Meester Brouwer nam vandaag afscheid van de Dorpsschool Afscheid DE KLOK EEN UUR VOORUIT Paasaktiviteiten m Na 27 waardevolle jaren Wijziging huisnummering in buitengebied OPHALEN HUISVUIL Vrijdag 1 april 1977 29e jaargang - no. 10 25 JAAR KRAAM VERZORGSTER Z.G. voor „Saskia" Gemeente Holten Openbare kennisgeving HOLTENS NIEUWSBLAD Hoofdredacteur J. Wiggers. Kolweg 14, tel. 05483-1356 Plv.v. hoofdred./secr. W Betiers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D.J. Mondeel, Verzetstraat 70. tel. 05483-2699 Advertenties: Schouwburgplein 7 Almelo, tel. 05490-16668 Abonnementsprijs f 9,50 per halfjaar, f 19,- per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" 'Na precies 27 jaar leiding aan de openbare lagere dorpsschool te hebben gegeven, gaat meester B. H, Brouwer vandaag met pensioen. Hij heeft het niet zo lang volgehouden als zijn oudste Voorganger Harmen Hendrik Rörik, geboren in 1813 te Harding huizen (Koninkrijk Pruisent die van 1840 tot 1890, dus meer dan 50 jaar hier de septer zwaaide en op 78-jarige leeftijd het bijltje er bij neerlegde. Dat kan ook niet, want in die dagen bestond er nog geen pensioengerechtigde leeftijd, die een schoolhoofd dwingt om heen te gaan. Maar meester Brouwer heeft het wel langer kunnen doen dan zijn andere voorgangers Hajo Topzand (1891-1921), Simon Gerus (1922-1928), Jan van den Akker (1929-1938) en Hendrik Jan Anton Koldeweij (1938-1950) allen hoofden - we hebben ze gekend - die belangrijk hebben bijgedra gen aan het goede basisonderwijs in onze gemeente. Op 18-jarige leeftijd is meester Brouwer zijn loopbaan bij het onderwijs begonnen. Dat was te Surhuisterveensterheid in Fries land. waar hij negen jaar voor de klas gestaan heeft. Op 1 april 1950 begon hij zijn taak te Holten, na het werk in de ge meente Emmen, als hoofd van de openbare lagere school te Erica, waar hij 11 jaar les gaf, te hebben beëindigd op een tweemansschool. Hij was daar lid geworden van de vereniging „De Christenonderwijzer bij het openbaar onderwijs", waarvan hij nog altijd bestuurslid is. In de bijna dertig jaar dat de heer Brouwer hier werkzaam is geweest heeft hij heel veel ge daan op velerlei gebied,anderen hebben daarover reeds geschre ven, maar en dat moet toch wel Een man, een mens, gaat heen, gaat ons verlaten. Een man met grote didactische, educatieve en pedagogi sche gaven. Met een enorme belangstelling op vele terreinen van het leven. Een mens met nog vele an dere singuliere eigenschappen. Een onderwijzer, wiens beroep z'n hobby, wiens hobby z'n beroep was. Die bij alles wat hij in de loop van vele jaren organiseerde nimmer dat onderwijs uit het oog verloor. Die het o-oede zaad van kennis, vrijheid, vreugde en verdraag zaamheid strooide in de hoofden en harten van zijn vele leerlingen, maar niet verzuimde ze te leren, dat verantwoordelijkheid, orde en regelmaat onmisbaar zijn in onze maatschappij. Een „christen" onderwijzer bij het openbaar onderwijs. „Meester" Brouwer, want zo kunnen we hem het beste karakteriseren, hoofd van de Dorpsschool, heeft, na een mooie en langdurige loopbaan bij het onderwijs, de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Hij gaat niet alleen de school, maai ook onze dorpsgemeenschap verlaten. Als deze regels onder de ogen van onze lezers komen, heeft hij - als alles volgens plan verloopt - met zijn echtgenote de zanghulde van de schooljeugd in ontvangst genomen, een rijtoer door een deel van ons dorp gemaakt, wordt in „zijn" school officieel afscheid van hem genomen en wacht hem en zijn familie 's avonds nog een groot evenement. De mens Brouwer zullen we zien vertrek ken en een lege plaats in onze gemeenschap zien ach terlaten. Zijn werk, het zaad in de hoofden en harten van zeer velen en alles wat hij in de loop der jaren dichtte schreef en in en om de