Toeristische activiteiten N.S. Wat weten wij Nederlanders van hartrisico HUMANITAIRE HULP AAN SPANJE „Overijsselse Heuvelrug en Salland STREEK—VVV WEER OP GEZONDE FINANCIËLE BASIS Consumptie-aardappelen en invoerrechten MEIJtmNK'S schildersbedrijf voor HOLTENS NIEUWSBLAD 1 APRIL 1977 - PAGINA 15 5? „Voor de Stichting „Streek-V.V.V. Overijsselse Heuvelrug en Salland" te Raalte is het jaar 1976 niet bepaald hoopgevend begonnen. De sombere wolken, die zich reeds in de loop van het verslagjaar 1975 begonnen af te tekenen tegen de financiële hemel, namen een dreigende vorm aan. Door de sterk gestegen kosten- met name in de personele sfeer- de afbouw van de provinciale subsidie en de geringe stijging van de inkomsten werd het duidelijk, dat een reorganisatie onontkoombaar was. Dat heeft uiteinde lijk geleid tot het ontslag van de directeur, de heer H. H. Borghraef. Hangende de beslissing van het Gewestelijk Arbeidsbureau op de aanvraag van een ontslagvergunning werden de gemeentebesturen in het werkgebied benaderd met het verzoek de subsidies aanzienlijk te verhogen. De reacties van het merendeel der gemeenten zijn positief; echter de mate waarin de subsidies verhoogd werden was onvoldoende om een full-time directeur in dienst te kunnen houden. Na het ontslag van de directeur, hetwelk eerst per 1 december 1976 geëffectueerd kon worden, is een aanvang gemaakt met een reorga nisatie van de Streek-V.V.V. In de nieuwe constellatie zal de samen werking tussen en met de plaatse lijke V.V.V.'s een belangrijke plaats innemen. Vandaar dat de plaatse lijke V.V.V.'s zijn geconsulteerd be treffende de wensen voor een goed functionerende Streek-V.V.V. Ook de gemeentebesturen, als belang rijke subsidieverschaffers, worden betrokken in de reorganisatie plannen", aldus het dezer dagen verschenen jaarverslag. Toeristisch succesvol De hiervoor in het kort geschetste problematiek buiten beschouwing latend, zijn de samenstellers van het verslag van oordeel, dat het verslagjaar 1976 in andere opzich ten succesvol is geweest. Hoewel elders in den lande door de hotelle- rie gewag wordt gemaakt van te ruglopende bedrijfsresultaten, meent de Streek-V.V.V., dat zulks in hapr werkgebied niet het geval is. Integendeel, zo wordt gezegd: de hotelcapaciteit werd door verbou wing en vergroting van bestaande bedrijven uitgebreid in Holten, Hellendoorn en Ommen o.a. door het wederom in gebruik nemen van Hotel Stegeman te Ommen. „De streek V.V.V. is geregeld in de publicitieit geweest door artikelen in de dagbladen en periodieken en via de radio en de televisie", zo wordt geconstateerd. Via „Grenz- blick" een Duitstalig informatie blad ging de informatie ook over de grens. Met het Nationaal Bureau voor Toerisme werd intensief con- De komende maandén ontplooien de Nederlandse Spoor wegen weer belangrijke toeristische activiteiten, waarbij ook de zomertijd om de hoek komt kijken. Het is daarom belang rijk de hieronder volgende wenken ter harte te nemen ter voorkoming van teleurstellingen. Dit jaar negentig NS-daguitstapjes fienertoerders en kriskraskaart- reizigers mogen het vanwege de lange hete zomer in 1976 wat hebben laten afweten, de lief hebbers van de NS-dagtochten kwamen in enkele tientallen pro centen meer opzetten; met ruim 90.000 steeg het aantal deelne mers tot het op een paar dui zend r.a ronde getal van een half miljoen. Die overigens gestage groei van het deelnemerstal brengt de NS ertoe het bestaande assortiment steeds weer te vernieuwen en uit te breiden. Voor 1977, waar bij het seizoen met 1 april al weer voor de deur staat, zijn er niet minder dan