RESULTATEN VOEDINGSVOORLICHTINGSCAMPAGNE Tandheelknndige hulp voor jeugd in ziektekostenverzekering Provincie had financiële mee- en tegenvaller BIJBELS IN DE TUL VAN HET HART Met een boek in een hoek Foto en filmnienws Grasland verzorging Weet je wetje, laat je rijden HOLTENS NIEUWSBLAD - 21 OKTOBER 1977 - PAG. 19 De voorlichtingscampagne d>£ het Voorlichtingsbu- /feau voor de Voeding in het najaar van 1976 voer de, is door een onderzoek begeleid. Voordat de campagnee, die in Noord Holland is gehouden, van start ging werden daar 500 huisvrouwen monde ling geënquêteerd. De vragen hadden betrekking op kennis, houding en gedrag ten opzichte van gezonde voeding. Na af loop kregen zij nogmaals dezelfde vragen voorge legd: ook werd toen na gegaan in hoeverre de be langrijkste onderdelen van de campagne waren op gemerkt. Bij dit tweede interview wist maar één procent van de vijf honderd precies de titel te noe men die de campagne had mee gekregen: „verstandig leven kan best lekker zijn". Herinneringen aan „Melk Moet" en Snoep ver standig. eet 'n appel, bleek bij 35% van de steekproef beter in het geheugen te zijn gegrift, slagzinnen die trouwens aan langduriger en gevarieerder campagnes ten grondslag heb ben gelegen en aanzienlijk kor ter en eenvoudiger zijn. Doel van deze campagne was de huisvrouw meer voedingsbewust te maken en haar tegelijkertijd die praktische informatie te ge ven die bij het inkopen doen van nut zou zijn Daarbij gingen we van de vooronderstelling uit dat de Nederlandse huisvrouw nauwelijks met boodschappen- briefjes werkt en per dag spon taan beslist wat er op tafel komt. Daarom werd de stan daard met folders ook bij de le vensmiddelendetaillist neergezet Het materiaal is aangeboden aan 960 winkeliers Zwakke plek in het- onderzoek is, dat we niet weten hoeveel detaillisten de standaard werkelijk hebben ge- plaats. en zo ja. waar Tijdgeb rek en gebrek aan mankracht was de voornaamste oorzaak van die onvolledigheid Ook bij 342 artsen, tandartsen en ge zondheidscentra die op aanbie ding van de standaard positief reageerden, werd de standaard in de wachtkamer of de polikli niek geplaatst. 28% van de on dervraagden kon zich herinneren de standaard te hebben gezien. 11% heeft een of meer folders mee naar huis genomen. Mee nemen betekent in het algemeen ook lezen. Slechts een kwart van de lezers blijkt de bedoeling van de campagne goed begrepen te hebben In de dagbladen werd zes maal een advertentie geplaatst. 10 a 15% herinnert zich een adver tentie over gezonde voeding ge zien te hebben. 5% kan nog één of meer onderwerpen opnoemen, die daarin aan de orde zijn ge weest. 1.6% van de huisvrouwen heeft de in de advertentie opge nomen coupon ingezonden naar het voorlichtingsbureau voor de Voeding om nadere informatie. Daarbij bleek, dat de adverten tie „Winterkost". waarin het overbodig gebruik van vitami nepillen aan de orde werd ge steld. de meeste reakties ople verde Uit de gegevens is nu gebleken dat in totaal 8% van de onder vraagden én een folder heeft meegenomen en minstens een advertentie heeft gezien. Alleen bij deze groep zou men enig ef fect van de boodschap uit de campagne mogen verwachten. Of ze ook inderdaad meer voe dingsbewust zijn geworden, is echter niet nagegaan: statische analyses bij dergelijke kleine aantallen zijn niet verantwoord laat staan conclusies op grond daarvan Tot zover de resultaten van het onderzoek voor zover die het ef fect van de campagne betreffen. Afgezien van de wat treurige conclusie dat er van veel effect De particuliere ziektekostenverzekeraars zullen per 1 januari 1978 de standaarddekking: van hun ziektekostenverzeke ring: uitbreiden met een voorziening: voor de kos ten van tandheelkundige hulp aan kinderen, die geboren zijn na 31 december 1968, dus in aanvang