De regionale omroepen voelen zich bedreigd FOTO STRIP. VER HAAL 1400 tips voor kamera-mensen Stek zelf uw planten ^at\iwvawV I f 6 1 HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 MAART 1977 - PAGINA 13 Ofsdhoon het jaar nog maar met z'n eerste kwartaal bezig is, wordt het nu toch wel de tijd om over de zomervakantie- te denken en u af te vragen „Wat gaan we dit jaar doen?" Sterker nog: als u een zonovergoten vakantie uit één van de vele kleurrijke reisbrochures zoudt willen bespreken, dan bent u eigenlijk al rijkelijk aan de late kantDe „boekings- pieken" liggen namelijk in de maanden december en januari. Komt u na die tijd dan maakt u een grote kans geconfron teerd te worden met het begrip „volgeboekt". „Het zij zo", zegt de Nederlander (met aanvankelijk een vliegvakantie in z'n hoofd), „dan pakken we de auto." En met dat besluit voegt hij zioh misschien onbewust bij de overgrote meerder heid van landslieden die hetzelfde doen. De duidelijke voorkeur voor de eigen auto als vakantiever voermiddel heeft iets met de ty- iv pering van de Nederlander te maken. Het onafhankelijk wil len zijn en zijn geaardheid van „de ontdekker van nature" spe- j' len daarbij ontegenzeggelijk een grote rol. Hij voelt zich niet 1 graag gebonden en wil zelf zijn vakantie „maken". En dus is het de Nederlander, die in zulk een grote getale de langerekte i autobanen optrekt op zoek naar het onontdekte Van het totaal aantal vakan tiegangers, dat vanuit ons land de zomervakanties doorbrengt in het buitenland, reist thans 67% per eigen auto. Dit is een j percentage, dat de laatste paar jaar vrijwel constant is geble ven, doch waarin wel stijging is te bespeuren. Ook voor 1977 ver- wacht, men toeneming. Vooral wat betreft de „verzorgde auto vakantiereis". Want het „gemak dient de mens" doet gaandeweg meer opgang; ook bij de avon tuurlijk ingestelde autovakantie ganger. In de maanden van het va- J kantieseizoen betekent deze gro te trek een tijdelijke volksver- huizing-over-de-weg van zo'n kleine drie miljoen mensen. Dat is bijna een kwart van de to- tale Nederlandse bevolking. Bij elkaar zijn er zo'n 800.000 personenauto's bij betrokken. De helft van deze drie miljoen bestaat uit .globetrotters" met caravans, bagagewagens en ten ten en de andere helft begeeft zich op weg met hotel- en pen sionreserveringen op zak naar j „besproken" vakantiebestemmin- I gen. En alles wijst er op, dat het er dit jaar weer meer zullen worden, aldus de heer A. Blan- kert, hoofddirekteur van de A.N.W.B. Waarom de auto Daarvoor zijn een drietal dui delijke argumenten aan te voe ren: 1. Beschikking te kunnen heb ben over eigen vervoer op de vakantiebestemming is verre weg het belangrijkste argu ment, dat voortkomt uit het feit, dat men een ongedwon gen bewegingsvrijheid wenst te genieten. 1 2. Het vervoer per eigen auto is goedkoper dan met trein of vliegtuig als men met drie of meer personen reist. Zelfs wanneer men een overnach ting en een aantal maaltijden bij de kostenberekening incal culeert. 3. De auto biedt meer mogelijk heid om vrije tijds-attributen mee te nemen. Dit is een ar gument dat in betekenis toe neemt omdat het verband houdt met een duidelijk waar neembare tendens dat men meer en meer een aktieve va kantiebesteding nastreeft. Als je in de kou komt te staan Een realiteit, waarvoor men de ogen beslist met mag sluiten, is het feit, dat bij een vakantie- exodus, waarbij zo'n kleine drie miljoen mensen zijn betrokken, de risicofactoren op de weg in omvang toenemen. Het buitenland, dat zo uitbun dig en zonovergoten in de kleu- j rige reisbrochures wordt aange boden, kan door omstandighe den veroorzaakt soms ook een triest beeld in de herinnering achterlaten. De ANWB-alarmcen I trale heeft daar ervaring mee. Want dat is „de eerste sein- i post", die doorgaans als eerste Hulpverlening op z'n best. Net zo belangrijk als uw paspoort. met