MET VAKANTIE? Laat de zorgen thuis Bescherming bloemen en planten tegen insecten TAALPRAATJE u> Wenken voor fietsers kookkunst- Risico's voorkomen en risico's dekken 11 HOLTENS NIEUWSBLAD - 10 JUNI 1977 - PAGINA 13 I De komende maanden trekken miljoenen mensen er enige weken op uit. Lange colonnes auto's vol vakantiegangers volgen de routes naar aange name oorden, waar men een zorgeloze tijd hoopt te beleven. Maar het is nu al zeker, dat enige duizenden van die vakan tiegangers op de een of andere manier met pech worden geconfronteerd. Grote of kleine pech.maar ook een ver geten „groene kaart" of een klein aanrijdinkje kan vervelende gevolgen heb ben. Een deel van de risico's, die een vakantiereis meebrengt, kan men voorkomen door te zorgen, dat de spullen in orde z\jn, óók de papieren spullen. Nergens in de wereld zijn er per hoofd van de bevolking zoveel caravans als in Nederland. Maar enorm veel caravanbezitters trekken er straks op uit zónder b.v. het verplichte registratiebewijs bij zich te hebben of het verplichte inleggeld, waaruit blijkt dat men een goedgekeurde trekhaak aan de auto heeft. Of zij hebben vergeten de caravan op de groene kaart te laten bijschrij ven ('t kost niet eens wat). Of zij hebben verzuimd een aan hangwagensupplement op de ANWB-reis- en kredietbrief te bestellen voor maar 8.50. U reist niet per caravan? Goed, maar een boot, een foto uitrusting of een ander kostbaar iets dat een rol speelt in de va kantie, vraagt eveneens enige bezinning: maak een lijstje van de dingen, die op eenvoudige wijze risico's kunnen voorkomen of beperken: wat gereedschap onder de autobank, een schaar- krikje voor de caravan, een brandblussertje bij de kampeer uitrusting, een verbanddoosje Cascoverzekering Er zijn ook risico's, die op een ander kunnen worden afgescho ven. Verzekeringsmaatschappijen zijn ervoor bepaalde risico's over te nemen. Menigeen laat zijn auto voor de vakantiereis door de garage grondig nakijken, maar is de verzekering ook op timaal? Een oude wagen all risks verzekeren is natuurlyk wat kostbaar, maar gelukkig kan men voor een paar gulden per dag tijdens de vakantie de cascoschade verzekeren de meeste mensen weten dat niet eens. Het is verstandig in het dash boardkastje wat schadeformulie ren bij de hand te hebben. Mis schien zijn ze nooit nodig, maar als het puntje bij het paaltje komt is zo'n formulier verdraaid gemakkelijk en voorkomt dan veel gezeur achteraf. Laat de zorgen De Nederlandse Vereniging van Assurantie-adviseurs NVA heeft een krantje vol tips samenges teld, die door de leden- assurantiebemiddelaars aan hun clienten wordt gezonden. Het blad „Over zekerheid gespro ken". wordt ook op aanvrage gratis toegestuurd (NVA. Post bus 235, Amersfoort). In het blad staan o.a. tips voor degenen, die onder sociale voorzieningen val len en voor wie ziek wordt tij dens zijn vakantie Ziekenfondspapieren Ziekenfondspatiënten, die in Ne derland met vakantie gaan. moeten de fondspapieren mee nemen, ook het laatste beta lingsbewijs. Hiermee kan men bij vrijwel iedere huisarts te recht. Het kan zijn dat de arts contante betaling van het zie kenfondstarief vraagt, maar na de vakantie kan men die reke ning aan het fonds presenteren. Ditzelfde geldt voor apothekers nota's. Met tal van Europese landen bestaan overeenkomsten, dat ziekenfondspatiënten, althans verpltchtrverzekerden, aldaar de zelfde rechten op geneeskundige hulp hebben als de inwoners van het betrokken land. Let, wel: die rechten zijn niet altijd dezelfde ais In Nederland. Voor vertrek uit Nederland kan men het ziekenfonds om een verkla ring vragen, waarmee men zich bij de verzekeringsinstelling van het hetrokken land kan vervoe gen. In veel gevallen moet men In zo'n land bijbetalen als men dezelfde medische Eudp als ln Nederland wenst Verstandig is het om een reisverzekering te sluiten, waardoor dit risico is gedekt Overigens: hebt u zich wel eens