Brusselse prijsvoorstellen ver beneden de maat Behoud van arbeid in landbouw vraagt beleid kookkunst- Gewestelijke samenwerking wordt voortgezet LANDBOUWSCHAP. In „Midden-IJsseV HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 APRIL 1977 - PAGINA 15 „Ver beneden de maat", dat is een korte reactie van het Landbouwschap op de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Het bestuur van het Landbouwschap heeft op 9 maart jl. de Brusselse voorstellen uitvoerig en kritisch besproken. Tegenover de COPA-eis van 7,4% steekt de voorgestelde gemiddelde prijsverhoging van 3% zeer schril af. De prijsvoorstellen van Brussel zijn volgens het landbouwschap vergaande mate ontoereikend. Het argument van EG- landbouwcommissaris Gundelach, dat de land- en tuinbouw een zeer beperkte prijsverhoging moet aan vaarden terwille van de inflatiebe- stryding, komt het Landbouw schap op zijn minst heel mer kwaardig voor. De agrarische sec tor ondervindt langs de weg van de kosten duidelijk de gevolgen van de inflatie. Door de vertegenwoor digers van de Voedingsbond CNV werd nadrukkelijk gesteld, dat de voorgestelde prijsverhoging bene den peil is. Zij zijn het met de on dernemers eens, dat de voorstellen de inkomensverhoging in de Neder landse land- en tuinbouw sterk aantastei). Bestuurderen uit CNV-kring vrezen, dat de Brusselse prijsvoorstellen weinig ruimte la ten om over een sociaal beleid voor de land- en tuinbouw voor 1978 te onderhandelen. De melkheffing van 2,5% in het kader van de medeverantwoorde lijkheid van de producenten wordt door het Landbouwschap verwor pen. Er wordt met name niet vol daan aan de voorwaarde, dat de prijsvaststelling de globale koste nontwikkeling volgt. Een be stuurslid zag de melkheffing als een „politiek financieringsele ment dat fundamenteel niets op lost." De aanpassing van de monetaire compenserende bedragen (mcb's of toeslagen en heffingen aan dé gren zen in verband met valuta- en koerswijzigingen) geschiedt vol gens het Landbouwschap niet vol gens eerder gedane voorstellen van de Europese Commissie. Het Landbouwschap wenst zowel een evenredige afbraak per land als een automatische vermindering van mcb's. De nu door de Europese Commissie voorgestelde afbraak houdt geen enkele regel in voor de toekomst. Het Landbouwschap vindt het, gelet op de kostentoe- name in de Benelux en de geringe prijsverhoging die voorgesteld wordt, niet verantwoord dat de mcb's voor de Benelux dit seizoen met 0,4% worden verminderd. In het algemeen krijgt de Euro pese Comissie met de nu inge diende prijsvoorstellen een dikke onvoldoende van het Landbouw schap. Wanneer de Brusselse be sluitvorming verkeerd uitvalt, zal het Landbouwschap de balans opmaken en zo nodig voor de na tionale compensatiemaatregelen pleiten. Akkerbouwsector. Het bestuur heeft de discussie toegespitst op het EG-beleid voor de granen, suiker, iso-glucose en zetmeel. Voor de tarwe met een minimum bakkwaliteit stelt de Europese Commissie een referentieprys voor, die qtia prysniveau gelijk is aan de interventieprijs. Het Landbouw schap verkiest de interventieprijs, die neerkomt op een permanent en automatisch prijssysteem. Voor alsnog is er geen zekerheid by de toepassing van de refcrentieprijs die naar behoefte vastgesteld wordt. HetLandbouwschap betreurt, dat er geen voorstellen ten aanzien van het zetmeelbeleid zyn ingediend. Een totale beoordeling van het be leid voor de akkerbouwsector is dus onmogelijk. Het Landbouw schap houdt vast aan een verho ging van de produktierestitutie met een zelfde bedrag