„Stöppelhaene" Sallands oogstfeest in Raalte Franse dansgroep „La Kadanso' uit Nancy op bezoek bij de Holtense boerendansers Ouderwets roggemaaien Weekenddienst Praalwagens in 2 categoriën KERKDIENSTEN Tijdens roggemaaiersfeest HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 JULI 1977 - PAGINA 3 Bindsters aan het werk; NED. HERV. KERK 8.30 en 10.15 u. ds. C. C. Ad- dink. Extra collecte Plaatse lijke zondagsscholen. Oppas dienst: mevr. Bolink, Petra van Iperen en Mieke Groen. Na de 2e dienst koffiedrinken met de gasten in gebouw „Irene". GEREF. KERK 8.30 u. ds. J. W. Dragt, 10.00 u. dienst en 19.15 u. ds. Een- debak van Dalfcen. In alle diensten is de eerste collecte voor de zending en de tweede voor rente en aflos sing. Tijdens de tweede dienst kinderoppas in gebouw „Rehobath" Na de tweede dienst „koffie-uurtje" met de gasten in gebouw „Reho- both". Oppasdienst: mevr. Van Wil- sum, mevr. Beldman-Stam (res. mevr. Stam-Bosschers). Mevr. Schuppert-Btam. Marga Beldman en Ria Potman. R.K. KERK (Gebouw „Irene") Zaterdag 17.00 u. Zondag 9.30 uur. DUKERH0EK 9.30 u. ds. De Bie van Rijs- sen. Extra collecte Plaatse lijke zondagsscholen. 0KKENBR0EK 9.30 u. ds. W. M. van Reijen- dam. Uitgangscoll. Provin ciaal Vormingswerk. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11.00 uur. Burgemeester, pastoor en domi nee aan het dorsen. vangt de eerste prijswinnaar met het hoogste aantal punten (er kunnen namelijk meer dan één eerste prijzen toegekend worden) de prachtige wisselbe ker. Om deze definitief te mogen behouden moet de beker drie maal in successie of in totaal vijf maal gewonnen zijn. In 1975 en 1976 legde de K. P. O.-Raalte beslag op de beker. Indien de deelnemers aan de optocht hun wagen ter expositie tot zondag middag 5 uur op het feestterrein laten staan wordt door de orga nisatie nog eens f75.-. betaald Maximaal kan aan een wagen derhalve f 1325- toegekend wor den. De oogstoptochtcommissie kan niemand een prijs garanderen, doch zij meent dat bij het op volgen van de volgende adviezen een prijs meer binnen handbe reik komt: - Het is belangrijk dat de idee, die aan het ontwerp ten gronds lag ligt, in de vormgeving duide lijk tot uitdrukking komt en het publiek aanspreekt. Bij voorkeur wordt gedacht aan een idee, dat te maken heeft met de oogst op het boerenleven. - Zorg ervoor dat de wagen een attractieve indruk in de optocht maakt. Tracht zoveel mogelijk de trekkracht aan de wagen aan te passen. - De jury let op de zelfwerk zaamheid en de hoeveelheid werk, die aan de wagen is ver richt. - Gebruik zoveel mogelijk echt en natuurlijk materiaal en kies voor de kleuren verschillende soorten zaden en stro. Tracht zoveel mogelijk zaden in de ori ginele kleuren te verwerken. Bijkleuren is toegestaan indien het noodzakelijk is voor een juist weergave van de aan de wagen ten grondslag liggende idee. Overschilderen wordt min der gewaardeerd. - Gebruik bij de versiering zo veel mogelijk oogstprodukten en veldbloemen. Onder oogstpro dukten vallen alle voortbrengse len van de boerderij als zaden, hooi, stro, bieten, aardappelen, eieren, kaas, honing, fruit, hen nep, vlas enz. Veldbloemen zijn niet in de tuin geteelde bloe men. Tuinbloemen zijn slechts toegestaan indien de wagen iets uitbeeldt dat verband houdt met de oogst of het boerenleven. Teneinde tijdig de oogstoptocht te kunnen plannen worden aspirant-wagenbouwers verzocht zich uiterlijk 11 augustus a.s. aan te melden bij één van de volgende heren: G. J. van Dar tel. Middelerstraat 23, Olst (05703-790) G. J. Schrijver, V/al- ravenstraat 2. Raalte (05720- 22 53) A. J. G. Jansen, Velner- hoek 28, Raalte (05720-14 09) of J. G. Olsw 'Bekking, Rameler- EEN BEELD UIT DE OP TOCHT VAN HET VORIGE JAAR dijk 5, Raalte (05720-34 31). Bij de opgave wordt een duidelijke beschrijving van de wagens ver wacht ten behoeve van de jury en de informatie aan het pu bliek. Tevens dient men op te geven of de wagen in de catego rie A of B ingedeeld dient te worden. Voor al degenen die door het vorenstaande belangstelling hebben gekregen een wagen te gaan bouwen doch nog niet goed weten hoe te beginnen, welke materialen te gebruiken, kortom nog wat meer