de roep om hulp vanuit het buitenland wordt geconfron teerd, als daar gestrande vakan tiegangers „in de kou staan". Een zo blij begonnen vakantie kan wreed verstoord worden door ziekte of ongeval, waar door men gedwongen is zo snel mogelijk weer terug te keren. Ofwel het vervoermiddel met of zonder aanhangwagen raakt in ongerede, dat ingrijpen vanuit Nederland noodzakelijk maakt. In beide gevallen is het de taak van de ANWB-alarmcentrale om bijstand te verlenen. De mensen, die deze post be mannen en bevrouwen doen dat met alle technische middelen, die hen ten dienste staan, maar bovenal ook met onontbeerlijke menselijke bijstand in noodsi tuaties. Met z'n jarenlange ervaring is de ANWB-alarmcentrale, geassis teerd door de diverse steunpun ten in het buitenland, in staat - dikwijls binnen enkele uren - op snelle daequate wijze hulp en bijstand te verlenen. Vanuit de verste uithoeken worden vakantiegangers, verke rende in soms extreme omstan digheden „huistoe" gehaald. Deze unieke en toch ook over bekende hulpverleningsservice, waarbij zelfs het kleinste detail niet verwaarloosd wordt, wordt mogelijk gemaakt door het. in bezit hebben van het dokument de „Internationale Reis- en Kre dietbrief". Dit dokument, dat net zo be langrijk is als het paspoort, is verkrijgbaar bij alle AN ^B-kan toren, maar tevens ook bij alle Rabobanken in het land. Tegen een kostprijs, die welhaast te verwaarlozen is wanneer men bedenkt hoeveel geboden veilige zekerheid er tegenover staat, ook ten aanzien van financiële kosten (denk maar eens aan ambulancevervoer per vlieg tuig!). En tóch zijn er nog velen, al dus de ANWB. die dit dokument „vergeten", evenals de zo onont beerlijke reis- en bagageverzeke- ring. Dit is bijvoorbeeld 'n vee zekering, die in combinatie met de IRK volledige dekking geeft tegen financiële risico's tenge volge van ziekte en ongeval, als mede brand, verlies en diefstal „Om het de mensen gemakke lijk te maken zijn we in 1974 een samenwerkingsverband aan gegaan met de Rabobankorgani- satie om de ANWB. gebruikma kend van de ruim 3000 bankves- tigingen, nog dichter bij het pu bliek te brengen. Men kan zich dus ook daar en in praktische zin in de plaats van inwoning als ANWB-lid laten inschrijven en tegelijkertijd het IRK-dokument alsmede de R B-verzekering verkrijgen. Vakantie-blijheid De geijkte vakantieformule „3 x Z" (zon, zee en zand) heeft merkbaar z'n tijd gehad cn blijkt langzaam maar zeker voorbij te geraken. Het passieve lekker-lui-aan-strand-liggen gaat duidelijk plaats maken voor de behoefte aan een meer aktieve vakantiebesteding, waarbij de auto een belangrijke rol speelt. Dit. brengt met zich mee, dat steeds meer mensen zich gaan afvragen: „Wat gaan we dit jaar doen?" en niet meer „Waar gaan we dit jaar naar toe?" Voornamelijk in het gezinsver band is er behoefte aan afwisse ling. Een behoefte, die gestimu leerd wordt door de wens om het een ieder naar de zin te ma ken. Pa en Moe enerzijds en de kinderen anderzijds moeten :n de gezinsbeslotenheic gezamen lijk aan hun trekken kunnen ko men, om zoveel mogelijk va kantie-blijheid" te kunnen genie ten. De wens om teleurstellingen bij voorbaat zoveel mogelijk uit te sluiten en daarom voor-zich- te-laten-zorgen, doet meer en meer besluiten tot het kiezen van een verzorgde autovakantie reis. Een belangrijk argument is overigens ook, dat „moeder" ge heel vrij van huishoudelijke be slommeringen van haar vakan tie moet kunnen genieten. Goedkoper in voor seizoen Voor het boeken van eon ver zorgde reis moet-ie er-vroeg-bij- zijn. Dit betreft dan voorname lijk het hoogseizoen Voor wie echte, in het voor seizoen (april, mei) op vakantie wil gaan, zijn er nog' vele boe kingsmogelijkheden voor ver zorgde autovakantiereizen. En het voorseizoen /voor jaar!) heeft zo z'n eigen speci fieke charmes: jong leven, fijne temperaturen en vooral rust. Van groot belang