Fietstocht door Holterberg, Borkeld en over Apenberg boeit tot laatste kilometer i m HOLTENS NIEUWSBLAD _9 Beeldje bij restaurant „De Hol terberg". Hier heeft Piet Bos zijn opgezette beesten ondergebracht. Voorzichtig bij het oversteken van de rijksweg Holten-Markelo. De ingang van de Canadese militaire begraafplaats. De Ligtenbergerweg met links nog weilanden. Aan onze rechterhand beginnen de bossen. Evenals vorig jaar, bij het uitzetten van de fietsroute naar de dikste boom van Nederland in Laren, is het de heer J. Th. Gijsbers ook nu weer gelukt een fietstocht te creë ren die, dankzij zijn afwisselende karakter, blijft boeien tot de laatste kilometers. 30 kilometer De tocht is exact 30 kilometer lang en dus te volbrengen door het hele gezin. Hij voert u door de Holter berg. langs de Canadese militaire begraafplaats, het dorp Holten, onder de E-8 door, door de buurt schap De Borkeld en via Eisen weer terug naar het punt van uitgang, het centrum van Rijssen. Voor u aan de tocht begint fietst u eerst even naar het VVV-bureau aan de Enterstraat 10 en vraagt daar om een routebeschrijving. U fietst dan via de Watermolen, Hut- tenwal en Haar naar de Nijverdal- seweg, de bewaakte spoorwego vergang over (let op de bel en het rode knipperlicht) tot aan de Lig- tenbergerdijk. We gaan de Ligten- bergerdijk op en fietsen in de rich ting Nieuw Heeten-Holterberg. Doe het rustig aan, dan geniet u het meest van de vrije ruimte met aan weerskanten weiden met rood en zwartbont vee. De Akkerdijk laten we links liggen en fietsen door naar de Ligtenbergerweg. Daar slaan we linksaf en vinden al spoedig de ei- kenbossen aan onze rechterhand. Links zien wij de uitgestrekte wei den tot aan de Hagslagen. Fietspad Tot nog toe fietsten wij over een prachtig geasfalteerde weg. Hierin komt spoedig verandering. Op een gegeven moment, de routebe schrijving geeft het allemaal zeer duidelijk aan, moeten we rechtsaf en komen we op een verhard fiet spad met aan beide zijden prachtig hoog geboomte. In de verte zien we weldra een (openstaande) ijzeren poort, die vroeger ongetwijfeld wel gesloten zal zijn geweest. We rijden er op ons gemak doorheem Schild wachten om ons tegen te houden zijn er niet. We fietsen nu over de Plaggenweg met aan weerszijden naaldbomen. Onder onze banden nog steeds het uitstekende (verharde) fietspad, zodat de auto's ons niet kunnen de ren. Evenmin deert ons de vol gende kruising. Wij gaan gewoon door tot op het moment dat wij De fietser had hier rechtsaf moe ten slaan om in de buurtschap Ei sen te komen. rechts van ons, ergens verscholen in een zijweggetje, maar toch goed zichtbaar, een bank ontdekken. Wie even wil uitrusten, krijgt nu de gelegenheid. U kunt er vast begin nen aan uw lunchpakket en een slok koffie nemen uit uw meege nomen thermosfles. Natuurreservaat Na een half uurtje stappen we ech ter weer op onze stalen rossen, want er is nog meer te zien dan al leen de bossen waarin we ons nu bevinden. We volgen de Plaggen weg, ook nadat we de dikke witte steen met nr. 50 erop. gepasseerd zijn. We fietsen dwars door het natuur reservaat tot aan de volgende vier sprong en gaan dan de Oude Hel- lendoornseweg op. Hier is geen verhard fietspad meer. Maar het zandpad onder onze wielen is hard genoeg. Bij de volgende viersprong slaan we linksaf, in de richting Rijssen. (Let steeds goed op de nummers van de paddestoelen). We zitten nu op de Vossenweg en blij ven nog even in het „dierenrijk", want bij de volgende viersprong gaan we rechtsaf de Eenkhoornweg op. Begraafplaats Na ongeveer een kilometer doemt aan onze rechterhand de Canadese militaire begraafplaats op. Tijd om even af te stappen en de benen te strekken. U kunt gerust een be zoekje afleggen aan dit kerkhof, waar honderden jonge mannen be graven liggen die in het laatste jaar van de oorlog voor onze vrijheid zijn gesneuveld. Betracht u echter wel de nodige eerbied. Fotografe ren is NIET verboden. Ongeveer een derde deel van onze fietstocht zit er nu op en enkelen van ons hebben al weer honger ge kregen. Anderen pakken de limo- nadefles en zetten die voor de mond. Dan gaat het weer verder, slaan we aan het eind van het kerkhof rechtr saf, de Wullenbergweg op en staan plotseling, na een beetje klauteren, voor de Toeristenweg Holten- Nijverdal. We kunnen nu twee dingen doen: doorrijden óf een bezoek