Deventer drukt door 1-10 september HET PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN Overzicht en programma van de stadsfeesten te Deventer .Deventer, de oude Hanzestad. AANDACHT OP DEVENTER HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 JULI 1977 - PAGINA 9 Deventer Deventer -lOseDtember In 1977 zal het 500 jaar geleden zijn dat het eerste boek in Deventer werd gedrukt en uitgegeven door Richard Paf- raet. Anno 1977 is Deventer nog steeds een toonaange vende „drukkersstad" met een aantal grote, landelijk be kende, drukkersen, uitgeverijen en binderijen. De directies van deze Deventer bedrijven besloten om dit jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Het jaar 1977 blijkt ook verder een bijzonder jaar voor Deventer te zijn: het departement Deventer van de Mij. voor Nijverheid en Handel viert in 1977 haar 200-jarig bestaan; de Openbare Leeszaal en Bibliotheek viert haar 60-jarig bestaan; de nieuwe, in aanbouw zijnde en in een fraai historisch pand te vestigen, Stads- of Atheneumbibliotheek, zal in 1977 worden geopend; de Deventer Horeca-vereniging viert haar 75-jarig be staan. Aan de stichting „Onze Stad" (Stuwgroep Activiteiten De venter) werd verzocht te onder zoeken op welke wijze gestalte zou kunnen worden gegeven aan de vele jubilea. Het bestuur van de stichting „Onze Stad" constateerde na een aantal oriënterende besprekingen met Gemeentebestuur en vele an dere instellingen, dat men graag iets wilde opzetten. Definitief werd daarop besloten om Deventer van 1-10 septem ber in het zonnetje te zetten onder het thema „Deventer Drukt Door", in een aantal ge vallen op wel zeer bijzondere wijze. Alle hierna vermelde deelnemers verzochten de stichting „Onze Stad" de coör dinatie en leiding van de vele evenementen en festiviteiten op zich te nemen. In dit overzicht is aangegeven wat er van 1-10 september in Deventer te zien en te beleven valt. Hierbij zijn enige evenementen, die onge twijfeld landelijke belangstelling zullen genieten. Comité van Aanbeveling H. Posthuma, burgemeester van Deventer G. W. Alberts, voorzitter D.O.V. (Deventer Ondernemers Verbond) A. W. Hansen, oud hoofddirecteur Kluwer NV. D. Huisman, voorzitter N.V.V., afd. Deventer H. J. Kip, voorzitter C N V., afd, Deventer R. Mioulet, voorzitter D.K.W. (De venter Kring van Werkgevers) Drs. F. G. W. Savenije, voorzitter Stichting Verenigde Openbare Leeszaal en Bibliotheek P. Schoemaker. voorzitter Mij. v. Nijverheid en Handel, departement Deventer J. F. Spiering, Provinciaal Militair Commandant in Overijssel J. A. Voorhorst, voorzitter N.K V.. afd. Deventer Lijst van deelnemers: Gemeente Deventer Gezamenlijke drukkers, uitge vers en binders Algemene Nederlandse Grafi sche Bond (werknemers) Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Deventer Openbare Leeszaal en Bibliot- heek Stichting Deventer Promotie Museum De Waag Albert Schweitzer Centrum Stads- en Atheneumbibliotheek PTT Deventer Antiquariaat alle Deventer banken VW Deventer Horeca-vereniging Deventer Winkeliersverenigingen Muziekverenigingen Buurtverenigingen Speeltuinverenigingen Deventer Jeugdraad Go Ahead Eagles Deventer Sportakademie Exposities/Manifestaties Op vele plaatsen in de stad zullen gedurende de periode interessante evenementen/exposities worden opgezet. Drukkers, uitgevers en binders Aangezien de op te zetten manifes tatie door de drukkers, uitgevers, binders als een van de grootste en De PTT belangrijkste moet worden gezien (zonder andere deelnemers iets te kort te willen doen), gaan wij op deze groep wat uitgebreider in. Aan deze manifestatie zullen vele De venter drukkers, uitgevers, bin ders, waaronder een aantal zeer grote en landelijk bekende, deel nemen, te weten: Algemene Nederlandse Grafi sche Bond Uitgeverij Ankh Hermes B.V. Drukkerij A. Bosveld