adviezen nodig hebben, staan de ge noemde 4 heren altijd graag klaar met raad en daad. Ook voor ideeën of suggesties kun nen geïnteresseerden bij hen te recht. Wie kent nog het getik van het haren der zichten, het oude beeld van het rogge- maaien met de zicht, de bindsters in Sint Joapik- stuug, garven koren op de akker en aan het einde van de dag de lange rijen gasten op het stoppelveld? Velen ongetwijfeld nog slechts in hun vage herinneringen aan lang vervlogen tijden. Dat verleden komt zaterdag 23 juli in Raalte weer eens tot leven op de roggeakker aan de Provinciale weg Zwolle-Almelo, even buiten Raalte in de richting Alme lo. Om 9 uur 's morgens komen de maaiers en bindsters op boeren karren aan bij het roggeland om op de ouderwetse manier de rogge te gaan maaien. De maaiers gaan op enige afstand van elkaar aan de rand van het land staan en begin nen met hun zicht - een soort korte zeis - de rogge te maaien. Met een pikhaak - een stok met een ijzeren haak - worden de halmen gebun deld en als de maaier denkt dat de bundel groot genoeg is, legt hij hem achter zich neer op de akker. Dan komen de bindsters in aktie. Wat direkt opvalt is de kleding: een lange bindhemdrok met een schort. Dat is de traditionele dracht van de bindsters en wordt het „Sint Joapikstuug" genoemd. De bindster neemt een hand vol halmen en draait die als een band om de bundel rogge tot een garve. Het eerste Dorpsfeest in Holten zal zaterdagavond 16 juli niet alleen opgefleurd worden door de Holtense dansers maar zoals de laatste jaren op de braderieavonden ook al gebeurde door een buitenlandse dansgroep. Dit jaar komt „La Kadanso" naar Holten, het is een folklore groep met de klederdracht uit Lotharingen, en ze dansen op speciale Franse klompen, wat niet veel voorkomt buiten Frank rijk. Deze groep bestaat ruim vijfentwintig jaar en heeft in Frankryk en Duitsland al een goede naam opgebouwd, het is echter voor hun de eerste keer dat ze naar Holland komen, om een uitwisseling op te bouwen met de Holtense dansers en om de Hollanders beter te leren kennen. De Holtense Boerendansers kwamen met deze groep in contact op het Internationale festival in Clounge in Frankrijk waar deze groep hoge ogen gooide en waar toevallig secretaris Dick Plekkcnpol aanwezig was en meteen van de gelegenheid gebruik maakte om eens nader met deze groep kennis te maken. De meeste leden van deze dansgroep zijn onderwijzers en zij hebben als doel de Franse Folklore in ere te houden en dit aan mensen te laten zien die er belangstelling voor hebben. De groep staat onder leiding van de voorzitter Henri Blaising uit Mazelville. De leeftijd van deze dansers varieert van 20 tot 45 jaar. Er zullen in de komende week vele demonstratie's gegeven worden in en in de buurt van Holten, zoals bij camping De Poppe, camping „De Hol- terberg", V.V.V. Eerbeek en in vele tehuizen o.a. in Deventer en Wolfheze. Het gemeentebestuur zal deze groep op het gemeentehuis verwel komen, wat altijd voor de buitenlanders een grote eer is. Het eerste optreden van „La Kadanso" is zaterdagavond 16 juli t.g.v. het kie zen van de dorpskoningin van Holten in de koepel in „Kalfster- mansweide". Aanvang 18.30 uur. ARTS J. F. Sijtsema, Pastoriestraat 80, telef. 1870. Voor bood schappen bellen: 11.00 uur en 4.00 uur. WIJKVERPLEGING Zuster R. Bos-Kamphuis, De- venterweg 55, Holten, telef. 2123. Spreekuur wijkver pleegkundigen en uitgeven van magazijnartikelen van dinsdag t.t. vrijdag 13.30-14.30 uur, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 uur, Dorps straat 16. ZIEKENVERVOER A. Müller, tel. 1745, b.g.g J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338. TANDARTS J. v. d. Enk, Burg. v.d. Berg- plein 33, Wierden, tel. 05496- 1634.» Spreekuur spoedgeval len: 5.00-5.30 uur namiddag. DIERENARTS Th. A. Oosterbrug, Diessen- pïasstraat 5, tel. 1515 FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisge bouw, Gaardenstraat, G. J. Kraaij, telef. 2799. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 17 juli: C. Dijkstra, Schoutenstraat 35, tel. 1833. Maandag 18 t.e.m. zondag 24 juli: H. W. Goom- an, Kolweg 52, tel. 1513. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, telef. 