'TrS Werkloosheid in rayon Deventer gestegen je rijden 1 „Eenzaamheid groot probleem" vindt evangelist Nicky Cruz MENSEBflER JE NIET ¥ogaf essen in Holten RONO "i Wéét je wetje, bat Praktijkgerichte bijscholing 14 - 21 augustus '77 Grote jaarlijkse actie voor Holtens fonds intern, hulpverlening Meer vacatures in de bouw iiu'iji.uiw mi-u xl> - x a x-xu^uoxuo id I I - i nuixui xx Waar zouden ze het over hebben? Over natte voeten of over de boterberg? De werkloosheid is in het rayon Deventer de afgelo pen maand, blijkens het al gemeen overzicht van de arbeidsmarktsituatie per eind juli van het Geweste lijk Arbeidsburau, aldaar, gestegen, van 1161 naar 1234. De belangrijkste stij ging deed zich voor in de beroepsgroepen: metaal 24; handelspersoneel 8, horeca 10, kantoor- en onderwij zend personeel 8, horeca 10, kantoor- en onderwijzend personeel 25 en sociaal en geneeskundig personeel 0. De toegenomen werkloosheid komt vrijwel geheel voor rekening van jeugdigen tot 23 jaar In deze categorie steeg zij van 332 naar 414 Het aantal jongemensen. dat de school verliet nam toe van 105 tot 152 is 47 Het aantal werkloze man nelijke jongeren tot 23 jaar maakt met 35 5% deel uit van het totale aantal werklozen Gevreesd moet worden, dat dit aantal nog zal stijgen De geregistreerde vacatu res namen van 531 tot 637 met 106 toe Een op zich gezien hoopvol beeld, maar slechts 1/6 deel van de openstaande plaatsen is gericht op jeugdigen. 3VROUWEN Ook de werkloosheid onder vrou wen is toegenomen namelijk van 493 tot 567. derhalve met 74 Het aantal jeugdigen tot 23 jaar steeg met 79 en het aantal meisjes dat de school verliet met 58. derhalve een totaal van 153 BOUW De werkloosheid in de Burgerlijke en Utiliteitsbouw bleef vrijwel ge lijk. Het aantal openstaande vaca tures is niet onaanzienlijk geste gen en doet verwachten, dat de werkloosheid in deze sector in de komende periode zal afnemen. Ook in de Grond-, Wegen- en W a terbouw zal dit waarschijnlijk het geval zijn. In de metaalsector blijft de ont wikkeling in het rayon Deventer bedenkelijk Een toenemende werkloosheid met vrijwel gelijk blijvende vraag. De werkloosheid van mannen verdeeld over de ge meenten in het rayon in absolute cijfers en in procenten van de af hankelijke mannelijke beroepsbe volking per eind juli zag er als volgy uit. Tussen haakjes de cijfers over de maand juni 1977 Bathmen 16 is 2 7% (gelijk). Deventer 924 is 5.5%. (873 is 5.2%Diepenveen 42 is 2 6% (gelijk), Holten 39 is 2.8% (34 is 2 4% Olst 57 is 4 2% (56 is 4 1% en Raai te 152 is 4 4% (136 is 3 9r< Het grootste jeugdprobleem is vandaag niet het aicohol- of drug gebruik. maar eenzaamheid. Dat zegt de jonge Amerikaanse evange list Nicky Cruz En niet zonder re den zelf heeft hij een moeilijke jeugd doorgemaakt met veel angst en eenzaamheid Zijn ouders waren Voodoo-priesters op het eiland Pilerto Rico die hem wegstuurden naar zijn broer in New York Daar kwam hij in een gevreesde ..street- gang" (de 'Mau Mau') terecht, waar hij binnen korte tijd de leider van werd Een aantal malen werd hij opgepakt door de politie. Zijn psy chiater gaf de moed op ..Nicky. jij bent op weg naar de gevangenis, de elektrische stoel en de hel Een uitweg uit dit leven vond hij tijdens een jeugdrally. speciaal op gezet voor de New Yorkse jeugd benden waar David Wilkerson sprak de schrijver van het bekende boek .Het Kruis in de Asfaltjung- le" en de stichter van Teen Chal lenge Cruz is nu zelf leider van een groot jeugdwerk ..Outreach for Youth'' met diverse opvangcentra voor jongens