«LHHT'ni nRKiiKcn Wist u dat een,bankhypotheek' van de Rabobank een ingebouwd ekstra heeft? Rabobank Q Pater Wezenbeek sprak voor Clir. Plattelandsvrouwen Snijmais-contraetteelt Weet je wetje, laat je rijden eventer popgroep .ach Like in de Schure Het levensreddend geschenk NIVEAU 11 DEVENTER y -f; Poëzie van Wicher Triemstra Regionale beurs in wording VEETEELT Kopziekte bij melkkoeien HOLTENS NIEUWSBLAD - 4 MAART 1977 - PAGINA 11 iii^ Enkele weken geleden, kwam een viertal jongelui De Schu- e binnen met een cassette-band- e en een grote dosis zelfvertrou wen. Ze stelden zich voor als de eden van de Deventer popgroep Lady Lake". Op zich natuurlijk ïiets byzonders, want 't gebeurt j vel meer, dat impressario's of eden van Nederlandse formaties i )e Schure betreden, om hun i |Waar" aan te bieden. ffaar toen de symfonische klan- :en door de jeugdsociëteit klon- i een, was iedereen zo onder de ndruk van de muziek van Lady ■ake, dat er meteen besloten werd, de groep voor zaterdag 5 naart te contracteren. Gitarist Fred Rosenkamp, oetsenbordenman Leendert Kor- itanje, bassist Eddv Bakker en Irummer Joop van Leeuwen, sa- nen Lady Lake, beoefenden hun ïobby met een professionele irnst. Nummer na nummer 'ordt kritisch bekeken en voor- beluisterd, alle variaties op thema worden gespeeld oordat de uiteindelijke versie ■ordt vastgelegd. De ambities van het viertal 'orden het duidelijkst als je de nuziek hoort. Lady Lake produ- :eert een soort symfonische pop, waarbij de groep het zich zelf liet gemakkelijk maakt. De le ien zijn er van overtuigd dat >ok de popmuziek nu in 'n sta- lium is gekomen, waarin defini- ief wordt afgerekend met num- ners die bestaan uit wat simpele jitaarakkoorden en een enkele •auwe kreet. Uitgaande van het jegeven dat het publiek inge- iteld is geraakt op luistermuziek net een klassieke achtergrond. heeft Lady Lake een aantal num mers op het repertoire staan dat aan die verlangens tegemoet komt. Dus liefhebbers van melo dieuze, swingende, eigentijdse muziek: Spoedt u a.s. zaterdag 5 maart (dit weekend) om onge veer 20.30 uur naar jeugdsocië teit De Schure. De entreeprijzen zijn als volgt vastgesteld: leden f 2.- en niet-leden f 3.50. Over veertien dagen de komische film „Maak 'm soldaat". Vrijw. „De Schure" 'iou=b^ ^j^fv^VferteerNedeiland Rotterdam - Plotseling dood. Op straat, in huis, op het werk af tussen de hevig geëmotioneerde massa in het voetbal stadion. De praktijk van alledag. Want dagelijks sterven mensen plotseling als gevolg van een hartaandoening. En elke dag weer blijkt achteraf dat een aantal van die mensen nog gered had kunnen worden. Als er maar op tijd, of zoals dat heet „op het laatste nippertje" hulp was geweest. In de maandelijkse bijeen komst van de afd. Holten van de Chr. Plattelandsvrouwen- bond (CPB) sprak pater Wezen beek uit Zenderen over het on derwerp „Amnesty Internatio nal". De presidente mevr. van Iperen-Essenboom opende de vergadering met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de spreker en de vele gasten, en sprak haar blijdschap uit over de grote belangstelling voor deze avond. Zij liet 2 verzen zingen van Lied 7, ging hierna voor in gebed en hield naar aanleiding van het gelezen bijbelgedeelte (Matth. 5 vers 9 en Handelin gen 26 19-22) een korte medi tatie. Vrijheid, wat doen we er mee. Maandagavond 28 februari ïield de Commissie snijmais- lontractteelt een vergadering n café Kalfsterman met alle )elanghebbenden bij deze :ontractteelt'. Voorzitter L. H. Rensen wees er n zijn openingswoord op dat de mblikatie voor deze avond wat vas misgegaan bij de drukker wan Holtens Nieuwsblad, waar- loor het bezoekersaantal wat ninder was. Verder memoreerde lij de extreem droge zomer '76, vaardoor de prijzen van vee- woerartikelen enorm stegen en de fontractteelt van snijmais onder Lruk kwam te staan. In een )v er zicht over 1976 vertelde de ïeer J. W. Lubbersen, bedrijfs- ,'oorlichter, dat er in 1976 in jHolten plm. 40 ha snijmais op Contract was geteeld. De op- irengst varieerde van matig (wegens droogte) tot goed. De kwaliteit was goed te noe men. In sommige percelen kwam mj veel builenbrand voor. Door de voorzitter werd de ad vies contractprijs voor 1977 be kend gemaakt en met de aanwe zigen besproken. De adviesprijs poor 1977 werd vastgesteld op t 2900.