Belasting en retributies (waarschijnlijk) 5 proc. omhoog Wordt Stichting Sport belangen opgeheven? Ben Janssen programmaleider Regionale Omroep Overijssel en Gelderland Opbrengst onroerend-goedbelasting geraamd op 824.500 HOJ-.TENS NIEUWSBLAD - 't ^"JDLlt j.y i i - a Sportcommissie ex. art. 61 Gemeentewet neemt taak over Evenals in voorgaande jaren heeft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken richtlijnen gegeven ter zake van de minimum heffing van belastingen en retribu ties voor gemeenten, wier begroting een nadelig saldo aangeeft. Hoewel onze gemeente tot op heden en ook voor 1978 in de gelukkige omstandigheid verkeert, dat de begroting een voordelig saldo aangeeft zijn deze richtlijnen tot op heden toch wel steeds betrokken in uw voorstellen tot het verhogen van de belastingen en de rechten. Aannemende dat deze gedragslijn ook voor 1978 wordt voortgezet, teneinde een geleidelijke aan passing van de gemeentelijke heffingen te verkrijgen, kan het volgende worden opgemerkt., aldus B. en W. in hun aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1978. Onroerend-goedbelastingen. Voor gemeenten, die in 1978 de onroerend-goedbelastingen gaan hef fen, bedraagt de norm voor heffing, voor zover geheven terzake van woningen, woongedeelten van andere panden en de daarbij beho rende erven, een bedrag van gemiddeld f186.- per jaar. Daarbij wordt er voor 1978 van uitgegaan, dat de heffing wegens loon- en prijsstijgingen, rond f 11.— per woning hoger is dan in 1977. Gemeen ten. die hun huidige opbrengsten met minder dan gemiddeld f 11- per woning behoeven te verhogen, om aan de bovenvermelde norm van f 186.- per jaar te voldoen, kunnen evenwel de gewenste verho ging wegens loon- en prijsstijgingen van f 11.— per woning beperken met maximaal flO- per woning. De onroerend-goedbelastingen zullen in deze gemeente inderdaad met ingang van 1 januari 1978 worden geheven. De voorbereidingen zijn thans zover gevorderd, dat nog dit jaar de taxaties van alle gebouwde eigendommen zullen plaats vinden. Op basis van de op brengsten van de huidige heffingen is in de begroting voor 1978 een inkomst geraamd van f824.500.- In deze raming is uiteraard de opbrengst van deze belastingen begrepen terzake van bedrijfsge bouwen etc. (Zoals bekend komen de drie volgende belastingen te vervallen: grondbelasting, personele belasting en de wegen- en rioolbelasting.) Zodra de getaxeerde waarde van alle eigendommen bekend is, is het mogelijk om een zodanige splitsing te maken, dat kan worden berekend welk bedrag per woning wordt geheven. Op dit moment verdient het derhalve aanbeveling aldus B. en W. om voorlopig de taxaties van de gebouwde eigendommen af te wachten. Daarna kan worden bezien in hoeverre de heffing per woning over eenkomt met het door de minister van Binnennlandse Zaken ge noemde gemiddelde van f 186.- per woning. Rioolrechten Een dekking van 100% van de totale kosten van de gemeentelijke riolering op basis van ca. 1300 aansluitingen zou worden verkregen bij een tarief van plm. f60- per aansluiting. B. en W. stellen voor het bij de invoering van de onroerend-goedbelastingen met ingang van 1 januari 1978 te heffen tarief van f36 - per aangesloten perceel te handhaven. Reinigingsrechten Tot op heden zijn de tarieven voor het ophalen van reinigingsrech ten steeds zodanig vastgesteld, dat een dekking van de uitgaven werd verkregen van rond 76%. Daarbij is aan dc uitgavenkant re kening gehouden met het eens per maand ophalen van het huisvuil vanaf de woningen in het buitengebied. Op basis van de thans aan te bieden conceptbegroting voor 1978 is het dekkingspercentage als volgt te berekenen: Marktgelden De huidige tarieven worden geheven met ingang van 1 