Ernstige bedenkingen tegen gewenste ontwikkeling door provinciaal bestuur Kentering? BijbeltentooRstelling in gebouw „Irene" Liberaal café in MEDEDELING HERVORMDE RMI5ÏBMEMNG Streekplan IJsselvallei' HOLTENS NIEUWSBLAD Verloren en gevonden HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 7 oktober 1977 29e jaargang - No. 40 Hoofdredacteur J. Wiggers Kolweg 14, tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W Beljers Enkweg 5. tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Advertlenties Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16666 Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19.- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Hohens Nieuwsblad" Bij herhaling hebben we in woord en geschrift ge pleit voor (beperkte) in dustrievestiging in onze gemeente ten behoeve van de werkgelegenheid voor de huidige en toe komstige generaties. Van de zijde van de provin ciale overheid was daar weinig te verwachten, ge zien de beperking van de oppervlakte van het in dustrieterrein. En ook onze plaatselijke overheid stond daar niet zo en thousiast tegenover. Ze ging, waarschijnlijk op grond van de tendens bij de rijksoverheid ten aan zien van de ruimtelijke ordening, tegen de beslis sing van de provincie niet in beroep. Haar stand punt is altijd geweest, dat in een recreatiegemeente als Holten industrie weinig passend is. In die standpunten valt, als we het goed zien, enige kentering te be speuren. De provinciale discussienota over de ontwikkelingen in het Streekplan „IJssel vallei" spreekt, bij kleine ge meenten, van een streven, in eerste instantie, naar een plaatsgebonden be drijvigheid, maar sluit een verdere mogelijkheid niet uit, wanneer gezegd wordt, dat toelating van niet aan de plaats ge-of verbonden bedrijvigheid genuanceerd dient plaats te vinden. De Gewestraad „Midden-IJssel" gaat nog een stapje verder door voor Holten te pleiten voor een ruimere taakstel ling met betrekking tot de werkgelegenheid en te verklaren, dat de behoefte aan bedrijfsterrein mede bepaald dient te worden door de noodzaak van verplaatsing van bedrijven uit de kern en uit het buitengebied (indien mo gelijk) en door de be hoefte aan compensatie van verloren gegane werkgelegenheid. Daartoe is in Holten op korte termijn industrieterrein nodig, volgens de Gewe straad. Maar ook onze plaatselijke overheid be gint het blijkbaar wat anders in te zien. In de nota van aanbieding bij de gemeentebegroting voor 1978 zegt zy ten aanzien van de geplande woningbouw in „de Haar", dat de vraag rijst of de reden om tot her ziening van dit bestem mingsplan over te gaan thans (door de tussen komst van een projec tontwikkelaar) nog wel reëel is. Zij vraagt zich af of de opoffering van een stuk industrieterrein ge rechtvaardigd is, nu de grondverwerving reeds zo lange tijd heeft gevorderd, dat het doel van de be stemmingsplanwijziging „de Haar" achterhaald schijnt te zijn. Hier dus toch ook een kentering? (w.b.). Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben de ge meenten en gewesten in hun provincie gevraagd commentaar te leveren op de binnenkort in de (provinciale) streekplancommissie te behandelen „Discussienota over de gewenste ontwikkeling van het streekplangebied IJsselvallei en het concept beleidsprogramma Streekplan IJsselvallei". B. en W. zijn het met de door G.S. geschetste ontwikkeling en het daaruit afgeleide beleidsprogramma op tal van punten niet eens en stellen de raad voor zich te verenigen met de conclusies, die de Gewestraad in zijn vergadering van 20 september jl. heeft aan vaard naar aanleiding van de door het dagelijks bestuur van het Gewest opgestelde nota met com mentaar op d irovinciale nota (zie ons blad van 23 september j.l.). De discussienota van G.S. is