HET JAAR VAN DE SLANG Zwartbonten in het stamboek IN SEPTEMBER STAAT ALMELO... CENTRAAL 9-17 SEPTEMBER 1977 Regionale radio sluit aan bij wat de mensen dagelijks interesseert HOLTENS NIEUWSBLAD - 26 AUGUSTUS 1977 - PAGINA 13 Een nieuw AlmeloEr is de afgelopen jaren hard gewerkt in Almelo. Aan reconstructie van het we gennet, aan een revolu tionaire metamorfose van de binnenstad. Deze me tamorfose is nog niet kompleet, wel is er een belangrijke mijlpaal be reikt. Er wordt nog druk gewerkt aan omleidings wegen die het doorgaande verkeer een andere route laten nemen dan het stadsverkeer. Er zijn nieuwe openbare gebouwen verrezen, het nieuwe stadhuis is hier een goed voor beeld van. Het grootste gedeelte van de stadsvernieuwing is eind In China en Japan is 1977 het jaar van de slang De gewoonte om ieder jaar te verbinden met een bepaald dier schijnt rond de vierde eeuw voor Christus in China ontstaan te zijn. De twaalf dieren naar welke de ja ren genoemd worden zijn: de rat, stier, tijger, haas, draak, slang, paard, schaap, aap, haan, hond en wild zwijn. De slang spreekt veel minder tot de ver beelding dan de draak, en het jaar van de slang, dat volgt op het jaar van de draak, steekt dus minder gunstig af. Toch ge- eft het jaar van de slang ook goede vooruitzichten, want men gelooft dat de aanwezigheid van een slang in de buurt van het huis duidt op rijkdom, en men beschouwt het zien van een kronkelende slang als een teken van goed fortuin Volgens tradi tionele berekeningen valt het uur van de slang tussen 9 en 11 uur in de voormiddag, dus juist voor het middaguur, het hoog tepunt van de dag Als van ie mand gezegd wordt dat hij zich in het uur van de slang bevindt, bedoelt men te zeggen dat hem roem en fortuin te wachten staan.- In het oude China was er eens een kleine slang die tot een grote slang zei: „Als ik achter jou aankruip, zal dat als nor maal beschouwd worden; maar als jij mijn staart in je mond neemt en mij aldus op je hoofd plaatst, zullen de mensen den ken dat wij een goddelijk wezen zijn en zij zullen ons met eer omringen". De grote slang stemde hiermee in en inderdaad kwamen de mensen in grote ge tale om hen eer te bewijzen. Op grond van dit oude verhaal stelde een leenman aan zijn zeer machtige en invloedrijke mee ster in China voor dat de mee ster zich op hun reizen zou ge dragen als ware hij in dienst van de leenman De meester be sloot dit spelletje mee te spelen en overal waar de twee kwamen werden zij onthaald met de grootste hoffelijkheid en gast vrijheid. De mensen dachten dat als zo'n machtige heer in dienst was van die andere persoon (de leenman), dan moest die ander wel een buitengewoon hoge funktie bekleden. Niet alle slangenverhalen zijn prettige verhalen. Een triest en nogal griezelig verhaal is ver bonden rnet de Dojoji, een boeddhistische tempel in de Wakayama prefectuur ten zuiden van Osaka. Heel veel jaren ge leden was er eens een boeddhis tische monnik die An-chin heet te Hij woonde in Shlrakawa in de Fukushima prefectuur ten noorden van Tokio. Ieder jaar ondernam hij een pelgrimstocht naar de Kumango-Gongen tem pel in Wakayama. Het was zijn gewoonte te logeren in het huis van het dorpshoofd van Masago, een plaatsje in de buurt van de tempel. In dat huis verbleef ook de dochter van het dorpshoofd die Kiyo-hime heette. Zij was een wondermooi wezen, zuiver als een lelie en tenger als een daffodil. Als zij sprak was het alsof een hemelse harp bespeeld werd. en als een slang zo sierlijk