waarmee de drempelprijs van mais omhoog gaat. Het Landbouwschap herhaalt het standpunt inzake de vrije keuze tussen het contracten- en meng- prijsstelsel bij het suikerbeleid. In Nederland dient de mogelijkheid te blijven voor een beraad over een toepasbaar contractenstelsel, al dan niet met behoud van de nu bestaande vrije keuze tussen het contracten- en mengprijssstelsel. Tijdens de bestuursvergadering van het Landbouwschap werd het iso-glucosevraagstuk benaderd vanuit landbouwstandpunt. Het Landbouwschap ziet geen voorde len wat betreft de grondstoffenpro- duktie van iso-glucose. Bij een goed in zetmeelbeleid zijn er geen perspec tieven voor het aardappelzetmeel als grondstof. Het is volgens vele bestuurders van het Landbouw schap onwaarschijnlijk, dat zachte tarwe als grondstof tot een hogere waarde wordt gebracht dan de voederwaarde (in verhouding tot mais) respectievelijk dan de ver werking in de broodbloem. Het Landbouwschap is het eens met een produktieheffing op iso- glucose, die gelijk is aan de produk tieheffing op B-suiker. Door het Landbouwschap wordt er nadruk kelijk voor gepleit, dat deze maat regel moet gelden tot en met 1979/1980, namelijk het tijdstip waarop het herziene EG- suikerbeleid in 'werking treedt. Rundveehouderij De rundveehouderij moet de zwaarste tol betalen als de Brus selse prijsvoorstellen in beslissin gen omgezet worden. De prijsvoor stellen steken flink af tegen de kos tenontwikkeling in de Nederlandse veehouderij. Er is een groot gat tussen de gevraagde prijsverho ging en de voorstellen van de Euro pese Commissie. Het Landbouw schap is het oneens met de plannen om de nieuwe melkprijs pas medio september te laten ingaan. In de fase tussen 1 maart en 16 septem ber wordt geen enkele prijsverho ging voorzien. Dat tast de inko menspositie van de veehouderij nog verder aan. De voorgestelde prijsverhoging van 3% per half sep tember komt op jaarbasis neer op circa 1% (tussen maart en septem ber wordt meer melk afgeleverd aan de zuivelfabrieken). Het bestuur van het Landbouw schap verwerpt de melkheffing nu de prijsvoorstellen zo ver bij de kostenstijging achterblijven. Sommige bestuurderen zijn van mening, dat ongeacht de prijs voorstellen een zekere verant woordelijkheid van het bedrijfs leven voor dreigende en bestaande overschotten niet uit mag blijven. Voor de rundveesector wordt een goed werkend marktbeleid van groot belang geacht. Het Land bouwschap denkt met name aan goede interventie- en premierege lingen. De door de Europese Commissie voorgestelde verhoging van de ba sisprijs voor varkensvlees is te ge ring, terwijl bovendien de huidige basisprijs al vanaf 15 maart 1976 geldt. Behoud van arbeid in landbouw vraagt beleid Landbouwbeleid en werk- gelegenheid§politiek zijn elkaar dicht genaderd. De landbouwbevolking in ons land is de laatste jaren flink uitgedund. Je zou zo zeggen, dat dit goed is voor een frisse en ge zonde bedrijfsaanpak. Hoewel een moderne landbouw minder arbeid vraagt, is evenzeer een pleidooi denkbaar om zo veel mogelijk mensen in, op of rond het boerenerf te houden. Zo'n pleidooi is dan ingegeven door de belabberde werkgelegen heidssituatie in Neder land. De laatste twintig jaar is de boerenbevolking in aantal inge krompen De tijd. dat er op het erf een boer en meer knechten werkten, ligt misschien wel defi nitief achter ons. In de vijftiger jaren waren het vooral de boe renknechts, die opkrasten. De landbouwmachine verdreef hen uit de landbouw. Nog geen tien jaar later waren de boerenzoons, die op het bedrijf meewerkten, gedwongen de landbouwsector vaarwel te zeggen. Vooral tussen 1966 en 1970 verminderde het aantal meewerkende zoons - op het boerenbedrijf met meer dan 7 pet. per jaar. De modernise- ringswals in de land- en tuin bouw was niet meer te bedwin gen; schaalvergroting, specialisa tie, mechanisatie en automatise ring waren begrippen, die tot het erf doordrongen, De derde afvloeiingsfase werd gekenmerkt door het vertrek van boerenon- dememers zelf. 