Voor vrouwendoor vrouwen Filmen met fantasie HEBT II AL EEN UNESCO REGENBOOG KAARTSPEL? UP ABC-DAG 1977 in het teken van Onderwijshulp aan de Lihanon Folder „stand van zaken" weer kookkunst- UM1LLA Eentrainingsboek voor iedere smalfilmer HOLTENS NIEUWSBLAD - 29 JULI 1977 - PAGINA 15 Het is voor de akkerbouwer een belangrijke zaak te trachten het organische stofgehalte en de struktuur van zijn grond op peil te houden of te verhogen. Een uitstekende mogelijkheid om de struktuur te herstel len en te verbeteren is de uitzaaai van het zeer bij zondere groenbemestingsgewas Bladramenas. Dit ge was is van direkte praktische waarde en kan veel bijdragen tot een betere waterhuishouding in de bouw voor en het verkrijgen van een goede teeltlaag. In Nederland zijn vooral de ras sen Siletta en Siletina het meest bekend. Deze selekties zyn uit stekend geschikt voor inzaai als stoppelgewas op gronden die in augustus vrijkomen en kunnen op alle grondsoorten worden ge zaaid. Door hun snelle begin- groei zijn het tevens goede be strijders van zaadonkruiden. De krachtige penvormige wortels dringen diep de bodem in. Een goed geslaagd gewas Bladrame nas levert per ha. ruim 30 ton verse groene massa en produ ceert op deze wijze grote hoe veelheden organische stof. Na een sterke nachtvorst slinkt het gewas dermate dat het gemak kelijk kan worden onderge- ploegd. In het najaar en de win ter verteren de wortel- en sten geldelen vrij snel. „De Landbo- de". Het Overijssels Landbouw blad van de vorige week schrijft er dit over: Bladramanas als groenbemester Vooral onder de huidige om standigheden stelt de moderne akkerbouw hoge eisen aan de grond. Een zeer belangrijk kenmerk van de vruchtbaarheid van de grond is het humusge- halte, ook wel organische- stofgehalte genoemd. Voor de akkerbouwer is het zeer belang rijk te trachten het organische- stofgehalte van de grond op peil te houden of die te verho gen. Eén van de mogelijkheden om organische stof aan de grond toe te voegen is het toepassen van groen-bemesting, bemesting. Hierdoor wordt niet alleen het opbrengend vermogen van de grond verhoogd, maar wordt ook de structuur van de grond en de hiermee gepaard gaande be werkbaarheid ervan verbeterd Groenbemestingsgewassen hebben ten opzichte van andere vormen van organische bemes ting het voordeel dat de wortels, ook na het onderploegen, de gronddeeltjes nog geruime tijd binden. Met een groenbemestingsge was wordt een hoeveelheid verse organische stof aan de grond toegevoegd, waaruit tijdens de vertering gronddeeltjes bindende en plantenvoedende stoffen vrij komen Gronden met een hoger orga- nischestofgehalte zijn doorgaans ryker aan stikstof. Tevens be vatten ze een grotere hoeveel heid voor de plant beschikbaar water Op deze gronden hebben de planten minder gauw last van droogte. Op kleigronden verhoogt de organische stof het poriënvolu me. wat belangrijk is voor de luchtvoorziening Tevens verbe tert het de verkruimelbaarheid van de grond. De bovengrondse delen van een groenbemestingsgewas hou den in de nazomer en herfst slagregens en felle zonnestralen tegen. In de praktijk is dan ook duide lijk gebleken dat op bedrijven waar regelmatig groenbemesting wordt toegepast aanmerkelijk hogere opbrengsten worden ver kregen dan op bedrijven die weinig of geen organische be mesting toepassen. Door het toepassen van groenbe mesting kunnen dus de bedrijfsresultaten worden verbeterd. Op veel akkerbouwbedrijven is de teelt van groenbemesters de voornaamste mogelijkheid om extra organische stof aan de grond toe te voegen. Toch wordt de teelt in het algemeen nog te weinig toegepast. Bladramenas is een niet of weinig knoldragende vorm van ramenas, en heeft een snelle be- ginontwikkeling. Ook bij wat late zaai geeft het gewas nog een goede grondbedekking. Voor wat latere zaai - tweede helft augustus tot begin september - kan bladrammenas dan ook als een goede groenbemester wor den gekwalificeerd. In de kust streken dient echter voor