Informatieve bespreking fietspadenplan Overijssel HÉT ONDERWIJS EN DE BIÖ-ÏNDÜSTRIE oktober - wijnmaand a PINDERINDA... een nieuw snoepje bespeelt uniek muziekinstrument Voor de vijfde keer: Rick van der Linden |1| Voorlichtingsbureau 4P voor de Voeding kookkunst- uitgave van het HOLTENS NIEUWSBLAD - 28 OKTOBER Uil RAli. 10 t-r- PINDARINDA - eerst klinkt het nog het meest als een Oosterse toverspreuk. Maar al gauw wordt de vertrouwde pinda in de naam ontdekt, én op het flinterdunne eenhapskoekje. Een nieuw „zou tje" dat van eind september af zijn weg van Calvé naar de winkel vindt. Pindarinda is een krokant, goudbruin gebakken, hartig blaadje met wat pinda's erop. Ver pakt in een bakje van kunststof (voor zó op tafel, zonder afwas) met luchtdichte folie eromheen voor blijvende knapperigheid. De prijs is f 1,65 maar ter kennismaking f 1.49. Van de vele consumenten die Pin darinda bij wijze vant test probeer den, oordeelde 75 procent van „goed" tot „uitstekend". De prijs werd geschat tussen f 1,50 en f 2,25. Calvé, waar men met pinda's is opgegroeid, plaatste er speciale apparatuur voor in haar fabriek in Delft. 13 In het kader van de totstandkoming van een provinciaal fietspadenplan belegt de Recreatiegemeenschap „Salland" op maandag 31 oktober om 15.00 uur in het Dorpshuis, Dorpsstraat 30 te Diepenveen, ten behoeve van de deelnemende ge meenten en de leden en plaatsvervangende leden van het algemeen bestuur een bijeenkomst, waarin zal worden toegelicht welke methodiek bij het opstellen van dit plan wordt gevolgd en tot welke resultaten een en ander tot op dat moment heeft geleid. Deze bij eenkomst, welke een zuiver informatief karakter draagt, is open baar. In een nota van uitr gangspunten wordt uit voerig ingegaan op de vele facetten, welke aan een dergelijk plan ver bonden zijn. Daarin wordt o.a. opgemerkt dat een fietspadenplan als thans wordt opgezet, in fasen gerealiseerd zal dienen te worden. Bij de aanbieding van het definitieve plan aan het Provinciaal Be stuur, zal zeker een fase ring van de aanleg, resp. verbetering van de in het plan opgenomen fietspa den zijn toegevoegd. Bij de opstelling van het plan wordt o.m. uitgegaan ICHÏIN6 „Ga eens naar de bio-in- dustrie". Deze oproep doet de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw aan het onderwijs in Nederland. In het zojuist verschenen ok tobernummer van haar tijdschrift „Het Kleine Loo", een voorlichtingsblad over de land- en tuinbouw, moedigt de Stichting het onderwijs aan om de problematiek van de in tensieve veehouderij of, zoals de stedeling zegt, bio-industrie op school aan de orde te stellen. „Het Kleine Loo", een blad dat zesmaal per jaar gratis wordt toegezonden aan alle instellin gen voor voortgezet onderwijs in ons land en ditmaal ook naar alle basisscholen gaat, staat voor een groot deel in het teken van de varkens-, pluimvee- en kalverhouderij. De belangrijkste maatschappelijke en economis che aspecten worden er in be handeld: hoe is de bio-industrie ontstaan, welke betekenis heeft zij, welke problemen zijn er voor de dieren en het milieu en wat wordt daaraan gedaan, hoe zijn de dieren gehuisvest, om welke rassen gaat het. hoe is de' ver houding tussen de veehouderij en de wereldvoedselsituatie en hoe zit het met de gezondheid van de produkten? De Stichting weet dat er veel belangstelling bestaat voor dit onderwerp, want zij wordt bijna dagelijks door scholen en ook door particulieren benaderd met verzoeken om documentatie. De voorlichting