Afscheidsfeest in sporthal werd happening Meester Brouwer op grootse wijze gehuldigd Simavicollecteweek 1977 Ook bloembollen op de Flevohof Fiets-avond in Heeten HOLTEN Tel. 0^470-2264 MD5483-1B47 Stetionslaan 24 Waagweg 15 WISSINK VELOURS DOREE 34.50 - Bij zijn afscheid HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 APRIL 1977 - PAGINA 5 GORDIJNBOETIEK Grotestra^t T5 Ooor VOORJAARSAANBIEDING geldig t.m. 31 mei Ie KEUS incl. maken voor per meter Dit groepje verklede jongelui trok extra belangstelling. passend twee microfoons aan. De heer Pronk zei onder meer: „U hebt zich in de 27 jaar als hoofd van deze school niet al leen bezig gehouden met de school, maar tevens met vele andere zaken. U laat o'.a. een schat aan dia's en filmmateriaal na, waarvan velen, die daar voor belangstelling hebben, nog vaak kunnen genieten". Pronk bracht meester Brouwer dank voor alles wat hij voor de school gedaan heeft en wenste hem veel goeds in zijn nieuwe woonplaats Heelsum. Hiermede werd het hulde betoon aan de heer Brouwer en zijn echtge note op deze morgen besloten. Zie ook het tweetal volgende verslagen in dit nummer. De Flevohof gaat met zijn tijd mee. Door het aanleggen van een drietal tuinen waarin de bloembollen de boventoon voe ren. lijkt het erop of het een keukenhof in het klem gaat worden. De Flevohof, die reeds zes jaar fungeert als een van Nederlands belangrijkste toeristische attrak- ties. biedt op een terrein van 150 ha. de bezoekers werkelijk "voor elk wat wils" Niet alleen de aanleg van "modeltuinen" le veren het bewijs dat het moge lijk is op een beperkte opper vlakte een tuin aan te leggen welke het grootste deel van het jaar met al zijn kleuren en geu ren voldoening schenkt. Hierbij is vooral gedacht aan de moderne nieuwbouw met zijn kleine, smalle tuinen. Een bijzondere attraktie is. dat men door een druk op de knop de tulpen uit de grond doet rijzen omgeven door spui tende fonteinen. Vanaf begin april zal dit alles op de Flevohof te bewonderen zijn. Argeologie. De historische vondsten vorm den een aanloopje voor een ge sprek met drs. Verlinde, coördi nerend archeoloog voor de pro vincie Overijssel, die het werk van meester Brouwer prees op dit gebied De Waardenborch werd gebouwd in 1378. zo kwam uit de verf. Nu meester Brouwer I Holten gaat verlaten wordt ver zocht oude vondsten te melden aan Bert Groenewoudt. Die heeft al enige ervaring op dit gebied. In dit kader brach ten koor en piano het hierop toepasselijke lied "De Rode Rij der". Van archeologie naar godsdienst was blijkbaar maar eén stap. Ds Israël een oude bekende van Holten en pastoor Rademakers, nog maar gedeelte- Wie wat meer over ons typisch nationale vervoermiddel de fiets wil weten, moet op 14 april naar Heeten. Daar wordt 's avonds in zaal "Bosgoed" ("De Tijd") een fietsavond geor ganiseerd. Op het programma staan de vertoning, met toelich ting, van een uitgebreide, gloednieuwe dia-serie over de historische ontwikkeling van de fiets en de fietsfilm Friewielen. Tevens wordt hier een informa tieve show gegeven van fietsen en brommers zodat men kennis kan maken met de nieuwste modellen en nieuwe snufjes. Als gastheer treedt de be kende tweewielerspecialist Nijland uit Heeten op. Iedereen is welkom, de toegang is vrij. Aaanvang 8 uur. Juist nu de fiets weer volop in de belangstelling staat, weer meer mensen van de fiets ge bruik gaan maken omdat het gezond en milieuvriendelijk is en de fiets in de recreatie een steeds groter wordende rol gaat vervullen, belooft het een bij zonder interessante avond te worden. Veel mensen staan