negentig ver schillende daguitstapjes, vermeld als NS-dagtocht of NS-attractie (deze laatste speciaal voor be zitters van een treinabonnement) in de gratis op de stations ver krijgbare brochure. Op de om slag daarvan neemt de NS-man bij voorbaat de pet af voor wie weet straks wel de 500.000ste deelnemer. Zomertijd en de trein Vanaf 3 april wordt het even goed opletten met het spoor boekje. Vooral bij reizen over de oostgrens. Duitsland doet niet mee met het verschuiven van de wijzers van de klok. Gevolg: de treinen naar Duitsland gaan een uur later op weg om op de oude tijd in Duitsland te zijn. Treinen uit Duitsland komen hier een uur later aan. In het binnenland zijn er nauwe lijks wijzigingen. Op een enkel grensbaanvak na, zoals Hengelo- Oldenzaal, Maastricht - Simpél- veld, Groningen-Nieuwe Schans. Daar zijn wat wijzigingen, lo gisch, omdat het aan de andere kant van de grens een uurtje vroeger is. Wie precies wil weten „hoe laat-ie gaat", haalt zelf even een gratis vouwblad „Zo mertijd en de trein" op het sta tion. Twee adviezen Van 3 april af zou elke reiziger even op de gele vertrekstaten op de stations moeten kijken. Voor al goed letten op het overstap pen onderweg. Daar kan nog wel eens een verandering in zitten Ook kan er nu na de laatste trein nog wel eens een „allerlaatste' trein volgen, vooral in de rich ting van de randstad. Bij reizen over de grens niel meer vertrouwen op wat er ir het binnenlandse spoorboekjt staat. Die tijden kloppen nier meer, althans niet tot 22 mei a.s Dan gaat het nieuwe spoorboek je in. Dat is helemaal weer bi. de tijd. Het spoorboekje buiten land geeft op de gele pagina': de juiste reistijden van 3 apri af- r Wie telefonisch wil mformerei kan op de navolgende nummer; terecht: Amsterdam 020-238383 Arnhem 085-451457, Eindhovei (140-23069, Groningen 050-122755 Den Haag 070-824141, Haarlen l)°3-320079, Hengelo 05400-58585 Maastricht 043-14563, Nijmegei 080-222430, Rotterdam 010-117100 Utrecht 030-315814. Schoolreisjes met NS 'S heeft dit jaar voor het eers kant en klare dagtochten voo scholieren. Er zijn twee bestem mingen: le Amsterdam, met be zoek aan Artis, een rondvaart ei de hele dag gebruik van tram c stadsbus; 2e Slagharen met be zoek aan het Ponypark en de busrit van en 'naar station Hoo- geveen. Deze schoolreisjes kun nen worden gemaakt op dinsdag, woensdag, donderdag of zater dag in de perioden 12 april tot en met 2 juli en 16 augustus tot en met 16 september. De prijs is voor alle plaatsen in Neder land gelijk, nl. f 15,— per kind. Als deze reisjes inslaan dan zal NS bekijken of het aantal be stemmingen volgend jaar kan worden uitgebreid. Weekendkaarten met feestdagen langer geldig Het NS-weekendretour is met Pasen en Pinksteren langer gel- dig. De kaart (normaal zaterdag heen, zondag terug) is in deze weekeinden zowel op zaterdag als op zondag verkrijgbaar. De terugreis kan op zondag of op maandag gemaakt worden. De „meermanskaart" ('n groeps- biljet voor 2-6 personen) waar op normaal niet vóór 9 uur 's ochtends gereisd kan worden, is op Hemelvaartsdag de gehele dag geldig. Tienertoerkaart in paasvakantie te koop Onbeperkt per trein door Neder land toeren: dat kunnen de tie ners dit jaar voor het eerst ook in de paasvakantie. Op alle sta tions is van 2 tot en mot 14 april voor f 25,de tienertoer kaart te koop. Een viertal dagen geldig: er kan dus, mits de kaart op 14 april gekocht wordt, tot en met de zeventiende op wor den gereisd. Jongeren tot en met 19 jaar kun nen al sinds 1969 acht dagen in de zomervakantie „op de tiener- toer". Vorig jaar herfst was dat voor het eerst buiten