van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw is er niet op gericht om terechte bezwaren die tegen de bio-industrie bestaan weg te nemen Zy wil alleen een ge nuanceerde meningsvorming be vorderen. By haar contacten met stedelin gen ervaart de Stichting maar al te vaak dat er onder de velen die een mening over dit onder werp hebben maar betrekkelijk weinigen zijn, die de feitelijke situatie goed kennen. De mees ten hebben zelfs nog nooit eèn stal van binnen gezien. Zij tonen zich vaak verrast als ze horen dat ze de veehouderij met eigen ogen kunnen aanschouwen als ze dat willen. De Stichting voert namelijk al vele jaren een actie „De Boer Op", die het stedelin gen mogelijk maakt om boerderijen, waaronder alle soor ten veehouderijbedrijven, te be zoeken Ook zijn er praktijkscho len die bezocht kunnen worden en die een compleet beeld geven van de varkens-, pluimvee- en kalverhouderij. De oproep aan het onderwijs geldt in feite voor iedereen. Wie daar belangstelling voor heeft, kan bij de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te Den Haag (Postbus 2430) gratis informatie verkrijgen over de bio-industrie (of welk ander ag rarisch onderwerp dan ook) en een lijst met adressen van be drijven, die men kan bezoeken. Zolang de voorraad strekt, kan men ook een gratis exemplaar van het oktobernummer van „Het Kleine Loo", waarin naast de bio-industrie talrijke andere voor de buitenstaander in teressante agrarische wetenswaardigheden worden beschreven, verkrijgen. van een kaart waarop alle bestaande fietsroutes, zoals die door instanties als ANWB, Stichting Fiets, de VW's, de Spoorwegen. Staatsbosbeheer, etc. tot stand zijn gebracht, zijn aangegeven. Op een eerste kaart zijn alle be staande fietspaden langs rijks- en provinciale we gen aangegeven, terwijl op een derde kaart de provincie verdeeld is in een aantal gebieden, ruimten, die zijn ge- klassificeerd vanuit de aantrekkelijkheid die een landsehapstype heeft voor het fietsen. De nota on derscheidt, zoals men be grepen zal hebben, de behoefte aan verkeerspa- den en recreatieve paden, met fijnmazig-, mid-mazig en grofmazigheid bij de situering. Alle bestaande fietspaden met een ver keersfunctie zijn bekend, zo wordt in de nota ge constateerd. Met be trekking tot de recreatieve paden wordt geconcludeerd, dat een goede kwantitatieve be hoeftebepaling nauwelijks mogelijk is. Daarbij doen zich dan ook tal van vra gen voor. In de nota wordt getracht daarop een antwoord te vinden. De slijter-wijnhandelaar werkt de laatste jaren hard aan zijn vakken nis en zijn ondernemerschap. En dat is niet voor niets geweest. Want steeds sterker wordt de erkenning door het publiek van de slij ter-wijnhandelaar als dé deskun dige adviseur bij de aankoop van' wyn. dat konstateerde de heer Th G Chr. Hooy, voorzitter van het Bedrijfschap v.d. Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken aan de vooravond van de start van „Oktober: Wijnmaand". Deze na tionale manifestatie wordt thans voor het vijfde achtereenvolgende jaar gehouden. Het sukscs daarvan behoeft geen verwondering te wek ken, want de wijnconsumptie zit nog duidelijk in de lift en steeg het afgelopen jaar tot 11 L. per hoofd van de bevolking. Met groot en thousiasme zijn de slijters weer be gonnen aan hun evenement „Ok tober: Wijnmaand". Wijn-Ambas-' sadrice 1977, Diny Goossens uit Oosterbeek, zal bij tal van gelege nheden acte de presence geven, o.a. tijdens de wijnproeverijen die de komende weken, in nauwe samen