verder Veel nieuwe modellen bepaalden het beeld van de automobieltentoonstelling in Frankfurt £15 i IpSay. Nieuwe interessante ontwikkeling om zuiniger en schoner auto te rijden iM pittig - M-CH 27o5 Dit jaar geen najaars-tentoonstellingen in Parijs en Londen. Daar voor het eerst ook om de 2 jaar, wat al jaren het geval is in Amsterdam en Frank furt. Daarom was Frankfurt met z'n I A A de be langrijkste auto-gebeurtenis van het jaar. Er ston den diverse nieuwe modellen, die voor het grootste deel al bij de autopers geïntroduceerd waren, maar die hier hun debuut voor de kijkers en kopers maakten. Echte wereld-primeurs werden niet ge- De diesel rukt snel op De diesel staat midden in de belangstelling. Bij de pers-mee ting van BMW werd de vraag gesteld, wanneer dit merk met een diesel komt. De hoogste baas van BMW, Eberhard von Kuenheim, beantwoord door te zeggen dat BMW een diesel zal uitbrengen op-hef moment dat de image van het merk daar door niet ongunstig beinvloed beïnvloed worden. Dat bete kent dat de dieselmotor bij dit merk prestaties moet leveren die niet veel afwijkend zijn van de benzinemotor. En iedereen weet dat juist het motorische deel van een BMW zo'n sterk accent vertegenwoordigd in het geheel. Al deze auto's zijn op timaal afgestemd op sportief rijden, waarbij o.a. veiligheid en comfort niet uit het oog verloren worden. Drie merken toonden op de IAA nieuws. Mercedes bracht voor het eerst een eigen stati oncar uit en wel een bizonder fraaie. Op de imponerende stand stonden alle modellen zeer ruim opgesteld en de en tourage was van een voor naamheid het merk eigen. Datsun was het merk met een nieuw model 200. De to taal gefacelifte carrosserie is veel strakker van lijn dan het oude model. De 200 vonden we de minst geslaagde Datsun en nu is het mede één van de at tractievere modellen van dit merk geworden. Een kleine 6-cilinder met nog twee liter inhoud zorgt voor de voort stuwing. De derde nieuwe auto die z'n debuut maakte was de Mitsub ishi Sapporo. De persmedia hadden enkele dagen voor de tentoonstelling al wat fotoma teriaal ontvangen, maar in Frankfurt stond de nieuweling in levende lijve. Apart en ro buust van uiterlijk. Vooral het front met de vier rechthoekige lampen en de onderbroken da-- klijn geven het accent dat an dere coupé modellen missen. Waarschijnlijk in het begin van het komende jaar leverbaar en dan tegen een prijs die wel 'eens boven de 20 mille kan komen te liggen. Nog de-kever Volkswagen toonde nog de kever. Het zal wel de laatste keer zijn geweest. Wanneer in Duitsland de productie stopge- Chrysler debuut Chrysler debuteerde met de nieuwe Sunbeam. Een qua vormgeving aantrekkelijke auto met veel gebruiksmogelijkhe den. Drie deuren, de beide zij portieren rijn groot en waar borgen een goede in- en uit stap. De derde deur geeft toe gang tot de koffer en met neergeklapte achterbank ont staat er een flink groot laad- oppervlak. Twee motorische versies worden hier te lande geleverd als het model op de Europese markt komt. Gemiddeld 16.2 jaar Volvo heeft een aantal de- tail-wijzigingen doorgevoerd- voor de 78-er modellen-serie. De zittingen werden weer ver beterd. Alle modellen behalve de L-versie hebben een inter- val-schakelaar gekregen, die de ruitenwissers drie keer laat ve gen wanneer de ruitensproeier in werking gebracht wordt. Deuren en startschakelaar worden nu met één sleutel be diend. Ook aan het lakwerk werd de nodige aandacht be steed. De technische controle dienst in Zweden geeft als le vensduur voor