die zomer maanden mogelijk. De kaart kostte toen f 29,en was vier dagen geldig. De nieuwe actie met Pasen is een vervolg op deze herfsttienertoercampagne. Daar mee kan dan worden bekeken welke tijd de jongelui het beste uitkomt om er eens op uit te trekken: het voor- of het najaar Om een niet te grote aanslag te doen op de beurs van de jonge reizigers heeft NS de prijs dit keer verder kunnen verlagen: voor f 25,— kan het reislustige volkje in vier dagen al die steden en dorpen bezoeken die vaak alleen van naam, uit de aard rijkskundeles bekend zijn. Naar de Keukenhof met openbaar vervoer Van 30 maart tot medio mei 1977 brengen de spoorwegen op de bekende trein-toegangbiljet- ten de Keukenhofminnaars weer naar de lusthof van Jacoba van Beieren. Op meer dan 100 NS-stations worden gereduceerde spoor kaartjes gereed gehouden die reaht geven op een treinreis of naar Leiden of naar Haarlem en terug, een aansluitende busrit naar de Keukenhof en ook weer terug en de toegang tot Keuken hof. tact onderhouden. Verder vonden besprekingen plaats met enkele gemeentebesturen. Wat de vooruitzichten voor 1977 betreft stelt het verslag, dat door een drastische bezuiniging op de salariskosten, verhoging van de bijdragen door de aangesloten V.V.V.'s en een verhoging van de gemeentelijke subsidies is een ge zonde financiële basis geschapen. In samenspraak met de aangeslo ten V.V.V.'s wordt gewerkt aan een De vrijwel unanieme wens van de aangesloten V.V.V.'s tot behoud van een zelfstandige Streek-V.V.V. en de positieve waardering van de gemeenten besturen in het werk gebied (15), zijn voor het bestuur aanleiding de toekomst voor een zelfstandig voortbestaan van de Stichting optimistisch tegemoet te zien. De financiën De financiële resultaten vallen overigens, gezien de hiervoren be sproken problematiek, niet tegen. Bij een uitgave van totaal f. 163.448.57 bedraagt het verlies saldo slechts f. 990.58. De perso neelskosten hebben daarvan reeds f. 90.788.04 bedragen. De subsidies van provincie en gemeenten heb ben resp. f. 20.250.- en f. 39.289.65 bedragen. De provinciale subsidie wordt met f. 5000.- per jaar afge bouwd, zodat de stichting deze bij dragen over vier jaar geheel zal missen. Een belangrijke bijdrage vormde de opbrengst van adver tenties in de vakantiegids en wee kagenda, die bijna f. 48.000.- be droeg. In de begroting voor dit jaar zijn de personeelskosten teruggebracht tot f. 63.000.-. De subsidies van de gemeenten zijn plm. f. 6.000.-hoger geraamd. Het algemeen bestuur der stichting bestaat uit 22 perso nen. Voor de V.V.V. „Holtens Be lang" hebben daarin zitting de he ren VV. ten Berge en G. V7ei.il. Het Landbouwschap betreurt 't advies van het Permanent Vete rinair Comité, dat geleid heeft tot een tijdelijk importverbod van Nederlandse varkens en var kensvlees in de overige EG-lid- staten. Dit vanwege de hier en daar in ons land opgetreden var kenspest. Aangezien Nederland een zeer groot deel van zijn var- kensproduktie exporteert, is door deze maatregel een ernstige si tuatie ontstaan voor de varkens houders. Tot nu toe is, om de schade te beperken, een vergoedingsrege ling bij opslag van varkensvlees door particulieren ingesteld. Het Landbouwschap is echter van mening, dat dit ten enenmale on voldoende is en bij voortduring van het importverbod moet lei den tot de instelling van een in terventieregeling. Op dit moment dringt het Land bouwschap aan op verhoging van de restitutiebedragen bij export van varkensvlees naar derde lan den. De exportbevordering, die van deze regel zal uitgaan, 's dringend gewenst. Het Land bouwschap vindt