voor kinderen van 0 t.m. 9 jaar. De ver zekering dekt vanaf 1 januari a.s. die behande lingen door een tandarts, welke voor de jeugd noodzakelijk zijn. De ver goeding voor de be- handelingskosten is ge bonden aan een vastgestelde maximum uitkering per verrichting. Indien de kinderen deelnemen aan een Sociale Tandheelkunde en met instemming van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zijn de particuliere ziektekostenverzekeraars tot deze verzekeringsuitbreiding ge komen By de invoering in 1978 zal de verzekering gelden voor kinde ren van 0 t.m. 9 jaar Vandaar dat de dekking vooralsnog ge baseerd is op de verrichtingen door de tandarts, welke voor.de jeugd van die leeftijd noodzake lijk zijn Daarom zullen worden vergoed de kosten van de halfjaarlijkse kontrole. maximaal tweemaal per jaar een fluoridebehandeling. het vulllen van .gaatjes" <èen. twee en drievlaksvullingem. „trekken" (extracties» en wortelkanaalbehandelingen. De kosten van tweemaal per jaar instructie over mondhygiëne door de tandarts worden even eens vergoed De uit te keren schooltandverzorgingsdienst bedragen komen neer op 80' of van de door de meeste tandart- kleutertandverzorgingsdienst^en gehanteerde tarieven wordt het bedrag ver- J goed dat de ouders aan deze diensten ver schuldigd zijn, eveneens tot een bepaald maximum per kind. Met deze regeling menen ver zekeraars de volksgezondheid te dienen. Immers. volgens deskundigen van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid is een goede begeleiding van de jeugd een vereiste om uiteinde lijk tot een goede gebitsgezond heid van de Nederlandse be volking te komen Een rem daarbij is tot nu toe dat kontrole en behandeling door de tandarts directe financiële offers vragen Door deze uitbreiding van de ziektekostenverzekering worden deze offers nu gespreid Bovendien komen verzekeraars tegemoet aan een behoefte van hun verzekerden In nauw overleg met de Nederlandsche maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, de Nederlandse Vereniging voor Een andere regeling geldt voor de kinderen bij wie de ver zorging van het gebit plaatsvindt door een school landverzorgmgsdienst of een kleutertandverzorgmgsdienst De verzekeraar vergoedt dan het bedrag dat de ouders ver schuldigd zijn aan de genoemde diensten tot .een maximum van f 100 - per kind per schooljaar Voor de gevallen waarin een tandarts spoedhulp aan een kin.i. dat deelneemt aan een van de genoemde diensten, moet verlenen bijvoorbeeld in een weekeinde of in de vakanties, wordt met deze diensten een regeling getroffen Met het verstrijken van de jaren zal de groep van verzekerde kinderen steeds groter worden immers de vérzekering geldt vopr iedereen, die geboren is na 31 december 1968 Dit houdtj tevens in dat het pakket van1 verzekerde behandelingen in de toekomst zal moeten worden uitgebreid met datgene wat voor het ouder wordende kind nodig kan zijn geen sprake kan zijn. is er ook een positiever interpretatie mo gelijk Er zijn aldoende, flink wat gegevens verzameld, die voor een (ev'ehtiielei vólgende campagne als uitgangspunt kunnen dienen. De basis voor de nieuwe opzet zal dan aan zienlijk solieder kunnen zijn. Immers bij dit eerste experiment moest met veel vermoedens en gezond verstand worden ge werkt. Er is namelijk nog na uwelijks iets bekend over het voedingsgedrag van de Neder lander. