De paashaas helpt de heks Voor 744 kinderen pleeggezin gezocht Grote onvrede over landbouwbeleid in Brussel F0T0- STRIP- VER- HAAL Vitaminebronnen Hengelsport op huishoudbeurs Kinderverhaal (vervolg) HOLTENS NIEUWSBLAD - 15 APRIL 1977 - PAGINA 11 Internationale huis houdbeurs in de RAI Op de 32e Huishoud beurs in de RAI te Am sterdam kan men, van 15 tot en met 24 april, met het allernieuwste op het gebied van het interieur, de keuken, de doe-het-zelf en hobby, vakantie, enz., kennismaken. Met recht tien dagen lang „de kunst afkijken". De kunst van het wonen, van het huishouden, van het tuin ieren, van het kleden, van het koken, van het vrijetijdsbesteden, van het reizen en van nog zo veel meer. De entreehal staat al meteen in het teken van „de kunst in het wonen" door een expositie van de gloednieuwe, kleurrijke Master Painters' gordijnenkollek- tie, waarvoor negen vooraan staande kunstenaars veertien dessins ontwierpen die in 54 kleurstellingen werden uitge-- voerd. Veel is er gedaan om de Huis houdbeurs nóg overzichtelijker te maken. De inzendingen over het Wonen, ongeveer een derde van de beurs, zijn onderverdeeld in: Keuken, Inbouwapparatuur en Sanitair (in de Zuidhall: Meubelen, woningtextiel, vloer bedekking e.d. (in de Westhal en een deel van de Europahal) en Bouwen Wonen (midden in de Europahal). Een aparte plaats, in een eigen, hal. kreeg een sfeervolle show Gedekte Tafels, gepresenteerd door een keur van producenten van serviesgoed, bestekken, ta- lellinnen etc. Teneinde het „doen" van de beurs gemakke lijker te maken zijn herken ningsemblemen ingevoerd voor de belangrijkste onderdelen van de beurs. Men vindt deze bij de Informatiebalie na de hoofden tree en (sterk vergroot) boven de diverse sektoren in de hallen. In totaal zijn er ca. 400 expo santen, die met alleen dingen tonen voor binnenshuis, maar ook heel veel voor daarbuiten. Zo is er o.a. een grote tuin - ..'t Groene Hart" - waaraan de Kring Tuin- en Landschapsvoor ziening van de Nederlandse Bloemisterij en de Boskoopse kwekers medewerking verleen den. Sterk uitgebreid is'voorts de af deling Vissport (vorig jaar nieuw), waarin een werpbaan voor demonstraties en wedstrijd jes is opgenomen. Toerisme Rekreatie zijn ook dit jaar goed vertegenwoordigd. Met niéuwe exposanten, zoals Chandris Zee reizen met zeer feestelijke crui ses in de Middellandse Zee. maar ook (vanuit Amsterdam) naar het Noorden: British Cale donian Airways, het Tunesisch Verkeersbureau. NRV-Holiday. het Reisbureau Isropa en Ou wehands Dierenpark. Maar er zijn tevens vele oude bekenden als: de ANWB. de Europese Spoorwegen. Staatsbosbeheer en vele provinciale VVV's. Andere attraktieve onderdelen van de Huishoudbeurs zijn stel lig de al dan met elektrische huishoudelijke apparaten en ar tikelen waarbij weer vele aardige nieuwtjes zijn alsmede de leven smiddelen dranken. Ook daar diverse noviteiten als een me thode voor zelf kaas maken en rijsttafelmixen voor een snelle en authentieeke rijsttafel thuis. Voor de modebewuste vrouw zijn er een Mode theater met zes keer per dag een Neveda Breimodeshow en een mode- Centrum met een grote variatie aan artikelen als: kleding, stof fen, bont, lederwaren, sieraden, haarverzorgingsprodukten, kos- metica, pruiken, brillen, kontakt- lenzen e.d.. Voor de handige mannen en vrouwen is er als steeds een grote afdeling Doe-het-zelf Hobby, waarin bijna 60 exposan ten een rijke staalkaart aanbie den: van de nieuwste gereed schappen en werktuigen tot vreemde munten, van handge maakte bijenwaskaarsen tot ge heel gerestaureerde en gebruiks klare originele antieke weefge touwen. En voor de liefhebbers is er dan nog de Amsterdamse Zee- Aquarium-vereniging ..De Ko- raalvis" en „De Gulden Wag- hen" met demonstraties van kreatieve technieken zoals emailleren, weven, macaramé etc. etc. Een bijzondere plaats in dit ge heel is gereserveerd voor de meest uiteenlopende inzendingen van de Nationale Westrijd Vrije tijdsbesteding