is overigens, dat men „de grote trek" vóór is en dat men bovendien goedko per uit is (ook ten aanzien van de reissom zelf) dan in het hoog seizoen. Kwaliteit op hoog peil In 1976 bedroeg het totaal aan tal vakantiegangers, dal. een autovakantiereis maakte en daarvoor vakantie-accommodatie reserveerde, ruim 1.300.000 per sonen. Bij het vervoer hiervan waren ca. 300.000 personenauto's betrokken. In 1977 zullen het er onge twijfeld meer worden, die de ca ravan of de tent voor de veran dering dan maar eens thuis la ten. Temeer ook, daar de kwali teit van de „verzorgde autova- kantiereizen" op een hoog peil is komen te staan. De „langvergeten" autoreizen- markt werd in 1973 een injectie gegeven, die voor een gunstige ontwikkeling ervan garant stond. Het waren de ANWB en de Ra bobank-organisatie, die in nauw samenwerkingsverband. geza menlijk ook met Shell cn Natio nale Nederlanden, de reisorga nisatie „Vrij Uit B.V." oprichr- ten. De toen al zeer grote be hoefte om „verzorgd" met de auto op reis te kunnen gaan een behoefte, die bij de ANWB uiter aard genoegzaam bekend was), is gebleken een goede stimula tor te zijn geweest voor het wel slagen van wat men voor ogen had. En dat was het tegemoet komen aan de wens van een pu blieksgroep, die men populair gezegd één grote „ANW3-fami- lie" zou kunnen noemen. Daar uit kwam ook het streven voort een kwalitatief goed reizenpak- ket te kunnen bieden tegen ver antwoorde prijzen, geheel af ge- We leven in een haastige wereld. De tijd om alles, waarvan we iets willen weten, uitvoerig te bestuderen, ontbreekt meestal. Korte informatie, snel veel te weten komen over veel dingen: het is een stijl van leven, waar ook de uitgevers van boeken rekening mee houden als het om overdracht van kennis gaat. En zo ontstonden op het gebied van de fotografie en de smalfilmerij de bekende boekjes die de informatie kort en krachtig - in de vorm van 200 tips - aan de lezer voor schotelen. Een vakantievreugde-beeld dat er onmiskenbaar bij hoort. stemd op de gedragingen en de vakantiebehoeften van de auto mobilist. Daarom ook wordt er zowel van de zijde van de AN WB als van de Rabobank voort durende kwaliteitscontrole uit geoefend op de verblijxsaccom- modaties. Een Rabobank-woordvoerder stelt het onomwonden: „Wij kun nen het ons als éen der groot sten op het gebied van de^ reis- bemiddeling - maar meer nog als bankinstelling - beslist niet veroorloven onze cliënten een produkt te leveren of ook maar te adviseren, waar wij zelf niet achter staan De regionale omroepen in Ne derland. RONO, ROZ. STAD/ Radio Amsterdam en Omroep Brabant (SROB) zijn zeer ver ontrust door het wijzigingsvoor stel van de omroepwet. Zij ervaren met name de dooi de minister van CRM voorgestel de financiering door de regio als een bedreiging van de onafhan kelijkheid van de regionale om roep. Een vastleging in de omroep wet van het principe dat de re gionale omroep géén recht heeft op financiering uit omroepbij drage en STER-gelden is een verdergaande uitwerking van het terzake in de media-nota ge stelde en heeft bedenkelijke kon- sekwenties. De gelijkstelling metandere welzijnsvoorzieningen die in het decentralisatiebeleid van de re gering naar de 'regio' gebracht worden, doet ernstig tekort aan de taak, funktie en plaats van de regionale omroep. Deze wor den vooral bepaald door de spe cifieke eisen, die voor een jour nalistiek medium gelden. Ondubbelzinnig moet in de om roepwet duidelijk worden ge maakt, dat aangezien de regio nale omroep evenals het lande lijk net. uitzendingen verzorgt, die van algemeen nut zijn, de re gionale omroepen daarom ook een regeling behoeven, die hun onafhankelijkheid garandeert. Als verdere bezwaren worden nog genoemd: de handhaving van een aantal bindende bepalingen van de omroepwet bij de voorgestel de financiering uit de regio; nanciële mogelijkheden van de regio; het ontbreken