De ruimte is en blijft een groot probleem Logboek natuur MEEK LEEF- EN SPEEL RUIMTE VOOR JANTJE BETON Kerstbeurs NOODKREET STICHTING SOCUWE Waar gaan we heen )e obcn kabóch uur. Kleurige reportages van 12 Nederlandse natuurgebieden iKJ-LiJiiMü iMIbU WöBi-iAD - OKTOBER 1977 PAG. 13 95 De beschikbare ruimte is en blijft voor de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in onze gemeente een groot probleem. Dat blijkt uit het eerst dezer dagen verschenen jaarverslag over 1976. In het afgelopen sei zoen is er daarom weer aan gewerkt,om door middel van verbouwingen deze ruimte zoveel mogelijk func tioneel te maken. In de herfst van 1976 heeft het kan toor in het „Paalhuus" een vrij aanzienlijke verande ring ondergaan en in juni 1977 kon, dank zij hulp van de gemeente, gestart worden met de verbouwing van de kapschuur. De Soweco uit Almelo nam de verbou wing voor haar rekening. Het tot nu toe open gedeelte onder de kapschuur werd dichtgebouwd en ingericht als permanente tienerrruimte en tevens werden in dit gedeelte enkele toiletten aangelegd. Evenals in het vo rige seizoen is de peuterspeelplaats in het ..Kolnus' dit seizoen vijf ochtenden en één middag geopend ge- weest. Door de gemeente zijn er rondom het gebouw- Jl tje wat struiken en bomen aangeplant en leden van de buurtvereniging „De Hoffesstraat" hebben het ge bouwtje van binnen geverfd. Ondanks deze verbeterin gen blijft het verblijf voor peuters in deze ruimte, die ook door verschillende andere groepen moet worden 1 gebruikt, allesbehalve ideaal. Ondanks de financiële perikelen en het niet kunnen realiseren van de zo gewenste en noodza kelijke nieuwbouw, probeerde men niet alleen de bestaande activiteiten voort te zetten, maar ook uit te breiden. Zo konden er meer balletlessen worden gegeven en werd het tienerwerk verder uitgebouwd. Dat de huidige activiteiten nog steeds in verschillende gebou wen moeten plaatsvinden (Paal huus, Kolnus, Gymnastieklokaal) betekent uiteraard een extra be lasting voor de beroepskrachten. Nieuwbouw blijft derhalve een bittere noodzaak, temeer daar zich nog steeds een grote vraag naar activiteiten en servicever lening voordoet, aldus het ver slag. Ziedaar de noodkreet van het stichtingsbestuur over de ruimtelijke situatie. De Staatse cretaris van C.R.M. moet er nog maar eens kennis van nemen. In het jaarverslag worden tal van informaties gegeven over de activiteiten van de Stichting Dijkerhoek weten één kleutergroep,, twee kindergroepen, twee jongeren- langstelling goed te noemen. Tydens het seizoen 1976-77 kon er met steun van het Koningin groepen en twee damesgroepen. Juliana Fonds een geheel nieuwe geluidsinstallatie worden aangeschaft. Begin juni is er be gonnen met de verbouwing van d'e kapschuur. Het voorste ge deelte zal worden ingericht als tienersociëteit, zodat deze groep kan beschikken over een eigen ruimte, wat een enorme vooruit gang zal betekenen voor dit be langrijke stukje werk De Schure Het programma van ..De Schu re" had als doel (zomer en win ter) het bezig houden van de jeugd uit Holten en omgeving en wel die jongeren die reeds de leeftijd van 16 jaar hebben be reikt. Het omvatte films, optre dens. sportavonden, discussie- en creatieve avonden. Hoogte punt vormde Schuredag '77. Met groepen als The Houseband. So lution en Sweet d'Buster wist de Schure een stap te doen in de De belangstelling is nog steeds stijgende. Daarom wil men trachten het programma het komende seizoen nog enigszins uit te breiden. De zeven groepen konden gezamenlijk een geheel avondvullend programma ver zorgen o.a. in het bejaardencen trum „De Diessenplas". De be langstelling was groot. Fotoclub De leden van de fotohobbyclub „Profoto" hebben het afgelopen seizoen aan velerlei aktiviteiten kunnen deelnemen. Er waren diverse cursussen en er werden verschillende technieken toege past. Er werden exposities ge houden. wedstrijden