OLM-aïdeling koos nieuwe bestuursleden Weet je wetje, Iaat je rijden Nchoolïeestavond „De Noordenbarg" PalmpaasoptGchten Comedy Capers in „De Sehurc DIT WEEKEND TOMMY™ U T V-^ C i mê tlOiAÜIVIS INlüUVv'bBL.AD - AfirtiL 1977 - FAUilSA 11 -^c. „Als we de april-grap zouden geloven, zullen we binnen afzienbare tijd, de witte klompen, de melk bussen - zonder bloemen de kippenrennen langs de openbare weg zien staan, het melkjuk duide lijk zien hangen en dit al les zou dan in het teken staan van de beheersver goeding „klein goed". De aanmelding van klein goed kan alleen op vrij dag 1 april worden inge zonden, want op de bon staat aangegeven met kleine letters „1 april". „Dit kwam ik tegen in één van onze landbouwbladen anno 1977" aldus voorzitter, J W. Wesseldijk, in de vorige week donderdag in hotel Vosman ge houden jaarverdadering van de afdeling Holten van de O.L.M. Waar Wesseldijk op doelde was een satyre op de plannen van de regering tot het instellen van landschapsparken, waarbij de boer als beheerder zal optreden. Hij sprak in zijn openingswoord verder o"er de z.g. „groene no ta's" op het voorgaande be trekking hebben en over de be tekenis en de plaats van de landbouw in Overijssel, die vol gens de provinciale nota „Per spectief 1980" voor 70% wordt gevormd en beheerd door de landbouw. Uitwisseling In juni zal weer het jaarlijks reisje georganiseerd worden en in de maand augustus zal een z.g. uitwisseling plaats hebben met de afdeling Purmerend- Landsmeer van de Noord- Hollandse Maatschappij van Landbouw, waarbij de „Hollan ders" eerst naar Holten komen en in 1978 een tegenbezoek zal worden gebracht aan Purme- rend. In mei zal voorts nog een samenkomst plaatsvinden met de plattelandsvrouwen. De beantwoording van eventuele vragen van het hoofdbestuur van de O.L.M. zal in het vervolg in een ledenvergadering plaats vinden, terwijl de voorzitter nog meedeelde, dat Henk Lubbersen namens de afdeling zitting zal nemen in de oudercommisie van de Lagere Landbouwschool te Bathmen. De secretaris, G. J Beltman, herinnerde in zijn jaarverslag aan de grote droogte van het vorige jaar, waardoor in de stal- periode een krappe ruwvoeder- positie ontstond. Er is nog steeds geen oplossing gevonden voor de wateronttrekking aan het Espelobroek. De stakingen hebben de landbouw niet onge moeid gelaten. Met de afdeling Markelo had een standpuntbepa ling plaats ten aanzien van de z.g. prijscompensatie. In 1976 werd het 15-jarig bestaan van de huishoudschool herdacht. Er werden twee gezamenlijke ver gaderingen met de afdeling van de C.B.T.B. en de bedrijfsvereni ging gehouden, tenvijl het be stuur in het afgelopen jaar 10 maal vergaderde. Het aantal le den der afdeling bedraagt 269 Blijkens het financieel verslag van penningmeester G. Meyer- man, bedroegen de inkomsten f3294.67 en de uitgaven f2613.40 Het batig saldo ad f681.27 werd aan de reserve toegevoegd, die daarmee gestegen is tpt f 6924.81. De kascontrole commissie verklaarde, bij monde van de heer D. B. Krikkink, al les keurig in orde te hebben be vonden. Met de heer G. H. Bos man, zal hij ook de volgende controles van de boeken hou den. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing wa ren periodiek aftredend en sta tutair niet herkiesbaar de heren G. Meijerman en H. J. Slijkhuis. In hun plaats werden gekozen de heren F. W. Veldkamp en G. Blankena. Aftredend en wel herkiesbaar waren de heren L. H. Rensen en G. J. Beltman, die met bijna algemene stem men werden herkozen. Voorzitter Wesseldijk bracht de afgetreden bestuursleden dank voor hun arbeid in het belang van de afdeling. „Zij hebben hun taak goed vervuld en zich voor 100 procent ingespannen voor de afdeling", aldus Wessel dijk. De heer Slijkhuis, zal als lid van het hoofdbestuur, voor de komende bestuursvergaderin gen nog wel een uitnodiging ontvangen", aldus de heer Wes seldijk.