te beschouwen als de laatste tus senstap om te komen tot het opstellen van een streekplan beschrijving, de toelichting bij het streekplan en de kaart. Het beleidsprogramma is ge richt op de uitvoering van het streekplan. Het bevat de maatregelen en projecten, ge richt op de inrichting van de leefruimte en die bijdragen aan de in het streekplan om schreven gewenste ontwikke ling. Het belangrijkst wordt het beleidsprogramma geacht voor het maken van afspra ken. Voor het gewest en de gemeenten liggen de belang rijkste afspraken op het punt van de woningbouw. Bevolkingsgroei Het Gewest acht een matig ves tigingsoverschot in Kaalte, Holten en Olst aanvaardbaar. Bij Ged. Staten gaat de voor lopige voorkeur, voor de IJsselvallei-Zuid, uit naar een groei overeenkomstig de na tuurlijke aanwas (geboorte). Het gewest is een vestigings overschot voor Holten en Olst blijven bepleiten en het achtte het niet aanvaardbaar, dat Holten en Olst op eén lijn werden gesteld met kernen als Bathmen, Diepenveen en Schalkhaar. Met het Gewest vinden B. en W. het teleur stellend, dat het provinciaal bestuur heeft gemeend de wensen ten aanzien van Hol ten en Olst niet te moeten honoreren. Hiermede wordt hun inziens onvoldoende recht gedaan aan de werkgelegenheids- en verzor gingsfuncties van deze kernen. Voorts meent het college, dat er met klem op moet worden aangedrongen, dat de achters tand die is opgelopen als ge volg van het niet kunnen bouwen moet worden goed gemaakt. Kleine kernen De ontwikkelingsmogelijkheden van de kleine kernen komen nu in grote lynen overeen met de stellingen van het Gewest. Het strakke beleid van de toenmalige c-kernen is ver dwenen. Door het prov be stuur is nu in principe een be leid ontwikkeld, waardoor het mogelijk is de eigen mensen in de kleine kernen te huisves ten. Een vestigingsregeling zal het instrument zijn waarmee bereikt kan worden, dat de ei gen mensen in de kernen op het platteland ook inderdaad een huis kunnen krUgen. Natuur en landschap De indeling van het landeiyk gebied van IJsselvallei in 4 categorieën a agrarisch ge bied. b. agr. gebied met land schappelijke waarde, c. agr. gebied met grote landschappe lijke waarde en d. natuurge bied - achten G.S. te behoren tot de essentiële beslissingen, welke ook op de streekplan- kaart zijn opgenomen. B. en W. hebben daartegen ernstige bedenkingen. Over de gebieds indeling is namelijk tot nu toe nog geen overeenstemming be reikt tussen de deskundigen van gewest en gemeenten en die van de provincie. Vergelij king met het bestemmingsplan buitengebied tonen aanmerke lijke verschillen aan, al willen B. en W. niet beweren, dat de indeling van het plan buiten gebied de juiste is. Zij consta teren toch wel een grote on juistheid. Zy stellen uitdrukke- ïyk vast, dat er alsnog duide lijkheid moet worden gescha pen over de aard van de be perkingen en de mate van te gemoetkoming in de gebieden met (grote) landschappehjke waarde. Aan de gebiedsinde ling mag volgens het college slechts een indicatieve beteke nis worden toegekend. Zij mag niet bepalend zyn voor het opstellen van een plan buiten gebied. Wonen In het beleidsprogramma wordt gesteld, dat Holten, gelet op de tyd die verloopt tussen het begin van de voorbereiding van het bestemmingsplan en de oplevering van woningen (voor de dorpen 4 a 7 jaar) onder meer een nieuw be stemmingsplan voor een nieuw woongebied in voorbereiding moet nemen. In voorbereiding is het plan Zuiderlook (be grensd door Ryssenseweg, Markeloseweg en Landuwer- weg). Ook hier zyn volgens B. en W. fouten gemaakt, doordat dit gebied niet op de streek- plankaart is aangegeven ter- wyl ten onrechte een uitbrei ding van het plan „de Beus- eberg" 'is opgenomen. In het beleidsprogramma is ge steld dat in de