Spelen met meubels Drenthe: provincie van natuur en historie KINDERWAGEN MET RIANT UITZICHT Drenthe verder.... rtSWC, SPELREGELS SAMENHANG ZITHOEK o EETTAFEL NAAR DE MUUR UITPROBEREN OP PAPIER HOLTENS NIEUWSBLAD 9 naar de keuken opstap verhoogde vloer speelruimte Uit uw plafond komen twee draadjes. Er wordt veron dersteld dat u daaraan uw lamp zult ophangen. Tien tegen één dat netjes onder die lamp de zit- of eetgroep is opgesteld. Zo gaat dat. Zo zijn er veel kleine gegevens en een heleboel sleur en ge woonte die de plaats van de meubels bepalen We zijn hieraan zo gewend geraakt dat we dikwijls vergeten de vraag te stellen of het mis schien ook anders kan. Een andere opstelling om de sfeer gezelliger te maken, om meer ruimte te krijgen voor een nieuw meubel of omdat het voor het gezin praktischer zou zijn. Stoort u niet aan die lamp want er kan met slaphangend snoer gemakkelijk een aftakking worden gemaakt zodat u de grote tafel of de zitmeubelen best op een andere plaats kunt zetten. Voor de zit groep kunt u ook overstap pen op kleine staande lam pen die meestal meer sfeer geven dan zo'n lichtpuntje aan het plafond. Hunebedden. Van de 53 die er in ons land nog zijn. liggen er 52 in Drenthe, voornamelijk geconcentreerd op de Honds- rug. De afvallige bevindt zich in het Groningse Noord- 1 Laren. Zelfs een zekere koning Frederik van Denemarken zette af en toe zij n staatszaken opzij om zich af te vragen hoe men zo'n paar duizend jaar voor Christus in staat was om hunebedden te maken. Sommige.keitjes" wegen tenslotte niet minder dan twintig ton. Reconstructies en maquettes zijn te zien in het hunebeddenmuseum te Borger: 't Flint'hoes (Fred Flinstone van de gelijknamige t.v.-serie is niet zo maar aan zijn achternaam gekomen!). In dezelfde plaats is trouwens ook het grootste hunebed van Nederland te zien. Een tochtje door Drenthe leert dat zolang je buiten de grote plaatsen blyft (welke zijn dat hier eigenlijk?) je door een gebied trekt waar de natuur de overhand heeft: heide velden. bossen, vennetjes, zand verstuivingen (in Drenthe soms ook duinen genoemd) en het rivier tje de Drentse Aa met een indruk wekkend stroorndallandschap Verder krijg je al snel het idee dat alle Drenten in een boerderij wo nen. Rieten daken en de rode bak steen van de Groningse klei lijken buzonder populair te zijn Bereik je via de vaak zeer rustige wegen een gemeente dan wordt het al snel een liefhebberij om ..brinken" te tellen Zuid-Laren heeft er in ieder geval zeven De IJstijd leverde deze provincie naast de verzameling keien onder andere ook nog de Hondsrug op een heuvelachtig gebied van vijftig kilometer lengte tussen de stad Groningen en Emmen. De plaats namen Witteveen. Klazienaveen Hoogeveen doen ons nog herinne ren aan de weinig amusante tijden van de veenkolonieen Foto's van toen. gereedschappen, plaggehut- ten (O a in het openluchtmuseum De 7 Marken te Schoonoord) en natuurlijk „de verhalen" (waaron der veel spookverhalen) zijn de res tanten van een stukje Drentse vcengeschiedenis. Drenthe telt nog drie schaapkud dens Deze bevinden zich in Rui nep. Exloo en Westerbork Om mis schien een misverstand uit de weg te ruimen, de schapen dartelen niet alleen voor de toeristen rond Ze hebben wel degelyk een belang ruke functie om nog een ander Drents aspect in stand te houden de hei Schapen eten de jonge aan plant (O a berkjes»op die andersin een mum van tyd de hei zouden overwoekeren Terwijl Nederland langzamerhand bosarmer dreigt te worden, heeft Drenthe in vijftig jaar tijd haar bos gebied