Kinderen op de fiets opgelet! De kat, de tijger en de duivel pak toch de fiets! |K| Voorlichtingsbureau voor de Voeding kookkunst- REDT EEN liEVEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 23 SEPT. 1977 - PAG. 17 uitgave van het Dat kinderen veilig kunnen fietsen is een zaak van het gemotoriseerd verkeer, de ouders en de kinderen zelf. Automobilisten, vrachtwagenchauffeurs en motor rijders moeten rekening houden met het kind in het verkeer, ouders zullen hun kinderen een verantwoorde verkeersopvoeding dienen te geven, en ook de meisjes en jongens moeten leren wat veilig verkeersgedrag precies inhoudt. Daarom komt Veilig Verkeer Nederland in het kader van de voorlichtingscampagne "Laat ze toch vóór gaan" met tips om van fietsende kinderen veilige ver keersdeelnemers te maken, hen in het verkeer 'n handje te helpen en ze het leven een stuk minder zuur te maken. De ongevalsstatistiek laat wat dit be treft geen ruimte over voor vriendelijke verzoeken, maar schetst een keiharde werkelijkheid. Dag in - dag uit. Jaar in - jaar uit. Daarom: FIETSERS. Houd goed rechts. Rijd niet met z'n tweeën naast elkaar als het andere verkeer er door wordt gehinderd. Wees extra voorzichtig bij kruispunten. Laat zien wat je van plan bent en let op andere wegge bruikers wat zij van plan zijn. Dus: Steek uit die hand bij het afslaan. Kruip niet tussen (tijdelijk) stilstaand verkeer. Kijk vóór het passeren van geparkeerde autos even achte rom. Denk eraan dat onoplet tende automobilisten portieren plotseling open kunnen doen Draag lichte, opvallende kle ding Hang geen zware tassen aan het stuur. Rijd niet met open jas of met loshangende sjaal OUDERS. Begeleid fietsende kinderen tot ze alleen kunnen gaan. Bedenk dat concrete aanwijzingen meer hout snijden dan losse kreten als "Wees voorzichtig" of Pas op" Leer uw kind nauwkeurig waar te nemen Maak het op merkzaam op het juiste gedrag van anderen. Vertel uw kind waarom er verkeersregels zijn; breng het bij dat het zich aan die afspraken moet houden. Observeer uw alleengaand kind regelmatig. Zorg ervoor dat uw kind op tijd van huis gaat. Wijs erop dat duidelijk rich ting aangegeven moet worden en dat vooral eerst achterom gekeken moet worden of de kust veilig is Controleer regelmatig de fiets van uw kind Let extra op handvatten, rem, verlichting, ketting, bel en trappers. Stel re paraties niet uit tot morgen. Benadruk dat nooit met losse handen mag worden gefietst. AUTOMOBILISTEN. Let even goed op fietsers als op andere weggebruikers Bedenk bij het rechts afslaan dat rechtdoor op dezelfde weg voorgaat en voorkom dat de fietser in een "fuik" terecht komt. Geef de fietser de tijd en de ruimte om veilig te kunnen af slaan Parkeer niet slordig. Slecht neergezette auto's vormen een gevaar voor passerende fietsers. Open autoportieren voorzich- Koken is een vak Dat merk je vooral, als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt Daar staan vaak woorden in. waarbij je naar de betekenis moet raden Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren? Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Hebt u wel eens gegratineerd of au bam marie gekookt? Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld, staat in dit kookkunst ABC. dat elke maand verschijnt. De recepten maken het u verder duidelijk houtsnip is een snee roggebrood ittebrood met kaas en daarop m haaievinnesoep is soep uit de Chinese keuken, ge maakt van gedroogde haaievinnen Vaak worden i p v haaievinnen gekookte sliertjes eiwit in de soep gedaan halvarine is een op margarine lijkend produkt, waarvan het vetgehalte slechts 40% is, de helft van de hoeveelheid vet in boter of margarine (zie recept) en dus ook de helft aan calorieën Halvarine is ge schikt om brood mee te besmeren en groente mee af te maken Het is beslist ongeschikt om in te bakken of te braden, omdat er te veel water in zit halve gedraaide is huzarensla (zie recept) hanekammen of cantharellen zijn paddestoelen met de gele kleur van eierdooier, die alleen in het wild groeien en niet worden gekweekt Hanekammen zijn zeer fijn van smaak