Yogalessenin Holten Engels onderwijs aan volwassenen - cursusjaar '77-78 DE VERZORGING VAN KAMERPLANTEN PAARD MAN EN Milieubewuster leven vereist kennis van dat milieu TOYOTA Uitleencijfers Bibliotheekcentrale West-Overijssel Jaarlijkse landelijke contactdag over Arm en Rijk" Verwijderen van roest 18-EP-93 Institute of English Studies Over lste halfjaar 1971 AUTOBEDRIJF J. Z. BALTES B.V. ALLE MODELLEN HOLTENS NIEUWSBLAD - 19 AUGUSTUS 1977 - PAGINA De Stichting voor sociaal en cultureel werk voor Holten heeft plannen om te gaan star ten met yogalessen. Alvorens men echter wil overgaan tot de definitieve vaststelling van de lessen wil men peilen of er voldoende belangstelling be staat voor deze lessen. Yoga betekent in feite juk. Een juk verbindt twee lasten met el kaar en geeft de mogelijkheid ze in het midden in evenwicht te houden. Alles heeft bijsturing nodig wil het in evenwicht blij ven. aangezien het leven bewe ging is. Het is dus mogelijk het evenwicht tussen lichaam en ge est op de juiste plaats te hou den. Onevenwichtigheid is er vaak de oorzaak van dat we on szelf onophoudelijk frusteren en anderen en onszelf ongelukkig maken. Zolang we de oorzaak buiten onszelf proberen te vin den. blijven we verstrikt in de problemen. Met yoga willen we dus kortweg: bewust worden, ervaren en beleven van ons li- Voor velen is de vakantie weer afgelopen. In het kader van de Permanente Educatie worden de navolgende mondelinge avondcursussen ge geven o.a te GOOR. HENGE LO. LOCHEM en RIJSSEN: ENGELS Elementair 1 Conversatie Spreekvaardigheid Commercieel Engels (alleen te Hengelo) Cambridge first certificate Ook dagopleidingen te Hengelo Plaatsen van opleiding: Goor - Nivon gebouw, Nachte gaalstraat 4 Hengelo - Driene Mavo. Mus- senstraat 30. Ontmoetingscen trum ..Cirkel", Pastoriestraat 33 (dagopleidingen) Lochem - Gem Mavo Starings- chool. van Lutterveltplem 4a RIJSSEN - Vergaderzaal - Gym nastieklokaal. Schoolstraat Het aantal deelnemers per cur susgroep is beperkt. Aanvang van de cursussen: medio sep tember 1977 BEDRIJFSOPLEIDINGEN Alle opleidingen kunnen intern bij bedrijven worden verzorgd. CURSUSSEN IN ENGELAND In Engeland is het Institute of English Studies met een train ingscentrum gevestigd te Bour nemouth. Informatie over de opleidingen wordt gaarne verstrekt telefo nisch onder de nummers 05750 - 2 20 46 en 08385-1 60 00 U kunt ze ook schriftelijk aanvragen bij IES. Emmerikseweg 403. Zutp- hen. De spektakulaire groei in de uitleencijfers, veroor zaakt door de toeloop van kontributievrije jeugdlezers is tot stil stand gekomen, ja ver toont zelfs in een aantal bibliotheken een dalende lijn. Het is duidelijk: het nieuwtje is eraf, wij gaan weer over tot de orde van de dag. Met andere woorden: hoe kunnen wij de lezers en lezertjes op de beste manier weer helpen bij hun studie en opleiding of aan andere (of dezelfde) lezers vol doende bieden voor hun ontspanning. De tendens die zich bij het opmaken van de ba lans in januari al afte kende, heeft zich in ver sterkte mate doorgezet. Veel nieuwe aanloop van lezers, een te gering tite- laanbod van boeken, na een (te) snelle stijging van het aantal uitge leende boeken (slijtage!): een daling in de belang stelling. Aan een kant prettig voor de bibliot heken: de adempauze die nodig is om stukje bij beetje weer op peil te komen; aan de andere kant sneu voor de lezers die kwamen en weer ver trokken. Tot de bibliotheken met de grootste stijging behoorden Oud leusen (41%). Hoonhorst i25.6% Broekland (22 6' Aadorp (21,7%), Rouveen (21.1' 1 Ma- nënberg 116,5%Markelo (15.2%>. Bathmen 151 Blok zijl (14,9%). VVierden <14.7% i, Nieuwleusen <13.7%) en Lutten (13.1%). De gemiddelde stijging ten op zichte van het eerste halljaar 1976 van alle 58 aangesloten bi bliotheken bedroeg 5.3% tegen 12% over dezelfde