verdrievoudigd Eerlijk heidshalve moet wel even worden vermeld dat dit niet spontaan is gebeurd: de crisisjaren en de daar uit voortvloeiende werkverschaf fing is daar de oorzaak van. Een aardige attractie vinden we in Drouwen, behorend tot de gemee nte Borger Daar is de enige openlucht-drive-m-bioscoop die Nederland bezit Het ..doek" heeft zichtbaar vele weersgesteldheden getrotseerd, maar is toch in staat om regelmatig meestal zeer ge waagde filmbeelden op te vangen. Orvelte Je kan het bijna niet. voorstellen, maar een boerderij meer pl minder blijkt voor Drenthe niets uit te ma ken En bij nader inzien is dat heel goed te begrijpen Door allerlei om standigheden dreigen bijzondere exemplaren te verdwijnen Om deze tastbare brokjes geschiedenis te behouden, nam de burgemeester van Westerbork een initiatief In zijn gemeente had hij nog wel plaats om een aantal boerderijen van elders keurig te laten afbreken om ze vervolgens in het Wester- bokse dorpje Orvelte steen voor Steen te laten opbouwen Een le vendig dorpje is het resultaat. De boerderijen zijn normaal bewoond en het gonst van het kunstzinnig leven Er is een smederij, klom penmakerij. pottenbakkerij, hout zagerij. grafisch centrum, atelier voor textiele vormgeving en een kruidenierswinkeltje annex cate uit 1830 In de laatste gelegenheid kan gerust een borreltje worden gedronken ol een zak met zure bal len worden gekocht Wie m aktie wil komen kan zeer goed terecht in de Borekernof, een verblijfscentrum waar men allerlei cursussen en werkweken organi- i:,; X •:V •>-' seert met thema's zoals: video, ke ramiek. grafiek, textiel en natuur Een verrassende wending van een bezoek aan Orvelte kan een huif kartocht zijn. huifkar plus paard zijn hier te huur Behalve de vele wandelmogelijkheden is Drenthe de fietsprovincie bij uitstek Ruim driehonderd kilometer fietspaden doorkruisen de provincie De fiets- populanteit blijkt ook uit het groot aantal deelnemers dat de Drentse njwielvierdaagse ieder jaar weer trekt Dit jaar moest zelfs een deel nemersstop worden ingevoerd: ze ventien en een half duizend deel nemers hadden zich al opgegeven. Dat Drenthe voor velen een vakan- tieland is blykt wel uit de talrijke bungalowparken en campings, die in zeer mooie gedeelten van het Drentse land gelegen zijn De Drentse bungalowparken komen trouwens zeer voordelig tegemoet aan de moderne wens om zo nu en dan er eens een paar dagen tussen uit te wippen. Zij bieden, met uit zondering van de schoolvakanties, hun gasten een zgn Drents Week end aan Dat betekent een bungalow huren van vrijdagmiddag twee uur tot maandag twaalf uur De prijzen va neren van 72 tot 200 gulden. Bo vendien krijgt de gast zijn tweede Drents Weekend met 10r> korting en zijn derde met 15rr. Alle inlich tingen over Drenthe (Ook reserve- line van een Drents Weekend" by de Provinciale VVV Brink 42. As sen. tel 05920-1 43 24 bloemencorso Eelde met in de week voorafgaand aan het korso een hchtweek 6.10.13.17.20.24.»: en 31 augustus: Diever voorstelling in het open luchttheater van Shakespeare s De Storm 1 0 september bloemencorso Vledder- Fiéderiksoord Hele jaar Museum Kinderwereld Een sfeer vol museum gevestigd in hel Pie tershuys te Roden Brink 31 met onder andere een grote poppencol- lectie poppenhuizen fornuisjes serviezen boeken leermiddelen tafelspelen, stoommachines tin nen soldaatjes Openingstijden dagelijks 10-12 en 2-5 zondags 2-5 s Winters op maandag gesloten Als u uw meubels anders gaat opstellen, zijn er een paar spel regels waarvan u veel gemak kunt hebben. Allereerst moet u