periode 1978- 1982 in Holten per jaar 55 woningen worden gebouwd op nieuwe bouwterreinen. Ver wijzende naar de reeds eerder uitgesproken teleurstelling, dat de achterstand in de wo ningbouw niet mag worden ingehaald, merken B. en W. op, dat ten opzichte van Hol ten een suburbanisatie is ont staan, doordat mensen naar Markelo, Raalte en Nijverdal zijn uitgeweken, die in Holten volledig werkzaam zijn. Werkgelegenheid By de oorspronkelyke stand puntbepaling- is van de zyde der provincie, het standpunt ingenomen dat Deventer het centrum voor de werkgelegen heid moet blyven en dat in Raalte, Olst en Holten de toe neming van de werkgelegen heid ongeveer gelijke tred zal moeten houden met de toe neming van de beroepsbevol king. In de provinciale discus sienota staat, dat, met uitzon dering van Zwolle, Deventer, Kampen en Raalte, in de ge meenten bedrijfsterrein gere serveerd wordt voor plaatsge bonden werkgelegenheid en dat de werkgelegenheid niet dient terug te lopen. Voor Holten en Olst wordt, aldus B. en W„ derhalve de stelling die by de standpuntbepaling is ingenomen niet gehonoreerd. In de discussienota wordt ge steld. dat in Holten tot 1990 voldoende reserve aan be drijfsterreinen is. Maar vol gens het college klopt, dat niet want door verplaatsing van bedrijven uit de kern en door uitbreiding van bedrij ven zijn geen industrieterrei nen meer beschikbaar. In verband hiermede acht het een herziening van de be hoefte aan bedrijfsterreinen in Holten nodig. Er liggen mo menteel nog aanvragen, die niet gehonoreerd kunnen worden. Als toekomstige uit breidingsrichting zien B. en W. het gebied, dat globaal wordt begrensd door de Aal- tinksweg, Broekvveg, S14 en de Peterswaterleiding. Recreatie B. en W. stemmen gaarne in met het feit, dat in de gemee nte Holten geen nieuwe op- vangzone voor de bedrijfsre- creatie is geprojecteerd. Door uitbreiding van de bestaande bedryven kan het aantal slaapplaatsen in deze gemee nte worden uitgebreid. Even tuele uitbreidingen van be staande kampeerbedryven bui- Qi De Holtense Boerendansers hebben in clubhuis „De Biester' een feestje „gebouwd" in verband met de geboorte van Michel, een flinke zoon van de clubleden Gerrit en Ria van Gelder te Deventer. Voorzitter Jan Mossink wenste hen hiermee van harte geluk en bood een grote mand met allerlei lekkers en een krentewegge aan die meteen werd aangesneden. Voor de muzikale om lijsting van het „kraomschudd'n" zorgde spölleman Kuper Jenske. Voor het eerst zal dit jaar van 9 tot 15 oktober door de gezamen- lyke kerken, christelyke geloofs gemeenschappen en bybelorga- nisaties een Bijbelweek voor ge heel Nederland worden gehou den. De eerste Bijbelweek. nadat 500 jaar geleden de By bel in ons land in onze eigen taal werd Advertentie-adviseur: W. FREDERIKS Prins Hendrikstraat 18 Nijverdal telefoon 05486-13264 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij G. W. KNAPEN Larenseweg 3, tel. 1224 tot 's woensdags 15.00 uur In Bathmen by: H. V00GSGEERD Deventerweg 34 - tel. 1665 tot 's woensdags 12.00 uur ten de opvangzónes voor nieuwe projecten moeten hun inziens behalve aan land schappehjke overwegingen ook getoetst worden aan rentabili- teitseisen. Het college somt dan een groot aantal fouten van de streekplankaart op en stelt de raad tenslotte voor de conclusies van het gewest „Midden-IJssel" te onderschrij ven en met de opmerkingen van lokale aard, accoord te gaan. De commissie ruimte lijke ordening kan zich met het voorstel verenigen en ver klaart teleurgesteld te zyn over de onzorgvuldigheid van de provinciale stukken met name op de ontwerp- streekplankaart. gedrukt. „De Bybel een boek om te vieren", luidt het motto. Omdat die bybel het boek is van Gods bevrydende bood schap: dat mensen de weg wyst