KOMT ER DIT JAAR EENEMELTENPLAAG? Gemeentebelangen vergaderde in „Het Bonte Paard" Pactsmaaltijd bouwmaterialen Pasfoto's? Weekenddienst Ds. Steenbakker spreekt over Jehova's Getnigen Ontheffing verleend voor verkoop van ijs op particuliere grond Onderzoek weilanden noodzakelijk KERKDIENSTEN voor uw vakantie!!! fotografeert ze snel en goed GOOR Tel.05470-22G4 Stallonslaan 24 M05483-1847 WaagwegIS AGENDA HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 MAART 1977 - PAGINA 3 Agrarisch Nederland en met name Overijssel, Is opge schrikt door berichten, dat grote schade dreigt aan het grasbestand door een larvenplaag o.a. van de emelt. De emelt. dat is de larf van de langpootmug, komt voor in het noorden van het land, maar ook in Overijssel, zoals we proefondervindelijk konden consta teren, In de nazomer van 1976 streken honderden en hon derden langpootmuggen neer op ons grasgazon om daar hun eitjes te leggen. De gevolgen zijn niet uitge bleven. Uit een zode van 20 x 20 cm kropen, na de onderdompeling in een zoutbad, tien larven en twee volgroeide emelten. Dat kan dus een enorme vreterij ten gevolge hebben als hier niets aan wordt gedaan. Het „Overijssel Landbouwblad" heeft zijn licht opges token bij een aantal deskundigen. Daarbij bleek, dat op een voetbalveld in Geesteren een proef genomen is, die uitwees, dat er 15.000.000 larven in de graszode voorkwamen. In het algemeen kan worden gezegd, dat op plaatsen waar de larven voorkomen, dit wel enkele duixenden per vierkante meter graszode kunnen zijn. „Als dit zo doorgaat' heeft de heer P. Bethlehem, spe cialist gewasbescherming van het consulentschap in Zwolle gezegd, „zal er heel wat grasland kaal worden". droge zomer van 1976 en de daarop gevolgde zachte winter. De emelt is een nachtdier, dat 's nachts boven de grond komt. Vroeger werden ze bestreden door het strooien van een mengsel van Parijs groen en zemelen. We herinneren ons uit de dertiger jaren kaal gevreten weilanden, die groen van het Parijs groen zagen. Met de komst van nieuwe chemische bestrijdingsmiddelen zijn andere methoden naar voren geko- men(w.b.). De heer Bethlehem waarschuwt helemaal voor de periode tussen half april en half mei, waarin de larven tot volle onwikkeling zijn gekomen en de vraatzucht nau welijks grenzen kent. Dezer da gen stuurde de heer Bethlehem het volgende bericht: Belagers grasmat van de Er komen grote hoeveelheden larven voor in de graszode. Dode en kale plekken wijzen er op dat deze beesten ernstige schade toebrengen aan de gras mat. Duizend larven per m2 is geen zeldzaamheid. De voedselopname van de emel ten is het grootste na het berei ken van het laatste larvesta dium en voor de overgang naar de poptoestand. De overgang van larve naar pop kan onge veer plaatshebben tussen half april en half mei. - De larve (emelt) van de lang pootmug is een grijsgrauw?, pootloze larve zonder duidelijke kop. - De larve van de rouwvlieg is kleiner dan de emelt, is bruin grijs van kleur, pootloos met een duidelijke zwarte kop. Om de graszode zoveel mogelijk te sparen voor vreterij door deze larven is een bestrijding nood zakelijk in grasland. Emelten kunnen bestreden worden door te spuiten met 2 liter/ha Lpara- thion 25 pet. of te strooien met 15 kg/ha Luxan emeltenkorrels of 15 kg/ha Aameltex-korrels. Bestrijding van de larve van de rouwvlieg met 5 liter/ha para- thion 25 pet. Regen na de be spuiting bevordert het bestry- dingseffect. Vee uit weide Het vee moet minstens een week na een