in Spanje en België enz. Alleen en daar mede komt als het ware de noodkreet weer om de hoek kij ken. het gebruik van de clu bruimte was in het afgelopen jaar niet ideaal te noemen, richting van een groots opgezet t>0OTttet' de jongeren van de tie- nersocieteit „Musky gebruik De kleuterklas in Dijkerhoek heeft het afgelopen seizoen drie ochtenden per week gedraaid. Getracht zal worden dit met een vierde ochtend aan te .vullen. Uit het feit dat per week zo'n 25 kleuters de kleuterklas in ge bouw „Bethanië" bezoeken, blijkt dat deze voldoet aan een duidelijke behoefte De hande- narbeidgroepen voor kinderen van de lagere school zijn eind oktober van start gegaan. Er konden acht groepen worden samengesteld, waarvan sommige overvol zaten. Al vrij snel stop ten er echter enkele vrijwilligers door verhuizing enz. waardoor het onmogelijk werd de te grote groepen te splitsen Het samens tellen van een gevarieerd pro gramma voor de groepen heeft ook in 1976 niet al te veel moeite gekost. Elke vrijdagmiddag is in het „Kolnus" de stripotheek ge opend. Zo'n 45 leden maken dan van de gelegenheid gebruik om tegen betaling van een bepaald bedrag stripboeken te lenen. De collectie wordt regelmatig aan gevuld met nieuwe uitgekomen boeken. Plm. 600 kinderen heb ben meegedaan aan de jaarlijkse kindervakantieweek. Voor het eerst werd er in het verslagjaar een kinderkermis georganiseerd waarvoor een grote belangstel ling bestond. Er was een zeer gevarieerd vakantieprogramma waaraan Holtense verenigingen en instanties zodanig bijdroegen dat het een succes kon worden. Technoclub De technoclub was ook nu weer een zeer enthousiaste groep van twaalf jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar die het gehele sei zoen wekelijks geknutseld heb ben aan versterkers, mengpane len en dergelijke. Sommige avonden werden volledig besteed aan theoretische informatie. Het geheel stond onder leiding van een deskundige vrijwilliger Tieners Aan de tieners is het afgelopen verslagjaar veel aandacht be steed Het activiteitenpakket voor jongeren in de leeftijd van 12 t.m. 16 jaar kon weer enigs zins worden uitgebreid Bij geb rek aan ruimte voor deze groep, was men genoodzaakt alle tiene- ractivlteiten in de lesruimte van Profo te laten plaatsvinden, wat de ontwikkeling van het tiener werk enigszins belemmerde De activiteiten waren volgens het verslag zeer gevarieerd en de be- popfestival. wat de wens is van veel jongelui uit deze omgeving, gezien de vele reacties, die men heeft ontvangen. Bezoekers en vrijwilligers mogen spreken van een geslaagd seizoen. Ballet Onder leiding van een balletpe dagoge zijn half augustus 1976 balletlessen van start gegaan. Elke donderdag nemen zeven groepen deel aan deze lessen te maakten van deze ruimte. Wel licht mede hierdoor is de be langstelling voor de wekelijkse clubavonden wat teruggelopen. Dit seizoen zijn door stagiaires twee onderzoekjes verrricht t.w. naar de betrokkenheid van de bewoners van Dijkerhoek bij de activiteiten van de Stichting een tijd geleden in deze krant be handeld en naar de buurtvereni gingen in Holten, besproken in de krant van 30 september jl. De stichting verleende in toe- nemende mate service aan ver enigingen en instanties, met een niet-commercieel doel, op het gebied van stencilwerk, lenen van materiaal, hulp bij het op zetten van programma's enz. Zij ziet daarin een belangrijke taak, maar kon hier in het af gelopen seizoen wegens gebrek aan mankracht niet de ge wenste aandacht aan besteden. In het afgelopen seizoen zijn er inclusief leiding en vrijwilligers in totaal 880 personen betrok ken geweest bij het werk van de Stichting t.w. peuter- en kleu- terwerk 78. Kinderwerk 209, Tiener- en jongerenwerk 350, en volwassenen werk 243. De uitga ven hebben f. 330.774.90 bedra gen, waarvan f. 176.343.50 pers oneelskosten. De inkomsten be droegen f. 302.713.90 waarvan f. 197.147.