er niet bij stil dat de fiets een be langwekkende geschiedenis heeft en dat de hedendaagse fietsen onderling veel verschillen tonen. Wie van de fiets gebruik maakt, moet de fiets bezitten die het best op zijn behoeften is afge stemd. Daarom is het goed wat meer over de fiets te weten, zodat men echt profijt van de fiets kan hebben en er plezier aan kan beleven. De fietsavond in Heeten biedt daartoe een goede gelegenheid. UPRASnCHTING (NSL) TROPENINSTITUUT AMSTEREWM UW GIFT IS WELBESTEED lijk van een ziekte hersteld, kwamen vragen beantwoorden. Aardig was het grapje, dat- Bushof de laatste pastoor en de eerste dominee in Holten was geweest (denk aan de Bushof straat). Dat klopte volgens pas toor Rademakers niet want dat moest hij natuurlijk voor zich zelf opeisen. zoals meester Brouwer toen plotseling wel be greep. Collages. Onder leiding van meester van der Weijden kwamen toen 4 groepen: zoekers, scheurders. smeerders en plakkers op het podium om het maken van de prachtige collages, die men in de hal van de school kan aan treffen. te demonstreren. De zaal zong als "canon" het plakkers lied op de wijs van "vader Ja cob". Een vijftal voormalige leerkrachten kwamen vervolgens zijn zegje doen. Meester Arends horst vertelde van de roeiboot- tocht naar het onbewoonde ei land in het IJsselmeer en de huizenhoge golven waarin mees ter Brouwer dreigde onder te gaan. Hoogtepunt. F.n toen kwam het begin van de apotheose van de avond. Vijftig prachtig uitgedoste zesde klassers met trommels, toeters, en vlaggen, kwamen uit alle hoeken de zaal doormarcheren, om zich op het podium te nes telen. En toen kwam het hoge woord er uit; na het ochtend- kado, de broodmaaltijd, het di ner, een video en het draaiboek, aldus de heer Groenewoudt, bieden wij U een 15 daagse reis naar Israel aan. een geheel ver zorgde reis voor U en Uw echt genote. Een langdurig applaus klonk op, na deze sympathieke mededeling. Het "Sallandlied werd ingezet. Zeer bewogen dankte meester Brouwer voor alles wat hem was aangeboden. Het was een heel bijzondere dag, een kleu rige optocht, de hal schitterend versierd, kleuterschool en grote school alles prima geregeld, een mooie middag in de hal het di ner, hier met zovelen bijeen. Wat een werk is daarvoor ver zet en alles tot in de puntjes geregeld. Alle zestig medewer kers hartelijk bedankt. Een on vergetelijke dag ook voor mijn kinderen, en kleinkinderen en twee broers. En dan die geheel verzorgde reis. Hartelijk be- Het afscheidsfeest, dat de organisatiecommissie mees ter Brouwer en zijn familie heeft aangeboden is vrij dagavond een ware happening geworden. Als een ver traagde film ontrolden de gebeurtenissen, die op het podium in de volle sporthal plaats vonden, zich aan het oog van de honderden toeschouwers. Het werd voor het scheidende schoolhoofd een "Dit is Uw le ven" met tal van sprankelende momenten, waarbij de muziekvereniging "H.M.V." en een dorpsschoolkoor voor de muzikale omlijsting zorgde. Onder leiding van de heren F. Groenewoudt en G.J. van 't holt, die be urtelings als "speaker" optraden, had het uitgebreide programma een vlot verloop. Het hoogtepunt van de avond werd toch wel het moment, waarop het echt paar Brouwer een 15 daagse reis naar Israel werd aangeboden, door zes leerlingen met grote letters aan gekondigd. Reeds bij het begin van de avond kreeg het pro gramma een "Één van de achbalure a la Mies Bouw man", toen uit de microfoon klonk "licht uit, spot aan" en het echtpaar Brouwer in het donker door de zaal, onder begeleiding, naar het podium werd ge bracht. Gouden Plaat. llemaal