bespuiting met pa- Ned. Herv. Kerk: 8.30 uur ds. A. W. Berkhof; 10.15 uur ds. A. W. Berkhof en pater Peters. Apel doorn. Bed. Heilige Doop. Me dewerking van Jongerenkoor „Helicon". Extra coll. Jeugd werk. Oppasdienst: mevr. Bog aard, Gerry Loman en Eline van Iperen. GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur, ds. G. W. Ped- demors. Voorbereiding Heilig Avondmaal en Openbare Ge loofsbelijdenis. In beide dien sten is de eerste collecte voor de diaconie en de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: mevr. Rietman- Jansen, mevr. Veldhuis-Bos (res. mevr. Stam-Sotboom), In eke Stam, mevr. Meijerink- Jansen, (res. mevr. Stam- Harmsen); 9.30 uur kindeme- vendienst (kl. 3 en 4) mevr. Van Engbrink (res. mej. R. Bos- schers). R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur. zondag 9.30 uur. DIJKERH0EK 10.00 uur, ds. C. C. Addink. Ex tra collecte jeugdwerk. 0KKENBR0EK 10.00 uur: ds. M. de Heer. Bedie ning Heilige Doop. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag 8.00 en 11 00 uur rathion uit de weide blijven. Ing. D. van der V/al, van het Consu lentschap Plantenziekten- en Onkruidbestrijding in de land bouw, die ook geraadpleegd werd, waarschuwde voor paniek in de landbouw over de larven- plaag. De heer Van der V/al zei onder meer: ..Afgelopen herfst en winter hebben wy als landbouwvoor lichting via lezingen en ook via de landbouwbladen erop gewe zen, dat de veehouders er goed aan deden om na te gaan in hoeverre op hun percelen emel ten aanwzig waren. Op het ogenblik is de bestrijding al op grote schaal uitgevoerd. De schade door de emelten is al voor het grootste deel aange richt en de beste tyd van het jaar om bestrijding toe te pas sen is laat in de herfst en win ter en heel vroeg in het voor jaar. Te laat? Landbouwkundig gezien is het eigenlijk te laat. Ook de meeste bestrijdingsmiddelenindustrieén zjjn nu zo'n beetje door hun be strijdingsmiddelen heen. Er is al veel verspoten. De veehouders moeten, wanneer ze nog niet gekeken hebben, alsnog gaan onderzoeken of er emelten in het grasland voor komen en zo snel mogelijk wan neer dit noodzakelijk mocht zijn de emelten bestrijden. Het is heel eenvoudig om er achter te komen hoeveel emelten er in het grasland zitten. Er mogen niet meer dan 100 emelten per m2 voorkomen. Om achter het juiste aantal emelten te komen moeten de boeren graszoden in een pekelbad leggen en daarna omrekenen hoeveel emelten er per m2 grasland inzitten. Als er bijvoorbeeld bij een kwart m2 graszoden 50 emelten voorko men, dan bedraagt het aantal per m2 200 stuks. In dit geval moet men alsnog tot bestrijding overgaan. Bij de bestrijding van emelten moet 2 liter parathion gebruikt worden. In sommige delen van Nederland komt er nog een an dere larf voor nl. de larf van de rouwvlieg. Deze is veel moeilij ker te bestrijden en komt niet zo algemeen voor. Bij de bestrij ding van de larven van de rouwvliegen moet men 5 liter parathion gebruiken en bij voorkeur vlak vóór een regenbui spuiten, want dan komt de pa ration makkelijker bij de larf van de rouwvlieg. De rouwvlieg- schade is kleiner dan schade aangericht door emelten. Geen problemen Als er zich geen abnormale om standigheden voordoen, kan de bestrijding met parathion geen problemen opleveren. De bestry- dingmethoden dateren al vanaf 1965 en we hebben er nog nooit problemen mee gehad. V/e had den al lang problemen moeten hebben, want men is al lang met de bestrijding bezig. Dat hebben we vernomen van de