Dagrecreatieproject Raalte voorlopig van de baan P.v.d.A. verheugd over goede verkiezingsoitslag Raad unaniem achter verlenging: regeling Gewest Midden-IJssel Vragen in raad over verkoop Bestemmingsplannen, en rieten daken aanleiding tot vragen C.D.A.-fraktie CANON HARM BOS] Raalter boeren protesteren UW AANSTEKER SPECIALIST BURGERLIJKE STAND HOLTENS NIEUWSBLAD - 17 JUNI 1977 - PAGINA 7 Raalter boeren wensen hun gronden niet af te staan voor de recreatie. Dat bleek tijdens de in café-restaurant „Het Bonte Paard" vorige week vrijdag gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de Recreatiegemeenschap „Salland". Met borden en spandoeken waren zij naar Dijkerhoek geko men om aan hun misnoegen met de plannen van het schap uiting te geven. De vergadering had te beslissen over een door het dagelijks bestuur opgesteld beleidsprogramma. De voorzitter, burgemeester mr. W. H. Enklaar van Holten, zei dn zijn openingswoord, dat ach ter het punt „afronding van het programma van eisen van het dagrecreatieve project bij Raal te" een vraagteken moet worden gezet. Een gewijzigd ruimtelijk beleid van de gemeente Raalte, waarmee men rond de jaarwis seling werd geconfronteerd, bracht met zich mee, dat de aanvankelijk gekozen lokatie diende te worden verlaten en een nieuwe moest worden ge zocht in westelijke richting. De wijziging van dit ruimtelijk be leid, alsmede de daarop gevolgde ontwikkelingen hebben het da gelijks bestuur doen besluiten zich er nader op te beraden in hoeverre de thans geboden loka tie voor een dagrecreatief pro ject nog wel uitvoerbaar is. „Wij betreuren het, aldus mr. Enklaar, dat wij, reeds een eind op weg zijnde, thans de pas moeten markeren en ons moeten afvragen of wij met de nieuwe lokatie wel op de goede weg zijn. Ik hoop dat ik in staat zal zijn u op de volgende vergadering in te lichten omtrent de uitkomst van het thans te voeren beraad, dat wij noodzakelijk achten. Ik heb u omtrent de ontwikkeling van het dagrecreatief project Raalte in de mist moeten laten zitten, omdat wij ook zelf daar omtrent nog in het onzekere verkeren." Het meer dan honderd hectare grote project is gepland ten westen' van de weg Deventer- Raalte. De betreffende grond eigenaren voeren al vanaf 1972 actie en hebben naar hun zeggen al verschillende suggesties ge daan voor een alternatief plan, daarbij gesteund door de plaat selijke landbouworganisaties ABTB, OLM en CBTB. Zij zijn van mening dat er voldoende amfibische recreatiemogelijkhe den aanwezig zijn in Overijssel. De acties gaan door, zeggen zij. desnoods met harde maatrege len. De plm. veertig mannen en vrou wen die naar Dijkerhoek waren gekomen, lieten omtrent hun meningen geen enkele twijfel bestaan. Hun uitspraken op bor den en spandoeken waren dui delijk: „Neemt men de grond van de boer, dan liggen er acties op de loer"; „Wij boeren willen voor onze koeien gras en geen recreatiepias" Bij de bespreking van het glo baal beleidsprogramma, wees het Heinose raadslid Poelhekke op het punt daarin, dat gronden met een goede geschiktheid voor agrarisch gebruik zo mogelijk niet voor de aanleg van recrea tieve voorzieningen dienen tc worden gebruikt. Het dagelijks bestuur zal zich voor de jaarwisseling nog eens over de gehele situatie beraden. Uiteindelijk zal men met het ge meentebestuur van Raalte een lokatie moeten opbrengen. Wij hebben ook niet het ministerie van CRM te maken, dat duchtig moet subsidiëren. „Wij kijken nog eens goed om ons heen en willen heel duidelijk pas op de plaats maken." Het Wijhese raadslid H. G. An- koné wilde weten of het plan Raalte nu doorgaat, ja of nee? Als