S amen werkin gs verb and stedendriehoek moet worden afgebouwd Brugklassers bezochten museum „Piet Bos" Zomer- activiteiten Enschede AUTOBANDEN MET GEBREKEN IN NEDERLAND NIEUW PLAN YOOK, SERVICEFLAT DE MOLENBELT Geslaagden Scholengemeenschap Een insecticide die veilig en is GEWEST MIDDEN-IJSSEL Mooie opbrengst MENSEMEE JE NIET BURGERLIJKE STAND STEDENDRIEHOEK HOLTENS NIEUWSBLAD - 24 JUNI 1977 - PAGINA 9 Het Samenwerkingsverband Ste dendriehoek wil voorlopig op de oude voet verder gaan. Het in tergemeentelijke overlegorgaan van de gemeenten Apeldoorn. Deventer. Voorst en Zutphen heeft onlangs wel voorgesteld werkzaamheden over te dragen aan de pregewesten het Gewest Midden-IJssel en het Sa menwerkingsorgaan Oost-Velu- we maar wil niet vooruitlopen op de mogelijke resultaten. De dagelijkse besturen van de beide pregewesten hebben een 'studiecommissie in het leven ge roepen, die advies moet uitbren gen over onderwerpen die zich lenen voor gemeenschappelijk overleg. Ook moet deze commis sie bekijken op welke wijze dit overleg het best kan worden ge voerd. Het Samenwerkingsverband Ste dendriehoek is er van overtuigd' dat het huidige overlegorgaan op den duur een ingrijpende wijzi ging zal ondergaan, zodra taken worden afgestoten naar de sa menwerkende pregewesten. die met elkaar een grotere regio ver tegenwoordigen dan de huidige Stedendriehoek. Zolang het overleg tussen 't Ge west Midden-IJssel en het Sa menwerkingsorgaan Oost-Velu- we nog niet op gang is gekomen, de uitgangspunten van dat over leg niet bekend zijn en ook niet bekend is wat er voor de huidige samenwerking in Stendendrie- hoeksverband in de plaats komt, is het volgens het Samenwer kingsverband Stedendriehoek prematuur om te praten over een volledige afbouw van het samen werkingsverband. Wel kan worden bekeken welke Stedendriehoekzaken in aanmer king komen voor overheveling naar de beide pregewesten. Voorlopig moeten de werkzaam heden van het Samenwerkings verband Stedendriehoek en van de drie vaste commissies nor maal voortgang vinden. Het. Samenwerkingsverband Ste dendriehoek kent een vaste commissie onderwijs, een vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en een vaste commissie voor cultuur, iicugd. sport en recreatie. Daar naast functioneert het „directéu- renoverleg" van de diensten openbare en gemeentewerken van Apeldoorn, Deventer, Voorst en Zutphen. OVERLEG MOET BLIJVEN Wethouder S. Moester (Deven ter) deelde tijdens de behande ling van de begroting 1976 van het Samenwerkingsverband Ste dendriehoek mee dat Deventer niet bereid is het intergemeen telijk overleg met Apeldoorn, Voorst en Zutphen stop te zet ten tervville vande gemeente Lochem De vier Stedendrie hoekgemeenten hechten veel waarde aan het overleg en vin- - den dat overleg nu en in de toe komst onmisbaar Zoals bekend zijn binnen het Ge west Midden-IJssel de meningen over de vorming "van toekomsti ge miniprovincies verdeeld De meerderheid van de Gewestraad wil samen met Apeldoorn en de Oost-Veluwe in één provincie worden ingedeeld en staat daar mee ook achter het overleg en 'n mogelijke'samenwerking met het Samenwerkingsorgaan Oost-Ve luwe. De minderheid van de Ge westraad was