periode in 1976 t.O.v. 1975 De prognose voor 1977 is dat alle bibliotheken by elkaar de vier miljoen uitleningen net met zullen halen (het worden er waarschynlyk 3 850 OOOi Ter her innering in 1971 boekten ze met elkaar net twee miljoen uitle ningen. De nieuwbouw in Giethoorn na dert zijn einde. In de loop van september zal het nieuwe bi bliotheekgebouw betrokken kunnen worden De uitbreiding van het centrale gebouw in Berkum krijgt contouren Begm volgend jaar zal deze in gebruik worden genomen Aanbesteed is de nieuwbouw van de bibliotheek te Vroom- shoopin het uitbreidingsplan Nleuwoord. In voorbereiding is de nieuw bouw van de bibliotheek te Kloosterhaar. In een drietal grotere bibliothe ken (Hardenberg. Raalte. Steen- wyk) is inmiddels een fotogra fisch uitleenregistratiesysteem in gebruik genomen dat het pers oneel veel werk uit handen neemt Een betere service verlening is mogelyk in de bi bliotheken van Hardenberg, Nij- verdal. Raalte. Rijssen en Steenwijk waar de lezers, ter plaatse de door hen gewenste informatie uit tijdschriften, en cyclopedieën eu direkt kunnen meenemen met behulp van een fotokopieerapparaat UILEENCIJFERS HOLTEN le halljaar 1977 6448Ü 1976 60877 Er zit nog groei in chaam. het versterken daarvan of herstellen, het gezonder en soepeler maken van alle delen van dat lichaam en de houding daarvan. Het verschil tussen yoga en sport is dat we bij het laatste meestal alleen energie afstaan te wijl we bij yoga juist energie opnemen Vooral in deze drukke tijd, waarin we steeds meer worden meegesleurd en dienten gevolge allerlei ongemakken te genkomen kan yoga- al of niet op doktersadvies, een belang rijke verlichting betekenen. Door middel van ademhalingsoefenin gen en bepaalde houdingen stelt yoga ons in staat het funktione- ren van spieren en organen be wust te worden en daardoor ge zonder en soepeler te gaan le ven. De yogalessen zijn niet aan leeftijd gebonden, tijdens het uur zullen de diverse methoden aan bod komen waarna er ge- zamelijk zal worden nagepraat over de ervaringen. Indien er voor de lessen voldoende be langstelling bestaat, zullen ze waarschynlijk onder leiding staan van mej. Patricia Ooster ling uit Raalte en zullen plaats vinden in een de gebouwen van de stichting. De kosten voor de lessen staan nog niet geheel vast. waarschynlijk zullen deze rond de 25 a 30 gulden per maand bedragen. Dit echter on der het voorbehoud dat de deelname toereikend is Voorlo pige opgave kan geschieden by de stichting sociaal cultureel werk of hij mevr G. van der Meer, Canadastraat 35 in Holten, telefoon 15 49 Na verloop van tijd ontvangt men dan bericht óver het al dan niet starten van de lessen en kan men zich defi nitief aanmelden Door het gemeentebestuur van Holten werd dinsdagmorgen in hotel Vosman aanbesteed het ma ken van een rioolwatertransport leiding met bijkomende werken vanaf de recreatiebedrijven „De Prins" en „Twenhaarsveld" (1640 pvc-buizen en ca. 825 vrijevallei- ding pvc) onder directie van het raadgevend ingenieursbureau Witteveen en Bos te Deventer en de dienst gemeentewerken. Ingeschreven werd als volgt (incl. resp. excl. risicoregeling). BV We genbouw KBW Beilen f 212.000,- resp. f217.000,-; Krekel Holten BV f 202.000 - en f 207.300.-, Aaanne- mersberdrijf J en C. Bouwmeester BV. Goor f 195.900.- en f 199.800.-. Lareco BV Rayon Oost. Klooster- dijk (Vriezenveen) f 195 OOO.- en f 200 000.-. BV Aannemersbedrijf vh H van Gleder. Hattem f 193.500.- en f 198.500.-. Visser en Smit BV. Papendrecht f 190.500,- en f 195.500.-; Aannemersbedrijf Brands BV, Delden f 189 100.- en f 194.100.-. Aannemersbedrijf Ver hoeven BV, Velddriel f 188.600,- en f 194.000,-, Aannemersbedrijf Mid den Betuwe, Opheusden f 193.000,- en f 198.000,-. alsmede een alterna tieve inschrijving van laatstge noemd bedrijf met. betonbuizen in plaats van pvc-buizen (het laagste) f 178.000.