Zeefdrukkerij K. Duchateau B.V. Binderij v.h.J.C. Franken Zn. Huiskamp Sanders B.V. Pa pierfabriek Kluwer uitgeverijen Kluwer's Couranten Bedrijf B.V. Drukkerij De Lange/Van Leer B.V. - Multicolor B.V. Nederlandse Diepdruk Industrie B.V. Drukkerij Ovimex Drukkerij Salland B.V. Selecta, Spel en Hobby B.V. Boekbinderij Sikkens B.V. Thomassen Drijver - Verblifa B.V. Boek- en Offsetdrukkerij Ve& Es B.V. Drukkerij L. v.d Velde B.V Drukkerij A. Woertman Zonen Drukkerij De IJsel B.V. Golfkarton en Cartonnagefa- briek De Zeeuw B.V. Plaats van de manifestatie is de prachtige, historisch belangrijke en juist gerestaureerde Bergkerk te Deventer. Het draaiboek geeft aan dat deze groep een buitengewoon belang rijke manifestatie gaat opzetten. historisch overzicht van de schrifttekens expositie van oude boeken, drukwerken en affiches demonstratie van het binden en restaureren van oude boekwer ken. het maken van bakmarmer en het foliestempelen boekdruk en rotatieboekdruk, oude boekdrukpersen en mate rialen demonstratie met een loodzet- machine telexverbinding met het ANP, journalistieke verwerking van ontvangen berichten en door zenden van teksten via PTT-lijn naar de drukkerij demonstratie elektronische tekstverwerking met een toet senbord met beeldscherm fotozetwerk, montage, kunst- stofdrukplaat demonstratie steendrukken met oude pers offsetdruk, uitgewerkt rond het thema „van kopij tot boek" demonstratie plaatdrukken (gravure) diepdruk: visualisering van het rotatiediepdrukprocédé zeefdruk, demonstratie met oude en nieuwe machines cartonnageprodukten, demon stratie van het ontwerpen van een project ontwikkeling van een drukwerk: demonstratie van het ontwerpen en het maken van een werkteke ning expositie van blikdrukmateria- len en produkten, met demon stratie demonstratie lakdruk en reflec tiemeting, expositie van kleur- kaarten expositie van diverse uitgaven van Deventer uitgeverijen overzicht opleidingen voor de grafische industrie continue projectie dia, film en video Het onlangs opnieuw ingerichte PTT-tentoonstellingsschip „De Ark" zal gedurende de manifestatie afmeren te Deventer. In de Mun- tentoren te Deventer zal een expo sitie komen over het tot standko- men van een postzegel. De heer Berghuijs te Deventer zal uit zijn zeer kostbare verzameling oude brieven exposeren. Aandacht wordt besteed aan „de computer in het postverkeer". Een speciale stempelvlag wordt vervaardigd voor afstempeling van poststuk ken ter gelegenheid van het feest te Deventer. De Banken Alle banken te Deventer zullen ge zamenlijk een expositie opzetten over „Het geld door de eeuwen heen" (in de AMRO-bank) Gemeente Deventer In de hal van het stadhuis wordt een expositie ingericht over ac tuele gemeentelijke aspecten. Albert Schweitzer Centrum In haar gebouw in het centrum van Deventer wordt een expositie inge richt over werk en leven van Schweitzer (oude geschriften/mu ziek etc.). Dit Centrum zal eve neens ruimte beschikbaar stellen aan „Terre des Hommes" om haar activiteiten uit te dragen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Expositie over aspecten van „Vrij heid van drukpers", o.a. over de tweede wereldoorlog censuur uitgeverij/boekhandel/bibliotheek, distributie en handel .symptomen van reactie/mini- press/drukkers in de marge Antiquariaat/antiquairs Uitgebreide beurs in de Grote Kerk. Museum De waag Tentoonstelling in te Deventer ge drukte kinderprenten, expositie van kinderboeken en drukkersma terialen. Maatschappij voor Nijverheid en Handel/Gewestelijk Arbeidsbureau Video-band/discussie-avonden in „De Open Hof'. Belichting van de relaties: onderwijs/overheid/maatr schappij. Gedurende de gehele periode zullen de winke liersverenigingen „City Promenade Deventer", „Nieuwstraat-Passage" en „Boxbergerweg" met speciale versieringen en activiteiten