Planschade in midden- en kleinbedrijf 356: Spólleman ,Kupers Jenske' 6j jaar AGENDA WEEKENDDIENSTEN Bouwbond huldigde jubilarissen KERK DIENSTEN Mevrouw vertel ons moor even waar we die rustikale keuken van Jalink moeten plaatsen. Beusebergavond Voordelige zonwering A feoopt u bij Pluimers! JU breed 300 jm ^yZJnwindvast49Sr HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 MAART 1977 - PAGINA 3 Veel bedrijven zijn gevoelig voor datgene wat in hun directe omgeving gebeurt. Dit geldt onder meer voor bedrijven die op het publiek gericht zijn en goederen en diensten leveren aan consumenten in hun omgeving. Zodra de omgeving ver andert, verandert hun klantenkring in samenstelling en/of omvang. Een sprekend voorbeeld is een levensmiddelen winkel in een stadsvernieuwingsgebied, waarvan het aantal j klanten afneemt en de klantenkring van samenstelling ver- andert Een ander voorbeeld is de supermarkt, in de buurt i waarvan een verbruikersmarkt gevestigd wordt in een leeg- j staand fabriekspand. Mede van invloed op de omgeving van een bedrijf zijn (voor genomen) maatregelen van de gemeente. Een nieuw plan voor een bepaald gebied kan met zijn voorschriften de I gebruiksmogelijkheden van bedrijfsruimte beperken of zelfs helemaal onmogelijk maken. Het Rapport bedrijfsschade en ruimtelijke ordening van de I Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf behandelt de i bescherming van bedrijfsbelangen die in het geding zijn bij gemeentelijke ruimtelijke ordeningsmaatregelen en spitst zich toe op het voorkomen, beperken en vergoeden van bedrijfsschade. Natuurlijk kunnen gemeentelijke maatregelen ook gunstige effecten hebben op bedrijven, maar het genoem de rapport beperkt zich tot de negatieve effecten. In dit artikel wordt aan het rapport aandacht besteed. I Te behandelen in de openbare raadsvergadering van 9 maart. Rijk, provincie en gemeente De ruimtelijke plannen van het Rijk worden onder meer vast gelegd in regeringsnota's. Zo verschenen reeds de Eerste en Tweede Nota inzake de Ruimte- i lijke Ordening, terwijl van de I derde nota reeds twee delen zijn uitgebracht. Ook worden de I plannen van de regering bekend gemaakt door middel van zoge naamde structuurschema's en structuurschetsen. Voor de bevolking zijn deze plannen van indirect belang. Zij kunnen inzicht geven in de toe- komstige ontwikkeling van het gebied of de plaats waarin men woont en/of zijn bestaan vindt. Overigens moet daar onmiddel- lijk aan worden toegevoegd, dat het dikwijls jaren duurt voordat 'beleidsvoornemens van de rege ring gerealiseerd worden. In zichten en omstandigheden kun nen zich in de loop van de tijd wijzigen, zodat van de voorne mens niets of heel weinig te recht komt. Het zou onvoorzich tig zijn bedrijfsbeslissingen al leen te baseren op plannen van de regering. Niet alleen het Rijk maar ook de provincie heeft in de ruimtelijke ordening een belangrijke taak. Zij kan die taak uitvoeren door middel van een streekplan, dat moet worden vastgesteld door Provinciale Staten. In het streek plan kan onder meer bepaald worden waar in het plangebied gewoond of gewerkt mag wor- den, waar nieuwe recreatiegebie den ontwikkeld kunnen worden jen welke gebieden worden gere- iserveerd voor landbouw of vee- I teelt. jVoor onderenemers en onderne- jmingen zijn gemeentelijke pla nologische maatregelen 't meest van belang, omdat daarin zowel plannen van de regering en pro vincie als 'van de gemeente zijn te vinden. Naarmate maatrege len meer gedetailleerd zijn, wor- NED. HERV. KERK 9.30 uur ds. v. d. Pol van Wierden. 