was de beweging van haar li chaam. Toen An-chin weer eens loge erde bij het dorpshoofd vertelde hij aan Kiyo-hime in scherts dat zij zo mooi was. dat hij haar als zijn vrouw begeerde. In haar on schuld dacht zij dat hij dit se rieus bedoelde en vervuld van grote vreugde begon zij onver wijld voorbereidingen te treffen voor de lange reis naar Shira- kawa. Geschrokken door de uitwerking van zijn badinage verliet An-chin stiekem in het nachtelijk duister het huis van zijn gastheer. De volgende mor gen ontdekte Kiyo-hime dat hij verdwenen was en in vertwijfe ling ging zij op zoek naar hem. Haar weg werd echter gekruist door de Kiribe rivier; zij veran derde in een slang en zwom de rivier over. Toen An-chin be merkte dat hij door Kiyo-hime achtervolgd werd, veranderde ook hij in een slang en zocht zijn toevlucht in de grote klok van de Dojoji tempel. Kiyo-hime echter, ook in de gedaante van een slang, wond haarzelf zeven maal rond de klok welke smolt als ijs. en van An-chin bleef slechts as over. De slang verliet Door de inspecteur van het NES, de heer E Mastenbroek, werden de volgende koeien inge schreven: Corrie 81 b plus. Luxie 111 ab 85, Teuntje 36 b plus 81, Koosje 45 b 79. Lucie 116 b 78, Marie 119 b 79 en Bertha 7 b plus 83, eig. firma P G Cats; Janna 6 b plus 81 en Truus 12 b plus 83, eig. A. H. J. Groteboer; Janke 66 b 77, Janke 90 b plus 82 en Martha b plus 83. eig. G. J. Meyerman; Dina 31 b plus 82, Bontje 33 b plus 83, Dina 32 b 79 en Anna 51 b plus 84. eig. H. R. Muilerman. Bathmen. Corne lia 37 b plus 82 en Stiena 30 b plus 82. eig D. J Bronsvoort; Johanna 22 b plus 83. Niesje 76 b plus 80 en Bontje 17 b plus 83, eig A. J Ribbink; Bertha 69 b 79. Bertha 72 b plus 81 en Bertha 70 b 78, eig D J Jans sen; Gerrie 33 b plus 81 en Me- tje 58 b plus 82, eig G J. Klaasses; Rozalijn 6 b 79, Trijn tje 40 b 78, Trijntje 37 b 79 en Trijntje 39 b 79, eig. H. Jansen, Heeten; Renske 3 b plus 82, Lies 51 b plus 81, Marie 4 b 79 en Koosje b plus 80, eig. B J Markvoort; Nieske 55 b plus 82, Marietje 7 b plus 80. Martjia 15 ab 85 en Martje b plus 83, eig. E Krikkink; Martha 50 b plus 80 en Alie 13 b 79, eig. H. J. Struik. Trijn Keimpe 4, eig. H. Jansen, Heeten, werd voorlopig inge schreven met B de tempel en verdween in de zee. Dit tragische verhaal wordt ver tolkt in een stuk voor het Nó theater en in een van de meest populaire Kabuki dansen. „Kyo-Kanoko-Musuma-Dojoji". Aimu Kuriyasu Nieuwe fietsen zouden moeten zijn uitgerust met reflecterende fietsbanden. Banden van fietsen die al in gebruik zijn, zouden binnen afzienbare tijd door re flecterende vervangen moeten worden. Deze aanbevelingen zijn onlangs gegeven door het Inter nationale centrum voor misdaad- en verkeersongevallen preventie in de Duitse Bondsre publiek. Aan de Raad van Eu ropese Verkeersministers is ge vraagd om uniforme voorschrif ten voor te bereiden en de re flecterende fietsbanden binnen bepaalde tijd verplicht te stel len. Volgens genoemd centrum zullen de weinige extra kosten die een en ander voor de fietsers met zich zal meebrengen, ruim schoots opwegen tegen de onge lukken die erdoor kunnen wor den voorkomen. Door gebruik te maken van reflecterende banden is de fietser toch in schemer en' donker beter zichtbaar en daar door minder kwetsbaar, vooral ten aanzien van kruisend ver keer Begin van dit jaar zijn in Nederland de eerste lichtge vende fietsbanden geïntrodu ceerd en is de produktie hiervan ter hand genomen. Toepassing op grote schaal verdient aanbe veling in belang van de ver keersveiligheid. 