deelne men. De Horeca onderzoekt een bijzondere aankleding van bedrijven en terrassen in oude stijl met muziek in de avonduren. Gedurende drie dagen wordt een „Pasar Minggu" gepland. Opening totale manifestatie op donderdag avond 1 september: Speciale boekenmarkt (oud en nieuw), muziek, handdrukpersen, snelteke naar e.a. attracties. Aanbieding van het eerste boek door „Richard Pafraet" aan de burgemee ster. Opening van de gemeentelijke expositie in het stadhuis. Lampionoptocht voor kinderen, waarbij de kinderen bekende figuren uit kin derboeken zullen uitbeelden. Vrijdag 2 september: 's Morgens uitgebreide vrijdagmarkt, 's Avonds van „big band" Amor op de Brink. Zaterdag 3 september: „Dag van de Horeca", gezien haar 75-jarig bestaan, 's Avonds Anton Geesink worstelspektakel in het Go Ahead Eagles stadion m.m.v. drum- en showband „Ac tief'. 'zondag 4 september: 's Morgens stadswande ling door oud-Deventer onder deskundige lei ding. Koffieconcerten in horecabedrijven, 's Middags Talentenjacht, op de Brink. Maandag 5 en dinsdag 6 september: Voortgang van de vele exposities en de activiteiten van winkeliersverenigingen en de horeca. Woensdag 7 september: Gehele dag verzorgd door buurt- en winkeliersvereniging „Borgele". Wijk- en buurtfeest, 's Avonds in het Go Ahead Eagles stadion voetbalwedstrijd tussen oud-Go Ahead en oud-internationals, scheidsrechter Leo Horn, coach Willem Beltman. Donderdag 8 september: zie zaterdag 3 tember. Vrijdag 9 september: Wederom uitgebreide vrijdagmarkt. Beiaardconcert door Roel Smit. Stadhuisconcert door groep Oude Instrumenten Hoog Keppel en Koperkwintet O.L.T.O. 's Avonds concert op de Brink door de PTT- fanfare met dansdemonstraties door de „Jo- manda Dancers" en de volksdansgroep „Cha- verim we Chaverot Zaterdag 10 september: Laatste dag van De venter Drukt Door. Een speciaal en groot op te zetten „Plantsoenfeest voor de Jeugd" (or ganisatie Deventer Jeugdrad). „Wij zijn allen éen": een bijzonder manifestatie en waar schijnlijk uniek in Nederland. Te verzorgen door Antillianen en Molukkers en Surinamers die elkaar, op initiatief van de stichting „Onze Stad", volledig gevonden hebben en gezamen lijk willen tonen wat zij waard zijn. Overdag op drie plaatsen in de binnenstad marktjes waar de afzonderlijke groepen zich willen ma nifesteren met eigen muziek, klederdrachten, dansen, nationale cultuur, eigen produkten en eetwaren. Om 19.00 uur een gezamenlijke optocht van de groepen, aangevuld met zoveel mogelijk andere enthousiasten, o.m. de kinderen uit de lampio noptocht van 1 september la Carnaval de Rio, met steelbands, Surinaams orkest, primi tieve muziek, krontjong en hawaiian met dans groepen etc. haar de Brink. Daar willen de ge zamenlijke groepen zich verder met hun mu ziek, dans enz. enige uren verder uiten, waarbij het karakter op de improvisatie en spontaniteit zal liggen om tenslotte af te sluiten met een .jam session" van alle muziekgroepen (denke lijk 8 stuks) en een Chinees vuurwerk. Deventer behoort tot een van de oudste steden van Nederland. Het „geboortejaar" is niet na uwkeurig bekend, maar ligt omstreeks 750. De- venter-was een belangrijke Hanzestad. De stad is alleszins een bezoek waard. Er zijn prachtige oude gebouwen en gerestaureerde wijken. Bij gaande folder geeft een eerste indruk. Voor de manifestatie „Deventer drukt door" hebben alle gemeentelijke diensten en de politie hun verte genwoordigers aangewezen om, waar mogelijk, te helpen bij de opzet van het stadsfeest. In dit voorlopig programma kunnen nog wijzigin gen en/of aanvullingen worden aangebracht. Zij die interesse hebben kunnen een volledig pro gramma aanvragen bij: VVV te Deventer, Sta tionsplein 1, tel. 85700-1 62 00 of Stichting ..Onze Stad", Postbus 660 te Deventer, tel. 05700-1 53 23 of 2 10 33. Deventer