10.30 uur ds. A. W. Berkhof (Bed. Heilig Avondmaal) Extra coll.: Voorjaars zen dingscollecte. Oppasdienst: mevr. Dorresteijn, Betsie Westerik en Alie Koopman. Woensdag 9 maart. Inter kerkelijke dienst- Biddag voor gewas en arbeid. 10.00 en 19.15 uur ds. G. W. H. Peddemors. GEREF. KERK 9.30 en 15.00 uur ds. G. W. H. Peddemors. In beide dien sten is de eerste coll. voor de kerk en de tweede voor ren te en aflossing. Kinderoppas: Ineke Verveda. Janneke Stam (res. Rita Beldman). Mevr. Haan-Kampherbeek, mevr. Schuppert-Haasjes (re- serve Ria Stam). Woensdag 9 maart (Biddag) zie Ned. Herv. Kerk. R.K. KERK Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 uur. DIJKERHOEK Zondag 6 maart en woensdag 9 maart (Biddag): Geen dienst. OKKENBROEK 10.00 uur ds. M. de Heer. Uitgangscoll.: Diaconie. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur, zondag zondag 8.00 en 10.00 uur. stemmingsplannen genoemde maatregelen kan onder bepaalde voorwaarden en omstandigheden geheel of gedeeltelijk worden vergoed op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, artikel 49. Schade kan onder meer worden vergoed indien de voorgenomen maatregel wordt genoemd in het bestemmingsplan. Wordt een maatregel vermeld in een streek- of structuurplan of in een bouw- of reconstructieplan, dan kan schade als gevolg van een derge lijke maatregel niet worden ver goed. Ook niet alle schaden ten gevol ge van bestemmingsplannen ko men voor vergoeding in aan- merking. Zo krijgt men bijv. geen vergoeding wanneer schade (mede) een gevolg is van eigen handelen, foutieve beslissingen, onvoorzichtigheid, onoplettend heid of nalatigheid. Een andere omstandigheid waar in men geen recht op schade vergoeding heeft, ontstaat wan neer op het moment van aan koop of vestiging van bijv. een bedrijf de schade veroorzakende bestemmingsplannen reeds vast gesteld waren, of wanneer reeds kon worden voorzien dat schade daarvan zou worden ondervon den. Wanneer de vergoeding van schade op andere wijze is ver zekerd, kan eveneens geen aan spraak worden gemaakt op ver goeding. Daarbij valt te denken aan bijv. steunmaatregelen of onteigening. Ten slotte Schaden veroorzaakt door (voor genomen) planologische maat regelen zijn moeilijk te voorko men en tot op zekere hoogte te beperken. Mede daarom is het gewenst dat inspraak van en overleg met betrokkenen of hun vertegenwoordigers bij de voor bereiding van de plannen tijdig heeft plaatsgevonden opdat on nodige schade kan worden voor komen. Daar waar het laatste niet mogelijk is en er toch scha de wordt geleden, is het nood zakelijk dat het vergoeden van bedrijfsschaden wordt uitge breid; de voorwaarden waar onder men voor toekenning in aanmerking komt, moeten wor den versoepeld. den ze tastbaarder en concreter. Daardoor wordt ook de moge lijkheid, de gevolgen van een en ander voor de eigen situatie en die van het bedrijf te overzien, groter. De gemeenteplannen voor een bepaald gebied worden vast gelegd in een zogenaamd struc tuurplan, waarin onder meer kan worden aangegeven welke gebieden eventueel voor bebou wing in aanmerking komen, wel ke nieuwe wegen gepland zijn en welke nieuwe stadsvernieuwings plannen worden overwogen. Bedrijfsschade Zoals reeds eerder werd gesteld, kunnen voorgenomen maatrege len op het gebied van de ruimte lijke ordening belangrijke (na delige) gevolgen hebben voor onder meer bedrijven. Deze zo genaamde planschaden kunnen verschillend van aard zijn. Plan- schade kan direct van aard zijn; door het bestemmingsplan wor den bepaalde gebruiksmogelijk heden van onroerend goed (bijv. winkels, geböuwen, stuk land) beperkt of helemaal onmogelijk gemaakt. In het rapport worden