's lands overheid gaf daar in 1963 nog een zetje bij met een z.g. sanerings- of bedrijfsbeëindigingsregeling, en die het op hun bedrijf niet meer zagen zitten, konden de zaken stoppen tegen een ver goeding. In de afgelopen twintig jaar daalde de agrarische beroepsbe volking met zo'n 4pct. per jaar. De landbouweconomen beweren dat deze arbeidsafvloeiing gun stig is voor een moderne land bouw op puur economische ba sis. Dat mag wel waar zijn, maar sinds een jaar of vijf is de lust om het boerenerf vaarwel te zeggen duidelijk verminderd. Geen ander werk Vanaf 1972 is het afvloeiin gstempo in de agrarische sector flink gedaald. Voor boerenk nechten en meewerkende zoons is de stap om de landbouw te verlaten weliswaar ingrijpend, maar toch nog te nemen. Wan neer de boer zelf voor de beslis sing staat om zijn bedrijf te stoppen, wordt het veel moeilij ker Toen de agrarische bedrijfs- hoofden aan de beurt waren om uit de landbouw te stappen, daalde het uittredingstempo be duidend. De Nederlandse sane ringsregeling. die van 1963 da teerde, werd omgezet in een Eu ropese beëindigingsregeling; die bleek minder aantrekkelijk voor aspirant-wijkers. De voornaamste oorzaak voor de verminderde afvloeiing is de werkloosheid. Sinds 1972 is de werkloosheid buiten de land bouw alarmerend toegenomen. Voor de boer, die tot dat ogen blik De voornaamste oorzaak voor de verminderde afvloeiing is de werkloosheid. Sinds 1972 is de werkloosheid buiten de bouw alarmerend toegenomen. Voor de boer. die tot dat ogenblik over beëindiging dacht, is de beslis sing ten gunste van zijn bedrijf uitgevallen. Wat moet je als ex-agrariér op een arbeidsmarkt, waar je alleen maar werklozen ontmoet? Jaren geleden was beroepsover gang niet moeilijk. Ongeveer 20 pet. van alle wykers uit de landbouw vonden op eigen kracht een andere baan. Meer dan de helft van deze afvloeiers kwam terecht in de agri business (de aan land- en tuin bouw verwante industrieën) er de bouwnijverheid. De laatste twee jaar is het percentage „be- roepsovergaanders op eigen kracht" gehalveerd. Het is een bewijs, dat de werkgelegenheid buiten de landbouw geen enkele aantrekkingskrecht heeft op de aspirant-wij kers. Werkloosheid niet meer verbergen De landbouwpolitiek, gericht op een regelmatige voedselvoorzie ning tegen redelijke consumen tenprijzen en tegelijk gericht op redelijke boereninkomens, komt nu op een moeilijk begaanbare weg. N aast de landbouw- economische doelstellingen dui ken meer en meer werkgelegen heidsaspecten op. Hoewel een gezonde landbouw inhoudt, dat de landbouwende bevolking in aantal afneemt, is nu een poli tiek denkbaar, die gericht is op stabilisatie van de werkgelegen heid in de agrarische sector. Een dergelijk beleid legitimeert in feite een stuk verborgen werkloosheid in de landbouw. Zodra de aanwezige arbeids krachten in de agrarische sector niet optimaal ingezet worden, ontstaat er werkloosheid. Deze blijft voor de buitenwereld ver borgen omdat de mensen dan maar blijven „rommelen" op het erf. Uit werkgelegenheidsoogpunt is deze aanpak te rechtvaardi gen; het heeft wel