voorde vrouw Beeld van een modebeeld Niet-alledaagse puree Cleopatra gebruikte al reukwater mk I Een schaduwzijde van „Goedkoop kopen 9MS Reeds eeuwenlang verstaat de beschaaf de vrouw de kunst haar aantrekkings kracht op de man door een bij haar pas send geurtje te vergroten. Ze weet zich begeerlijker te maken door een met zorg gekozen „reukwatertje" in de juiste ma te beter gezegd de uitgekiende dose ring op de juiste plaatsen aan te bren gen. Ze zorgt er wèl voor, dat de door haar gekozen geur bij haar type past en zich op aangename wijze laat kombine- ren met de zoete, vaak nauwelijks merk bare geur van haar blanke huid, of de wat kruidiger geur van haar donkere teint. De oliën waarmee de vrouwen uit de hogere klasse ten tijde van Cleopatra hun lichaam verzorgden en de haren glanzend maak ten, waren reeds welriekend. Miljarden ceders en vele miljarden Perzische rozen zijn opgegroeid en hebben gebloeid al leen maar om hun bos- en bloemengeu ren aan de vrouw te schenken. Ook Cleo patra gebruikte reukwater, dat tezamen met haar betoverende schoonheid haar vele politieke en amoureuze successen zal hebben opgeleverd. Het is bekend dat het reukwater van deze vlak voor onze jaartelling levende Egyptische koningin werd gestookt uit sandel- en cederhout, met behulp van een vuurtje, waterdamp en proppen schapewol. Later worden de reukoliën uit de bloemen geperst en als de voornaamste grondstoffen voor parfums gebruikt: Wist u dat Catharina de Medici haar eigen parfu meur had, die tevens gifmenger „van be roep" was? Vanzelfsprekend zorgde ze er De vrouw-van-nu weet op alle manieren een compromis te sluiten tussen romantiek en realiteit, waarhij het gebruik van het juiste bij haar passende parfum een belangriike rol speelt. wel voor, dat het recept voor de berei ding van het speciaal voor haar samen gestelde parfum een diep geheim bleef. Voor de vrouw-van-nu, de moderne jon ge vrouw en alle vrouwen die zich in hun hart nog jong voelen is er dit najaar een speciaal parfum uitgebracht, dat de naam „Blasé" heeft meegekregen. Het is ze ker geen geurtje voor hen, die „het wel gezien hebben", genoeg van alles heb ben. Je zou het beter een „fleurige fan tasie" kunnen noemen, een mengeling van vrouwelijke zachtheid met een knap toegevoegd vleugje raffinement. Men mag eigenlijk wel zeggen dat dit nieuwe parfum een soort toverkracht bezit: bij de romantische vrouw accentueert het de romantiek en de pikante vrouw om ringt het met een exotisch, sprankelend waas. Het is een parfum dat op de eerste plaats hoogst interessant en boeiend mag worden genoemd. De prijzen (essence of cologne) variëren van ca. 13 tot 15 gul den. Puree is puree, daar is niets tegenin te brengen. Maar waarom zou u niet zo af en toe eens niet-alledaagse puree maken. U hebt daar de volgende ingrediënten voor nodig: 3/4 kg zoete aardappelen, 4 rijpe Chiquita's, 1 eed. citroensap, 3 eed. Poter of margarine, 30 g brüine suiker, V: theel. foelie, 1/4 theel. zout, mespunt zwarte peper, b eetl. koffiemelk (room), 3 geklopte eieren. Kook de aardappelen gaar en laat ze koud worden. Roer ze daarna tot puree. Roer de fijngemaakte bananen en alle overige ingrediënten ook goed door elkaar. Voeg dit mengsel aan de puree toe. Doe het mengsel in een beboterde, vuurvaste schaal. Plaats die in een pan met heet water. Zet alles in een voorverwarm ie, matig hete oven (ca. 350°F 175°CI en laat het gedurende een uur mooi bruin en luchtig worden. Serveer deze niet-alle- daagse puree bij warm gevogelte of var kensvlees. En nu maar smullen! We mogen gerust konstateren dat het nieuwe wintermode beeld ontelbare mogelijkheden biedt, of u het nu op het klassieke of het spor tieve vlak zoekt. Toch