Ds. J. G. P. Müller luidde noodklok Aantrekkelijke tentoonstelling inBos-museum (Holterberg) Klas 4 van De Schakel bezocht Hotel De Holterberg Noord-west Twente bracht bijna f 150.000,- bijeen voor „Unicef" Zuster Verveda hartelijk gehuldigd OVER KERKELIJKE TRACTEMENTEN Vijf en twintig jaar kraamverzorgster Waar gaan we heen HOLTENS NIEUWSBLAD - 8 APRIL 1977 - PAGINA 13 De parochie van Holten (Ov.) wordt, voorzover bekend, het eerst ge noemd in de lijsten van de z.g. Domfabriek van het jaar 1395. Zij is een dochter van de Rijssense kerk, die gewijd is aan St. Dionysius, bisschop van Saint-Denis bij Pa rijs. De Holtense kerk moest jaarlijks aan Rijs- sen een „uytganck beta len van een mudde rogge end een mudde garste". Toen Aegido de Monte (Gilles van den Berg» op 30 november 1570 werd bekleed met de waar digheid van bisschop in het dio cees Deventer (hij overleed reeds op 26 mei 1577», bezocht hij alle onder zijn bisdom ressorterende parochies. Bij zijn kerkvisitatie in Holten constateerde hij o.a.. dat: 1. Henricus de Kervenhem als pastoor optrad. 2. Nicolaus VVilkens er vicaris was. 3. Gerardus Aeltinck en Gerar- dus de Boer fungeerden als kerkmeester. 4. Joannes ab Olst het ambt van custos (koster) uitoefende. Nicolaus VVilkens was verplicht elke week twee missen te lezen en de pastoor in het herder sambt en op het koor bij te staan. Hij genoot daarvoor een jaarlijks inkomen van rond der tig daalder. Pastoor De Kerven hem (ongetwijfeld genoemd naar de Duitse plaats Kervenheim in het Kleefse land» toucheerde twintig daalder meer dan zijn vicaris. Na de Reformatie heeft de clas sis Deventer aan de Ridder schap en Steden van Overijssel gevraagd zich in te laten met het onderhoud van de Holtense predikant, omdat de pastorie goederen aldaar door anderen waren „verkort". Op 6 juli 1840 werd koster en schoolmeester Derk Jan Helderman als zoda nig opgevolgd door Harmen Hendrik Rorik, geboren in 1813 te Hardinghuizen onder Uelsen in het voormalige koninkrijk Pruisen. Als koster en voorlezer genoot Rórik een jaarlijks inkomen van f 14 verhoogd met f25 - huis huurvergoeding en f 6 voor het schoonhouden van het avond- maalsgoed. Zijn kostersinkom sten bleven ongewijzigd tot de dag van zijn dood, 16 juli 1893 Om het matige inkomen van de godsdienstonderwijzer R Bruin enberg wat op te vijzelen gaf de kerkvoogdij in 1891 al te ken nen. dat het gepensioneerde schoolhoofd zijn ambt van koster-voorlezer maar moest neerleggen. Zeer recent kwam ik via het rijksarchiefdepót in Zwolle en het algemeen rijksarchief in Den Haag in het bezit van een aan tal stukken, die ons even over de schouder van ds J. G P. Müller te Holten laten meekij ken in de portemonnee van zijn vrouw Francina Maria VVartjouw, een dochter van de Leidse schoolmeester Johannes Hendrik VVartjouw. Het is 2 april 1854. Eind vol gend jaar is ds Muller al aan zijn eerste jubileum in Holten toe Hij schrijft aan koning Wil lem III. dat hij al 23 jaar predi kant van Holten is en altijd so ber heeft moeten leven van zijn tractement ad f 650.- per jaar. Emolumenten zijn aan de ambtsbediening in Holten niet verbonden en van zijn gemeente heeft hij niets te verwachten, want zij bestaat voor het groot ste deel uit hulpbehoevenden. Men vergete niet. dat Holten in 1829 werd getroffen door een grote brand en in 1830 vooral de boerenbevolking van Holten op nieuw zwaar werd beproefd door een tengevolge van de ongun stige weersomstandigheden erg tegenvallende oogst De kerkelijke gemeente is zo uitgestrekt, dat er wel emplooi is voor twee predikanten. Toen Müller zich in Holten