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is niet de enige instanite die aandringt op een groot opgezette voedings- en ge zondheidsonderzoek Uit dit onderzoek is naar voren gekomen, dat het met de kennis ten aanzien van gezonde voe ding wel positief gesteld is. De huisvrouw weet redelijk goed antwoord te geven op vragen over caloriegehalte. over voe dingswaarde van een aantal be kende voedingsmiddelen, ze kan ook een verantwoord dagmenu samenstellen, althans de meest verantwoorde kiezen uit een aantal mogelijkheden op papier. Als ze inkopen doet. weet ze waar ze op moet letten. Punt is alleen, dat ze dat niet doet Ze geeft zelf te kennen dat ze haar keus laat bepalen door faktoren als versheid, smakelijkheid en voorkeur van man en kinderen. Terwijl ze. zegt ze. zou móeten letten op zaken als voedings waarde. caloriegehalte en kleur stoffen. De prijs komt bij haar op dezelfde plaats zowel in praktijk als „volgens het boek je". 60% zegt meer kennis te willen vergaren ten aanzien van ge zonde voeding, 61% is bereid om man en kinderen te wijzen op het belang van gezonde voeding, én om de kinderen iets anders mee te geven dan snoep. 48% is bereid om tijd. geld of moeite te steken in gezonde voeding. Op de vraag tenslotte, bij wie zij zou aankloppen voor advies over voeding, antwoordt, 45% daar voor de arts te kiezen en 28% de diëtist. De winkelier wordt door 2.5% als autoriteit in dit opzicht gezien. Welke rol speelt voeding in het prijsbewustzijn van de huisvrouw en hoe be langrijk is het voor eigen ima go? 89.7% van de ondervraagden geeft te kennen dat ze in tijden van krapte niet zal bezuinigen op de voeding En op de vraag' waaraan herkent men een goede huisvrouw? antwoord nog altijd 70,l%r: aan 't feit dat ze zorg besteedt aan het eten! ..Sinds de samenstelling en behandeling van de vorige begroting zijn er enkele meevallers geweest voor de financiële positie van de provincie, die het aanvankelijk vrij somber beeld voor 1977 wat heb ben verlicht". Dat zeggen Ged. Staten van Overijs sel in hun aan biedingsbrief bij de provinciale begroting voor 1978. Dank zij een aanzienlijk hogere opbrengst van de kohierbelas tingen van het rijk over 1975 kon een ten gunste van 1977 komende na-uitkering provinciefonds worden geraamd van ruim eén miljoen. De ver wachte doorwerking van de lagere loon- en prijsontwikkeling zal duidelijk minder lasten be tekenen dan in eerdere cijfers in de meerjarenplanning voor 1978 was 'geraamd. Globaal kan dit voordeel gesteld worden op an derhalf miljoen. De versnelde af schrijvingen ten laste van de begroting 1976 leveren voor 1978 een extra ruimte op van f600.000,- en op basis van de nota over de uitvoering van de rijksbegroting 1976 kan de provincie rekenen op een na- uitkermg uit het provinciefonds over 1976 van plm. f 1.250.000.- Deze na-uitkenng komt ten goede van het dienstjaar 1978 Bij elkaar geteld gaat het hiei om een meevaller van vier en een' half miljoen gulden. Maar de teleurstellingen zijn de provinciale bestuurders niet ge spaard want na het opmaken vah de begrtTting 1978 Heeft' de minister van binnenlandse zaken de provincie bericht, dat de uit kering uit het provinciefonds van 1978 f 1,2 miljoen lager zal zijn. G S. stellen de provinciale sta ten nu voor om voor dit tekort op de begroting 1978 een beroep te doen op de saldireserve. S14 Onder miljoenen-posten voor aanleg, verbetering en onder houd van wegen en vaarwegen komt ook een j»ost voor van 3 miljoen (prijspeil 1977) voor verbetering van de S14 tussen Heeten en Nieuw Heeten, met een parallelweg over 2 km. en omlegging Heeten (circa 31/4 km.). Deze hogere kosten zijn vooral een gevolg van de kos ten van de omlegging om Hee ten. Een plaatje dat ons doet den ken aan Middellandse Zeestran den, de Koperen Ploert, een le ven in badpak en etentjes in een bistro of een ristorante. Vergeet het: het is gemaakt in een Twents park. In het kader van 'dienstverle ning aan kerken' werkt het Ne derlands Bijbelgenootschap aan de uitgave van drie nieuwe bij bels. Het doet deze maand een beroep op leden en vrienden om het zetten en drukken van twee bijbels en het voortgaand vertaalwerk van een derde fi nancieel mogelijk te maken. Het bijbelgenootschap heeft toe