de meubels nooit schuin in een hoek zetten. Die driehoekige ruimte achter de kast bent u immers kwijt. Bovendien maken al die scheefstaande meubels uw kamer onrustig en rommelig Al les recht geeft winst aan ruimte, een duidelijke loopnehting en een rustiger aanzien. Staat een gezellig sfeertje voor op probeer dan eens een meer besloten zithoek te maken In een lange kamer kunt u dit be reiken door de bank of een lage kast dwars op de wand te zet ten Vaak kunnen bank en lage kast met de achterkanten tegen elkaar worden gezet. Zo'n op stelling maakt een duidelijke scheiding tussen het zit- en eet- gedeelte. In een gezin met jonge kinderen geeft deze opstelling de mogelijkheid het zitgedeelte wat luxueuzer in te richten. U kunt zelfs twee verschillende soorten vloerbedekking nemen. Voor het eetgedeelte waar de kinderen spelen neemt u vinyl, linoleum, sterke matting of platte tapijt tegels en voor het zitgedeelte een warm, hoogpolig tapijt. Hebt u parket dan kunt u de vloer van het zitgedeelte beleggen met een groot los kleed. U kunt nog verder gaan en de vloer van hef zitgedeelte 18 cm. verhogen door er een tweede vloer op te leggen. De scheiding tussen beide leef ruimten wordt dan nog nadruk kelijker. De fauteuils, tafel en bank of banken moeten onderling een zeker verband tonen. Dus vooral niet te ver uit elkaar en zonodig hoektafels gebruiken om meer samenhang te krygen. Hoekta fels zijn erg handig in gebruik en geven tevens de kans een paar gezellige tafellampen naast de bank te plaatsen. Vaak zul len een paar bijzettafels nodig zijn omdat de lage tafel in het midden moeilijk bereikbaar is vanuit de zitmeubels. Tussen de zitmeubels en de lage wandmeubel met televisie /inyl lage kast eetgroep Sa 6 personen zitgroep 6a7 personen O- -O -d- -6- -0- -6 i- A AFMETINGEN KAMER 680*380 err 1 tafel in het midden moet 40 a 45 cm loopruimte aanwezig zijn. Meer ruimte verstoort de beslo tenheid. Ronde tafels vergroten de afstand tot de zitmeubels en zijn daardoor iets minder handig om een kopje of glas weg te zetten dan een rechthoekige. Hier staat tegenover dat ronde tafels meer loopruimte geven en iets vriendelijker aandoen. De traditie wil, dat de grote ta fel met stoelen netjes middenin de kamer wordt gezet. In dit geval in het midden van het eetgedeelte. Uw eethoek krijgt echter meer beslotenheid en dus meer gezelligheid door dit meu belgroepje uit het midden, voor het raam of tegen de wand te zetten U krijgt dan bovendien meer loopruimte en voor de kinderen meer speelruimte. Hebt u een ronde tafel bekijk dan eens of een plaatsing nadrukke lijk uit het midden - liefst meer naar een van de kamerhoeken - de eetgroep gezelliger maakt Hoe u de grote tafel ook plaatst, altijd moet voldoende ruimte aanwezig zyn. Een ruimte van 100 cm. tussen tafel en wand of kast voldoet nog be ter. Let bij het maken van een nieuwe opstelling ook op opend raaiende deuren van kamer, muurkasten en bergmeubels, Als een tafel van 120x80 cm te- grn de wand of voor het raam wordt gezetkunt u vyf stoelen kwijt Door een blad uit te trekken lukt het meestal wel dne stoelen aan elke lange zijde te plaatsen. U hebt dan een eethoek met zeven stoelen. Er zijn trouwens ook extra grote eettafels in de handel voor drie stoelen aan de lange kanten Moet u nog een eetgroep aan schaffen neem dan in elk geval zes stoelen. U kunt dan wat het plaatsen betreft alle kanten uit. Wat de verlichting betreft maakt u zonodig een aftakking met slaphangend snoer. Twee kelk- vormige lampen op gelijke hoogte en ongeveer 60 cm bo ven het