De interim algemene schakelopleiding Ruim honderd jongeren op politieke forumavond Een vronwendrank van scharreleieren „IS OECUMENISCHE CATECHESE GEWENST?" MET PASEN.... LUCHTKUSSEN- SVIAAIER EFFECTIEF DS. ISRAEL NAAR BUURSE In Olst benoemd ESPELOSE PLATTELANDS VROUWEN MIDDAGJE UIT Van het erf der kerk Navraag Zeeuwse jongeren: Vaarzen bekroond HOLTENS NIEUWSBLAD - 1 APRIL 1977 - PAGINA In het kader van de herstructurering van het mid delbaar beroepsonderwijs kreeg de Inas nieuwe vorm èa inhoud. Per 1 augastus 1976 is er n.l. een nieuwe dagoplei ding bij het m.h.n.o. (middelbaar huishoud- en nij verheidsonderwijs) van start gegaan: de interim al gemene schakelopleiding. Het is een modern opge zette opleiding die de leerling de mogelijkheid biedt de kursusduur te kiezen. De kursusduur kan zijn: X jaar, 16 maanden of 2 jaar. Bij de opleiding die 16 maanden en de opleiding die 2 jaar duurt is een praktijktijd ingebouwd van 4, respektievelijk 6 maanden. Het doel van deze opleiding is om de leer: kennis en vaardigheid bij te brengen; maatschappelijk te vormen en een goede oriëntatie te bieden in beroepen binnen de gezondheids- en welzijnssektor. Wanneer de leerling nog te jong is om een bepaalde beroepsop leiding te volgen kan deze op leiding bovendien een goede „schakel" vormen tussen het reeds genoten onderwijs en toe komstige opleidingen. 2Wie kan worden toegelaten? een leerling met een diploma I.b.o. met 2 examenvakken vol gens het c-programma en 4 vakken volgens het b-programma; een leerling met een diploma m.a.v.o.-3, m.a.v.o.-4 of met een overgangsbewijs naar de vierde klas h.a.v.o. of v.w.o. Leerlingen die voldoen aan de exameneisen voor het kernpro gramma ontvangen het diploma „interim algemene schakeloplei ding". .Bovendien kunnen zij op eigen verzoek in de opleidings periode een aanvullend pro gramma volgen. De lessentabel omvat de vol gende vakken: Nederlands; expressie door woord en gebaar; moderne taal; huishoudkunde (zorg voor de woning, voeding, kleding); ge zondheidszorg; gezondheidsleer; biologie; administratie/wiskunde en rekenen; natuur- en schei kunde; oriëntatie in het beroe penveld; omgang met mensen; maatschappijleer; geestelijke stromingen; handenarbeid; teke nen; muziek; textiele werkvor men (naaldvakken/stofversieren); lichamelijke oefening. Er wordt examen afgelegd in 6 vakken. Nederlands en omgang met mensen zijn verplichte examenvakken. Bij het vak oriëntatie in het beroepenveld wordt in het eerste jaar zo veel mogelijk informatie gegeven over beroepen in de gezond- heidssektor en in de welzijnssek tor. In het tweede leerjaar wordt dit vak tevens benut om de erva ringen opgedaan tijdens de praktijktijd in te passen in het schoolgebeuren. Wat houdt de praktijktijd in? .De leerling brengt enige tijd door in instellingen van de ge zondheidszorg en welzijnszorg om de maatschappelijke vorming ook buiten school beter te ont- wikkelen door o.a. kennis te nemen van maat schappelijke situaties kennis te vergroten omtrent maatschappelijke groeperingen p zich een oordeel te vormen over taakverdeling binnen werk gemeenschappen instanties te leren kennen die hulp bieden aan personen en groepen diensten te leren kennen op het gebied van de rekreatie zich te oriënteren in beroepen binnen de gezondheids- en wel zijnssektor en o.a. de eigen voorkeur voor ver schillende beroepen te leren kennen de resultaten» van het leerpro ces op school in de praktijk toe te passen arbeidssituaties te leren kennen en interpreteren handelingen onder leiding uit te voeren. De praktijktijd is heel belangrijk ..Naar mijn mening is elke vorm van verdere samenwerking met dit C.D.A., dat tegen alle afspra ken in, een toch al tot op het bot afgekloven wetsvoorstel grondpolitiek, niet steunde en het kabinet Den Uyl liet vallen, absoluut ondenkbaar en onmo gelijk geworden". Dit zei P.P.R.