IcJtWiil concerten 1 weeae ivamer v commentaar op e mancip atienota reductiebon Wandelen en fietsen met de ANWB Waar gaan we heen aao iddgl kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Thérèse Steinmetz Trio Nico van der Linden jr. Farce Majeure Rabobank Q INTERPOLIS "si1 „Wat is emancipatie?" VOOR DE VROUW v o O (l't BIBBBBBBBBBBBBBBlllQUBll Vanuit Holten HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 AUGUSTUS 1977 - PAGINA 5 fromenadeconcerten it Enschede /Borne p zondag 11 september geeft fet Overijssels Philharmonisch rkest onder leiding van Frits mienk om 20.15 uur een Pro- lenadeconcert in de Diekman- al te Enschede evenals op za- ?rdag 17 september in de Eve- ementenhal te Borne. Aan deze oncerten wordt medewerking erleend door Thérèse Stein- »etz, het Trio Nico van der linden jr. en Farce Majeure. lat zijn nu Promenadeconcer- tn, zult u zich misschien afvra- gn. In Engeland kende men de Fomenadeconcerten, al spoedig atekort tot ..Proms" omdat ze stande .werden aangehoord, al ill 1895 In dat jaar werd Sir Hnry J Wood dirigent van het orest dat in Queen's Hall con- ceïeerde. Deze concerten droe- gei de naam Promenadeconcer- ten Het werd een concertgebeu- renin een reeks van uitvoerin- ger dat een enorm belangrijke plats innam in het Londense mulekleven en dat later, ook al doo toedoen van de BBC, voor heel Engeland een begrip werd Wan wie kent niet „The last mgh of the Proms"? Ookin Nederland kent men nu de ;romenadeconcerten, zij het dan volgens een eigen formule en op Nederlandse leest ge- scheid Deze geschiedenis be gon acht jaar geleden in Nood-Brabant, waar het initia tief werd genomen door het Bralants Orkest Ter opening van het concertseizoen werd dooi heel Noord-Brabant een se rie lan negen „Proms" gebracht met de bedoeling een breder publek met het populaire con- certjebeuren te benaderen Dit had zoveel succes, zodat beslo ten verd het Brabantse initiatief tot een landelijk evenement te maken In 1976 werd het voor het eerst landelijk geïntrodu ceerd en er werden vijftig con certen gegeven door het hele land. Ook dit jaar vindt deze gigantische Prom-ouverture" plaats, waarmee het concertseizoen 1977 wordt geopend. Ook dit jaar worden er vijftig concerten ge geven in vijftig plaatsen, die half augustus beginnen en waarvan het laatste concert wordt gege ven eind oktober De bedoeling van de Promena deconcerten is om een eind te maken aan de opvatting dat klassieke muziek en een symfonie-orkest bestemd zijn voor een elitaire groep Men wil aantonen dat er heel wat klas sieke muziek is die het aanho ren voor iedereen meer dan waard is De Stichting Prome nadeconcerten heeft een formule bedacht die tegemoet komt aan o a mensen die niet onafgebro ken naar klassieke muziek kun nen luisteren, ook al brengt men goed in het gehoor liggende mu ziek De klassie'ke muziek wordt afgewisseld of zelfs gecombi neerd met muziek van een an der genre en zelfs met andere vormen van kunst, zoals chan sons. cabaretnummers en derge lijke De ervaring heeft geleerd dat een en ander heel goed te combineren is De muziek die uitgevoerd wordt is bijvoorbeeld van Bocchenni. Von Gluck. Handel. Khachaturian. Mozart. Offenbach. Rossini, Tsjaikowski en Wagner, maar ook van Ge orge Gershwin. Cole Porter en Richard Rodgers. Een Promconcert, maar dat zal inmiddels wel duidelijk gewor den zijn, is geen stijve verto ning. geen formeel gedoe Or kestleden. artiesten en publiek zijn in vrijetijdskleding en je kunt gaan zitten waar je wilt: er zijn geen besproken plaatsen. Natuurlijk zijn deze concerten voor de organisatoren vrij prij zig. want er komt nogal wat