het wel het* geval is, dan moet er zijns inziens een goede schadeloosstelling plaats vinden. „Gaat het alleen om de belangen van de recreanten, dan zeg ik nee." De voorzitter meende, dat de gemeente Raalte en het recrea tieschap elkaar niet voor de voe ten moeten lopen. De verant woordelijkheid ligt in eerste in stantie bij de raad van Raalte. De vraag is dan: „Is de zaak financieel haalbaar en is het uit een oogpunt van recreatiebeleïd haalbaar." Wethouder Meiierink van Raalte, lid van het DB, was het daar mee eens. Er moet een samen spraak met de gemeente Raalte komen of nieuwe plannen kun nen doorgaan. Gedurende drie a vier maanden moeten we de zaak onderzoekpn en er in de najaarsvergadering op terugko men. Komt men met Raalte niet klaar dan komen, overeenkom stig het beleidsprogramma, Hel- lendoorn of Deventer aan de beurt. Op een suggestie van het Deven ter raadslid G. de Graaff, om een vertegenwoordiger van de actiegroep op de tribune de ge legenheid te geven haar bezwa ren toe te lichten, wilde mr. Enklaar niet ingaan. „Men kan de publieke tribune niet laten meespreken", was zijn stand punt. awsi. .as;: De opschriften die de Raalter boeren on de borden en 'n span doek hadden gezet, spraken een duidelijke taal. ,.\Ve zijn de verkiezingen ingegaan met de mensen te ver tellen, dat we beogen te voorzien in de noden van elke dag; te werken aan de noodzakelijke hervorming van de grond slagen van onze samelneving en solidair tc zijn met de mensen aan de 'onderkant van de samenleving. Miljoenen mensen hebben deze boodschap goed begrepen en ons hun vertrouwen gegeven met bet gevolg dat we de grootste partij van dit land zijn geworden." Dit zei de heer J. van der Harst, de voorzitter van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, in zijn openingswoord tijdens de eerste ledenvergadering van de afdeling na de Tweede Kamerverkiezingen. AE-1 857.- Maarstraat 48, Rijssen Tel. 05480-27 77 Tijdens het traditionele vra genuurtje, aan het slot van de jl. dinsdagavond gehouden raadsvergadering, vroeg de heer H. J. Westerik (CDA) naar de stand van zaken om trent de subsidieregeling rie ten daken, de bestemmings plannen Beuseberg en Dij kerhoek en het onderhoud van de houtwallen. Ten aanzien van de bestem mingsplannen De Haar, Beu seberg en Dijkerhoek wilde de heer Westerik weten of het college het ook wenselijk acht tijdig een toewijzings regeling te ontwerpen voor de grond verkoop omdat hij hiervoor een grote belang stelling verwacht, gezien de nu reeds binnenvloeiende aanvragen voor bouwperce len. Namens het College gaf burge meester mr. W. H. Enklaar op ai deze vragen het volgende ten antwoord: RIETEN DAKEN „Het buitengebied is geheel ge ïnventariseerd. In overleg met het Oversticht is een verdeling gemaakt in categorieën naar mate van de waarde voor het landschap. Momenteel worden alle voor subsidie in aanmerking komen de gevallen gerubriceerd naar Hij voegde daar. in znn terugblik aan toe, dat een duidelijker ant woord op het ten val brenren van het kabinet Den Uyl niet be ter gegeven kon worden. rr.3ar wees zijn gehoor ook op de grote verantwoordelijkheid, die deze verkiezingsoverwinning met zich meebrengt Dp concentratie op de grote partijen houdt, volgens Van der Harst, onvermijdelijk in, dat er een harde politieke strijd gevoerd zal moeten worden om beslissingen er door te krijgen „Voorop moet staan, dat we de eenheid bewaren en dat we de basis waarop ons kiezerstal steunt moeten verbreden. Een goede samenwerking met de vak beweging is van het aller roe - ste belang", aldus Van der Harst. De grootste sortering in tafel- en zakaanstekers. Eigen reparatie-afdeling. 