afspeelde laat zich niet in enkele woorden samen vat ten. Toen meester Brouwer en zijn vrouw op het podium had den plaats genomen werd door de zaal met begeleiding van muziek en zang het "Salland lied" ingezet en werd de heer Brouwer door Ep Koopman een z.g. gouden plaat van dit lied aangeboden. Er volgde toen "Het ouderlijk huis" van koor en piano, afgewisseld met een stukje historie uit Brouwers "vlegeljaren" al is dit wel wat te sterk uitgedrukt. Een tikkeltje emotioneel werd de ontmoeting met oude vrien den J.Uittien, R.Abbas en PV.d.Sluis - van de kweekschool in Appingedam. school te Boe- lenslaan, kanobouwen, enz,- waarbij laatstgenoemde nog an dere oud-leerlingen had meege bracht. En het meisje dat ver liefd was op de meester mevr. G. Kuper-van Boven uit Erika had zelfs een leuk gedicht en een presentje voor haar meester van vroeger meegebracht. De schoolbel was een van de volgende onderwerpen over proe fles met oud-leerlingen, die door wethouder Rietberg even. werd gestoord. Het was een herinne: nng aan het feit, dat meester Brouwer al in 1937 in Holten gesolliciteerd had. Daarover werden oude herinneringen op gehaald. Meer scholen. De zondagsschool, nieuwe naai school en de stichting van de u.l.o. kwamen vervolgens aan de orde en daarna werden met voormalige leerkrachten die in Holten voor de klas gestaan hebben, besprekingen gevoerd over het verhuizen van de oude naar de nieuwe school. In het kader kwam de architect van de nieuwe school, de heer Van de Bovenkamp uitleg geven over de maquette en werden door de burgemeester hierover oude herinneringen opgehaald. De oude maquette was er met meer maar meester Waakop Rijers had een nieuwe gemaakt. De school kreeg een nieuwe naam "BROUWERSHAVEN" en de omgeving "BROUWERS GAT" Als intermezzo zong de zaal met begleiding van H.M.V en het koor het "Dorpsschoollied" Grote hilariteit verwekte de komst van sinterklaas met zijn zwarte Piet een ongebaarde nikker, die allerlei donkere ge luiden uitstootte. De meester werd getest op zijn historische kennis op archeologisch gebied. Voor de goede antwoorden werden hem kleine geschenken, als oudheidkundige vondsten, aangeboden. Met het demasqué kwam een oude vriend van meester Brouwer te voorschijn n.I. de heer G.H.Ligterink uit Lochem. Zwarte Piet bleek de oud-Holtenaar meester KIou- wen, te zijn. dankt ook die van ver gekomen zijn". En alle scholen present. Dat dit kon, scholen met de bijbel bij het afscheid van een openbaar hoofd, dat was toch wel een bijzonder feit in de ogen van het scheidende hoofd, "meester Brouwer". Uitgeleide gedaan door de versierde klas met H.M.V. ver trok de familie Brouwer, getrof fen door zoveel hulde, naar ei gen home. Ook de meeste be zoekers trokken huiswaarts. Bij hun komst was hen in de can- tine een kopje koffie aangebo den. Voor eigen rekening kon men daar nog even plakken. Meester B. H. Brouwer is de vorige week vrijdag wegens het neerleggen van het hoofdschap van de Dorpsschool en zijn vertrek uit onze gemeen te, dat daarmede gepaard gaat, op grootse wijze gehuldigd. Dat ge schiedde niet alleen door zijn collega's en de schooljeugd, maar ook door de oudercommissie, het gemeentebestuur, de onderwijsinspectie en tenslotte door vrijwel de gehele dorpsgemeenschap. Het begon al vroeg met een zanghulde van de kinderen van zijn eigen school, die hem het, door hemzelf gecomponeerde „vlaggelied" toezongen. Een bonte stoet met een grote mengeling van groepjes, kleren en kleu ren had zich op het schoolplein opgesteld en trok even later, toen de heer en mevrouw Brou wer in