januari 1977. Het gewone tarief bedraagt f0.80 per strekkende meter, terwijl bij vooruitbetaling over een periode van tenminste een half seizoen ft).65 per strekkende meter is verschuldigd Op basis van de u thans aangeboden concept-begroting worden de uitgaven voor ca. 36,5% gedekt. B en W. vragen de tarieven te verhogen met ca. 5% en met ingang van 1 januari 1978 vast te stellen op f 0.85 per strekkende meter en bij vooruitbetaling over tenminste een half seizoen op f. 0.70 per strekkende meter. Bad- en zweminrichtingen De huidige tarieven zijn met ingang van 1 januari 1977 met 7% verhoogd. Voorgesteld wordt de tarieven met ingang van 1 januari 1978 met 5% te verhogen en nader vast te stellen als volgt: A. 1. een abonnement voor personen, niet vallende onder sub 2 van dit lid: a. voor personen van 16 jaar en ouder was de prijs f. 26 nu f 27.25 b. voor personen jonger dan 16 jaar, met dien verstande dat voor kinderen beneden de leeftijd van 3 jaar geen recht verschuldigd is was de prijs f. 17.50 nu f. 18.25 2. een gezinsabonnement a. voor één der ouders was de prijs f. 26.- nu f. 27.25 b. voor beide ouders was de prijs f. 47 50 nu f. 50 - c. voor kinderen van 16 jaar en ouder, indien tenminste één der ouders in het bezit is van een abonnement was de prijs f. 17.50 nu f. 18.25 d voor kinderen jonger dan 16 jaar, indien tenminste één der ou ders in het bezit is van een abonnement en met dien verstande dat voor kinderen beneden de leeftijd van 3 jaar geen recht is verschul digd was de prijs f. 6.- nu f. 6 25 3. het nemen van één bad (dagkaarten) a. voor personen van 16 jaar en ouder was de prijs f 1.85 nu f. 1.95 b. voor personen jonger dan 16 jaar. met dien verstande dat voor kinderen beneden de leeftijd van 3 jaar geen recht verschuldigd is was de prijs f. 1.15 nu f. 1.20 4. een tienbadenkaart a. voor persoen van 16 jaar en ouder was de prijs f. 16 - nu f. 16.75 b. voor personen jonger dan 16 jaar was de prijs f. 9.50 nu f. 10.- een tienbadenkaart is geldig gedurende het seizoen van afgifte. 5. groepskaarten (recht gevende op één bad) voor groepen die tenminste bestaan uit meer dan 20 personen, de leiding inbegrepen, per persoon was de prijs f. 1.10 nuf. 1.15 B In afwijking van het bepaalde onder A, sub 1 en 2, bedraagt het recht voor in voorverkoop uitgegevern abonnenmenten: 1. een abonnement voor personen, niet vallende onder sub 2 van dit lid: a. voor personen van 16 jaar en ouder was de prijs f. 23.50 nuf. 24.75 b. voor personen jonger dan 16 jaar was de prijs f. 16- nuf. 16.75 2. een gezinsabonnement: a. voor één der ouders was de prijs f. 23.50 nu f. 24.75 b. voor beide ouders was de prijs f. 43.- nu f. 45.- c. voor de kinderen van 16 jaar en ouder, indien tenminste één der ouders in het bezit is van een abonnement was de prijs f. 16.- nu f. 16.75 d. voor kinderen jonger dan 16 jaar, indien tenminste één der ou ders in het bezit is van een abonnement en met dien verstande dat voor kinderen beneden de leeftijd van 3 jaar geen recht verschul digd is was de prijs f. 5.50 nu f. 5.75 Lesabonnementen (12 zwemlessen) was de prijs f. 16.50 nu f. 17.25 Duplicaat-abonnementen was de prijs f. 1.85 nu f. 1.95 Schoolbaden was de prijs f. 4.25 nu f. 4.50 Op voorstel van het dagelijks bestuur zal, tijdens een op 19 oktober a.s. te houden vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Sportbelan- gen Holten, besloten worden tot op heffing van deze Stichting, ten gunste van een nieuw in te stellen Sport commissie. De reden van deze opheffing is dat mede door aanstelling van een ge meentelijk ambtenaar sportzaken en oprichting van een aantal zaalsport- verenigingen, welke met de Stichting geen binding hebben, het takenpak ket van de Stichting door de feiten is achterhaald. Uitgaven Raming volgnr. 