komen er twee silhouet ten duidelijk naar voren: de tailor made look en de sport look. Het eerstgenoemde mode beeld kan worden gezien als een verzameling van op een klassieke leest geschoeide spor tieve tendehsen. Enkele voorbeelden zullen deze omschrijving verduidelijken.Zo ziet u in de tailor made look o.m. een tailleur met vest, gedragen op een rok, broek of plissérok, en kostuums met sportieve coltruien. De sport- look gaat natuurlijk geheel op de sportieve toer. Het beeld van dit silhouet is geïnspireerd op traditionele sport- en werkkleding en heeft gestalte gekregen in lange blousons, anoroks en overalls. De favoriete winterkleuren zijn bruin in komb. met wolwit, camel en div. an dere bruine kleuren, en voor de super-spor tieve sektor veel felle kleuren als rood, paars, blauw, (soms in kombinatie met) rose en vio let. De stoffen zijn harig, hebben een geruwd uiterlijk. Er worden veel deken-kwaliteiten ge bracht en verder flanels, ribfluweel, viltachtige en kreukkatoen, shetlands, tweeds en Schot se tartans. Zowel ruiten als strepen blijven de boventoon voeren. Drie modellen uit de tailor made look: een krijtstreep koibertpak (ca. f 198,-1; midden blazer en veet n een effen koibertpak, gekombineerd met plissérok Iprijs rok ca. f 45, -; houthakkersblouse ca. f 46, -), klassieke krijtstreep flanel jas met opgesneden revers (ca. f 179,-} en tenslotte een Ook de ,,breisels' spelen een belangrijke rol in het nieu we wintermodebeeld. Hier ziet u een zeer apart model: een gebreide japon met Mexicaans motief (ca. f 99,-1, een japon die elke modebewuste jonge vrouw op decente Aj rfsM k/edi„„slukkebehoren tot de nieuwe sporttook. Een deken/asje (ca. f 149,-1 een geruite ptissi- wgze rot een opvallende verschijning maakt. k m een lange donkere jas in dekenkwaliteit met geruite manchetten ka. (69.-1 en een (Ale bil dit artikel getoonde modellen behoren tot de kol- JfQO iektie van Lampei:Haags Modehuis! tuntekjurk mat capuchon ka. f 99,-1. Voor „koopjes-halen" zijn we allen zonder uitzondering steeds „in". Wie prijsbewust is kamt de advertenties uit, vergelijkt de prij zen, wikt en weegt en gaat bij de aanschaf van alles wat tot het levensonderhoud, de levensbe hoeften behoort niet over één nacht ijs. We verheugen er ons kinderlijk ovei wanneer we een koopje hebben behaald. Want al leven we in een „welvaartsstaat", we moeten bij de steeds stijgen de prijzen wel degelijk zo voorde lig mogelijk blijven inkopen om het einde van de maand (finan cieel) te halen. Waarom iets voor delig is, beter gezegd kèn zijn, ach, daarover breken we ons hoofd niet. De winkelier of de fa brikant zal zijn artikel wel voor die prijs kunnen leveren, nemen we aan. Anders zou hij het er niet voor te koop aanbieden. Het is be grijpelijk dat we over het laatst genoemde probleem niet lang (of helemaal niet) nadenken, maar toch liggen de zaken vaak heel anders dan we vermoeden. We zullen u eens zo'n probleem voor leggen, in de volle overtuiging dat u voor de hierin verwerkte achtergronden belangstelling zult hebben. EENDERDE VAN DE PRIJS De kostprijs van een paar in ons land vervaardigde (acryl)sokken schommelt momenteel rond de f 2,45, maar eenzelfde paar van Ko reaanse makelij wordt hier verkocht voor ca. 90 cent, dus voor iets meer dan een derde van de prijs. Onder welke ellendige arbeidsomstandighe den die sokken worden gemaaxt, krijgt de consument nooit te ho ren" Aldus de heer W Verstraetun, voorzitter van de Bedrijfsgroep Tex tiel. Kleding, Schoenen en Ledtr- waren van de Industriebond NKV in een gesprek met een ANP-korrns- pondent. De sok is een van de vde textiel en confectieprodukten uit de zgn. lage-lonen-landen, waarrree de Nederlandse industrie