een Volvo ge middeld 16.2 jaar op. Dat is een gunstig vooruitzicht. im -ïm v; Senator en Monza Opel stelde twee nieuwe mo dellen voor in de vorm van de Senator en Monza. Beide op het onderstel van de Opel Di plomat. Waar veel belangstel ling voor is, niet alleen in Duitsland maar ook in andere landen, dat zijn de nieuwe Opel Rekord serie en de nieuwe Ford Granada's. Bijna op hetzelfde moment uitgebracht en in bijna alle landen vlak voor de IAA geïn troduceerd. In deze veel ge vraagde middenklasse en dan voor het belangrijkste de^l in de duurdere sector, zullen Opel en Ford elkaar behoorlijk be concurreren. De kleinste modellenrange van BMW heeft in de 320 uit voering een 6-cilinder kracht bron gekregen. Mede daardoor worden de sportieve prestaties nog eens extra onderstreept. Datsun's nieuwste 200 L als sedan en coupé. Strakke lijnen met niet al te veel chroom. De voorfrontstilering begint bij veel merken overeenkomst te vertonen: En dat betreft dan in dit geval de Japanse merken. Nieuwe motor Renault introduceerde de 20 .TS, die een geheel nieuw ont- wikkelde motor" kreeg. Meer" vermogen, verbeterde presta ties en een grote mate van comfort kenmerken dit' type. Binnenkort een uitgebreide test van de 20 TS, die wij ten tijde van deze tentoonstelling in ons testprogramma hadden lopen. In 10 dagen tijds reden we ruim 2400 km. met deze auto en zonder meer kan ge steld worden dat het één van de aangenaamste auto's is in ,de prijsklasse van 20 tot 25 mille. De Audi 100 Avant is een uitbreiding van de succesvolle Audi reeks. Mooie styling, veel mogelijkheden, snel en repre sentatief. Bij het woord Sapporo denkt een ieder nog aan de Olympi sche winter spelen die daar plaatsvonden. Mitsubishi heeft een nieuw coupémodel op ba- .sis van de Sigma deze plaats naam gegeven. Een strak ge lijnde auto met enkele opval lende details. De Citroen G Special kreeg een 1130 cc motor die in de plaats van 1015 cc. komt. Daardoor betere prestaties maar ook volgens fabrieksge- gevens een zuiniger verbruik. Bij 120 km. per uur ligt dit nu 1 op 11.9 i.p.v. 1 op 10.3. bracht, of het moest zijn dat de nieuwe carrosserie op de Datsun 200 of de Mercedes stationcar of de Mitsubishi Sapporo zo gezien werden. Op het immens grote complex in Frankfurt staan niet alleen personenauto's maar ook het hele assor-- timent vrachtauto's, bussen, bestelauto's en speci ale voertuigen. De toebehoren-industrie was hier in z'n volle omvang aanwezig en dat maakt Frankfurt uniek in de gehele wereld. MÜ' li Zuiniger autorijden zegt ie dere automobilist heel wat. Hoe duurder de benzine, hoe meer belangstelling voor dit gegeven. Schoner autorijden is een bijzonder belangrijke zaak vanwege de toenemende mi lieu-verontreiniging. Dit aspect wordt door velen nog in de wind geslagen en spreekt daardoor lang niet zo aan als het woord zuiniger. Ook zonder apparatuur die zuinigheid, propageert en be werkstelligd, kan de automobi list in vele gevallen zuiniger rijden dan hij doet. Hij heeft het zelf in de hand. Denk maar eens aan het wegrijden en het optrekken wanneer een stoplicht op groen springt. Of bij het inhalen en het achter elkaar aanjagen. Het bewust bespelen van het gaspedaal bespaart al heel wat cc's ben zine. Van groot belang voor -de portemonnee en natuurlijk ook om de zeer fors stijgende olie consumptie iii te dammen. Eén of twee procent op het dage lijks totaal verbruik is al heel -wat. Al jaren Apparaten om dit te bewerk stelligen worden al jaren in de handel gebracht. Veel publici