kijken voor zaalhuur. salarissen, publiciteit en andere zaken. Ge lukkig worden de Promconcer- ten op grote schaal mogelijk gemaakt door sponsoring. Het is een belangrijk feit dat de netto-opbrengst van de concer ten bestemd is voor het Neder landse Rode Kruis. Het Overijssels Philharmonisch Orkest Dirigent: Frits Smienk met medewerking van Dronten 9 september De Meerpaal Zwolle 10 september IJsselhal Enschede 11 september Diekmaphal Deventer 15 september Sporthal Steenwijk 16 september De Meenthe Borne 17 september Evenementenhal Aanvang: 20.15 uur Zaal open: 19.30 uur. De netto-opbrengst van de concerten is bestemd voor het Rode Kruis. verzekeringen W verzekeringen Tubantia/Dagblad van het Oosten Deze reductiecoupon wordt u aangeboden door de gezamenlijke sponsors en geeft recht op een reductie van 2,50 per toegangsbewijs van 11 Kaartverkoop bij de kantoren van de Rabobank alsmede bij de kantoren van deze krant. 1 TiT/vrvri rv n rn AV ~\T Emancipatie is iets, dat via langzariTe veranderingen zal ontstaan, een groeiproces dat niet van bovenaf opgelegd kan worden, maar van onderop gedragen moet worden. Emancipatie heeft volgens deze visie niet alleen te maken met het inhalen van achterstan den van vrouwen. Veel belangrijker is, dat de tot dusver zo vanzelfsprekende rolverdeling tussen man nen en vrouwen gaat verschuiven. Dat betekent dat op korte termijn vrouwen de kans moeten krijgen om hun eigen waarden te ontdekken en op grond van die waarden deel te nemen aan het maatschappelijke le ven. Het betekent ook, dat een herwaardering nodig is, bij mannen en vrouwen, van dat wat altijc „ty pisch vrouwelijk" en „typisch mannelijk" was. De regering wil daarvoor voorwaarden schepp 1 zo dat die verandering en die groei, die zich de laatste jaren al meer en meer aftekenden, niet belemmerd worden maar juist voldoende ruimte krijgen. Dat houdt in, dat men stimulansen wil geven en soepel wil inspelen op nieuwe ontwikkelingen in de samen leving. Hoe dat precies in de praktijk moet worden gebracht, zal in de komende jaren vooral te lezen zijn in de memories van toelichting van de ministe ries die, ieder op hun eigen terrein, bij de emancipa tie van de vrouw betrokken zijn, aldus de nota van de regering „Emancipatie, proces van verandering en groei", die zij, twee dagen voor de verkiezingen, juist toen de kaping en gijzeling in Drente aller aandacht opeiste, stuurde naar de Tweede Kamer. De ANWB organiseert op 27 en 28 augustus en 3 en 4 septem ber a.s. de Holterbergwandeling vanuit Holten (0>. Voor deze wandeling zijn drie geheel nieuwe routes sSmengesteld, waardoor men niet alleen ken nis kan meken met de beboste heuvels (hier en daar met hei develden, die dan nog mooi in bloei staan) maar ook met het landschap aan de voet van de Holterberg, waar met houtwal len omzoomde wegen zich langs akkers, weilanden en boerderi jen slingeren. De drie routes zijn resp ca 7. 13 en 18 km lang Het meene men van een hond is toege staan. op voorwaarde dat deze voortdurend aangelijnd blijft Op dezelfde weekeinden organi seert de ANWB de Sallandfiets- tocht vanuit Holten <Oi Deze tocht biedt afwisseling in over vloed. Het rijk geschakeerde landschap is samengesteld uit bos en heide, heuvels en vlak ten. akkers en weilanden, boer derijen en beekdalen. Deze pracht wordt doorsneden door fietspaden en boerenweggetjes, waai: men weinig auto's tegen komt en dikwijls beschut door weelderige houtsingels kan fiet sen Men 1 eeft keuze uit 2 rou tes van ca .29 km lang. die men kan combineren tot één route van 58 km De wrirekpost voor zowel de wandeling aU d« fietstocht is op beide week» nden gevestigd in cafe De Biesn-i Stationsstraat 10 te Holtt «schuin tegenover het NS-stationi. waar men op genoemde dagen tussen 09 00 en 14 30 uur d<- routebeschrijvingen kan afhalen. Indien men de fietstocht op een huurfiets wil maken dan kan men déze telefonisch reserveren bij de fa Joh Aanstoot. Larens- eweg 8-12 te Holten, tel 05483- 2980 De pnjs voor deelname bedraagt voor Houders van het ANWB Wandel- en Fietsbewijs f0,75, ANWB-leden f 2.50; Niet-leden f5.