1977 gereed: een reden om feest te vieren. Hiervoor is door de Almelose VVV in samenwerking met de gemeente Almelo een manifestatie georganiseerd. Ei genlijk is het een reeks van ma nifestaties: negen dagen lang kunnen de inwoners van Almelo en verre omtrek kennis maken met het nieuwe Almelo. Een manifestatie waar Almelo centraal staat: een aaneenscha- Brug over het Overijssels Ka naal. die feestelijk geopend gaat worden. keling, van feestelyke aktivitei- ten, een propvol programma van 9 tot 17 september, waar men elke dag iets anders kan bele ven. Om er een paar te noemen: World Press Photo 1977, produk- tenshows, wielerronde, helicop- tervluchten, diverse exposities. optreden van blaaskapellen, dansgroepen, een muziekshow, officiële opening van de Dolie- goorbrug, opening van het nieuwe politiebureau, windsurf- wedstrijden. de Koets'n Keerls, etc. etc. Eigenlijk teveel om op te noemen In de agenda vindt u het hele programma. Ter af sluiting zal op 17 september het luchtruim boven Almelo gevuld zyn met een kleurig vuurwerk- Oplevering v, hofcomplex lo.Centraal. n het Klooster tijdens Alme- schouwspel symbool van een af sluiting van een reeks van festi viteiten en tegelijkertijd een symbool van een dynamisch nieuw Almelo. (Trip-Tips Streek-VVV Twente) Toekomst van de Regionale omroep in Nederland Vanaf half augustus wordt aan de Tongerseweg in Maastricht gewerkt aan een niet luxieus, maar wel zeer doelmatig gebouw, waar Radio Omroep zuid. de ROZ, als het niet erg tegen zit in 1979 hoopt in te trekken. Het is de eerste regionale studio, en wellicht ook de laatste, in Nederland die als zodanig wordt gebouwd. De stichtingskosten bedragen vijf en een half mil joen gulden (inclusief BTW), waarvan 1 miljoen wordt bijgedragen uit de pot van het District Zuid voor Aanvullende Civieltechnische Werken en dat zijn in deze tijd van bezuiniging niet zulke geringe bedragen. Ter gelegenheid van dit voor Limburg belangrijk feit hadden de redacties van de ROZ en de NOS een gesprek met commissaris, Drs. M. Dijkstra, verantwoordelijk voor regionale zaken bij de NOS, dat wij onze lezers niet willen onthouden, gezien de grote belangstelling, welke ook in deze con treien bestaat voor de regionale omroep, de RO- NO. as Drs. M. Dijkstra: 'Ook op lange termijn gezien gaat re gionale omroep een zeer goede toe komst tegemoet'. Dat is de mening van de kommissaris voor regionale za ken van de NOS, drs M. Dijkstra. Naar aanleiding van de bouw van de nieuwe ROZ-studio legde de redaktie van deze krant hem een aantal vragen voor over het thema 'De toekomst van de regio nale omroep' Red: De regionale omroep staat er goed voor. De laatste jaren zijn er nieuwe bijgekomen en uit onderzoeken blijkt, dat er relatief vee! meer naar regionale omroep wordt geluisterd dan naar de landelijke radioprogramma's. Hoe verklaart u die gunstige ontwik keling en die groeiende belangstelling? D: Een steekhoudende verklaring is natuurlijk moeilijk omdat je nooit pre cies weet wat de mensen beweegt y Maar het ligt wel een beetje voor de hand. De radio leent zich voor kleine verbanden. Vergelijk het maar met regionale dagbladen: ook daar is de positie gunstig. De mensen in de mo derne westerse maatschappij vinden blijkbaar dat ze via de televisie vol doende te weten komen wat er in de wereld gebeurt. Alle gndere media ge- gèbruiken ze blijkbaar liever om aan de weet te komen wat er in de eigen om geving gebeurt. De