Hl IB I WWm i§ mmBFIWW ^nlLlülBJ Firma Gebr. Wansink herdenkt 75-jarig bestaan van haar zaak 1 Hl Hl llr 1 1 H HF AdveruT«.wSeJ GESLAAGD Reorganisatie Holtense Oranje vereniging voorlopig mislukt CDA Holten koos definitief bestuur Ballonwedstrijd GEEN BELANGSTELLING Feestavond in Dijkerhoek Vrijdag 4 maart 1977 UAITENC NIEIIlA/CRL.rG m H] HL» jas u» H mm M& lm HBI H mmm 886 fflH mÊ3 Wm ï:AJfcÊ llsni hBh verzetstraat 70. tei -05433-2699 Abonnementsprijs f per jaar. Losse nummers 35 cent. Uitgeversmaatschappij Van der Loeft B.V. in samenwerking met de Stichting „Holtens Nieuwsblad" Donderdag 10 maart is het vijfenzeventig jaar geleden, dat de Gebroeders Wansink aan de Dorpsstraat te Holten met de verkoop van levensmiddelen en diverse andere artikelen begonnen. Dat was ongeveer drie jaar na de stichting van de eerste stoomzuivélfabriek in Holtep, die ze de naam „De Eendracht" gaven. De drie broers, Derk'Jan, Jan Albert en Hendrik Jan Wan sink, waren geen onbekenden in deze contreien. Ze hadden namelijk al een graanhandel met een korenmolen in de Look - afgebrand 17 juni 1961 - en een korenmolen op de Belt, die énkele .dagen voor de bevrijding van Holten, 8 april 1945, door de Canadezen in brand geschoten werd en geheel ver loren ging. I De zuivelfabriek stond op de plaats waar nu de silo van de Mengunie staat. Op de open plek aan de westkant, die nu als par keerterrein dienst doet, stond ook nog een brood- en banket bakkerij en 'n graanopslagplaats, met in het verlengde twee per- soneelswoningen. Naar de ver houdingen in die tijd was het 'n grote winkel met pl.m. 40 meter vloeroppervlakte. Van de foto j met de versierde voorgevel, ge maakt in 1913 tijdens de onaf- hankelijksfeesten (zie de foto's van Napoleon en van koningin Wilhelmina) is de huidige su permarkt (K-markt) niet te her kennen. Het pand \yaarin de win kel gevestigd was, heeft dan ook omvangrijke verbouwingen on dergaan. In 1927 werd er een verdieping bovenop gebouwd, zoals de foto laat zien. en de winkel vergroot. In 1971 werd de winkel verbouwd tot zelfbe- diening en in 1974 had een grote uitbreiding plaats en werd het een supermarkt met o.a. 'n sla gerij. De gevel kreeg daarmee haar huidige aanzien. Herdenking De herdenking van het 75-jarig bestaan, zal, na interne verande ringen, op donderdag 10 maart onder meer plaats vinden met 'n jubileumfeestactie, waarover el ders meer in dit nummer. Vroeger „Er is in die 75 jaar heel wat veranderd in de verhouding met de klanten", zegt de heer Derk Jan Wansink, de oudste firmant en oom van de huidige bedrijfs- 1 voerder Jan Wansink. Het ver- schil tussen het winkelen in een supermarkt van nu en in de be dieningszaken van vroeger, vindt hij wel heel groot. Vroeger had den de mensen meer tijd en ge duld en was er gelegenheid voor een gezellig praatje. Men wist alles van de klant, van zijn fa milie en van zijn huiselijke om- standigheden. Tegenwoordig heeft, op een en- kele uitzondering na, iedereen j haast. Dit is voor de winkelier niet zo prettig, want er is wei- i nig contact met zijn afnemers en hierdoor leert hij zijn klanten niet meer zo goed kennen. Wan sink vindt dat een gemis. Hij heeft tot dat zijn neef Jan in de zaak gekomen is, steeds gewerkt en de mensen veel bediend in 't pand waarin hij geboren en ge togen is. Mevrouw Annie Wansink-van den Brink, tanten van Jan Wan sink, die met haar overleden Een beeld van de omvang rijke verbouwing in 1927. Beide firmanten zoudën nog heel veel kunnen vertellen van de ups en downs van de firma Gebr. Wansink en haar super markt, maar eerst wil men het 75-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. (w.b.) Het aanzien van de supermarkt van Gebr. Wansink, zoals die er thans uitziet. nog wel weer gedraaid, maar op 1 januari 1949 werd ze verkocht en werden de melkleveranties overgenomen door de coöperatie. Een beeld van de verbou- voing in 1927 toen deze bijna gereed was. Op de voorgrond de zusjes Dien en Jet Hotter man. echtgenoot vele jaren de zaak heeft gerund, weet daar ook van mee te praten. De kruideniers winkel was vroeger ook al een soort „supermarkt" in het klein, want er was alles te koop. Naast do kruidenierswaren, rook- en drogist-artikelen, werden er