be- strydingsmiddelelnindustrie, de loonwerker en van verontruste milieumensen, die denken dat alle vogels er aan dood gaan. Over de eventuele residuen in melk en vlees zullen geen pro blemen rijzen; daar zijn we 100 pet. safe over", aldus de heer Van der V/al. De oorzaak van de emeltenplaag als 't tenminste een plaag wordt, moet gezocht worden in de Haarstraat 48, Rijssen In het kader van de groot huisbe zoeken welke de hervormde ge meente tijdens het thans lopend winterseizoen organiseert, zal ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen. maandagavond 21 maart a.s. in ge bouw „Trtefpunt" spreken over Jehova's Getuigen, welke bijeen komst met name is bedoeld boor de bewoners uit Espelo, Heihuizen en omgeving, doch waar ook andere belangstellenden hartelijk welkom zijn. Deze bijeenkomst zal om 20.00 uur aanvangen. De kiesvereniging Gemeentebelang Holten heeft op donderdag 10 maart een vergadering in Café het Bonte Paard te Dijkerhoek belegd. In de openingstoespraak wees de voorzitter de Heer E.D. Vincent op de bestaansgrond van Gemeen tebelang in Holten. Gemeentebelang wenst bij alle probleemstellingen steeds opnieuw het zui vere Holtense belang primair te stellen en als enige van alle vertegenwoordigers in de gemeen teraad willen de raadsleden van Gemeentebe- lang niet gebonden zijn aan de landelijke poli- J1 hfTil<11 THlP tieke partijen. Plaatselijke gebeurtenissen die- uiuciuui lull nen objectief te worden benaderd zonder dirigis tisch optreden van bovenaf. Dit is het heren I-team van de Holtense volleybalvereni- Mintonette. Door bemidde ling van de heer Brussée (be heerder van 't NMB-kantoor te Holtenlinks op de foto) werden ze door de Neder- landsche Middenstandsbank in nieuwe trainingspakken gestoken, die vrijdagavond voor de eerste maal werden gedragen in sporthal 't Mos- sink. De heren worden ge- Husslage en trainer De Loo- ze. In welke mate de nieuwe trainingspakken hebben bij gedragen tot de 3-1 overwin ning op Flash 5, is niet be kend. Naar aanleiding van een binnenge komen brief van de Holtense Han- delsvereniging inzake een studie m.b.t. mogelijk eenrichtingsver keer in bepaalde gedeelten van het dorp in te voeren, deelde de voor zitter mede dat indien dit serieus wordt overwogen, Gemeentebe lang de eerste zal zijn om hierover Zoals ieder jaar is het ook dit jaar mogelijk de paasmorgen een goed begin te geven met zingen en bloemen brengen voor onze bejaarden. Daarna gezamenlijk naar de eerste dienst in de N.H. kerk. Van de kerk gaan we naar de „Noordenbarg" om met elkaar de traditionele paasmaaltijd te vieren. Iedereen die hieraan mee wil doen kan zich op geven voor 2 april bij één der volgende adressen: Bert Aaftink, Dijkerhoek 26, tel. 14 24, Jannie Me ijer, Burg. v.d. Borchstraat 30, tel. 31 63 en René Schaap, Bessinkpasstraat 8, tel. 18 68 of op de ca- thechesatie bij Ds. Addink of Ds. Berkhof. We komen samen op eerste Paasdagmorgen om 7.30 uur bij gebouw „Irene", waar we eerst een bosje bloemen kopen. We rekenen op een grote op komst. De voorbereidingscommissie QA \Zoift£AfO£' «ee* roe*aa* of> aa f/ocr^e nee* cz QAfftosrs* re a er Ace* met de Middenstandsvereniging een gesprek te hebben. De fractievoorzitter de heer J. V/arrink deelde de aanwezigen mede hoe zijn ervaringen waren van de laatste drie jaren als raads lid. Hij vindt dat niet voldoende naar elkanders argumenten wordt gehandeld. De driemansfractie van gemeentebelang, mede één van de grootste Holtense kiesverenigin gen. vindt het niet