verdeeld. Een ge deelte ziet de IJssel als weste lijke grens van een nieuwe pro vincie en een ander gedeelte deed nog geen uitspraak omdat nog steeds de taken en functies van de nieuwe provincies niet zijn vastgesteld. Bij het aangaan van de verlenging van de gemeenschappelijke regeling Gewest Midden-IJssel stelde Lochems burgemeester H. J. Beuke de afbouw van het Sa menwerkingsverband Steden driehoek voorop Het Samenwerkingsverband Ste dendriehoek is van mening dat het Gewest Midden-IJssel zijn interne problemen zelf maar moet oplossen. Duidelijk is even wel dat door het verschil van mening binnen het Gewest Mid den-IJssel het overleg met het Samen werkinesoreaan Oost-Ve luwe over het overnemen van Stedendriehoektaken maar moei zaam op gang kan komen. Zo lang er nog zoveel onzekerheden zijn. kiest het Samenwerkings verband Stedendriehoek voor het voortzetten van de eigen werk zaamheden. 99 De „VOM Nederland" B.V. (Vastgoed Onderneming Maat schappij) te Arnhem heeft voor haar terrein „De Molenbelt" een geheel nieuw plan ontworpen voor een serviceflat en dit aan gegadigden gepresenteerd onder uitdrukkelijk voorbehoud van goedkeuring door de gemeente lijke overheid. Het plan is ter bestudering gezonden aan de schoonheidscommissie van „het Oversticht" te Zwolle. Men verwacht pas de volgende donderdag daarop bericht, zodat dan de plannen voor een bouw vergunning bij het gemeentebes tuur kunnen worden ingediend. Zoals bekend heeft men al een bouwvergunning voor het oor spronkelijke. maar inmiddels enkele malen gewijzigde, plan. ..Aan de gegadigden konden dan ook nog niet de officiële maar wel officieuse prijzen worden voorgelegd", vertelde de heer Holtkamp van de VOM. Als de Schoonheidscommissie uit hoofde van de welstandsbepalm- gen en andere voorwaarden geen bezwaren heeft en de bouwver gunning door het gemeentebes tuur is verleend, hoopt men half september, begin oktober, met de bouw te kunnen beginnen. In het gebouw "komen 46 fiats HOLTEN - Geboren: Erik zv F J Haan en A Paalman; Marieke Hendrike dvPHJM Bolhaar en E A M Kamphuis; Leontien dv H Oolbekkink en G M J Vrielink (geb. te Deventer); Dennis zv H van de Keuken en J H S Ligtenbarg (geb. te Deventer). Ondertrouwd: J J Bolink 22 j en H W I Ensink 21 j Stad Delden. Gehuwd: A G Aaftink 25 j en A ten Kampe 22 j; C P Meyer 21 j Borne en M Leonhart 19 j. t.w. 16 3-kamer appartementen. Voorts komen er 16 garages. Het gebouw zal een maximum hoogte krijgen van 11 meter. Er komen geen opbouw of uitstul pingen op. Wel afzonderlijke balc'ons, die variëren van 10 tot 22 m2. Het wordt gebouwd in terrasvorm aan voor- en achter zijde. De heer Holtkamp achtte het, gezien het nog ontbreken van de goedkeuring, prematuur om reeds een situatieschets te publiceren. aangepast aan deze ti jd. Twente heeft het nog. Nóg wel. Dinsdag brachten alle brugklas sers van de Scholengemeen schap een bezoek aan het mu seum van „Piet Bos" op de Hol- terberg. De biologiedocenten or ganiseren dit uitstapje als sluit stuk van hun lessen Ongeveer 280 leerlingen waren daartoe in vier groepen ver deeld. Iedere groep kreeg steeds eerst een klein kwartiertje de gelegenheid om wat rond te kij ken. Daarna verzamelde