het dan ook spijtig, dat de Europese Com missie nog geen voorstel tot res titutieverhoging heeft willen dóen. De Veeartsenijkundige Dienst heeft in overleg met het bedrijfs leven besloten een gebied in Midden- en West-Nederland, waar de meeste gevallen van vorkensoest zijn geconstateerd, in te sluiten. „Eet niet te veel, rook wat minder, eet wat minder verzadigde vetten, verminder het cholesterol in de voeding, zorg voor regelmatige lichaamsbeweing". Wees zuinig met zout, laat uw bloeddruk eens me ten". Zulke adviezen gaan regelmatig van de Nederlandse Hartstichting uit. Hoe komen zulke raadgevingen tot stand en in hoeverre dringen zij door? In de laatste 100 jaar heeft de geneeskunde belang rijke vorderingen gemaakt bij de bestrijding van de sterfte. Tussen 1870 en 1970 nam de gemiddelde le vensduur toe van 39 tot 73 jaar. Dat was voor een belangrijk deel te danken aan de vooruitgang in het voorkomen en behandelen van infectieziekten. In de ontwikkelde landen verdwenen ziekten als cholera en typhus vrijwel geheel door het invoeren van een vei lige drinkwatervoorziening en een hygiënische afvoer van de afvalstoffen van de mens. Rattenbestrijding deed de pest verdwijnen. Ziekten als pokken, tetanus en kinderverlamming konden door een goed vaccina tieprogramma worden overwonnen. In al deze gevallen werden de grote overwinningen op deze levensgevaarlijke ziekten niet geboekt door verbetering van de behandeling van de ziekte patiënt, maar door maatregelen van volksgezondheid, die wer den genomen voor de gehele bevolking ter voorkoming van ziekte. De bestrijding van epidemieën heeft zich ontwikkeld tot een vak, de epidemiologie. De grote epidemieën van het verleden waren infectieziekten. De be strijding daarvan eiste scherp zinnig speurwerk. De geschiede nis daarvan is een van de meest boeiende hoofdstukken uit de historie van de wetenschap. Geleidelijk ontwikkelde de epi demiologie haar eigen methoden. Men zoekt zo mogelijk naar de oorzaak van de ziekte en kijkt wat men kan doen om deze weg te nemen of om te verhinderen dat hij zijn ziekmakende invloed op de mens doet gelden. In de loop der tijden heeft men op verschillende dingen leren letten. Zo zoekt men bij voorbeeld naar groepen uit de bevolking bij wie de ziekte zeer veel en zeer weinig vooorkomt en kijkt of er omstandigheden zijn, waarin deze groepen verschillen. Zo kan men kijken naar gebieden waar veel en waar weinig typhus voorkomt en kijken naar de drinkwatervoorziening in beide gebieden. Ook kan men letten op punten van overeenkomst en bij voorbeeld bij cholerapatiën?- ten tot de ontdekking komen dat zij allen, voordat zij ziek werden, de kans liepen om be standdelen uit de ontlasting van andere cholerapatiënten naar binnen te krijgen. Verder kan men letten op factoren waarvan de sterkte varieert met het voorkomen van de ziekte. Zo neemt het aantal gevallen van longkanker toe met het aantal sigaretten dat in een be volkingsgroep wordt gerookt. Het toepassen van epidemiolo gisch gerichte methoden hebben infectieziekten vrijwel geheel doen verdwijnen uit de sterftes- tatistieken van de ontwikkelde landen. Een aantal andere ziek- De vrees voor een tekort aan consumptie-aardappelen ook in Nederland heeft in het najaar van 1976 tot maatregelen geleid, in EG^verband. Onlangs is nu in Brussel besloten om de invoer rechten op consumptie-aardappe len verder op te schorten tot 15 april a.s. Hiermee zijn deze in voerrechten r^eds meer dan een jaar niet meer van kracht. Gezien de marktpositie was het Landbouwschap reeds eind vorig jaar van mening, dat een op schorting van de