^ Slijkhuis cn Meijerman dankten op hun beurt voor de goede en prettige samenwerking in het bestuur. De voorzitter had aan het begin van de vergadering in het bij zonder welkom geheten de afge vaardigden van de afdeling der C.B.T.B., de heren W. Aanstoot en Rietman en toen deze later ter vergadering kwam, de bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar. In deze bijeenkomst sprak de heer T. Prak, directeur van ge meentewerken over bestem mingplannen op grond van de Wet Ruimtelijke Ordening (Wet R.O.). Men zie voor het verslag elders in dit nummer. JSÏw De jeugd van Holten en de buurtschappen is met „assisten tie" van ouderen druk bezig met het „opbouwen" van de „baokens" die zondagavond zo tegen 9.00 uur zullen gaan branden. Er komen grote „baokens" ach ter in de Beuseberg, aan de La- renseweg (groep Haarjöd'n") en aan de Borkeldweg op de Bor- keld. Op bovenstaande foto de bouwers van de Borkeid. In de vorige week donderdag gehouden jaarvergade ring van de afdeling der O.L.M. heeft de directeur van gemeentewerken, de heer T. Prak, de leden een uit eenzetting gegeven van de wet op de ruimtelijke orde ning (Wet R.O.) en met name van het bestemmings plan voor het buitengebied waar de boeren het meeste mee te maken hebben. „U bent als makers van het buitengebied behoorlijk aan banden gelegd. Het was nodig dat te doen, omdat Nederland het dichtst be volkte land ter wereld is." aldus de heer Prak, die overigens vond, dat het hier nog heerlijk ruim is. Een van de definities van de wet is: ,,Het scheppen van orde in de bestemming en het gebruik van de grond" De wetgever heeft deze deze taak doorgespeeld aan de gemeenten. De vaststelling van bestemmings J*et stelJ ^een planologi plannen vond oorspronkelijk zijn basis in de Woningwet van 1901, die onder meer beoogde verbetering van de sociale wan toestanden door sociale woning bouw en het vaststellen van stratenplannen. Door diverse wijzigingen kwam het begrip ruimtelijke ordening steeds meer naar voren. Men sprak toen van uitbreidingsplannen. Er bestond echter steeds meer behoefte aan coördinatie. Vandaar het ont staan van de Wet R.O., die zich niet bemoeit met de woning bouw. Deze wet kent drie be stuurslagen: het rijk, de provin cie en de gemeente. „Het personeel van „De Noord- enbarg". Dit jaar werd de schoolfeestavond niet zoals andere jaren ver zorgd door de leerlingen maar door het personeel. Veel leerlingen vonden dat jammer. Ze zagen het waarschijnlijk niet zo zit ten met een feestavond verzorgd door de leer krachten. Omdat dit cursusjaar „De Noordebarg" 15 jaar als L.H.N.O.-school te Holten „draait" met op het ogenblik bijna 200 eer- li ngen, wilden de leer krachten graag een avond aan de leerlingen aanbieden. De leerlingen lieten goed merken, dat ze dan wel eens wilden zien wat de docenten er van zouden maken. Er werd gekozen voor een to neelstuk. Liefst een beetje een dwaas stuk. En dat is het dan ook geworden Op woensdag 30 maart werd in Reho'ooth voor een volle zaal op de planken gebracht het speel stuk „Drogisterij De Hechtpleis ter". Het is een nonsensverhaal. dat speelt in een drogisterij (le bedrijf) en in een park, bij avond (2e bedrijf). Het gaat over vijf mannen die, naar het blijkt, alle vijf naar de zelfde vrouw dingen. Maar er 'zijn ook nog drie andere vrou wen, die een man begeren. Daar komt natuurlijk wel wat tram melant van. De huishoudster (mej. Flierman» van Vijzeldrop (Hr. Koelemaij). de eigenaar van de Hechtpleis ter, is de begeerde. Steenoog (Hr. Kwakernaak) de boekhou der zingt ook zijn lofliederen over Mina (mej. Flierman) Vlek- dof. Karei (Hr. Hup. de kers verse aangenomen bediende wil ook wel meedoen. Als in de hitte van de strijd tussen deze rivalen de vlammen hoog op laaien, moet de brandweer (hr. Cammeraat) afkoeling brengen. Maar helaas blijkt de spuitgast een vroegere minnaar van Mina te zijn. Oud „zeer" komt weer boven. De minnestrijd laait nog feller op. Ondertussen zijn er nog al excentrieke' damesklan ten, zoals juffr. Bleeker (mevr. Cammeraat), die voor haar roodheid, juffr. de Roode (mevr. Koens) die voor haar bleekheid en juffr. Kruidebak (mevr. Smit) die voor haar kiespijn genezing zoeken in de drogisterij, waar een onduidelijk plotseling ver schijnend figuur Pretklimmer <hr. Blaset) tijdelijk de scepter zwaait. Hij poogt al of niet ter zake doende middelen tegen hun kwalen aan de vrouwen te slij ten. Ook zij lonken zijdelings naar