teit er om heen moest er voor zorgen dat de aandacht er op gevestigd werd. Al heel gauw bleek dat het niet of nauwe lijks enig resultaat opleverde. Iedere nieuwe vinding op het gebied van brandstof-besparing dient dan ook met de nodige argwaan bekeken te worden, voordat de meestentijds dure apparatuur aangeschaft wordt. Motoren- en carburator-tech nici, die zich al vele jaren be zighouden met het ontwikkelen van zuiniger en schonere mo toren, vooral op dit laatste wordt tegenwoordig het accent gelegd, alhoewel het één met het ander verband houdt, pro beren al lang. staande te hou den dat het niet mogelijk is om met behulp van later inge bouwde apparaten het verbruik omlaag te brengen. Toch blij ken fabrikanten van carbura teurs nu interesse te tonen. Geheel nieuw Taxameter Centrale in Am sterdam, introduceerde kort ge leden een geheel nieuwe vin ding op dit gebied van Duitse oorsprong. Een team inge nieurs heeft jaren gewerkt om een precisie-apparaat met 2- ledige werking te ontwikkelen. Vanwege het zuiniger verbruik dat bewerkstelligd wordt door toevoeging van een nauwkeurig gedoseerde extra hoeveelheid lucht in de aanzuigbuis, wordt ook 'de verbranding optimaler en dus schoner. De onver- brande brandstof die zonder Proless luchttoevoerapparaat door de uitlaat verdwijnt en voor veel schadelijke stoffen zorgt, wordt na inbouw volle dig in energie omgezet, waar door de uitlaatgassen in sterke mate ontdaan worden van gif tige bestanddelen. Door de vrijwel volledige verbranding wordt afzetting op cilinders, kleppen en bougies sterk verminderd. De motorolie blijft langer schoon. Afhanke lijk van het motortype en de lij-omstandigheden kan een brandstofvermindering worden bereikt, die tot ruim 20% gaat. In de vele tests die in de loop der tijd gemaakt werden, is bij een enkel type auto een nog betere waarde bereikt. Nog een vierde Er zijn 3 uitvoeringen lever baar. Een vierde, specifiek aangepast aan Japanse auto mobielen. komt binnenkort op de markt. Op dit moment Wanneer de kever van het to neel verdwenen is, is deze Saab het oudste nog be staande model. kunnen 65% van de auto's met een motor voorzien van een carburateur uitgerust worden met deze nieuwe vinding. De prijs bedraagt f129 - excl. BTW en inbouw. Dit laatste kan voorlopig uitsluitend uitge voerd worden door een 10-tal onder regie van de Taxame- ter-Centrale werkende service stations. In de toekomst zullen de auto-importeurs via hun dealemet ingeschakeld kunnen worden. De verwachting dat Peugeot wel eens de show kon stelen met de nieuwe 405 werd niet bewaarheid. Ook Alfa Romeo toonde geen nieuws. Van dit merk wordt een nieuwe 6- cilinder verwacht en de be jaarde Giulia serie zal ook een opvolger krijgen. Fiat en Fer rari stonden op één grote stand, die vanwege z'n kleur schakering enorm opviel. De fraaie Ferrari's met als nieuw ste uitvoering een 308 GTS stonden schouder aan schouder met tientallen Fiats. In ons land heeft Fiat recentelijk enorm veel aandacht gevraagd voor de Mirafïori d.m.v. een grote gebruikerstest, waarbij 1600 automobilisten een week lang in een auto van dit type konden rondrijden. De Duitse industrie zal de komende jaren fors moeten in vesteren om te rationaliseren en om verdere kostenstijgingen het hoofd te bieden. Bij Volkswagen ligt deze investe ring in de buurt van de 7 mil jard Mark. De nadruk dient te liggen op technische vooruit gang en op de kwaliteit, om zodoende de steeds heviger wordende concurrentie het hoofd te bieden. Passat fraaier De Passat onderging