werking met het Nederlands Zui- velbureau, in vele plaatsen zullen worden gehouden. Voor alle Neder- lanmdse wijnliefhebbers brengen de slijters-wijnhandelaren een bij zondere aanbieding onder de titel „Avontuurtje Wijn", pakketten met steeds 3 flessen wijn (allemaal franse wijnen en drie joegoslavi- sche), waarvan het etiket en een karakteristiek op de doos zijn afge drukt. Verder heeft de sly ter voor alle wijnvrienden een uitermate in formatieve (gratis) kaart met daarop een aantal nuttige Wijn-Wijsheden. Cofravin, de stich ting die in ons land de grote popu lariteit van de franse wijn nóg gro ter tracht te maken, houdt in „Ok tober: Wijnmaand" een wedstrijd voor de gevorderde wijndrinkers: „Kennis der franse wijnen". De eerste ronde speelt zich af tijdens de eerder genoemde regionale proeverijen (de slijters weten er al les van!); daarna volgen vier de mi-finales in resp. Ugchelen, Ein dhoven, Sassenheim en Drachten. Op zaterdag 26 november is de gro te, feestelijke eindstrijd in „Het Turfschip" te Breda. Voor wijn- minnend Nederland zijn uitermate plezierige weken aangebroken. Het merkwaardigste en vol strekt unieke muziekinstrument dat op het ogenblik bestaat is de Yamaha polyfone synthesizer GX-1. Het is niet alleen opval lend door zijn prijs (f. 125.000.-) en dat er nog pas een paar exemplaren van zijn gebouwd maar vooral door het feit dat oude principes volledig over boord zijn gezet. Dat is te dan ken aan de toepassing van de nieuwste electronische ontwik kelingen zoals die ook worden gebruikt in de computertech niek ten aanzien van bij voor beeld de geheugens op casset tes. Yamaha is de grootste muzie- kinstrumentenfabriek ter wereld. Alleen al aan piano's levert men jaarlyks drie keer zoveel als alle Europese fabrikanten samen. De uitgebreide basis research heeft er toe geleid dat met de GX-1 radicaal is gebroken met de traditie dat de hoofdgeluiden ontleend moeten zijn aan het kerkorgel. Het wordt dan ook terecht geen electronisch orgel genoemd. Het instrument wordt in wezen ongeprogrammeerd, zonder geluid dus, geleverd. Ie dereen kan zijn eigen sound maken, elk effect bereiken dat maar te verzinnen is. Én dat komt doordat de GX-1 eigenlyk is opgebouwd uit 36 synthesizers die op elke manier met elkaar gekoppeld kunnen worden. Koken is een vak Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt Daar staan vaak woorden m waarbij je naar de betekenis moet raden Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garm en met blancheren Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux' Hebt u weieens gegratineerd of au bam mane gekookt' Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld staat m dit kookkunst ABC. dat elke maand verschijnt De recepten maken het u verder duidelijk Icebergsla is een amerikaanse soort kropsla, waarvan de krop stevig is gesloten De bladeren zijn hard. De .smaak is wat pittiger dan onze kropsla Deze sla kan in tegenstelling tot de onze enige tijd vermengd met saus blijven staan, zonder dat h'j verflenst Indikken of inkoken is het dikker of geconcentreerder maken van een vloeistof, door middel van verdampen Indikken of inkoken gebeurt m een open pan! Om te kijken hoeveel de vloeistof ingekookt is, steekt u, voordat u begint, de steel van een houten lepel in de pan,en peilt hoe hoog de vloeistof staat Gedurende het inkoken steekt u dezelfde steel steeds weer in de pan en leest af hoeveel de vloeistof is ingekookt Inktvis is een schelpdier, dat echter zijn schelp met buiten maar