en meisjes Hij is een vraagbaak voor duizenden jonge ren Hij schreef enkele bestsellers, waarvan zijn levensgeschiedenis ..Ik zal nooit meer huilen ook in het Nederlands verscheen. ..The lonely now" behandelt de duizen den vragen, die jongeren hem stel len Door al hun brieven heen klinkt de noodkreet van de een zaamheid. Nicky Cruz zal drie dagen in ons land spreken, op 19 augustus in de Groningse Evenementenhal en op 20 en 21 augustus in Haagse Hou- trusthallen. Aanvang 8 uur. toe gang vrij Vorig jaar luisterden 6000 jongeren in Groningen en Arnhem naar Cruz' levensgeschiedenis, nu zal hij ingaan op dit jeugdprobleem. Een zaamheid Muzikale medewerking door de bekende Zwolse groep ..Burning Candles' B.V. Twentrae (J. H. Hup- kes, Gorssel) en Autobe drijf J. F. D. Méinders, wil len hun bedrijven, met aangrenzende grond, op het industrieterrein uitbrei den, nu de verkaveling van de percelen industrieter rein heeft plaatsgevonden. Voor de heer Hupkes bete kent dit een aankoop van ongeveer 1810 m2 tegen een prijs van f 30.- per m2 of een totaal bedrag van f54.300- exclusief omzetbelasting en de kosten van aansluiting op de openbare nutsbe drijven. De aan te kopen grond is bedoeld als uit breidingvan het bedrijfster rein bij de B.V. Twentrae. De gemeente wenst het per ceel bouwrijp te maken, d.w.z. op de hoogte brengen tot het peil van de kruin van de Keizersweg. Dit bouwrijp maken zal plaats vinden op een nader in overleg met partijen te bepalen termijn, doch niet later dan op 1 april 1978. Op het door de heer Mein- ders aan te kopen perceel ter grootte van ongeveer 2935 m2 bevindt zich de wo ning Holterbroek 7 (oud), die hij wenst aan te kopen. Daarvoor is een prijs van f30.000 - overeengekomen. De verkoop van de woning geschiedt onder voorwaar de, dat zij als bedrijfswoning (dienstwoning) moet wor den aangemerkt, hetgeen inhoud, dat in de toekomst op het onderhavige perceel niet nogmaals een bedrijfs woning mag worden ge bouwd. De heer Meinders is voor nemens het perceel voor shands te gebruiken als parkeerruimte voor vrach tauto's, welke ter reparatie bij zijn bedrijf komen. De koopsom bedraagt, inclu sief de prijs van de woning f 118.050.- en exclusief B.T.W., enz. B. en W. stellen de raad voor beide percelen aan de be trokkenen te verkopen. De commissie gemeenteweken kan zich met transacties verenigen. (Ingezonden) Vorige week gaven wij wat informatie over de projec ten van Amnesty Interna tional, waaruit bleek hoe dringend onze hulp nodig is voor de in erbarmelijke om standigheden achtergeble ven gezinnen van mensen, die in Rusland en Indonesië vanwege hun geloof of le vensovertuiging gevangen zitten. Eén kwart van de opbrengst van deze actie is voor deze hulp bestemd. Wij willen U nu nog wat nader in formeren over het landbouwpro ject in Ghana, waarvoor 3/4 van de opbrengst van dit jaar voor het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening bestemd is In Famale. de provinciale hoofd stad van Noord Ghana, die bestaat uit aan elkaar gegroeide dorpen, is een proefboerderij gevestigd met 4 000 kippen. 260 schapen. 