men zich in de speciale projectieruimte. De heer Kees Bos onderhield de brugklassers daar met een uit eenzetting over herten en reën. Aansluitend daarop vertoonde hij dia's, waarvan de m,eeste in de direkte omgeving van Holten gemaakt waren. De dia's hadden voornamelijk de schutkleur van de dieren als onderwerp. De reakties van de leerlingen waren vaak uitingen van verbazing vanwege de enorm goede be scherming die moeder natuur de dieren meegeeft. Vervolgens werden de leerlingen in de gele genheid gesteld vragen te stellen over wat ze tot nu toe gezien en gehoord hadden. De meeste vra gen betroffen de diorama's: „hoe komt u aan al die dieren?" en „hoe bestaat het dat u een ree krijgt dat precies met z'n poot Naar aanleiding van een aantal mededelingen van het dagelijks bestuur van het Gewest „Mid den-IJssel" over de communica tie met andere gewesten in de Gewestraadsvergadering van 16 .iuni j.l. heeft de heer J. K. Mun- tinge (VVD-raadslid van Deven ter) als zijn mening te kennen gegeven, dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat 'n ont werp van Wet over de bestuur lijke reorganisatie door de Sta- ten-Generaal zal worden aange nomen, met als resultaat een in tegraal bestuur in 3 lagen, een overdracht van Rijkstaken naar lagere bestuursorganen en een sterk lokale democratie. Een kleine uitbreiding van het aantal provincies (behalve de reeds geplande 24) zal daarbij zijns inziens onontkoombaar zijn, waarbij de indeling van „pro vincies nieuwe stijl", zowel bij ontstane regionale samenhangen als bij bestuurlijke behoefte zal aansluiten. Om die regionale samenhangen te kennen en te ervaren is het naar de mening van de heer Muntinga, zinvol, dat het Ge west „Midden-IJssel". naast zijn hoofdtaak namelijk het beharti gen van de belangen van zijn eigen gebied, relaties legt met al zijn aangrenzende gewesten over gemeenschappelijke belangen. Dan kan het gewest zich, zijns inziens, te zijner tijd met kennis van zaken een mening vormen over de begrenzing van de pro vincies nieuwe stijl. Die relaties met aangrenzende gewesten moet volgens de heer Muntinga, niet eenzijdig, maar evenwichtig zijn. Zij vinden plaats op „voorzichtige wijze", dat wil zeggen, door bestuurlijk en/of ambtelijk overleg, zónder het vormen van formele structu- ïen of organen. „Dat de afbouw van de steden driehoek (Samenwerkingsver band Stedendriehoek Apeldoorn, Deventer, Voorst en Zutphen, ted. H.N.) op zo kort mogelijke termijn moet plaats vinden, waarbij de onderwerpen b.v. door informeel intergewestelijk oxerleg kunnen worden behar tigd, hebben de 3 fracties op 30 maart j.l. duidelijk laten merken. De vraag is: onderschrijft het Dagelijks Bestuur in beginsel het zo juist weergegevene?", aldus de heer Muntinga. De heer Kaan (PvdA - Holten) voegde daar nog aan toe ook te spreken met de gewesten Zwolle en Twente. Volgens voorzitter Posthuma is het standpunt van de heer Mun tinga niet in strijd met 't stand punt van het D B. Het is duide lijk bereid contacten met andere gewesten te leggen." Er is al een relatie met het prc- gewest Oost-Veluwe op het ge bied van de ruimtelijke orde ning. Tot nu toe hebben wij ech ter de handen vol om inhoud té