12 rand. garantie. Eigen garantiebewijs. Bij aankoop aansteker bus gas gratis. SIGARINSP1CIAAUAAK I Enterstraat 9 - op de hoek RUssen - tel. 05480-27 93 ..De verkiezingen zijn nauwelijks achter de rug of we staan al weer voor nieuwe opgaven, na melijk de verkiezingen voor dc leden van de provinciale staten en de gemeenteraad en zeer waarschijnlijk ook van het Euro pa-parlement in 1978", verklaar de de voorzitter. Als kandidaten voor de provin ciale staten werden reeds ge noemde heren L. Kaan en E. K. Pronk, waarbij werd aangete kend, dat nieuwe bepalingen in het leven zijn geroepen omtrent de onverenigbaarheid van ver schillende functies o.a. van raadslid en wethouder met het lidmaatschap van de Staten. In dien noodzakelijk voor het zin den van valdoende kandidaten kan hier echter dispensatie van verleend worden. Tot afgevaardigden naar het tweejaarlijks partijcongres op 13. 14 en 15 oktober a.s. te Amster dam werden aangewezen de he ren D. J Mondeel en G. Gazen Laatstgenoemde als plaatsver vanger. Bij de bespreking van de plan nen voor het seizoen 1977-1978 werden tal van punten behan deld Gezien het aantal stemmen, dat daar behaald werd door de PvdA. zal meer aandacht ge schonken worden aan Dijker hoek, door aldaar o.a. ook een openbare vergadering te beleg gen. Verder werd de samenwei- king met de PPR goedgekeurd. Ook het niet doorgaan van de wielerronde in De Haar kwam nog even om de hoek kijken. Fractievoorzitter Meerman ver dedigde het beleid van de fractie met de verklaring, dat men het niet verlenen van een vergun ning had betreurd en liever een samensprekinp. met de organisa toren had gezien, maar dat uit eindelijk de verantwoordelijk heid berustte bij de burgemees ter, als hoofd van de plaatselijke po'itie. Men kan z.i. voor de af wijzende beslissing in elk geval niet de PvdA aansprakelijk stel len. Zonder uitzondering stelde de gemeenteraad zich j.l. dinsdag op achter het voorstel van B. en W. tot voortzetting van de gemeenschappelijke regeling met betrekking tot het Gewest Midden-IJssel. TAKEN: Namens de P. v. d. a. fraktie ondersteunde Mej. A. P Reith het voorstel: Onze fraktie heeft het indertijd toegejuicht, dat Holten toetrad tot het Gewest Deventer, thans het Gewest Midden-ijssel. We zagen namelijk taken liggen, welke onze gemeente alléén niet zou kunnen realiseren, maar die voor Holten toch van belang zijn. De fraktie van de P. v. d. A. is daarom verheugd dat we door gaan met het Gewest als sa menwerkingsorgaan. Het heeft weliswaar lang geduurd vóór er iets van de grond kwam in gewest-verband, maar daarvoor had onze fraktie begrip, hoewel ons geduld wel eens op de proef Jn deze vergadering werd voorts nog de suggestie gedaan oudere mensen ,wat meer bij het werk van de partij te betrekken door o.a. vervoer aan te bieden en kon penningmeester Knapen mede delen, dat de leden samen een belangrijk bedrag geofferd had den voor de verkiezingskas. Het volgend jaar zal echter opnieuw eer. beroep op hen moeten wor c'.er gedaan, verklaarde hij met «ender optimisme. gesteld is. Thans echter worden de resultaten van de samenwer king in Gewestverband zicht baar en in dit verband willen wij met grote voldoening noe men: le de gemeenschappelijke regio nale brandweer; 2e de districts gezondheidsdienst. Onze fraktie acht deze beide zaken ook voor Holten van groot belang, reden waarom wij er behoefte aan hadden ze even te noemen. WAARSCHUWING: Nadat C D. A. fraktieleider H. J. Westerik zich vooraf in gelijke bewoordingen had uitgelaten, stak hij nog even een waar schuwende vinger op in de rich ting