In de nazomer komen veel nieuwe modellen voor het voetlicht auto auto-test Honda Accord rij-impressie Fiat 127 clllerlei Citroen-modellen 1978 De nieuwe Sunbeam Chrysler Om de 2 jaar, een steeds meer gebruikelijke zaak, wor den de grote automobielten toonstellingen gehouden. De grootste in Europa, de Inter nationale Automobil Ausstel- lung in Frankfurt am Main, opent in september haar deu ren en daarmede is het de enige najaarsautomobielten- toonstelling. Dat het een evenement wordt met zeer veel nieuws staat nu al vast. Wanneer op 15 september de .poorten van het tentoonstel lingsterrein voor het publiek open gaan, dan zullen er meer nieuwe modellen te bewonde ren zijn dan in jaren het geval geweest is. De RAI had een aantal primeurs, de IAA in Frankfurt zal er waarschijnlijk meer hebben en veel daarvan komen uit eigen land. De grootste Duitse auto producenten komen rn'et nieuwe modellen. Ford zal de nieuwe Granada presenteren en Opel de nieuwe Rekord- serie Bij Volkswagen als aller grootste leverancier van perso nenautomobielen is geen op zienbarend nieuws te zien Het zullen detailveranderingen en verbeteringen bij een aantal modellen zijn, die hier het nieuws bepalen. Om bij dit concern te blijven kan men er rekening mee houden dat de Audi 100 een uitbreiding on dergaat in de vorm van een model met 5e deur Volgens gegevens in het Duitse auto tijdschrift „Auto-Zeitung" zal de Audi lijn in de toekomst nog een aantal varianten krij gen in de vorm van Audi 80 kombi, een coupé en een se dan. die nog meer overeen komst met de geslaagde Audi 100 heeft. De VW Polo krijgt volgens dit blad een voorfront dat veel lijkt op de Audi mo dellen, maar dan met een dui- Andere Duitse autobladen, Auto Motor Sport en Mot ont- hulden eveneens al veel nieuws op autogebied, al bestond het merendeel uit geschetste mo dellen Vanwege de goede in formatiebronnen komen veel van deze schetsen ln werke lijkheid op de weg. BMW heeft net de 733 mo dellen ook in ons land uitge bracht en in Frankfurt ver wacht men in de ,528 modellen een injectie-versie De 1502 zal .wel verdwijnen en daarvoor komt in de plaats de 315 met een lichtere motor, waarschijn lijk een 1.6 liter Ook staat een 6-cilinder in de 320 op het lijstje van BMW. Of er bij Mer cedes na de recentelyke lance ring van de nieuwe coupé's nog wat nieuws komt moeten we afwachten. Groot nieuws kan er van Fiat zijn, waar het model 128 op de lijst staat om vervangen te worden. Spionagefoto's lie ten maanden geleden al een opmerkelijk gestileerd model zien, dat de type-benaming 138 zal krijgen Het eerder ge noemde Duitse auto-tijdschrift weet te melden dat de opvol ger van de 128 wel eens 129 zal heten.en dat het een mo del wordt met een. grote ach terklep Dan komen nog de Franse merken en daar staat ook het één en ander te ge beuren Simca komt met een nieuwe auto. die tussen de 1000 en de 1100 komt. In we zen zal het de vervanger van de 1000 worden, alhoewel ook dit type nog in produktie blijft. Volgens de weinige beschik bare gegevens zal de motor voorin komen en zullen de achterwielen worden aangedre ven. Renault zal de motor van de R20 wat opvijzelen ln de vorm van een 2-liter versie. Peugeot heeft een 405 op sta pel staan en het is zeer wel mogelijk dat deze in Frankfurt z'n debuut maakt, omdat in Parijs dit jaar geen tentoon stelling plaats vindt. Ook van Italiaanse zijde komt nog meer nieuws. Be kend is al enige tijd dat de Fiat 132 in dieselversie gele verd zal gaan worden. Tegen het najaar schijnt de dieselmo tor in de Fiat te komen. Heel lang geleden leverde Fiat ook al eens een dieselversie. Het andere grote Italiaanse merk Alfa Romeo komt met een 6-cilinder in V-vorm. Het zal een wat grotere auto worden dan de in 3 varianten lever bare Alfetta sedan. Als al dit nieuws