geven aan het eigen gewest", al dus de heer Postfyjma. De voorzitter verklaarde nog dat er een groep „Midden-IJssel" en „Oost-Veluwe" is, die de onder werpen bekijkt en die aan de gang gaat om die onderwerpen, die zich daarvoor lenen, aan ie kaarten. Ook „Oost-Gelderland" is op hetzelfde terrein werkzaam. En zijn daarvoor aanrakingspun ten Voorts is er een prettig con tact met de raad van Vorden. De heer Smit (CDA - Zutphen) zei nog dat men er in moet be rusten. Het is duidelijk, dat dc Stedendriehoek moet worden af gebouwd. Tot lid van de Commissie voor Algemene Zaken, Bestuurlijke Zaken, Voorlichtine en Perso neelszaken werd z.h s in de va cature mevr Manschot-Mansholt benoemd mevr. M A M Mol- Hamersveld en in de Commissie Onderwijs, Cultuur, Sport en Re creatie, als opvolger van de heer Geerken: de heer G. A Jeur- nink. De vacature in deze laatst? commissie, ontstaan door 't ver trek van de heer R. Bos. zal ver vuld worden wanneer diens op volger is benoemd. z'n snuit veegt?". Op al dit type vragen had Kees Bos een duide lijk antwoord. Vervolgens wer den onder de leerlingen verschil lende opdrachten uitgedeeld. Deze opdrachten betroffen ver- schillende dieren in de diora ma's. Sommige moesten met el kaar vergeleken worden; van andere werden eigenaardigheden gevraagd. Vele enthousiastelingen kwamen diverse malen nieuwe opdrach ten halen en bleven zo nog wel een half uur bezig. De jaarlijkse inzameling voor. het Nederlandse Rode Kruis heeft het mooie bedrag van f5503.08 opgebracht, (v.j. f5280 -) Grote dank gaat uit naar hen die gaven en die collecteerden. Het gemeentebestuur van En schede zal gedurende de vakan tie weken op de zaterdagen weer zomeractiviteiten organi seren. Alle activiteiten zijn in de openlucht op de oude markt te Enschede en geheel gratis. Zij gaan bij slecht weer door in nog nader aan te geven vervan gende ruimten. De geplande activiteiten zijn de volgende. Zaterdag, 25 juni: 1000-17.00 uur: antiekmarkt, 10.15-11.00 uur: concert door de zangver eniging „De Troubadours", 11.00-11.45 uur. muzikale show door de muziekvereniging „Kunst aan het Volk". 14 30- 15 30 uur het poppentheater Godfried Beumers met het pro gramma „lekker pesten". 16.00- 16 50 uur: muzikaal intermezzo door drumband „West Ensche de". 17.00-18.00 uur Twentse boerendansers door de boeren- dansgroep „De Schaddenrie ders", 20.30-23.00 uur: countrj en westernmuziek gebracht dooi de groep .Bronco" Zaterdag, 2 juli: 10 00-17.00 uur antiekmarkt, 11.00-14.00 uur mogelijkheden om creatief bezy te zijn samen met docente) „Creatief Centrum", 11.00-114 uur: concert door drumband „d Veldkamp", 14.30-15.30 uur: he bekende pantomimetheater va Rob van Reijn, met „Harlekim de", 20.30-23.00 uur: speelt hc fanfareorkest „De Volharding" Met het inleveren van de opd rachten kwam voor de leerlingen een eind aan deze excursie Ge zien de positieve reakties was het opnieuw een zeer geslaagd bezoek aan dit natuurhistorisch museum. Nu de vakantietijd voor de deur staat worden er veel au tobanden gekocht. Iedereen wil immers met de vakantie-periode in zicht veilig rijden. Kwalita tief goede autobanden zijn daarvoor een eerste vereiste. Van deze hausse in de