-. Kinderen tot 12 jaar (onder geleide) gratis. In de nota kan men lezen wat de regering tot nu toe gedaan heeft op het terrein van de emancipatie, hoe zij denkt over maatregelen die genomen moe ten worden en op welke manier dat moet gebeuren Het is een raamwerk voor het toekomstige beleid, waarin de nadruk wordt gelegd óp de samenhang tussen de maatregelen op de verschil lende relevante beleidsterreinen In de komende jaren wil de re gering voorrang .geven aan - het wegnemen van discrimina tie in wetgeving en bestuur maatregelen en activiteiten die bijdragen aan bewustwording - maatregelen en activiteiten die voorwaarden scheppen - onderzoek - verspreiding van informatie die van belang is voor het emancipatiebeleid, van de over heid en maatschappelijke orga nisaties. Om een samenhangend beleid „op te starten" en daarna vast te houden, is er onlangs een In- terdep» rtementale Coördinatie commissie Emancipatiebeleid ingesteld, waarin de 10 meest betrokken departementen zitting hebben Bovendien zijn kortge leden op enkele van de ministe ries. die het meest direct met de emancipatie te maken hebben, interne coördinatiegroepen inge steld Twee CRM-ambtenaren zijn zeer nauw betrokken geweest bij de samenstelling van de emancipa tienota Drs. R G Deibeihoofd van de Afdeling Algemene Maatschappelijke Aangelegenhe den en drs T Dijkstra, coördi natie van het geheel Enkele ci taten uit een interview in „Tref punt". waarin zy de nota toe lichtten „Het is in de eerste plaats een raamwerk voor een sa- mhan- gend beleid Daarnaast vorden ook meer concrete maaliegelen genoemd op het gebied van on derzoek en voorlichting bijvoor beeld En omdat het een beleid in ontwikkeling is. zyn dat ook de eerst aangewezen terreinen om concrete maatregelen te ne men In de nota wordt erkend er is een veranderingsproces aan de gang. Er is een voorhoedegroep, die voor zover we hel kunnen zien nog vrij klein is. maar die belangrijke verandering op gang probeert te brengen. En die voorhoedegroep willen we wel ondersteunen. I)at is belangrijk vind ik. Voor de verdere voort gang van het veranderingspro ces is immers essentieel dat grotere groepen van de bevol king erbij worden betrokken. Heel geleidelijk aan zal toch ieder in eigen tempo en op ei gen wijze meegroeien naar een situatie waarin de rol van man en vrouw niet langer geént is op tradities. Voorhoedegroepen kunnen hierin een belangrijke speerpuntfunctie vervullen. Verder worden op het terrein van het emancipatiewerk en van de geestelijke gezondheidszorg zaken genoemd voor de korte termijn waar ook de emancipa tiebeweging iets mee kan. Ze zijn bescheiden - dié maatrege len - maar voor vrouwen die in een of ander kader iets willen opzetten geeft het best ruimte En ik wil er wel bij zeggen, dat ik dat op dit moment princi pieel heel goed vind. dat dat bescheiden maatregelen zijn - ze staan namelyk niet los van wat er allemaal aan voorzieningen e d bestaat Kenmerk is juist dat ze een stimulerend, ver nieuwend effect hebben op het bestaande En dat is essentieel. Het is een veel langere weg dan een losstaande, van bovenaf ge- edingeerde aparte maatregel - da s waar. Maar je bent op