemen op omdat het frontale oppervlak mini maal is en het te trekken ge wicht laag. Extra bagage Op het deksel van de vouw wagen zit veelal een imperiaal waarop de nodige bagage meekan. Hoevaak wordt dit niet gebruikt voor een boot of kano Anders kun je deze niet meenemen. De vouwwagen heeft dus ook duidelijke voor delen op een caravan. Voor de test gebruikten we een Camp- let 500 van Deens fabrikaat en geïmporteerd door Caravan Import Schipper in Almelo. Laag gewicht Met een eigen gewicht van 200 kg en een belading van 100 kg. behoeft deze aanhanger niet geremd te zijn. Bij plotse ling remmen zal het gewicht van de wagen de auto niet ex tra ver doordrukken. Natuurlijk moet men zich onder alle om standigheden realiseren dat niet alleen met de auto gere den wordt maar met een com binatie. De bak en het deksel zijn van polyester gemaakt, waardoor minimaal onderhoud. Uitgeklapt een ruimte voor vier volwassenen om te slapen in de .standaard maat tent. In elke bakruimte twee. Een bermkeuken gemakkelijk wan neer men onderweg stopt om eten etc klaar te maken en een volledig bagagerek op het deksel verruimen de mogelijk heden voor deze vouwwagen. Na het seizoen of de vakan tiereis kan de vouwwagen ge makkelijk opgeborgen worden. Heeft men een kleine ruimte beschikbaar, dan worden dit soort aanhangers veelal op de kant gezet, waarvoor steunen verkrijgbaar zijn of gemakkelijk zelf gemaakt kunnen worden. Hadden we 30 jaar geleden een autoradio met een mid den- en een lange golf, dan waren we al een heel eind. Het inwendige was voor een deel uit lampen (buizen) sa mengesteld en vanwege de omvang bestond het geheel veelal uit twee delen. De ra dio van vandaag is heel com pact en transistoren en dioden hebben de verouderde onder delen van weleer vervangen. Door deze technische revolutie zijn er legio andere apparaten ontwikkeld, die op het gebied van de communicatie noodza kelijk zijn geworden. Satelie- ten, de gecompliceerde appa ratuur in ruimteschepen etc. Voor het alledaagse gebruiken wij de radio, de televisie, de cassette- en de in opkomst zijnde vidio-apparatuur. Een nieuwe rage is het ge bruik van scanners om mee te luisteren met de rijks- en ge meentepolitie. brandweer enz. Deze instanties vinden het erg onplezierig dat jan en alleman thuis en in de auto duidelijk verstaan kan wat o.a. de poli tie elkaar te vertellen heeft bij surveillance, controles en an dere zaken. Nu heeft men daar wel wat op gevonden door in code te werken of over te schakelen op protofoon. De fa brikanten van deze scanners brengen tegen meerprijs de nieuwste uitvoeringen al met decodeerder ingebouwd en er zijn mogelijkheden om ook het protofoon-verkeer op te van gen. In zakformaat Ter wille van de objectiviteit hebben we een scanner van Zweedse origine ingebouwd om het nut en de mogelijkheden te beoordelen. Handic Benelux brengt op dit gebied een scala van apparatuur uit, waarvan enkele weer niet op de Neder landse markt gebruikt mogen worden, maar wel in het nabu rige Duitsland. Een scanner om mee te luisteren is daar verboden, maar een zendertje om b.v. met kantoor en huis te kunnen spreken is daar wel weer. toegelaten en hier verbo den. De' scanners in zakfor maat die zij produceren en verkopen, geven over het al gemeen een duidelijke en sto- nngvrije ontvangst van o.a. een aantal politie-zenders. Dit afhankelijk van de gebruikte kristallen, waarvan er 8 inge bouwd zitten. Wanneer men veel op de au towegen rijdt dan zijn kristal len afgestemd op de Rijkspoli tie interessant, in de regio meer de plaatselijke en regi onale. Of het nut heeft hangt af van de persoon die duidelijk die interesse heeft. Het is meer te kwalificeren als een rage, die tekenend is voor de tijd waarin we leven en waar de /voortschrijdende techniek zich in toenemende mate presen teert. Het belangrijkste nieuws van Volvo voor het komende modeljaar is het nieuwe inter ieur voor alle modellen. Daarnaast zijn verbeteringen aangebracht die het denken van Volvo over kwaliteit, comfort, handling en veilig heid van personenauto's nog. verder onderstreept. Volvo 66 De volvo 66-serie heeft nu de zelfde vaste open hoofdsteunen als alle andere Volvo modellen. Bovendien is de „66" leverbaar in vrijwel alle kleuren van het totale Volvopakket, inclusief de nieuwe kleur zilver metallic. Volvo 343 Evenals de overige modellen is de Volvo 343 nu ook uitge rust met vaste open hoofd steunen en een compleet nieuw interieur. Standaard is de „343" voorzien van rubberen zy-strips, spatr lappen en uitstelbare zyruiten. De automatische