invoerrechten na 28 februari van dit jaar on gewenst zou zijn. Het Landbouw schap staat dan ook op 't stand punt, dat niet nogmaals een op schorting na 15 april a.s. mag plaats vinden. Gedurende de afgelopen periode van schaarste van aardappelen in de EG heeft er invoer plaats gevonden uit bepaalde derde landen, waar gevaarlijke aard appelziekten voorkomen. Nu de aardappelmarkt verruimd is, vindt het Landbouwschap 't niet verantwoord het risico van be smetting nog langer te laten be staan. Daarom zou het gewenst zijn. indien men de invoer van aardappelen uit bepaalde landen zou staken. In Frankrijk heeft de overheid inmiddels besloten om de import stop te zetten. De reden, waarom de invoer rechten al enkele malen opge schort zijn in Brussel, was de vrees voor een te krap aanbod. Aan de hand van de oogstresul- taten van 1976 werd algemeen verwacht, dat de voorziening dit seizoen nog krapper uit zou val len dan in het vorige. Op grond daarvan heeft het Landbouw schap zich aan het begin van 't afzetseizoen niet al te zeer verzet tegen de in Brussei bepaalde op schorting. Wel heeft het Land bouwschap regelmatig gewaar schuwd voor de plantenziekten- kundige risico's van de import uit bepaalde landen. De bevoeg de instanties zijn herhaaldelijk gewezen op de noodzaak om elke invoer van gevaarlijke ziekten te voorkomen. De gehele marktsituatie is in middels sterk veranderd. De prij zen zijn een stuk gedaald en ver wacht wordt, dat de invoer van vroege aardappelen groter zal zijn dan normaal. De consumptie in de EG is sterk teruggelopen. De voorraden in Nederland zijn iets groter dan vorig jaar. terwijl de export niet bijzonder groot is. Op grond hier van bestaat de algemene ver wachting, dat de voorziening in de EG ruimschoots is gewaar borgd. ten bleef over, zoals de grote groep van hart- en vaatziekten, kanker, astma en enphyseem. Nieuwe doodsoorzaken ontston den, zoals vergiftigingen door nieuwe produkten van de che mische industrie en ongevallen door het gemotoriseerd vervoer. Nu volgde een grootscheepse poging om de methoden van de epidemiologie toe te passen op de bestrijding van deze moderne doodsoorzaken. Zoals de oude microbenjagers zich tot in de nachtelijke uren bogen over hun microscopen, zo is de computer voor de heden daagse epidemioloog meestal een onmisbaar hulpmiddel. Van grote aantallen mensen worden de leefgewoonten in het compu tergeheugen opgeslagen. Ge compliceerde berekeningen ma ken het mogelijk om de leefge woonten van patiënten, bijvoor beeld met een hartinfarct, te vergelijken met die van een groep gezonde personen. Of men volgt een groep personen, waar van men een groot aantal gege vens heeft vastgelegd, gedurende een reeks van jaren en signa leert wie van hen een hartin farct krijgt. Vervolgens kijkt men in welke opzichten dege nen, die patiënt zijn geworden, verschillen van degenen die ge zond bleven. Zo'n onderzoek in Framingham, een kleine rand gemeente van Boston, heeft op deze wijze een schat aan gege vens opgeleverd. Bij 5127 perso nen van 30 tot 62 jaar werd in 1949 een groot aantal gegevens vastgelegd. Deze groep werd ge durende meer dan 20 jaar ge volgd. In de eerste 14 jaar ont wikkelden 323 mannen en 169 vrouwen een ziekte van de kransslagaderen. Nagegaan werd welke factoren hetr sterkst verschilden bijv de genen die een hartinfarct kregen in het met degenen die gezond bleven. Het bleek dat vooral de volgende beïnvloedbare factoren van betekenis waren: het gehalte aan een vettige sub stantie in het bloed, cholesterol; het aantal sigaretten dat deze personen hadden gerook en de hoogte van hun