op de bin nenlandse narkt wordt geconfron teerd. Een confrontatie die ten koste is gegaan en nog steeds gaat van vele honderden arbeidsplaatsen in ons land. In 1971 exporteerde Ko ea 4 milj. paar sokken naar de Benelux; verleden jaar 12.8 miljoen paar, waar van het grootste deel terecht kwam bij de Nederlandse konsument. Doze toeneming van de jaarlijkse import noemt de heer Verstraeten terecht een voor de Nederlandse industrie desastreuze ontwikkeling, waaraan voorlopig geen einde zal komen als de overheid niet bereid is de gren zen voor die goedkope importen ge heel of gedeeltelijk te sluiten. ONTWIKKELINGSHULP? Volgens de heer Verstraeten heeft deze import van goedkope artikelen niets te maken met ontwikkelings hulp. zde fabrieken in Korea waar de goedkope sokken worden gemaakt zijn over het algemeen opgezet met behulp van buitenlands kapitaal, met name uit Japan en de V.S. Het personeel dat daar werkt bestaat voor 80 procent uit vrouwen an meisjes, o.w. veel kinderen van 12 en 13 jaar De produktie gaat dag en nacht door. Men werkt er 6 dagen m de week en elf uur per dag, met dagelijks twee keer een pauze van een half uur. Pauzes die overigens niet zijn inbegrepen bij de elf „werk uren" Voor die 66 uur werk per week stond in 1975 een loon van ge middeld 36,90; dat komt neer op een uurloon van nog geen 60 cent. Daarnaast ontbreken goede sociale voorzieningen, aldus blijkt uit het rapport over de arbeidsomstandighe den m Korea. GEMEENSCHAPPELIJK SLAPEN De werkneemsters „wonen" over het algemeen in de fabriek, waar ze in een gemeenschappelijke slaapzaal slapen. Recht op snipperdagen hebben ze niet en er bestaan ook geen regelingen voor vakantietoeslag en pensionering. Het gehele sociale pakket bestaat uit een soort collec tieve ziektekostenverzekering (rege ling), waarvoor de werkgever jaar lijks een premie van ca. 15 gulden aan de staat betaalt, aldus de heer Verstraeten. Volgens hem zal de druk van de Koreaanse importen op onze markt de komende tijd nog groter worden als men zich behalve op de synthetische sokken ook gaat toeleg gen op de zg. kwaliteitssokken. Werkgevers en werknemers zowel uit de confectie- als de textielindustrie hebben de afgelopen jaren herhaal delijk eenstemmig aangedrongen op maatregelen de sokkenimport dras tisch aan banden te leggen, maar tot op heden heeft de minister daar niet positief op gereageerd. De Ne derlandse fabrikanten kunnen niet langer het hoofd bieden aan deze „oneerlijke" concurrentie. Het gaat niet alleen om sokken, maar ook om panty's, die tegen afbraakprijzen worden ingevoerd uit Italië en Israël. REGERING „HELPT" De overheid doet wel „iets" tegen de hier gesignaleerde toestanden, maar die hulp bestaat uit steunmaatrege len aan de fabrieken om de arbeids plaatsen niet of zo min mogelijk in gevaar te brengen. Maar sinds de afgelopen zomer is duidelijk te merken, aldus de voorzitter van de bedrijfsgroep, dat de gelden voor de instandhouding van arbeids plaatsen beginnen op te raken. Da grenzen sluiten voor goedkope im- poren schijnt niet mogelijk te zijn; het subsidiëren van de industrie om werkgelegenheid te behouden schijnt nu ook (bijna) niet meer te kunnen. En toch kan het zo niet doorgaan Zo ziet u maar dat, zoals we bij de aanhef van dit artikel al zel den, goedkoop kopen ook zijn schaduwzijden heeft (kan heb ben). De bedoeling van dit artikel is niet aan u te vragen een oplos sing voor dit probleem te zoeken (hetgeen een onmogelijke opga ve zou zijn), maar alleen om u tot nadenken te stemmen. Tot na denken over een doodgewoon alledaags voordeeltje, waarvan u vanzelfsprekend gretig en met een blije lach profiteert.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 23