- per ha gewas op stam bij een taxatie van 100 pet. gewas, te vergelijken met 7000 kg Z.W. per ha. Bij verkoop op basis van Zetmeelwaarde is een prijs ge steld van 41Vi cent per kg ZW Dp stam. Door de heer Lubbersen wer den de achtergronden bij deze prijsadvisering toegelicht. Deze was opgesteld door het Consu lentschap voor Rundveehouderij. Op basis van kostprijs snijmais- teelt en saldo bij de granen kwam men op f 2550.- per hecta re. Daarbij een stimuleringspre mie van f 200.- per ha. Verder is door de commissie in overweging genomen de ontwikkelingen in 1976. Op deze manier komt de adviesprijs op f 2900.-. per ha. Verder werd door de commis sie meegedeeld dat de vorig jaar in Holten opgerichte afdeling van de Onderlinge Hagelsehade Ver zekering als gevolg heeft gehad, dat ook in Bathmen en Markelo een afdeling is opgericht. Holten heeft het afgelopen jaar met ruim 100 ha snijmais deel genomen aan de verzekering. De mogelijkheden van de mestbank werden besproken alsmede en kele wijzigingen in de contrac ten. Door de commissie kwerd sterk geadviseerd gebruik te ma ken van deze model-contracten om op deze manier de mondelin ge afspraken vast te leggen. De juiste rassenkeuze bij de snij mais werd door de heer Lubber sen toegelicht. Er was een goede discussie alle zaken betreffende de snijmaiscontractteelt. Belang hebbenden die meer willen we ten omtrent vraag en aanbod van snijmais. alsmede de contracten enz. kunnen zich in verbinding stellen met één van de commis sieleden. t.w. L. H. Rensen. M. Rietberg, H. J. Robers en D. Aan stoot. Begrijpen wij wel goed wat vrij- hsid is en hoe bewaar je de vrijheid, op kerkelijk, sociaal en politiek terrein. Er moet beslist gewerkt worden om de vrijheid die wij hebben te behouden. Na lezing der notulen door de secretaresse mevr. de Wit en af handeling van enkele ingekomen stukken hield pater Wezenbeek bijn lezing over „Amnesty Inter national". De christenen in deze wereld zo zei hij zijn de ogen, handen en voeten van Christus en in ieder mens kunnen wij Christus ontmoeten. Amnesty is er steeds weer op uit om het onrecht in de wereld op te sporen. Het on recht dat de mensen wordt aan gedaan omdat ze anders denken. Amnesty heeft contacten met de Verenigde Naties, de Wereld raad van Kerken en de raad van Europa. Spr. stond uitvoerig stil bij het werk dat Amnesty doet om hen die vervolgd en op gesloten worden in gevangenis sen of concentratiekampen te helpen en de duivelse middelen die worden toegepast om men sen geestelijk totaal kapot te maken. Na de pauze was er gelegen heid tot het stellen van vragen. Mevr. Lubbers vertolkte de stemming onder de dames door te verklaren: „Vragen, ik denk dat die morgen pas komen, ik weet met alles wat ik vanavond gehoord heb geen raad". Mevr. van Iperen sprak een woord van dank tot spreker en bood een gift in couvert aan die pater van Wezenbeek zal door zenden naar Amnesty Interna tional. Na het zingen van Lied 285 2 en 4 werd de bijeenkomst door de presidente met dankgebed beëindigd. In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 6 maart (18.50- 19.00 uur) bespreekt Jan F. de Zanger de gedichtenbundel „Transcriptief" van de Gronin ger dichter Wicher Triemstra (uitg. Vuurbaak, Groningen). In hetzelfde programma be spreekt C. F. de Vries het Ame rikaans dagboek van een uitwis selingsstudente „Ik ga toch weer naar huis". De in Münster wo nende en studerende Jutta Rich ter ging als 15-jarig meisje een levensreddend geschenk la Naar schatting overlijden in Nederland, per jaar, 20.000 men sen aan een acuut verschijnsel, dat alles te maken heeft met de ziekte van de kransslagaderen. Ongeveer 12.000 van hen sterven binnen de vijftien minuten. Dit betekent, dat binnen