pij pen. klompen, eenvoudige huis houdelijke artikelen, kaststellen, evenals petroleumlampen en -stellen, spijkers, enz. enz. ver kocht. „Veel verpakte artikelen, zoals tegenwoordig waren er nog niet", zegt mevrouw Wansink. Koffie, suiker, thee, bonen, meel enz. moesten afgewopen worden op een weegschaal met koperen gewichten, die altijd glimmend gepoetst moesten zijn. In de kel der stond een groot vat met raapolie en één voor stroop. dan hun paarden in de paarde- stal van de merkfabriek. Elektra Deze zuivelfabriek was ook de eerste leverancier van elektrisch licht in 't dorp Holten, 's Avonds even voor tienen knipte 't licht een paar keer en dan werden om 10 uur stoommachine en dynaVno gestopt en moesten de dorpelin gen maar naar bed, want dan was er geen licht meer. De fabriek moest in 1942 op last van de bezetters worden ge sloten. Na de bevrijding heeft ze Vooraanzicht van de winkel van Gebr. Wansink ten tijde van de onafhankelijkheids- feesten in 1913. Kinderen en mogelijk ook ouderen, die tijdens de carna valsviering een door café-restau- gestelde ballon hebben opgela ten en de label hebben terug ge kregen, kunnen deze inleveren bij de heer A. A. J. Akkermans. Holterenkstraat 12 te Holten. Voor de ballonnen die de grootste afstand hebben afge legd, zijn prijzen beschikbaar. Voor het diploma „Perslucht masker" zijn geslaagd de heren Th.'Doornink, H. Pekkeriet eft J. ten Wolthuis. Alle drie zijn lid van de Holtense vrijwillige brandweer. De poging van de nog zitten de bestuursleden van de Hol tense Oranjevereniging om de vereniging nieuw leven in te blazen is op een misluk king uitgelopen. Van de plm. 400 leden waren in de op maandagavond in hotel Vos man uitgeschreven ledenver gadering slechts drie perso- In de in gebouw Rehoboth gehouden vergadering van het CDA hebben de plm. 50 aanwezige leden tot bestuurs leden gekozen de heren Joh. Aanstoot, Js. Beldman, F. de Wit, D. J. Eeftink, H. Riet berg, M. Stegeman en Th. M. J. van Dijk. Zij werden hier mee door de voorzitter van het „Werkcomité CDA Hol ten", de heer J. H. vftn Eng- brink, die ook de leiding had van de bijeenkomst, geluk gewenst, die hen tevens sterkte wenste bij het vele en belangrijke werk dat wacht, Na de bestuursverkiezing sprak burgemeester A. Lieuwen van Wierden over het onderwerp: „Gewestraad, gemeenteraad etc. Hoe functioneren die nu eigen lijk?" Hij schonk uitvoerig aandacht aan de bestuurlijke reorganisatie zoals die momenteel de regering voor ogen staat en aan het plan van minister De Gaay Fortman (24 gewesten/mim-provincies met provinciale taken). De ge meenten zullen een taak houden en er zal duidelijkheid moeten komen t.a.v. regelen van zaken. De gemeentelijkeautonomie (meer dan een kreet, denk aan subsidies, dus voldoende budget) moetb lijven en bij decentralisa tie van twee kanten „inleveren" en geen „staten in de staat". Bij de verwezenlijking van de plannen moet men niet handelen uit vernieuwzucht maar omdat de ontwikkelingen dit vergen, niet uit hobbiïsme maar om de burger z'n rechten te geven en een passend voorzieningsniveau. Er werden naar aanleiding van de inleiding een groot aantal vra gen gesteld die spreker de gele genheid boden om op verschil- nen aanwezig, t.w. de voor zitter en secretaris, de heren W. Beijers en B. H. Brouwer, en als derde man de heer W. Bloemendal uit de Vrijheids laan. De overige bestuurs leden, de heren J. G. Ruiter kamp, penningmeester, en L. Veneklaas, waren op het laat ste moment verhinderd. Afzonderlijk Toch is men tot een gesprek gekomen. De heer Brouwer ver telde, dat destijds naast de Chr. Oranjevereniging de Holtense Oranjevereniging is opgericht, die de financiën verschafte voor het Oranjefeest van de leerlin gen der openbare dorpsscholen. Oorspronkelijk vierden de open bare en 'bijzondere scholen af zonderlijk feest. Men heeft datv in het vorige nummer van deze krant kunnen lezen. Later werd gezamenlijk Koninginnedag ge vierd. Het waren de onderwij zers, die het programma vast stelden en uitmaakten welke lie deren er zouden worden gezon gen. In tegensteling tot de Christe lijke Oranjevereniging heeft de Holtense Oranjevereniging nooit feesten voor ouderen op Konin ginnedag georganiseerd. Wel werd