318.00 excl. aankoop vuilstortbon- nen gem. Markelo (zie ink. volgnr 153.00) Raming volgnr. 332.00 kosten vuilstortplaats Inkomsten Raming volgnr. 153.00 excl. verkoop vuilstortbon- nen gem. Markelo (zie volgnr. 318.00) Raming volgnr. 161.00 vergoeding gebruik huisvuilauto door gem. Markelo f. 240.163,01 f. 11.000,- f. 27.435,20 f. 192.106,20 Dekkingspercentage: f 192.106,20, f2.511,63 is ca. 76,5% Dit dek kingspercentage is dus vrijwel gelijk aan het precentage, dat tot op heden werd gehanteerd. Aan de inkomstenkant zijn de tarieven voor het buitengebied gehandhaafd op 50% van de rechten, die in het dorp worden geheven, waar het huisvuil éénmaal per week wordt opgehaald. Op grond van het bovenstaande is het niet nood zakelijk om tot verhoging van de onderhavige rechten over te gaan. B. en W. merken nog op, dat het dekkingspercentage gunstig wordt beïnvloed door de vergoeding voor het gebruik van de huisvuilauto door de gemeente Markelo. Een wegvallen van deze vergoeding be tekent, bij handhaving van een dekkingspercentage van 76%. een verhoging van het vastrecht met ca. f 6.- per jaar (f 0.50 per maand). Hondenbelasting Het tarief is met ingang van 1 januari 1977 verhoogd van f25.- tot f. 27.50 per hond derhalve een verhoging van 10%. Voorgesteld wordt dit tarief voor 1978 te handhaven. Woonforensenbelasting De tarieven zijn met ingang van 1 januari 1977 met ca. 7% verhoogd en als volgt vastgesteld: bij een brandverzekerings- of verkoopwaarde van: minder dan f25 000 - f. 25 000 - of meer, doch minder dan f. 50.000.- f. 50 000 - of meer B. en W. stellen de raad voor deze tarieven met ca. 5% te verhogen en met ingang van 1 januari 1978 vast te stellen als volgt bij een brandverzekerings- of verkooopwaarde van: minder dan f. 25 000.- f.25 000- of meer. doch minder dan f. 50.000.- f. 50.000.- of meer f. 240.- f. 330.- f.415.- f. 250.- f. 345.- f. 435.- De reorganisatie van de Regio nale Omroep Noord en Oost (RONO), die moest resulteren in een driedeling van deze omroep, heeft opnieuw geleid tot een benoeming in een nieuwe funk- tie. Met ingang van 1 janua ri 1978, of zoveel eerder als mo gelijk, is de journalist Ben Janssen uit Hilversum benoemd tot adjunkt-hoofd-programma- leider van de Regionale Omroep Overijssel en Gelderland in op richting. Eerder vond de be noeming plaats van hoofd en adjunkt-hoofd-programmaleider van zowel de Regionale Omroep Friesland in oprichting als van de Regionale Omroep Gronin gen en Drente in oprichting. De sollicitatieprocedure voor de funktie is nog niet afgerond. Toeristenbelasting WIJ stellen u voor de met ingang van 1 januari 1976 vastgestelde tarieven voor 1978 te handhaven. Secretarieleges en rechten burgerlijke stand De huidige tarieven zijn met Ingang van 1 Januari 1971 verhoogd dagbladjournalistiek, niet 7%. Voorgesteld wordt een verhoging van 5% toe te passen, trad hij in dienst De nieuw benoemde program maleider van de Regionale Om roep Overijssel en Gelderland in oprichting, die in 1945 in Hardenberg werd geboren, was aanvankelijk werkzaam in de In 1971 van Radio Nederland Wereldomroep in Hilversum, waar hij als redak- teur verbonden was aan de nieuwsdienst en tevens optrad als docent aan het opleidings centrum. Verder werkte hij mee aan programma's van de Neder landse Onderwijs Televisie en van de KRO- en NCRV-school- radio. Drs. Douwe van Dam Met zijn instemming wordt drs. Douwe van Dam met ingang van 1 oktober a.s. ontheven van zijn funktie van adjunktehoofd van de RONO. Dit onder dank zegging voor al datgene, wat hij onder uiterst moeilijke omstan digheden voor de RONO heeft verricht. In afwachting van een nadere uitwerking van de her- strukturering