- en f 183 000.-. alles exclu sief BTW. De gunning is in bewraad gehouden. Raly - auto in de fik Holtense brandweer bluste woens dagmiddag omstreeks half vier de auto van de heer W. den Heijer te De commissie ODZ (overlegor gaan in de Hervormde Kerk van de raad vooi- ^erheid en sa menleving, her (m»fëld)diakonaat en de zending) en het secreta riaat voor ontwikkelingssa menwerking van de Gerefor meerde Kerken organiseren op zaterdag 10 september as deze jaarlijkse contactdag in Amers foort om 10.30 uur in het Cordenus-college. Lag vorig jaar het accent op het uitwisselen van eigen ervanngen. nü zal de dag een meer informatief karak ter hebben Dat is op veler ver zoek en het was ook de conclu sie van de commissie ODZ na de vorige keer. ..Mensen die zich willen inzetten voor de armen in de arme lan den zullen de verbanden moeten ontdekken met de ontwikkelin gen in onze eigen samenleving Het streven naar een rechtvaar diger samenleving betekent dat niet alleen ginds, maar ook hier veel moet veranderen." Dat stond in de uitnodiging van vo rig jaar. Deze keer zullen er 's morgens twee onderwerpen be handeld worden. Drs. C M. Boerma. predikant in Naarden, zal spreken over „Arm en rijk in de Bijbel" en na een korte koffiepauze spreekt drs. L J Hogebrink over „Recente ontwikkelingen in het oecume nisch denken over arm en njk Na de lunch volgt dan een groepsdiscussie en hoopt men de bijeenkomst omstreeks half vier te sluiten. Er is een kinder creche aanwezig. Kbsten f 5,- Opgave voor deelname bij de heer G W. Knapen. Larenseweg 3, telefoon 1224, s.v.p. vóór zon.-, dag 28 augustus a s Holten, die door zelfontbranding in de fik was geraakt. Het Incident had plaats op de Holterberg in de nabijheid van de br andtoren De Opel Manta. die door de eigenaar geheel was ingericht als rallywa gen. met tal van attributen, brandde geheel uit. Nadat men met de tankwagen had getracht de brand met water te blussen, het geen door de uitvloeiende benzine uit de volle tank niet mogelijk bleek, geiukte het met het poeder apparaat. Wat er over bleef vormde wel een grote teleurstelling voor de eigenaar, die de wagen als hobby object had geconstrueerd. Nederlandse koeien zijn overal ter wereld beroemd. De goede eigenschappen van de Neder landse koe berusten o.a. op grondige vakkennis en eeuwen lange ervaring van de Neder landse veehouder in de veeteelt en zuivelproduktie. De huidige produktiviteits- en modernise- ringseisen hebben de Neder landse specialisten er toe ge bracht om oplossingen te vinden voor het verhogen van het kom fort van de veestapel, het ver eenvoudigen van de dagelijkse werkzaamheden in de stal en het beperken van de bedrijfson- kosten. Er is nu een nieuwe bodembe dekking voor ligboxen ontwik keld onder de naam Enkamat K Deze bodembedekking biedt het vee veel komfort, draagt er toe bij de veestapel gezond te houden en werkt arbeidsbespa rend Speenbetrappen en ge- wrichtszwellingen komen nauw- lijks meer voor. De matten zijn snel en gemakkelijkste reinigen met bestaande methoden, dro gen snel en hebben een hoog verdampingsvermogen Het loopvlak bestaat uit een slijt vaste en stroeve laag polyester vezels. De tussenlaag is van on verwoestbaar PVC gemaakt. De onderlaag tenslotte bestaat uit een veerkrachtige. blijvend stroeve nylon mat. Een uitkomst voor de moderne melkveehou derij! Deventerweg 5 Bathmen Toyota Dealer sinds 1971 NIEUW IN VOORRAAD Diverse inruilwagens vanaf 1974 Tevens te koop MOTORFIETS Laverda 750 CC met kuip 50 CC sportbrommer nieuw Inruil financiering mogelijk Nu honderdduizenden mensen jaarlijks met autos. vliegtuigen en bussen heel Europa doorkrui sen. merken ze wel op. als ze weer thuiskomen, dat meer dan waar ook hier in alle huizen de vensterbanken vol staan met