Sfieuwe perspectieven in de Amerikaanse landbouwpolitiek Subsidies voor natuur en milieufederatie Overijssel OPROEP Weet jewelje, laat jerqden Schaakclub Buitenlands bezoek Autocross met driehonderd deelnemers Cursus Eenheids diploma BS O E I E m H. J. Nekkers beste schutter Verkoop tentoonstelling schilderijen Sportstichting krijgt nitkering droogteschade )rs. Bukmanvoorzitter van het landbouwschap LANCÖME Wijkvereniging Holterhaar E.H.B.0. AFD. HOLTEN aan vroegtijdig opgegeven advertenties kunnen wij de meeste aandacht schenken. Telefoon 1615 HOLTENS NIEUWSBLAD - 7 OKTOBER 1977 - PAG. 7 )e laatste tijd krijgen we nogal eens het verwijt, it we in de landbouwpolitiek té eenzijdig aandacht henken aan de inkomensontwikkeling en dat we te einig oog hebben voor de negatieve effecten van de drijfsontwikkeling, zoals een mogelijk te snelle roei van de produktie en moeilijkheden voor een ■otere groep bedrijfsgenoten, die bij de ontwikkelin- achter dreigt te raken. Er wordt zelfs weieens isuggereerd, dat het een doelstelling van het ndbouwbeleid zou zijn om in de loop van de omende tien a vijftien jaar nog eens 65.000 boeren tuinders te laten afvloeien, et is in dit verband goed er op te wijzen, dat de itwikkeling van de inkomens in de land- en inbouw de laatste jaren duidelijk te wensen over eft gelaten, gunstige uitzonderingen daar gelaten", lit zei de voorzitter van het Landbouwschap, drs. P. lukman, in de vorige week woensdag gehouden enbare bestuursvergadering van het schap. inkomensontwikkeling in |eze sector blijft achter bij die 1 andere sectoren en dat is een lorgelyke zaak die veel aan lacht behoeft Die aandacht is jlleszins verantwoord. Daarbij kan worden aangetekend, dat de reorganiseerde landbouw een fluidelijke koerswending heeft remaakt door een veel hogere prioriteit toe te kennen aan de pntwikkeling van de in komenspositie en de verbetering pan de inkomensmogelijkheden poor de zogenaamde jniddengroep van bedrijven. Itoorts wordt van onze kant voortdurend gehamerd op de poodzaak van een beleid gericht pp het wegnemen van bepaalde knelpunten, zonder de produktie direct omhoog te stuwen. Drs. Bukman wilde niet vooruit lopen op de discussie in het be stuur over de Landbouwbegro ting en de toelichting daarop, hij wilde er echter nog weieens op wyzen dat we de afgelopen zomer de eerste daadwerkelijke stappen hebben gezet op de weg van de lastenverlichting. Dit mag geen eenmalige zaak blij ven. Het is daarom zo be treurenswaardig dat het woord lastenverlichting in de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting niet eens voorkomt. Ook wordt er naar zijn oordeel té optimistisch ge dacht over het effect van de zogenaamde deelregelingen. die tot doel hebben om onder bep aalde omstandigheden een zeker minimuminkomen te garanderen. Een nieuwe discussie over een meer algemene in komensgarantie in de land- en j tuinbouw is naar zijn mening geen overbodige luxe. Hij wilde hiermee maar zeggen, dat het volstrekt bezijden de waarheid is wanneer wordt beweerd, dat de georganiseerde landbouw de in komensontwikkeling alleen wil bevorderen via het middel van de schaalvergroting. Er wordt vandaag, zoals altijd, veel aandacht gevraagd voor zaken die ons nationale beleid betreffen en die voortvloeien uit besluiten van de Europese Ge meenschap. Wat betreft het wijdere internationale verband is er over de afgelopen jaren weinig positiefs te melden. Inte gendeel. de bar slecht geor ganiseerde wereldmarkt voor ag rarische grondstoffen en de toe nemende verwikkkelingen in de geldsfeer hebben voortdurend voor nieuwe moeilijkheden ge zorgd. „Ik meen nu echter een ontwikkeling te kunnen waar nemen die een wijziging ten goede kan betekenen", ver klaarde drs. Bukman. Provinciale Staten zullen woensdag moeten beslissen over een voorstel van G.S. om aan de Stichting natuur en milieu federatie Overijssel, waarbij be halve de „Werkgroep natuur en milieu Holten" nog 62 andere milieugroepen zijn aangesloten, een aantal subsidies te verle nen. Het gaat om een extra subsidie van f5.000.