autobanden-verkoop, lijkt de sluikhandel te profiteren door het zogenaamd goedkoop op de markt brengen van autobanden met gebreken, aldus de heer F. J. Mulder, Algemeen Sekreta- ris van de Vereniging van Ban denspecialisten in Nederland (VACO). Het gaat hier meestal om au tobanden welke door de auto mobielfabrikant zijn afgekeurd. De bandenfabrikant brengt dan in die banden een kode aan waaruit blijkt dat montage al leen is toegestaan op langzaam rijdende voertuigen zoals bij voorbeeld landbouwwagens. De banden worden dan in par tijen door bepaalde kanalen op gekocht. De koderingen worden er daama uitgeslepen (meestal zichtbaar aan gladde slijpplek- ken op de zijkant) en de banden voor extra lage prijzen aan de niets vermoedende konsument aangeboden, die altijd wel be langstelling heeft voor „speciale" aanbiedingen. Het gaat bij deze discount ban den dikwijls om banden die vol gens de officiële fabrikanten- prijslijsten 200 gulden of meer per stuk kosten en die worden dan voor minder dan 100 gulden gelegerd De inkoopprijs van deze afgekeurde banden is veelal minder dan een paar tientjes zodat „gratis montage" er dan ook wel af kan. Zodra deze banden echter onder een auto zijn gemonteerd kan er met die auto van alles gebeuren, ook al wordt er voorzichtig ge reden. Daarom kan er tegen de aankoop van zogenaamd goed kope autobanden niet genoeg worden gewaarschuwd, zo stelt de heer Mulder Hij acht het darom van groot belang dat de ANWB inmiddels een onderzoek is begonnen naar deze praktijken en de konse- kwenties ervan voor de ver keersveiligheid. De VACO advi seert de konsument intussen zich bij auto-banden-aankoop deskundig te laten voorlichten door een erkend VACO- bandenspecialist of door een merkdealer. Aan de Scholengemeenschap Hol ten zijn geslaagd voor Mavo-3: Alie Aanstoot. Markelo: Bea Au gustijn. Markelo; Henny Baltus, Bathmen. Wilma Bielderman, Bathmen; Michel Boers ma :Marrie Bolink, Bathmen; Jet Bontje; Ma rianne Brands; Albert Brinkhuis. Raalte: Hans Bruggeman: Paul Bruggeman; Peter Dasselaar; Be- rtinie van Diepen, Bathmen. Thea ten Have; Ineke Haverslag; Wendy van Hoevelaak, Markelo; Ennie Kleijn Velderman. Schalkhaar; Herma Kolkman, Markelo;Ina Le- ferink. Markelo;Gerard Mark- voorRHenk Meliema, Markelo;Ge- rdien Ophof.'Jan Pluimers. Rijs- sen.Paul Schreuder. Goor;Gabv Velterop. MAVO-4 Truus Aaltink; Sybrand Alberts; Agnes Altena, Rijssen; Rita Bak ker, Rijssen; Jan P v.d. Berg. Inge v d Berg; Gerda Blankena; Dinie Bosschers. J ten Brummelaar. Markelo; Herman Deijk; Ima Deijk; Tonme Dikkers. Okken- broek; Liesbeth ten Doest, Alberta Dollekamp, Markelo: Herma Dol- lekamp. Markelo. Andre Drees. Rijssen; Ina Ebbekink. Markelo. Judith Eykhoudt. Bathmen; Bianca Gijbeis, Bathmen. Andor Iiey. Bathmen. Henri v.d. Heydeii; René Huijsse. Rijssen. Rozem. Ja- link. Goor; Andrë Jalving; Dinie Jansen; Gerrie Kerkdijk, Okken- broek; Geert Kerkhoff, Goor; Ad de Koff; Bram Kool. Wierden, Ben Krikkink; Rida Krikkink; Mieke Kromdijk; Constant Kruit. Bath men; Erna Krijgsman. Markelo; Rien Lammertink, Hanneke Ma- nenschijn, Bathmen; Bernarda Megelink; Bea Muilerman, Marke lo. Erik Nijenhuis, Markelo. Annet Nijland; Erik