werkelijk in Frankfurt komt te staan en daaraan behoeven we in wezen niet te twijfelen vanwege het grote belang dat de fabrieken bij deze tentoonstelling heb ben, dan biedt de IAA enorm veel voor de automobilist. T t, b' X\ -v Van de motorfiets en de brommer naar de auto is een bizonder grote stap. Er zijn niet veel producenten van vervoermiddelen voortgedre ven door een motor, die deze stap succesvol afsloten. Het bekende Duitse merk NSU is er één van en door de over name van deze Neékarsulmse fabriek door VW is aan het bestaansrecht van NSU recen telijk een einde gekomen bij het beéindigen van de produk tie van de RO 80. Honda daarentegen is als grootste motorfiets producent ter wereld volkomen onafhan kelijk en deze fabriek kan dus rustig z'n gang gaan. En dat doet ze dan ook, zowel op twee- als op vierwieler-gebied. De test gaat hier over de Ac cord. een auto met een fraaie lijn maar ook met veel techni sche allures. Licht onderstuurd Honda huldigt het principe van aandrijving op de voorwie len. Compact van bouw en met veel mogelijkheden om op een beperkte lengte vrij ruime carrosserieën te maken De wegligging is onderstuurd maar ln lichte mate. Dat is een prettig facet, waardoor bij gas loslaten in snel genomen boch ten de besturing naar neutraal en zelfs naar overstuur over helt. Voor diegene die sportief wil rijden en daar is de Honda goed in, een bijzonder plus punt. De vering is met te straf maar ook niet te soepel. Een juist gevonden compromis dat voor alle categorieën automobi listen aanvaardbaar is. Alle wielen zijn onafhankelijk opge hangen en zijn volgens het overbekende Mc Phersonsys- teem opgebouwd Voor beves tigd aan een subframe en ach ter via draag- en geleidearmen aan de zelfdragende carrosserie geschroefd. Het gescheiden remsysteem omvat schijfremmen voor en trommels achter en werkt be krachtigd. waardoor een vrij lichte pedaalbedienmg. Eén van de belangrijkste verplichtingen die Chrysler Corporation op zich nam in januari 1976 bij de onderteke ning van de overeenkomst met de Britse regering was het op zo kort mogelijke termijn ont werpen en in produktie nemen Minder goed Een minder prettig aspect aan het geheel dat toch posi tief uit de bus komt, waren de radiaalbanden van Japans fa brikaat. Deze textielradiaal banden gaven een slecht con tact met de weg door in de vorm van trillingen. Natuurlijk zijn niet alle banden gelijk en worden ook niet alle auto's met hetzelfde merk banden ge leverd. Bij fel optrekken merkt men duidelijk dat de auto yoorwielaandrijvlng heeft. Dit komt mede door het vrij forse vermogen van 80 din. pk. Vooral in korte bochten merk baar. Nu we toch over vermo gen en motor praten dienen we te accentueren dat de acce leratie en de topsnelheid ver reiken. Van 0 tot 80 liep de chronometer 8 sec. en van 80 tot 100 nog eens 4. Dat is voor een 1600 cc. krachtbron een goede tijd. De topsnelheid, gemeten op de Autobahn in Duitsland, bedroeg rond de 160 km. per uur. Honda kan motoren bouwen. Dat zien we al jaren in de mo torfietsen en in de Civic. Bo venliggende nókkenas, opti male zorg besteed aan de ver branding en de afvoer van de uitlaatgassen. Een „schone" motor, die op de Amerikaanse markt aangeboden wordt, heeft Honda in de US-versies al zit ten. Het verbruik, bij Japanse auto's al lang een aspect met gunstige cijfers, maakt bij de Accord geenuitzondering Bij een snelheid tussen de 130 en 140 km per uur noteerden we dat 1 liter super voldoende was voor 11.5 a 12 km. De vijfbak, bediend door een kort pookje, heeft een uitstekende isynchronisering. Opwaarts en terugschakelen gaan licht en precies. Opvallend gelijnd Niemand zal durven ontken nen dat de Honda niet opval lend gelijnd is. Wij vonden het koetswerk naast opvallend ook fraai en dat komt o.a. door het front