mensen interesse ren zich nu eenmaal meer voor wat er dicht bij huis gebeurt, dat is een bekend feit. Ook in de verre toekomst zal dat wel zo blijven. Ik zie voor regionale radio dan ook een zeer goede toe komst omdat deze goed kan aansluiten bij wat de mensen dagelijks interes seert. Red: Zestig procent van Nederland is nu voorzien van regionale omroep. Is dat naar uw mening genoeg, of is uit breiding wenselijk en mogelijk? En wat is het maximum aantal regionale om roepen voor ons land? D: Regionale omroep is iets dat voor het hele land van belang is. Ik meen niet, zoals de minister vindt, dat eerst de behoefte eraan moet blijken. Als be leid moet worden vastgesteld dat overal regionale omroep hoort te zijn, net zo goed als er overal regionale kranten zijn. Als we aanhouden dat er voor een regio nale etheromroep toch wel een luister- potentieel van een half tot anderhalf mil joen mensen moet zijn, dan betekent dat ruwweg minstens een verdubbeling van het huidige aantal regionale om roepen. Er zijn er nu zes. Precies is het natuurlijk niet te zeggen. Het hangt uiteraard ook af van de beschikbare zendfrekwenties. Red: Hoe ziet u de toekomstige taak van de NOS ten opzichte van de regio nale omroep? D: Daarmee kan je twee kanten uit. Je kunt zeggen (en dat zéggen sommigen ook): de NOS is er voor de landelijke omroep en heeft niets te maken met regionale omroep. Daar zou ik niet ge lukkig mee zijn. De wettelijke taken van de NOS, met name de niet-program- matische zoals de koördinerende taak, zouden ook voor regionale omroep kunnen gelden. Of de regionale pro gramma's ook geheel een NOS-taak zouden moeten zijn is een open vraag. Het zou heel goed kunnen dat de NOS in ieder geval de koördinerende en technisch-facilitaire taken volledig uit oefent en dat de regionale NOS-pro- gramma's zelfstandiger worden. For meel is dit voor de RONO en de ROZ nu niet het geval, hoewel zij in de praktijk een grote mate van zelfstan digheid betreffende het programma hebben. Op die manier zou de NOS dus in een zelfde verhouding tot alle regionale omroepen komen te staan als ze nu staat tot omroepen als de VARA, de NCRV enz. Zo'n verhouding is er nog niet, ook niet geheel met STAD en SROB, al is er wel samenwerking. Ik zou dat graag wel zo willen zien groeien. Red: Er is een wetswijziging voorge steld, waardoor er een fundamenteel andere financiering van de regionale omroep zou komen, dat wil zeggen door de regio zelf provinciale en lokale overheid] in plaats van uit de omroep- pot. De regionale omroep en ook andere instanties zijn tegen dit voornemen driftig in het geweer gekomen. Heeft dat al resultaat gehad? D: Ja. Ten eerste heeft de omroep er rekening mee gehouden en tegen de minister gezegd: doe dat niet voordat de konsekwenties goed zijn doordacht. Wat u nu doet is ondoordacht. Het is ook onbillijk. Omroep kost voor een groot gebied evenveel als voor een klein gebied, maar een groot gebied kan het gemakkelijker betalen. Ten tweede heeft de Kamer ernaar gelui sterd. Dat blijkt uit een aantal vragen dat is gesteld. Ook het standpunt van de minister verandert in goede richting, zij het dan volgens de regionale om roep lang niet ver genoeg. Hij heeft gezegd dat er voor de RONO en de ROZ de eerste vijf jaar geen verande ringen in de financiering komen. Voor de rest geldt dat de financiering moet passen binnen een wettelijk kader. Daarmee is de zaak nog niet opgelost, maar het is wel beter dan het was. Voor STAD en SROB is er overigens