een goed resultaat vóór september te worden gezaaid. De drogestofopbrengst kan vooral by een ruime stikstofbe mesting hoog zijn; wat hoger dan die van bladkool en zomer- koolzaad. Een goed geslaagd gewas kan ca. 3800 kg" drogestof leveren, welke dus bij het on derploegen van het totale gewas aan de grond wordt toegevoegd. In de Rassenlljst voor Land bouwgewassen worden in de ru briek A de volgende rassen vermeld Siletina Siletta en Rauola. Bij de nieuwe rassen wordt Levana vermeld. Siletina bloeit midden vroeg, terwjjl alle andere rassen vroeg bloeien. Uit onderzoekingen is gebleken dat bladrammenas in het alge meen het aantal bietencystena- altjes weinig of niet beïnvloedt bij gebruik als groenbemestings gewas. Het is in de praktijk gebleken dat bladrammenas een goede onkruidbestrijder is. Door de snelle beginontwikkeling krijgt het onkruid weinig of geen kans zich te ontwikkelen. Op percelen met kweek kan deze, in combi natie met een bespuiting met TCA, heel goed bestreden wor den. Voor kweekbestrjjding op bouwland is het advies: 50 a 75 kg. TCA per ha. Na de bespui ting dient de TCA 7 tot maxi maal 10 cm. diep te worden in- gefreesd om de TCA zo goed mogelijk met de kweekdraden in contact te brengen. Bladramme nas is nauwelijks gevoelig voor de TCA. Bladrammenas kan breedwerpig worden gezaaid en ingeëgd. Een betere en gelijkmatiger stand wordt doorgaans verkregen met rijenzaai. De rijenafstand moet dan echter niet groter zijn dan ca. 20 cm., omdat dan het ge was voor een snelle grondbe dekking kan zorgen. De zaai- zaadhoeveelheid moet, vooral als het zaaibed niet optimaal is, wat ruim worden genomen. In de Rassenlijst wordt 12-20 kg. zaaizaad per ha. aanbevolen. Veelal zal 20 kg. echter de voorkeur hebben. Voor het ver krijgen van een goed gewas verdient een bemesting met ca. 300 kg.- kas per ha. aanbeveling. De elfde ABC-Dag, 8 september 1977. zal in het teken staan van de onderwijshulp aan gehandi capten en oorlogsslachtoffers in de Libanon. Een aantal institu ten dat zich in het bijzonder be zig houdt met de opleiding en herscholing van gehandicapten en slachtoffers van de oorlog - die meer dan anderhalf jaar in de Libanon heeft gewoed - heeft dringend behoefte aan onder wijsmateriaal. leermiddelen er audio-visuele apparatuur om de vele gehandicapten een aan hun omstandigheden aangepaste be roepsopleiding te geven. Ter ge legenheid van deze elfde ABC- Dag vraagt het Unesco Centrum Nederland financiële steun voor bovengenoemde onderwijsprojec- Het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft een boekje uitgegeven, dat de titel meekreeg „Voor Vrou wen". Het had ook de titel mo gen krijgen, die hierboven ver meld is, want het boekje be doeld voor vrouwen is ook sa mengesteld door vrouwen. Aukje Holtrop schreef het. met mede werking van Els van der Wal. en Babs van Wely maakte de teke ningen. Het adressenmateriaal werd grotendeels verzameld door het Informatie- en Documentatie Centrum (IDC) van de Neder landse Vrouwenraad. Het is een boekje vol adviezen. Ook om vrouwen die misschien nog wat onzeker, wat wantrou wend tegenover dat vaak nog vertekende verschijnsel van de emancipatie staan, een beetje wegwijs te maken. Daarom ook staan er o i. zoveel adressen in van organisaties, clubs en instel lingen waar men een klankbord vindt voor vragen en problemen, die men in eigen kring vaak zo moeilijk op kan werpen. Enkele onderwerpen zijn: „Schoolgeld terughalen, moet dat echt?, werken buiten de deur, verhef U stem eens, voor de wet bent U bijna gelijk, wees trots op U zelf' enz Het boekje is onder meer bedoeld voor de huisvrouw, die thuis haar han den vol heeft aan opgroeiende kinderen: of die net uit de kin deren is en weer wat tijd voor zich zelf krijgt, voor de vrouw die net te weinig geleerd heeft en daar vaak last van heeft en graag wat wijzer zou willen wor- denEn voor de vrouw die hele maal de deur niet uit wil, maar zich prettig voelt bij haar huis houden. En ga zo maar