gezegd dat als voldoende giften binnen komen nog dit jaar de Statenvertaling zal verschijnen in de sobere taalkundige herzie ning van een adviescommissie onder voorzitterschap van ds W L. Tukker. Deze is nodig om dat door de ontwikkeling van de taal de huidige uitgave te ver is weggegroeid van de oorspronke lijke. Sommige woorden hebben een betekenis gekregen die ver Er is de afgelopen maanden over het algemeen veel gras ge groeid wisselvallige weer had echter een ongunstige invloed op de hooiwmning, zodat we begin september op vele plaat sen het hooi nog op ruiters za gen staan. De kwaliteit was ech ter niet best. Maar het weidesei- zoen loopt langzamerhand ten einde en komt de zorg om het grasland zo goed mogelijk de winter te laten ingaan.Eén van de dingen waar we straks aan moeten denken is de bemes tingstoestand van onze gras landpercelen Door de goede grasgroei van het afgelopen sei zoen zijn ook veel plantenvoe- dingsstoffen (kali. magnesium en fosfaat) aan de bodem onttrok ken. Méér dan in meer "morma- le" jaren. Nu blijkt uit het grondonderzoek telkens weer. dat b.v. de kali-en magnesium- toestand op veel graslandperce len od zandgrond te laag is. Zelfs in gebieden met. intensieve veehouderij! Omdat de lage cij fers gevonden worden bij het grondonderzoek, zou men bijna veronderstellen, dat de gegeven adviezen niet goed worden op gevolgd Bedenkt, dat een te lage kalitoestand de grasop brengst ongunstig beïnvlloedt, terwijl een te laag gehalte aan magnesium in voor- en najaar de gevreesde kopziek te kan ver oorzaken Door in de herfst of winter de benodigde kali en magnesium ikieseriet» te strooien gaat het grasland goed de winter in. Nu in de komende maanden de avonden weer langer worden, zal de behoefte om zich met een goed boek in een hoekje terug te trekken, ongetwijfeld weer groter worden. Maar het is natuurlijk wel zo, dat het realiseren van deze wens moeilijker kan worden naarmate men minder mobiel wordt om de boeken te gaan halen. Daarom kan het voor ouderen, die de boeken in hun omgeving al „verslonden" hebben, prettig zijn te weten dat in weel plaatsen lektuur ook min of meer naar hen toe gebracht kan worden. Meerdere provinciale bibliothe ken kennen namelijk de zogena amde „bibliobus", die als mo biele uitleenbibliotheek op ge zette tuden naar de lezers toe komt. De taak van de bibliobus richt zich vooral op veraf gele gen woonkernen, waar geen uit- leenbibliotheek is. „Vanzelfspre kend". zo zei een medewerker van de Provinciale Bibliotheek Noord-Holland, „komt zo'n bus, als het even kan, te staan in de buurt van een bejaardencentrum of bejaardenwoningen, als die er zijn". Daarnaast bieden ook veel plaatselijke bibliotheken speciale diensten voor bejaarden aan. Met kleine bestelwagens worden onder andere bejaardencentra voorzien van een hoeveelheid boeken en lektuur. Deze op de belangstelling van de lezers af gestemde collectie wordt rege lmatig aangevuld of gewisseld. En behalve boeken zijn dikwijls ook te leen legpuzzels, dia series, grammofoonplaten en grote-letter-boeken Enkele aantekeningen over der gelijke dienstverleningen uit het jaarverslag 1975 van de Noord- Hollandse Bibliotheekcentrale: Purmerend. bejaardencentrum „Waterland" In dit tehuis is in een grote ruimte een wisselcol lectie van 500 boeken onderge bracht Eenmaal per week vindt er een drukbezochte uitleen plaats, waarbij een bewoner van het huis trouw assisteert - Edam, bejaardentehuis „De Meermin" de bibliothecaresse van de plaatselijke openbare bi bliotheek verzorgt hier samen met een bewoner van het com plex eenmaal per week de uit leen. De wisselcollectie is door de Provinciale Bibliotheekcen trale in het tehuis geplaatst. Wie over de bibüotheek- aktiviteiten in eigen woonplaats of regio meer wil weten, moet eens kontakt