nog geen uitzicht geboden. De minister zegt: regionale radio is een welzijnsvoorziening. Wij zeggen: jawel, maar het is vooral een massakommuni- katiemiddel, waarvan de pluriformiteit gegarandeerd moet zijn en die er in het hele land moet komen. De minister zegt op zijn beurt weer: als er in het hele land regionale omroep is dan is het beter het centraal te betalen en niet door de desbetreffende regio. Daar zijn wij het mee eens. De vraag is dan wel waarom zo'n merkwaardige en riskante tussenstap nodig is. Daar komt bij dat de minister wel zegt dat de regio moet betalen, maar dat hij nog niet de aanvullende middelen voor die regio garandeert. Hij zegt in feite: je mag blijven bestaan maar je moet vooreerst zelf maar zien waar je het geld vandaan haalt. In feite dreigt dus bezuiniging op regionale omroep. Een punt is ook dat met deze aanpak het feit of er in een gebied regionale radio is of komt niet overwegend wordt be paald door de behoefte, zoals de mi nister stelt, maar veel meer door de tech nische en financiële mogelijkheden. Red: Behalve geld is er ook een zender c. q. frekwentie voor een regionale om roep van wezenlijk belang. Is er, ge zien de huidige zendersituatie, nog wel groei mogelijk voor de regionale om roep? D: Ja, met wat er op dit moment is kan je aanzienlijk uitbreiden en na 1979 -na de uitbreiding van de FM-band- nog meer. Maar ook nu al kunnen bij voorbeeld de grote steden. Zeeland, de kop van Noord-Holland wat dat betreft regionale omroep krijgen. Red: Over regionale televisie hoor je de laatste tijd weinig. Het is al radio wat in de regionale omroep de klok slaat. Hoe zou dat komen? D: Regionale televisie, waaronder ik een regulier uitzendend regionaal sta tion versta, heeft naar mijn idee binnen de Nederlandse verhoudingen geen kans. Ten eerste zijn daarvoor te veel geld en te veel vakbekwaamheid ver eist. Ten tweede moeten we bedenken dat het de landelijke televisie al moeilijk valt om een avond te vullen met eigen produkties. Er wordt veel gekocht. Als je ervan uitgaat dat regionale televisie niet als taak kan hebben het uitzenden van gekochte films en series, maar met eigen produkties uit de regio moet komen, dan is het de vraag of daar voor in een regio voldoende materiaal voorhanden is. Ik denk van niet. Waar ik wel wat in zie zijn kabeltelevisiesys temen op plaatselijk niveau, waarbij de tv een middel is bij onderwijs en vorming. Maar dat is iets heel anders dan regionale televisie. Red: De nieuwe studio van de ROZ is de eerste echte, a/s zodanig ontwor pen regionale radiostudio. Ziet u in de toekomst meer van deze gebouwen verrijzen? D: Ik denk van niet. Zo'n nieuwe studio is natuurlijk ideaal want je kunt al les zo efficient en goed mogelijk ont werpen, maar nieuwbouw is erg kost baar, zo kostbaar dat wij genoodzaakt zijn geweest ook bij deze nieuwbouw zeer ingrijpende wijzigingen aan te brengen om de kosten te drukken. De nieuwe ROZ-studio zal dan ook minder ideaal zijn dan wel gewenst zou zijn. Aangezien de middelen in de toekomst eerder beperkter dan ruimer zullen gaan worden zal het kompromis tussen een ideale studio en de kosten wel steeds bestaan uit het inrichten van een redelijk goede bestaande behuizing tot studio. Deze overwegingen speel den nog niet zo sterk toen de nieuw- bouwplannen van de ROZ ontstonden, dus gelukkig krijgt de ROZ een als zo danig opgezette regionale studio. Het zal wel de eerste en de laatste zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13