Hersteld NCS-rijtuig naar Spoorwepusenm F0T0- STRIP- VER- HAAL Toonbeeld van luxe en vakmanschap Zoetstoffen HOLTENS NIEUWSBLAD - 22 APRIL 1977 - PAGINA 13 Landelijke fietsdag j groeit groter j Over een paar weken is het weer zover. Om precies te zijn op zaterdag 7 mei 1977. Dan organiseert de ANWB voor de vierde maal de Landelijke Fietsdag. Allemaal op de fiets. Om te ontdekken dat Nederland toch mooier is dan de mooiste boeken doen geloven. Ook om de fiets te ontdekken. Het trouwste vader landse voertuig in ere te herstellen en hem te geven wat hem toekomt: aandacht en respect. Hoe kun je immers beter genieten van natuur en landschap dan gezeten op een tweewieler en je ogenschijnlijk in strijd met alle wetten van evenwicht en zwaartekracht van de ene naar de andere verbazing voortbewegen. En dat is de bedoeling van de fietsdag. De fiets groeit sterk. De aantallen deelnemers aan de voorgaande Fietsdagen bewijzen dit duidelijk. Als deze trend zich voortzet en het weer werkt een beetje mee dan moe ten we dit jaar rekenen op ongeveer 100.000 deelne mers aan de Fietsdag. Feestelijk evenement De ANWB Landelijk e Fietsdag is een feestelijk evenement in de recreatieve sfeer. Rond de meeste vertrekplaatsen staan vele attracties op het program ma. Variërend van complete muziekkorpsen en vendelzwaai- ers tot poppenkasten en circu sartiesten. Overal is wel wat anders te beleven. Een ding is echter altijd hetzelfde. Alle 74 routes, die verspreid over het hele land speciaal voor deze dag zijn uitgezet, voeren door de mooiste plekjes van Nederland. Voor velen zal het ook dit jjar weer een openbaring zijn te constateren dat het „zo dicht bij huis" zo mooi is. De 74 routes, die zeer overzichtelijk in kaart zijn gebracht en voorzien van een uitvoerige beschrijving, va riëren in lengte van ca. 30 tot 40 km. Afstanden die zelfs voor de meest ongeoefende fietser te overbruggen zijn. En U mag er zo lang over doen als U wilt. Af en toe eens afstappen is zelfs zeer aan te bevelen. Er kan gestart worden tussen 09.00 uur en 13.00 uur en U wordt vóór 17.00 uur weer te rugverwacht. Bij aankomst ont vangt U dan een herinnerings medaille met jaarhanger, tenzij U in de voorgaande jaren al meefietste en derhalve al me dailledrager bent, want dan kunt U alleen met een jaarhan ger volstaan. De routes zijn op 7 mei ver krijgbaar op alle startadressen en kosten f2.50 voor volwasse nen en f 1.50 voor jongeren tot 16 jaar. Groepen van meer dan 10 personen betalen eveneens slechts f 1.50. Om file-vorming bij de startadressen te voorko men is het echter aan te beve len gebruik te maken van de mogelijkheid van voorverkoop. Bij alle ANWB en VVV kantoren in de startplaatsen kunnen de routes vanaf 18 april reeds wor den gekocht. En om het U nog gemakkelijker te maken zijn de routes vanaf die datum tot en met 6 mei ook verkrijgbaar in alle warenhuizen van Vroom Dreesmann in alle plaatsen van waaruit een route start. Vroom Dreesmann biedt deze service binnen het kader van een op de recreatie gerichte actie die dit concern in de periode in zijn vestigingen had geplanned. Medewerking VWS Uiteraard was ook dit jaar de medewerking van velen voor de organisatie van een dergelijk evenement voor de ANWB on misbaar. Gelukkig zijn ook nu weer vele WV's en wielerclubs bereid gevonden op alle moge lijke manieren hun steun te ver lenen. Het uitzetten van 74 rou tes en het „bemannen" van evenzovele startplaatsen en alles wat daarbij komt is bepaald geen sinecure en voor de ANWB alleen een praktisch onmogelijke opgave. In veel gevalllen zijn het vooral de WV's die met veel enthousiasme in hun regio aan de Landelijke Fietsdag heb ben gewerkt. Van alle goede medewerking die de ANWB bij het organiseren van de Landelijke Fietsdag on dervindt mag die van de TROS-radio natuurlijk niet on vermeld blijven. Het hele och tendprogramma van deze om roep staat in het teken van de Fietsdag. Een ruim 5 uur du rend programma met vele be kende artiesten, rechtstreeks uitgezonden via Hilversum II vanuit de „Landelijke Start- olaats Eindhoven", zal vele twij felaars ongetwijfeld alsnog de fiets doen pakken. En dat is maar goed ook, want hoe meer deelnemers, hoe groter de op brengst voor het goede doel. Want een gedeelte van de in schrijfgelden zal ook dit jaar weer worden besteed aan het creeren van recreatiemogelijkhe den voor gehandicapten. Van de opbrengst van de Fietsdag van 1976 zijn onlangs enkele liftm- stallaties voor huifkarren aange schaft door de Nederlandse Ver eniging voor Revalidatie die van de ANWB daartoe een cheque van f8.250.