naar Jezus Christus; waarin ve len hun geloof verwoord vinden; waaruit elke dag nieuwe kracht geput kan worden. Geen wonder dat de bybel het meest ver kochte boek ter wereld is. Elk jaar worden ongeveer 300 mil- lioen bybels en by beige deelten verspreid. In talryke vertalingen, maten en kleuren. Ook in Hol ten willen wy aan dat vieren meeedoen, en willen wy u ken nis laten maken met de grote veelheid en veelsoortigheid van bybeluitgaven. Daarom hebben onze gezamenlyke kerken aan de Open Deurgroep gevraagd om een Bybeltentoonstelling te organiseren. Deze wordt gehou den in zaal 1 .van Irene (bene den/links), en wel van maandag 10 t.m. zaterdag 15 oktober, da gelijks van 9-12 van 2-5 en van 7-10 uur (behalve zaterdag avond). U bent van harte wel kom om te komen kyken, lezen, kopen. Voor een kwartje kunt u een vouwblad krygen dat u de gelegenheid biedt om thuis nog eens verder te denken of te pra ten. Wilt u met een groep, ver eniging, klas of klub komen? Ook dat kan, maar dan wel graag na een afspraak gemaakt te hebben met mevr. L. H. Weyman-Lammers, Verzets traat 16, Tel. 12 41. Gevonden: parkiet, blauw-witte portemonnaie, metalen kurken trekker. Verloren: bibliotheek-kaart, rood-zwart trainingsjack, gymnastiek-schoenen, wit. De afdeling Holten van de WD organiseert ook in het komende seizoen weer het Liberaal café De eerstvolgende byeenkomst is op maandag 10 oktober om 20.00 uur in „Het Bonte Paard" (Dykerhoek). Daar spreekt drs. Th. H. Joeks, lid van de Tweede Kamer, over „Reacties op de Miljoenennota". Er is gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. Zoals altyd is een ieder van harte welkom! Noteert u nu reeds dat de volgende maand Liberaal Café plaats vindt op maandag 7 november in „De Biester". Spreker is dan het jongste lid van de Tweede Kamer, de heer Hermans. Elders in dit blad wordt u uit voerig op de hoogte gesteld van twee belangrijke gebeurtenissen die ons in de komende dagen te wachten staaii: het bezoek van twee buitenlandse gasten in het kader van „Zending in Neder land", en de bijbeltentoonstel ling in het kader van de lande lijke Bijbelweek. Daarvoor graag uw speciale belangstel ling. Hier willen we graag even doorgeven dat in verband met de aanwezigheid van onze bui tenlandse gasten in de kerk dienst van 10.15 u., in die dienst niet het Heilig Avond maal zal worden gevierd, zoals vermeld in ons kerkblad. Dat zal nu gebeuren in de eerste morgendienst, ora half negen. DE KERKERAAD De gemeenteraad komt maandag, 10 oktober, om 19.30 uur ln openbare vergadering ten gemeentehuize byeen ter behandeling van de volgende agenda 1 Notulen van de vergadering van 13 september 1977. 2 a. Ingekomen stukken b. Mededelingen. 3 Voorstel tot vaststelling van een verordening op de huisnumme ring. 4 Voorstel tot verkoop van een stuk grond op het industrieterrein aan Bevin Zwembad- en Saunabouw B V. te Holten. 5 Voorstel tot standpuntbepaling inzake de discussienota over de gewenste ontwikkeling van het streekplangebied IJsselvallei en het conceptrbeleidsprogramma. 6 Voorste) tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager-onderwyswet 1920 aan het bestuur van de byzondere school voor de aankoop van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de byzondere lagere school „het Kompas" 7 Voorstel tot wyziging van de begrotingen 1977 lo a credieten tb.v. onderzoek baarmoederhalskanker, noodlokaal o l. Haarschool, ver breding bestrating by spoorwegovergang Meermanskamp, aankoop containers, aankoop portofoons brandweer, aankoop leer- en hulpmiddelen byz. school, netverbeteringeu G.E.B., uitbreidingen G E Bontsluiting gasloze gebieden 3e tose). 8 Beantwoording van eventueel ingekomen schrifteiyke vragen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1