hebben van een wethouder met betrekking tot het verkrijgen van achtergrondinfor matie toch wel een gemis. Thans krijgen wij - aldus de fractievoorzitter- nogal eens de in druk dat indien een bepaald raads stuk ter discussie is, er weliswaar naar ons wordt geluisterd, doch dat het college gesteund door be vriende raadsleden voor haar on gewijzigde standpunt altijd wel een meerderheid weet te vinden. Beuseberg Met betrekking tot het bestem mingsplan Beuseberg deelde de heer V/arrink mede goede hoop te hebben dat de Raad van State bin nen niet te lange tijd deze voor ons Holtenaren zo belangrijke zaak, spoedig zal behandelen. Het plan Zuiderlook dient men zijns inziens op redelijke termijn als niet haalbaar te beschouwen. De fractie Gemeentebelang heeft sterke bedenkingen hiertegen. Komplan Zeer uitvoerig is over het kom plan gesproken. Vanuit Gemeen tebelang is medio september 1976 een gesprek met o.a. vertegen woordigers der Holtens Handels vereniging geweest. Hierbij is over mogelijkheden gesproken om ge zamenlijk met een architektenburo nieuwe ideeèn te ontwikkelen. Na enkele gesprekken bleek de be langstelling dusdanig gering, dat het dagelijks bestuur van Gemeen tebelang geen reden zag hierin ver dere initiatieven te ontwikkelen. De doelstelling van deze gesprek ken was om de middenstanders di- rekt bij het komplangebeuren te betrekken. Ongeveer 4 weken later kwam het bericht dat de Dura Groep Hotel Holterman en Amici- tia had aangekocht. De door Ge meentebelang voorziene, versnelde ontwikkeling in de kom van Holten is thans in vergaande staat. De thans ontwikkelde plannen zowel rondom de Mengunie alswel nabij Hotel Holterman, zullen indien deze doorgaan, Holten in een be perkt aantal jaren een geheel ander aanzien geven. Het bestemmingsplan Dijker hoek zal, zo deelde fracievoorzit- ter Warrink mede, spoedig open baar werden. Aan de rondvraag werd door velen actief deelgenomen, waarbij er zich enkele malen een levendige discus sie ontwikkelde. Door de raadsle den J. V/arrink, V/. ten Berge en E.M. van Schooten zijn van de ge stelde vragen diverse aantekenin gen gemaakt. Omstreeks 23.30 sloot de voorzit ter de vergadering, bedankte voor de ruime opkomst en de deelname aan de discussies Officiële publikatie Voorbereidings- besluit De burgemeester van Holten maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, 2e lid van de V/et op de Ruimtelijke Ordening, bekend dat de raad van die gemeente in zijn verga dering van 14 maart 1977 heeft besloten: I. te verklaren, dat voor het ge bied hetwelk met rode omlijning op de bij dit besluit behorende tekening is aangegeven een her ziening van het bestemmings plan Twenhaarsveld wordt voor bereid; II. te bepalen, dat het besluit in werking treedt met ingang van heden.. Het raadsbesluit met bijbeho rende tekening ligt van de dag der in werking treding af ter gemeente-secretarie, afdeling Al gemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 18 maart 1977. De burgemeester van Holten, V/. H. Enklaar. Donderdag 24 maart a.s. houdt de afd. Holten van de WD weer het bekende Liberaal Café, dat dit keer geheel in het teken zal staan van de landbouw en land schapsparken. De bijeenkomst, welke om 8 uur zal aanvangen, vindt plaats in café De Biester aan de Stations straat. Het hiervoor genoemde onderwerp zal worden ingeleid door ir. J. Baas uit Markelo, lid van de Eerste Kamer voor de WD. Zoals gebruikelijk zijn be langstellenden ook hier hartelijk welkom. Burgemeester en wethouders van Holten vestigen de aan dacht van belanghebbenden, die een ontheffing van het verbod tot het innemen van een stand plaats voor de verkoop van ys en kleine eetwaren wensen te verkrijgen voor particuliere grond, er op dat zij daartoe vóór 1 april 1977 een verzoek bij hun college moeten indienen. Bij de beoordeling van deze ver zoeken zal onder meer nauwletr tend worden nagegaan of door het innemen van de standplaats verkeersbelangen zouden kunnen worden geschaad. Holten. 