school verzamelde, mogen we behouden. We zijn hem daarvoor zeer veel dank verschuldigd, (w.b.) Het personeel van de o.l. Dorpsschool v.l.n.r. de on derwijzers Waakop, Reyers 'en J. Plantinga, meester B.H. Brouwer, onderwijzer B.J.v.d.Weyden en de onderwijzeressen M.W. Aalder ink en A. M. G. M. Dhert-Löwik. uitdrukkelijk gezegd worden, bij alles wat hij organiseerde en deed, was hij toch in de eerste plaats onderwijzer en pedagoog. De liefde voor het kind, voor het onderwijs en voor zijn school voerde - het mag wel eens anders geleken hebben - de boventoon. Rijke oogst 'Maar naast dat onderwijzer schap heeft zijn arbeid in Hol ten een rijke oogst opgeleverd aan dia's, films, liederen, bro chures, oudheidkundige bodem vondsten, grote collages (Mam moet, wilde paardjes), enz. Een waardevol archief zal straks ten dienste staan van zijn opvolger, de heer B. J. Diemer, die zal on dervinden wat voor stempel het scheidende hoofd op onze Dorpsschool heeft gedrukt. Eén belangrijk ding mogen we niet vergeten. Meester Brouwer is één van de zes initiatiefne mers - en zeker niet de onbe langrijkste - geweest bij een po ging om een ulo-school te stich ten. Die poging is, zoals ieder een in Holten weet, gelukt. Het resultaat is geweest, dat een van dé grootste scholengemeen schappen in ons gewest thans in Holten staat. Men begon met drie leerkrachten. Het zijn er nu (mavo-havo-atheneum) meer dan vijftig. In zijn laatste schoolkrant ,.'t Slurfje", nr. 68, heeft meester Brouwer een belangrijk stuk ge schiedenis van zijn school de revue laten passeren. Hij vertelt daarin ook van zijn huidige - nieuwe - school, die in 1953 in gebruik werd genomen, waarvan hij de wordingsgeschiedenis ge heel heeft meegemaakt en waarop hij terecht nog altijd trots is. Het Vrije Volk van 15 januari 1954 schreef daarover „Hoewel er op de openbare lagere school te Holten met flinke letters staat: „Dorpsschool", zouden er vele grotere plaatsen in Neder land en zeker in Twente zijn, die met genoegen dit bouwwerk binnen hun gemeentelijke gren zen zouden willen hebben. Want deze school, waarin sinds 2 no vember van het afgelopen jaar 350 jonge Holtenaren hun dage lijkse portie leerstof ontvangen is één van de fraaiste die de laatste jaren in dit gewest tot stand zijn gekomen. Met de opening van de Dorpsschool kwam in Holten voorlopig een einde aan het nijpend tekort aan schoollokalen, terwijl het gemeentebestuur tevens had ge toond, wat doortastendheid en modern inzicht betreft, niet te hoeven onderdoen voor de vroede vaderen van steden met een heel wat grotere omvang". En de redacteur van „De Christen-onderwijzer" schreef in november 1954 „Een lust om naar te kijken, maar eennog grotere om het binnen te tre den". Hoe mooi ook van binnen, er is in de loop van de meer dan twintig jaren daarbinnen heel wat gezwoegd en er is zeker menig traantje gevallen als de jeugd het even moeilijk had. Maar de sfeer is altijd prettig gebleven met alleen voor de jeugd, maar ook met en onder de medewerkers en werksters van „de baas". Vandaar, dat wij nu eens niet meester Brouwer met z'n klas op gevoelige plaat hebben met zijn collo - vaii Ac «'"laatste uur, die het vanaf vandaag zonder hun gewaardeerde hoofd moeten stellen. Zij zullen aan hun „bo venmeester" zeker de beste her inneringen bewaren. Men zie ook ons commentaar „Afscheid" el ders in dit blad. (w.b.). Het is op zaterdag 2 april een kwart eeuw geleden dat mej. D. Verveda, Bergmanstraat 35 als kraamverzorgster in dienst trad bij het Kr aamcentrum De venter. Er wordt haar op die dag van 15.00-16.30 uur een re ceptie aangeboden in het Groene Kruisgebouw. Gaarden- straat waar tevens gelegenheid is om haar met het zilveren ju bileum te feliciteren. Op de door de K.C. Deventer georganiseerde clubmatch werd de dwergdashond (langhaar) „Saskia" van mevr. J. W. Willems-van der Heide, Tuinstraat 7 gewaardeerd met „zeer goed". Binnenkort gaat de zomertijd >n. In de nacht van 2 op 3 april wordt om 02.00 uur de klok in ons land officieel een uur voor uitgezet. Dat zal wienig proble men geven, omdat dat een nacht van zaterdag op zondag is. De meeste bedrijven werken dan Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in het kader van de straat- naamgeving en de huisnumme ring in het buitengebied, vanaf maandag 4 april a.s., gedurende ongeveer 14 dagen, alle bewoners van de by de vernummering be trokken percelen zullen worden bezocht door ambtenaren van de PTT, ten einde in de gele genheid te worden gesteld een verhuisbericht (kosteloos) te doen invullen, zulks in verband met de noodzakelijke adreswijzi ging, welke per 1 mef a.s. in werking treedt. Op het gratis verhuisbericht staan vermeld de namen van verschillende grootgebruikers aangesloten bij de adres- mutatiedienst van de PTT (on der andere: Post-Cheque- en Gi rodienst, Rijkspostspaarbank, enkele bankinstellingen, Rode Kruis, ANWB, Wehkamp, enz.) Bedoelde ambtenaren van de PTT zullen behulpzaam zijn bij het invullen van het verhuisbe richt. De kosten, verbonden aan het verzenden van de normale ad reswijzigingen (O.A. AAN FAMI LIE, ZAKENRELATIES, ENZ.( KOMEN GEHEEL VOOR RE KENING VAN DE BETROK KEN BEWONERS. Zij delen voorts nog mede, dat de bewoners in het buitengebied één dezer dagen een stencil zal worden toegezonden, waarin mededeling wordt gedaan om trent het nieuwe huisnummer per 1 mei 1977. Holten, 30 maart 1977 Burgemeester en wethouders van Holten W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat in verband met de komende feestdagen het ophalen van het huisvuil als volgt wordt gewij zigd: route vrijdag 8 april 1977 (Goede Vrijdag) wordt DONDERDAG 7 april 1977; route maandag 11 april 1977 (2e Paasdag) wordt DINSDAG 12 april 1977. Op 8 en 1 april a.s. zullen te vens de containers bij de werf gemeentewerken aan de Waag- weg gesloten zijn. Burgemeester en wethouders voornoemd. W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris. Mevr. G. Schofaerts-Prop te Delden die onlangs herdacht dat ze 25 jaar werkzaam was als kinderarts en als zodanig ook ruim 23 jaar in Holten op het consultatie bureau voor babies en kleuters, heeft in het Groene Kruisgebouw afscheid genomen van de Hol- tense artsen, verpleegkundigen en afgevaardigden van het Groene Kruisbestuut. Er werden haar als blijk van waardering en dank enkele kleine geschenken en bloemen aangeboden. In haar plaats is infcniddels aangesteld mevr. Diepen,veen-Snippe te Gorssel. Maandag was mevr. Schofaerts voor de laatste keer op het consultatiebureau in Holten en onze fotograaf maakte toen een foto van haar met een gezonde baby. De twee in ,.De Haar" bestaan de buurtverenigingen organise ren rond Pasen twee aktiviteiten voor de kinderen. Op 2 april, 's morgens om 10 uur, is de start van de Palm- paasoptocht. Deze zal, voorafgegaan door tamboers van H.M.V., vertrek ken van de parkeerplaats bij net tweede straatje van de Canada- straat. De route voert 'via de Churchillstraat, Vrijheidslaan naar het Bejaardentehuis „Dies- senplas" Vervolgens via het parkje naar de Wilhelminastraat, Ab Jansen- straat en Nagelhoutstraat naar de kleuterschool, waar tevens het eindpunt is. Hier ontvangen de deelnemende kinderen, die een palmpaasstok bij zich heb ben, een paassurprise. Op 9 april eveneens om 10 uur, orgahiseren beide verenigingen een eierzoek wedstrijd op het weiland aan de Vrijheidslaan, dat de heer Kolkman hiervoor beschikbaar heeft gesteld. Er zijn twee leeftijdsgroepen, namelijk van twee tot. zes jaar en van zeven tot twaalf jaar. Besloten wordt met een prijs uitreiking, waarbij ook de kin deren. die niet in de prijzen zijn gevallen, op een