tafelblad doen het ere goed Vooral de modellen die het licht op de tafel werpen ge ven een intiem sfeertje. Om een andere meubelopstelling t,e maken is het echt niet nodig dat u met uw meubels gaat sjouwen. Dat kan anders. U neemt een vel papier - etalage karton is erg handig - en tekent daarop een plaatgrond van uw kamer op schaal 1 20 (één op twintig) Dit wil zeggen dat u elke maat door twintig moet de len. Is uw kamer 680 cm. lang dar deelt u 680 door 20 De uitr komst is 34 cm. De lyn die op uw tekening de lange wand voorstelt wordt dan 34 cm. lang Bevindt de kamerdeur zich op 240 cm. uit de hoek. dan wordt dat op uw schets 240 20 is- 12 cm. Deuren, ramen en schoor steenparty geeft u op de juiste plaats aan met een paar dwars- streepjes. Nu moet u van uw meubels plattegrondjes gaan maken, liefst op anders gekleurd etalagekarton. De hoogtemakten spelen geen rol Meet het blad van uw tafel 120x80 cm. dan te kent u een rechthoekje van 6x4 cm. Dus ook nu elke maat de len door 20. Meten uw fauteuils buitenwerks 80 x 80 cm. dan worden dat op uw tekening rechthoekjes van 4x4 cm. Hebt u alle meubelplattegrondjes ge tekend - vergeet de televisie niet dan knipt u ze uit. De losse meubelplattegrondjes legt u op de plattegrondtekening van de kamer en nu kunt u naar harte lust gaan schuiven met kasten, tafels en stoelen zonder dat dit ook maar één zweetdruppel kost. Let u wel op de draairich ting van de deuren, de noodza kelijke loopruimte en de eerder genoemde maten bij de zitgroep en de eettafel. Vergeet niet dat hoge meubels - dus ook wanden een bredere loopruimte verlan gen dan lage fauteuils en lage tafels. Als tussen bankzitting en lage tafel 25 cm. ruimte zou zijn, kunt u er best met uw benen tussendoor schuifelen. Maar tus sen een bank en een hoog wan dmeubel moet toch minstens 60 cm ruimte aanwezig zijn om er langs te kunnen lopen. Als u een binnenhuisarchitect om raad vraagt, gaat hij echt niet met uw meubels slepen. Hij maakt een plan aan de hand van losse plattegrondjes. Net als u.... U kunt van het werken met plattegronden zelfs een spel ma ken. Laat alle gezinsleden zon der beinvloeding door anderen een nieuwe indeling aangeven. Het plan dat de meeste punten krygt. wordt uitgevoerd. Na een tijdje in Nederland niet verkrijgbaar te zijn geweest is de zogenaamde „Panorama"-kinderwagen weer terug. Het is een welkome en praktische aanvulling op het totale assortiment kinderwagens. Het grote voordeel van zo'n 'a noramawagen is dat baby's in een zeer \roeg stadium impressies opdoen uit hun omgeving. Op het belang biervan wordt door veel kinderpsychologen gewezen. Vooral voor de zogenaamde „buikliggertjes" is deze kinderwagen met een vrij uitzicht een stuk aantrekkelijker dan de traditionele wagen, waar ze - wanneer ze niet slapen alleen de eentonige achterwand kunnen bekijken Voor de moeder heeft deze kinderwagen het grote voordeel dat ai van grote afstand kan worden opgemerkt wat de baby doet. Het verstelbare zonnescherm aan de achterkant kan voorkomen dat te felle zon door het venster naar binnen komt Ook de zijkanten kunnen aan de binnenkant worden afgesloten, zodat de Panorama wagen dan veranderd is in een traditionele kinderwagen. De wagen heeft riemvering; de hoog beves tigde remmen (op twee wielen) voorkomen hinder bij opstapjes, trappen enz. Het onderstel van deze wagen isextra beveiligd tegen inklappen. De wagen is verkrijgbaar in verschillende uitvoeringen en materialen Importeur is Bebietrend b.v in Augustinusga (Fr i.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9