De verschijnselen en gevolgen van hoge bloeddruk Spoorwegmuseum in bezit historisch restauratierijtuig WAARDERING VOOR OPZET VAN TEST DE NEDERLANDSE HARTWEEK Pak ook eens uit voor Mensen in Nood HOLTENS NIEUWSBLAD - 18 MAART 1977 - PAGINA 13 Als voorbereiding op de Nederlandse Hartweek. die zich /an 28 maart tot en met 3 april gehouden wordt, publiceert ie Nederlandse Hartstichting een aantal thema's. Het jaarthema heeft in dit voorjaar betrekking op de strijd tegen de acute hartdood. Van de 20.000 Nederlanders die per jaar sterven aan de gevolgen van een hartaanval, overlijden er plm, 12.000 in het eerste kwartier na het optreden van de aanval. Daarom heeft het zin om maatregelen te treffen - onder meer resuscitatie: hartmassage - mond-op-mond- beademing - waardoor wellicht duizenden levens gered kunnen worden. Er zijn meer terreinen waarop preventie van hart- en vaatziekten succes kan opleveren. Dat is bijvoorbeeld de bestrijding van de hoge bloeddruk. Hoee bloeddruk of hypertensie is voor arts en patiënt een getal op de' bloeddrukmeter. Wanneer het hart zich samentrekt, pompt het bloed naar de slagaders. De druk, die nodig is om de slagader in de bo venarm met de manchet van de bloeddrukmeter dicht te drukken, is de bovenste waarde of systoli- sche druk. Als het hart zich ont spant, vloeit het bloed uit de slaga ders weg naar de haarvaten en daalt de druk. De onderste waarde, de diastolische druk, wordt dan bepaald door de weerstand in de kleine slagadervertakkingen. Onze bloeddruk is een eindprodukt van allerlei factoren als houding, emo tie, inspanning, vochtopneming en hormonen. Ook de pompfunctie van het hart en de elasticiteit van onze vaten hebben invloed op de gemeten waarde. Om die reden kan men dan ook niet spreken van de bloeddruk, want deze varieert voortdurend binnen bepaalde grenzen. Zo is de bloeddruk in de slaap bijzonder laag en stijgt flink na inspanning en emotie. Als de bovengrens van een normale Nederlandse bloeddruk op mid delbare leeftijd geldt de druk van 140/90 mm. kwikdruk. Men spreekt van verhoogde bloeddruk als de onderste, diastolische waarde bo ven 90 mm. kwik ligt, waarbij dan ook gelijktijdig de systolische druk stijgt. Er is echter geen scherpe grens tussen normale en verhoogde bloeddruk, maar een geleidelijke overgang. Op grond van bevolkingsonder zoek en levensverzekeringsge- neeskunde weten wij dat de laagste bloeddruk de gunstigste leeftijds verwachting heeft en dat het risico van hart- en vaatziekten evenredig met de bloeddruk stijgt. Verspreiding van hoge bloeddruk Er zijn grote verschillen in het voorkomen van hoge bloeddruk in de wereld. Bij geïsoleerd levende stammen in het Amazone-gebied en Nieuw-Guinea. maar ook op ei landjes in de Stille Oceaan bleek het zoutgebruik bijzonder laag en werd in de urine minder dan een halve gram zout per dag gevonden. By a 1 deze bevolkingsgroepen bleek geen hoge bloeddruk aanwe zig en steeg ook de normale bloedd ruk niet met de leeftijd. Deze lage bloeddruk kon niet worden ver klaard door afwezigheid van de psychische belasting, zoals in onze verstedelijkte samenleving. Bij na burige stammen, die met het Wes ten en daarmee met zoutgebruik in aanraking waren gekomen, werd wel degelijk verhoogde bloeddruk aangetroffen. Omgekeerd wordt in bepaalde gebieden met excessief zoutge bruik, zoals in Korea en Noord- Japan. veel en ernstigee hyperten sie aangetroffen. Men gebruikt er dagelijks meer dan 25 gram tegen 10 tot 15 gram in Westerse landen. Het lijkt dus mogelijk dat zoutge bruik in deze omgevang - een be trekkelijk nieuwe gewoonte - bij sommige mensen de handhaving van een normale bloeddruk be moeilijkt. Aangenomen wordt dat het lichaam dit teveel aan zout alleen kan uitscheiden ten koste van een hogere bloeddruk. Bevolkingsonderzoek op grote schaal, in de Verenigde Staten Eruopa en ook Nederland, heeft de laatste jaren aangetoond dat bij de •volwassen bevolking in 15 