- over 1976, een sub sidie van 90% in de door Ged. Staten aanvaarde apparaatkos ten (huisvesting en bureaukos ten) over 1977 en een subsidie tot 100% met ingang van 1 Januari 1978 of zoveel later dan tarieven en handel, de GATT. In GATT-verband wordt al en kele jaren hierover onderhandeld in het raam van de zogenaamde Tokio-Ronde. Het is voor de in ternationale verhoudingen van groot belang, dat men in een tijd van algemene economische moeilijkheden en van monetaire verbrokkeling elkaar op het ge bied van de handelspolitiek zoveel mogelijk vindt. Onze landbouw is gebaat bij een werkbare ordening van de wereldmarkten. Dit geeft ook in tijden van schaarste voldoende zekerheid en tevens een mogelijkheid van een eerlijke concurrentie op verder afgelegen markten. Van even groot belang is tenslotte ook een wereldmarktordening, die geen afbreuk doet aan de beginselen van een Europese landbouwpolitiek. Met het optreden van president Carter is er op landbouwpolitiek gebied in de Verenigde Staten een nieuwe wind gaan waaien. De vorige Amerikaanse regering wees het totstandkomen van wereldomvattende akkoorden om de markten voor granen te ordenen, in alle toonaarden af. De Verenigde Staten wilden toen zoveel mogelijk ruimte krijgen op onder meer de Europese markt en uitten scherpe kritiek op het door de Gemeenschap gevoerde landbouwbeleid. Voor wat be treft de invoer uit Europa van dierlijke produkten, zoals vlees en zuivel, weerden de Verenigde Staten zoveel mogelijk de vol gens hen te laag geprijsde aan biedingen. Er is nu echter een duidelijke koerswijziging. De Amerikaanse regering is bereid om het EG- landbouwbeleid te aanvaarden als een gegeven. Zij wii de landbouwproblemen op him ei gen waarden onderzoeken; men wil ze niet, zoals tot voor kort het geval was. uitsluitend bekij ken in samenhang met in dustriële handelspolitieke on derwerpen. Er is dus geen sprake meer van een ruil van landbouw tegen industrie, al thans zo lijkt het op dit moment. Ook staat de Amerik aanse regering open voor een regeling van de internationale tarwemarkt; men is zelfs gene gen te discussiëren over een mogelijke ordening van de markt voor voedergranen. Er is in de Verenigde Staten een nieuwe wetgeving op komst, die de mogelijkheid geeft cultuurarealen te beperken en voorraden aan te leggen. Deze wetgeving maakt het mogelyk globale verplichtingen aan te gaan ten aanzien van aanbod van granen op de wereldmarkt waardoor een zekere stabilisatie van wereldmarktprijzen tol stand kan komen Het is al lemaal nog niet in kannen er kruiken, maar er is een wvrelc van verschil tussen de aanpal van de vroegere minister ver Landbouw Butz op dit gebiei en wat de huidige minister Be rgland naar voren brengt. In de komende maanden zal de grondslag kunnen worden gelegd voor een betere ordening van de wereldmarkten. Dat kan al lereerst gebeuren bij de onder handelingen over een in ternationale suikerovereenkomst, vervolgens bij de besprekingen over een internationale tarweovereenkomst en tenslotte in de landbouwgroep van het internationale verdrag voor nodig blijkt van de door ge noemd college aanvaarde sub sidiabel geachte personeelskos ten van een tweede stafmedewerker, benevens diens reis- en verblijfkosten De aan wezige leden van de fracties van het CD F en de V V D in de commissie van bijstand voor volksgezondheid en maat schappelijk werk hebben hun stem voorbehouden De aan wezige leden van de fracties van het C D F. hadden moeite in de financiële commissie met het voorstel, omdat het naar hun mening met los kan worden ge zien van de begrotingsbehande ling op 12 oktober a.s. Geachte inwoners van Holten, Namens het bestuur van de Wijkvereniging ..Holterhaar" roepen wij alle wielerfans op om te komen tot oprichting van een eigen Holtense wielersportvereniging. Deze vereniging zal voor lopig onder de vleugels van de wijkvereniging resulteren tot het moment dat zij krachtig en zelfstandig genoeg is om een eigen leven te gaan leiden. De gedachten