en de prijs is zéér hoog hangop wordt gemaakt door karnemelk of yoghurt in een natgemaakte, dichtgeweven doek uit te laten lekken Hangop is een eiwitrijk produkt. dat zowel hartig als zoet kan worden afgemaakt hazelnoten zijn inheemse noten, die een hoog vet gehalte hebben, dus calorierijk zijn heilbot is een grote platvis, die altijd m moten wordt verkocht Heilbot wordt gerekend tot de matig vette vissen, het visvlees bevat 5% vet hete bliksem is een stamppot van aardappelen, en gelijke hoeveelheden zoete of zure appels. Vaak wordt er gebakken bloedworst bij gegeten. Uit voedingsoogpunt gezien hoort bij deze stamppot een extra groente, b.v. een sla, te worden gegeten Appels en peren bevatten veel minder mineralen dan groente, zodat u wat dat betreft met hete bliksem met aan uw trekken komt. Een leuk gerecht voor een enkele keer, maar niet iets om regelmatig op tafel te zetten homogeniseren wil zeggen dat de verschillende bestanddelen van een produkt zo intensief met elkaar zijn vermengd door fijn verdelen, dat ze met meer van elkaar zijn te onderscheiden. Bij gehomogeni seerde melk hoeft u met te verwachten dat een laagje vet naar boven komt drijven. Gehomogeniseerde kindervoeding bevat dus geen klontjes hors d'oeuvre is een, meestal koud, gerecht dat buiten het werkelijke menu valt. De naam maakt dat eigenlijk al duidelijk Vroeger at men de hors d'oeuvre zelfs wel in een ander vertrek, zoals wij nu borrelhapjes eten De hors d'oeuvre wordt voor de soep of het warme voorgerecht geserveerd. In Nederland bestaat de hors d'oeuvre uit een keur van kleine gerechtjes, waarin vis. vlees, ei. groente en fruit kan worden verwerkt. In het buitenland komt men ook hors d'oeuvre tegen dje uit één gerecht bestaat hot dog is een ongesmeerd puntbroodje met een warm knakworstje erin en eventueel tomatenketchup of piccahlly De hotdog is een Amerikaanse specialiteit huttenkase of cottage cheese is een verse kaas. met een korrelige structuur Het produkt bevat veel vocht en weinig vet Het kan zowel tot een zoet of tot een hartig gerecht worden verwerkt ham is een vleeswaar, die gezoujen, gerookt en rauw of gekookt is Oorspronkelijk komt ham van de platte bil van het varken We noemen dit de ge kookte achterham Schouderham wordt gemaakt van geperste stukken vlees van de schouder Schouderham is vetter dan achterham maar ook veel goedkoper Rauwe ham is achterham die na het zouten sterk is gerookt en daarna zeer dun uitgesneden wordt verkocht De prijs van deze vleeswaar ligt behoorlijk hoger dan die van gekookte achterham, maar er zitten wel veel meer plakjes in 100 g recepten voor 4 personen meloen met hangop 1 I karnemelk. 1 meloen, 200 g druiven, 1 banaan, 4 pruimen, citroensap. Leg in een vergiet een natgemaakte dichtgeweven theedoek Schenk de karnemelk in de doek en laat hem uitlekken Schep de vaste delen steeds los van de doek. tot af het vocht is weggelopen. Uit 1 liter karnemelk krijgt u ongeveer 3 dl hangop Snijd een kapje van de meloen en zorg dat hij blijft staan (snijd eventueel een plat stuk aan één kant). Schep de pitten uit de meloen en snijd het vrucht vlees uit de schil Was de druiven en vermeng ze met de in plakjes gesneden geschilde banaan, de in vieren gesneden pruimen, zonder pit en de stukjes meloen. Vermeng de vruchten met elkaar en maak de salade op smaak met citroensap. Doe de salade in de meloen Schep een deel van de hangop erover en garneer met een enkele druif Geef de rest van de hangop er apart bij huzarensalade 4 gekookte aardappelen. 1 flinke appel. 100 g gaar varkens- of kalfsvlees, b v hamlappen, kalfs fricandeau. 3 augurken. 2 eetlepels zilveruitjes, 2 eetlepels olie, 3 eetlepels azijn, peper, zout, kropsla. 1 hardgekookt ei, 1 tomaat Snijd de aardappelen, de geschilde appel en net vlees in kleine blokjes. Snijd de augurken klein en dé zilveruitjes in vieren Meng de ingrediënten door elkaar en schep de saus van olie, azijn, peper en zout erdoor Leg de salade op een met gewassen en uitgelekte slabladen bedekte schotel en garneer met plakjes ei en partjes tomaat U kunt de huzarensalade ook eens gebruiken om grote tomaten mee te vullen, of gebruik de salade als ondergrond voor een hardgekookt ei. dat u bedekt met een eetlepel slasaus: zo krijgt u een Russisch ei. gevulde ham in folie aluminiumfolie, 2 plakken ham a 150 g. 2 sneden oud brood, 6 eetlepels melk. 1 ui. 1 eetlepel boter of margarine, tijm, peterselie, 1 ei, 1 eetlepel bruine suiker. 