tot 20f; verhoogde bloeddruk wordt aan getroffen, iets waarvan de meeste onderzochte mensen zich niet be wust waren. Gevolgen hoge bloeddruk Hoge bloeddruk is een symptoom van een ontspoord regelmecha nisme, de handhaving van een normale bloeddruk. Het is alsof een thermostaat hoger is afgesteld door een onbekende. By grondig onderzoek van de hoge bloeddruk-patiënt worden als regel geen andere afwijkingen gevonden die een verklaring kunnen geven. Slechts bij een klem percentage wordt een nierziekte, een afwijking in bijnierschors of-merg of een ver nauwing van de lichaamsslagader of niervaten gevonden. Bij hoge bloeddruk zonder aan toonbare, veroorzakende ziekte wordt dan ook het verlegenheidse tiket essentiële hypertensie opge plakt. Hoge bloeddruk wordt vaak bij toeval gevonden bij een keuring of een algemeen onderzoek. In tegen stelling tot wat men denkt, zijn er zelden klachten en zijn hoofdpijn, moeheid of duizeligheid beslist niet typerend. Niettemin heeft een ver hoogde bloeddruk wel degelijk late gevolgen wanneer hart en vaatstel sel lange jaren aan een verhoogde druk zijn blootgesteld. Een - inmiddels door behandeling vrijwel verdwenen - complicatie, de hersenbloeding of apoplexie, leidde vroeger vaak tot verlam ming, invaliditeit en dood. Zeer ernstige hoge bloeddruk leidde tot nierbeschadiging en niervergifti ging en ook dat gevolg is door goede behandeling te voorkomen. Bij de oudere patiënt vormde hoge bloeddruk een belasting voor de pompfunctie van het hart en nam de kans op longstuwing met korta demigheid bij inspanning én liggen sterk toe. Een tijdige behandeling van hoge bloeddruk kan ook dit late gevolg goeddeels voorkomen. Hoge bloeddruk is tenslotte een belangrijke risicofactor bij het ont staan van het hartinfarct, naast de hoogte van het plasma cholesterol, het aantal gerookte sigaretten en de aanwezigheid van suikerziekte. Tot op heden is nog niet overtui gend gebleken dat effectieve be handeling van verhoogde bloedd ruk tot een aanzienlijk minder op treden van het hartinfarct leidt. Mogelijk was bij de aanvang van de antihypertensieve behandeling al een zodanige vernauwing van de kransvaten van het hart aanwezig, dat bloeddrukverlaging op de voortgang van het proces geen in vloed van betekenis kon hebben. Toch is, door het ter beschikking komen 'an veilige en effectieve geneesmiddelen voor hoge bloeddruk, het aantal ernstige en levensbedreigende complicaties met tweederde verminderd. Om die reden is het van groot belang dat hoge bloeddruk tijdig wordt ontdekt en behandeld. Opsporing en behan deling hoge bloeddruk In Nederland is - onder meer met steun van de Hartstichting - bij bevolkingsonderzoek gebleken dat niet alleen veel mensen ongeweter een hoge bloeddruk bezitten, maai ook dat deze bevinding vaak niet tot behandeling leidt Hoge bloeddruk geeft immers geen klachten. Echter,wie zich er voor laat behandelen investeert daarmee in een gezonde toekomst zonder complicaties. Voor die be handeling is wel onderzoek, contro le, gebruik van medicamenten en dieet nodig en dat gedurende vele jaren. Om die redenen wordt eer behandeling vaak niet begonnen oi volgehouden en blijkt in herhaalc onderzoek dat één op de vijf hyper tensiepatiënten niet werkelijk wordt behandeld. Daaraan heeft wellicht ook het gebruik van sommige medicamen ten bijgedragen, die soms als bij werkingen slaperigheid, depressie stoornissen in sexuele beleving er sterke bloeddrukdaling bij rech ;opstaan veroorzaakten. Momen ^el is het vrijwel altijd mogelijl /oor iedere patient een combinatit van geneesmiddelen te vinden, dii veilig en effectief is en ook zonder belangrijke bijwerkingen wordt verdragen. Gezien het symptoom- loze karakter van verhoogde bloeddruk met de ernstige schade op lange termijn is het zinvol hoge bloeddruk daar op te sporen waar deze gevonden kan worden. Dat geldt voor keuringen op sportge bied, bij militaire dienst en beroep 5n ook bij