opnemen met zo'n bibliotheek. En mocht u er geen kennen in de omgeving, dan kunt u altijd navraag doen bij het Nederlands Bibliotheek- en Lektuur Centrum (NBLC), Post bus 2054 in Den Haag Nog even dit veel bibliotheken hebben een speciale ledenprijs voor PAS 65-HOUDERS. Vraag er naar! (Uit Pas-65) afstaat van de betekenis die ze in de zeventiende eeuw hadden. Andere zijn in onbruik geraakt Bovendien zijn bij het vele ma len herdrukken fouten in het zetsel gekomen, die nodig gecor rigeerd moeten worden. Ook hebben uitgevers soms eige nmachtig veranderingen aange bracht. Op verzoek van kerken die de Statenvertaling nog steeds ge bruiken heeft de commissie de uitgave herzien aan de hand van de Ravesteijn-editie van 1657, de tweede, door de verta lers zelf verbeterde druk. De nieuwe uitgave zal opnieuw weergeven wat de Statenverta lers bedoelden. Als eerste uit gave zal een handbijbel ver schijnen van f. 14.50. Op 4 februari verschijnt in Friesland een geheel nieuwe ver taling die gemaakt is in op dracht van de Friese kerken die zelf met steun van overheid en culturele organisaties de ver- taalkosten hebben gedragen Het bijbelgenootschap zal samen met de Katholieke Bijbelstichting de uitgave verzorgen, maar moet voor dit doel nog over f. 50.000 - kunnen beschikken. Een beroep wordt gedaan op de Friezen in heel ons land om deze uitgave mogelijk te maken. Een nieuwe vertaling was nodig, omdat de bestaande vertaling met voor alle kerken in Friesland aan vaardbaar was en omdat de taal zich de laatste tientallen jaren sterk ontwikkeld heeft en de spelling onlangs gewijzigd is. Drie en een Neerlandicus zijn bezig met het overzetten van het oude testament in omgang staal Deze vertaling zal Samen met het nieuwe testament .Groot Nieuws voor U', waarvan inmiddels al een half miljoen exemplaren zijn gedrukt, als bij bel in omgangstaal worden uit gegeven De vertaling richt zich in het bijzonder op mensen die vervreemd zyn aan of vreemd staan tegenover het Evangelie en de kerk De vertalers hopen in 1980 gereed te komen. Om dit vertaalwerk te kunnen fina ncieren heeft het Nederlands Bijbelgenootschap voor dit jaar nog f 50 000 - nodig. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: Het Nederlands Bijbelgenootschap, afdeling Pu bliciteit, Postbus 620, Haarlem Tel 023-25 95 01 (toestel 146» Kleurenfoto's op rijbewijs Het gebruik van kleurenfoto's in een paspoort is in Nederland nog altijd niet toegestaan, hoe wel dit in de ons omringende landen in het geheel geen pro bleem is. Onlangs is er in dit opzicht echter wel een stapje vooruit gezet: voor rijbewijzen mogen nu wel kleurenfoto's worden gebruikt. Die kleurenfoto moet dan wel recent zijn en van zo'n goede kwaliteit, dat hij ook over vijf jaar nog niet is ver bleekt. Direkt-kloar-film in aantocht In Amerika is enige tijd geleden een nieuwtje gelanceerd: de eerste smalfilm, die zichzelf ontwikkelt. Het gaat om de direkt-klaar smalfilm in een kas- sette. die onmiddelijk na de op name in een speciale projektor kan worden „afgespeeld" Overi gens is deze introduktie nog maar het begin van de ontwik keling van het direkt-klaar- systeem voor smalfilmen. Pas aan het eind van het jaar zal deze film in beperkte mate te leveren zijn en dat nog alleen in Amerika Afdruk maken van dia's Het is met algemeen bekend, dat het mogelijk is om tegen een zeer redelijke prijs een afd ruk in kleur te laten maken van een dia. Vroeger was daar een vrij kostbare omweg voor nodig, omdat eerst een negatief moest worden gemaakt. Volgens de nieuwe methode wordt het dia rechtstreeks afgedrukt op zg omkeerpapier. Het is zelfs moge lijk om dia's, die een bepaalde kleurafwijking vertonen, op deze wijze te korrigeren. Uw fotohan delaar weet er alles van

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 19