Alpha-hulpverlening <i> gebruik genomen in RAADSVERGADERING 7.95 VALKENAAR GESLAAGD DIT KOMT NOOIT WEER! HEUGAFL0R TEGELS Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Midden-Overijssel" NU VOORRADIG IN SHOWROOM TE GOOR: Houten saloondeuren Scharnierset 49.10 6.05 Houten Louvredeuren 14.90 sen 47.35 ws, GOOR ïel.05470-2264 Stationslaan 24 HDUEN Tel. 05483-1847 Waagweg 15 GORDIJNCENTER HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 JUNI 1977 - PAGINA 7 1 juli a.s. wordt min of meer een historische dag. Op die da tum n.l. zal een begin worden gemaakt met de invoering van de zogenaamde alpha-hulpverle ning. Alpha-hulpverlening wil zeggen: bemiddelingshulp als onderdeel van het hulpaanbod van gesub sidieerde instellingen voor ge- verzorging. Bij deze vorm van hulpverlening is de inzet van 'n gezinsverzorgster of gezinshelp ster (bij bejaarden) niet noodza kelijk. Het gaat om gevallen, waarbij kan worden volstaan met particuliere hulp voor huis houdelijke taken, die niet meer volledig kunnen worden ver richt. In twee instellingen voor gezins verzorging, te weten te Roer mond en Schiedam, is met deze nieuwe vorm van hulpverlening geëxperimenteerd. De conclusies en aanbevelingen, die door ge noemde instellingen in een eind rapport zijn neergelegd, zijn voor de staatssecretaris van CRM aanleiding geweest de alpha- hulpverlening in te voeren, om dat: le. deze nieuwe vorm van hulp verlening ten opzichte van de traditionele hulpverle ning een enorme besparing in de kosten oplevert. Het grote financiële tekort bij het ministerie van CRM is er dan ook de oorzaak van, dat de alpha-hulpverlening binnen iedere instelling voor gezinsverzorging dient te worden gestimuleerd; 2e. de bemiddelings alpha)- hulp een uitzuivering van de traditionele hulpverle ning in het hulpaanbod van de gezinsverzorging inhoudt. Het is nl. gebleken, dat bij iedere instelling voor gezins verzorging grote lopende be. standen, die voor bemidde lings (alpha)-hulp in aan merking komen, traditionele (dure) hulp ontvangen; 3e. de overname van een aantal lopende gevallen niet geor ganiseerde hulpverlening bij 'de Gemeentelijke Sociale Diensten slechts mogelijk is indien bemiddelings (al pha)-hulp behoort tot het pakket van de gezinsverzor ging. Wie komt er nu in aanmerking voor alpha-hulp? De aanwijzing voor deze hulp verlening betreft de behoefte aan hulp voor huishoudelijke taken, die niet meer volledig kunnen worden verricht. De hulpvrager moet tevens als werkgever kun nen optreden. Deze werkgevers- rol omvat globaal de volgende maatstaven: in staat zijn de relatie met de alpha-hulpverleenster zo te hanteren dat een goede werk sfeer geschapen en gehan teerd kan worden; in staat zijn zelf de financiën te kunnen regelen in verband met déze directe relati,e tot de dienstverlener; de hulpverlening moet kun nen plaats vinden in minder dan 3 dagen van een normale werkweek voor niet minder dan 3 uur en maximaal 12 uur per week. Wie kan alpha-hulp verlenen? Een alpha-hulpverleenster ken merkt zich op de volgende pun ten: zij is iemand, die sociaal me- degevoel en begrip wil en kan omzetten in daadwerkelijk helpen bij huishoudelijke werkzaamheden waarvoor de hulpontvanger de kracht mist; het spreekt vanzelf, dat huis houdelijke ervaring van be lang is. Een leeftijd van 25 jaar of ouder lijkt het meest geschikt. In ieder geval moet de alpha-hulpverleenster be reid en in staat zijn alle voor komende huishoudelijke werkzaamheden te verrich ten. zij dient in staat te zijn haar dubbelrol van werkneemster/ hulpverleenster af te stem men óp die van de werkge ver/hulpontvanger, zonder dat zij binnen het kader van alpha-thulpverlening scholing, vorming en werkbegeleiding ontvangt; zij is akkoord met de vastge stelde regelingen en bereid, c.q. in staat, daarnaar te han delen en de consequenties te dragen; zij ondertekent in verband hiermede de algemene richt lijnen en arbeidsvoorwaar den. Conclusie: Bij alpha-hulpverlening is spra ke van een verhouding tussen de hulpontvanger en de hulpver leenster op basis van een ar beidsovereenkomst. Waarom is de alpha-hulpverle ning goedkoper dan de traditio nele hulpverlening? Zoals vermeld, moet de hulpver lening binnen 2 dagen per week kunnen worden verleend. Op grond hiervan behoeft de werk gever/hulpontvanger geen socia le lasten en overige premies te betalen. Ook vindt bij deze vorm van hulpverlening geen begelei ding plaats en blijven derhalve de overheadskosten achterwege. Kóstte de traditionele hulpverle ning voorheen f 13,- per uur, de alpha-hulpverlening kost thans f 6.50 per uur. Bepaling uurloon alpha-hulpver lening. Een rechtstreekse vergelijking met het netto-loon van een ge zinshelpster in dienst van een instelling voor gezinsverzorging blijkt bij nader inzien niet juist. Op de hoogte van het netto-inko men zijn een aantal factoren van invloed zoals de* omvang van het dienstverband, de duur van het dienstverband, de burgerlijke staat enz. Het bedrag van f 6.50 is een be- - drag, dat in deze reeks „ergens" in het midden voorkomt en bo vendien aansluit bij de honore ringen, welke thans in de prak tijk voorkomen en daar blijken te voldoen. Aanpassing zal jaarlijks geschic- den op basis van jaarlijkse les ontwikkelingen. Belasting en premie. Op het loon, dat wordt betaald, geschiedt geen inhouding we gens loonbelasting en AOW/ AWW-premies. Het ontvangen loon is wel aan belastingheffing onderworpen via de Wet op de Inkomstenbelasting. Ditzelfde geldt ten aanzien van de AOW/ AWW. Bij de alpha-hulpverlening zal t wellicht in hoofdzaak gaan om- gehuwde krachten. Juist voor haar kan een aanslag ter beta ling van belasting en premies nog wel eens een aanzienlijk be drag belopen. Voor de premie heffing wordt het inkomen van de vrouw bij dat van de man geteld. De premie is door de man verschuldigd over het gezamen lijke inkomen. Heeft de man zelf reeds de zgn. premiegrens van f 38.000.- bereikt, dan wordt in feite over het inkomen van de vrouw niets meer berekend. In het ongunstigste geval is het niet uitgesloten dat de vrouw achter af nog inkomstenbelasting moet betalen, maar er is immers een belastingvrije voet van 2250 gulden per jaar. De draagkracht van de hulpvra ger en de subsidieregeling. Sinds 4 oktober 1976 is geen be roep op de Algemene Bijstands wet meer mogelijk voor beta ling van door een particulier verleende huishoudelijke hulp. Voor de betaling van de in dienst van de hulpvrager zijnde alpha- hulpverleenster zal derhalve dit beroep niet mogelijk zijn. In verband met de rechtsgelijk heid tussen cliënten^ van de ge zinsverzorging die met traditio nele hulpverlening worden ge holpen en de hulpvragers die via alpha-hulpverlening hun 'hulp krijgen, zal daarom dezelfde eigen bijdrageregeling van kracht zijn. Deze eigen bijdrageregeling re gelt de eigen bijdragemogelijk- heid op basis van de draagkracht en het inkomen van de hulpvra ger. Conclusie: afhankelijk van het inkomen be taalt men per uur f 5.50 bij maximale dragkracht en krijgt f 1.- subsidie; bij minimale draagkracht betaalt men niets en krijgt derhalve f 6.50 subsidie per uur. Hoe gaan we nu aan het werk? De hulpvrager vraagt op grond van zijn hulpbehoefte en bij ont breken van voldoende eigen mo gelijkheden hulp van een daar toe bekende organisatie. Deze bekende organisatie in uw omge ving is de Stichtitng voor Maat schappelijke Dienstverlening „Midden-Overijssel". Vanuit die instelling voor gezinsverzor ging wordt bemiddeld tussen 'n hulpvrager en een particuliere hulpverlenen (alpha-hulpver leenster), die als zodanig bij de instelling staat ingeschreven. Wie melden zich als alpha-hulp- verlecnsters? zij, die iets om handen willen hebben; - zij, die geen dienstverband met een instelling voor ge zinsverzorging willen; zij, die vrijheid belangrijker vinden dan sociale zekerheid; zij, die zich niet minder voe len dan degenen met een dienstverband; zij, die een vertrouwensrela tie de basis van hun werk vinden; zij, die rekening houden met een belastingvrije voet van f 2250.