Nymeijer. Nijverdal: Ineke Ouborg. Rijssen; Hennie Platerink, Markelo; Jan Joost Post, Colmschate; Erna Pots, Goor; Stanley Reeves; Albert Rouwen- dal. Rijssen; Herma Rutgers. Bathmen, Ger. J d. Ruyter. Bath men; Henk Scheperboer, Joke Schippers, Markelo; Han Scholten, Hellendoorn; Bianca Schrijver; Marian Schutte; Reinder Slijkhuis; Willy Stevens; Wim Stevens. Ok- kenbroek; Erik Stukker_Maarten Terlingen. Bathmen; Hein v.d. Veen. Markelo; Egbert Veneklaas; Dinant Veneman: Jan t. Voorde; Minie Vorkink; Gernt Vruwink. Markelo: Paulien Wansink; Joke Wichers. Bathmen: Bert Wissink: Hanneke v. Zomeren. Batlw men;Gerrie v. Zon HAVO Aat Aanstoot. Markelo: Bennie Arfman. Marion Baake. Goor. Anne v.d. Berg; Mieke Beunlt. Bathmen; Berry Beijer: 'Hans Bloemendal. Rijssen; Rob Boek houdt. Bathmen, Agaath Bosse- laar; Janneke Bronsvoort; Jantina Bruins. Rijssen: Joost Cammeraat; Jonny Drees. Rijssen; Bert Duiven. Bathmen; Henk Groothaar. Mar kelo; HansHeijda. Erica Hofmeijer, Goor, Gerrie Holmer. Bathmen; Wout Hospers; Jan Huisman: Be- rta Jgnsen. Linda Kamperman; Herman Klein Teeselink, Bath men; Gerne Kloosterboer. Nieuw Heeten: Anke Kroeze. Hengelo; Erna Krijgsman, Markelo; Jan Lammertink. Goor: Richard Lan- geslag. Hengelo; Enk Leemans: Harry Leunk, Markelo; Janme Lin- debboom; Dirk Luggenhorst; Henk Luggenhorst; Hermien Markvoort; Hans Modders. Goor. Chrina Nijenhuis. Markelo. Ineke Nijen huis. Sylvia Nijhuis. Goor; Henk Oosterdijk. Eefde; Hans Paalman, Jan Paalman; Ron Panh'uizen. Harfsen; Karin Pennewaard. Ma- nétte Pessink, Markelo; Ingeborg Popelier. Berry Pullen. Markelo; Fenny Rensen; Willy Rensen; Ilse van Zanten, Markelo. Marieke Ro- bers;Willy Scheipho. Rijssen; Henk Scholman. Markelo. Benny Smeijers. Rijssen: Henk Stokreef. Enter; Gea Teerink, Rijssen,.Rik Tuller. Markelo. Truus Uenk. Goor; Mario Velders, Wierden; Gerda Veltkamp. Markelo. Willie Velt- kamp. Rijssen; Ria Veneklaas; Paul Vos. Bathmen; Agnes de Vries. Wierden; Wim Waanders, Rijssen; Feio Wanschers, Bath men; Joke Wansink. Laren; Jan Welberg, Goor; Jan Wesseldijk, La ren. Het examen wordt voortgezet met 19 kandidaten (HAVO 8. MAVO 3 4 en MAVO 47). 7). niet anders ver meld is de woonplaats Holten. Vele msektendodende middelen zyn soms erger dan de kwaal, iets waarvan men zich in toe nemende mate bewust wordt. Het toegepaste gif is vaak een lang leven beschoren, zowel in als buiten ons lichaam. Om dit te ondervangen heeft men een insektendodenti middel ontwik keld onder de naam Pestex. Als insekticide is het plantaardige Pyrethrum toegepast, goed af breekbaar en slechts giftig voor koudbloedigen. dus ongevaarlijk voor mens en huisdier, zoals hond. kat. etc. Er is in dit mid del géén gassoort gebruikt dat de dampkring zou kunnen aan tasten. Het toegepaste dryfgas heeft geen milieuinvloed, terwijl de brandbaarheid laag is gehou den door gebruikmaking van een hoog watergehalte De spuitbus is bovendien voorzien van een kindervergTendeling. De speciaal ontwikkelde kap is eenvoudig te openen door de volwassene die even weet hoe het moet. Een insektendodend middel zonder Onaanvaardbare risico's blijkt dus ook mogelyk.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 9