met de vier koplampen, de oplopende zy flanken en de van een nieuwe auto En nu. slechts 18 maanden na onder tekening van dit accoord is de auto klaar. Overal in Europa zal hij de naam „Chrysler Sunbeam" dragen, een naam die prestige, traditie en presta ties symboliseert. Het is een drie-deursmodel, Op de GL- en S-modellen heeft deze bank twee geschei-. den rugleuningen die onafhan kelijk van elkaar kunnen wor den neergeklapt. De Chrysler Sunbeam heeft dus alle kwali teiten die nodig zijn om een belangrijke plaats te verkrijgen in een segment, dat 35% van de Europese automobielmarkt omvat. In de Chryslerfabrieken in het Schotse Linwood zal bin nenkort begonnen worden met de produktie van de 3 model len met een starthoeveelheid van 1.055 auto's per week. In november verwacht men de auto op de Britse markt te brengen en in de loop van 1978 zal hij naar de andere Europese markten geëxpor teerd worden. derde deur, die stillistisch zeer goed in het geheel past De bumpers steken vrij ver voor- en achteruit en maken de auto wat gestrekter. Over het dak lopen twee chroom strips en de standaard aange brachte antenne zit in de lin- kerraamstijl. De 2 portieren gaan wijd open en laten een gemakkelijke in- en uitstap toe. Om achterin te komen is wat moeilijker. In een Duits autotijdschrift zagen we recen telijk een foto met een 4-deurs Accord. Misschien komt het nog eens zo ver dat deze op het continent geïmporteerd gaat worden en dat ook Honda in ons land dit mogelijk gaat leveren. Het zou voor een bre der assortiment gaan zorgen en er zijn veel automobilisten die beslist een 4-deurs auto willen. En daar heeft Honda met de Accord nog geen ant woord op. Compleet Op het interieur valt in we zen niets aan te merken. Heel erg compleet en zelfs met vier veiligheidsgordels. Allemaal 3-punts en voor oprolbaar. Het dashboard geeft een ongekende hoeveelheid informatie. Wan neer één of twee portieren niet goed gesloten zijn is dit met een rood lampje in de vorm van een silhouet zichtbaar. Ook een toerenteller behoort tot de dashboard-uitrusting. Het uitzicht rondom ls uitste kend. De beide kuipstoeltjes voorin geven een goede zit, hetgeen achterin wat minder is omdat daar de benen minder ruimte hebben evenals de wat krappere hoofdruimte. De kof ferruimte is bereikbaar door een derde deur, waardoor het in- en uitladen gemakkelijk gaat. De bagage is niet afdek- baar, zodat een ieder kan zien wat er in de kofferruimte ligt. Eindoordeel De Accord kan gezien de aangehaalde punten gekwalifi ceerd worden als een ruime 2 en 2, waarmede we bedoelen een gezinsauto. Twee volwas senen met 2 of 3 kinderen vin den voldoende plaats om com fortabel te reizen. Met 2 vol wassenen achterin wordt het iets krapper, maar dat vindt men terug in veel auto's. De aangehaalde problemen met de banden, zo die zich voor mochten doen, kunnen naar onze mening opgelost worden in overleg met de dealer. Een ander aspect dat onze kritiek had, waren de sterk verklein ende buitenspiegels. Daar moet men bij het inhalen terdege rekening mee houden. De op vele punten ver nieuwde Fiat 127 wordt in 3 versies geleverd. De belang rijkste vernieuwing is de uit voering met 1049 cc. motor, die 50 pk. levert in plaats van de 45 bij de 903 cc. versie. De krachtbron is afkomstig uit de Braziliaanse vestiging van dit concern, waar deze motor al weer een maand of tien in de nieuwste uitvoering van de 127, die daar 147 heet. draait. Voor het eerst haalt Fiat de motoren voor een model uit een vestiging die aan de an dere kant van de oceaan ligt De vernieuwde 127 met de 903 cc. motor heeft mechanisch enkele detail-wijzigingen on dergaan, die de prestaties iets hebben verbeterd. Het basis principe van deze motor stamt nog altijd uit de Fiat 600, die in 1954 gelanceerd werd en