- per jaar; zij, die toch graag iets willen bijverdienen. in naturel uitvoering in 2 maten per set van 2 stuks vanaf voor bevestiging in kozijn: nu in naturel uitvoering in 7 maten per stuk vanaf Beide zijn gemakkelijk in elke gewenste kleur te verven. van 1011% katoen, lichtecht. bedrukt in effen- en dessinuitvoering Hoog 180 cm. Breedtes van 60 tot 200 cm. met veersysteem per stuk vanaf -n Op 3 juni zorgden buren uit Dijkerhoek voor een welkome verrassing door Joop Arfman en Dini Huisken per bruidsambu lance naar het gemeentehuis te brengen. De collega's van Joop, die voor het gemeentehuis in Diepenheim een erehaag vorm den, hadden de ereboog „ver sierd" met een bord met het opschrift: „Joop z'n been zit wel benauwd, maar hij is nu toch getrouwd". Nadere inlichtingen worden u graag verstrekt aan onze bu reaus, te weten: Centraal Bureau van de Stich ting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Midden- Overijssel", Kerkstraat 6 te Nijverdal, tel. 05486-16465; Bureau: Dorpsstraat 16 te Holten, tel. 05483-2784; Bureau: Liftgerusstraat 19 te Raalte, tel. 05720-1724. Aan de opleidingsschool te Hen gelo (O) slaagde voor het diplo ma Gezinsverzorgster, mc-j. J. R. Vogely te Holten De voorzitter van de Nederlandse Hartstich ting, Mr. H: A. M. T. Kolfschoten uit 's- Gravenhage heeft „De Hartenark,, - door de Hartstichting in Bilthoven gebouwd - officieel ge opend. Onder grote belangstel ling van genodigden uit de sociaal maatschappelijke en me dische wereld heeft Mr. Kolfschoten de bédoeling van deze Hartenark uit eengezet. De Hartenark gaat dienst doen - Als therapeutisch cen trum voor kinderen en jongeren met een aan geboren hartgebrek, en Als werkgemeenschap voor volwassenen in de postr-infarctperiode; deze kunnen zich daarin in groepsverband voorbe reiden op een terugkeer in het maatschappelijk leven. Deze programma-opzet ver wierf de volledige instemming van het weekblad „Margriet", dat indertijd aanzienlijke fond sen fourneerde voor de stich ting van een (Kinder) Harte nark. De hoofdredactrice, Hanny van den Horst, die eerder de .eerste steen' met selde, samen met de toenma lige NHS-voorzitter, Jhr. P. R. Feith, bevond zich onder de aanwezigen. Bij deze openingsplechtigheid voerde verder het woord, de heer P. J. Schipperus, voorzit ter van de Bestuurscommissie Hartenark. De Vrienden van de Hartstichting, waarvan hij tevens voorzitter is, vormen een aanzienlijke achterban, die ook in de toekomst zal helpen de nodige fondsen te verwer ven voor de exploitatie. De derde spreker was drs. G A. W. G A. Plomp, voorzitter De gemeenteraad komt dinsdag 14 juni. om 19 30 uur. ten gemeen tehuize in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van de volgende AGENDA 1. Notulen van vergadering vegadering van 16 mei 1977 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen 3. Voorstel tot aankoop van de grond van de heer J H. Sprokkereef, Pastoriestraat 52. alhier. 4. Voorstel tot wijziging van de bezoldigingsverordening per 1 april 1975, 1 januari 1976 en per 1 juli 1976. 5. Voorstel tot verhoging van de gastarieven 6. Voorstel tot: a. vaststelling van een verordening op het beheer en het gebruik van de algemene begraafplaats. b. vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats. c. wijziging van de algemene politieverordening 7. Voorstel tot het in voorbereiding verklaren van de bestemmings plannen „de Prins", „de Holterberg", „Espelo", alsmede het terrein van de zuivelfabriek „de Vrijheid". 8. Voorstel tot verdaging van de beslissing op een beroepschrift van de heer L.G. Bolte te Schiedam, tegen het weigeren van een bouw- •vergunning. 