een groot sortiment kamerplan ten „Holland Bloemenland" slaat met alleen op onze bekende bol lenstreken. onze mooie tuinste den. maar voornamelijk op de vele potplanten, die voor alle ramen staan De grote ontwikke ling van de verkoop van kamer planten schnjft men mede toe aan het feit, dat in ons land nu al zovele jaren een zeer goed kamerplantenvoedsel bestaat. Zeer belangrijk is. dat men in de winkels, die Pokon verkopen, plaatjes van de planten, die men thuis heeft, met achterop de verzorging van de plant, gra tis kan krijgen. Enkele tips lichten wij uit deze verzorgingsaanwijzingen. Licht Nagenoeg alle planten die wat ver van het raam af staan, komen licht tekort Water: Gooi na het gieten van planten, het water dat op het schoteltje blijft staan. weg. Lucht Houdt de aarde aan de oppervlakte los. zodat lucht kan toetreden. Voedsel Geef uw planten 1 x per week Pokonplantenvoedsel. Er wordt teveel verondersteld dat goedwillende burgers over voldoende kennis van de omge ving beschikken om - indien zy dat althans zouden willen - mi- leubewust te kunnen handelen. Onze omgeving verandert zo snel en de invloed van de mens daarop is zo groot, dat bijna niemand is staat is het totaal te overzien en alle relaties te on derkennen. Men kan zich daarby neerleggen en zeggen dat ,ze' er iets aan moeten doen Zo blyven de meeste mensen „buitenspel staan", als het gaat om mee denken en meewerken aan een leefbaarder wereld, een leefbare toekomst. Juist nu de mogelykheden. o.a. door een groeiend aantal in spraakprocedures, om actief mee te praten over de toekomst van ons land toenemen, zyn zeer ve len niet eens m staat zich een bescheiden oordeel te vormen over zaken die te maken hebben met het milieu, ons aller leef omgeving Dat kan anders worden want het Instituut voor Natuur beschermingseducatie en de Stichting IVIO ontwikkelden ge zamenlijk een schriftelijke cursus milieubesef, waaraan iedereen kan deelnemen In 26 leseenhe- den krygt de cursist ruim vol doende informatie om zich een mening te vormen over vraag stukken als energievoorziening, de moderne landbouw, de ver- stedelykmg. het natuur- en landschapsbehoud, de industria lisatie. de recreatie en vele an dere probleemvelden met be trekking tot het milieu. Aan de cursus zyn drie veldstu- diedagen verbonden, waaraan iedere cursist kan deelnemen om in de praktyk bepaalde fa cetten onder deskundige leiding wat nader te leren kennen. Uit eraard is er schriftelyke begelei ding bij de cursus en wordt men in de gelegenheid gesteld om de opgedane kennis voortdurend te toetsen De cursus start in de periode september - november en duurt bij een normaal studietempo een klem jaar De kosten zyn f.225- (Dit be drag kan in termynen worden voldaan) Nadere informatie kan men kry- gen by: a Stichting IVIO, Maerlanthuis, Postbus 37. Lelystad (tel. 03200-2 65 14) b Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (I V N.) Plan tage Middenlaan 41. Amsterdam (tel 020-22 81 15) Wanneer u metalen voorwer pen hebt die hier en daar roestplekken vertonen, dan kunt u die gemakkelyk zelf reinigen en het metaal weer als nieuw maken. Dit roest gaat u te lyf met een staal- borstel. petroleum en schuur papier. Hebt u geen staalbor- stel, dan gaat het ook met de twee laatstgenoemde in grediënten. Is de roest ver- wyderd, dan zyn er op het metaal hier en daar nog wel krasjes te zien van de be handeling Nu gaat u het me taal bewerken met heel fijn schuurpapier, dat men „zoet- papier" noemt De laatste krasjes worden hiermee weg gewerkt en het metaal krygt een mooie, zachte satynglans. Daarna kunt u het metaal vernissen met metaalvernis, als u dit tweemaal doet, dus eerst de eerste laag goed la ten drogen en dan de tweede opbrengen. krygt u een prachtige vernislaag.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11