gevolgen voor de landbouwinkomens en de rentabiliteit in de produktiesfeer. Als er teveel arbeidskrachten op het erf werken, worden de land bouwinkomens gedrukt. De overheid zal dit gevaar moeten opvangen. Daarvoor zijn diverse mogelijkheden. Men zou in de landbouw bepaalde inkomens steun of toeslagen kunnen ge ven. Aan de andere kant is het denkbaar, dat de landbouwop- brengstprijzen zodanig opgekrikt worden, dat de boeren toch re delijke inkomens hebben. Een dergelijke prijsverhoging is niet zo reëel, omdat het consumen tenbelang daarmee allerminst gediend is. Bovendien is het ge vaarlijk prijzen kunstmatig op te vijzelen als de markt het totale aanbod niet kan opnemen. De consument is van nature kri tisch ten opzichte van de voed selprijzen. De bereidheid om een toeslag te betalen voor verbor gen werkloosheid in de land bouw is minimaal. Landbouwpolitiek in dienst van de werkgelegenheid eist van de beleidsmakers ingrepen, die tot nu toe vreemd waren voor boer en burger. Als men arbeid splaatsen op het erf wil behou den, zullen gemeenschapsgelden of algemene middelen aange wend moeten worden. In welke vorm deze gelden naar het agrarisch terrein vloeien, kan ■nader uitgezocht worden. Over heid en boeren weten best, hoe het overleg daarover gevoerd moet worden.8. Schou- wing.(Nadruk verboden) Koken is een vak. Dat merk je vooral als je een recept uit een tijdschrift of kookboek maakt. Daar staan vaak woorden in, waarbij je naar de bete kenis moet raden. Wat bedoelen ze bijvoor beeld met bouquet garni en met blancheren. Wat is het verschil tussen bakken en braden en wat is een roux? Het u we ieens gegratineerd of au bain marie gekookt? Wat met dit soort vak termen wordt bedoeld staat in dit kookkunst ABC, dat elke maand verschijnt. De recepten maken het u verder dui delijk. Bakken is het bruin en al of niet gaar maken in heet vet in een open pan, meestal een koe- kepan. Bakken duurt meestal maar enkele minuten, zoals by biefstuk, die alleen maar bruin en niet gaar hoeft te worden en een schnitzel die snel bruin en gaar is. Het vet waarin wordt gebakken moet zeer heet zijn. Voor het bakken van kalfsbiefstuk of karbonade is meer tyd nodig. Het vet moet daarom iets min der heet zijn. Het vlees zou an ders verbranden voordat het gaar is. Bakken kan ook in zogenaamd diep vet. Hierop wordt nader ingegaan bij de F van frituren. Bakken kan ook in de oven, zoals cake, taart. enz. Hoe lang en by welke temperatuur gebak in de oven moet staan, is af hankelijk van soort en grootte van het gebak. Gerechten die moeten rijzen en gaar worden hebben veel on- derwarmte nodig, ze worden daarom in de oven gezet. Moet er alleen maar een bruin korste op het gerecht komen, dan is veel bovenwarmte nodig en wordt het boven in de oven ge zet. Moet het gerecht gaar en bruin worden, dan is het mid den van de oven de beste plaats: d.w.z. het midden van het gebak, in het midden van de oven! Recepten voor 4 personen. Kip a la bonne femme. 1 braadkip van ca. 800 g„ 4 aardappelen. 75 g. mager rook- spek in blokjes, 20 g. margarine of boter,. 