enkele voorbeelden genoemd: Een winkelier wil achter zijn winkel een magazijnruimte in twee bouwlagen bouwen, maar volgens het bestemmingsplan mag op die grond alleen een garage of een bedrijfsruimte niet hoger dan drie meter worden gebouwd. Een bedrijf is gevestigd op een terrein waarvan de onbe bouwde gedeelten niet mogen worden gebruikt voor de opslag van materialen. Een pand dat zich bevindt op grond bestemd voor woning bouw, mag niet worden gebruikt als' kantoor. Planschade kan ook van indirec te aard zijn. Door de plannen worden de gebruiksmogelijkhe den niet beperkt, maar worden (door mogelijke uitvoering van de plannen) de inkomens en vermogenspositie van de onder nemer ongunstig beïnvloed. En kele voorbeelden daarvan zijn: Een winkelpand wordt min der goed bereikbaar door een in het bestemmingsplan aangegeven verandering in het wegennet. In de directe omgeving van een ambachtsbedrijf worden ter uitvoering van een bestemmings plan woningen gebouwd met als gevolg dat het bedrijf gecon fronteerd wordt met strenge eisen in het kader van de Hin derwet. Een bestemmingsplan opent de mogelijkheid tot het stichten van een nieuw winkelcentrum. De concurrentie van dit winkel centrum leidt tot klantenverlies bij de al langer gevestigde win kels. Hel beperken of voor komen van schade Het zal voor een gemeente bijna nooit mogelijk zijn een bestem mingsplan zó vast te stellen, dat schade voor bedrijven wordt voorkomen. Soms moeten onder nemersbelangen voor andere be langen wijken. Wèl kan gepoogd worden de schade zoveel moge lijk te beperken. Dit kan onder meer door vooroverleg met be langhebbenden. Tijdens de voor bereiding moet met de onder nemers bijv. gesproken worden over de gevolgen van het plan en wat de gemeente voorheeft met het gebied waarop het plan betrekking heeft. Een andere mogelijkheid om de schade enigszins te beperken is, dat de plannen zodanig zijn dat ze binnen redelijke grenzen flexibel zijn. De mogelijkheid is dan aanwezig de plannen tussen tijds en op soepele wijze te ver anderen. Om de overgang van het ene bestemmingsplan naar het andere te regelen, moet een dergelijk plan ovegangsregelin- gen bevatten. Deze regelingen kunnen directe planschade tot op zekere hoogte beperken. Het vergoeden van schade Schade ten gevolge van in be- Spöllman Jns Mossink is 23 febru ari 65 jaar geworden en dit was voor de leden van de folk!, boe- rendansgroep ,,DE HOLTENSE BOERENDANSERS" aanleiding op een serenade waarin Jans nu eens niet zelf behoefde te spelen maar de twee collega's t.w. Arie hun muzikant eens te „trakteren" Jansen en Jan Aaltink. Nadat de familie Mossink zicht baar genoten had van de ..klap- dans" bood vice-voorzitter Cor Kalfsbeek de jarige Jans namens de groep een originele ,,Goa-stok" De vice-voorzitter sprak hierna de aan en een envelop met inhoud, bij de dansgroep zal blijven en dat wens uit dat Jans nog heel lang hij de dansgroep nog vaak op z'n tournees zou begeleiden. Het zomerprogramma ziet er al Geboren: Berendina Willemi- na, dv J. W. Huzen en H. Stege- man. Overleden: G. S. Buigholt, 71 jaar, Holten (overleden te De venter); T. J. F. Fikkert, 10 maanden. Holten (overleden te Deventer). Tel.05470 -22 64 Stationslaan 24 HOLTEN Tel 05483-1847 Waagweg 15 land komen de aanvragen weer speciale vakantieprogramma's binnen om mee te werken aan weer zeer goed uit en uit het hele van VW's en van vakantiecen tra's In de feestweek 19-22 juli komt in het kader van de uitwisseling Holten. De Holtense Boerendans- een buitenlandse dansgroep naar groep vertrekt eind mei naar Duitsland voon een tournee en gaat misschien eind