Vanuit de Lebuinustoren Bergstraat, hoek Brink Deventer is een oude hanzestad, waarin nu nog een huis staat dat gebouwd is in de Karolingi sche tijd (750-850). Wellicht is dit het oudste burgerhuis van ons land. De muren zijn ongeveer 100 cm. dik aan de onderzijde! Er is. zomenen wij, geen stad in Nederland die net als Deventer kan bogen op een relatief zo groot aantal magnifiek gerestau reerde huizen uit vervlogen ja ren. Om nog maar niet te spre ken van het praktisch intact gebleven middeleeuws stratenpa- troon. De stad is uiteindelijk gegroeid uit een vroege handelsn^/derzftU^ ting. Minstens 1200 jaaf oud, nestelend in een kromming van de mooiste rivier van Nederland, de IJsel. De grote toren van de Lebulnuskerk rijst hooguit bo ven de daken van de huizen in de binnenstad. Vanaf deze toren heeft u een wijds uitzicht over de stad en het land van Sal land. Eeuwen heeft men aan deze toren gebouwd en aan de grote kerk welke er bij hoort. De oude stad ligt vanaf de to ren gezien duidelijk besloten tussen de rivier en stadswallen, herkenbaar door het rijzige ge boomte Daar liggen uw fotomo tieven voor het „oprapen". Door de gehele oude stad heen staan én verwaarloosde en vergrijsde woningen, én gerestaureerde koopmanswoningen in vol oma- at. Let u maar eens op de ge- velwanden: klok gevels, tult- renaissance gevels, en zeker niet de minste, de fraaie gelders- overijsselse gevel die in het oos ten van het land in de rivierste den voorkomt. We zeiden het al, de straten zijn niet breed en het maken van goede foto's stelt enige eisen aan uw verbeelding en kunnen - maar ook met simpele camera's zijn goede foto's zeer wel moge lijk. De nauwe straten kunnen moeilijkheden met de belichting geven. Daarom zijn wij voor u aan het denken gegaan. U kunt bij de VVV een kaartje van de stad, met de noordlijnen er op gedrukt bekomen, en tevens een „uurroos" Met dit simpele hulpmiddel kunt u de beste tijd bepalen voor uw foto. En hoe in een bepaalde straat het licht valt op een bepaald uur. Komt u in Deventer even bij de VVV aan, u kunt er ook om schrij ven! Nu moet u niet denken dat wy u slechts de oude straten willen laten fotograferen. Er is meer te zien en te doen in Deventer dan oude geveltjes kijken. Gaat u eens naar de Brink, het hoofd plein, daar wordt vrijdags en za terdags markt gehouden. Een bonte verscheidenheid van men sen, kramen en koopwaar is er dan te vinden. Dit alles met die magnifieke gotische Waag op de achtergrond, op zich zelf al een plaatje waard. „Klik" zegt uw camera ongetwij feld zodra u de kleurige potten en pannen ziet. die er evenals kannen en kruiken grif van de hand gaan. De rij oude huizen aan weerszijden van het markt plein vormen een machtig decor voor verrukkelijke foto's. Een reisherinnering zonder weerga. Loopt u ook eens het Bussink's Koekhuis op de Brink binnen. En vergeet u vooral niet de di verse musea te bezoeken. Speciaal voor de vrouw is een drentelbezoekje aan de City- promenade, ons oude winkelcen trum, een kijkgenot. Gaat u eens met het pontje over de IJ- .sel naar de andere oever: de stad is een „blik en een klik" waard. De Grote- of Lebulnuskerk, tot ons komend uit de elfde eeuw, is een gedicht in foto's waard. Heeft u geen fototoestel by u? Toch er heen om mijmerend even op de treden van het koor te gaan zitten en na te denken over de religieuze werkzin en de opoffering welke zich nu nog weerspiegelt in deze grootse bouw. Of u nu door de achteraf steeg jes loopt, of door de grotere straten, ochtend of avond, wy zouden zeggen in elk jaargetyde is en biyft Deventer een oude historische hanzestad, terugblik kend op een roemvol verleden. En... de vakfotografen in Deven ter zullen u gaarne tips willen geven en u zo nodig met raad en daad willen helpen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9