- aan subsidie en ruim 90.000 gulden aan opbrengst ac tiviteiten en buffetverkopen. Het verlies bedroeg f. 28.061 - Het balanstotaal bedroeg f. 107.616.67. Bestuur Het bestuur bestond aan het einde van het verslagjaar uit: K. van Bruggen, voorzitter, A. Moeiliker. secretaris, G. J. W. Reilink, penningmeester. C. P. K. Enklaar-van Andel, 2e voorzitter. J. H. van Engbrink, W. van Beek P. E. B. Aan- stoot^van Genne. J. L. Boersma, G. J. te Winkel, mevr. Vogt^van de Rooyakkers (tot 1-5-77), W. J. Jansen (tot 1-6-77), H. C. Vogely (tot 1-9-77) Advi seurs waren A. H. van Pijpen en F. van Reysen (consulent St. Boog). Medewerkers zijn J. H. Kampman (hoofdleider), I. Hiddink-Heersink, jeugdwerk leidster. mej. I. Vincent, stagiaire (tot sept. 76) en G. Möring. adm. medewerker (tot jan.'77). partr-time medewerkers: de da mes Van Witzenburg, Van Heer- de. Steenhuis-Wieringa, Wolff, De Boer, Bergsma en Van der Wal en de heren Keuterman en Portier In de week van 31 oktober tot 6 november a.s. wordt in ruim 700 plaatsen van ons land de nationale jeugdcollecte gehou den, meer en meer bekend als de actie van Jantje Beton. Ge durende deze week wordt huis- aan-huis gecollecteerd, voorna melijk door de jeugd zelf. Op zaterdag 5 november wordt bovendien een straatcollecte gehouden. De opbrengst van deze landelijke inzamelingsactie is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die meedoen. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor financiële onder steuning van tientallen concrete projecten voor gewone, gezonde kinderen, die echter wat hun ontplooiingsmogelijkheden be treft in de verdrukking dreigen te komen. Voorbeelden zijn: speelplaatsen clubhuizen, kinderboerderijen en nieuw- en verbouwprojecten van allerlei jeugd- en speeltuinverenigingen. Daarnaast zal dit jaar een deel van de opbrengst worden ge bruikt voor de realisering van een aantal zgn. waterspeelplaat sen. De jeugd komt speelruimte tekort, in oude en in nieuwe woonwijken, in de stad en op het platteland. Overal verrijzen immers nieuwe huizen en neemt het verkeer hand over hand toe. Ten koste van vele noodzakelijke voorzieningen voor de jeugd en met alle gevolgen van dien! Het Nationaal Jeugd Fonds doet er wat aan. Door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk te maken en een nieuwe aanpak te stimuleren. Niet als een superorganisatie die nu eens zal laten zien hoe het moet, maar als een stimulerende organisatie op de achtergrond die financieel daar helpt waar zinvolle initatieven steun ver dienen. Soms gaat het daarbij om een geringe startbijdrage voor een veelbelovend plan van een groepje ouders, soms ook om een fors bedrag voor een jeugdvereniging in nood. In alle gevallen is daarvoor geld nodig. Geld dat met bussen en lijsten bijeen moet komen via de nationale actie van Jantje Be ton. Maar wanneer men geen collectant tegenkomt zijn giften ook welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds te Ut recht. Een collecte die van harte wordt aanbevolen door het Comité van Aanbeveling, bestaande uit: Prof. dr. N. Beets, Hoogleraar in de Psychologie te Leiden Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Monseigneur drs. J. W. M. Bluys-' sen, bisschop van Mevrouw dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van CRM. Prof. dr J. A. Stalpers, hoogleraar der Sociale wetenschappen te Tilburg. Mevrouw Mies Timp-Bouwman. Gun de jeugd uw gulle gift. Zaterdag 5 november wordt er in de Olde Vechte in Ommen (Zeeserweg 11-12 tel. 05291-15 03) een Kerstbeurs georganiseerd door het Provinciaal Ge reformeerd Centrum voor Jeugd- en jongerenwerk in Overijssel en het Christelijk Jongeren Verbond Overijssel. De bedoeling van deze kerstbeurs is dat de leiding van de verschillende jeugdklubs, ev enals die van tienergroepen en/of GJV's-CVJ's zich kunnen (laten) informeren over en id eeën kunnen opdoen rond de kerstfeestvi