de mannen. Mina speelt door middel van slimme af spraakjes met haar minnaars in het nachtelijk park de mannen tegen elkaar uit. Mina komt (natuurlijk) te laat. De mannen ontmoeten elkaar natuurlijk wel, voelen zich zeer bedrogen. De parkwachter (hr. Gruyters) vindt op z'n ronde zoveel ver dachts in z'n park gebeuren, dat hij er het zijne van wil weten. Hij ontmoet Mina en natuurlijk is dat gelijk „dik aan". De anderen zouden nu af moe ten druipen, maar gelukkig hoeft dat niet. De wonderbaar lijk genezen vrouwelijke klanten komen opdraven en strikken het drogisterijpersoneel met kunst en verve. Alleen de brandweerman loopt z'n tweede blauwtje. In zelf ontworpen en uitgevoerde decors werd het nonsensverhaal met verve door de spelende leerkrachten gebracht. Herhaaldelijk gaf een enthou siaste zaal blijk van een groot medeleven met het gebeuren op het toneel. Velen waren stomverbaasd, dat de mensen die dagelijks zo bloedserieus met hen bezig zijn zo gek gesminkt en gekleed een dwaas stuk zó konden brengen. Voor allen, spelers en kijkers een geweldig geslaagde avond waar nog lang over gepraat zal worden. sche maatregelen vast die de burger binden. Burger en volks vertegenwoordiging staan veel te ver van elkaar af. Er bestaan echter meldingsgebieden, waar mede het Rijk zich wel bemoeit, de z.g. indirecte zeggenschap. Er is een jaarlijks verslag, nota's in alle soorten, waardoor er een controle van het parlement be staat. Op de eerste nota op de ruimtelijke ordening, die geldt voor de Randstad met grote concentraties, is een tweede nota gevolgd. Hierin zijn de concentraties niet zo groot meer, men spreekt van een „gebun delde deconcentratie". Daarin wordt meer aandacht besteed aan het milieu, de recreatie, de verkeersproblematiek en derge lijke. Zo was men in de Achter hoek bang voor het oprukken van het Roergebied. Inbreng raad In de derde nota (de oriènte- ringsnota 1974) wordt gesproken over de milieudifferentiatie, openbaar vervoer, versterking wooncentra, enz. Daaruit zijn onder meer voortgevloeid de zo genaamde „Groene nota's" be treffende de nationale parken en landschapsparken. Het Rijk kan daarin de verschillende facetten belichten inzake de ruimtelijke ordening. Ook de provincie kan geen voor de burger bindende plannen vaststellen. Alleen richtlijnen geven o.a. door middel van de streekplan nen. De gemeenten zijn het be langrijkst op het gebied van de ruimtelijke ordening. De band met de burgers is hier veel gro ter. „De raad heeft een behoor lijke inbreng", aldus de heer Prak. Zij stelt o.m. vast een structuurplan plan en een be leidsplan (visie op langere ter mijn). Het aller belangrijkst is het bestemmingsplan, dat bin dende voorschriften bevat. ,,'t Is goed, dat ze er zyn, al dus inleider, anders zou 't op het gebied van de ruimte een grote chaos worden. Het is be doeld om de beste leef- en woonvoorwaarden te scheppen. De' gemeente is daarbij gebon den om anderen geen schade te berokkenen. Het gebruik is ge regeld, de bestemming is gere geld, alles is geregeld. Aan de hand van een kaart van de gemeente wees de heer Prak zijn gehoor op de verschil lende bestemmingen van de gronden in het buitengebied, te weten het „Agrarisch gebied". Het is niet bestemd voor bijzon der agrarisch gebruik. Daarin komen bouwblokken van 10 bij 100 m is 1 h.a. B. en W. mogen niet zoveel van het plan afwij ken, maar 't is wel belangrijk. het „natuurgebied" en op „na tuurmonumenten" waar amper met kunstmest gewerkt mag worden. In de toekomst wordt dit volgens de heer Prak anders. Holten was de eerste gemeente in onze provincie die op grond van de wet R.O. van 1965 in 1971 een bestemmingsplan bui tengebied vaststelde. De voor schriften zijn echter achterhaald. Éénmaal in de tien jaar moet het plan worden herzien. Het wordt dan vast strenger.Inleider toonde aan de hand van de kaart nog de bestemmingsplan nen in onderdelen b.v. Dijker- hoek (Espelo komt te vervallen), de zomerhuisjesterreinnen, 't Dorp, en sprak verder nog over 't intensief aanverwant agrarisch bedrijf. Verder schetste de heer Prak de z.g. artikel 19 Wet R.O.