gaan in eerste instantie uit naar het regelmatig deelnemen aan z.g. tourritten (lange afstands-ritten). Tevens delen wij u mede dat een e.v.t. sponsor zal zorgdragen voor div. attributen die nodig zijn om deze sport uit te oefenen. Wij hopen dan ook u de eerstvolgende vergadering d.d. 17 oktober in de sporthal (Instructie-lokaal) te mogen ontmoeten. Indien u zich nu reeds wilt opgeven kunt u bellen 24 05. Leden van de wijkvereniging behoeven niet te reageren, daar zij reeds eerder een oproep hebben gehad. De schaakclub 'Holten" speelde voor de onderlinge competitie de volgende partijen: Groep 1 VV. van Ooijen - J. van Dalen Jr. 0 - 1. -J.C. Roele - Eric Ge- rvedink Nijhuis 1/C - 1 IQ, D.A. v.d. Knaap - H. Roelofs 1 - 0. J. van Dalen Sr. - J.E. Scheperman 0 - 1. Groep 2 T. van Ooijen - D. van Beek 1 - 0 g J Kromdijk - J van Calcar 0 - 1. B Beier - Th. van Lindenberg (afgebr.). VV. Rietman - B van Beek (afge br.).) De stand op kop na 3 ronden; 1 J.E Scheperman 3 pt.. 2. D A. v.d. Knaap 2 I/O pt., 3. Eric Ge- rvedink Nijhuis 2 pt., 4 B. Bijer 2 pt. Zaterdag nam "Holten" op uit nodiging deel aan een zeskamp van de S V "Raalte". Helaas kon men niet met het sterkste zestal uitkomen in dit sterk be zette toernooi 'zodat men met Dalfsen op een gedeelde 5e en 6e plaats eindigde. Tijdens de in zaal „Vosman" door de Schietvereniging „De Eendracht" om het clubkampioenschap gehouden wedstrijden leverde H. J. Nekkers met luchtgeweer en luchtpistool de beste prestatie Luchtgeweer groep A 1. H. J. Nekkers 127 pt. 2 G J Schuppert 117 p. 3. G Koopman 116 p. 4. G. H. Paalman 115 p Groep B: 1. Dick Jansen 126 p 2 D J NfjendiJk 108 p 3. E J. Grotentraast 99 p. 4 G. J. Sluiter 99 p. groep C 1 M. Boersma 112 p 2. A J Bieleman 97 p. luchtpistool. Groep A: 1. H J Nekkers 132 p 2 G Koopman 113 p Groep B A G H Paalman 117 p. 2. A. J. Bieleman 96 p. Galerij "Lenten" te Epse houdt van 8 tot en met 30 oktober een interessante verkooptentoonstel ling van schilderijen en aquarel len uit de periode eind 19e en begin 20e eeuw. De opening vindt plaats op zaterdag. 8 ok tober van 14.00 - 17.00 uur. Een groot aantal werken van be kende schilders zal hier aanwe zig zijn. Ten tijde van de tentoonstelling vindt een aantal evenementen plaats; zondag. 9 okt. sonetten van Shakespeare door Henk van Ulsen, stem en Adriaan Valk altsaxofoon, aanvang 12.00 uur entree f. 10., en zaterdag, 29 okt. een gezellig avondje, m.m.v. Marjol Flore, Robert Kreis en aan de vleugel Peter Stoops, aanvang 20.30 uur, entree f. 12.50. In het expositiecentrum "De Waag" in Almelo wordt van woensdag, 12 oktober tot en met 26 oktober de tentoonstel ling linksaf, rechtsaf, als maar rechtdoor gehouden. Het is boeiend overzicht, sa mengesteld door de beroepsver eniging Grafische Vormgevers Nederland, van bewegwijzering, die te maken heeft met de ma nier. waarop wij vormgeven aan onze maatschappij. De openings tijden zijn. dagelijks -(ook op zondag) van 12.30 - 17.00 uur. De toegang is gratis. Zondag 16 okt. kunst met koffie: koffie praatje in De Waag, vanaf 11.30 uur door Paul Mijksenaar. In het kader van „Zending in Nederland" zullen de komende dagen twee buitenlanders een bezoek brengen aan' Holten en omgeving. „Zending in Neder land" is de naam van een oe cumenisch projekt (bijna alle kerken. zendingsorganen en evangelisatie-instanties doen er aan mee!), waarin het gaat om de zendingskracht en -kwaliteit van de kerken in ons land. Het meest opvallende van dit pro jekt is misschien, dat hierbij hulp van buiten is gevraagd. Hulp van de kant van christen buitenlanders die .reeds geruime tijd in Nederland wonen en wer ken. Maar ook hulp van de kant van een tiental christenen die hun werk in Christus' Kerk in eigen natie een maand in de steek willen laten en als zendingsarbeiders-nieuwe-stijl ons een internationale kerkvisi tatie willen aanbieden, een kerkvisitatie over de vraag van onze missionaire uitstraling en aantrekkingskracht in eigen om geving en samenleving. Twee aan twee reizen deze bui