transmissie is verder verbeterd. Door installatie van een zg. Tacho-relais wordt onnodig „terugschakelen" van de au tomaat by lagere snelheden voorkomen. Onmiddeiyk voordeel: gerui- sarmere motor en zuiger ben zineverbruik. Een gewijzigde voorwielophan ging zorgt ervoor dat de carro- serie nog minder overhelt in de bochten. Nieuwe kleuren: rood, lichtgeel, oranje, zilver metallic en beige metallic. goed. Om de achteruit er „in" te krijgen kan ook wat moei lijkheden opleveren. Het om hoog trekken van de pook en het inschakelen gaat lang niet altyd even soepel. Laag verbruik Tijdens de gecombineerde auto-vouwwagen reis naar Spanje was het gemiddelde verbruik 1 liter op 11.7 km. In Duitsland op de autowegen mag men met een auto met aanhanger niet sneller dan 80 km per uur rijden. In Frankrijk ligt deze limiet veel hoger en volgt een vouwwagen ook met een snelheid van 110 ét 120 de auto heel goed. Vanwege de geringe luchtweerstand merkt men in de auto zo goed als Bij de introductie van de Austin Allegro als duurtest auto hebben we melding ge maakt van motorische pro blemen binnen de eerste 5000 kilometer. In een eerste op welling wind je je er over op dat zo iets gebeurt. Alles wat draait en beweegt kan een storing krijgen en dat is ook van toepassing op een auto. Het zal wel niet de enige keer zijn dat iets dergelijks ge beurt. De garantie-clausules zijn tegenwoordig zo samenge steld dat iedere automobilist bij de aanschaf van een nieuwe auto over het alge meen een vol jaar garantie heeft zonder kilometerbegren zing. Al 20.000 km Wat kan je dan in feite nog gebeuren. Wij hebben pech ge had dat zo kort na het inge- bruik nemen door een kleinig heid een vrij grote reparatie ontstond. Tot volle tevreden heid werd de motor snel gere pareerd en nadien zitten er al weer 15000 km op. Deze tus- sen-balans in de vorm van een test-verslag werd opgemaakt by een stand op de teller van over de 20.000 km. De Allegro heeft in deze periode enkele -grote ritten gemaakt, waarvan één met een vouwwagen naar Spanje en één naar Zuid- Frankrijk. Verder dagelyks stadsverkeer en reisjes binnen onze grenzen. Comfort Opvallend is het comfort, dat niet alleen tot stand komt door de hydragas vering maar ook omdat de stoelen - met stof bekleed - goed zitten en op lange ritten niet of nauwe lijks vermoeien. De prestaties van de 1500 cc-motor zyn zeer behoorlijk en mede vanwege de 5-bak kan een goed gemid delde gemaakt worden, waarbij het verbruik gunstig blijft en het geruisniveau laag ligt. Een tweetal wat onhandige aspecten komen op het konto van de choke en de schake ling. Vooral 's morgens moet de choke vrij lang gebruikt worden om de motor goed rond te laten lopen. Staat de auto enige uren stil dan dient opnieuw deze knop uitgetrok ken te^ worden om de motor z'n trekkracht te geven. Bij het schakelen gaat. vooral ook 's morgens na een hele nacht stilgestaan te hebben, het overschakelen naar de tweede versnelling soms wat stroef. Motoroliën en de olie om ver snellingsbak en differentieel te smeren zijn één en dezelfde. Heeft de auto even gelopen dan gaat het uitstekend en ook het terugschakelen gaat niet dat een aanhanger meege trokken wordt. De hydragas vering verwerkt wegoneffenheden goed en mo gelijk doordrukken vanwege de kogeldruk op de trekhaak wordt onmiddellijk opgevan gen Specifiek die auto's die met een dergelyk veersysteem uitgerust zijn, Austin en Ci troen, zyn t.a.v de wegligging en vering goede caravantrek kers. Natuurlyk is er een be- hoorlyk motorvermogen voor nodig en zal het een een 1100 cc moeilijker gaan dan met een 1500 cc versie. Weinig kosten De onkostenpost by de Alle gro was buiten de benzine en het enkele keren bijvullen van wat motorolie erg laag Een kleine service-beurt bestaande uit olie-verversen en filter ver nieuwen, vergde een bedrag van f54,86, dit incl. BTW Dit gebeurde bij km.stand 11.800 km Bij 17.600 km lieten we de bougies en de contactpunten vernieuwen, waarbij eveneens olie ververst werd en ook filter vernieuwd werd. De fabriek schrijft olie-verversen om de 10.000 km voor, hetgeen met de zeer moderne smeermidelen, best kan. Gelijktijdig de voor wielen uitgebalanceerd, omdat bij ca. 120 km een trilling in het stuur optrad Onder deze titel verscheen recentelijk weer een nieuw au toboek. De laatste jaren zijn er heel wat verschenen. Boeken over .beroemde merken, waarin de geschiedenis uitvoerig be schreven wordt. De meeste verschynen in de Engelse taal en dat hoeft geen beletsel te zyn Ook in onze eigen taal zijn de laatste tyd heel wat nieuwe