augustus voor enkele dagen naar Schotland voor deelname aan een groot In- Op maandag 7 maart a.s. wor den er in de hal van de Dorps school 's avonds 300 dia's ver toond door de heer Brouwer over de Beuseberg. Boerderijen, boomgroepen, korenvelden, ko renoogst, bloemen, weiden, vee, vogels, sneeuw, ijzel, ijs, de zand- winplas met vogels en vegetatie, alles in kostelijke kleuren op het witte doek, van 8 uur tot on geveer half tien. De toegang is gratis, echter wel op vertoon van een kaart, die op zaterdag 5 maart verkrijg baar is om 4 uur in de hal van de school. De bouwbond NVV afd. Hol ten heeft weer eens van zich doen horen, nadat het enkele jaren wat rustig was geweest rond de afdeling. Een flink aantal leden met hun vrou wen resp. verloofden was samengekomen in zaal Vos man. Jammer was overigens dat, alle goede voornemens ten spijt, een aantal leden zonder kennisgeving ondanks toeezegging te zullen komen, verstek liet gaan. De voorzitter, de heer D. J. Kreijkes. sprak in zijn openings woord hierover zijn teleurstel ling uit. Verder deed hij een beroep op de leden om op de ledenvergaderingen zoveel mo gelijk aanwezig te zijn, omdat bij een goed functioneren de stem van de leden belangrijk is. Stimulerend was ook dat drie leden toch al 25 jaar lid waren van de Bouwbond NVVdeze werden dan in verband met dit heugelijke feit toepasselijk ge huldigd bij monde van de voor zitter, die hen het zilveren NVV- insigne opspeldde, hieraan toe gevoegd een mooi cadeau van de federatie. Ook de dames werden niet ver- VRIJDAG 5 MAART 19.45 uur: jaarfeest CJV ..De Vriendenschaar" in gebouw Irene. 19.45 uur: jaarfeest Ger. jeugd clubs in gebouw Rehoboth. 20.00 uur: Wereldgebedsdag in gebouw Irene. ZATERDAG 5 MAART 10.00-17.00 uur: ruilbeurs Holten- se Postzegelclub in aula Scho lengemeenschap. 20.00 uur: Gezellige avond me de werkerssters) ZVV Blauw Wit in zaal Vosman. 20.30 uur: Live optreden „Lady Lake" in De Schure (zie ber. en adv.) ZONDAG 6 MAART 14 00 uur: dicobal in café „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur: dansen in bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.) MAANDAG 7 MAART 20.00 uur: Beusebergavond in de hal van de Dorpsschool (zie ber.) 20.00 uur: cursus Politieke Stro mingen in zaal Vosman. 20.00 uur: vergadering i.v.m. straatvoetbaltoernooi in club huis Blauw Wit op Meermans kamp (zie ber.) DINSDAG 8 MAART 20.00 uur: hoogst belangrijke le denvergadering Holtense Han delsvereniging in hotel Vos man (zie adv.) 20.00 uur: Bestuursvergadering supp.ver. SV Holten in Meer manskamp. WOENSDAG 9 MAART 20.00 uur: bijeenkomst afd Dii- kerhoek de Bond van Plat telandsvrouwen in Het Bonte Paard. Boekbespreking door dhr. v. d. Kolk te Laren (G.) DONDERDAG 10 MAART 20.00 uur: vergadering Kiesver eniging Gemeentebelang in café Het Bante Paard. VRIJDAG 11 MAART 20.00 uur: voorlichtingsavond waar informatie zal worden verstrekt aan allen die be langstelling hebben voor het Voortgezet Chr. Onderwijs im de hal van de school De Scha kel (Boschkampsstraat). 20.00 uur: vergadering Bedrijfs vereniging Holten en afdelin gen CBTB en OLM in hotel Vosman. 19.30 uur: fractievergadering PvdA ten gemeentehuize. ZATERDAG 12 MAART 14.00 uur: kindermiddag leden NVV in zaal Vosman. MAANDAG 14 MAART 19.30 uur: openbare raadsverga dering ten gemeentehuize. 19.45 uur: bijeenkomst afd. Es- pelo Ned. Bond van Platte landsvrouwen in Trefpunt. Mevr. Grootentraast uit Wese- pe vertelt over haar reis naar Indonesië. 20.00 uur: ruilavond Holtense Postzegelclub in hotel Vosman. DONDERDAG 24 MAART 20.00 uur: Liberaal-café in café De Biester. Spr. ir. J. Baas. On derwerp „Landbouw en land schapsparken". 