van de NOS en van de voltooiing van de reor ganisatie van de RONO heeft de heer Van Dam een tijdelijke taakopdracht aanvaard als be- leidsfunktionaris, toegevoegd aan de Commissaris voor Re gionale Zaken van de NOS. Namens het dagelijks bestuur schrijft Stichtings-voorzitter de heer H Rustebiel in een uitvoerige toelichting aan de bestuursle den: ..Zoals U bekend zal zijn is onze stichting in 1969 ontstaan uit een „ak- tiegroep" die zich voornamelijk tot doel stelde de realisering van het sportcomplex „Mee rmanskamp" Dit doel is in 1973 bereikt, terwijl in 1975 nog een uitbreiding plaats vond met de aanleg van twee tennisbanen. Sedertdien is onze taak in deze beperkt tot het beheer van dit sportcomplex. Betrokkenheid: lEen andere taak, vertegen woordiging van en spreekbuis voor de plaatselijke sportverenigingen bij het ge meentebestuur, heeft na 1975 in aanzienlijke mate aan in houd ingeboet door aanstelling van een gemeentelijk am btenaar sportzaken, op welke aanstelling ons toenmalig be stuur tevoren sterk bij het gemeentebestuur heeft aange drongen. Het is begrijpelijk dat vereni gingen, zeker de verenigingen die geen gebruik maken van „Meermanskamp", en uit dien hoofde geen binding met de stichting hebben, zich sedertdien via genoemde am btenaar tot het gemee ntebestuur richtten en niet meer via onze stichting. Dit is nog versterkt met de recente opkomst van een aantal zaalsportverenigingen. Vooral voor deze verenigingen waren onze mogelijkheden zeer bep erkt. Deze omstandigheden hebben mede tot gevolg gehad dat de betrokkenheid van een aantal verenigingen bij het wel en wee van de stichting aan zienlijk is afgenomen en onder die omstandigheden kon van optimaal functioneren geen sprake meer zijn en was na dere bezinning noodzakelijk. Overgang: Noodzakelijk geworden door ziekte van de beheerder, werd bij de laatste bestuurswisse lingen, met medewerking van het gemee ntebestuur, besloten tot een „overgangsrege ling", inhoudende het waarnemen van de ta ken betreffende het dagelijks beheer van „Meermanskamp" door de ambtenaar sportzaken. Tegelijkertijd is deze begonnen aan het on derzoeken van oplossingen op langere termijn. Omzetting: Dit resulteerde begin 1977 in een voorstel tot omzetting van de sportstichting in een „be stuurscommissie voor de sport ex. art. 61 van de gemeentewet", oftewel opheffing van de stichting en daarvoor in de plaats de in stelling van een sportcommissie. In het voorstel kreeg deze commissie tot taak het beheer van alle gemeentelijke sportakkommodaties en de behartiging van alle sportaangelegenheden. Met andere woor den: Een aanzienlijke uitbreiding van het takenpakket van de sportstichting, maar in andere organisatievorm. Dit voorstel is binnen ons dagelijks bestuur uitvoerig besproken na dat inmiddels het college van b en w had verklaard in principe bereid te zijn medewerking te verlenen aan de instelling* van een sportcommissie als bedoeld Na ttjp beraad zijn wij tot de conclusie ge komen dat instelling van een dergelijke commissie een goede zaak zou zijn, mits overeenstemming zou worden bereikt over ta ken, bevoegdheden en samenstelling. Vastlegging: Omdat deze essentiële zaken moeten worden vastgelegd in een door de gemeenteraad vast te stellen verordening, hebben zowel B en W als ons dagelijks bestuur zich in de afgelopen maanden gebogen over de inhoud van een consept verordening, met als resultaat een consept verordening waarmee zowel B. en W. als ons dagelijks bestuur volledig kunnen in stemmen. Voordelen: Als voordelen van een sportcommissie boven de huidige situatie kunnen worden genoemd: - beheer van alle sportakkommodaties en be hartiging van alle andere sportaangelegenheden samengebracht bij één orgaan (direkte betrokkenheid met alle sportverenigingen en akkommodaties) Deze taken zijn thans nog verspreid over B en W gemeenteraad en onze stichting. Hier mee ontstaat in de toekomst een stuk duidelijkheid voor alle sportverenigingen welke bij de sportcommissie altijd aan het juiste adres zijn. - bevordering van gelijke behandeling van gebruikers van de diverse akkommodaties - het particulier initiatief krijgt meer inhoud en waarde. - direktere binding met het gemeentebestuur hetgeen sneller en efficiënter werken moge lijk maakt. met minder kans op communicatiestoringen. - administratieve vereenvoudiging en het secretariaat berust by de ambtenaar sportzaken en is dus niet langer een vrijetydsbezigheid voor één der bestuursle den. Voorlopige samenstelling De zittingsduur van de leden van de sportcommissie loopt parallel aan de zittingsduur van de leden van de gemee nteraad. Ook de vereisten voor het lidmaat schap zyn gelijk. Tot de eerste vergadering van de in 1978 nieuw te kiezen gemeenteraad, zal de commissie dan ook in een voorlopige samenstelling werkzaam zijn. Het is de bedoe ling dat. tot september 1978, zes leden van het dagelyks bestuur de zes plaatsen voor de plaatselyke sport in de commissie zullen be zetten. Gedurende deze overgangsfase is bovendien gelegenheid voor de formele af wikkeling als gevolg van de opheffing van de sportstichting. Voorstellen: Wij stellen u dan ook voor: 1. te besluiten tot opheffing van de Stichting Sportbelangen Holten met ingang van een door het dagelyks bestuur nader te bepalen datum en mits de gemeenteraad voor 1 januari 1978 besluit tot instelling van een sportcommissie. 2. ermee in te stemmen dat voor het lid maatschap van deze commissie tot september 1978 worden voorgedragen de zes leden van het dagelyks bestuur van de stichting, nl de heren Jansen, Luesink, Meyer, Muller, Sandmann en Rustebiel. 3. aan net dagelyks bestuur te delegeren alle besluiten die moeten worden genomen en werkzaamheden die moeten worden verricht als gevolg van de opheffing van de sportstichting", aldus de heer Rustebiel in zijn pre-advies aan het bestuur. Taakuitbreiding: Uit een bygevoegde conseptverordemng voor de nieuwe sportcommissie blijkt de be langrijke takenuitbreiding van de nieuw in te stellen commissie nl.: - het bevorderen van de lichameiyke opvoe ding en sportbeoefening en van de samenwerking tussen organisaties en perso nen op dit terrein, - het bevorderen van voorlichting en in- struktie op het gebied van de lichameiyke opvoeding en de sport, - het verstrekken van adviezen aan B en W., gemeenteraad, organisaties, verenigingen, groeperingen en personen die op het gebied van de lichameiyke opvoeding en de sport in de gemeente werkzaam zyn, - beheer en onderhoud van de gemeenteiyke sportakkommodaties en het vaststellen van algemene regelen tot het gebruik van deze akkommodaties - Lichameiyke opvoeding op de scholen valt buiten het werkterrein van de commissie, terwyl B. en W. de bevoegdheid houden over de gemeenteiyke sportakkommodaties te beschikken ten behoeve van culturele manifestaties of andere byzondere evenem enten indien het algemeen belang zulks vordert Samenstelling: Definitieve samenstelling van de sportcommissie is in de consept-vecordening als volgt geregeld: - één lid door B en W. uit hun midden aar» te wyzen, tevens lid van het dagelyks be stuur van de commissie. - twee leden door de gemeenteraad uit zijn midden aan te wyzen, - zes ieden, aan te wyzen door B en W., op voordracht van de gezamenlijke plaatselyke sportverenigingen, voor zover deze lid zyn van een landelijke overkoepelende or ganisatie, aangesloten by de Nederlandse Sport Federatie.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11