9. voorstel tot voortzetting van het Gewest „Midden-IJssel" en het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke regeling 10 Voorstel tot wijziging van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen (slotwijzigingen 1976. credieten voor aankoop kantoormachines, aan koop auto g.eb.. uitbreiding electriciteitsnet. opmeten wegen in de Look. aanbrengen afzuiginstallatie gemeentegarage, aankoop gron den sportvelden). 11. Beantwoording eventueel ingekomen schriftelijke vragen Een buitenaanzicht van "De Hartenark" het fraaie nieuwe ge bouw op het grondgebied van het Medisch Centrum "Berg en Bosch" in Bilthoven. het Oudercomiteé Kinderhar tenfonds. Dit is de belangen groepering van ouders (ruim 1400 gezinnen) met een harte- kind. Op 11 juni beginnen de zo merweken voor meer dan 300 kinderen met aangeboren har tafwijking. Vanaf het begin der zeventiger jaren zijn er therapeutische recreatieweken georganiseerd ten behoeve van de kinderen met een hartafwijking, waar van het gehele gezin tenslotte de vruchten kon plukken. De organisator en leider van die succesvolle weken krijgt nu de leiding van het gehele pro gramma in De Hartenark. Het is de heer Jan le Cessie uit Bilthoven. De bouw van De Hartenark - op het grondgebied van het Medisch Centrum „Berg en Bosch" - heeft 16 maanden geduurd en werd begeleid door een Bouwcommissie onder voorzitterschap van NHS- bestuurslid R. G Jurgens uit Nijmegen. Bij de inrichting van het ge bouw en voordien reeds bij de opstelling van het Program van Eisen werd zorgvuldig re kening gehouden met adviezen van ouders van hartpatiëntjes en met de inzichten van (kin- der)cardiologen. Het projekt heeft intussen het toegankelijkheidssymbool ver worven van de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie; er zijn geen belemmeringen voor rolstoelgebruikers en ander szins gehandicapten; daarvoor zijn ook speciale voorzieningen getroffen. De architecten De Bert en Bakker uit Rotterdam hebbben de ervaring, die zij o.m. in ziekenhuisbouw opde den, aangewend voor dit pro jekt, dat uitgevoerd werd door de Bataafse Aannemings Maatschappij.. De openingsplechtigheid ver kreeg extra kleur door het op treden van de balletdanseres Penney de Jager, die samen met René Long en Tony Zwart en de de danseressen Marie Jansen. Annette van Nieuwenhuyzen en Yvette Fuchs. de wereldpremière bracht van een ..Dans van het Hart" De choreografie was geïnspireerd door de composi tie „Heartbeat" van Rogier van Otterloo. Voorts leverde een twaalftal jongeren (hartpatiënt) een mu zikale bijdrage aan de ope ning, met piano-begeleiding door Dr. E. de Vries van de Vrienden uit Zeist. Twee kin deren die eerder deelnamen aan de therapeutische weken - te weten Janneke Rijkse en Edwin Berk (piano) organi seerden éen samenzang. De officiële opening was sym bolisch. Voorzitter Kolfschoten nodigde enkele jonge hartpa tiënten uit om duiven los te laten. Toen de Ark van Noach inder tijd werd vastgezet op de Berg Ararat, zond deze stamvader van het menselijk geslacht duiven uit als symbool van het nieuwe le /en. De Neder landse Postduivenhouders Or ganisatie verleende medewer king door het beschikbaar stellen van haar beste snel- vliegers. Na de opening en in de na middag werd een receptie ge houden voor belangrijke spon- sors, voor onderaannemers van het bouwwerk, voor afdelingen en comité's van de Vrienden van de Hartstichting die zich bijzonder hebben ingezët en - uiteraard ook voor de ouders van kinderhartpatiëntjes, die meer betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van De Hartenark. Om iedereen, die vroeg of laat heeft bijgedragen en nog zal bijdragen aan het werk dat hier groeit, in de gelegenheid te stellen De Hartenark beter te bekijken zijn er begin juni enkele 'open dagen' georgani seerd voor de eigen achterban De Vrienden-afdelingen en de Oudercomité-leden zijn afzon derlijk daarvoor uitgenodigd. 50x50, in 2 kleuren Berber en cognac Normaal 12.95 deze week bü ons per tegel (kleine schoonheidsfoutjes) Deldensestraat 198 - Goor - Tel. 05470-26 86.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7