6 ossen en 10 hectare bouwland, die door Atre van den Broek beheerd en geleid wordt, tezamen met enkele Ghanezen John Kafi Opata, die enige tijd in Nederland een oplei ding hebben gehad Op deze ..trainings-boerderij" worden jonge boeren met eenvoudige effectie vere methoden van landbouw en veeteelt vertrouwd gemaakt, ter wijl. wanneer dat nou nodig is, hen ook lezen en schryven wordt bijge bracht. Na hun opleiding van twee jaar keren zy naar hun dorpen te rug en worden daar begeleid tot het bevorderen van nieuwe methoden van landbouw en veeteelt in hun eigen opgeving o.a. ook door het vormen van coöperaties van kleine boeren, die dan gezan\elijk ook ge leidelijk moderner landbouwmate- riaal kunnen gaan gebruiken. Dit landbouwwerk. dat indertijd door Karei Rigters. die in Deventer studeert, is opgericht en die vorig jaar hier in Holten na de kerkdiens ten aan de hand van dia's over zijn werk vertelde, is van fundamentele betekenis voor de verdere ontwik keling van de boerenbevolking in Ghana Daarom vragen wij U mee te verken aan dit project dat zo belangrijk is voor Noord Ghana door uw royale gift of vaste bijdrage voor het Holtens Fonds voor Inter nationale Hulpverlening Er is nu reeds f. 2.977.- binnenge komen oprekening no. 3 28 51 44 89 van het Holtens Fonds voor Inter nationale Hulpverlening bij de Ra bobank te Holten. In de komende week gaan de folders uit voor deze actie en een paar dagen later staat een van onze vele medewerk(st)ers voor uw deur met het offerzakje, waarin wy ook uw royale gift of vaste bijdrage,(zie strookje aan fol der) hopen te ontvangen Helpt allen mee het succes dat deze actie reeds heeft verder uit te bouwen. Holtens Fonds voor Int Hulpver lening Binnen enkele weken be ginnen in het gehele land weer nieuwe cursussen van de Stichting Nederlandse Technische School. Zij worden gevolgd door tech- De stichting voor sociaal en cultu reel werk voor Holten heeft plan nen om te gaan starten met yoga- lessen. Alvorens men echter wil overgaan tot de definitieve vast stelling van de lessen wil men pei len of er voldoende belangstelling bestaat voor deze lessen. Yoga betekent in feite juk Een juk verbindt twee lasten met elkaar en geeft de mogelijkheid ze in het midden in evenwicht te houden Alles heeft bijsturing nodig wil het in evenwicht bly ven. aangezien het leven beweging is Het is dus moge lijk het evenwicht tussen lichaam en geest op de juiste plaats te hou den Onevenwichtigheid is er vaak de oorzaak van dat we onszelf on ophoudelijk frustreren en anderen en onszelf ongelukkig maken Zo lang we de oorzaak buiten oinszelf proberen te vinden, blijven we ver strikt in de problemen Met yoga willen we dus kortweg bewust worden, ervaren en beleven van ons lichaam, het versterken daarvan of herstellen, het gezonder en soepeler maken van alle delen van dat lichaam en de houding daarvan Het verschil tussen yoga en sport is dal we bij het laatste meestal alleen energie afstaan ter wijl we bij yoga juist energie opne- men.Vooral in deze drukke tijd, waarin we steeds meer worden meegesleurd en dientengevolge al lerlei ongemalkken tegenkomen kan yoga - al of niet op doktersad vies - een belangrijke verlichting betekenen Door middel van ademhalingsoefeningen en be paalde houdingen stelt yoga ons in staat het funktioneren van spieren en organen bewust te worden en daardoor gezonder en soepeler te gaan leven De yogalessen zijn niet aan leeftijd gebonden, tijdens het uur zullen de diverse methoden aan bod komen waarna er gezamelijk zal worden nagepraat over de ervaringen. In dien er voor de lessen voldoende belangstelling bestaat, zullen ze waarschijnlijk onder leiding staan van mej. Patricia Oosterling uit Raalte en zullen plaatsvinden in een de gebouwen van de stichting. De koste.n voor de lessen staan nog met geheel vast. waarschijnlijk zul len deze rond de 25 a 30 gulden per maand bedragen Dit echter onder het voorbehoud dat de deelname toereikend is Voorlopige opgave kan geschieden