een versierde sjees hadden plaatsgeno men, onder een druilende regen, door een deel van het dorp, getrokken door de sterkste jongens van de hoogste klas. Toen de stoet was teruggekeerd volgende een tweede zanghulde, nu door de leerlingen van alle scholen en kleuterscholen in de gemeente. Meester YVilpshaar, hoofd van de Kolschool leidde de zang in met de aankondi ging: „Hier staat de vader van de moederschool, de jongste 65-plusser" Uit volle borst klonk toen het afscheidslied: ..Op 1 april, op 1 april. Staan wij hier allen bij el kaar. Om meester Brouwer uit te wuiven. Wij wensen hem nog me nig jaar. Op 1 april, op 1 april. Zegt meester Brouwer ons adé. De zesde klassers „onthulden" het grote afscheidscadeau een 15-daagse reis voor het echtpaar Brouwer naar Israel. Verlaat de school als A.O.W.-er. Hij leve lang. Hoera. Hoe zee.'" Daarna begeleidde meester Brouwer met zijn viool zijn be kendste lied „Het Sallandlied", dat luid boven de wind uit klonk. Een viertal afgevaardig den van de scholen, twee jon gens en twee meisjes boden meester Brouwer daarna een aantal planten en boeken aan. Hulde schooljeugd In de versierde hal van de school werden al die zangers en zangeresjes getracteerd. Er wer den liederen gezongen en stuk jes opgevoerd en ondertussen werd meester Brouwer als ge schenk van de leerlingen van zijn school en de kleuterscholen een bandrecorder aangeboden. De voorzitter van de ouder commissie de heer E. K. Pronk bood namens de commissie bij- Simavi, de vereniging voor di rekte medische hulp in de tro pen houdt in dé week van 11 t.m. 16 april, volgende week dus, haar jaarlijkse landelijke collec te. Ze gaat er van uit. dat de tropenlanden zelf hun gezond heidszorg moeten opbouwen met de middelen, die ze hebben. Si mavi geeft een grote duw in de goede richting. Vooral de gebie den op het „platteland" zijn vaak verstoken van de eenvou digste medische zorg. Simavi helpt de mensen zichzelf te hel pen! En we kunnen helpen, vooral met eenvoudige en effec tieve middelen. Maar een eerste vereiste is. dat de bevolking zeil meewerkt en vertrouwen krijgt in de hun aangeboden hulp. Pas dan gaat ze meewerken in het opzetten van een gezondheids zorg. die ze kan betalen. Pas dan kan gezondheidszorg tot in de verste uithoeken van de tro pen gebracht en gehandhaafd worden. Simavi steunt daarbij met haar deskundigheid, met medicijnen en instrumenten, met de financiering van eenvoudige poliklinieken, met het opleiden van eigenlandse medische krachten. Een bijdrage van ons allemaal maakt een grote som geld. Si mavi zorgt ervoor, dat de juiste medicijnen en instrumenten ge kocht worden en in vertrouwde, deskundige handen komen en vooral de brede laag van de armste mensen ten goede ko men. Juist op het „platteland" on.tstaan vele ziekten. Opvoe ding in hygiëne is onontbeerlijk. Een eenvoudige waterpomp is daarvoor een eerste vereiste, maar vaak nog een onbereik baar ideaal. Een ziek mens kan weinig bij dragen aan de economische ontwikkeling van zijn land. Daarom: zo breed mogelijk aan pakken met betaalbare midde len, in het eigen land te vinden. Uw bijdrage betekent medische hulp voor tienduizenden en dus een grotere bestaanszekerheid, meer arbeidsvreugde en een ge lukkiger toekomst! Ontvangt u de collectant harte lijk en geef in de week van il t.m. 16 april met gulle hand. opdat Simavi in staat is haar plannen te verwezenlijken. U kunt uw bijdrage ook storten op postrekening 300100 ten name van Simavi, Haarlem. Hartelijk dank. Het plaatselijk Simavi-comité

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5