eri ng. Op die dag zullen er zowel „ge sloten" als „open aktiviteiten zijn. Onder „gesloten" aktivitei ten verstaat men aktiviteiten die enkele keren op die dag plaatsvinden en op vooraf be kendgemaakte tijden beginnen. Zoaals bijvoorbeeld: „kerstvieren met 8-12 jarigen", idem met 12- 15 jarigen en met jongeren bo ven de 16, kreatief spel, hoe ver tel ik een kerstverhaal e.a. Onder „open" aktiviteiten vallen aktiviteiten die die dag een min of meer kontinue karakter heb ben, waar iedereen kan binnen vallen als hij of zij daar zin in heeft. Dat zal bijvoorbeeld het geval zijn bij de handenarbeid en de informatiestands. Gevolg hiervan is dat iedereen kan ko men wanneer hij/zij wil en even eens naar believen kan vertrek ken, zonder een bepaald programma afgewerkt te „moe ten" hebben. De „Kerstbeurs" die 's morgens om 10 uur begint duurt tot 's middags 4 uur. De kosten bedragen vier gulden per persoon. Op 1 november verschijnt een nieuw natuurboek, getiteld „Logboek Na tuur". In dit 120 bladzij den tellende boek met ruim' honderd kleurenfoto's en tekenin gen worden twaalf fraaie Nederlandse natuurgebie den in woord en beeld beschreven. Daarbij val len vooral de grote luchtopnamen in kleur van elk natuurgebied op, die ieder 2 pagina's be slaan. samen met een bijbehorend transparant vol wetenswaardigheden. De bekende bioloog Dr. Fop Y. Brouwer schreef het voorwoord. „Logboek Natuur" is op init iatief van de AMRO bank samengesteld in overleg met de Stichting Natuur en Milieu, Staatsbosbeheer en Na tuurvrienden en wordt uitgege ven mede in het kader van de Wereld Natuurfonds aktie „Geef om de Natuur" Dit uniek boek verhaalt van markante punten en van mensen die land en water maakten tot landschap of waterschap, of tot beide. De lezer wordt als het ware aan de hand meegevoerd door de twaalf gebieden en wordt deelgenoot van de ervaringen die de schrijvers tijdens hun tochten opdeden. Kortom, het is een boeiend relaas dat de lezer het idee geeft zélf op stap te zijn in die waardevolle tuur gebied. stukjes na- „TWAALF REPORTAGES" „Logboek Natuur" bevat de volgende rijk geïllustreerde hoofdstukken. - Laat de Wadden leven - Drenths bos is een zomerliefde - Kampereiland - een delta tus sen meer en diep - Het land van de onoplettende reus (Overijsselse heuvelrug) - Het driestromenland van Loevestein - De vrije vogels van de Nieuwkoopse Plassen - Het Uddelermeer heelt een bodem - De Geul - een dal in het krijt land - De legendarische Peel - De oude venen van Eernewoude - De schatkamer van de Oos- terschelde - De vele gezichten van een duinlandschap (Bergense duinen) „Logboek Natuur" is. zolang de voorraad strekt, bij de AMRO kantoren voor f 12.50 ver krijgbaar voor nieuwe spaarders, die bovendien f. 7.50 premie op hun rekening ontvangen. Daarnaast heeft AMRO „Logboek Natuur" ter be schikking gesteld aan het Wereld Natuurfonds Nederland, die het via haar boekenclub „Wereldnatuurboeken" aanbiedt, in de verkoopprijs (f. 22 90) waarvan de kosten van toe zending en een bijdrage aan de aktie „Geef om de natuur" zyn inbegrepen. DEVENTER Tentoonstelling „Vogellust" in de hal van de MTS, Zutphenseweg 55 op zaterdag 29 okt. 10-17 uur en zondag 30 okt. 10-16 uur. Deventer Schouwburg, Grote Kerkhof 1, tel. 11500, donderdag 27 okt. 20 uur. Toneelgroep Theater met De Spaanse Brabander van G. A. Bredero, Vrijdag 28 okt. 20 uur: Therëse Steinmetz met haar trio. Opus een plus drie Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100, weekflim vr. 28 okt. t.m. wo. 2 novSoldaat van Oranje, 6e week, 16 jr. Filmart vr. 28 okt. 23.15 u.. Play it again, Sam. Nachtvoorst, za. 29 okt. 24 u.: Return of the Pink Panther, 12 jr. Matinee za. 29, zo. 30 okt., wo 2 nov. 14 u.: Bugsy Balloon, a.l. Aanv tijden weekfilm: dagelijks 20 u.. zo. ook 16 u. E.D.B.