die dit jaar voor de 20e keer werd gehouden. Evenals in voorgaande jaren is er ook nu weer veel voorlichting over een groot aantal onderwer pen. die van belang zyn voor huishouden en gezin. Onder meer zjjn aanwezig: het Astma Fonds, de AVO, de Emancipatie Vrouwengroepen, de Neder landse Jeugdherbergcentrale, de KEMA, de PTT, het Neder landse Rode Kruis, de Elektrici teitsfabrikanten (VEEN), het Voorlichtingsbureau v.d. Voe ding, het Ministerie van Volks huisvesting, de Rijksdienst v.d. IJselmeerpolders, de Textieleti- kettering, de Konditietrainings- groep Comello '61 (Bosbaanlo pers), het Wereldnatuurfonds, de Vereniging v. Vrouwenbelangen en de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen. De Huishoudbeurs '77 is dage lijks geopend van 10 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur; op de be ide zondagen is de beurs 's avonds gesloten. OOSTHAL Afd Hobby O HZ- Herrge/spo-A Evenals vorig jaar zal de Huishoudbeurs - ditmaal van 15 tot en met 24 april in de RAI te Amsterdam - een afdeling Jailhouse Rock. In 1976 werd dit onderwerp voor de eerste keer aan de orde gesteld dankzij een gezamenlijk initia tief van het maandblad Vis sport en de Huishoudbeurs. En dat met sukses. want de be langstelling der bezoekers (waaronder ca. 60.000 mannen!) voor dit hengelsportgebeuren was opmerkelijk groot. En zo was het. Wieteke moest voor straf een opstel maken. Juf had het gehad over heksenbe- zems. En Wieteke had al in de klas over heksen, die haar be zems verloren, nagedacht. Hoe moest zo'n heksje, Ieteke. nu thuis komen, nu ze niet meer op haar bezem door de lucht kon vliegen? Probleem hoor! Ze was gelukkig al veilig door middel van haar lange sjaal op de grond terecht gekomen, maar wat nu? Het werd al licht. Ze zag er uit! Die puntmuts hoefde ze voorlopig niet op. Opvouwen maar en in de binnenzak van haar cape. De cape zat vol den- nenaalden en was hier en daar groen van de boomschors. Wat zou er gebeuren als de mensen me zien? vroeg het heksje zich af. Ze klopte haar cape zo goed mogelijk uit en streek haar opoejurk. donker met kleine grijze bloemetjes, glad. Het is beter, dat ik eerst mensen zie. voor zij mij zien, bedacht Ieteke, maar eigenlijk was het Wieteke. die het voor haar bedacht in dat strafopstel. Ieteke wierp nog een laatste blik op de bezem met de gebro ken steel, boven in de boom. Eerst maar zien, dat ze het bos uitkwam. Honger had ze ook al. Thuis had ze nootjes en allerlei voedsel genoeg in voorraad, - maar ze had niets meegenomen. Nadat ze een tijdje had gelopen, ritselde er iets tussen de strui ken. Het was een eekhoorntje. ..He. hallo, wacht eens' Kun jij mij zeggen hoe Het eek hoorntje was zo geschrokken, dat het binnen een seconde bo ven in de boom zat. ..Bangerd", lachte Ieteke. „ik ben geen mens. Heb je ooit een mens in het dierendialect horen praten? Ik ben Ieteke. ik hoor in het heksendorp thuis, maar ik had pech onderweg. Mijn steel brak". Het eekhoorntje, dat ondertus sen naar beneden was gekomen, vroeg „wil je een nootje, je zult wel honger hebben". „Graag", zei Ieteke. „Kom dan maar mee. ik heb er meer. Dan kunnen we meteen rustig praten" Zo ging Ieteke met het eekhoorntje mee „Misschien kan de paashaas je helpen", veronderstelde de eek hoorn. „Die heeft hier al dagen lang eieren in het bos verstopt. De kinderen uit het dorp komen ze zoeken. Ik dacht eerst dat jij uit het dorp kwam". „Zie ik er zo mensachtig uit?", vroeg Iete ke. „O ja. helemaal, zelfs de jurk is mode; grootmoedersjur ken noemen ze dat". „Nou, laten we dan maar wachten op die ■paashaas. Waar komt hij en hoe laat?" „Kom maar mee. ik weet waar zijn hoofdkwartier is. Als je ondertussen naar eieren uit wilt kijken, ga je gang. Wie weet vind je wel wat" „Mag ik die dan opeten?", vroeg Ieteke. „Vast wel", antwoordde de eek hoorn. De paashaas zat buiten. Hij was net klaar met het volla den van een wagentje met eie ren die nog verstopt moesten worden. Sommige lagen