- woordvoerder mr. G. E. Neppe- lenbroek tijdens een vorige week vrijdagavond gehouden politieke forumavond, gehouden in de jeugdsociëteit „De Schure", wel ke avond speciaal bestemd was voor jongeren, die op 25 mei a.s. voor de eerste maal gebruik kunnen maken van hun stem recht. Volgens de heer Neppelen- broek kan ook de P.v.d.A.-P.P.R.- resolutie, na wat met dit kabi net is gebeurd, wel vergeten wor den. Farce V.V.D.-raadslid mevr. F. M. ter Doest-Bos noemde het regeren, zoals dit de afgelopen vier jaar is gebeurd, een farce. „Van te voren gemaakte afspraken moe ten worden nagekomen, maar wat nu gebeurt is enkel te zien als gerol in etalages". Zij zei niet te kunnen geloven in een nieuwe samenwerking tussen de pro gressieven en het C.D.A. Moedlijk P.v.d.A.-woordvoerder, de heer D. J. Mondeel, wilde een samen gaan met het C.D.A. in een vol gende regering niet bij voorbaat uitsluiten, hoewel hij deze com binatie wel erg moeilijk vond. „Maar in Nederland valt nu een maal niet anders te begeren dan in de vorm van een coalitie en dus zullen we steeds weer be reid moeten zijn met elkaar in zee te gaan om dit land bestuur baar te houden. Maar, na de jongste ervaringen zullen we vooraf betere en meer spijker harde afspraken moeten maken. Verder zal de samenstelling van een -toekomstig kabinet zodanig moeten zijn, dat een progressief beleid beter gegarandeerd is", was zijn mening. De heer Mondeel drong er bij de jongeren met name op aan op 25 -mei niet alleen naar de stembus te gaan, maar vooral ook lid te worden van welke po litieke partij dan ook. Ander geluid C.D-A.-woordvoerder J. H. van Engbrink liet ten aanzien van de coalitie-keuze en het maken van afspraken vooraf een heel an der geluid horen. Hij wilde eerst de uitslag van de verkiezingen afwachten vóór zijn partij een coalitiekeuze maakt en sprak zich dan ook uit tegen het ma ken van afspraken vooraf en vond verder, dat een partij op gemaakte afspraken terug moet kunnen kómen. „De kiezer moet maar zoveel vertrouwen in het C.D.A. hebben, dat die partner gekozen wordt, waarmee zoveel mogelijk van het C.D.A.-program verwezenlijkt kan worden. Daar om doen wij geen uitspraak vóór1 de verkiezingen", zei hij. De zaal reageerde hier echter op, dat dit misleiding van de kiezer betekent, die er recht op heeft te weten waarvoor hij kiest. De discusie spitste zich ver der toe op punten als atoom energie, waar de P.P.R. fel tegen stander van is en de V V D. voor stander, VAD, werkloosheid, in- flatiebestrijding en ontwikke lingshulp. De aanwezige jongeren maak ten het het forum, onder voor zitterschap van de heer C. J. van Geel, leraar aan de scholenge meenschap, bepaald niet gemak kelijk, maar het forum wist zich uitstekend te weren. De plaatselijke politici hadden weinig moeite hun politieke overtuiging nader toe te lichten, hetgeen in hoge mate heeft bij gedragen aan deze succesvolle forumavond. voor de leerling omdat daarin opleidingselementen voorkomen die niet in de school te realise ren zijn. De interim algemene schakelop leiding biedt interessante toe komstmogelijkheden: De gediplomeerde leerling van de interim algemene schakelop leiding is o.a. toelaatbaar tot: bestaande opleidingen in de ge- zondheidssektor zoals: de in-service opleiding zieken verpleging A, B en Z kursussen voor assisterende De- roepen in de gezondheidssektor (tandartsassistent, apothekersas sistent, doktersassistent) de volgende m.b.o. (middelbaai beroepsonderwijsbkursussen in de welzijnssektor: inrichtingswerker kultureel werker arbeidsmarktpolitiek - perso neelsbeleid sociale dienstverlening. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Alge mene School voor lager en mid delbaar Beroepsonderwijs, Die- penveenseweg 136, Deventer (tel. 05700-1 42 77). Voor Pasen, wanneer men In ons land toen al meer advocaat gebruikt dan gewoonlijk, zal er Scharrel- Advocaat op de markt zijn, want medio maart zullen de meeste levensmiddelenzaken zijn bevoorraad. Wie over enkele weken langs de etalages van slijte rijen of langs de rekken van de levensmiddelenzaken loopt en advocaat ziet staan met een kleurrijk etiket, waarop vrolijk rondlopende kippen staan afgebeeld met links onderaan het „voorrangsbord" met de tekst „rechten voor al wat leeft", weet dat hij dan voor een produkt staat dat op de meest natuurlijke wijze tot stand is gekomen. De aldus aangekondigde, vooral bij de dames, geliefde drank, is een produkt van Siebrand Kampen, de bekende wijnhandel en likeurstokerij, aldaar. Sie brand heeft met de landelijke werkgroep „Dier in Nood" te Raalte, die sinds enige tijd de massamens van 1977 tracht dui delijk te maken dat wij bezig zijn met het misbruiken van dieren, met name van kippen, een overeenkomst aangegaan voor de levering van „scharrele ieren". Volgens de werkgroep is de mensheid van nu n.l. - wellicht door hetgeen men aan wreedhe den via de dagelijkse dosis televisie-informatie te verwerken krijgt - mentaal aardig aan het verharden. Een van de acties van de bo vengenoemde werkgroep is het stimuleren van het gebruik van „scharreleieren". GRIEZELIGE NAAM Deze zijn afkomstig van kippen die gewoon in ruime schuren le- Reeds enkele jaren wordt in ons land de Flymo- luchtkussenmaaier geïmporteerd. Gezien de vele goede eigen schappen van deze zwevende grasmaaier, is deze zeer populair geworden. Er zijn verschillende modellen, naast het bekende type met benzine-motor, zijn er ook nog twee geheel professio nele modellen. De grote srüjbreedte verschaft deze machines een maaikapaci- teit die hen ook voor grote ga zons, sportkomplexen en boe renbedrijven zeer geschikt maakt. Daarnaast is aan de huisvrouw gedacht. Speciaal voor haar zijn er naast de gewone Flymo drie elektrische uitvoeringen ontwor pen, die heel eenvoudig te be dienen zijn. Door het zeer lage gewicht en maaibreedte is deze bijzonder handelbaar. Stekker in het stopkontakt en met een schakelaar aan de duwboom kan de motor in- en uitgescha keld worden. De machine vol doet aan de hoogste veiligheid seisen en is dubbel geïsoleerd. De voordelen zijn belangrijk, vooral voor de pas ingezaaide gazons, beschadiging door wiel sporen komt niet meer voor. Bovendien rican men alle kanten op, dus voor- en achteruit, maar ook opzij en in het rond. Men heeft geen moeilijkheden bij het maaien langs randen van ga zons, borders of tuinpaden. Zelfs nat gras kan goed gemaaid worden. Met een luchtkussen maaier is het geen probleem meer zijn gazon goed te onder houden. ven in plaats van installaties, die de griezelige naam van leg batterijen dragen. Siebrand-Kampen heeft nu met deze landelijke belangengroep „Dier in Nood" een overeen komst gesloten, waarbij scharre leieren worden gebruikt in een nieuwe advocaat. Deze Scharrel Advocaat is zeer zacht van smaak en bevat uitsluitend scharreleieren. „Scharreleieren zijn afkokstig van kippen die hun eieren op normale wijze leggen; zij zijn