de goede plaats bezig en dat moet voor de ontwikkeling van een emancipatiebeleid primair staan. Een paar van die tijdelijke maatregelen zijn: - het verder uitbouwen of vesti gen van een beperkt netwerk van emancipatiesteunpunten binnen de bestaande kaders, het ondersteunen van experi mentele projecten waarbij sprake is van nieuwe initiatie ven en waarvan stimulansen kunnen worden verwacht met betrekking tot het emancipatie proces, - ondersteunmg cq. stimulering van projecten die gericht zijn op een aanvullende vorm van hulp verlening ten behoeve van die vrouwen die thans de huisarts confronteren met problemen die met medische maatregelen al leen niet kunnen worden opge lost. - de ondersteuning van allerlei voorlichtingsprojecten. bijvoor beeld voor hulpverleners en huisartsen, werkers binnen het sociaal-cultureel werk. of voor bepaalde doelgroepen in de be volking. Je kunt hierbij denken aan ver schillende soorten projecten met een bewustmakingsfunctie. Met behulp van folders en brochures, maar ook in de vorm van ka dertrainingen bijvoorbeeld, kan zo'n project mensen in be- paaalde werksoorten attent ma ken op de emancipatoire invals hoek en datzelfde werk eens la ten zien door de ogen van een vrouw. die de rolverdeling man/vrouw kritisch analyseert. Als je de twee inleidende hoofd stukken goed leest, dan komt door een zeer fundamentele be schouwing uit. Een zeer duide lijke erkenning van de kant van de regering Erkenning van het belang van de emancipatie. Er kenning ook van het feit dat er nu iets niet klopt - dat de koek helemaal niet eerlijk is verdeeld over vrouwen en mannen - dat dat heel diep is ingeworteld in onze cultuur en ons maatschap pelijk bestel. En dat we er alle maal - met onze huisjes, boompjes-beestjes naar zijn gaan staan Tijdelijk. Het hele beleid is erop gericht, dat staat ook met zoveel woor den in de nota. alle voorzienin gen en projecten als tijdelijk te beschouwen Op den duur zal alles ingepast moeten worden in het bestaande Er moet geen nieuwe categorie emancipatie" komen. Dat moet op alle moge lijke manieren voorkomen wor den. De neiging is er natuurlijk om toe te geven aan een druk vanuit het veld om allerlei spe cifieke maatregelen te nemen. Dat kan dan wel, maar het moet een tijdelijke zaak zijn. Al heel gauw is een zaak - zelfs al heb je die in onderlinge af spraak als iets tijdelijks gepre senteerd - geïnstitutionaliseerd en niet meer weg te branden. Dat is de moeilijkheid waarmee we zitten by de opbouw van dit beleid. We moeten er voor zor gen de mogefijkheid open te houden, de maatregelen die nu dan tydelijk een specifiek karak ter hebben, binnen de kortst mogelijke tijd te integreren in het kader van de normale sub sidieregelingen. De nota werd twee dagen voor DEVENTER Luxor 1, Brink 20, tel. 18662, week- film 18 t.m. wo. 24 aug.: Jaws. 12 jr.; nacht. vr. 19 aug. 23 00 uur: De wellustige maagd. 16 jr.; matinee zo. 21 aug. 14.00 uur- Sjors en Sjimmie in het land der reuzen, a l. Aanvangstijden weekfilm werkd. 20 uur. za. 18.30 en 21.00 uur, zo. 16 00. 18.30 en 21.00 uur. Nacht 23 00 uur. Mat. 14.00 uur. Luxor2, Roggestraat 3-5, tel. 18662, weekfilm do. 18 t.m. 24 aug.: Een brug te ver (9e week) 12 jr., nacht, vr 19 aug. 23 30 uur: V/ie is er bang voor Virginia V/oolf, 16 jr. Aanvan gstijden weekfilm werkd. 20.15, za. 20.15, zo. 15.00 en 20.15 uur. E.D.B. Theater, Smedenstraat 10, tel. 13615, weekfilm do. 18 t.m. wo. 24 aug.: Ilsa, de wolvin van de SS. 16 jr., nacht vr. 19 aug. 23.00, za. 20 aug. 23.30 uur: De slag om Enge land. 16 jr.; matinee za. 19 aug. en zo. 20 aug. 14.00 uur: Goliath ver overt Damascus, a.l. Aanvan gstijden werkd. weekfilm 20 00 uur. za. 18.30 ea20.00 uur, 16.00,18.30 en 21.00 uur. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100, weekfilm do. 18 t.m. wo. 24 aug.: A star is born (3e week) 12 jr.; nacht. vr. 19 aug. 23.00 en za. 20 aug. 24.00 uur: Bite the bullet, 16 jr.; matinee za. zo. wo. 14.00 uur: Laurel en Hardy in grof geschut. Cave du Tertre, Jaarsraa Wooncin- trum, Bergstraat 48, tel. 18494, ge opend: gewone winkeltijden (ma. gesloten) t.m. 21 sept. Marianne van Hooff, aquarellen, etsen, olie verven. Openbare leeszaal Kunst Rondom, Brink 70, tel. 13506, geopend: di. t.m. vrij. 10-12 en 19-21, za. 10-17 uur, t.m. 27 aug. Hans Keizer, Kos tuumontwerpen. Stadsbibliotheek, Klooster 3, tel. 16512, geopend: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 uur, wo. ook 18-20.45 uur, In Deventer gedrukt, in Deventer bewaard, 1477-1977. Nederlands Albert Schweitzer Centrum, Brink 89, tel. 19675, ge opend: di. t.m. vrij. 9-12 en 14-17 uur, za. 13-16 uur, permanente ex positie over leven en werk van Al- bert Schweitzer. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556, geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 uur.zo 14-17 uur, een prent voor een cent. In Deventer ge drukte prenten Galerij Lenten, Kletterstraat 25- 27, tel. 21815, geopend: wo. t.m. za. 10-12 en 14-17 uur, zo. 14-17 uur, schilderijen, beeldhouwwerken, grafiek, keramiek 1850-heden. Museum De Drie Haringen, Brink 55, tel. 14556, kostuums, speelgoed en kostuumpoppen. Museum voor mechanisch speel goed, Noordenbergstraat 9, tel. 19739, mechanisch speelgoed uit de collectie Stekelenburg Openings tijden van de musea. di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 uur. zo. 14-17 uur. Kunstuitleen, Grote Poot 19, tel. 11848, geopend: di. t.m. vrij. 14-18 uur. do. ook 19-21 uur, za. 10-12.30 en 14-17 uur Muziek in en rondom de Grote Kerk za. 20 aug. 20.15 uur, orge lconcert Jan Jongepier. Zo. 21 aug. 19.00 uur, kantatedienst J.S Bach. Ich will den Kreuzstab. Regiocontact, Vecht, Veluwe, IJs- selstreek, 055-218786 (na 18 uur) za. 20 aug. start 10.30-10 45 te Raalte in de Leeren Lampe. Luttenbergfiets- tocht ong. 40 km, met wandeling o.l.v. Stichting Het Overijssels Landschap Bolwerksmolen, Bolwerksweg 8, tel. 15040, geopend voor bezichti ging di. cn za. 9-17 uur. Deventer stadsfeesten i.v.m. 500 jaar boekdrukkunst in Deventer, 1-10 sept. Programma verkrijgbaar bij VVV Deventer' de Kamerverkiezingen gepresen teerd, letterlyk op de valreep. De vraag is natuurlijk of de nieuwe regering emancipatie van de vrouw prioriteit in het beleid geeft. „Deze regering heeft dat wel uitgesproken, maar een vólgende regering zal het waar moeten maken. Niet alleen in het be schikbaar stellen van meer geld, maar vooral in het inzetten van meer menskracht op de depar tementen. Vooral ook de inter departementale coördinatie zal erg veel vragen en erg belang- ryk zijn als een motor voor de ontwikkeling van de zaak bij de andere departementen." De Tweede Kamer heeft al spoedig na het verschynen van de nota een bijzondere commis sie ingesteld, belast met het voorbereidend onderzoek naar deze nota over het emancipatie beleid. Via een bericht in de Staatscourant heeft de commis sie iedereen uitgenodigd com mentaar te leveren op de nota. Dat - schriftelijk - commentaar moet uiterlyk vrijdag 30 sep tember 1977 binnen zijn bij de griffier, mr. B. Nieuwenhuizen, Binnenhof la. Den Haag De nota zelf (Kamerstuk 14496) kost 7,50 en is te koop by de Staat suitgeverij, Christoffel PlantiJn- straat. Den Haag, tel. 070- 83 45 07.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5