vestigde, telde de burgerlijke gemeente ongeveer 2700 inwoners, waarvan 2500 hervormd waren Müller laat de koning weten, dat hij. belast zijnde met vrouw, negen kinderen en een dienstbode, niet langer kan rondkomen Het domineesgezin zal niet steeds dezelfde gedienstige heb ben gehad. Van eén meisje is bekend, dat zij de Müllers van dienst is geweest, n.I. van Jen- neken Hendrikben. Zij is ge trouwd geweest met Gerrit Aanstoot. Dit werd mij meege deeld door hun kleinzoon, de thans 81 jaar oude landbo' Jan Hendrik Bolink (Middel kamp) van de Borkeld onder Holten. Alle pogingen van ds. Muller om het financieel beter te krijgen hebben tot teleurstelling geleid Misschien heeft hij gehoopt op een beroep van een gemeente, welke meer kon betalen. Slechts een beroep is mij bekend ge worden, n.I. Buurse. welke ge meente sedert 1870 een eigen predikant mocht hebben. Voor dit beroep heeft de toen 66- jarige Muller bedankt. De Hol tense predikant rest alleen nog als Zijner Majesteits gehoorzame onderdaan de koning om subsi die te vragen. De minister voor de zaken van de hervormde eredienst, mr. A. G A. ridder van Rappard. vraagt via de commissaris des konings in Overijssel advies aan het gemeentebestuur van Hol ten. In die tijd was Jannes Vin cent. geboren 21 februari 1820. burgemeester van Holten. Hij was een zoon van de rond 1782 in Rijssen ter wereld gekomen Jan Vincent, wie hij in 1844 als burgemeester van Holten is op gevolgd. Jannes Vincent is ge trouwd geweest met Everdina Ankersmit. die in Terwolde (ge meente Voorst) het levenslicht aanschouwde. Het antwoord, dat namens bur gemeester en wethouders van Holten werd ondertekend door Jannes Vincent, zich noemende J. Vineent jr. en wethouder te vens loco-secretaris H. J. Wan- sink, was als volgt: „Het is eene algemeene bekende waarheid, dat dien adressant, als belast zijnde met het ver zorgen van vrouw \n negen kinderen zonder daartoe midde len van» zichzelven te bezitten, niet alleen een zeer sober, maar ook een ontoereikend bestaan heeft tot bestrijding zijner noodige uitgaven, waarom wij de vrijheid nemen te verzoeken genoemd adres te ondersteu nen". Koning Willem III verleent op 17 oktober 1854 een ..personele toelage" van f75- per jaar. Ook in latere jaren zet ds J. G. P Müller als een vakkundig Duitse molenaar" de ambtelijke molens in beweging. Steeds met succes. Het gemeentebestuur schrijft in een later advies, dat er wellicht geen predikant is. dig meer aan spraak op een rijkstoelage kan maken dan de Holtense ds. Mul ler. In 1855 heeft hij op de Overijs selse toelagenlijst gezelschap gekregen van ds B J. Dibbitz te Vollenhove en ds D Slo thouwer te Kuinre. die beiden met f50.- tevreden moesten zijn. Het jaartractement van de pre dikant van Holten werd in 1873 van f825.- op f925.- gebracht, terwijl het per 1 januari 1879 werd verhoogd tot f 1025- .- Wanneer wij de „Nederlandse kerkgeschiedenis" van prof. dr. Otto j. de Jong op het punt van de predikantstrakternenten raadplegen, kunnen wij conclu deren. dat de klachten over lage inkomens geheel gerechtvaar digd waren en mitsdien ook de verzoeken om verhoging. Het is 58 jaar geleden, dat de Wageningse kerkvoogd G. W Mortier voor de te Arnhem ge houden hervormde classicale vergadering een lezing hield on der de titel „Verbetering van predikantstractementen en predikantspensioenen". Bij uit geverij H Veenman te Wagenin- gen was bij aankoop van 100 exemplaren f7.25 verschuldigd. Dat was geen geld! In dit refe raat, dat onlangs voor mij werd meegebracht van de markt in Brugge, wordt gewezen op de verschijning van een