tal van jaren geleden door een commissie een volksfeest georganiseerd, maar dat had niet het karakter van een Oranje feest. Op bijzondere dagen, zoals in 1970 het bevrijdingsfeest en in 1973 het regeringsjubileum van Koningin Juliana, werd door de burgemeester steeds een feest commissie gevormd uit de ge hele burgerij. Vernieuwing In verband met het vertrek van de heer Brouwer uit de ge meente in april a.s. hebben de overige bestuursleden besloten ook hun funkties ter beschikking te stellen om jongeren in de ge legenheid te stellen op 30 april meer aktiviteiten te ontplooien dan tot nu toe het geval is ge weest. Men had tevens willen komen tot een fusie van de bei de Oranjeverenigingen. MISLUKT Door het mislukken van deze ledenvergadering heeft, men tot nu toe geen gevolg kunnen ge ven aan deze voornemens. De heer Bloemendal heeft zich ech ter bereid verklaard te trachten mensen te vinden, die genegen zijn het werk van het huidige he lende problemen nog wat dieper in te gaan en zo af en toe ont spon zich een geanimeerde, pit tige discussie. De vergadering werd nadat 'n woord van dank was gesproken tot bur«emeesttir Van Lieuwen, door de heer Van Engbrink met dankgebed beëindigd. stuur over te nemen en te pro beren tot die fusie te komen. Lampionoptocht De heer Bloemendal deelde, nog mee. dat de buurtvereni gingen Holterhaar, ChurehilLstr.- Yrijheidslaan. Van der Borch- straat en de Speeltuinvereniging „De Kol" op 30 april een lam* pionoptocht zullen organiseren. (De muziekvereniging H.M.V. geeft er echter de voorkeur aan, zo is ons bij navraag gebleken, om één grote lampionoptocht te houden voor alle kinderen, zon der binding met een bepaalde vereniging. Dat vindt men de meest reële oplossing. Red. H. N.). Financiën De heer Brouwer gaf maan dagavond ook nog een over zicht van de financiële situatie tijdens Koninginnedag 1976. De Holtense Oranjevereniging heeft toen uitgegeven 1326,75 en de Chr. Oranjevereniging 480,25. Het totale bedrag der kosten ad 1807,werd per leerling op beide verenigingen omgeslagen, zodat de Holtense Oranjevereni ging voor 658 leerlingen 1169,13 en de Chr. Oranjevereniging voor 359 leerlingen 637,87 be taalde. De Holtense Oranjevereniging heeft nog een bezit van ongeveer duizend gulden. Besloten werd het resultaat van de pogingen van de heer Bloemendal af te wachten en daarna opnieuw een vergadering te beleggen. Koninginnedag 1977 Dit jaar valt Koninginnedag op zaterdag. De gebruikelijke aubade van de leerlingen van de scholen 's morgens voor het ge meentehuis zal wel plaats vin den, maar het is moeilijk de jeugd dan verder vast te houden voor de gebruikelijke evenemen ten in de verschillende zalen in verband met de sportbeoefening op zaterdag. „Het zal dus deze keer wel bij het gezamenlijk zin gen blijven", zei de heer Brou wer aan het slot van de bijeen komst. In zaal „Het Bonte Paard' werd de jaarlijkse feestavond ge houden van de Buurtvereniging „Dijkerhoek". De toneelgroep .Drents toneel' uit Deventer boeide met het blij: spel: „Zo heeft tante Geertje hel gewild". De tonelisten kregen een zeel verdiend applaus en een harre lijk woord van dank en waarde ring van de voorzitter der ver' eniging. de heer Meijerman. D» heren W. Wechstapel en J. Note boom zorgden voor geluid et verlichting. Als honderdste lil werden gehuldigd de heer e< mevr. Rechterschot. Al met d. een gezellige en geslaagde avond Lange dagen Er werden in de winkel lange da gen gemaakt. In de week tot 's avonds 8 uur en zaterdags zelfs tot 10 uur. Daarin is door de win kelsluitingswet heel wat verbe tering gekomen, zowel voor de baas als voor de bedienden. Iedere morgen kwamen de melk rijders in de keuken een kopje koffie drinken, want die hadden, soms vanaf de vroege morgen, al een rit van enkele uren achter de rug. 's Zondagsmorgen kwamen de kerkgangers vóór de dienst hun kerkboek en in de winter een warme stoof, met een gloeiende briket er in, halen. Na de dienst brachten ze stoof en kerkboek terug en dronken dan meteen 'n kop koffie. Er werden dan heel wat laatste nieuwtjes uitgewis seld, voordat men weer huis waarts toog. Boeren die van ver met het rijtuig kwamen, stalden

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1