afgevraagd welke me dische voorzieningen er zijn in uw vakantieoord? Informeer hierover tijdig, want pas een dokter zoeken als deze dringend nodig is kan onaangename ge volgen hebben. Aanrijding Het spreekt vanzelt dat na een aanrijding allereerst hulp wordt geboden aan eventuele gewon den. Verder dient men de vol gende regels in acht te nemen: Zet een gevarendriehoek neer en laat de voertuigen staan zoals zjj staan; waarschuw de politie als er gewonden zijn of als er materiële schade is. In Frankrijk moet in gevallen van uitsluitend materiële schade een aanrijdingsformulier (het „con stat amiable d'accident") worden ingevuld; als dit niet aanwezig is doet men er goed aan snel een deurwaarder („un huissier") te waarschuwen. Geef de tegenpartij uw naam en adres en laat hem de gege vens van uw groene kaart over nemen. Noteer zelf van de tegenpartij naam, adres, num mers van groene kaart, polis en rijbewijs en naam en adres van de verzekeringsmaatschappij. Verzamel bewijsmateriaal. Probeer aanwezige getuigen een schriftelijke verklaring van het gebeurde te laten geven en maak een situatieschets. Maak zo mogelijk ook foto's! Vraag eventueel de Alarmcen trale van de ANWB in Neder land (tel. 070-26 44 26) hoe ver der te handelen. Geef zo snel mogelijk bericht aan uw eigen assurantie adviseur over schade, toege bracht aan een andere of- bij „all risks"- ook aan uw eigen wagen. In geval van dood ol ernstige verwonding telegrafisch! Ga nooit met de tegenpartij in discussie over de schuldvraag en doe nimmer toezeggingen over een vergoeding. Laat de tegen partij niet vertrekken omdat hij zegt te zullen betalen, tenzij schriftelijk en liefst met me deondertekening van een getuige is vastgelegd hoe het voorval zich heeft toegedragen. Zorgt dat u enige exemplaren van het „Europeees schadefor mulier" in de auto hebt. U kunt ze krijgen bij uw assurantie adviseur. Op dit formulier kunt u op eenvoudige wijze zonder taalproblemen de toedracht vermelden en de tekening ma ken. De formulieren zijn trou wens ook goed in Nederland te gebruiken. Het is nu tijd, dat de scherming van onze kamer tuinplanten tegen insekten hand wordt genomen. Want rupsen, luizen, wantsen en trips kunnen door vreten en zuigen de sierplanten ernstig be schadigen en door het overbren gen van ziekten doen afsterven. Een veilige methode zich te vrijwaren van vele insekten kan men bereiken door gebruik te maken van Pokonplantenspray. Dat of wat Over het gebruik van de betrekke lijke voornaamwoorden „dat" en ..wat" lopen de meningen nogal uiteen. In de spreektaal neemt „wat" steeds vaker de plaats in van „dat", ook daar waar „dat" toch de voorkeur heeft De eenvoudigste vorm is „Het jon getje. dat daar loopt, is zes jaar" De ..betrekking" is hier een onzijdig zelfstandig naamwoord. Men moet dan „dat" gebruiken. In de spreek taal hoort men echter meer en en meer „het jongetje, wat daar loopt, is zes jaar" Dit is slordige taal. Anders is het in de volgende zin „Hij won een grote prijs in de toto. wat een geweldige meevaller was" Hier heeft „wat" betrekking op de hele voorgaande zin (het antece dent) Dan is ..dat" fout Hier heeft niemand moeite mee Als „dat" of „wal" betrekking heeft op een onbepaald voornaamwoord, zoals iets. niets, alles, is de keus vrij Beide woorden zijn goed. Voorbeelden alles, dat (wat) hij deed was weldoordacht. Zij wist iets. wat (dati ze met wilde vertel len De beloofde mets, wat (dat) hij niet kon nakomen. Deze regel geldt ook na superlatieven, de overtref fende trap in vergelijkingen. „Dat is het mooiste, dat iwat) ik ooit heb gezien" ..Dat is het lekkerste, dat (wat) ik ooit heb gegeten" Soms kan er groot verschil in bete kenis ontstaan bij foutief gebruik. „We kregen een presentje, dat we aardig vonden' Het presentje wordt gewaardeerd. „We kregen een presentje, wat we aardig von den" Het gebaar wordt gewarr- deerd Blijkbaar, schijnbaar De woorden blijkbaar" en „schijnbaar" leveren wel eens moeilijkheden op en worden foutief gebruikt en verwisseld, hoewel ze in betekenis het tegenovergestelde uitdrukken. Blijkbaar uil zeggen: zoals blijkt uit doen en laten, wat werkelijk is; duidelijk. Schijnbaar: naar het schijnt; wat niet werkelijk i*. ..Schijnbaar was hij kalm. maar inwendig kookte hij van woede". De schijn bedriegt. Hij is juist niet kalm „Hij is hier blijkbaar goed bekend, hij weet precies de weg" „Hij heeft blijkbaar te veel hooi op zijn vork genomen, hij kan niet meer". Moeilijker in de volgende zin: „Toen wij vanmorgen om negen uur belden, deed hij niet open, hij had zich blijkbaar (schijnbaar) ver slapen" Hier is de keus niet gemakkelijk. Het is niet zeker dat.verslapen'de oorzaak was. Hij kan ook niet thuis zijn geweest. Daarom is hier „waarschijnlijk" het beste woord. In zinnen als: Neeskens is met geliefd in de Duitse pers. Cruijff schijnbaar nog minder, is zelfs sprake van een ge rmanisme (scheinbar). Moet zijn: blijkbaar of klaarblijke lijk. Deze woorden zijn synonie men. Het laatste is wat sterker. Het is zo klaar als een klontje, voor iedereen begrijpelijk. Het vierde woord in dit rijtje is „ogenschijn lijk" Het is ongebruikelijk en ver ouderd in de betekenis van blijk baar (voor de ogen zichtbaar). „Zij verkeerden ogenschijnlijk in ge vaar". Beter; zichtbaar Meestal in de betekenis van schijn baar. maar toch wat beperkter. De schijn heeft alleen betrekking op waarneming met de ogen. „Zij ziet er ogenschijnlijk jong uit. maar is de zestig toch al gepasseerd" Maak gebruik van de fietspaden Wees niet egoïstisch, rijd zoveel mogelijk rechts Verkeerslichten zijn er óók voor fietsers Steek goed zichtbaar uw arm uit bij verandering van richting Laat voor- en achterlicht u goed zichtbaar maken Rijd op goed opgepompte, slipvrije, betrouwbare banden Zorg dat uw fietsbel het doet Geef uw fiets regelmatig onderhoud, schakel de vakman in Voorkom diefstal, veranker uw fiets stevig Fiètsen is gezond: doe het dagelijks Deze insekticide heeft het grote voordeel dat het is bereid uit planten (dus niet synthe tisch). Het levert geen gevaar op voor het biologisch evenwicht in de natuur en dat mag men vooral niet onderschatten. De werkzame stoffen zijn: Py- rethrinen en Rotenon. Pyrethrinen zijn bereid uit bloemblaadjes van de Pyreth- rumplant. Rotenon wordt gewonnen uit de wortels van de tropische boom Derris elliptica. Er is een speciale spuitbus, waarmee door één druk op de knop de nevel verstuift over de planten en de insekten geen kans meer hebben om uw plan ten aan te tasten. Zodra de insekten zijn ver dwenen fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. Wilt u plezier van uw planten hebben, voorkom dan aantas ting! Pokon-plantenspray is zelfs zo onschadelijk dat het tot 3 dagen voor de oogst op konsumptie- gewassen mag worden gebruikt. Koken is een vak Dat merk Je vooral als Je een recept uit een tijdschrift of kookboek «naakt. Daar staan vaak woorden in. waarbij Je naar de betekenis moet raden Wat bedoelen ze bijvoorbeeld met bouquet garni en met blancheren Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Hebt u weieens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort vaktermen wordt bedoeld, staat in dit kookkunst ABC, dat elke maand verschijnt. De recepten maken het u verder duidelijk. Darne is een moot vis. een schijf van het middelste deel van b.v. zalm. kabeljauw of een andere ro. Daube is een stoofschotel bereid van varkens-, rund* of lamsvlees, wild of gevogelte. Deml-glaces'aua is een bruine saus. die m het ho recabedrijf de basis vormt voor vele andere sausen De demi-.glacesaus is een saus die in de huishou ding vrijwel nooit wordt gemaakt. Djahé is de Indische naam voor gemberwortel, dikwijls vers verkrijgbaar bij Chinees-Indische winkels. Djahépoeder is gedroogde en gemalen gemberwortel; het is verkrijgbaar in potjes Djinten is de Indische naam voor