in zich draagt Inktvis wordt ook in ons land steeds meer aangevoerd én gegeten Vaak zien we ze hier schoongemaakt en diepgevroren in de winkels Meestal wordt inktvis in pittige sausen opgediend. Het dier zelf heeft betrekkelijk weinig smaak. Inktvis mag worden gerekend tot de magere vis soorten. Inktvis kan vlees vervangen. Inmaakazijn is azijn met een hoger zuurgehalte, nl 6-8%, dan de tafelazijn. die 3-6% azijnzuur bevat. Voor het conserveren van produkten in azijn is het nodig dat het vocht, waarin wordt geconserveerd tenminste 4% azijnzuur bevat Voor het inmaken van produkten die veel vocht loslaten, b v augurken, kunt u dan ook het beste inmaakazijn nemen Inmaakazijn is minder fijn van smaak dan tafelazijn en wordt daarom liever niet in sla e d gebruikt. Inmaakalcohol is een vloeistof, alleen in apotheken verkrijgbaar, die voor 90% bestaat uit zuivere alcohol en 10% water De alcohol moet geschikt zijn voor inwendig gebruik en is prijzig' Om in alcohol te conserveren is het nodig dat het emdprodukt tenminste 15% alcohol bevat Bij een rumtopf, waarin vruchten zitten die veel vocht afgeven is rum nodig met tenminste 60% alcohol Begint de inhoud dan nog te schimmelen, schep dan de schimmel eraf en voeg inmaakalcohol toe! Inmaakalcohol heeft geen smaak of geur, zoals de meeste alcoholische dranken. Die alcohol wordt ook alleen maar als noodmaatregel toegevoegd lam is een mengsel van suiker en vruchten De jam blijft houdbaar, ook buiten de koelkast en in een open pot. als hij tenminste voor 60% uit suiker bestaat Jam met minder suiker, is dus met lang houdbaar Maakt u jam met minder suiker dan moet hij altijd op een andere wijze worden geconserveerd b v door pasteuriseren of in kleine porties in de diepvriezer worden bewaard Julienne is een keukenterm voor in zeer fijne reepjes gesneden groente, vlees of gevogelte. Julienne wordt gebruikt in soepen en sausen Jus ontstaat als na het bakken of braden van vlees het bruin, dat op de bodem van de pan zit, wordt opgelost in water Bij goede jus is de verhouding vet water =1.2. Het grootste deel van jus (2/3 deel) bestaat dus uit water (met het bruin van vlees daarin opgelost!) Gebruikt u 60 g boter of margarine om 400 g vlees m te braden, dan hebt u 1 dl water nodig om de jus af te maken. Wiit u echt magere jus, laat hem dan afkoelen, schep het vet eraf en verhit het bruin weer. Houdt het deksel van de pan schuin, met de lage kant naar u toe, als u het water bij het vet schenkt Dat voorkomt spatten! recepten voor 4 personen Irish stew 400 g lamslappen. peper, zout, 60 g boter of margarine. 2'/2 dl bouillon (van tablet), 1 kg aard appelen, 400 g winterwortel. 2 uien, 2 kleine preien, 400 g groene spitskool. Wrijf het vlees m met peper en zout en bak het in de hete boter of margarine bruin aan beide kanten Schenk de bouillon erbij en stoof het vlees op een klein vuur 45 minuten Schil intussen de aard appelen en maak de groente schoon. Snijd de aardappelen en wortel m plakken, de uien en prei in ringen en de kool in repen. Leg in een vuurvaste ovenschotel de schijven aardappel, daarop de wortel, ui, prei en kool. Leg daarop het in niet te kleine stukjes verdeelde vlees en schenk de jus erop. Doe een deksel op de schotel of dek hem af met aluminiumfolie Zet hem in het midden van een warme oven (:t 175°) en stoof hem in 1 uur gaar Serveer het gerecht in de schotel Maak het op smaak met peper en zout Ikan boemboe Bali 1 kg makreel, 3 eetlepels olie, 2 uien, 2 teentjes knoflook, 1 