titels uitgekohien. De in Zwitserland woonachtige Rob de la Rive Box, vooral bekend bij verzamelaars van oude en exclusieve automobie len, heeft dit werk geschreven. Unieboek in Bussum heeft het uitgegeven en het is in de boekhandel verkrijgbaar. Het is een boekwerk waarin over een groot aantal merken geschre ven wordt. Ruim 400 zwart-wit en kleurenfoto's geven een grote hoeveelheid merken weer. Net als iedereen gaan ook Japanners er prat op te tonen hoe groot het concern wel is waartoe het door hun geïm porteerde product behoort. De Sabaru automobielen, in pro- duktie-aantallen geen geweldig grote tussen de giganten, be horen tot het Fuji Heavy In dustries concern, dat volgens recentelijke gegevens van een Amerikaans economisch tijd schrift tot de allergrootste in dustriële ondernemingen van Japan behoort. Subaru 'tim mert' al weer enkele jaren aan de Nederlandse autowegen om via een groeiend dealernet de Subaru's aan de man te bren gen. De afgelopen maand introdu ceerde de importeur, Misuca Europe, de 78er modellen. Na tuurlijk zijn er veranderingen, Volvo 340/260 Het belangrijkste nieuws van de Volvo 240- en 260-serie is de nieuwe stoel met bredere rug leuning en lagere zitting. In het topmodel, de 264 GLE heeft de vaste open hoofdsteun dezelfde kleur als de leren be kleding. Als extra opbergmogeiykheid zyn binnen, langs de beide voorportieren opbergvsakken aangebracht. deze keer bij dit merk wel in opmerkelijke vorm. Naast de bestaande 1400 uitvoeringen-, heeft de 1600 z'n intrede ge daan. Uit dat oogpunt alleen al een vooruitgang. Maar het interessantst was wel de 1600 stationcar met 4- wielaandrijving. Je kunt je af vragen wie gebruikt nu een auto met vier aangedreven wielen. Dat zijn er niet zo veel. Maar voor diegenen die wel een dergelijk voertuig nodig hebben, is de keus heel be perkt. De Rover als jeep-achtig voertuig, de Range Rover als comfortabele terreinauto en de Jeep. Dan nog de Roemeense Aro en de Japanse Toyota. Al lemaal utiliteitsvoertuigen in een vrij dure prysklasse Simpele handeling Nu komt Sabaru met een gewoon aandoende stationcar en met heel gewone rij-eigen schappen, die door een simpele handeling zich in het terrein optimaal thuis voelt. Wat heeft men technisch veranderd? Alle andere vierwielaangedreven au tomobielen hebben achterwie laandrijving op de weg en voor het terrein worden de voorwie len ingeschakeld. De Subaru heeft voorwielaandrijving en daar worden de achterwielen extra ingeschakeld. Men heeft naast de versnellingsbak een extra aandrijfunit geplaatst van waaruit een as naar een differentieel tussen de achter wielen loopt. De achterwielen blijven onafhankelijk opgehan gen. Het veer- en wegcomfort wordt niet beinvloedt, mis schien een fractie vanwege de zeker niet oncomfortabele ra- diaal-terreinbanden. Dat is dan ook het enige uiterlijk opval lende aspect aan deze verder normale auto. Voor de catego rie dierenartsen, jachtopzieners en anderen die veel in het ter rein zitten een interessante aanbieding, die qua prijs ook erg gunstig ligt. Of f 17.500.-, een -prijs die we in diL genre auto niét eerder tegenkwamen. Het 1 >78 model van de 240- serie is onmiddelijk te herken nen aan de nieuwe grille. Nieuwe kleuren 240-serie: rood, oranje en zilver metallic. Nieuwe kleur 260-serie: zilver metallic. Prijzen Afhankelijk van type en uit voering zullen de prijzen van de 1978 modellen 2% tot 5%. hoger liggen dan de huidige modellen. Het boek vermoeit de lezer met met technische details maar geeft een korte karakte ristiek van de algemene ont wikkeling van de auto 'van koets tot stroomiyn'. Een prachtig en nuttig geschenk voor de liefhebber van auto's. De nieuwe Peugeot, die niet in Frankfurt stond, komt de komende weken voor het voet licht. Duitse autobladen heb ben al tekeningen gebracht met een vrij duidelijke model lering. De één zegt dat de ty pe-benaming 405 zal zijn en de andere beweert dat het een 305 wordt In ieder geval wordt het een model dat tussen de 304 en de 504 komt. Waar- schynlyk kunnen we in de komende pagina de eerste ry- impressie brengen en uit erva ring weten we dat Peugeot- nieuws altijd interessant nieuws is. Het Peugeot programma voor 1978 biedt verder allerlei verfyningen op de bestaande modellen. De 504 kreeg de meeste veranderingen te ver werken, evenals de 604 die standaard met een vyfbak uit gerust wordt. Door een extra aantal aanpas singen in de lak- en anti-roest- behandeling is de bescherming tegen roest nog verder geper fectioneerd.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17