artikel „Nood in de pastorie", geschre ven door een predikantsvrouw. Vergun mij. dat ik deze plaats een en ander zonder commen taar mijnerzijds uit de bedoelde lezing citeer: „In den boeren stand heeft men er geen flauw begrip van. wat het leven in de pastorie kost. Het bedrijf brengt mede. dat schier geen leven smiddelen behoeven te worden aangekocht en dat (in gewone tijden natuurlijk) melk. boter, eieren, groenten, vleesch en spek. erwten en boonen in zoo ruime mate op de boerderij voorhanden zijn. dat het over schot hiervan zelfs nog als ruil middel dienst kan doen in den kruidenierswinkel, 't Gevolg is. dat de boenn van vijf gulden huishoudgeld in de week bijna de helft kan overhouden. En naar dien maatstaf wordt vaak door een boer het leven van een burger beoordeeld". En wat verder luidt het: „Als ik u eens vertelde van een predi kantsdochtertje van omstreeks 12 jaarl dat na een langdurig lijden haar einde voelde nade ren. „Ik ga naar de hemel, va der". fluisterde zij met een tinte ling van geluk in haar oogjes. Maar plotseling kwam er een uitdrukking van angst en vreze over haar smal gezichtje en zwaar ademhalend ging zij hij gend voort: „Maar o vader, weet u wat ik zoo vreeselijk vind.... de begrafeins zal zoveel kosten en ik kan het toch niet hel pen...." De vader had al menig jaar de doktersrekening tegemoet gezien en nu. och hij kon het zich niet ontveinzen, ook hij had reeds met schrik gedacht aan de on betaalbare kosten die bij het verscheiden van zijn lieveling zijn leed nog zouden verzwaren. Hoor gemeente des Heeren. hoor! De noodklok klept!" Bij zijn afscheid op 6 december 1885 - na 55 jaar zijn ambt te hebben vervuld - brengt ds. Müller de kerkvoogden en no tabelen dank voor de verbete ring van zijn tijdelijk bestaan gedurende de laatste jaren van zijn dienst. „God zegene u met Zijne genade, uwe personen met eere, uwe huisgezinnen met welvaart", zo is zijn laatste woord tot de gemeente. De vader van ds. Müller is op 18 december 1755 geboren en op dezelfde dag gedoopt in Schwebheim bij Schweinfurt. ongeveer 50 kilometer ten wes ten van Bamberg. Op 23 mei 1794 komen wij de naam Jo- hann Georg Paulus Müller voor het eerst in Nederland tegen. n.I. in het ondertrouwboek van de stad Leiden. De naar Neder land gekomen onderwijzerszoon trouwt op 9 juni 1794 in de Pie terskerk van de Sleutelstad met Maria den Hartogh, jongedoch- ter van Leiden. Na Leiden als stadsbode te hebben gediend overleed hij aldaar op 23 maart 1834. Hilversum W. OTTEN Na gedane arbeid lekker smul len. Op 29 maart heeft de 4e klas van „De Schakel", Boschkamp- straat, een bezoek gebracht aan hotel „De Holterberg". Net als vorig jaar was de hotelleiding bereid om een klas met kinde ren te ontvangen. De heer J. Trekop heette de groep welkom en hield een praatje over het verleden van hotel „De Holter berg" en in het kort schetste hij de functie van een Horeca bedrijf. De klas werd hierna verdeeld in drie groepen. De eerste groep ging met de kok mee naar de keuken, waar ze mooie koks mutsen kregen en direct aan het werk gezet werden. De kok. de heer Den Bouwmeester, gaf uit voerig uitleg over allerlei keuke naangelegenheden. Ook het kruidentuintje werd getoond. De tweede groep ging met de heer Trekop naar de wijnkelder. Daar werd uitvoerig uitleg gegeven over de diverse wijnsoorten. Zo nu en dan mocht er even met de vinger geproefd worden. De dranken, die te sterk waren, daar mocht alleen maar aan ge roken worden. De derde groep vertrok naar het restaurant, waar door ober Rien de taken van de ober werden uitgelegd. De leerlingen moesten