van de gemeente Deventer, toen hij zei: „Waar het gewest meer taken gaat vervullen zullen ook meer financiële middelen noodzakelijk zijn, waarbij zorg vuldigheid is geboden. Wij den ken hierbij met name aan het takenpakket het welk de Cen trumgemeente van oudsher heeft. Het is wat al te gemakke lijk deze taken In te brengen ln het Gewest en deze als regio nale taken te zien. In de Gewe straad ls door alle frakties ge steld dat de Stedendriehoek af gebouwd dient te worden, welke merung ook wij onderschrijven, aldus de heer Westerik. urgentie (staat van onderhoud). De oppervlaktes van alle daken zijn inmiddels bepaald. Tevens wordt thans gewerkt aan een overzicht, waarin wordt aange geven, al naar gelang de urgen tie, hoeveel geld met herstel ge paard gaat. Dit omvangrijke en tijdrovende werk komt eind de ze week gereed. Het wachten is nog op gege vens van het „Oversticht", waar in voorbeelden van een derge lijke regeling elders zullen wor den verstrekt, met daarbij tevens vermeld de voor- en nadelen van de diverse regelingen. Daarna kan een voorstel ge maakt worden inzake de voor de gemeente Holten te hanteren subsidieregeling. In deze regeling dient ook het subsidiepercentage (of bedrag) te worden vastgelegd. Aan de hand van de rubricering naar kwaliteit en afhankelijk heid van de voor dit doel be schikbaar te stellen middelen kan dan bepaald woeden hoe veel en welke gevallen het eerst voor subsidie in aanmerking (kunnen) komen." BESTEMMINGSPLANNEN „Het bestemmingsplan de „Beu seberg" wacht op een beslissing van de Kroon. De adviseur van de Raad van State heeft inmid dels ter plaatse informaties in gewonnen. Het maken van het bestem mingsplan Dijkerhoek verkeert in een eindfase. Het concept-be stemmingsplan is gereed; ge wacht wordt nog op de bijbeho rende exploitatie- opzet. Onderzocht wordt thans of het bouv/rijpmaken van de gronden uit financieel oogpunt al dan niet gefaseerd moet plaats vin den. Zodra de exploitatie-opzet gereed is, kan het wettelijk over leg worden geopend. Het ligt in de bedoeling het plan na de va kanties in het bestemmingsplan- forum te behandelen." UITGIFTE GROND oor de uitgifte van gronden het wel noodzakelijk zijn i toewijzingsregeling te ont- irpan. Dit is thans nog niet opportuun, omdat nog niet is te beziën op welke termijn tot verkoop van bouwterreinen zal kunnen wor den overgegaan." HOUTWALLEN „De aanvragen voor het afzetten van houtwallen voor het seizoen 1976/1977 konden binnen de door het Rijk ter beschikking gestelde subsidiabele manweken worden afgewerkt. Inmiddels zijn voor de tewerk stelling van 7 personen gelden beschikbaar gesteld voor 180 manweken ten behoeve van het object „opschonen van land- bouwegen". Tijdig voor het aflopen van de ze subsidietoezegging zal een aanvraag worden ingediend vooi het verder afzetten van houtwal len. Op dit moment kan nog niet worden medegedeeld, of en zo ja, voor welk object gelden be schikbaar zullen worden gesteld na afloop van de thans toege kende subsidie. Hierover wordt eerst kort voor de afloop van de huidige termijn een beslissing genomen. Uiteraard zullen wij al het mo gelijke doen om in het najaar opnieuw subsidie te verkrijgen voor het afzetten van houtwal len. Het is de bedoeling, dat de werkzaamheden worden uitge voerd aan de hand van ingeko men aanvragen", aldus mr. Enk- laar. REPLIEK Tijdens zijn repliek zei de heer Westerik ten aanzien van de be stemmingsplannen er prijs op te stellen, dat tijdig een beleids- In de raad ls dinsdagavond vrij uitvoerig gesproken oover het gemeentelijk beleid bij de uit gifte van Industrieterrein. De zaak kwam aan