zo voor het oprapen, toen ze op Schor telwoensdag uit de torenklokken waren gevallen. Die klokken gingen ieder jaar naar Rome om vol eieren terug te komen. „Hoi", groette de eekhoorn, „dit is Ieteke. Ze is met haar bezem, of liever gezegd zonder bezem, uit de boom gevallen. Ze zoekt nu haar eigen heksendorp. „Ja", zuchtte Ieteke. „als u mij zou kunnen helpen". „Is het het dorp waar Oeleiepwap woont?" vroeg de paashaas. „Ja, dat is mijn grootmoeder" antwoordde Ieteke. „Nou dan weet ik het wel Ik ga vanavond die kant uit, dus dan kun je gelijk mee". Ieteke was al lang blij. „Help je even met die eieren, de kinderen komen zo". Ieteke had nog niet een paar eieren verstopt, of daar waren de eerste kinderen al. „He, hoe kom jij aan die eie ren", hoorde zij achter zich vra gen. „Nou. hier gevonden", ant woordde Ieteke. Het meisje keek haar een beetje vreemd aan. „Nou. dat kun je ook gauw". „Ik ken je niet" „Nee. geen wonder, ik logeer hier". „Hoe heet je". „Ik heet Wieteke". sprak het meisje. „Ik Ieteke". Ze gierden het uit. „Maar één letter verschil! Kom. we gaan samen verder zoeken". Zo gebeurde. Toevallig vonden ze allebei evenveel eieren. Ze ziet er uit als een heks, dacht Wieteke, tenminste zoals ik mij een heks voorstel. En zo bleef Ieteke de hoofdfiguur uit Wieteke's opstel! (NADRUK VERBODEN( Vandaar ook. dat de opper vlakte voor de Vissport op de Huishoudbeurs '77 is uitgebreid tot ruim 300 m2, waardoor ex tra plaats beschikbaar kwam voor een aantal nieuwe expo santen en voor bijzondere akti- viteiten zoals een 15 meter lange wedstrijd- en demonstra- tiebaan en een overkapte, ge meenschappelijke projektieruim- te, waarin de fraaiste hengel- sportfilms zullen worden ver toond. Deze keer is de organisatie van de vissport-manifestatie ge heel verzorgd door de Huis houdbeurs. Praktisch alle be kende importeurs en groothan delaren van hengelsport artikelen zullen aanwezig zijn. Maar ook aanverwante artikelen zal men aantreffen: regenkle ding, reddingsgordels, visvakan ties. verzekeringen. lektuur. aquaria e.d. Enkel professionele kunstvlie genbouwers zullen laten zien hoe men met behulp van vogel veertjes kunstvliegjes kan ver vaardigen. Een echte ouderwetse dobberbouwer maakt duidelijk wat er allemaal gedaan moet worden voordat men zo'n flon kerende pen te water kan laten. Eveneens uit de doeken wordt gedaan hoe moeilijk het wel is om zelf een hengeltje te bouwen. Op een castingbaan krijgt een ieder die een beetje kan werpen (op bepaalde tijden) de kans in een wedstrijd een werpdiploma en een prijsje in de wacht te slepen. En voor de gevorderde, die graag eens met een vliegen- hengel wil werpen, zijn deskun- Er bestaat nog steeds een te kort aan pleeggezinnen voor kinderen van 10 jaar en ouder. Dit blijkt uit de jaarcijfers van de vijf regionale Centrales voor Pleeggezinnen (gevestigd in Groningen. Deventer. Amster dam. Rotterdam en 's- Hertogenboschi Op 1 januari werd er voor 744 kinderen naar een passend pleeggezin gezocht, waarvan 452 ouder dan 10 jaar zijn. Het me rendeel van deze kinderen ver blijft in internaten, van waaruit een pleeggezinplaatsing geadvi seerd wordt. Vorig jaar zijn er 540 kinderen via de vijf Centrales in pleegge zinnen geplaatst. Het aantal beschikbare gezinnen moet flink stijgen willen de Cen trales aan de vraag naar pleeg gezinnen kunnen voldoen. De oorzaak hiervan ligt in het sim pele feit dat niet ieder gezin saanbod op een bepaald kind past: voor veel kinderen wordt bijvoorbeeld in verband met school en verdere relaties een bepaalde woonplaats of streek gezocht. Aan een plaatsing gaat als regel een kennismakingspe- node vooraf, om na te kunnen gaan of kind en pleeggezin „el kaar kunnen vinden" De Centrales werven en selecte ren aspirant-pleeggezinnen. Plaatsing van kinderen gebeurt in de meeste gevallen onder verantwoordelijkheid van instel lingen aan wie de opvoedings- begeleiding van de kinderen is opgedragen. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Laat ik maar eerlijk toegeven: ook al heb ik nogal wat gelezen over het maken van foto's, toch mislukt er echt wel eens wat. Dat komt waar schijnlijk, omdat je bij hel fotograferen jezelf vaak koncentreert op één onderdeel. Je vergeet dan wat anders en dat is soms iets heel simpels. - Het verhaal begint bij een tip, die ik las in een blad. Daarin stond: een goeie foto heeft vaak een voorgrond, een middenpartij en een achter grond. Zó'n foto wilde ik op een zaterdagmorgen gaan maken. En ergens in de polder rond ons dorp vond ik een uitstekend motief: een inham van een riviertje met wat meerpalen en een boot. Dat was het! Dan ga je aan het zoeken: de juiste lichtval, de goede opname-plaats en opeen gegeven moment heb je het. je staat op het punt om 'n klein kunstwerkje te maken Dat denk je op zo'n moment. Het resultaat is te zien op de eerste foto. Het is - met permissie - een flop. In mijn enthousiasme om alles goed te doen had ik een vinger voor de lens gehouden tijdens het afdrukken En ook de tweede opname mislukte omdat ik de kamera bewoog, waardoor er trillingsonscherpte is ontstaan. Gelukkig maak ik - zeker van zo'n foto - als regel meer opnamen. Zodat ik toch de foto kan laten zien, die ik had verwacht. Een foto, die diepte en een goede becldopbouw heeft (dank zij die voorgrond rechts, de middenpartij met de boot en een achtergrond). Wat ik er mee wil zeggen is: vergeet bij het maken van een foto vóór alles de basisregels niet. Want zelfs de mooiste foto mislukt als je een vinger voor de lens houdt of per ongeluk de kamera beweegt bij het af drukken dige instrukteurs - en natuurlijk het vereiste materiaal - aanwe zig. Men kan overigens heel wat uitproberen: de beste graphite hengels, de mooiste hengels van splitcane en holglas. De diverse evenementen staan onder leiding van de hengelsportspecialist Henk Peeters. Voor de liefheb bers van kuriositeiten is er een verzameling oud hengelmateri- aal, een kollektie om de vingers bij af te likk m. Tenslotte is er ook nog veel voorlichting, bijv. van de Hen- gelsportverveniging Amsterdam in samenwerking met het Minis terie van Landbouw Visserij, de Organisatie voor verbetering van de binnenvisserij en de PTT: welke vergunning is er nodig, waar is die verkrijgbaar, waar mag wel en waar mag niet gevist worden etc. etc. Met deze Vissport-presentatie mikt de Huishoudbeurs met zo zeer op de betrekkelijk kleine kategorie gedreven sportvissers, maar op de grote groep rekreatie-vissers. waarbij het aantal vrouwen bepaald niet ge- Het zal niet lang meer duren dat er weer vele verse natuur- produkten in de winkels en su permarkten verschijnen zoals: tomaten, spinazie, sla, wortelen en nieuwe aardappelen. Deze verse produkten zitten n.1. boordevol met vitaminen en opbouwstoffen, waar ons li chaam na een sombere Hol landse kwakkelwinter juist zo'n behoefte aan heeft. Ze geven iets feestelijks op tafel, omdat wij er allemaal reikhal zend naar hebben uitgezen. Bo vendien kondigen ze een nieuw seizoen aan. Nee, het is geen wonder dat heel ons land vooral uitziet naar de komst van de nieuwe aar dappel met zijn heerlijke smaak. Men zal de oude aardappel welke door de droge zomer van zeer slechte kwaliteit was, spoe dig zijn vergeten. De kieskeurige huisvrouw, die een heerlijke maaltijd op tafel wil brengen, komt binnenkort aan de beurt! Naast de oude bekende Eerste ling, komen Dore en vooral de Lekkerlander steeds meer in de belangstelling. Deze laatstgenoemde rassen worden in België en in Noord en Zuid-Holland geteeld met het speciale doel een kwaliteitsaar dappel te leveren met een lek kere smaak. De Lekkerlander is nog een be trekkelijk nieuw ras, maar heeft een zeer snelle opkomst beleefd. Naast een gladde knolvorm zon der putten, waardoor dus ge makkelijk en voordelig te berei den, heeft dit ras een bijzonder goede smaak en gaat het on getwijfeld een goede toekomst tegemoet. "De gang van zaken in Brussel geeft