6 kruidnagelen. Leg een plak ham op een stuk aluminiumfolie. Snijd de korsten van het brood er week het in de melk. Snijd de ui klein en fruit hem in de boter of margarine Voeg die met tijm, kleingehakte peterselie en ei bij het geweekte brood Beleg met dit mengsel de ene plak ham Bestrooi de tweede plak met bruine suiker en steek de kruidnagelen erin Leg hem. met de suiker naar boven op de eerste plak Druk de randen samen. Vouw de folie dicht en laat het gerecht 20 mi nuten in een hete oven (225 °C) bakken. Vouw de folie open en verdeel het vlees in vieren. Doe de ham in opengevouwen folie op. Neem nu eens die eerste foto Leuk plaatje, maar wel wat donker, denkt u. Dat kontrast van zwart en wit, komt, omdat de foto op papier was afgedrukt met een harde gradatie In dit geval zijn een aantal gedeelten helemaal dichtgelopen. Bij de foto hierboven is het omgekeerde gebeurd, de gradatie van het papier was te zacht en daardoor zijn de helderheidsverschillên te klem 't Gevolg: een foto met te weinig kontrast, waarin details verloren gaan. Ook niet mooi. 't Kan beslist beter' Deze foto werd afgedrukt op 't juiste papier Alles staat er goed doorlekend op. Als u zélf een donkere kamer hebt. dan kunt u die gradatie van het papier zelf regelen, waarbij het negatief bepaalt of u een harde of een zachte gradatie zult kiezen. En als u een zwart/witvergroting wil laten maken, dan kan uw fotohandelaar u adviseren welke gradatie nodig is. Met het juiste papier kan het maximum uit een nega tief worden gehaald. Alleen: dit geldt met voor kleu renfoto's. Dit zijn de fantasie-namen en tege lijkertijd ook de toch wel fantasie loze en foutieve namen die door de eerste Europeanen in Australië zijn gegeven aan verschillende diersoorten die behoren tot de fa milie Roofbuideldieren. Dat zijn de buidelmarters, in Australië be ter bekend onder de naam „native cat", de buidelwolf, die „Tas maanse tijger" wordt genoemd vanwege de gestreepte tekening op het achterlijf en de Tasmaanse duivel, die deze scheldnaam hele maal niet verdient. Sommige bui delmarters lijken enigszins op katten of marters, maar ze zijn op geen enkele wijze aan deze dieren verwant. Het enige dat ze gemeen hebben is het eten van dierlijk voedsel. Buidelmarters kunnen in grootte variëren van 20 cm. (Gestreepte buidelmarter uit Nieuw Guinea) tot 60 a 70 cm. (Grote buidelmarter. zuid-oost Australië en Tasmanie) De staart, die bij deze maten niet is inbegrepen, meet gemiddeld de helft van de lichaamslengte De kleur van de vacht is geel-bruin tot donkerbruin en langs de boven- en zijkanten van de romp bezet met witte vlekken, die bij de Grote bui delmarter ook over de staart door lopen. De Gestreepte buidelmarter is, zoals zijn naam reeds aanduidt, niet gevlekt, maar heeft enkele donkere strepen in de lengterich ting van het lichaam op een rood bruine ondergrond. Zoals men wel zou kunnen ver wachten, zijn buidelmarters na chtdieren; ze slapen dus de hele dag en gaan 's nachts op jacht naar allerlei soorten prooi, zoals insek- ten, hagedissen, muizen, ratten en kleine vogels. Ook grotere dieren worden wel eens overvallen, zoals konijnen en jonge kangoeroes. Deze dieren kunnen dus zeer nuttig zijn in de strijd tegen muizen, rat ten en konijnen, die juist in een land als Australië zo schadelijk zijn voor de inheemse fauna. Buidelmarters hebben geen echte buidel; deze bestaat slechts uiteen huidplooi, die bovendien alleen in de voortplantingstijd tot ontwik keling komt ter bescherming van de jongen. Er wordt een groot aan tal jongen geboren, maar de moe der heeft slechts 6-8 tepels, afhan kelijk van de soort, zodat de over* INlERSTKHTlNq MeDERIAKd ige jongen gedoemd zijn om te ster ven. De Buidelwolf is de