door. Meen niet. omdat dit een uit gave is van het ministerie van CRM, dat hierdoor het emanci patiebeleid van de rijksoverheid weerspiegeld wordt Dat beleid laat zich niet alleen uitdrukken In goede raad. het reikt verder Het zal verbeteringen mogelijk moeten maken, die nodig en te recht blijken Maar de bouwste nen voor zon beleid zullen vooral de vrouwen en hun orga nisaties zelf moeten aandragen. ten van instituten voor gehandi capten. Zoals bekend werd de eerste ABC-Dag gehouden, ais. gevolg van een besluit van het Wereldcongres van de ministers van onderwijs dat ter bestrijding van het analfabetisme in 1965 te Teheran werd gehouden. Sinds dien is het een goede gewoonte ter gelegenheid van de ABC-Dag een extra inspanning te leveren ter bevordering van het onder wijs in de ontwikkelingslanden. In 197tt voerde het Unesco Cen trum een actie onder het thema „Boeken voor kinderen in Afri ka" als gevolg waarvan een be drag van 10.880 dollar aan dit project ter beschikking kan worden gesteld. Het Unesco Centrum Nederland ontvangt gaarne financiële bijdragen voor het project „Onderwijs aan ge handicapten in de Libanon" op postgiro 194800, desgewenst kunnen nog nadere inlichtingen over dit project worden ver strekt. De bekende folder "Stand van Zaken bij de sociale verzekerin gen en voorzieningen" is weer verschenen, uiteraard bijgewerkt per 1 juli 1977. De folder is een samenwerkings- produkt van het Ministerie van Sociale zaken, het Ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering. Zij geeft duidelijke informatie op het terrein van alle sociale ver zekeringswetten, zowel wat de inhoud van de wetten betreft als wat premies en uitkeringen aan gaat. Wie hkar wenst te ontvangen, kan zich wenden tot het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, Amsterdam, telefoon 020- 92 74 74. Pas bij wat grotere aantallen worden er kosten in rekening gebracht. Fantasie-training is een tamelijk nieuw woord. Het begrip was vroeger kennelijk onbekend, omdat veel mensen toen op een bescheiden manier zelf kreatief bezig waren. Maar wandversie ringen, meubels en kleding wor den tegenwoordig kant en klaar geleverd. Zelfs ons amusement komt uit een kastje in de hui kamer. Daardoor verschrompelt de mogelijkheid tot kreatief be zig zijn. Vandaar, dat steeds meer mensen de waarde gaan ontdekken van zelf iets te ma ken. Handwerken, wandkleden in elkaar zetten, pottenbakken, zelf je kleren ontwerpen en na aien er is een hernieuwde be langstelling voor dingen, waar fantasie aan te pas komt. In dat beeld hoort ook de stijgende, be langstelling voor fotograferen en smalfilmen. Over dat laatste on derwerp is er onlangs een nieuw boek verschenen van Günter Spitzing. Het heet „Filmen met fantasie". De schrijver Wie wel eens een boek heeft ge lezen van de auteur Günter Spitzing weet. dat hij een heel levendige en boeiende manier van schrijven heeft. Hij is een man. die elke dag bezig is met fotografie, donkere kamerwerk en smalfilmen en dat ontdek je in al zijn boeken. Alles komt re gelrecht uit de praktijk, hij pro beert alles uit en hij laat je soms in twee bladzijden ontdek ken, waar je zelf misschien pas na maanden ervaring achter zou zijn gekomen. Je kunt. op allerlei manieren smalfilmen. Veel mensen pakken de filmkamera als er iets bijzon ders gebeurt in hun leven: de vakantie - een trouwpartij in de familie - een huiselijk feest. Maar je kunt óók die filmka- mera aktiever gaan gebruiken, er mee spelen om het leven om je heen vast te leggen in al zijn veelzijdigheid Voor beide groe pen smalfilmers is dit boek be doeld. Fantasie stimuleren Het hoofddoel van dit boek is: smalfilmers te helpen om hun fantasie te stimuleren. Daarbij komt zowel de nieuwe, dynami sche filmstijl als de nog veel ge bruikte, meer verhalende manier van filmen goed uit de verf. Het gaat over de filmkamera en de verdere uitrusting, die je nodig hebt. Over het maken van een De Unesco heeft dit kaartspel ter gelegenheid van haar dertig