dat kwar tiertje nog kan worden ingegre pen. In ieder geval nog een po ging kan worden ondernomen om iemand uit de crisis-situatie te halen. Het is onzinnig om te verwach ten dat op elke hoek van de straat een hulppost voor acute gevallen is ingericht. Het is wel zinnig om, daar waar geregeld veel mensen bij elkaar zijn, des kundige hulp beschikbaar te hebben. Zoals dat al enkele ja ren in het Rotterdamse Feijen- oord-stadion gebeurt, waar bij elke wedstrijd een groot aantal Rode Kruis-mensen, een of twee hartspecialisten en speciaal daar voor opgeleide verpleegkundigen in de startblokken staan om slachtoffers ter plekke op te van gen. De resultaten zijn zeer de moeite waard, ook al lijken ze een druppel op de gloeiende plaat. Onder de hartaandoeningen komt de ziekte van de kransslag aderen het meest voor. De slag aderen slibben als 't ware dicht, waardoor de bloedcirculatie ver mindert of op een kwaad mo ment stopt. Sommige mensen hebben slechts in geringe mate verstopte slagaderen en voelen dan bij extra inspanning pijn in de borst. Anderen lijden aan langzaam voortschrijdend ver lies van hartweefsel. krijgen al dan niet een hartinfarct en ko men in een steeds slechtere toe stand. Maar mensen met zieke krans slagaderen kunnen ziek zijn zon der dat wij daar ooit iets van hebben gemerkt. Wanneer de slagaderen in een deel van het hart zó tekort schieten, kan het komen tot een storing van het normale hartritme. De spierwanden van het hart maken een soort wriemelende beweging. In medische termen heet dat „het kamerfibrilleren". De hartkamers die normaal als pomp fungeren, trekken niet meer normaal samen. Door gebrek aan bloedcircu latie en aan zuurstof raken men sen dan bewusteloos. Wanneer op zo'n moment niet onmiddel lijk wordt ingegrepen, gaat iemand dood. Bovendien moet die hulp uitwendige hartmas sage en beademing liefst bin nen één minuut, maximaal bin nen vier a zes minuten beginnen, jaar naar de Verenigde Staten, waar ze als „dochter" werd op genomen in een gezin met kleine kinderen en als leerlinge 'n mid delbare school bezocht. Met verbluffende zelfkennis en inzicht in de mensen om haar heen beschrijft ze haar ervarin gen en haar eigen groei naar de volwassenheid. Na haar terug keer in Münster ontpopte Jutta Richter zich als 'n dichteres van nuchter gestelde en toch aangrij pende poëzie, waaruit ze verle den voorjaar voorlas tijdens het congres „Literatuur over de grens" in Doetinchem. om te voorkomen dat het hersen weefsel onherstelbaar wordt be schadigd. Het komt dus aan op die eerste minuutjes. Door er voor te zorgen dat weer bloed en zuurstof naar de her senen stromen, kan tijd worden gerekt totdat andere, nog betere hulp, ter plaatse is. Het heeft bij stilstand van de bloedsomloop geen enkele zin alleen zuurstof toe te dienen zonder uitwendige hartmassage. Het bloed dat in de longen van zuurstof wordt voor zien, moet naar de hersenen ge bracht worden. Die wriemelende bewegingen van de liartwand, kunnen uiteindelijk worden op geheven door gebruik van de de fibrillator. Dit apparaat, dat en kele jaren geleden door de Ne derlandse Hartstichting is ge schonken aan enkele voetbalsta dions, geeft een kortdurende stroomstoot van maar liefst en kele duizenden volt. Daarmee wordt het kamerfibrilleren tot staan gebracht en krijgt het hart de gelegenheid weer te functio neren. Dr. A. de Neeling, als hartspecia list verbonden aan 't Rotterdam se Clara-ziekenhuis, behoort tot de medische stand-by ploeg, die tijdens wedstrijden in „de kuip" mensenlevens probeert te red den. In een aantal gevallen is dat al gelukt. Dr. De Neeling: „Als je een hartstilstand goed behandelt, kun je iemand in leven houden. Voor al in Amerika is men erg kien op de eerste hulp bij een acute si tuatie. In Nederland komt die hulp zo langzamerhand ook aar dig op gang. Met een korte cur sus kan iemand al worden ge leerd, hoe hij in een geval van hartstilstand moet handelen. Het is niet te realisceren om ieder een bij die hulp in te schakelen. Meestal