- methode, het vooruitlopen op een eventueele wijziging van het bestemmingsplan. Het bedenke lijke in de huidige wetgeving is, dat niemand die geen directe belanghebbende is, de vaststel ling van een bestemmingsplan jaren kan ophouden door by Ged. Staten en uiteindelijk by de Kroon in beroep te gaan. Tenslotte werd nog uitvoerig aandacht besteed aan de kwes tie van de rooilijnen langs de wegen en gaf de heer Prak een uiteenzetting hoe een bestem mingsplan tot stand komt. Achterhaald De heer Prak wees verder op het „agrarisch waardevol gebied, dat groeit naar natuurgebied, op Problemen Als men problemen, heeft is het verstandig deze op gemeen tewerken met de heer Prak te komen doorpraten. De situatie in het buitengebied is niet ver stard. B. en W. kunnen bouw blokken toewijzen. Er bestond zaterdagmorgen voor de Palmpasenoptocht van de Wijkvereniging "Holterhaar" en de buurtvereniging „Vrijheidslaan-Churchillstraat" wat de deelname betreft een flinke belangstelling. Plm. 60 kinderen trokken, met de tamboers van "H.M.V." voor op, met hun keurig versierde palmpasens door enkele buurt straten. De route werd in ver band met minder gunstige weer somstandigheden verkort. Na af loop werden de kinderen ont haald op een sinaasappel en 'ander lekkers. Een werkgroep vanuit de stichting voor Sociaal en Cultu reel werk organiseerde zater dagmiddag vanaf het Bejaarden centrum "Diessenplas" een palmpasenoptocht door een deel van het dorp met als finish „Kalfsterweide" waar de kinde ren zich vermaakten met eier- Na de optocht dansten in „Kalfstermansweide" de kinde ren rond de eieren. dansen. Aan de optocht- waarvoor ma tige belangstelling bestond- werd medewerking verleend door de Holtense Muziekvereniging "H.M.V." en de majorettes. De kinderen werden bij het vertrek nagewuifd door de bewoners van het Bejaarden centrum, die ach ter de ramen bleven omdat ze het buiten te koud vonden. Ook de kinderen aan deze op tocht werden door de commissie royaal onthaald. avonturen van "Dik en Dun", smijtende politie-agenten en Ben Turpin in de rol van Sherif. Volleybaltoernooi Tommy. De verfilming van de wereldbe roemde roek-opera "Tommy" van Who-gitarist Peter Towns- hend is dit weekend te zien in jeugdsocieteit ,.De Schure" en wel op vrijdagavond 8 april en maandagmiddag (2e paasdag) 11 april. Niemand minder dan Who-zanger Roger Daltrey speelt in deze pop-musical het jongetje Tommy, dat op 6 jarige leeftijd zijn gezichtsvermogen en zijn gehoor verliest. De vele bekende songs en de dynamische optre dens van onder meer Tina Tur ner en Elton John. maken deze film. begeleid door de grandioze muziek van The Who, tot een spektakulair evenement. De kwaliteit wordt nog ver hoogd door het niet alledaagse thema, waaromheen dit verbijs terende muzikale spektakel ge- kreeerd is. Bovendien zijn de uitstekende rollen van zowel Oliver Reed als Ann-Margret een zeer positieve bijdrage ge weest tot het enorme succes van deze film, waarin de popmuziek centraal staat. Comedy Capers In de paasvakantie is er a.s. woensdag 13 april (aanvang 14.30) een extra filmprogramma ingelast, speciaal voor deze zeer jeugdige filmliefheobers. Op deze middag draaien wij de film "Comedy Capers Time", waarin onder meer: Harry Langdon," Ben Turpin, The Keystone Cops en niet te vergeten Stan Laurel en Oliver Hardy. 'Comedy Ca pers Time" brengt onvervalste slapstick, met ve'doldwaze Op zaterdag 16 april organiseert jeugdsocieteit "De Schure" een volleybaltoernooi in sporthal 't Mossink" tussen verschillende jeugdsociëteiten uit de omtrek, een team van tienersociëteit "Musky", een team van de stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk en een aantal teams, gevormd door regelmatige be- zoek(st)ers van "De Schure". Geopend Evenals afgelopen woensdag zyn wij i.v.m. de paasvakantie a.s. woensdagavond 13 april vanaf 19 30 uur geopend. Vrijdagavond, zaterdagavond, zondagavond, maandagmiddag en maandaga vond resp. 8, 9, 10 en 11 april zijn wij traditiegetrouw ook ge opend. Zondagmiddag 10 april (le paasdag) is onze sociëteit gesloten. Vanaf deze plaats wensen wij iedereen prettige paasdagen. Vrijw "De Schure".

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11