ste verjaardag - 4 november 1976 uitgegeven, waardoor zij iedereen - jong en oud - iets wil vertellen over haar werk, op het gebied van onderwijs en opvoe ding, wetenschap, cultuur en communicatie. Het spel ls ont worpen door de Oostenrijker Freimut Steiger en de Zwitser Markus Osterwalder en verkrijg baar ln de Nederlandse taal by het Unesco Centrum Nederland. De Franse uitgave kwam tot stand ln samenwerking met de Franse Nationale Unesco Com missie Het spel telt 50 kaarten. Elke kaart draagt een van de letters, die in het woord Unesco (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organi zation) voorkomen en heeft bo vendien een van de kleuren van de regenboog Elke letter is ver lucht met een uitbeelding van een van de belangrykste werk zaamheden van de organisatie: opbouw van de vrede en van de rechten van de mens, interna tionale verstandhouding, onder- wys en opvoeding, wetenschap, cultuur en communicatie. Aan het spel kunnen 2. 3. 4. 5 of 6 spelers deelnemen Het spel ls verkrygbaar 3.45 en verzend kosten. by het Unesco Centrum Nederland. Oranje Nassaulaan 5, Amsterdam. draaiboekje, over het filmen van orginele titels, over montage, het toepassen van geluid en tenslotte over de projektie. Steeds weer: anders dan anders Bü dit alles probeert de schry- ver, vaak op een wat uitdagende manier, het aan het werk zetten van de fantasie op gang te brengen. Stimuleert hy het zoe ken naar andere oplossingen. Geeft hy voorbeelden hoe het anders kan. Zo werd dit nieuwe filmboek met recht: een trainin- gsboek voor de kreativiteit van de kamera-gebruiker. Niet alleen woorden Zo'n boek over filmen kun je niet alleen schrijven met woor den. Daarom heeft de auteur zyn boek met byna negenhon derd filmbeelden geïllustreerd. Komplete filmverhalen kunnen, in hoogtepunten samengevat, op deze wyze worden besproken. Omdat veel van deze filmverha len in kleur zyn weergegeven, kan ook het kreatief toepassen van kleur in de film worden be sproken. Filmen met fantasie. Een nieuw boek van de veelgelezen foto- en filmauteur Günter Spitzing. Een van de bijna negenhonderd illustraties uit dit boek, dat ook aandacht besteedt aan het maken van een boeiende anders-dan-anders vakantie film. Filmen met fantasie Wie dit trainingsboek heeft doorgewerkt, zal geen problemen hebben by het maken van boeiende films van de hoogte punten van het leven. En zal zelfs van allerlei alledaagse din gen opmerkelyk-goede films kunnen maken. En ontdekken, dat smalfilmen een hobbu is, waarin de mens van deze tycd tyd kreatief kan uitleven. Fil men met fantasie - zo zegt dit boek - is een mogelijkheid om veel meer plezier te beleven aan het alledaagse leven, dat je met je filmkamera op vele manieren kunt vastleggen. Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt Daar staan vaak woorden in. waarbij je naar de betekenis moet raden. Wat bedoelen zij bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Hebt u weieens gegrati neerd of au ham marie gekookt' Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld, staat in dit kookkunst ABC. dat elke maand verschijnt De recepten maken het u verder duidelijk recepten voor 4 personen filet américain 250 g biefstuk tartaar. 1 eetlepel kappertjes, 1 eetlépe kleingesneden peterselie. 1 theelepel worcestershire- sauce, 1 kleingesneden ui, 1 eetlepel mosterd. 1 eet lepel slasaus, zout, peper. Meng de gehakte biefstuk met de kleingesneden peterselie, worcestershiresauce. kleingesneden ui, mosterd en slasaus Maak het mengsel op smaak met peper en zout Gebruik de filet dezelfde dag en bewaar hem (ook al is het maar één uurtje) in de koelkast! Filet américain kan behalve als broodbeleg en lekker smeerseltje op toostjes ook als vlees bij de warme maaltijd worden gegeven met b v komkommersla en gebakken aardappelen farce is een vulling Heel vaak bestaat de vulling uit een gehaktmengsel feuilletédeeg is een bladerdeeg, dat wordt gemaakt met gelijke delen bloem en boter Het deeg krijgt door rollen