brengen aan he t Natuur Historisch Museum van Piet Bos. Dit laatste is echt wel de moeite waard. U kunt er de in de natuur levende dieren in opgezette vorm terugvinden. Verplicht bent u echter niets. Als u liever doorrijdt, doet u dat. Wilt u even afstappen bij het restaurant „Het Losse Hoes" of „De Wielen", daar hebben wij ook geen bezwaar tegen. Wij fietsen echter door over de toe- „Ergens" op onze route kwamen wij door deze poort. Aan de rech terhand bevindt zich (niet op de foto zichtbaar) een trapveldje. ristenweg (goed uitkijken, vooral als er kleine kinderen op hun eigen fietsje meegaan) en kwamen, via het tunneltje onder de spoorlijn (nadat wij de niet meer zo gevaar lijke straatweg Holten-Deventer waren overgestoken) in de Denne- boomstraat in Holten terecht. Tweede startplaats We sloegen linksaf en zagen aan onze rechterhand het VW- kantoor, waar de heer Kers dage lijks zitting houdt. Voor de Holte naren is dit kantoor een uitstekend startpunt voor deze fietstocht. We gingen rechtsaf de Dorpsstraat in richting Markelo. Voor wie niet van winkelen en etalages kijken houdt is dit gedeelte even onaantrekke lijk als de korte rit door de binnen stad van Rijssen. Wie echter stevig doorrijdt zit al spoedig weer buiten de bebouwde kom van Holten en zorgt snel dat hij op de bedienings- weg terecht komt. We hebben nu 14 kilometer afgelegd en blijven door- fietsen in de richting Markelo. Tunnel Met een prachtige boog (zonder te hoeven klimmen) bereiken we het tunneltje onder de E-8 en stappen even later af bij café De Poppe. Niet om meteen wat te drinken te be stellen, maar omdat wij de nogal drukke weg Holten-Markelo moe ten oversteken. Uitkijken is de boodschap. Als we heelhuids aan de andere kant van de weg zijn ge komen, bevinden we ons op de Borkeldweg en fietsen nu richting Friezenberg. Bezitters van paarden die tevens lid zijn van een rij vereniging, zullen ongetwijfeld even een bezoek wil len brengen aan manege Snorre- wind, waar we vlak langs fietsen. We zitten nu weer in een bosrijke omgeving, ook nog nadat wij recht saf geslagen ziji de Winterlamper- weg op. Zingend „de paden op. de lanenin", passeren wij camping „De Wildhof' en krijgen bijna medelijden met de vakantiegangers die hier voor hun caravan of tent zitten en in feite' niets zien van de prachtige omge ving, waarin ze zich bevinden. We gaan direct hierop linksaf en fietsen nu op de Hochtv 3g, met links en rechts van ons weilanden. Even voorbij steenslijperij Over- meen (rechts) gaan we weer linksaf en bevinden ons nu op de Oude Rijssenseweg en slaan dan rechtsaf de Groninger Esweg op, met links en rechts bouw- en weilanden. Apenberg Plotseling staan wij, nadat we keu- j rig onze hand hebben uitgestoken bij het linksafslaan, voor herberg „De Kemper". We voelen ons zit- vlak toch wel een beetje en over leggen om hier maar even uit te rustea Na een uurtje stappen we weer op de (harde) zadels. Er wacht 1 ons (dat vinden wij tenminste) een- hele klim de Apenbergerweg op. Om twee redenen gaan wij af en toe op onze trappers staan. U mag ra den welke die redenen zijn. Onze inspanning om boven te komen loonde de moeite. Boven op de Apenberg hebben we een mooi uit zicht over de essen. „Opstappen", zei de leider, nadat we zo'n tien minuten hadden ge staan. Gedwee volgden we hem en sloegen bij de volgende viersprong rechtsaf de Diependaalseweg op. Deze komt uit op de Markeloseweg. Weest u voorzichtig met het over steken van deze weg als u de bedie- ningsweg op moet. We kunnen nu onze routebeschrijving in de zak houden en komen, al trappend, vanzelf weer in het centrum van Rijssen terecht. U behoeft niet bang te zijn dat u de weg kwijt raakt op deze krui sing. De routebeschrijving geeft zeer duidelijk waar en wanneer u links of rechts af moet slaan. Herberg de Kemper. Even de be nen strekken voor we aan de korte klim naar de Apenberg beginnen. Niet alleen voor de duizen den toeristen, die iedere zomer weer neerstrijken in Holten, Nijverdal, Rijssen, Markelo. Enter en omge ving, heeft de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Rijssen een prachtige fiet stocht uitgezet, maar ook voor de inwoners uit deze regio, die liever op de fiets stappen met een bepaald doel voor ogen, dan maar „in het wilde weg een eind weg fietsen".

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 17