theelepel sambal trassi, 2 theelepels gemberpoeder, 1 theelepel laos, 1 blikje tomaten puree. Verdeel de schoongemaakte vis in moten en bak ze bruin in de hete olie Neem de vis eruit Snijd intussen de schoongemaakte ui en knoflook fijn. Bak ze met de sambal, gemberpoeder en laos in het restant oli? lichtbruin, onder voortdurend roeren Doe de tomaten puree erbij met enkele eetlepels water en breng het sausje aan de kook. Voeg de vis toe en stoof het geheel 5 minuten. Geef de ikan boemboe Bali met gekookte rijst en komkommer- of wortelsalade Perenjam met gember 4 potjes) 1 kg handperen, 650 g suiker. 2 eetlepels gember poeder of geraspte verse gemberwortel, kaneel of gemalen kruidnagel, sap van 2 citroenen, geraspte schil van 1 citroen Schil de peren en haal de klokhuizen eruit. Zet ze op met een bodempje water Kook er moes van. Kook die in tot 2/3 van het volume. Voeg de suiker, gemberpoeder of verse gember, kaneel of gemalen kruidnagel, citroensap en geraspte schil toe. Kook het geheel door, totdat de jam, die op een bord is gedruppeld stijf wordt. Was 4 potjes af met heet sodawater en spoel ze na met kokend water. Laat ze op een schone doek uitiekken en drogen. Vul ze met jam en sluit ze af mei goed schoongemaakte deksels. Laat ze afkoelen op een plank. Jagersaus 40 g boter of margarine. 40 g bloem, 5 dl bouillon, 1 ui. 10 g boter of margarine, 1 dl witte wijn, 1 eetlepel tomatenpuree. 50 g champignons. 1 eetlepel kleingesneden dragon. 2 eetlepels klein gesneden kervel. 1 eetlepel bessengelei. Smelt de 40 g boter in een pan met een dikke bodem. Roer de bloem erdoor en laat het mengsel onder voortdurend roeren lichtbruin kleuren. Schenk de helft van de bouillon erbij en breng het geheel aan de kook. onder voortdurend roeren met een garde Voeg de rest van de bouillon in gedeelten toe en breng de saus steeds aan de kook Snijd intussen de ui klein. Fruit hem licht in de rest van de boter. Schenk de wijn erbij en breng het geheel aan de kook. Laat het tot de helft inkoken en roer de tomatenpuree erdoor Schenk dit bij de bruine saus. Voeg de kleingesneden, schoongemaakte champignons toe en kook die 5 minuten mee. Maak de saus op smaak af met dragon enj<ervel en bessengelei. Geef de jagersaus bij b.v gebakken biefstuk lamsvlees, kalfsvlees. Daardoor is het voor het eerst geheel polyfoon (meerstemmig) terwyl een enkele synthesizer monofoon is. Bovendien kunnen er zo'n 80 miljoen geluiden op worden aangebracht! Dat is geen kleinigheid. Alleen breed- begaafde musici met een sterk creatief vermogen en gedegen technisch inzicht kunnen de GX-1 volledig aan. In Amerika was dat onlangs Stevie Wonder, in Engeland Keith Emerson. Maar niemand is zo ver gegaan als de Nederlandse perfectionist Rick van der Linden. Hy heeft een half jaar, dag in dag uit, soms twintig uur achtereen aan de eigen registratie op de erby behorende geheugencassettes gewerkt. Zojuist is het resultaat ervan in de openbaarheid geko men via een grammofoonplaat die half september is opgeno men en die door CNR wordt uitgebracht onder de korte titel GXl-Rick van der Linden. Hy speelt een aantal eigen composi ties alsmede stukken van Bach uit concerten voor harpsichord. Muziekkenners noemen wat Rick heeft bereikt „technisch verbluffend, muzikaal een schoonheid". We zullen er wel meer van horen. Rick van der Linden in de op name studio aan de Yamaha - GX - I, die ruim f. 125.000.- kost en waarvan er nog maar enkele bestaan.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15