16 maart 1977 De secretaris G. J. Langenbarg De burgemeester. W. H. Enklaar Vrijdag 18 en zaterdag 19 maart feestelijke Toyota-show Automo bielbedrijf Jan Zwiers Baltus te Bathmen (zie adv.). Zaterdag 19 maart 20.00 uur: Film „Maak 'm sol daat" in „De Schure" (zie adv. en ber.). 20.00 uur: Muziek- en show avond „H.M.V." in sporthal 't Mossink (zie adv. en ber.). Zondag 20 maart 14.00 uur: Start puzzel- en oriên- teririgsrit M.A.C. „De Holter- berg" bij café „De Biester". 14.00 uur: Discobal in café „De V/ippert" (zie adv.). 14.30 uur: Film „Maak 'm sol daat" in „De Schure". Maandag 21 t.e.m. vrijdag 25 maart Van 19.00-20.00 uur inname va kantiezegels Bouw (Paas- en Pinksterdagen) bij P. F. van Doorn, Rietmolenstraat 4. Dinsdag 22 maart 20.00 uur:Ledenvergadering van de Supp. club S.V. „Holten" in Ontmoetingscentrum „Meer manskamp". 20.00 uur: Ledenvergadering van de Fokvereniging „De Fries- Hollandse" en de Fokvereniging „Holten en Omstr." in café „Kalfsterman". Donderdag 24 maart 15.00 uur-17.00 uur: Open-Huis" in bejaardencentrum „Diessen- plas" (zie adv.). 19.30 uur: Ringavond Hervormde Vrouwengroepen Dijkerhoek en Holten in „Irene". 20.00 uur: „Liberaal-Café" in café „De Biester". Spreker ir. J. Baas (zie ber.). 20.00 uur: Jaarvergadering afd. Holten Chr. Boeren en Tuin- dersbond in Boeren- Vrijdag 25 maart t 20.00 uur: Forumavond gezamen lijke politieke parijen voor de Tweede kamer in „De Schure" (zie ber.). Dinsdag 29 maart 20.00 uur:^Ledenvergadering afd. Holten WD in café „De Bies ter". Dinsdag 5 april 20.00 uur: Bijeenkomst afd. Dij kerhoek Ned. Bond van Platte landsvrouwen in Café-rest. „Het Bonte Paard". De heer Hendrik Stukker zal schilderen. ARTS W. R. van Couwelaar, Holte- renkstraat 18, telef. 2750. Voor boodschappen bellen: 11.00 uur en 16.00 uur. WIJKVERPLEGING Zuster J. E. Duncan, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat, telef. 1436. Spreekuur wijkver pleegkundigen en uitlenen van magazijnartikelen werkdagen van 13.30-14.30 uur, Groene Kruisgebouw. ZIEKENVERVOER A. Muller, telef. 1745, b.g.g. J. Aanstoot, telef. 2980 en 1338. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond van 18.30-20.00 uur, Dorpsstraat 16. TANDARTS R. Brouwer, Boomkamp 10a, Rijssen, telef. 05480-3194. Spreekuur spoedgevallen: 5 00-5.30 uur nam. DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 5, telef. 1515. WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Te m. zondag 20 maart C. Meindertsma, Bergmanstraat 12, telef. 2190. Maandag21 t.e.m. zondag 27 maart B. Groot Ob- bink. Kozakkenstraat 2, telef. 1526. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9-11 uur aan het slachthuis, telef. 05483- 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 19 t.e.m. vrijdag 25 maart: Electra: H. J. V/ansink, Lageweg 9, telef. 2789; Gas: J. Bosschers, Beuseberg 54, telef 1945. POLITIE Telefoon: 1352 - 2665 - 2655. Na 6 uur 's avonds bellen: 05200-71234. BRANDWEERelefoon: 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3