veel beter van smaak en bevat ten ruim tweemaal zoveel vita mine B12 als een „gewoon" ei", aldus een persbericht van het adviesbureau voor Public Rela tions Scheurkogel te Rijswijk, dat het nieuwe product introdu ceert. Er bestaat nogal wat aversie tegen het gebruik "van legbatte rijen in de pluimveehouderij, omdat men vindt dat kippen een erbarmelijk bestaan leiden in dergelijke uit metalen vlechtwerk bestaande onderko mens. De heer G. J. Kelholt. pluim veehouder te Lochem, ver klaarde onlangs tegenover een verslaggever van het Deventer Dagblad: „Alleen onder opti male omstandigheden zal een kip zoveel mogelijk eieren leg gen, zal een koe zoveel mogelijk melk geven en zal een varken zo snel mogelijk groeien. Het is gewoon een misvatting, dat kippen op legbatterijen on gezonder zouden zijn dan schar- relkippen". Hij voegde daar nog aan toe, dat scharrelkippen constant gevaar lopen besmet te worden met coxidiose en worminfecties, zodat de uitval bij scharrelkippen groter zou zijn dan bij batterijkippen.Eco- nomisch gezien zal de heer Kelholt wel gelijk hebben, maar het dag en nacht ops luiten van kippen in stalen kooien, met vaak nauwelijks enige bewegingsvrijheid, kan men moeilijk een humanitaire behandeling noemen.Om op de advocaat terug te komen, de voorwaarden om scharreleieren te mogen gebruiken zijn streng. VOORRANG De etiketten op de Siebrand Scharrel Advocaat flessen tonen een ouderwtse boerderij met vro lijk rond „scharrelende" kippen, maar, en dit is wellicht het be langrijkste, het etiket draagt in de linker beneden hoek het be kende oranje verkeersbord, dat men gewoonlijk op voorrangs wegen aantreft. De in dit voor rangsteken geplaatste tekst luidt: „rechten voor al wat leeft". Het is het garantiezegel van de eerdergenoemde werk groep, die tevens uitmaakt hoe veel etiketten Siebrand kan aanvragen in verhouding tot het bestelde aantal scharreleieren. Siebrand-Kampen is het enige bedrijf in ons land dat dit teken mag voeren. PSYCHOLOGISCHE ZAAK Volgens het bureau Scheurkogel: Siebrand-Scharrel-Advocaat is niet duurder dan „gewone" merk-advocaat; het is overigens geen financieële maar een psy chologische zaak: wie advocaat van scharreleieren gebruikt, weet dat het dier dat de eieren heeft gelegd geen mensonte rende behandeling heeft moeten ondergaan. De controle van de werkgroep is, het werd al eerder naar vo ren gebracht, streng; bovendien heeft Siebrand zich bereid ver klaard om volledig mee te wer ken aan eventuele steekproeven die de belangengroep „Dier in Nood" zou willen nemen. Ds. J. H. Israël, van mei 1953tot augustus 1969 voorganger der Ned. Herv. Gemeente van Hol ten, heeft het beroep dat door de Hervormde Gemeente van Buurse (by Enschede) op hem was uitgebracht aangenomen. Ds. Israël die sinds eind augus tus 1969 in Coevorden staat, krygt in Buurse een met Haaksbergen gecombineerde functie o.m. in het algemeen be jaardencentrum 't Saalmerink en het verpleeghuis Sint Antonius. Hij zal waarschijnlijk in septem ber zijn intrede doen in Buurse waarmee dan een einde komt aan lange vacature. Het bovengenoemde bedrijf heeft met een zogenaamd halsetiket nog eens duidelijk aangegeven dat het inderdaad om Scharrel-Advocaat gaat, zodat de consument zeer duidelijk op de inhoud wordt gewezen. Duidelijker kan het niet. Ter hoogte van de Dorperdijk Is het Aannemingsbedrijf Bruil bv te Apeldoorn, zoals we in ons vorige nummer reed9 meldden, druk bezig met de hernieuwde aansluiting van de Larenseweg aan de 914. De vangrails die daar waren zijn verwijderd en de voortzetting van de Larense weg heeft (links) een nieuwe aansluiting gekregen. Het hele wegdek van de S 14 nadert zijn voltooiing. De heer R. Vukkink, ambt. ge meentebedrijven is in Olst be noemd als administrateur der gemeentebedrijven. Vijf en veertig Espelo dames, le den van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hebben (ondanks het ideale schoonmaakweer) een bezoek gebracht aan het postorderbed rijf „Wehkamp B.V." in Dedems- vaart. Ze vertrokken per HAVI-tours om 12.45 uur en arriveerden om 13.50 uur b\j het bedrijf waar ze werden verwelkomd door de dames v. d. Blugt en Gelder man. Voordat de rondleiding begon werd er van het gezel schap een foto gemaakt die la ter bij het afscheid als herinne ring werd aangeboden. Onder het genot van een kopje koffie of thee werden in de ge zellige kantine een groot aantal kleurendia's vertoond die de dames een inzicht gaven van wat er allemaal moet gebeuren voor dat de katalogus op de post kan. Na de diavertoning werden de dames in groepen verdeeld voor een plm. een uur durende rond leiding door alle bedrijfsafdelin gen. Het was echt een kijkje- achter de schermen. Ook was er gelegenheid om kleding te be-' kijken en hiervan maakten de dames gaarne gebruik. Voordat het gezelschap op thuisreis ging werd eerst nog koffie gedronken. De presidente van de afd. mevr. Tuitert sprak namens de dames een hartelijk woord van dank voor de ontvangst en de pret tige en leerzame middag. Een groep Zeeuwse jongeren, samen z.g. sectie van de provin ciale raad van kerken vormend, heeft het afgelopen jaar onder leeftijdsgenoten en onder pries ters, predikanten en voorgangers gepeild in hoeverre er belang stelling is voor „oecumenische catechese", in de zin van inter kerkelijke vorming, niet in de plaats van, maar naast de cate chese van de eigen kerk. Vooral kerkelijke instellingen zagen nogal wat problemen. Maar in enigerlei vorm wordt hier en daar in Zeeland toch al aan „oecumenische catechese" ge daan. De a.s. jaarlijkse grote openbare bijeenkomst van de provinciale raad van kerken zal nu aan dit onderwerp zijn ge wijd. Het gaat om een voor ie dere belangstellende toeganke lijke samenkomst, waarvan de plaats nog niet bekend is. Da tum en uur: 23 apnl 1977 van ca. 10.00 tot 15.30 uur. Plaats: vermoedelijk Middelburg In de Zeeuwse „oecumene" ge beurde' in 1976 meer. zoals vor mingsavonden op vijf plaatsen voor kerkelijke medewerkers over het thema „Jezus Christus bevrijdt ên verenigt" van de we reldraadsbijeenkomst in Nairobi. Het enthousiasme van de ltto deelnemers zal voor doorwerking in hun eigen geref. kerk, rk. pa rochie, hervormde gemeente enz. hebben gezorgd. Voor komend najaar staan soortgelijke avon den op stapel. Ook de cursus geestelijke vorming van de pro vinciale gereformeerd-hervormde catechese-commissie (nu al 68 cursisten) wordt voortgezet. Ds. T. Rinkema, secretaris van de hervormde provinciale kerkver gadering, tekent bij een en an der aan, dat er voortgang in de interkerkelijke toenadering zit. Niet spectaculair, „maar wel - en dat is op den duur belangrij ker! - in de zin van verdieping. Obk wordt het vroegere verwijt van tegenstanders, dat de een heid wordt gezocht ten koste van de waarheid, tegenwoordig minder gehoord. Dit verwijt is nu zijns inziens door niemand in eerlijkheid vol te houden, „wanneer je ziet hoe zeer het juist naar die „waar heid" is, dat men samen zoekt" (Hervormd Persbureau) Slager Piet Brands heeft op de Paasveetentoonstellingen in Rhenen en Etten-Leur in de in de rubriek „Vaarzen" 2 ere en 3 eerste prijzen behaald. I

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5