verzekeringen. Elke arts die een patient om andere redenen dan de hoge bloeddruk onderzoekt, de oogarts, vrouwenarts, zenu warts en misschien zelfs tandarts, zou eenmaal de bloeddruk moeten meten om te zien of deze wel nor maal is. De Amerikaanse Hart- stichting propageert het bloedd- rukmeten als een uitdaging aan een doodbrengende ziekte, die als een stille moordenaar door onze samenleving waart. Bij alle discussie over de bloedd ruk en de grens tussen normaal en abnormaal is het van belang geen conclusie te trekken uit één enkele meting. Niets is variabeler dan een mens en voor de diagnose hyper tensie zijn een aantal nauwkeurige metingen in de tijd noodzakelük. Daarna moet enig eenvoudig on derzoek worden verricht om na te gaan of een mogelijke, soms zeld zame oorzaak te vinden of uit te sluiten is. Zo kan in een zeer be perkt aantal patiënten de anticon ceptiepil hoge bloeddruk vererge ren of doen ontstaan en hetzelfde geldt voor excessief gebruik van drop. Ook een vernauwing van een nierslagader kan hoge bloeddruk by jonge mensen veroorzaken, waarvoor effectieve chirurgische behandeling mogelijk is. In de overgrote meerderheid zal de pa- tënt echter jaar in jaar uit behan deld en gecontroleerd moeten wor den vanwege de hoge bloeddruk. Wanneer deze normaal is gewor den, kunnen de medicamenten niet gestaakt worden, zoals vaak ten onrechte wordt gemeend. Het is daarom uitermate belangrijk dat medewerking en medeverant woordelijkheid van de patiënt in de therapie wordt verkregen. Dat kan door met de patiënt de bloeddruk meting te bespreken, hem of haar zelf thuis te laten meten en aan dacht te besteden aan eventuele bijwerkingen van geneesmiddelen. Voorlichting van de patient, indi vidueel door zijn behandelend arts en als groep door instellingen als de Hartstichting, is dan ook nuttig en nodig. Ook de huisartsen hebben behoefte aan praktische voorlich ting en begeleiding op het hyper- tensieterrein. waar zich de laatste jaren grote veranderingen in in zicht en behandeling hebben voor gedaan. In Nederland is hiertoe het initiatief genomen door het huis artsengenootschap. dat aan zijn le den een aantal praktische aanbe velingen doet toekomen. Ook de farmaceutische industrie heeft vaak door bijscholingscursussen een zinnige en veelal objectieve bijdrage geleverd. De Nederlandse Hartsitchting zal dit jaar voor de huisarts een hypertensiegids laten verschijnen, geschreven door prof. dr. M. Koster en dr. A. J Dunning te Amsterdam, waar praktische in formatie over problemen van bloeddruk er. behandeling in te vinden zijn. In 1978 zal bijzondere nadruk worden gelegd op de opsporing en behandeling van hypertensie. Er wordt getracht meer aandacht en activiteit te ontwikkelen voor een aandoening, die in stilte schade doet door de bedreiging voor hart- en vaatstelsel. Ondanks de betrekkelijke een voud van opsporing, onderzoek en behandeling van de hoge bloedd ruk kunnen arts en patiënt beiden nog aanzienlijk bijdragen tot ver betering daarvan. Mensen in Nood, 's-Hertogenbosch. Sinds 2 maart 1977 staat langs het 2e perron van het Nederlands Spoorwegmuseum te Utrecht, dat dit jaar vijftig jaar bestaat, een in oude luister hersteld restauratierijtuig te pronken. Het betreft een in Hon garije aangekocht exemplaar van de toen zo geheten Het einde Compagnie Internationale des Wagons-Lits et des Grands Express Européens uit 1911. De aankoop is mogelijk gemaakt door schenkingen uit diverse Fond sen, van het bedrijfsleven en een grote bijdrage van de Vereniging Vrienden van het Nederlands Spoor wegmuseum. wel ongeloofwaardig doen voor komen. En anno 1977 is de keus helaas niet moeilijk meer Per extra trein is het mu seumstuk van Arnhem, waar het de grens was gepasseerd, bege leid door een gezelschap van diegenen die op enigerlei wijze bij het venverven van deze aan winst betrokken zijn geweest, feestelijk het Utrechtse Malie baanstation binnengereden. De trein