zal de familie van iemand die al eens een hartin farct heeft gehad willen weten, wat op een goed moment gedaan moet worden. Het kamerfibril leren komt namelijk ook wel voor na een hartinfarct. De hulp is eigenlijk heel eenvoudig. Maar je moet wel je best doen tot het moment dat er andere hulp is." Dat snel ingrijpen mensenle vens kan redden, blijkt uit de ervaringen in het Feijenoord- stadion. In de tijd dat er nog geen hulppost was voor acute hartaandoeningen, overleden re gelmatig mensen gedurende wed strijden. Voordat ze in het zie kenhuis aankwamen, waren ze overleden. In 1972 nog werden drie supporters overvallen door een plotselinge dood. In dat jaar voerde de Nederlandse Hart stichting actie voor het gebruik van de defibrillator. Ook het sta dion in Rotterdam kreeg zo'n ap paraat aangeboden. Dr. De Neeling: „Omdat we met ons ziekenhuis op een steen- worp afstand zitten van het sta dion, besloten we met mensen en middelen daar post te vatten. De hulpploeg bestaat uit twee hart specialisten, gespecialiseerde ver pleegkundigen en maar liefst 40 Rode Kruis-mensen. Die 40 staan klaar om meteen in te grijpen en de slachtoffers naar de hulppost te vervoeren. Je moet je voor stellen dat er tientallen wedstrij- dn per jaar zijn. En dat bij één zo'n wedstrijd de bevolking van een hele stad bij elkaar zit. Als je bedenkt hoeveel mensen in 'n gewone stad een hartaandoening krijgen, kun je er zeker van zijn dat dat in het stadion zeker niet minder is." Vanaf mei 1972 tot december 1976 het Feijenoord-stadion be volkt door ruim vier miljoen mensen. In die periode had de medische ploeg bij elke grote wedstrijd dienst. Van de negen mensen die op weg naar of in de hulppost een hartstilstand kre gen (dus mensen die bewuste loos raakten) konden er vijf wor den gered dankzij de defibrilla tor en twee op een andere ma nier. Ook waren er twaalf men sen met een hartinfarct (dus zonder hartstilstand). Zij konden direct worden geholpen en naar het ziekenhuis en of later naar huis worden gebracht. Dr. De Neeling: „Hoewel het aantal geredde levens niet van doorslaggevende betekenis zal zijn voor de statistieken, is het zeer de moeite waard om een goede eerste hulp op poten te zetten. Zeker op plaatsen waar zoveel mensen bij elkaar komen, moet je zorgen voor medische op vang. Van de mensen die binnen het kwartier overlijden, heeft ongeveer eenderde zelfs nooit iets gemerkt van hun kwaal." De Rotterdamse specialist moet nog van het hart, dat preventie de enige manier is om de af schrikwekkende getallen in de statistieken gunstig te beïnvloe den. „Uiteindelijk zal het van die preventie moeten komen. Het is toch een duidelijke zaak dat een verhoogde of te hoge bloedruk, te veel roken en een te hoog vet gehalte in het bloed de oorzaak zijn van hartkwalen. Het zou verplicht moeten zijn om bij iedereen vanaf het twintigste jaar geregeld de bloeddruk te meten. Als je last hebt van de bloeddruk, je rookt er nog bij en Het maken van flits foto's heeft - 'voor vne dit hoekje heeft gelezen - niet veel ge heimen meer. Zo zijn er ook „200 tips"-boekjes over foto graferen, dia's maken, het zwart-wit of kleur, filmen en het maken van titels voor film of diaserie. Zeven hoek jes over fotografie en film; afzonderlijk hij de fotohan- del verkrijgbaar en samen je hebt een te hoog vetgehalte in het bloed, is de kans op een hartkwaal vele malen groter. Die risicofactoren moeten veel meer in de gaten worden gehou den. Op scholen en in kantoren moet daar beter op gelet worden. Als je ergens niet mag roken, raak je daar snel aan gewend. Nu mag je in de bioscopen niet roken. Voor de oorlog wèl. En wat deden wij toen? Als jongetje kocht je een pakje sigaretten om dat tijdens de voorstelling hele maal op te dampen. Op het grote parkeerterrein aan de Rubensstraat, naast de kunst ijsbaan zullen van 13 tot en met 19 mei (uitgezonderd zondag) de enorme constructiehallen gepos teerd staan van de handels- en consumentenbeurs Niveau-77. Het principe van de Niveau beurzen is handek industrie en iïik':,?"