bloeddruk. Al dit onderzoekwerk, waarvan in Nederland veel wordt verricht met steun van de Nederlandse hartstichting heeft geleidelijk gevoerd tot de opvatting, dat voor het vaatvémauwend ziek teproces van de atherosclerose niet één enkele bacterie of een enkel virus verantwoordelijk is, maar dat een heel team van oorzaken samenwerkt om dit ziekteproces te bevorderen. Deze oorzaken zijn gelukkig voor een belangrijk deel te veranderen. Ze hangen samen met onze leefge woonten. Preventie van hart- en vaatziek ten gaat dan ook vrijwel gelijk met verandering van leefge woonten op een aantal verschil lende gebieden Het team van oorzaken kan het beste in teamwerk worden bestreden, niet alleen teamwerk van weten schappelijke onderzoekers, maar ook teamwerk tussen het grote publiek en zijn overheidsorga nen, tussen wetenschappers en voorichters. tussen artsen en ge zonden, tussen de Hartstichting en de massamedia. De massamedia: pers, radio en televisie, hebben in de afgelopen jaren een zeer belangrijke rol gespeeld bij de verbreiding van informatie over hart- en vaat ziekten. Preventie. De vraag rijst: wat is, er bereikt? Recent onderzoek verricht in opdracht van de Nederlandse Hartstichting geeft Inzicht in de vraag hoever de mededelin gen over de preventie van hart en vaatziekten de bevolking hebben bereikt. De Hartstichting liet bij een groot opinieonder zoek een 15-tal vragen stellen hierover. Het bleek dat 89% van de be volking weet, dat roken het op treden van een hartinfarct kan bevorderen. Vrouwen (92%) zijn daarvan wat grondiger overtuigd dan mannen (85%) Van het feit, dat hoge bloedd ruk kan bijdragen tot het ont staan van een hartinfarct is 82% van de Nederlanders op de hoogte; 94% meent dat te weinig lichaamsbeweging een hartinfarct bevorderrt. De meeste van deze opvattin gen worden wel door de des kundigen onderschreven. 95% van de Nederlanders is van me ning, dat spanningen (stress) thuis en op het werk een hartin farct kunnen helpen veroorza ken. Op dit punt zijn de Neder landers het onderling veel meer eens dan de geleerden. Het is lang niet uitgesloten dat deze meerderheid het bü het rechte eind heeft. Het onderzoek op dit gebied is moeilijk. Het is nu eenmaal gemakkelijker na te gaan hoeveel sigaretten iemand rookt, dan te meten onder hoe veel stress hy leeft.. Op andere gebieden, met name op het gebied van voeding en preventie van het hartinfarct, blijkt voor de gezondheidsvoor- lichters nog een taak te verrich ten. Zo meent 95% van de be volking dat te vet eten het har tinfarct in de hand werkt. Deze opinie weerspiegelt zich waar schijnlijk ook in de dalende cij fers van de vetconsumptle in ons land. Maar de kennis op dit punt blijkt nog onvolledig. Het besef dat niet zozeer de hoe veelheid vet als wel de samen stelling van het genuttigde vet van belang is, is nog weinig doorgedrongen. De Nederlandse Voedingsraad heeft aanbevolen om de hoeveelheid cholesterol ln onze voeding drastisch te verla gen. Een van de belangrijkste bronnen van cholesterol in ons voedsel is de eidooier. Slechts 39% van de Nederlanders meent, dat het consumeren van eieren het hartinfarct kan bevorderen. Ook is maar een minderheid (41%) bekend met het feit, dat volle melk vanwege zijn hoog gehalte aan verzadigde vetten vanuit preventief oogpunt onge wenst is. V Volvette kaas, even eens een belangrijke bron van verzadigde vetten, wordt door 51% in oorzakelijk verband ge bracht met het hartinfarct. Wat de voorlichting betreft zijn we op de belangrijkste punten dus goed halverwege. Vele de tails, met name op het gebied van de voedingsvoorlichting, blijken