van een even wichtig beleid t.a.v. de regio- de totaal uiteenlopende fi nale omroep; de mogelijke aantasting van het omroepbestel door over heidssubsidiëring en gediffe rentieerde programmabeta ling. Eén en ander is neergelegd in de nota „De regionale omroep bedreigd", die de gezamenlijke regionale omroepen hebben uit gebracht. Mede om op zo duide lijke en ondubbelzinnige wijze de bedreigingen voor hun voort bestaan en hun redaktionele on afhankelijkheid tegemoet te tre den, zijn de regionale omroepen in Nederland met elkaar in kon- takt getreden onder de noemer: Regionale Omroep, Overleg en Samenwerking (ROOS). De opzet Het voordeel van de gekozen formule is, dat alle tips beknopt zijn, nooit meer dan zo'n regel of twintig. Dat maakt dat de schrijvers ook nooit breedspra kig worden. Alle tips zijn kort en bondig geformuleerd. In elke tip wordt een afgerond onder werp besproken; ze zijn wel in hoofdstukken per groep bij el kaar gezet. 200 fototips Een boekje van Günter Spit- zing, een bekend Zwitsers foto graaf. Hij beschikt over een veelzijdige kennis op alle terrei nen van de fotografie en geeft Liefhebbers van planten we ten maar al te goed, dat het ver meerderen van hun troetelkin deren door middel van stekken meestal de aangewezen weg is om snel een toonbare plant te krijgen. Het maken van de stekken en het kiezen van het juiste tijdstip zijn belangrijk voor het uitein delijke resultaat. In het alge meen zal men geen stek moeten snijden uit een spruit, die nog volop in degroei is. Het takje moet z.g. uitgerijpt, zijn en de knoppen gesloten, dus niet aan het uitlopen. Uit een dergelijke volgroeide scheut knippen wij dan één of soms twee stukjes van 10-15 cm. onderaan, voor zien van een knoop (dit is een verdikking in een tak. waar meestal een knop of bladeren ontstaan), waarvan dan de bla deren weggenomen worden. Daarboven laten wij de bladeren in takt, want die hebben een gun stige invloed op de wortelont wikkeling. Als stekmedium voldoet het best een goede potgrond met on der in de pot wat scherven voor een goede drainage. De vorming en het uitgroeien van wortels hangen af van ver schillende faktoren, zoals vocht en temperatuur. Nog niet algemeen bekend is misschien, dat men tegenwoor dig door gebruik te maken van een groeistof het hele proces van de wortelontwikkeling in gunstige zin kan beïnvloeden en zodoende sneller een volgroeide stek krijgen. De amateurkweker doet dat met Rhizopon-B stekpoeder. Meestal zal men met. dit poe der snel succes hebben. Met, ingang van 15 maart 1977 is tot notaris in Winschoten be noemd mr. J. Huilshoff, kandi daat-notaris te Holten, verbon den aan het kantoor van notaris A. J. Westmaas te Markelo. De heer Hulshoff slaagde in 1962 voor het notariaat. Öp 1 januari 1971 trad hij in dienst van no taris B. H. Pluimers te Markelo met als woonplaats Holten. Toen notaris Pluimers in februari '76 zijn ambt neerlegde wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, hoopte de heer Hulshoff zijn opvolger te wor den. Het werd de heer West maas, tot 1 februari 1976 werk zaam ten kantore van notaris F. J. Holla in Arnhem. die in 200 tips door aan de lezer. Wie de tips heeft bestu deerd zal in de toekomst onge twijfeld meer plezier beleven aan de fotografie. Ook al door de enthousiaste wijze, waarop de schrijver dit onderwerp be handelt. 200 flitstips Een camera en een flitser kun nen samen meer. Dat is het the ma van dit boekje, waarin aan dacht wordt besteed aan nage noeg alle mogelijkheden van het flitslicht. De reflectieflits, de teleflits, invullen van licht, het gebruik van meer dan 1" flitser, enz. De schrijvers, Peter Keyzer en Emile Voogel, maakten er een zeer leesbaar met 60 afbeel dingen verlucht boekje van. 200 diatips Korte, praktische adviezen om betere dia's te maken. Tips over kleur in het algemeen, over be lichting, filters en voorzetienzen, over inramen en ook over de projectie. Ook dit boekje van Emile Voogel en Peter Keyzer is niet bedoeld om in één adem uit te lezen, maar om het te raad plegen wanneer u een probleem tegenkomt. 