de orde bij de behandeling van het voorstel van het college om aan twee gegadegden grond te verkopen. .De heer H.J. Weste- rink)C.DA(vroeg om een plan kaart van te verkavelen gebie den op het Industrieterrein en Informeerde of de cijfers wel ln overeenstemming zijm met de werkelijkheid Het bleek dat er haken en ogen zitten aan de in deling van het Industrieterrein, maar dat de percelen die nu voor verkoop ln aanmerking komen door de ligging niet tot het probleemgebied behoren. De meeste moeilijkheden komen voor op de hoek Aalünksweg- Keizerweg.Er wordt gewerkt aan een afgerond voorstel voor uit gifte van grend maar er moet behoedzaam geopereerd worden. De heer H.Meerman )P.v.dA( drong aan op spoed bli het uit werken van plannen voor ver dere uitbreiding van het indus- treieterreub Gij kreeg ten ant woord dat het buro Hayema al bezig ls met het uitwerken er van. De voorwaarde die de ge meente had gesteld aan A.Mül- Ier van de Larenseweg om de zwarte grond die van het ver- koexhte stuk industrie komt aan de gemeente af te staan, is bij nader Inzien Ingetrokken. Burgemeester Enklaar ver klaarde dat een dergelijke voor waarde niet gesteld had mogen worden. Geboren: Henrike Jannet dv J. Beltman en H.G. Lensink; V/in and Theodoor Johan zv H.A.M. Hauptmeüer en A.L. Groothold; Egbert Henk zv H.J. Hulsman en H.J. Zwiers; Danitsja dv E.H.J. de Jong en A.K.T. Majchrzak; Pleter-Willem Alexander zv J.A. Groot en H.J. Trebbe (geboren te Enschede); Marcel zv J. Broekmaat en H.B. Bekkers (geboren te Deventer). Overleden: E. Voordes, oud 66 Jaar, Holten (overleden te Deventer). Gehuwd: W. Stegeman. oud 23 jaar, Hol ten en: J. Bouwhuis, oud 21 jaar, Rijssen; H. Klein Teeselink, oud 26 Jaar. Holten en:A.B. Stevens, oud 23 jaar, Holten; P.R.F. Holtslag, oud 28 jaar, Lo- chem en: H. Baltes, oud 27 jaar. Holten. lijn wordt uitgestippeld, zodat het beleid cfirekt kan inspringen op de te verwachten situaties. Hij drong dan ook aan op het spoedig ontwerpen van een toe wijzingsregeling, omdat dit ook een middel kan zijn bij moge lijke fasering. Ten aanzien van de subsidierege ling rieten daken verklaarde de heer Westerik zich voorstander van toekenning naar aanvraag, hetgeen betekent, dat jaarlijks een bedrag voor deze regeling aangewend moet worden. Ver der drong hij nogmaals aan op spoed, omdat van deze regeling veelal in de zomermaanden ge bruik kan worden gemaakt. Aan gezien deze regeling nog niet in de commissie is behandeld, speet het de heer Westerik te meer dan hiervan dit jaar nog geen gebruik kan worden ge maakt nu er reeds middelen voor beschikbaar zijn. Wethouder J. Rietberg (CDA.) gaf de heer Westerik ten ant woord, dat het voorbereiden van een dergelijke regeling nu een maal een bepaalde tijd nodig heeft, al verklaarde hij, dat het óók hem was tegengevallen, dat weg en tijdsduur van deze re geling langer blijkt te zijn dan werd verwacht. „Met de vakan ties in het verschiet zal het dus wel herfst worden voor het ge heel gereed ls. zodat de rege ling vermoedelijk niet voor vol gend jaar in werking kan tre den", aldus de heer Rietberg. BESTEMMINGSPLAN. FORUM C.D.A.-woordvoerder, de heer Bosschers, vroeg tenslotte de ko mende vergadering van het be- stemmirgsplanforum te willen beleggen in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek, omdat in deze buurtschap veel belangstel ling voor deze vergadering zou bestaan. Burgemeester Enklar zegde hem toe. dat het College graag be reid ls deze sugestie ln overwe ging te nemen, maar thans nog geen definitieve toezegging hier over te kunnen doen.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7