1 ui, 100 g. champig nons, peper, zout. Grilleer de kip gaar en bruin, door hem aan een draaispit te steken en gaar te laten worden in 50 minuten, of verdeel de kip in vieren en leg die onder of op de grill. Keer de stukken regel matig en laat het vlees gaar worden in plm. 40 minuten. Schil de aardappelen en kook ze gaar en snijd ze in plakken. Bak het rookspek uit in de boter of margarine. Snyd de ui klein en fruit die even mee. Bak de schyfjes aardappel bruin en voeg de laatste 5 minuten de in plakken gesneden champignons toe. Maak het geheel op smaak met peper, zout en kleingesneden pe terselie. Dit gebakken mengsel noemt MEN een garnituur. Geef het by de kip. Beurre maitre d'hotel 100 g. boter, 2 eetlepels klein gesneden peterselie, zout, peper, citroensap. Roer de boter zacht, Roer de peterselie en zout, peper en ci troensap naar smaak erdoor. Vorm in een stuk vetvrij papier of plasticfolie een rol van de bo ter en laat die opstijven. Snijd die in plakken of spuit de zachte boter in toeven op vetvrij papier en laat die opstijven. Geef de boter bij gegrilleerd vlees, bij stokbrood. De boter kan plm. 1 maand diepgevroren worden bewaard. Barderen is het omwikkelen van mager vlees (meestal wild) dat snel moet worden gebraden met lapjes vers, vet spek. zodat het niet uitdroogt tijdens het gaar-, maken. Bevestig de lapjes met draden breikatoen, en verwijder de draden voor het opdoen. Besterven is het afbraakproces in vlees, dat na de dood de sa menstelling van het vlees ver andert. Besterven is nodig om het vlees mals en smakelijk te maken Niet voldoende bestorven vlees is hard, ook na bereiden. Het besterven moet in een koele ruimte gebeuren, om bederf te voorkomen. Het in Nederland te koop gebo den vlees en gevogelte is reeds bestorven. Bigarreau is een harde kers die geconfyt en veelal gekleurd is. Het wordt voornamelijk gebruikt als garnering. De kleuren van bigarreaux zyn rood, groen en geel. Verpakt in een afgesloten plastic doosje of zaKje zyn ze ja ren houdbaar. Bisque een met room gebonden soep van schaal- of schelpdieren b.v bisque d'homard (kreefte soep), bisque de crevettes (gar nalensoep). Blanquette een witte ragout. Bekend is blanquette de veau, een fyne kalfsragout met cham pignons afgemaakt met witte wijn, eierdooier en room. De met ingang van 1 april 1973 in werking getre den „Regeling Gewest Deventer" is aangegaan voor de tijd van vijf jaar en loopt derhalve 1 april 1978 af. Bij de toetreding van de Gelderse gemeenten Lo- chem, Vorden, Warnsveld en Zutphen is dit samen werkingsverband omgedoopt in „Regeling Gewest Midden-IJssel". De gewestraad boog zich de vorige week woensdag in het Postiljon Motel te Deventer over het voorstel van het Dagelijks Bestuur de gemeentebesturen in het gewest aan te bevelen in te stemmen met de voor tzetting van het Gewest. Behoudens een aantal minder belangrijke opmerkin gen waren de gewestraadsleden unaniem voor dit voorstel. Wel werd van alle zijden aangedrongen op de afbouw van het Samenwerkingsverband „Stedend riehoek" waaraan deelnemen de gemeenten Apel doorn, Deventer, Voorst en Zutphen. Mevrouw Mol (Deventer), spre kende namens de PvdA-fractie, zei onder meer dat haar fractie van mening is, dat een zeer groot aantal taken, die op dit moment nog worden behartigd door het Samenwerkingsverband Stedendriehoek, dienen te wor den overgenomen door de ge westen of andere samenwer kingsverbanden. Zy dacht hierby aan Midden-IJssel, maar ook aan Oost-Veluwe, met name voor de gemeente Voorst. Zij vroeg ten spoedigste een onder zoek, welke taken van het sa menwerkingsverband kunnen worden overgenomen door het Gewest en welke door het over legorgaan. Voorts zou haar frac tie gaarne de afbouw zien van de Stedendriehoek op zo kort mogelijke termyn. Handen en voeten De heer H. J Westerik (Holten) (CDA) verklaarde, dat zijn frac tie gaarne zou willen dat het Gewest Midden-IUssel naast de romp ook handen en voeten zou krijgen. In haar visie betekent dat, dat de fractie zeer gaarne instemt met de