tenlanders stad en land af, om zo ons kerkelijk klimaat en ons verstaan van het Evangelie te leren kennen, om daar hun vra gen over te stellen, en om hun bemoedigende of kritische op merkingen er bij te maken. Als één van de agrarische kennis makingsstreken werd het Sal- land uitgekozen, en van donder dag 6 tot maandag 10 oktober zullen Prof. Ricardo Cetrulo, een jezuietenpriester uit Uruguay, en mevr. Kiran Daniël, vormings- leister uit Singapore, hierheen reizen. Zij zullen gesprekken hebben met de zendingskommis sies en de Open Deurgroep, met leerkrachten en met rooms- katholieken. met de IKVOS-werker en de zendings consulent in onze provincie, met regionale leiders van de Her vormde en Gereformeerde Kerk, met predikanten en met de in terkerkelijke rekreatiekommissie. Ook ligt het in de bedoeing dat zij op zondagmorgen de tweede dienst (10.15) van de Hervormde Gemeente zullen bezoeken en daar kort iets zullen vertellen, en dat zij op maandagmorgen de Bijbeltentoonstelling in Irene zullen openen. Te zijner tijd wordt nader ge ïnformeerd over de resultaten van dit project. Wie geïnteress eerd is in de achtergronden er van, wijzen wij op het gele boekje „Wereld en Zending", voor f3.- verkrijgbaar op de boekentafel in de Herv. Kerk of bij de organisator van dit be zoek. mevr. V. Berkhof-de Lan ge, Pastoriestraat 44. HOLTEN - Geboren: Johanna Berendina dv W D Pinkert en H G Nijenhuis; Esther Christine dv J T Kuindersma en N C Beuse. Ondertrouwd: F L Tromop 25 jr en G Nykamp 19 jr. Gehuwd: H Pasop 24 j en M J Kettelary 21 jr Overleden: E H Maathuis 62 j wonende te Almelo. Het Ministerie van C R M. heeft de Stichting Sportbelangen Hol ten een uitkering van f. 3.000.- in het vooruitzicht gesteld als tegemoetkoming in de schade aan de in de zomer van 1976 door de droogte getroffen sport velden. De regering had voor dit doel een totaal bedrag van f 500.000 - beschikbaar gesteld. Het aantal ingediende schade claims bedroeg meer dan 300, met een totale schade- besomming van ruim 6 miljoen gulden Al deze claims zijn beoordeeld en geanalyseerd door de Technische Raad voor de Veldsportakkommodaties. Daarbij werd tevens gebruik gemaakt van gegevens GWRONDTECHNISCHE Dienst van de K.N.V.B. Het aantal schadeclaims en het verhou dingsgewijs beperkt beschikbare bedrag van f. 500.000 - heeft er toe geleid dat prioriteit is gege ven aan de sportvelden die in eigendom en beheer zijn bij sportverenigingen en sportstich tingen, met het voor de sport stichting Holten bovenvermelde resultaat. De Autosportvereniging „Hol ten" organiseert op 16 oktober een grote autocross om het kampioenschap van de „V.A.G.O." (Vereniging Autocrossers Gelderland- Overijssel). Het evenement - met onge twijfeld weer een summum aan spanning en sensatie - wordt gehouden op een terrein van de heer Prins aan de Helhuizerweg. Omdat het een kampioenscross is kan elk lid van de „VAGO" er aan deelnemen. Gezien het zeer grote aantal deelnemers zal reeds om half elf het ge weld losbreken met de voor selecties met per serie tien coureurs. In de pauze geeft het stuntteam „Holten" een demonstratie „schansspringen" met auto's. Bij voldoende deelname zal, op initiatief van de afd. Holten EHBO. deze winter weer een cursu ..Eenheidsdiploma" worden ge geven. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen we naar de adver tentie in dit blad. Op dinsdag 25 oktober a.s. begint de CURSUS EENHEIDSDIPLOMA E.H.B.O. De opleiding omvat 16 lessen van 2 uur In aanmerking komen dames en heren vanaf 16 jaar. Kosten f75 - incl. lesboek en examengeld De cursus wordt gegeven in de school „De Noordenbarg" Oranjestraat. Opgave voor dinsdag 18 oktober bij: A Groen, Kozakkenstraat 15. tel. 1230 A Jalink, Gaardenstraat 1, tel. 1477 H Rozendom, Schoolstraat 20, tel. 2009 Naam en voorletters Geboren: Adres Telefoon: Het gehele assortiment Lancóme preparaten is aanwezig bij en deskundige voorlichting wordt verstrekt door dépositaire: HOLTEN ENTER - 1 MARKELO

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7