weinig aan leiding tot positieve commentaren. De manier waarop Engeland, dat nota bene het voorzitter schap van de EG-raad bekleedt, zich gedraagt, is in hoge mate onve rantwoordelijk. Het lijkt wel of de Europese Ge meenschappen tot Enge land moeten toetreden. De huidige situatie her innert aan de periode, dat Frankrijk de Euro pese Gemeenschappen ringeloorde. Voor het land in kwestie kan een dergelijke politiek op korte termijn enig voor deel opleveren. Op lan gere termijn betekent het echter een ondergraving van de Europese samen werking", aldus Drs. P. Bukman in de jongste openbare bestuursverga dering van het Land bouwschap. Het is opvallend hoe sterk de consumentenorganisaties zich dit jaar mengen in de prijsdiscus- sies. zij zijn in Europees ver band door de voorzitter van de EG-Ministerraad ontvangen. Op zichzelf is dat uiteraard met verkeerd. Het vepdrag van Rome spreekt bij de doelstellingen van het gemeenschappelijk land bouwbeleid met. alleen over het inkomen van dc landbouwbevol king Het verdrag noemt ook het stabiliseren van de markten, het veiligstellen van de voorziening en redelijke prijzen bij de leve ring aan de verbruikers. De con sumentenorganisaties beroepen zich dus terecht op het EG- verdrag. Als men nagaat in hoeverre de genoemde doelstellingen sedert het totstandkomen van het ge meenschappelijk landbouwbeleid zijn verwezenlijkt, is de conclu sie gerechtvaardigd dat in elk geval het veiligstellen van de voorziening tegen redelijke prij zen goed is geslaagd. Aan het evenwicht op de markten man keert zo nu en dan wel wat. om over de inkomstenpositie van de agrarische^ beroepsbevolking maar te zwijgen. Van consumen- tenzijjde wordt gesteld, dat het Europees landbouwbeleid meer rekening moet houden met de vcrbruikërsbelangen ik wil daarbij aantekenen, dat een Eu ropese politiek, die onvoldoende rekemng houdt met de koste nontwikkeling in de landbouw en daardoor de landbouwinko mens voortdurend onder druk zet. op den duur zeer ten nadele van de consument werkt. De Europese consument is ten zeer ste gebaat met een landbou wende bevolking, die voor de inspanningen zodanig wordt be loond. dat men bereid is te pro duceren en te blijven produce ren Het is als een paal boven wa ter, dat de prijsvoorstellen van de Europese Commissie, ook in aangepaste vorm, bij lange na met tegemoet komen aan wat uit een oogpunt van kostenont- wikkeling in ons land noodzake lijk is. In een maatschappij, waarin naast inkomensgroei vooral inkomenszekerheid eeri hoge prioriteit heeft, is zoiets moeilijk te aanvaarden. Het ge eft de land en tuinbouwbevol- king. die geleidelijk aan toch duidelijk in een minderheidspo sitie komt. soms het gevoel er niet meer bij te horen. Dat ge voel wordt nog versterkt door de discussies over de grondpoli- tiek, door de pachtprijsvoorstellen- die vooral 's Rijks schatkist spekken-, door de vertraging in ruilverkavelin gen, door de invoering van ge bruiksbeperkingen al dan niet met vergoeding, en door de wijze waarop sommige nieuws media de landbouwverkenningen en de Structuurvisie van de mi nister van Landbouw behande len. Wat laatste betreft, wordt het voorgesteld als zou een ver dere afname van de agrarische beroepsbevolking een doelstel ling van het beleid zijn. Er is alle reden om in dit ver band nog eens een pleidooi te voeren voor een goed land- en tuinbouwbeleid, zowel in natio naal als in EG-verband. Zulk een beleid moet recht doen aan de grote betekenis van de agra rische sector voor de economie, voor de voedselvoorziening in en buiten Europa en voor een dynamisch onderhoud van het cultuurlandschap. Er is geen sprake van een ingeslapen sec tor, waarin hobbyisten een tijdverdrijf proberen te vinden op kosten van de gemeenschap. Het gaat om een springlevende en onmisbare sector in deze maatschappij. Dat willen boe ren, tuinders en hun medewer» kers dan ook \ertaald zien in het beleid.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 25