een tafel dekken, maar ook een servet vouwen. Daarna vertrok de groep naar de bungalows. Na verloop van -tijd werden de groepen geruild, zodat ieder met alle aspecten kennis kon maken. Om half één werden de tafels gedekt en was het tijd op te eten. Het smaakte allemaal uitstekend. Na afloop mochten de kinderen nog even in de tuin spelen en werd de te rugtocht aanvaard. Bij deze wil len we de leiding en het perso neel van de Holterberg dank zeggen, voor de geweldige dag. waaraan zij vooral veel hebben bijgedragen. "Dat had ik nooit ge dacht, wat een volk. Meer dan eens deed mej. D.Verveda deze uitspraak toen ze zaterdagmiddag in de hal van het Groene Kruisgebouw te Holten werd gehuldigd in ver band met haar zilveren jubileum als kraamver zorgster bij het Kraam- centrum Deventer. Bijzonder Jubileum. Dokter Hagemeijer te Wesepe. die namens het kraamcentrum en de stichting Prov Overijs selse Kruisverenigingen (SP.OK.i het woord voerde noemde het jubileum iets bij zonders want het gebeurt maar heel zelden dat men in deze functie 25 jaar bij dezelfde in stelling blijft werken. Hij herin nerde aan de jaren dat de kraamverzorgsters onder zeer moeilijke omstandigheden op het fietsje over zandwegen die in het najaar en in de winter soms onbegaanbaar waren) hun taak moesten verrichten, weer of geen weer bij dag en nacht Vaak werd er rond de beval ling gezellig gepraat en hoe vaak hoorde men dan niet "bint mooie bleumkes als ze plukt bint" De eerste bevalling die mej Verveda meemaakte was bij de familie Tooring in Deventer en dat eerste "bleumke" kreeg de naam "Jentje". Voor de grote belangstelling had dokter Ha gemeijer een duidelijke verkla ring: Als kraamverzorgster en als mens wordt je zeer gewaar deerd. En bood namens het S.P O K een geschenk onder vcouvert aan Zangliulde en ge dicht. De collega's en oud-collega's zongen een jubileumlied (tekst van zr A de Jong te Ommen) en door de dames H.Koopman- Bouwhuis en A Jansen- Dollenkamp werd een envelop met plm. f 500.00 overhandigd, zijnde het gezamenlijk cadeau van moeders uit Holten en om liggende plaatsen. De beide da mes declameerden verder een 12 verzen tellend gedicht (eigen werk) "Een kwart eeuw kraam verzorgster" dat met een harte lijk applaus werd beloond. Enkele verzen uit het gedicht: vijfhonderdtweeenzeventig ba by's. 't is niet te geloven, in vijf en twintig jaar. de tijd lijkt ge vlogen Veel is in die jaren veranderd in haar "vak". van wastobbe naar volautoma tisch gemak. En of het nu stil was. of met heel veel vertier. Zuster Dika deed steeds werk met erg veel plezier Ze was verschillende dokters tot hulp. zowel in grote villa, als in kleine stulp Maar steeds was ze welkom in ieder tehuis. want overal waar ze kwam was er vreugde in huis. Velen die kwamen gelukwen sen boden een envelop met in houd, bloemen of een klein ge schenk aan Mej. Verveda- die in de achter liggende kwart eeuw vijfhonderd en twee en zeventii Van zondag 10 tot en met zondag 24 april, heeft het Bos-museum op de Hol terberg, zoals het nu ge noemd wordt, aan de Stichting „Het Overijssels Landschap" ruimte be schikbaar gesteld om aan de bezoekers informatie en voorlichting te geven over doel en werkwijze van de stichting. In de filmzaal zal met behulp van tekeningen, teksten, foto's en een dia klankbeeld een expositie worden ingericht. Het Overijssels Landschap heeft in Overijssel ruim tweeduizend hectare in eigendom, waaronder het natuurreservaat „Het Numendal". Met dat dia klankbeeld zal de bezoe kers een beeld worden gegeven van deze bezit tingen. Door het „Numendal" zal een wandelroute