- had ontvangen. Wel licht wordt dit bedrag voor 1977 veel groter U hoeft er alleen maar een mooie route voor te fietsen. Een route overigens waar geen enkel prestatie element aan is verbonden. Dat neemt echter niet weg dat U wel aan een spel mee kunt doen. Maar dat staat geheel los van het „volbrengen" van de tocht. Langs de route zijn duide- lijk zichtbaar een aantal speci aal hiervoor ontworpen posters aangebracht. Aan U is dan de - vrijwillige - taak deze te tellen en het aantal plus naam en ad res op een kaartje in te vullen, dat U bij aankomst krijgt uitge reikt. En daar zijn nog prachtige prijzen mee te winnen ook. Zoals 5 mini-trips. 5 fietsen, pick-nick-koffers, fietstassen, etc. De prijswinnaars zullen worden gepubliceerd in een van ko mende Kampioenen en in TROS-Kompas. MOLENDAG Zaterdag 7 mei is het ook Na tionale Molendag. Dat is niet toevallig. Zowel de organisato ren van de Landelijke Fietsdag als de Vereniging „De Holland- sche Molen" zijn van mening dat de fiets en de molen elkaar zeer goed verdragen. Bij gunstige weersomstandighe den zullen die dag zo'n 400 mo lens draaien, verspreid over het hele land. De fietsroutes zijn - indien mogelijk - zo uitgezet dat zij langs deze draaiende molens voeren. Veel molens zijn voor de fietsers opengesteld. Een wapperende vlag geeft dan aan dat de molenaar U kan ontvangen voor een rondleiding. Gratis gebruik N.S.-fietsen Voor het eerst dit jaar bestaat de mogelijkheid om op de Lan delijke Fietsdag gratis gebruik te maken van een van de 6000 nieuwe huurfietsen van de NS stationsfietsenstallingen. Hier mede wordt het zeer aantrekke lijk om eens buiten de eigen woonomgeving een van de rou tes te fietsen. De beheerders van de stationsfietsenstallingen heb ben dit unieke aanbod gedaan mede ter ondersteuning van het goede doel dat in de Fietsdag is opgenomen. De „spelregels" waar men zich aan moet houden om voor een gratis huurfiets in aanmerking te komen zijn eenvoudig. Op vertoon van een geldig NS plaatsbewijs (of abonnement) huurt men een fiets in een van de 80 stallingen. Tijdige telefoni sche reservering is noodzakelijk. Na legitimatie wordt dan een huurfiets verstrekt, waarvoor f2.75 verschuldigd is. Met de fiets gaat U dan naar het star tadres en fietst de route. Bij de terugkomst in de stalling wordt de reeds betaalde f2.75 terugge ven op vertoon van de afge stempelde routebeschrijving. Zo simpel is het. Naast de van ouds bekende zoetstoffen suiker en honing neeft in de loop der jaren een aantal andere zoetstoffen een plaats verworven, nl sorbitol, xylltot, saccharine en cyclamaat Dc mate van zoetkracht van deze stoffen loopt nogal uiteen De toepassing is verschillend Er zijn verschillende redenen om toegevoegde suiker in produkten te vervangen: a. suiker is ongewenst voor bepaalde gebruikers (b.v dia betici) b reduceren van het aantal calorieën (b.v. in suikervrije frisdranken) c indien suiker technologisch minder gewenst is (augurken zoet-zuur). Sorbitol en xylitol komen vjn nature in kleine hoeveelheden o a In vruchten voor Saccharine en cyclamaat zijn syn thetisch bereide zoetstoffen. Meestal komen ze voor in een verbinding met natrium of calcium De namen natrium- saccharine of -saccharinaat. calciumsaccharine of -sacchari- iaat. natriumcyclamaat en calciumcyclamaat slaan hierop Natriumhoudende zoetstoffen zijn af te raden in het natrium- beperkte dieet. waar worden ze in gebruikt? Sorbitol kan worden verwerkt in snoepjes, kauwgom, drop e d De fabrikant is niet verplicht hier toestemming voor te vragen of het op de verpakking te vermelden Een voorschrift krachtens de Warenwet, om dit te regelen, is in voor bereiding Sorbitol kan worden gebruikt in produkten voor diabetici toals suikervrije frisdranken, suikervrije jam e d waarin de suiker is weggelaten De zoete smaak van deze produkten is afkomstig van een combinatie