bestond geheel uit ma terieel van de Wagons-Lits, die vorig jaar december haar eeuw feest vierde en sinds 1967 de woorden ..des Grands Express Européens" in haar naam had vervangen door „du Tourisme". Met teakhout De WR 2287, zoals het vierassige rijtuig - uit een serie van acht - officieel heet, werd zesenzestig jaar geleden gebouwd door de Waggonfabrik Györ (Raab) in Hongarije. Dat deze rijdende restaurants de bijnaam „latjes-rijtuig" droegen zal niemand verwonderen. De buitenwand is namelijk geheel bekleed met gepolitoerde teak houten schrootjes, nu net als in de tijd toen zij en soortgelijke wagens in de beroemde interna tionale treinen ons land van Amsterdam, Den Haag en Vlis- singen uit (in de Riviëra Ex press, de Edelweiss en de mail- treinen naar Noord- en Zuid Duitsland), maar vooral Europa tot in Klein-Azié toe doorkruis ten. Over beroemd gesproken, het restauratierijtuig dat nu in het Spoorwegmuseum staat is nog net iets ouder dan zijn meest bekende broer, de WR 2419, het zgn Wapenstilstandsrijtuig waarin in 1918 het einde van de eerste wereldoorlog werd be krachtigd. Nadat deze „doorn in het oog" van Hitler-Duitsland in 1940 in triomf naar Berlijn was gevoerd, werd het vijf jaar later, met het naderende eind van WO II in zicht, „voor alle zekerheid" vernietigd. Ook de WR 2439, die daarna in Compiëgne als aan denken is neergezet, is van jon gere datum, evenals de WR 2347 die in het Verkehrsmuseum in Budapest staat. De rij van deze nu nog bestaande latjes-rijtuigen wordt gesloten door Luzern. waar het Verkehrsmuseum een zelfde soort rijtuig uit het verle den van de S.S.G.. de „Zwit serse Wagons-Lits", bezit. Ander historisch Wagons-Litsmaterieel bevindt zich in het Franse spoorwegmuseum in Mulhouse. Origineel Zowel uit- als inwendig is het „Utrechtse" rijtuig, zoveel als maar mogelijk was, in de origi nele staat teruggebracht in de werkplaats van de Hongaarse spoorwegen in Dunakeszi. Werk lieden van de generatie die de rijtuigen vroeger van dichtbij heeft meegemaakt en eraan heeft gewerkt, hebben de oude veelal kostbare en unieke mate rialen als het ware weer tot le ven gewekt. Tot en met de oor spronkelijke in intarsia-techniek uitgevoerde edelhouten wandbe- kleding en de dikke tochtdekens voor de ramen van de restaurant-afdeling. Bijzonder sfeervol en in onze tijd ongekend zijn de zesendertig zitplaatsen, losse met leer be klede stoelen, die opgesteld staan aan één zijde van het middengangpad met vier om een tafel en aan de andere kant met twée. «v. Ook de verlichtings- en verwar mingsornamenten zijn in de oude vormgeving uitgevoerd; de techniek is echter hedendaags. Datzelfde geldt voor de keuken en ketelruimte, waarvan de in richting symbolisch genoemd kan worden. Immers wanneer het tot een (bescheiden) exploi tatie van het rijtuig komt, wat de bedoeling van de museumdi rectie is, dan zou de door velen gewaardeerde karakteristieke geur van het kolenfornuis een efficiénte bedrijfsvoering toch De acht - goed twintig meter lange - rijtuigen van de serie (2282-2289, voor geïnteresseerden) waartoe het onderhavige be hoort, hebben tot eind 1948 dienst gedaan op lijnen in de Balkan-landen, mogelijk heeft de WR 2287 daarna nog enige tijd gereden onder de vlag van de „Utasellato" dochteronderne ming van dé Hongaarse spoor wegen. die in dat jaar de dien sten van de Wagons-Lits in Hongarije heeft overgenomen. Het rijtuig beëindigde zijn loopbaan echter op een stil plekje temidden van welig tie rend struikgewas op het empla cement van Mezökeresztes in Hongarije, waar de directrice van het Spoorwegmuseum het a's dienstwagen aantrof. De tijd die sinds dat moment verstreken is, zal de geschiede nis van het museum als een van bijzonder koopmanschap en diplomatie ingaan. De moeite wordt door het resultaat daar van echter ruimschoots beloond. Een paar pita ten uit Dneven van onderwijskrachten aan Veilig Verkeer Nederland: „Gaarne spreel ik mijn waardering