20.00 uur: jaarvergadering afd. Holten Chr. Boeren- en Tum- dersbond in gebouw Rehoboth 20.00 uur: vergadering afd. Hol ten Chr. Plattelandsvrouw, in gebouw Rehoboth. Lezing door mevr. T. Wolff over ..Weven thuis". VRIJDAG Ï5 MAART 20.00 uur: Forumavond gezamen lijke politieke partijen in De Schure. De jubilerende leden met hun dames, zittend v.l.n.r.: mevr. Bulsink-v. d. Pluijm, A- Bulsink, Hendrik Schöp- persmevr. Lammertink-_ Stappenbeld, J. H. Lammer- tink, mevr. Vincent-Sletten-' haar en H. Vincent, be stuurslid. Staande v.l.n.r. de bestuursleden Wim Harme- link, Kappert. Kreykes en Jansen. geten, zij kregen elk een mooi bloemstuk aangeboden, dit alles omlijst met een woord van de voorzitter en de gelukwensen van het bestuur. De vierde persoon die gehuldigd werd, was de bode, de heer Hen drik Schöppers, die 30 jaar trouw de contributie heeft op gehaald bij de leden. Hij hoopt dit nog geruime tijd te kunnen doen. Hem werd uit erkentelijk heid een fraai polshorloge aan geboden, waardoor hij zeer werd verrast. Met enkele woorden dankte hij hiervoor alle aanwe zigen. Verder werd de avond gevuld met bingo, dat uitstekend werd geleid door de heren Goorman en Bouwman. Tussen de bedrij ven door werden er nog enkele spelletjes gedaan die de feest vreugde nog verhoogden. Aan het eind van de avond was er nog een klein verloting met leu ke en smakelijke" prijzen. De voorzitter sloot deze avond en constateerde met de aawezi- gen dat zo'n avond zeker voor herhaling vatbaar is. Buis 50 Kap 80 Aluminium Geanodiseerd Doek Acryl DOEK 200 UITVAL115 In glij-arm M/\_ uitval 170 9IV, En nog eens 10% korting bij kontante betaling! Elsenerstraat 12 14 Bouwstraat 4 Ri|ssen Tel 05480-2064 s Avonds na 6 uur 05480-2914 ARTS W. R. van Couwelaar. Holte - renkstraat 18. tel- 2750 Voor boodschappen bellen: 11.00 en 16.00 uur WIJKVERPLEGING Zaterdag zuster M. H. Honig- van 't Spijker, B82, tel. 05731- 445. Zondag zuster J. Bleijen- berg, Ab Jansenstraat 7. tel- 1662. Spreekuur wijkver pleegkundigen en uitlenen van magazijnart. werkdagen van 13 30-14.30 uur. Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat ZIEKENVERVOER A. Müller, tel. 1745 b.g.g. J,. Aanstoot, tel. 2980 en 1338. ZIEKENFONDS Spreekuur donderdagavond: van 18 30-20.00 uur, Dorps straat 16. TANDARTS L. G. de Meijer. Rembrandt- plein 1, Nijverdal. tel- 05486- 13109. Spreekuur spoedgeval len: 5.00-5.30 uur namiddag DIERENARTS Th. A. Oostenbrug, Diessen- plasstraat 5, tel. 05483-1515. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting v. Maatsch. Dienst verlening Midden-Overijssel, Dorpsstr. 16, tel. 2784. Spr.u. maand. t.m. vrijd. van 8.30- 9.30 u. en donderdagav. van 6-7 u. en volgens afspraak GEZINSVERZORGING Maandag tm vrijdag van 8.30 ).30 u. Dorpsstr. 16, tel. 2784. Tijdens de weekends zijn Maatsch Werk en Gezinsv. tel- bereikbaar ond. no. 05486- 16465. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in het Groene Kruisgeb. Gaardenstraat G. J. Kraay, tel. 2299. WACHTDIENST VLEESKEURINGS DIENST T.m. zondag 6 maart H. J. Moleman, Lagewég 13, tel. 1974. Maandag 7 t m. zondag 13 maart. A Groen, Kozak- kenstr. 15, tel 1230. Aangifte van gestorven die ren op zaterdag van 9.00-11.00 uur aan het slachthuis, telef. 1318. STORINGSDIENST Zaterdag 5 t.m. vrijdag 11 maart: Electra: H. Heijink, Kplweg 44, tel. 2124. Gas: J Kolkman. Churchill- straat 99, tel. 3016. POLITIE Telfoon: 1352-2665 en 2655 Na 6 uur 's avonds bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telef. 2222 (dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3