van sorbitol en saccharine Het is dan verplicht om op de buitenzijde van het produkt de hoeveelheid sorbitol die erin is verwerkt, aan te geven Bovendien moet worden vermeld, dat sorbitol laxerend kan werken bij gebruik van meer dan 40 g per dag. In tegen stelling tot suiker wordt sorbitol niet volledig omgezet in het menselijk lichaam De laxerende werking van sorbitol berust op het aantrekken van vocht in de darmen De aanduiding ,,voor lijders aan suikerziekte", „voor diabetici" of „suikervrij" mag alleen worden gebruikt ale de fabrikant dit heeft aangevraagd bij het Ministerie van VoAte- gezondheid en Milieuhygiëne en toestemming heeft gekregen om deze termen te gebruiken. Xyfltol wordt tot nu toe alleen In enkele soorten kauwgom verwerkt. Dit staat aangegeven op de verpakking. Het Is een vrij dure zoetstof. Het Is daarom niet waarschijnlijk, dat men het in de naaste toekomst op grote schaal zal gaan gebruiken. Saccharine komt voor In zoetstoftabletten en In de vloeibare zoetstoffen In eet- en drinkwaren mag als synthetisch be reide zoetstof alleen saccharine voorkomen Saccharine kan zoet-zure augurken en uitjes De fabrikant die saccharine gebruikt, moet aan de buitenzijde op de verpakking dui delijk vermelden „bevat kunstmatige zoetstof" of „bevat saccharine" Saccharine is in opspraak vanwege mogelijke schadelijkheid voor de gezondheid De onderzoekingen, waarop deze uitlatingen zijn gebaseerd, zijn gedagn met extreem hoge doses saccharine Zoals de zaak er nu uitziet, is er beslist geen acuut gevaar bij een „normaal" saccharinegebrulk. Ook de Diabetes Vereniging Nedcqfend deelt dit standpunt Onder ..normaal" kan men verstaaft het gebruik In koffie, thee en nagerechten. DiabetespatUqftn aunnen het ook In gebak verwerken. Cyclamaat wordt in Nederland alleen In zoetstoftabietten en vloeibare zoetstoffen gebruikt (alleen verkrijgbaar bij drogisten en apotheken). eigenschappen calorische waarde sorbitol vrijwel gelijk san die van suiker, n.l. 4 kcal per gram xylitol vrijwel gelijk aan die gelijk aan dia van van suiker, n.l. 4 kcal. suiker per gram saccharine levert geen calorieën ongeveer de helft van auiker 300-500 keer zo zoet als suiker cyclamaat levert geen celorleên 30 keer zo a suiker kt s Sorbitol en xylitol leveren evenveel calorietn ejg suiker In een calorieënbeperkt dieet heeft ket der geen zin deze produkten in plaats van auiker te gebruiken. schadelijkheid voor het gabft Uit onderzoekingen is gebleken dat xylitol of sorbitol veel minder schadelijk zijn voor het gebit dan suiker of honing laxerende werking Sorbitol kan laxerend werken als men er meer dan ca 40 g per dag van gebruikt. Kinderen tot 12 jaar kunnen beter niet meer dan 30 g per dag gebruiken. Een dagelijks gebruik van verschillende produkten met sorbitol levert al gauw da genoemde 40 g. 2 glazen suikervrije limonade 1 pakje suikervrije kauwgom 30 g suikervrije jam (voor 2 boterhammen) 25 g chocolade voor diabetici 16 g 11 9 9 9 42 g Ook xylitol kan een laxerende Invloed uitoefenen. De hoeveelheid waarbij deze werking optreedt, ligt echter veel hoger dan die van sorbitol. Op donderdag 14 april 1977 is het tentoongestelde rijtuigenbestand van het Nederlandse Spoorwegmu-- seum met een bijzonder fraai exemplaar van de voor malige Nederlandsche Centraal Sffoorweg Maatschap pij uitgebreid. Op die dag werd het rijtuig dat al ei gendom van het museum was, door de directie van de NS-hoofdwerkplaats te Haarlem officieel overgedragen. Het is daar door een aantal toegewijde en zeer be kwame vaklieden volledig in oude luister hersteld. Dat betekent dat het museum De geheel gestoffeerde banken deftig interieur. de beschikking heeft gekregen over weer een ander facet van het reizen in het begin van de twintigste eeuw. V/as het, vooral in de loop van de laatste paar jaren, al niet meer zó moeilijk om zich aan de hand van het museumbezit een beeld te vor men van hoe onze grootouders zich per rail lieten verplaatsen (kort geleden kwam daar nog eens een internationaal voorbe eld van bij), nu kan men zien met welk een egards een der kleinere spoorwegmaatschap pijen zijn reizigers zelfs op de korte afstand omringde. Immers, behalve de lijn zijn voorzien van losse kussens met een zomer- en winterkant. 