worden uitgezet. Deze begint vanuit het natuur historisch museum. Beschrijvin gen van deze wandelroute liggen voor de bezoekers op de balie in de filmzaal. Voor zover mogelijk zal op de drukke dagen deze expositie worden bemand door medewerkers van de Stichting Overijssels LandschapGedu rende deze expositie hebben contribuanten van de stichting met hun gezin (2 volwassenen en 2 kinderen) op vertoon van het lidmaatschapskaart vrije toegang tot het museum De Paasvakantie is ideaal om een bezoek te brengen aan het Bos-museum. De weg er naar toe. of men de toeristenweg vanaf Nijverdal of Holten over de Holterberg volgt is vooral in de lente een lust voor het oog. Ook de inrichting van het mu seum is dit voorjaar als nieuw Verschillende aanwinsten, af komstig van buitenlandse mu sea. staan in het museum op gesteld. Er is door Kees Bos een nieuwe diorama gecreëerd, waarin het dierenleven rond Holten wordt getoond. Naast het grote roodwild-diorama, het win terlandschap en de elanden, die door een roedel wolven worden „gesteld", zoals dat in jagersjar gon heet. zijn de vier diorama's waarin de jaargetijden voorge steld worden, uniek te noemen. Een bezoek aan het museum is een goede gelegenheid om de omgeving van het „Numendal" op de Holterberg eens te bekij ken. De openingstijden van het museum zijn: le paasdag: 10.00-18.00 uur; 2e paasdag 8.00-18.00 uur en de overige da gen van 10.00-18.00 uur. blijde gebeurtenis "meemaakte" dankte met enkele woorden voor de huldiging, de woorden van waardering en de geschenken die werden aangeboden. Gedurende het seizoen 1976/1977 oracht de bevolking in het dis trict Noord-West-Twente bijna FL. 50 00 bijeen voor "UNICEF", het kinderfonds van de Ver enigde Naties. Dit blijkt uit het financieel jaarverslag van genoemd dis trict. In dit verslag wordt met name óók dank gebracht aan de vele vrijwillige medewerkers, die aan dit belangrijke stuk werk vorm en inhoud helpen geven. Dertig jaar geleden werd Unicef opgericht met als doel hulp te bieden aan de kinderen in de keer een door oorlog getroffen landen van Europa. „Onder de velen die mej. Ver veda kwamen feliciteren waren ook burgemeester en mevrouw Enklaar". Éen van de belangrijkste ak- ties die Unicef Nederland jaar lijks organiseert vormt zgn. kaartverkoopaktie welke plaats vindt in de periode september t.m. december. Ook in Holten werd vorig jaar een dergelijke aktie gehouden met als grandi oos resultaat een opbrengst van FL. 3296,50 ruim FL.900,00 meer dan het jaar daarvoor. Van de totale bruto opbrengst komt 50% rechtstreeks beschik baar voor de broodnodige hulp in de derde wereld. Naast ge noemde aktie is er verder ook nog de UNICEF spaarpottenak- tie te noemen waarover bij de RABO banken nadere inlichtin gen kunnen worden verkregen. Het werk van Unicef wordt verder gesteund door regeringen van vele lanaen, waaronder Ne derland. Inlichtingen over de noodzaak van dit prachtige stuk hulpverlening bij M. A. Schaap. Bessinkpasstraat 8' tel 1868, 1 GEVONDEN - VERLOREN Gevonden: klein siervogeltje. waarschijnlijk zebravink.. horloge. 1 bankbiljet van f25-, regenjas, hondepen ning Verloren: Donkerblauwe fietstas, inhou dend foto s. 2 autosleutels plus 1 voordeursleutel, bruine knip- portemonnaie. inhoud: plm. f75- en autosleutels, groene kleuterfietsje (4-8 jr» met zilver kleurige klem. sjaal met bloem motief. blauw, op grijze onder grond Simca sleutels (57121A; -CO 74» in bruine hoes. BIJZONDERE MARKTEN: Paasmaandag 11 april Antiek markt bij Café De Spanjaard, Spanjaardsdijk 106. Schalkhaar. 