grootste van de roofbuideldieren. Kop en romp me ten ongeveer 1 meter, de staart nog eens 50 cm. De door Europeanen ingevoerde schapen vormden een gemakkelijke prooi voor hem, maar dit bracht hem in conflict met de boeren. Hierdoor is hij tot op het punt van uitroeiing achtervolgd. Pas omstreeks 1936, toen er al en kele jaren niet éën meer was ge vangen, werd hij beschermd door de wet. Sindsdien zijn er vele po gingen gedaan om definitief vast te stellen of dit dier nog ergens in leven is, echter zonder dat hieruit enige conclusie kon worden ge trokken. De hoop dat er nog een kleine kans is dat deze dieren nog met zijn uitgeroeid, wordt levend gehouden door de enkele meldin gen dat er sporen van een buidel wolf waren gezien. Meer concreet was de vondst van een paar pluk ken haar. die bij onderzoek inder daad van een buidelwolf afkomstig bleken te zijn Sinds de ontdekking van dit we relddeel was de buidelwolf alleen bekend in Tasmanië, het eiland ten zuidoosten van het vasteland van Australië. Er zijn fossielen gevon den op het vasteland van Nieuw Guinea, dus moet de buidelwolf in vroegere tijden ook daar geleefd hebben. Waarschijnlijk heeft hij de concurrentiestrijd met de Dingo, de ingevoerde wilde hond. verloren. Op Tasmanië komen geen Dingo's voor. De Australische naam „Tas maanse tijger" kreeg hij vanwege de zwart-bruine strepen die dwars over de rug van schouder tot staart lopen De naamgevers waren blijk baar niet erg thuis in de dierenwe reld. want het is toch duidelijk geen katachtig dier. Tenslotte de Tasmaanse duivel. U zou misschien kunnen denken dat dit dier zo werd genoemd vanwege zijn afschrikwekkend uiterlijk. Dit is niet het geval. Het dier ziet er helemaal niet onvriendelijk uit De naam schijnt hij gekregen te hebben van de eerste kolonisten, die vonden dat het dier zo boosaar dig was. De Tasmaanse duivel was in 1808 ontdekt door een zooioog Harris en volgens Grzimek vond die de dieren „ontembaar wild. ze bijten vinnig en laten de hele nacht een luid blaffend geknor horen". Grzimek vertelt ook dat Harris ze „maanden achtereen aan elkaar geketend in een ton" hield. Wie zou van een dergelijke behandeling niet duivels worden0 Bij het lezen van zo iets wordt men al duivels. Latere ervanngen hebben bewezen dat het bijzonder vriendelijke die ren kunnen zijn en net zo tam kun nen worden als een hond. Ze baden graag en zijn zeer zindelijk Net als de buidelmarters zijn het nachtdie ren en vleeseters Ze hebben sterke kaken en kunnen goed klimmen en draven De b\ndel is naar achteren geopend en heeft 4 tepels De draagtijd is 31 dagen en de jongen zijn ruim een centimeter lang bij de geboorte Ze blijven ongeveer 105 dagen in de buidel Na 8 maanden eten ze normaal voedsel. Het vrou welijke dier moet voor de geboorte van de jongen apart gezet worden, omdat andere buidelduivels, ook de vader, anders de jongen opeten Ze komen alleen voor in Tasmanie, maar gevonden fossielen op het vasteland wijzen aan dat ze vroeger ook daar leefden. Net als de bui delwolf hebben ze waarschijnlijk de strijd tegen de Dingo verloren. F. Kriekenbeek (UIT: BLIJDORPGELUIDEN) K Houd er rekening mee dat fietsers kunnen slingeren door de wind of om oneffenheden in het wegdek te willen ontwijken. Wees extra bedacht op jonge kinderen op de fiets. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Er zijn - heb ik ontdekt - twee soorten fotografen. De eerste groep maakt vooral foto's om alles wat er gebeurt in het gezin vast te leggen voor later. Foto s om herinneringen te bewaren Er zijn ook mensen, die meer willen Ze willen echt verzorgde foto's maken Ze willen de wereld om hen heen vangen in mooie beelden En vooral voor deze mensen, die alles uit hun foto willen halen wat er in zit. is du verhaal bestemd Het gaat namelijk over het papier, dat je voor het maken van ie foto's kunt kiezen Dat papier is er in verschillende "gradaties" en daarmee w ordt bedoeld de mogelijkheid om de verschillen tussen lichte en donkere gedeelten van de toto op de juiste wijze weer te geven

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17