waarvan de motor geleidelijk aan vergroot werd en meer vermogen toebedeeld kreeg Eenvoudig van constructie maar met een grote degelijk heid. De Fiat 127-900 heeft een uitermate gunstig benzinever bruik dat bij een constante snelheid van 100 km per uur resulteert in 1 op 20. Dit heeft de fabriek kunnen bereiken door de eindreductie groter te maken. Op hogere snelheid is met 5 zitplaatsen met een in de lengterichting voorin ge plaatste motor en achterwie laandrijving. Zijn geringe afme tingen (3,83m) en pittige motor maken eer\ zeer veelzijdig ge bruik van de auto mogelijk. 3 motorversies (928, 1295 en 1598cc),en 3 uitvoeringen (LS, GL en S) geven de koper een zeer grote scala van keuzemo gelijkheden. In Nederland zullen te zijner tijd alleen de uitvoeringen met de 1300 en 1600cc motoren ge leverd worden. De grote ach terruit, die dienst doet als ach terdeur. wordt door middel van gasveren geopend en geeft een goede toegankelijkheid tot de kofferruimte. De neerklapbare achterbank vormt een -laad vloer met een lengte van 1,52 m, waardoor een nuttige ruimte van 1210 dm3 verkre gen wordt delijk VW-embleem Ford pre senteert de nieuwe Granada modellen in 2 en 4 deurs uit- voering met onmiddellijk daarbij een stationcar. Daar naast lanceert Opel de nieuwe Rekord. het toerental gereduceerd, het geen wel inhoudt dat de trek kracht in de 4e wat minder is. Een lagere levensduur van de motor is een ander niet onbe langrijk aspect Een zwaardere koppeling zit in beide versies In het. voorjaar van 1971, nu al weer 6 jaar geleden werd de 127 geïntroduceerd De 127 werd toen dan ook tot „Auto van het jaar" uitgeroepen In maart 1972 kwam de 3-deurs versie, die de bruikbaarheid sterk vergrootte In Spanje werd bij Seat ook een 4-deurs model, uitgebracht. In Italië liepen al meer dan 2 miljoen 127 van de band en het Spaanse bedrijf bracht het al tot 650 000 exemplaren. Ook ln de versnellingsbak werd het. één en ander gewij zigd. Twee synchronisatie systemen worden toegepast, de één van Borg-Warner op de 1 en 2 versnelling «en het Por sche systeem op 3 en 4. Het Ook dit jaar heeft Citroën reeds voor de vakantiesluiting van haar fabrieken bijzonder heden bekend gemaakt over de modellen 1978 De voornaamste daarvan zijn een nieuwe motor voor de GSpécial en de GSX: 1130 cm3 electronische benzine inspuiting, vijf versnellings bak en verhoogd dak voor de CX Prestige een CX 2400 met vijf- versnellingsbak Reeds ln dit my aar zullen de nieuwe modellen in Nederland leverbaar zijn en gezien de hierin toegepaste veranderin gen een prijsverhoging tot ge volg hebben. bedieningsgemak is er niet op vooruit gegaan, wat natuurlijk te betreuren is. De 127 met de grootste motor is vooral soepe ler, maar niet veel sneller dan de 903 cc. Uiterlijk veranderde er ook heel wat. Een grotere achter ruit een nieuw voorfront over "de voll^ breedte vallen di rect ifi het óog. De lijn van de zijflanken werd achter ook iets lager. Het glasoppervlak nam niet onbelangrijk toe. Van bin nen veranderde de auto ook op diverse punten. Het instru mentarium is bijzonder fraai geworden. De Confort Lusso wordt de meest luxueuze uit voering met velours-bekleding Toen Daimler-Benz AG in 19^4 haar beproefde pro gramma van dieselpersonenwa gens uitbreidde met het type 300 D, betekende dit tegelijk de première van de eerste vyf- cilinder personenwagendielmo- tor ter wereld. Deze 300 D kwam tegemoet aan de wens van veel dieselrijders naar meer vermogen, een betere ac celeratie en een nog gekulti- veerder lopen. Het succes van de 80 DIN-pk (59 kW) vijfcilin der blijkt uit het feit, dat on langs in de fabriek te Unter- turkheim de 100.000ste motor van dit type van de band kwam. Het nieuwe concept heeft be wezen goed te zijn!

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11