'S Zomers zat men op het leer, 's winters behaaglijk in het plu che, alles gecapitonneerd met noppen. Kunstig houtsnijwerk siert de zijvleugels en de arm leuningen van de zetels. De pla fonds zijn beschilderd met vogel-, vis- en bloemmotieven in de toen in zwang zijnde art nouveau-stijl. De wanden Zijn beplakt met damastrbehang en in de mid dengang ligt een loper met de maatschappij-initialen. Tenslotte wordt dit deftige' interieur ge completeerd met in messing uit- m praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Utrecht-Amersfoort-Zwolle-Kampen gevoerde verlichtingsornamenten en dito bagagerekken met ge vlochten touw. Over de hele lengte van het rijtuig loopt een lichtkap met bruine vaste ruiten boven de normale ramen. Op de schotjes daartussenin Hunnen segmentr vormige schijven worden ge opend (alles weer in messing uitgevoerd), die in verbinding staan met zgn. torpedoventilato ren aan de buitenzijde op het dak. i Het valt met te ontkennen: soms ben ik een beetje jaloers. O, ik heb het met dat gezinnetje van mij best getroffen, maar zo nu en dan kijk je wel eens toevallig om de deur van een ander huis. En dan denk je: daar is 't ook niet gek! Maar laat ik me tot mijn onderwerp bepalen: het gaat over Moederdag. Elk jaar is dat bij ons een probleem, want er wordt ver wacht, dat je een kadolijst bedenkt. Dat worden dan meestal huishoude lijke artikelen. En dan ontdek je een gezin, waar die kado-problemen erg origineel worden opgelost. Dat was vorig jaar het geval bij een goede vriendin Ze kreeg van man en kinderen als moederdag-geschenk zomaar "een das uit haar leven". Een dag uit haar leven begint 's morgens vroeg als ze met slaperige oogjes de ontbijttafel klaar maakt. En als ze Sandra naar de kleuterschool brengt. Als ze boodschappen gaat doen en de dochter haar nazwaait achter het gordijn van de huiskamer. En als ze bezig is in huis, zorgend voor de maaltijd. Een dag uit haar leven is ook: met het gezin eten, samen de afwas doen, Sandra voorlezen voor ze gaat slapen en ten slotte: kijken naar de televisie totdat het echt bedtijd wordt. Kijk, zo'n dag uit haar leven kreeg mijn vriendin als Moederdag-geschenk van haar kleine dochter. Om dat kado te kunnen maken had vader een hele dag vrij genomen en foto's gemaakt van alle belangrijke mo menten van die dag (de foto's hierboven zijn er drie van). Van al deze foto's maakten vader e? dochter samen een bescheiden album met als titel: Een dag uit je leven Toen ik het zag, was ik een beetje jaloers. Het staat nu bovenaan mijn verlanglijstje voor Moe derdag. Wie weet! (Ca. 1865) exploiteerde de Neder landsche Centraal Spoorweg Maatschappij sedert de jaren rond de eeuwwisseling alleen nog enkele lokaalspoorlijnen. Dat waren o.a. Den Dolder- Baarn. Bilthoven-Zeist en Nijkerk-Ede. En van deze lijnen nu. die wel de meest luxueuze lokaallijnen van Nederland wor den genoemd, is de nieuwe aanwinst afkomstig. Glanzend teakhout en pluche kussens. De B 119, zoals het 2e klasse NCS-rijtuig prozaïsch heet, werd in 1902 in dienst gesteld. De buitenzijde van het rijtuig is bekleed met glanzend gelakte teakhouten schroten. Met gou den schaduwletters en- cijfers zijn daarop de maatschappij- naam, het nummer en de klas seaanduiding geschilderd. Aan beide kopkanten bevindt zich een balkon, voorzien van een sierlijk bewerkt smeedijzeren hekwerk met messing handgre pen. Ongetwijfeld is het interieur ook voor de reizigers van 1902 wel heel weelderig geweest, maar in onze zeventiger jaren is het in ieder geval ondenkbaar. Koninklijk goedge keurd. De NCS B 119 behoorde tot een serie van 17- vier-assige 2e klasserijtuigen nrs. Ill - 127 die tussen 1898 en 1911 in de werk- pfaats van deze spoorwegmaat schappij te Utrecht werden ge bouwd. De rijtuigen bevatten 56 zitplaatsen en hadden het voor die tijd- en hun funktie- respec tabele gewicht van 25 ton. De totale lengte van de rijtuigen bedroeg bijna 17.5 m. Een in dezelfde stijl uitgevoerd en uit 1900 daterend rijtuig heeft lange tijd dienst gedaan als koninklijk salonrijtuig na 1910 hoofdzakelijk ten dienste van koningin-moeder Emma, die op paleis Soestdijk woonde.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13