200 dokatips zwart-wit Adviezen voor de inrichting van de donkere kamer, het ont wikkelen en vergroten, de hulp middelen en het papier, tips ook over speciale technieken als bij voorbeeld de fotografiekdat is in grote lijnen de inhoud van dit boekje, dat ook is geschreven door het Nederlandse foto-duo Emile Voogel en Peter Keyzer. Foto's en tekeningen zorgen voor de nodige opheldering van de verschillende handelingen. 200 dokatips kleur Jan van Weizen. een specialist op dit terrein, vertelt in tipvorm over zijn ervaringen met het maken van vergrotingen in kleur. Ervaringen die voor an deren een belangrijke steun kun nen zijn om in korte tijd zelf een bekwaam kleurendokaman of -vrouw te worden. In deze tips wordt ook aandacht besteed aan de nieuwste ontwikkelingen op dit terrein. 200 filmtips Een boekje dat vele beginnen de filmers goede diensten heeft bewezen, maar dat ook voor ge vorderden waardevolle informa tie geeft. Ook al is filmen op zichzelf niet moeilijk, het is ple zierig om hier in compacte vorm te kunnen leren van de film ervaring van anderen. Ook over het monteren van films worden nuttige dingen gezegd; de schrij vers zijn ook ditmaal Peter Key zer en Emile Voogel. 200 titeltips Het maken van titels voor films of diaserie voor veel mensen is het een moeilijke op gave. Maar Klaus Unbehaun, een man met veel ervaring op dit terrein, geeft hier in 200 advie zen een nagenoeg complete handleiding voor de praktijk. Wie meer wil maken van zijn diaserie of film zal met dit boekje, waarin veel illustratie materiaal is verwerkt, erg blij zijn. in totaal 1400 tips Deze ontzagwekkende hoeveel heid tips is verwerkt in zeven boekjes van de uitgeverij Focus Elsevier in Amsterdam en ver krijgbaar in de fotohandel. De prijs van de boekjes is al even attractief als de inhoud en ligt in alle gevallen beneden een tientje. En dat is voor zoveel ervaring-in-kort-bestek een goe de investering. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Fotograferen is gemakkelijk. Akkoord! Maar "t is vaak toch wel fijn als je er iets van weet. Neem nou het onderwerp: flitsfoto's maken. Dat is beslist niet moeilijk als je je aan een paar grondregels houdt. De eerste is: overschat niet de kracht van het licht. De meeste flitsers hebben een bereik van zo*n meter of vijf, zes. Maar de beste resultaten krijg je als het onderwerp zo'n twee tot drie meter van de kamera is Dan ontstaat er soms een ander probleem, dat hierboven in beeld is gebracht: de voorste persoon is mooi en helder belicht. Iemand, die één of twee meter verder zit, is bijna onzichtbaar. De reden is, dat op een zo korte afstand het licht erg veel aan kracht verliest, Wat doe je er aan? Dit: je zet gewoon de onderwerpen, die je wilt foto graferen. naast elkaar. Of je zorgt er voor, datje door het kiezen van een ander opnamestandpunt een ge lijke afstand krijgt. Dan ontstaat er ook een gelijkma tige belichting. Ziet u overigens hoe goed deze foto is- opgebouwd? Het licht-bloezige meisje zit tegen een donkere achtergrond; de donkere man steekt duidelijk af tegen de lichte kast. Ook daardoor komen die twee personen goed uit de verf, Dat is de eeFste oplossing. De tweede manier om een groot lichtverschil op te heffen is (als u tenminste een fosse flitser hebt): plaats de flitser enkele meters achter de kamera door ge bruik te maken van een langer flitskabeltje. Zo'n kabeltje is voor een bescheiden bedrag in elke foto zaak te koop. Als u nü gaat flitsen, dan krijgen de man en het meisje nagenoeg evenveel licht. Denkt u er in dit geval wel aan de lensopening van de kamera aan te gassen aan de afstand van flitser tot onderwerp?

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 13