afbouw van het samenwerkingsverband Stedend riehoek. Overlegstructuren, die nen volgens de heer Westerik pas tot stand te worden ge bracht wanneer deze zinvol kunnen zyn. Zyn fractie denkt dan in de eerste plaats aan con tacten met aangrenzende regio's. De CDA-fractie is van mening, dat zorgvuldig nagegaan dient te worden by welke regeling het gewestkantoor als secretariaat zou moeten fungeren. Men zou gaarne de mogelijkheid bezien parttime bestuurders in het D B. OP TE NEMEN. Door hun 4-jaarlyks aftredenzou er een beperkte mogelijkheid van door stroming in het D.B. kunnen ontstaan. Kousenvoeten Mr. J Ankersmit (Diepenveen), sprekende namens de WD- fractie, verklaarde, dat zyn frac tie het zou toejuichen als het Samenwerkingsverband Stedend riehoek zou verdwijnen en dat overleg tussen de gewesten daarvoor in de plaats zou tre den. Echter met de toevoeging „wanneer de noodzaak zich voordoet". De heer Ankersmit meende te kunnen constateren, dat het D.B. meer noodzaak ziet voor contacten met Oost-Veluwe en Oost-Gelderland. Samenvat tend vroeg hy een bevestiging van de voorzitter, dat het met de bedoeling van het D.B. is. dat de Stedendriehoek weer op kousenvoeten het Gewest Midden-IJssel zal binnenkomen. Afbouw Voorzitter Posthuma, burge meester van Deventer, had de indruk, dat de stemming in de raad is dat hij positief wil mee doen aan de voortgang van het gewest. Een samenwerking die nuttig kan zijn in de gehele re gio. Een doe-gewest zal wel het gegeven worden. Hy was van oordeel, dat men zich niet al te zeer moet verdiepen in de kwes tie van de bestuurlijke reorgani satie, voorgesteld door de Minis ter van Binnenlandse zaken, waarover door enkele leden was gesproken. Als er verdere plan nen van de regering komen, kan men daarop terugkomen. Men zal moeten doorgaan met de ei gen regeling, die nuttig, prak tisch en uitvoerbaar blijkt. De beide andere gemeenten Apel doorn en Zutphen hebben geen bezwaar tegen de afbouw van de stedendriehoek, maar men moet die zich met een zekere geleide lijkheid laten voltrekken. Voorzitter Posthuma zag deze afbouw in een tyd-svefloop van drie tot vijf jaar. De verminde ring van de activiteiten is nu al 50% en van de financiën „Ons gewest ligt open- naar alle kanten b.v. voor sa menwerking met Oost- Gelderland, maar dan wel voor problemen die zich daarvoor lenen" verklaarde voorzitter voorts. „Wij kunnen de grenzen échter niet zo uitbreiden, dat Voorst er bij betrokken wordt. De gewestraad besloot in meer derheid om „IJsel" in 't vervolg met twee s-en te schrijven. Tenslotte werd afscheid geno men van mevr. Mansholt- Manschot (PvdA) uit Gorssel, die wegens het neerleggen van het raadslidmaatschap de gewe straad verlaat en onlangs werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vrijdag 22 april 20.00 uur Jaarvergadering Ver eniging „Een School met de Bijbel" in de crea van de school „Het Kompas". Hoffestraat. Zaterdag 23 april 19.30 uur Gezelligheidsrit Supp. Veren. S.V. „Holten" vanaf „Meermanskamp". Maandag 25 april 20.00 uur Forumavond politieke partyen in hotel „Vosman". Woensdag 27 april 20.00 uur Zendingsavond in ge bouw „Rehoboth". Spr. Betty Smith, zendelinge Amazone gebied. 20.00 uur Feestavond voor leden en genodigden i.v.m. 55 jarig be staan van de S.V. „Holten" in tenthal in „Kalfstermansweide" (zie ber.). Zaterdag 30 jpril 20.30 uur Feestavonv. Voor dona teurs en belangste'lencen i.v.m. 55-jarig bestaan S.V. .x.clten" in tenthal in „Kalfstermansweide" (zie bericht).

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15