by de stichting sociaal cultureel werk of by mevr G van der Meer Canadastraat 35 in Holten, tel 15 49 Na verloop van tijd ontvangt men dan bericht over het al dan met starten van de lessen en kan men zich definitief aanmelden nici die zich bezighouden met onderhoud, reparatie, bediening of installatie van bedrijfsapparatuur. De deelnemers kunnen zich daar vrijwel elke indus triële techniek in korte tijd eigen maken. De school ge eft namelijk leergnagen In dustriële elektronica, Pro- ccselektronica, Medische elektronica, Industriële elektrotechniek, Elektri sche installatietechniek, Distributie- en antennesys temen, Meet- en regeltech niek, Toegepaste vacuum- techniek, Verwarmings- en koeltechniek, Hydrauliek en pneumatiek en Commu nicatie en organisatie. Kenmerkend voor de activiteiten var de NTS is de moderne aanpak van het onderwijs waarin de tradi tionele schoolsituatie geheel werd losgelaaten. Elke leergang is name lijk opgebouwd uit korte, afge ronde cursussen die op elkaar aan sluiten De deelnemers kunnen dus direct met die cursus beginnen die aansluit op hun eigen niveau; zij slaan voorgaande delen gewoon over. Dit heeft het grote voordeel, dat zij vanaf de eerste les actief bij de stof worden betrokken en slechts datgene leren waaraan zij behoefte hebben. De NTS heeft thans 15 praktijkcen tra De cursusplaatsen zijn Am sterdam. Arnhem. Bergen op Zoom, Breda. Eindhoven, Ensche de. Groningen. Heerenveen. Lei den. Maastricht, Rotterdam, 's- Hertogenbosch. Utrecht. Venlo en Zwolle Eenmaal per week komen de cur sisten daar in kleme groepen bij elkaar, samen met hun docent. Zij hebben zich dan thuis op de les- avond voorbereid Dit werkt bij zonder effectief. Zo'n les is daar door actueel en steeds duidelijk op de praktijk gericht. De NTS-docenten hebben een grote praktische ervaring Zij fun geren dan ook tevens als adviseur en vraagbaak Waar nodig begelei den zij de deelnemers bij het uit voeren van hun practicumopd rachten. Zij laten echter ook veel over aan het initiatief van de cur sisten. zij stimuleren de zelfwerk zaamheid en bovendien het zélfop- lossen van problemen, nodig voor het verkrijgen van zelfvertrouwen Nodig om de theorie daadwerkelijk toe te passen in situaties zoals die voorkomen in de bedrijfspraktijk van alledag Zo hebben de cursisten reeds na drie maanden een afgerond stuk kennis vergaard. Bruikbare kennis waarmee zij een streepje voor heb ben. Zij weten dan ook dat stude ren toch een aangename bezigheid kan zijn. De NTS is erkend door de minister van onderwijs en wetenschappen. De deelnemers kunnen dan ook een diploma behalen dat namens de minister wordt mede-ondertekend door een rijksgecommitteerde. De studiegids met uitvoerige in formatie wordt op aanvraag toege zonden door de Stichting Neder landse Technische School. Jacob Marisstraat 61 Amsterdam, tele foon (020) 157222 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 18 00-18 30 Nieuws, gelders pro gramma. Nijmegen lokaal. 18 30- 19 20: Drents programma VRIJDAG 12 AUGUSUTUS 18 00-18 35: Nieuws. Gelders pro gramma Sportprogramma. 18.35- 19 20: Overijssels programma ZATERDAG 13 AUGUSTUS 18.00-18.30: Sport en actualiteiten. 18.30-19 20: Drents programma ZONDAG 14 AUGUSTUS 18 02-18.50: Sport voor sport. 18 5(M9 00: Boekenbus MAANDAG !5 AUGUSTA'S 18 00-18 35: Nieuws. Gelders pro gramma Thema-programma. 18 35-19 20 Overijssels program ma Op lokatie. een rechtstreeks programma uit de provincie Radio Overijssel Internationaal

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11