9-16 uur. DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof I. tel. I 15 00 dinsdag 12 april 20 uur: Neer- lands Hoop Interieur woensdag 13 april 20 Publieks- theater met De Kersentuin van Tsjeshow CINEMA, Lange Bisschop straat 69. tel. 11100 weekfilm do 7 t/m wo 13 apr.: Pas op je tellen a.l. nachtvoorstelling vr. 8 za. 9 apr. resp. 23 en 24 uur: Satyri- con 18 jr. matinee dagelijks 14 uur: Aste- rix verovert Rome - 2e week a.l. aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 uur/za. 18.45 en 21.15 uur/zo. en ma. 16. 18.45 en 21.15 uur. E.D.B.-TH EATER, Smeden straat 10, tel. 1 36 15 weekfilm do 7 t/m wo 13 apr Once upon a time in the West 18 jr nachtvoorstelling vr. 8. za. 9 apr. resp. 23 en 23.30 uur: Chen slaat er op los 18 jr. matinee za 9. zo 10. ma 11 apr. 14 uur: 20 000 mijlen onder zee - 2e week a.l. aanvangstijden weekfilm: dagel. 20 uur/zo en ma. ook 16 uur LUXOR THEATER, Brink 20 .tel. 1 86 62 za. 18 30 en 21 uur/zo en ma 16, 18.30 en 21 uur. weekfilm do. 7 t/m wo 13 apr. werkd. 20 uur: De gendarme van st Tropez a.l. nachtvoorstelling vr. 8 apr. 23 uur: Frivole capriolen in sexlek- kerland 18 jr. matinee, zo 10. ma 11, wo 13 apr. 14 uur: Circus op stelten a.l. DE SCHALM, Dreef 1, tel. 1 81 30 dondordag 7 april *20 uur: ANWB-voorlichtingsavond met dia's over vakantie. GALERIJ LENTEN, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 2 18 15 7 apr. tot 8 mei Michel F van Overbeeke. schilderijen geopend: wo t/m za. 10-18/zo. 14-17 maandag 11 april 12 uur Koffie concert door Ellen de Waard, mezzo-sopraan; Jos Dingelhof. dwarsfluit; Arthur Hartong. pia no. Werken van Johann Nepo- muc Hummel. R A. Schumann, C Reinecke. A. Caplet e.a. HET EI VAN COLUMBUS, Poolstraat 76, tel. 12311 geopend: dag. beh. wo. 17-1: Permanente tentoonstelling van Deventer kunstenaars, in de kelder; ma. 14-17/di en wo 10-17 IVN-tentoonstelling over de Bodem. KUNST RONDOM, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 1 35 06 tot 10 apr. Jan Hofman, grafiek; Pieter Jorritsma, schilder geopend: di t/m vr 10-17.30 en 19-21/za. 10-17 18 apr. tot 21 mei Jan Warnaar. keramiek; Joke Kroon, wandkleden. GALERIE TAMBARAN, Be rgstraat 34, tel. 1 50 77 geopend: vr. 11-21/za 11-18/zo 13-18. tot 11 apr Cees de Kok. schilderijen. CAVE DU TERTRE, Jaarsma Wooncentrum, Bergstraat 48, tel. 1 84 94 geopend: gewone winkeltijden: tot 9 mei Roger de Wint. grafie ken en etsen STADSBIBLIOTHEEK. Klooster 3. tel. 1 65 12 geopend: ma t/m vr. 10-12 en 13-17/wo ook 18-20.45: Tentoon stelling over Willem de Merode ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 1 96 75 geopend: di t/m vr 10-12 en 14- 17/za 13-16 Permanente exposi tie over leven en werk van Dr. A. Schweitzer MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 1 45 56 Atieke fietsen, zilver, aardewerk, keukens. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED. Noordenberg straat 9, tel. 1 97 39 Mechanisch speelgoed uit de collectie Stekelenburg. MUSEUM DE DRIE HARIN GEN, Brink 55, lel. 1 45 56 openingstijden musea: di. t/m za. 10-12.30 en 14-17/zo 14-17 KUNSTUITLEEN, Grote Poot 19, tel. 1 18 48 geopend: di t/m vr 14-18/vr. ook 19-21/za 10-12.30 en 14-17 CREATIEF CENTRUM, Kleine Overstraat geopend dagelijks 14-18: tot 9 apr tentoonstelling van werk van cursisten GROTE OF LEBUINUSKERK, Grote Kerkhof zaterdag 9 april 19.30 uur Jan Kleinbussink speelt passiemu ziek van Bach. CAFE DE PLATVOET, Zwolse- weg 427, tel. 1 30 90 Paasweide (Platvoetkermis) 9-10-11-13-15-16-17 april 12-24 uur VROUWENCAFÉ. Menstraat 2 donderdag 7 april vanaf 20.30 uur

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13