een vrij grondige face-lifting, waardoor deze auto frontaal een geheel ander gezicht kreeg. De 3e of 5e deur loopt tot net boven de bumper, waardoor de laadmo- gelijkheden beter worden. Turbo Saab Saab toonde op de IAA de Turbo-versie. We schreven er al enige tijd geleden over. Het oude model 95 en 96 met z'n aparte vormgeving staat ook weer goed in de belangstelling. Audi's 5e deur Audi liet de belangstellende blikken vallen op de Avant. Deze Audi 100 heeft een schuin aflopende daklijn ge kregen met een grote achter klep, waardoor het in wezen de voordelen van een stationcar toebedeeld kreeg. Zeer com pleet en smaakvol uitgerust dringt dit merk door in de klasse van de duurdere exclu sieve automobiel met zeer veel mogelijkheden. In de 30.000 klasse en wat hoger noemen we er een paar voor de vuist, weg. Renault 30, Audi 100, Rover 3500, Saab 99. De eerste Mercedes station car uit eigen styling studio's. Tot nu toe bouwden carrosse riefabrikanten o.a. in België een Mercedes om, wanneer men speciaal een stationcar op Mercedes basis wilde hebben. Weinig nieuws Mazda en Toyota brachten geen direct nieuws. De 323 van Mazda maakte z'n debuut in Duitsland ook al en op de ten toonstelling waren 2 auto's aanwezig die een rit van Hiros- jima naar Frankfurt maakten. Een stunt die op een expositie veel aandacht vraagt. De Cres- sida van Toyota werd een aan tal weken geleden al geïntro duceerd en dit middenklasse model vormt een goede aan vulling op het lang niet kin- derachte model-palet van Toy ota. De Japanse auto krijgt een steeds meer op de Euro pese markt afgestemde vorm geving, waarbij de techniek in een aantal gevallen nogal con ventioneel blijft en de rij-kwali teiten in enkele facetten niet helemaal onze maatstaven ver vullen. Daar tegenover is de Japanse auto zeer robuust en zal men er weinig problemen mee hebben. De Franse mer ken toonden geen echt nieuws. zet wordt, zal dit model uit Mexico geïmporteerd kunnen worden. Daar blijft de produc tie op gang. Realiseert u zich eens even. Veertig jaar het zelfde model en dezelfde con-, structie-principes in één auto vertegenwoordigd. En geprodu ceerd in een aantal dat dat de. 19 miljoen al ver overschreden heeft. Nog nooit eerder ver toond en het zal zich ook niet. weer herhalen. Zoals gebruike lijk sprak de president-direc teur van VW, Toni Schmucker, op de persdag een rede uit met toch heel wat interessante •aspecten. Tot 1980 verwacht' hij nog een groei van ongeveer 12.5 pet. per jaar, maar de daarop volgende 10 jaar slechts 1 pet. vooruitgang in de vraag. Vooral de concurren-. tie uit Japan en de States zal verder toenemen. In dit laatste land wordt meer en meer de nadruk gelegd op kleinere mo dellen met zuiniger motoren die kunnen in de toekomst best eens een succes worden óók in ons land. Op de IAA was er nog niets van te zien want daar blonken de slag schepen nog in volle glorie. Langere Civic Honda had nieuws in de vorm van de Civic met een wat langere wielbasis. Acht -centimeter meer betekent meer beenruimte achterin. Dat is een niet onbelangrijk gegeven bij een model waar de achter bankpassagiers het niet te ruim hadden. De reeks wordt uitgebreid met een Civic 1200 5-deurs en het motorvermogen onderging een verhoging met 5 pk. tot 60 Din pk. Verder een aantal detail-wijzigingen waar door het uiterlijk wat veran derde en het interieur nog smaakvoller werd. De 5-deurs en de 3-deurs heeft met de kleinere klep wat minder mo gelijkheden.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17