-.and de mogelijkheid te bieden hun artikelen c.q. activi teiten op een andere manier dan gewoonlijk onder de aandacht te brengen van hun afnemers/ge bruikers. De praktijk heeft be wezen, dat dit principe juist is en zeer goed kan werken. In eerste opzet lijkt het een besluit van de organisatoren ge weest te zijn e.e.a. te concentre ren op de parkeerterreinen van de Deventer kunstijsbaan. Naast veel enthousiastelingen zijn er natuurlijk ook enkele critici. d:e half mei een wat vroeg tijdstip vinden. Het blijkt echter, dat men met de zomer in het voor uitzicht en de winter reeds ge ruime tijd voorbij, in de mei maand het geroezemoes en de gezelligheid van een beurs kan waarderen. De mening van de standhou ders/deelnemers aan de Niveau- beurs is dan ook verrassend leu ke contacten, goede resultaten en wat uiteraard zeer belangrijk is, tijd en mogelijkheid tot het wer kelijk presenteren van de arti kelen. Normaal gesproken wordt er op een hypotheek afgelost en rente betaald en dat is het dan. Een bankhypotheek van de Rabobank heeft echter nog een ingebouwd ekstra. i Wat is een bankhypotheek Als u een bankhypotheek bij de Rabobank sluit, wordt in de hypotheekakte vastgelegd welk bedrag u maximaal kunt lenen. Met het aflossen in de loop van de jaren ontstaat er „ruimte" tussen dat maxi mum en de nog resterende lening. Welnu, bij de Rabobank kunt u die ruimte gebruiken voor het opnemen van geld voor grote bestedingen zoals een verbouwing, keukeninrichting bijvoor beeld. Zo'n manier van lenen is veel voordeliger dan bijvoorbeeld een persoonlijke lening, (scheelt procenten!). Uitermate interessant dus, dat ingebouwde ekstra, vooral als u over een fors bedrag wilt beschikken gedurende een langere periode. Ook voor bestaande bankhypotheken. Hebt u reeds een hypotheek bij de Rabobank? Wellicht is dat zo'n bankhypotheek. Ook dan geldt het ingebouwde ekstra. Informeer emaar bij uw Rabobank. Gaardenstraat 32 - Holten - tel. 05483 - 2255 geld en goede raad Expositiecentrum Deventer Venster van Salland! Opvallend is ook de deelname van de landelijke standhouders en demonstrateurs. Natuurlijk zal de hoofdmoot bestaan uit een briljante presentatie van de De venter middenstand, die maar al te goed weet, dat ze actief moe ten zijn, hier in de zeeën van nieuwbouw, met de concurreren de grote steden in de nabijheid. Voor hen die nog willen laten zien wie zij zijn, kunnen er nog plaatsen worden ingeruimd. Alle inlichtingen verstrekken de or ganisatoren toer-expo b.v. i.o., postbus 609, Barchem, telefoon 05734-550, b.g.g. 01748-5479. Het lijkt misschien wat voor barig om nu reeds te schrijven over kopziekte bij het melkvee. Deze ziekte treedt immers meestal op in het begin van de weide-periode? Dat is inderdaad zo, hoewel kopziekte ook op stal kan optreden, b.v. door het overmatig voeren van snijrogge. Maar al lijkt de gevaarlijke tijd voor het vee nog veraf, toch kan het zijn voordeel hebben zich daar nu reeds op voor te bereiden. Onderzoek en praktijk hebben namelijk aangetoond, dat de oorzaak van deze ge vreesde ziekte gezocht moet worden in een ongustige mine- rale-samenstelling van het gras. In het snel groeiende voorjaars gras ontstaat dan een tekort aan magnesium. Men kan dit te kort tijdens de weidegang aan vullen door het voeren van mag- nesiumhoudende koeken. Dik wijls blijkt echter, dat deze koe ken slecht door het vee worden opgenomen. Beter is het daar om, om het magnesiumgehalte van het gras omhoog te bren gen. Hiertoe zal gezorgd moe ten worden voor een ruime voorraad opneembaar magne sium in de grond. Is het mag nesiumgehalte van de grond te laag, dan zal het gras vanzelf sprekend niet voldoende daar van kunnen opnemen. Daarom moet nu reeds gedacht worden aan een bemesting met magne siumsulfaat (kieseriet). Als deze bemesting de komende weken plaats vindt, dan is de magne siumvoorziening van het voor jaarsgras straks gewaarborgd en kan kopziekte voorkómen wor den!

Holtens Nieuwsblad | 1977 | | pagina 11