kleine paas- verrassing kunrxen rekenen niet en ook bijvoorbeeld treinen zijn om die tijd in het algemeen niet onderweg. De zomertijd houden we tot de nacht van 24 op 25 september. Dan gaat de klok om 03.00 uur weer een uur terug. Bijna zes maanden lang dus 's avonds een uur langer daglicht. Al sinds de tweede wereldoorlóg is over het opnieuw invoeren van de zomertijd gesproken. De stichting Recreatie brak er bij voorbeeld een lans voor. In 1968 concludeerde de Sociaal Econo mische Raad in een. advies aan .de staatssecretaris van Econo mische Zaken, dat Nederland hierbij niet het voortouw moest nemen, maar wel open diende te staan voor initiatieven in deze richting van andere landen. Actueel werd de zaak in 1973, het jaar van de oliecrisis. De ministerraad heeft zich tden be raden op invoering van de zo mertijd als een mogelijkheid om energie te besparen. Met name staatssecretaris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft zich er nogal sterk voor gemaakt, ook omdat hij er voordelen in zag voor de openluchtrecreatie en 't toeris me. Een interdepartementale commissie is er daarna op gaan studeren en die kwam tot de slotsom: Nederland moet er niet in zijn eentje toe overgaan, maar in samenwerking met andere Westeuropese landen. Die sa menwerking as er gekomen. Frankrijk besloot het te gaan doen, Nederland kon zich er met België en Luxemburg achter scharen en er zijn andere landen die de zomertijd al veel langer kennen: Spanje en Italië bijvoor beeld. Maar West-Duitsland doet niet mee. Met Groot-Brittannie ligt de zaak nog een beetje in gewikkeld, want de datum van gang is bij ons anders dan daar. In internationaal verband wordt nog geprobeerd, misschien vol gend jaar al, die data gelijk te trekken. Wat zijn de voordelen van de zomertijd? Ir. F. C. Prillevitz. hoofd van de directie Natuur behoud en Openluchtrecreatie van CRM, ziet vooral de mensen die hun ontspanning buiten zoe ken, ervan profiteren: „Voor de dagrecreatie is het voordeel heel opvallend. Men heeft 's avonds een uur langer daglicht. Dat is fijn voor wie na het eten nog wat wil gaan sporten, fietsen, een ommetje maken of vissen bijvoorbeeld. En wie dat nog niet gewend was te doen, vindt; er misschien een stimulans in om daar ook eens aan te begin nen. Voor de weekendrecreatie zijn de voordelen in feite het zelfde. Je kunt 's avonds een uur langer buiten zijn. Bovendien, mensen met een caravan of tweede woning zullen nu mis schien op zondag wat gespreid over de avond naar huis terug rijden, waardoor de verkeerspiek enigszins teruggedrongen wordt. En dan de vakantierecreatie. Vooral het voor- en naseizoen worden door de zomertijd aan trekkelijker. Laten we hopen, dat mensen zonder schoolgaan de kinderen die voor- en na- seizoenperiode nu wat meer voor hun vakanties zullen gaan be nutten, zodat we toch enige vakantiespreding krijgen. Met name dit jaar weer vallen de vakanties in grote delen van de ons omringende landen gelijk met onze vakantieperiode, dus is er wéér een grote toeristische concentratie te verwachten in juli." Natuurlijk heeft de zomertijd ook nadelen. Ir. Prillevitz lokali seert die voornamelijk bij het agrarisch bedrijf: „Veel boeren bijvoorbeeld vinden het een na deel, dat ze nu 's morgens nóg in het donker moeten melken, terwijl ze dat anders in die tijd van het jaar bij daglicht hadden kunnen doen." Er is binnenkort nog enige voor lichting over de zomertijd te verwachten. Er bestaat een com missie Zomertijd, die aan die kant van de zaak ook aandacht heeft besteed. Zo zal er een TV- spotje worden uitgezonden en er komt een folder die voor ieder een verkrijgbaar is Verder staat Postbus 51, het bekende inJich- tingenadres van de rijksoverheid, open zowel voor vragen als. voor klachten.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1