komijn. Dressing to een saus voor salades, meestal op basis van olie en azijn. recepten voor 4 personen daube de mouton 400 g lamslappen, 4 «Jetlepels azijn, 2 eetlepels olie, 1 theelepel rozemarijn, peper, 4 eetlepels water, 2 eetlepels boter of margarine, 100 g mager rook- spek in kleine blokjes, 2 teentjes knoflook, 1 ui, 1 sinaasappel, i dl bouillon (eventueel van een tablet), peper, peterselie, zout. Maak een marinade van de azijn, olie, rozemarijn, peper en het water. Leg het vlees er 1 uur in, keer het nu en dan. Verhit de boter of margarine en bak hierin het spek. Fruit de kleingehakte knoflook en kleingesneden ui mee. Leg het vlees er in en bak het aan alle kanten bruin Schenk de gezeefde marinade en de bouillon erbij. Borstel de sinaasappel goed af Schil hem dun en doe de schil bij het vlees Stoof het vlees gaar in 2 uur. Verdeel het vlees in blokjes en doe die met de in schijven gesneden sinaasappel terug in de saus (waaruit de schil is verwijderd) Breng de daube op smaak met peper, kleingesne den peterselie en eventueel zout, doperwtensoep I blik doperwten, 1 eetlepel boter of margarine. 1 teentje knoflook, 1 ui, 1 rode paprika, '/2 I bouillon, peper, zout, peterselie, 1 eetlepel aardappelmeel. Laat de doperwten uitlekken. Sme'". de boter of margarine en fruit hierin de kleingehakte knoflook en kleingesneden ui lichtbruin. Smoor de kleinge sneden paprika even mee en schenk de bouillon erbij Breng het geheel aan de kook en voeg de doperwten toe Kook de soep even door en maak hem op smaak met peper, eventueel zout en klein gesneden peterselie Bind de soep licht met aan gemengd aardappelmeel dressing I azijn, y4 I olie. peper, zout, 2 sjalotten, 1 eet lepel (Franse) mosterd. Schenk de azijn en olie in een fles. Voeg daarbij peper, zout, kleingesneden sjalotten en mosterd. Schud de saus goed door elkaar Bewaar de fles in de koelkast en gebruik er van als u nodig hebt De saus kan worden afgemaakt met kleingesneden peterselie of bieslook, fijngewreven knoflook, kerrie, kleingesneden dillegroen of andere verse groene kruiden. dragonazijn 1 fles tafelazijn, 1 flinke tak verse dragon Was de dragon en dep hem voorzichtig in een stuk keukenpapier droog Steek de tak dragon m de fl^s azijn en sluit de fles weer Laat hem tenminste 2 weken staan, liefst in de zon praktische tips voor fotografen inde vorm van een foto-drieluik I ).lt bolokc )|i /aieulagi Hei vissoi/oon is woei hoge landse ge/innen in beroering we vroeger scherlseml "tie licei «les lm uit Op weg na.n /'tl stekkie hnil.it ik 11 «el een zag zitten, hen ik een keer meegegaan I n eerlijk toch wel een leuke ervaring samen niet ie man polder heel vroeg de auto aan tie kant Ie /ellen en «li Er vliegen allerlei weide en watervogels om |c In teren tegen de verstoring v de dobber /al worde» mtj iluininsl Acliici eoonl lal heel nul ik liet landt n inlopen Die eerste toto «as «el een «al angstig axontuur 'i l'lek|e «as erg mooi. /o met die dónkere jóppei man tegen tie lichte Inchi en hel nel Maai als ie. om hom inslaand tegen «Ie hehto lucht ie knigen. door ic kniecn gaal met tie kamcia. dan Wijkt hel «el een di.issig sinkic grond te /i|» M n xissorman heelt er op ••crckend. «.ml the heelt laat/en aan Maar ik ln nul ei natte x oetcn x au oxei lx en later bereiken xxc een stuk droge gioinl Dit is nou dat beroemde stek kie. xxaai /oxool te x.mgon is Dat blijkt xx aar te /ijn. xxant binnen oen kxxartier roept-te. dat hij beet heelt Ik ben /o geboeid door het teil. dat er iels aan do baak zit. dat ik xergcot de toto te maken Bereidwillig baalt do x issor do xis nog eons mt hot «.iter (toto 2) on laat /ieh dan x.m dichtbij xereeuxxigen (foto D. Het resultaat een leuke toto- icportage. die me do kans hooit gegoxen oen hobbx xan mijn man xan dichterbij te bekijken Ook al blijt ik dal iiakengedoe xoor de xissen oen pijnlijke /aak x inden

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13