en vouwen zijn bladerige consistentie Bladerdeeg, zoals piedeeg. waarin op elke 100 g bloem 50 g boter is verwerkt, is veel minder calorieennjk. maar ook minder luchtig fermenteren is gisten fileren is het lossnijden van vlees of vis van botten of graten Filets van vlees en vis zijn meestal prijziger dan vlees of vis met boi of graat fines herbes is een mengsel van fijne kruiden, waartoe we de volgende rekenen dragon, kervel, peterselie, tijm, marjolein laurierblad en bieslook Aux fines herbes betekent met verse kruiden bereid flageolets zijn witgroene boontjes, die m Nederland alleen in blik verkrijgbaar zijn Flageolets zijn veel fijner van smaak dan witte bonen. Ze worden dan ook gebruikt als fijne groente fleurons zijn halve maantjes van bladerdeeg, die worden gegeven bij soep en ragout. a la Florentine op Florentijnse wijze Dat houdt in dat in het gerecht spinazie is verwerkt. fond is nat dat ontstaat bij koken, braden en bakken. Deze vloeistof wordt vaak gebruikt ais basis voor soepen en sausen De fonds kunnen worden ontvet, als dat nodig is. door kipfricassee '/2 kg drumsticks of kippepoelet, 60 g boter of marga rine. 50 g bloem. 1/2 I water, bouquet garni van stelen peterselie, selderij. 1 laurierblad, tijm en rozemarijn. 1 bosje jonge uitjes of sjalotten. 150 g champignons, 3 eetlepels melk Verdeel de stukken kip in vrije kleine stukken (of vraag aan de poelier of hij het voor u doet) Verhit de boter of margarine en schroei de stukken kip hierin dicht Laat ze echter niet bruin worden. Bestrooi de kip met de bloem en laat de kip in een gesloten pan op een klein vuur 30 minuten staan. Schep de stukken regelmatig om. Schenk dan het water erbij en breng het vocht onder voortdurend roeren aan de kook, doe de bouquet garni erbij en stoof de fricassee nog 45 minuten op een klein vuur. Voeg de laatste 10 minuten de schoongemaakte uitjes of sjalotten en gehalveerde champignons erbij Maak de fricassee af met melk (i p v room), peper en zout. eventueel met eierdooier. Geef hem met gekookte rijst en sperziebonen groentefilosoof 1'/2 kg aardappelen, zout. 1 dl melk, peper, noot muskaat, 1 flinke ui, 200 g ham in blokjes, 3 eetlepels boter of margarine, 2 rode paprika's, 250 g gare sperziebonen, 4 tomaten, paneermeel. Kook de aardappelen gaar ;n weinig water met zout. Maak er met melk. peper en nootmuskaat puree van. Snijd de schoongemaakte ui klein Bak hem met de blokjes ham licht in 1 eetlepel hete boter of margarine Voeg de kleingesneden schoongemaakte paprika erbij en de gare sperziebonen Doe het deksel op de pan ze af te laten koelen Schep dan het gestolde vet eraf en stoof de groente 5 minuten Schil de tomaten (houd ze even in heet water dan gaat het gemakke lijker) en snijd ze klem Schep ze door de groente en en verwarm de vloeistof weer. J forel is een matige vette zoetwatervis fricandeau is een mals stuk, tamelijk mager vlees van de bil van een varken of een kalf. g fricassee is een blanke ragout, b v. van kalfsvlees of j kip, die wordt afgemaakt met room en eierdooier. frituren is het bakken van gerechten in diep vet. Frituren kan zowel :n vet»als in olie gebeuren Gebruik de ohe met te vaak en laat hem met heter worden dan 180* C Zeef de frituurolie na gebruik, dat ver- hoogt de houdbaarheid I fumet is een (krachtige) bouillon van vis of wild maak het geheel op smaak met peper en zout. Schep het groentemengsel in een vuurvaste schaal Verdeel de puree erop en bestrooi het geheel met paneermeel Leg hier en daar een klontje boter of margarine Zet de schaal i 20 minuten in een hete oven (200 *C) en laat er een brum korstje op komen. De schotel kan van tevoren worden gemaakt Zet hem. als hij uit de koelkast komt en helemaal koud ia echter laag m de hete ovet. en dek hem de eerste 30 minuten af. om te voorkomen dat oe korst te donker wordt De schotel moet dan z 60 minuten in de hete oven staan Geef hem met zoetzure uitjes en augurken

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15