054 l- 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 16 tot en met j- dag 22 juli: ELECTRA: J. Kolkn n, Gaardenstraat 13, telef. 1 8. GAS: H. J. Kolkman, C ir- chillstraat 99, telef. 3016. POLITIE Telefoon: 1352 - 2665 en 265a Na 6.00 uur 's avonds bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (Dag en nacht). De optochtcommissie van Stöppelhaene is van plan een probleem dat zich al enkele jaren heeft aange diend tot een oplossing te brengen. Het probleem dat zich aftekent houdt verband met de hoge kwaliteit van de oogstpraalwagens. In de loop der jaren ontwikkelden de oogstwagens zich van vrij eenvoudige ontwerpen tot ware pronkju- weeltjes, waarin een grote dosis ervaring en een nog veel grotere portie tijd schuil gaat. Die hoge kwaliteit was er de oorzaak van dat nieuwe wagenbouwgroepen na een aanvankelijk enthousiasme in sommige geval len werden afgeschrikt. Zodoende bleef er een vrij vaste kern van wagenbouwers, die van jaar tot jaar mooiere wagens in de optocht bracht. Om nu de nieuwe groepen of individuelen, die een wagen wil len bouwen, een goede kans te geven, zullen dit jaar als proef de wagens ingedeeld worden in 2 categorieën. In de A-categorie komen de wagens van de groe pen met ervaring, kortom de wagens zoals we die de laatste jaren kenden. De B-categorie is voor wagens van die groepen, die „de kneepjes van het vak" nog niet meester zijn of de mankracht missen met iets groots te komen. Met deze maatregel hoopt de Stöppelhaene-organisatie te be reiken dat velen, die tot nu toe weifelden, thans besluiten aan het oogstcorso deel te nemen waardoor de optocht ongetwij feld interessanter wordt. Het is de Stöppelhaene- organisatie maar al te zeer be kend dat het bouwen van een goede wagen nogal wat tijd in beslag neemt terwijl er ook nogal wat kosten mee gemoeid zijn. Uiteraard kan aan het ge zamenlijk bouwen van een wa gen door een buurtvereniging, sportvereniging, familie, wijk of in kleinere kring enorm veel plezier beleefd worden terwijl het tevens een zinvolle vrije tijdsbesteding vormt. Daarnaast wil het Stöppelhaenebestuur het bouwen van een wagen ook in fmancieël opzicht tot een pret tige zaak maken. Daarom wordt als startvergoeding in de catego rie A f700.- en in de B-categorie f400.- per wagen uitbetaald. Naast deze startgelden zijn er nog aantrekkelijke prijzen te winnen, zowel in de A- als B-categorie: le prijs f 500.- resp. f300.- 2e prijs f400- resp. f250.-, 3e prijs f300- resp. f200- 4e prijs f200- resp f150- 5e prijs f 100.- in beide catego rieën. De publieksprijs, die on afhankelijk van één der prijzen gewonnen kan worden, bedraagt f 50.-. In de A-categorie ont- Als het werk vordert komen er steeds meer garven te liggen. Dan kan begonnen worden methet „gasten". Telkens 6 garven worden tegen elkaar geplaatst en met een stroband worden de koppen van de garven bijeen gebonden tot een „gast", die nog een weekje op het land blijft staan om goed te drogen. En natuurlijk komen 's middags de „vrouwleu", de dames die vroeger niet meegingen naar het roggeland, met een versnapering voor maaiers en bindsters: koffie met krente- brood. Van de gelegenheid wordt dankbaar gebruik gemaakt om een kleine klederdrachtenshow te ge ven. 's Avonds gaat het feest vrolijk ver der tijdens een gezellig rogge- maaisbal. Vele aanwezigen zijn ook hier in klederdracht. Belangstel lenden zijn ook hierbij van harte welkom in „De Leeren Lampe" Aan de Almelosestraat te Raalte. Tijdens het roggemaaiersbal vindt de voorverkiezing plaats van de Sallandse oogstkoningin, die tij dens het Sallands oogstfeest „Stöppelhaene" van 25 t.m. 27 au gustus zal „regeren". Uit de aan meldingen uit elk der Sallandse buurtplaatsen en uit de Raalter buurtdorpen wordt voor elke plaats een vertegenwoordigster gekozen voor de eigenlijke verkie zing der oogstkoningin op woens dagavond 24 augustus, de opening van het „St „oppelhaenefeest". Voor aspirant bezoekers van het roggemaaiersfeest op de roggeak ker en het roggemaaiersbal een wellicht prettige wetenschap dat de toegang gratis is. Om het geld hoeft dus niemand weg te blijven.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3