uit voor de verkeersproef, die begrijpelijke tekst, functionele foto's en duidelijke praktische situa ties bevatte" - „Wij zijn zeer verheugd over de opzet, de verzorging in woord en beeld en de verkeersopvoe- dende waarde van de proef'. Op 22 maart a.s. is het weer zover. Dan wordt de door VVN samengestelde schriftelijke verkeersproef 1977 gehouden. Het aantal schoolkinderen dat aan de proef deelneemt, schom melt elk jaar om de kwart miljoen. De geschiedenis van de proef, die vroeger verkeersexamen heette, begint in de jaren dertig. Nadat in 1932 Veilig Verkeer Nederland was opgericht, stelde deze vereniging een verkeer sexamen in. Dat besluit stimu leerde de scholen iets aan ver- keersonderwijs te gaan doen Om dat (vrijwillige) onderricht wat meer inhoud te geven, kwam VVN een paar jaar later met een handboek voor onder wijzend personeel Met de bedoeliAg ook de uni formiteit van de overal verschil lende verkeersexamens te be vorderen, werd later de Com missie Eenheid in de Verkeer sexamens ingesteld, waarin naast WN het onderwijs en de politie zitting hadden. In 1946 legden 6.000 schoolkinderen het eerste door deze commissie sa mengestelde landelijke examen af. Langzamerhand kregen de ver- keerslessen hier en daar het ka rakter van een „klaarstomen" voor het examen. Scholen wil den zoveel mogelyk leerlingen laten slagen om in aanmerking te komen voor de een of andere wisselbeker. Om af te komen van dit competitieverband, dat het geven van verantwoord ver- keersonderwijs belemmerde, werd het ^camen in 1968 veran derd in pfoef. Zodra de afdeling Opvoeding en Vorming van VVN de opzet voor de jaarlijkse verkeersproef ge reed heeft, wordt deze voor commentaar naar een aantal mensen gestuurd, die uit hoofde van hun beroep grote belang stelling hebben voor deze mate rie: een rijks- en twee gemeente lijke inspecteurs van het lager onderwijs, een medewerker van een stedelijk pedagogisch cen trum, een schoolhoofd en een politiefunctionaris. Dat WN op het punt van de verkeersproef geen decreterende taak heeft, maar een adviseren de, blijkt duidelijk uit een me dedeling aan degene die het schriftelijk werk van de kinderen nazien. praktische tips voor fotografen in de vorm van eenfoto-drieluik Soms krijgt een mens wel eens een artistieke bevlieging. Dan vindt-ie al die foto s van gewone onderwerpen niet meer bijzonder genoeg en gaat-ie op zoek naar Iets Heel Moois. Zo'n bui had ik plotseling deze zomer toen we buiten zaten. Mijn oog viel op een palm. die op ons terras staat. Daar zit een mooie foto in, dacht ik. Die sierlijke bladeren tegen een lichte luchtik zag het voor me. En ik maakte deze foto. Eerlijk gezegd viel hij me tegen Het li|kt net of er iets aan mankeert Een beetje grijs en weinig sprekend Ik ging er toch nog eens mee naar de fotovakman en vroeg, of er niet meer uit deze toto gehaald zou kunnen worden. Ik had wel het negatief mee genomen Dat kon best, zei mijn foto-adviseur. In de donkere kamer kan een afdruk worden gemaakt, die meer kontrasten geett. Dat noemen ze: een harde afdruk en die krijgen ze door gebruik van speciaal papier, dat weinig tussentinten weergeeft en met een bepaalde ontwikkelmethode. Nou ja, al die technische toestan den zeggen mij ook niets, maar het resultaat is toch wel duidelijk in de goede richting. Mijn fotohandelaar zei me nog wel. dat zoiets met kan worden gedaan met kleurenfoto's Toen ik thuiskwam, zat daar toevallig een goede vriend, die zelf een donkere kamer heeft. Hij zei: Als ik die palmtak nou eens helemaal in zwarten wit zou afdrukken! Zou dat niet nog mooier zijn? En dat heeft-ie voor me gedaan, 't Is een heel werk, wantje moet er echt een beetje mee experimenteren, maar het resultaat is precies, zoals ik het in gedachten had gezien, een volkomen zwarte palmtak tegen een witte lucht. Een mooie vlakvulling. Een beetje artistiek. En 'n leuk effekt.

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13