-theater, Smedenstraat 10, tel. 13615, weekfilm do. 27 okt. t.m. wo. 2 nov.: The Deep, 3e week, 16 jr. Nachtv. vr. 28, za. 29 okt. resp. 23 en 23.30 u.: Schurkennest, 16 jr. Matinee za. 29, zo. 30 okt. 14 u. Zeven gladiatoren van Sparta, a.l. Aanv tijden weekfilm werkd. 20 uza. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. Luxor 1, Brink 20, tel. 18662, weekfilm do. 27 okt. t.m. wo. 2 nov.. The sting, 12 jr. Nachtv. vr 28 okt., 23 u.: IJsk(l)ontjes voor een hete bliksem, 16 jr. Matinee zo. 30 okt 14 u Boemelstudenten, a.l Aanv.tij den weekfilm werkd. 20 uza. 18.30 en 21 u.,zo. 16, 18.30 en 21 u Luxor 2. Roggestraat 3-5, tel. 18662, weekfilm do 27 t.m. wo 2 nov The Heretic. 2e week. 16 jr. Nachtv. vr 28 okt. 23.15 u: Am erican graffity. jr Aanv. tijden weekfilm werkd 20.15 u., za. 18.45 en 21.15 u.. zo.15, 18.45 en 21.15 u Het ei van Columbus, Polstraat 76, tel. 12311, Filminternational donderdag 27 okt 21 uur. L'Af fiche Rouge van Frank Cassentri. Kunst rondom. Openbare leeszaal, Brink 70, tel. 13506, T.m. 29 okt. Mance Post, il lustraties bij kinderboeken 1 t.m. 26 nov. Ron Nagtzaam en Ron Piepenbeek, foto's, Fritjof Tjebbes, houtdraaiwerk. Geop. di. t.m. vr. 10-17.30 u. en 19-21 u., za. 10-17 u. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512, geop. ma. t.m. vr. 10-12 en 13-17 u„ wo. ook 18- 20.45 u. In Deventer gedrukt, in Deventer bewaard 1477-1977. Galerie Tambaran. Bergstraat 34, tel. 15077, t.m 13 nov. Koosje van Keulen. Jan Hendnk van Loon. Pit van Loo en Willy Zandvliet, schilderijen, aquarel- len en tekeningen t.m. 27 nov., Geop. do. 19-21 -21 vr. t.m. zo. 10-18 u Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556, t.m. 27 nov. Elsbeth Cochius en Hetty Duym, keramiek, geop. di. t.m. za. 10- 12 30 u. Cave du Tertre, Jaarsma Wooncentrum, Bergstraat 48, tel. 18494, t.m. 9 nov. Gerrit Groot Willink, etsen, Louis Tangel. zeefdrukken. Henk van de Ven. etsen en potloodteke ningen, Geop gewone winkeltij den (ma. gesl.). Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19075, Tentoonstelling over leven en werk van Albert Schweitzer. Geop. di t.m. vr. 9-12 en 14-17 u za. 13-16 u. Museum De Drie Haringen, Brink 55, tel. 14556, Speelgoed, kostuums en kostuumpoppen. Museum voor mechanisch speelgoed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739, geop. di. t.m. za. 10- 12 30 en 14-17 u., zo. 14-17 u IJsselhotel, Worp 2, tel. 13520, Schilderijen -van mevr. De Vries. Geop. dagelijks 10-22 u. Chez Antoinette, Roggestraat 12, tel. 16630, tekeningen van Eric Odijk. Geop. di. t.m. zo. 21-3 u. Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 11848, geop. di. t.m. vr. 14-18, do. ook 19-21, za. 10-12.30 en 14-17 u. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse, lel. 21815, t.m. 30 okt. verkooDtentoonstelling schilderijen eind 19e-begin 2öe eeuw. Geop. wo. t.m. za. 10-17, zo. 14-17 u. Zaterdag 29 okt. 20.30 u Een gezellig avondje m.m.v. Marjol Flore. Robert Kreis, aan de vleugel Peter Stoops. Vrouwencafé, Menstraat 2, donderdag 27 okt. vanaf 20.30 u. Jazzcafé, Menstraat 2, tel. 11637, VRIJDAG 28 okt. vanaf 20.30 u. m.m.v. Frank Tromop en zijn hand. CR De Worp, Twelloseweg 3, tel. 14153, zondag 30 okt. start 14 u. Puzzelrit DMAC. Speeltuin De Zandweerd, Van Reidtstraat, vrijdag 28 okt. 19-21 u. Ruilbeurs Deventer Ver zamelaars Vereniging. Overdekt zwembad, Smymadwarsstraat 2, tel. 21864, zaterdag 29 okt. 19-21 u. Polowedstrijden Proteus, zondag 30 okt 14-16 u. Polowedstrijden De IJssel. ALMELO Palace: donderd., vrijd., maand., dinsd. woensd,: 14 30 en 20.00 uur: Black Sunday 16 jr. Zaterd. en zond. Black Sunday, 16 jr. 18.30 en 21.15 u. Zaterd. 23.45 u.: De wellustige maagd, 16 jr. Varossieau: Donderd., vrijd., maand., dinsd., woensd., 14.30 en 20 u.: De soldaat van Oranje, 16 jr. Zaterd en zond. 14.30, 16.45 en 21 u De soldaat van Oranje, 16 jr Zaterd 23 15 u.. Sex plezier uw Tiroler is hier. 16 jr.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13