nog nader te moeten worden ingevuld. Een grotere inspanning op dit gebied lijkt van belang. Deze kennis over ri sicofactoren wil nog niet zeggen, dat het gedrag van de bevolking veranderd is. Toch is er reden voor optimisme. Er zijn aanwij zingen, dat de bevolking bereid is de voedingsgewoonten aan te passen, zoals blijkt uit de ver koopcijfers van dieetmargarine en magere melkprodukten. En zelfs de rookgewoonten zijn de laatste jaren gewijzigd. Mannen, vooral in de leeftijd waarin het hartinfarct het meest pleegt op te treden, staken in toenemende mate het roken. Dat ook de re gering zich in toenemende mate actief toont bij het terugdringen van de rookgewoonten geeft goede hoop, dat zich op dit ge bied een verdere vooruitgang zal laten boeken. Uw Hartstichting gaat onverdroten voort met haar voorlichtende en activerende taak. In het belang van ons al len. SCHILDER- EN BEHANGWERK MOET AF ZIJN daarom naar VAKWERK, 'waar u dag in dag uit met plexier en genoegen naar kijkt!! Oranjestraat 16 - Holten - Telefoon 1790 Nu de politieke toestand in Spanje de hoop op veranderin gen naar gunstiger voorwaarden tot herstel van de demokratie doet groeien hebben enkele vroegere medewerkers van de "Vooroorlogse commissie hulp aan Spanje en enige jongeren met grote belangstelling voor de ontwikkeling in Spanje zich gebogen over de vraag hoe op nieuw de helpende hand gebo den kan worden aan diegenen onder de strijders voor demo kratie, die deze hulp nodig hebben. Zij besloten tot heroprichting van de Commissie Hulp aan Spanje met dezelfde doelstelling als in 1936, n.l. humanitaire hulp verlenen aan het Spaanse volk dat strijdt voor demokratie. De commissie heeft een zeer konkreet doel geformuleerd: geld inzamelen voor een herstellings oord voor ex-politieke gevange nen en hun familie, waar zij nieuwe krachten kunnen opdoen en de dikwijls jarenlange ontbe ringen te boven komen. Op een in oktober j.l. gehouden internationale bijeenlomst van comitees uit verschillende lan den is instemming betuigd met dit plan, zodat gerekend kan worden op eenzelfde initiatief in de V.S., Canada, Engeland, Oos tenrijk, Frankrijk en Italië. Een internationaal voorbereidingsco mité zal het komend voorjaar in Madrid een kongres voorberei den waarbij vooral het techni sche gedeelte van de plannen zal worden uitgewerkt: behalve over de benodigde gelden zullen werkgroepen gevormd worden om zich te buigen ovër de me dische, sociale en zelfs architec tonische aspecten waarmee bij d.e bouw van een herstellings oord rekening gehouden moet worden. De delegatie die in december 1976 in Madrid verbleef heeft met succes besprekingen ge voerd met vrijwel alle partijen van de demokratische oppositie, met politieke gevangenen in de Carabanchel en de vrouwenge vangenis, met hun familieleden, met ex-politieke gevangenen (waarvoor een vereniging is op gericht in Spanje) en met juris ten die zich met deze zaak be zighouden. Het initiatief werd ook besproken met vertegen woordigers van het Ministerie van Justitie. Organisatie zoals Accion Fuego en CISE, die zich al jaren heb ben ingezet voor hulp aan de politieke gevangenen in Spanje, hebben wij in eerste instantie onze plannen voorgelegd, waarmee zij volledig instemden. Op veler verzoek heeft dr. B. H. Sajet, die zoveel werk heeft'ver richt in de vooroorlogse com missie, het ere-voorzitterschap op zich genomen. Het bestuur hoopt, op vele reak- ties. commissie hulp aan Spanje, secretariaat: Amstel .248 - Amsterdam tel. 020-236969 postgiro: Hulp aan Spanje - 20 40 40 Amsterdam

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 15